Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0086

    Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 86/2013 z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

    Dz.U. L 32 z 1.2.2013, p. 5–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/86/oj

    1.2.2013   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 32/5


    ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 86/2013

    z dnia 31 stycznia 2013 r.

    w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 753/2011 z dnia 1 sierpnia 2011 r. w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie (1), w szczególności jego art. 11 ust. 4,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W dniu 1 sierpnia 2011 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 753/2011.

    (2)

    W dniach 19 i 28 grudnia 2012 r. oraz w dniu 15 stycznia 2013 r. Komitet Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych powołany zgodnie z pkt 30 rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1988 (2011) zmienił wykaz osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów objętych środkami ograniczającymi.

    (3)

    Należy odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 31 stycznia 2013 r.

    W imieniu Rady

    C. ASHTON

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 199 z 2.8.2011, s. 1.


    ZAŁĄCZNIK

    I.   W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 wpis w wykazie dotyczący wymienionej poniżej osoby zastępuje się poniższym wpisem:

    A.   Osoby powiązane z talibami

    Badruddin Haqqani (alias Atiqullah).

    Adres: Miram Shah (Miran Śah), Pakistan. Data urodzenia: ok. 1975–1979 r. Miejsce urodzenia: Miramshah (Miran Śah), Północny Waziristan, Pakistan. Inne informacje: a) dowódca operacji w Sieci Haqqani i członek talibskiej rady zarządzającej (szura) w Miram Shah (Miran Śah), b) wspierał prowadzenie ataków na cele w południowo-wschodnim Afganistanie, c) syn Jalaluddina Haqqaniego, brat Sirajuddina Jallaloudine’a Haqqaniego i Nasiruddina Haqqaniego, bratanek Khalila Ahmeda Haqqaniego, d) według doniesień zmarł pod koniec sierpnia 2012 r. Data umieszczenia w wykazie ONZ:11.5.2011 r.

    Dodatkowe informacje pochodzące ze streszczonego uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

    Badruddin Haqqani jest dowódcą operacyjnym Sieci Haqqani, stowarzyszonej z talibami grupy bojowej, która działa z Agencji Północnego Waziristanu na pakistańskich Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Sieć ta należy do najaktywniejszych grup rebelianckich w Afganistanie i jest odpowiedzialna za wiele ataków na dużą skalę. Siecią dowodzą trzej najstarsi synowie jej założyciela Jalaluddina Haqqaniego, który przyłączył się do talibskiego reżimu mułły Mohammeda Omara w połowie lat 90-tych. Badruddin jest synem Jalaluddina oraz bratem Nasiruddina Haqqaniego i Sirajuddina Haqqaniego, a także bratankiem Mohammada Ibrahima Omariego i Khalila Ahmeda Haqqaniego.

    Badruddin pomaga najaktywniejszym rebeliantom i zagranicznym bojownikom związanym z talibami w atakach na cele w południowo-wschodnim Afganistanie. W Miram Shah (Miran Śah) zasiada w talibskiej radzie zarządzającej (szura), która kontroluje działalność Sieci Haqqani.

    Uznaje się, że Badruddin jest jednym z najważniejszych przywódców wojskowych i organizatorem ataków samobójczych w ramach Sieci Haqqani, której podlega ok. 1 000 bojowników. Sieć Haqqani jest odpowiedzialna za wiele ataków, które miały miejsce we wschodnim Afganistanie i w Kabulu. Prawdopodobnie Badruddin jest bezpośrednio zamieszany w ataki skierowane przeciwko siłom zagranicznym i afgańskim oraz cywilom; ściśle współpracuje z innymi organizacjami terrorystycznymi, m.in. Al-Kaidą i Islamskim Ruchem Uzbekistanu.

    Badruddin prawdopodobnie odpowiada także za porwania dokonywane w imieniu Sieci Haqqani. Jest odpowiedzialny za porwania licznych obywateli afgańskich i cudzoziemców na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

    II.   W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 skreśla się wpisy w wykazie dotyczące wymienionych poniżej osób.

    A.   Osoby powiązane z talibami

    1.

    Abdul Razaq Ekhtiyar Mohammad.

    2.

    Zabihullah Hamidi (alias Taj Mir).

    3.

    Abdul Wahab Abdul Ghafar (alias Abdul Wahab).


    Top