Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0292

    2008/292/WE: Decyzja Komisji z dnia 4 kwietnia 2008 r. stanowiąca, że Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone nie są wodami, w których węgorz europejski występuje naturalnie do celów rozporządzenia Rady (WE) nr 1100/2007 (notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1217)

    Dz.U. L 98 z 10.4.2008, p. 14–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/292/oj

    10.4.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 98/14


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 4 kwietnia 2008 r.

    stanowiąca, że Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone nie są wodami, w których węgorz europejski występuje naturalnie do celów rozporządzenia Rady (WE) nr 1100/2007

    (notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1217)

    (Jedynie teksty w językach bułgarskim, czeskim, niemieckim, polskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, węgierskim i włoskim są autentyczne)

    (2008/292/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1100/2007 z dnia 18 września 2007 r. ustanawiające środki służące odbudowie zasobów węgorza europejskiego (1), w szczególności jego art. 1 ust. 2,

    po zasięgnięciu opinii Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Rozporządzenie (WE) nr 1100/2007 ustanawia przepisy służące ochronie i zrównoważonej eksploatacji zasobów węgorza europejskiego w wodach Wspólnoty, w należących do państw członkowskich lagunach, ujściach rzek i rzekach oraz powierzchniowych wodach śródlądowych.

    (2)

    Państwa członkowskie powinny stwierdzić i określić, w których dorzeczach na ich terytorium krajowym węgorz europejski występuje naturalnie. Dla każdego dorzecza, w którym występuje węgorz, państwa członkowskie powinny opracować plan gospodarowania zasobami węgorza.

    (3)

    Ponieważ węgorz europejski występuje w Morzu Czarnym i systemach rzecznych z nim połączonych w niewielkiej ilości, nie jest pewne, czy przedmiotowe wody stanowią siedlisko przyrodnicze tego gatunku.

    (4)

    Rozporządzenie (WE) nr 1100/2007 upoważnia zatem Komisję do zadecydowania, czy Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone stanowią takie siedlisko przyrodnicze wymagające wdrożenia środków odbudowy.

    (5)

    Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa poinformował Komisję, że Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone znajdują się na granicy obszaru występowania węgorza europejskiego i że przed zarybieniem naturalne występowanie węgorza było sporadyczne. Przed zarybieniem gęstość występowania węgorza europejskiego w przedmiotowych wodach była za niska, aby umożliwić połowy w jakimkolwiek stadium rozwojowym węgorza.

    (6)

    Jest mało prawdopodobne, aby znacząca liczba węgorzy wprowadzonych do systemów rzecznych połączonych z Morzem Czarnym osiągnęła wiek dojrzały i z powodzeniem dotarła do Morza Sargassowego, aby złożyć ikrę. Ponadto jest mało prawdopodobne, aby znacząca liczba młodych węgorzy mogła zostać wprowadzona do systemów rzecznych połączonych z Morzem Czarnym, osiągnąć wiek dojrzały i udać się na tarlisko.

    (7)

    Potencjalna korzyść dla zasobów węgorza europejskiego wynikająca z wdrożenia środków odbudowy w Morzu Czarnym i w systemach rzecznych z nim połączonych byłaby bez znaczenia i nieproporcjonalnie mała w stosunku do obciążenia administracyjnego i finansowego zainteresowanych państw członkowskich.

    (8)

    Dlatego też należy ustanowić, że Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone nie są wodami, w których węgorz europejski występuje naturalnie do celów rozporządzenia (WE) nr 1100/2007.

    (9)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Morze Czarne i systemy rzeczne z nim połączone nie są wodami, w których węgorz europejski występuje naturalnie do celów rozporządzenia (WE) nr 1100/2007.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Włoskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Austrii, Rzeczpospolitej Polskiej, Rumunii, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 4 kwietnia 2008 r.

    W imieniu Komisji

    Joe BORG

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 248 z 22.9.2007, s. 17.


    Top