Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02003R2336-20100201

    Consolidated text: Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2336/2003 z dnia 20 grudnia 2003 wprowadzające niektóre szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 670/2003 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/2336/2010-02-01

    2003R2336 — PL — 01.02.2010 — 002.001


    Dokument ten służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych i instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego zawartość

    ►B

    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2336/2003

    z dnia 20 grudnia 2003

    wprowadzające niektóre szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 670/2003 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego

    (Dz.U. L 346, 31.12.2003, p.19)

    zmienione przez:

     

     

    Dziennik Urzędowy

      No

    page

    date

    ►M1

    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 514/2008 z dnia 9 czerwca 2008 r.

      L 150

    7

    10.6.2008

    ►M2

    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 74/2010 z dnia 26 stycznia 2010 r.

      L 23

    28

    27.1.2010




    ▼B

    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2336/2003

    z dnia 20 grudnia 2003

    wprowadzające niektóre szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 670/2003 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego



    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

    Uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    Uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 670/2003 z dnia 8 kwietnia 2003 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rynku alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego ( 1 ), w szczególności zaś art. 3 ust. 1 akapit drugi, art. 3 ust. 3 akapit pierwszy, art. 4 ust. 4 i art. 11,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W celu umożliwienia Komisji ustalenia wspólnotowego bilansu alkoholowego, określonego w art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 670/2003, oraz przeglądu rozwoju handlu, Państwa Członkowskie powinny regularnie przesyłać Komisji, w standardowym formacie, dane dotyczące ilości wyprodukowanego, przywożonego, wywożonego i zbywanego alkoholu oraz na temat zapasów zgromadzonych na koniec roku gospodarczego i szacowanej wielkości produkcji.

    (2)

    W niektórych przypadkach alkohol etylowy pochodzenia nierolniczego może być wykorzystywany jako substytut alkoholu pochodzenia rolniczego. Bilans wspólnotowy powinien uwzględniać ten rodzaj produktu.

    (3)

    Państwa Członkowskie i Komisja powinny mieć możliwość stałego nadzorowania rozwoju handlu w celu lepszego przewidywania rozwoju rynku. W tym celu należy przyjąć przepisy regulujące wydawanie pozwoleń na przywóz. Sprawozdania dotyczące wydanych pozwoleń na przywóz powinny być składane każdego tygodnia.

    (4)

    Okres ważności pozwoleń powinien zostać określony z uwzględnieniem zwyczajów i terminów dostaw stosowanych w handlu międzynarodowym.

    (5)

    Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 670/2003 wydawane pozwolenia wymagają złożenia zabezpieczenia, które ulega przepadkowi w całości lub w części, gdy przywóz nie zostanie zrealizowany lub gdy zostanie zrealizowany częściowo. W związku z powyższym należy określić kwotę zabezpieczenia.

    (6)

    O ile w niniejszym rozporządzeniu nie określono inaczej, do pozwoleń na przywóz i zabezpieczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, stosuje się rozporządzenie Komisji (WE) nr 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych ( 2 ) oraz rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2220/85 z dnia 22 lipca 1985 r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych ( 3 ).

    (7)

    Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2541/84 z dnia 4 września 1984 r. ustalające wyrównawczą opłatę celną w przywozie do innych Państw Członkowskich alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego wytwarzanego we Francji ( 4 ) staje się zbędne i zostaje uchylone.

    (8)

    Środki, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wina.

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:



    ROZDZIAŁ I

    ZAKRES

    Artykuł 1

    Zakres

    Niniejsze rozporządzenie określa szczegółowe zasady wprowadzania wspólnotowego bilansu alkoholu etylowego oraz systemu pozwoleń na przywóz, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 670/2003.



    ROZDZIAŁ II

    BILANS WSPÓLNOTOWY

    Artykuł 2

    Zestawienie bilansu wspólnotowego

    Komisja zestawia wspólnotowy bilans alkoholu etylowego, obejmujący poprzedni rok kalendarzowy, najpóźniej do 31 marca każdego roku. Bilans zawierający informacje o rynku alkoholu na poziomie Wspólnoty zostaje przedłożony Komitetowi Zarządzającemu ds. Wina w formie wskazanej w załączniku I do niniejszego rozporządzenia oraz opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Artykuł 3

    Informacje o alkoholu etylowym pochodzenia rolniczego.

    Państwa Członkowskie przekazują Komisji, najpóźniej do ostatniego dnia roboczego drugiego miesiąca po zakończeniu właściwego okresu, następujące informacje o alkoholu pochodzenia rolniczego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 670/2003:

    ▼M2

    a) przywóz kwartalny z państw trzecich w podziale według kodu Nomenklatury Scalonej oraz według pochodzenia, określonego przy użyciu kodów nomenklatury państw i terytoriów dla potrzeb statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1779/2002 ( 5 ), stosownie do art. 9 akapit trzeci niniejszego rozporządzenia;

    b) wywóz kwartalny do krajów trzecich, w tym wywóz alkoholu pochodzenia nierolniczego, stosownie do art. 9 akapit trzeci niniejszego rozporządzenia;

    c) produkcja kwartalna w podziale według produktów, z których wytwarzany jest alkohol;

    d) ilość zbyta w poprzednim kwartale, w podziale według sektorów zużycia;

    e) zapasy alkoholu zgromadzone przez producentów w ich krajach na koniec każdego roku;

    f) szacowana produkcja w roku bieżącym, dwa razy do roku, odpowiednio przed dniem 28 lutego i 31 sierpnia.

    ▼B

    Do celów lit. d) akapit pierwszy zbycie oznacza transfer alkoholu etylowego od producenta lub importera celem jego przetworzenia lub pakowania.

    Wykazywane wartości wyraża się w hektolitrach czystego alkoholu.

    W celu zapewnienia przekazywania informacji, o których mowa w lit. c), d), e) i f) pierwszego akapitu, Państwa Członkowskie mogą określać projekty deklaracji.

    Artykuł 4

    Informacje o alkoholu pochodzenia nierolniczego

    Państwa Członkowskie przekazują Komisji, najpóźniej do ostatniego dnia roboczego drugiego miesiąca po zakończeniu stosownego okresu, następujące informacje o alkoholu pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 3 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 670/2003:

    a) produkcja kwartalna, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe;

    ▼M2

    b) przywóz kwartalny z państw trzecich;

    c) wywóz kwartalny do państw trzecich;

    ▼B

    d) ilość zbyta w poprzednim kwartale, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe;

    e) zapasy alkoholu zgromadzone przez producentów na koniec roku, w podziale na alkohol syntetyczny oraz inne rodzaje alkoholu, gdzie jest to właściwe.

    Dla potrzeb lit. d) pierwszego akapitu „ilość zbyta” oznacza ilość alkoholu sprzedanego przez sektor produkcyjny na rynku Wspólnoty.

    ▼M2

    Wykazywane wartości wyraża się w hektolitrach czystego alkoholu.

    ▼B



    ROZDZIAŁ III

    POZWOLENIA NA PRZYWÓZ

    Artykuł 5

    Wydawanie pozwoleń

    ▼M1

    1.  Produkty objęte obowiązkiem przedłożenia pozwolenia na przywóz określa art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Komisji (WE) nr 376/2008 ( 6 ). Okresy ważności pozwoleń na przywóz i kwota zabezpieczenia, które należy złożyć zgodnie z tytułem III rozporządzenia Komisji (WE) nr 2220/85 ( 7 ) są określone w części I załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 376/2008.

    ▼B

    2.  Do pozwoleń, o których mowa w niniejszym rozdziale, stosuje się przepisy rozporządzenia (WE) nr 1291/2000.

    3.  Wnioski o pozwolenia na przywóz i pozwolenia na przywóz na alkohol pochodzenia rolniczego w polu nr 8 zostają oznaczone nazwą państwa pochodzenia. Pole „obowiązkowe: tak” musi być zaznaczone. Na żądanie wnioskodawcy organ, który wydał pozwolenie, może zmienić, jednorazowo, kraj pochodzenia na inny.

    4.  Państwa Członkowskie mogą zdecydować o konieczności podania ceny importowej (CIF) alkoholu w polu 20.

    ▼M1 —————

    ▼B

    Artykuł 7

    Powiadomienia związane z pozwoleniami na przywóz

    1.  W każdy czwartek lub pierwszego dnia roboczego następującego po czwartku, jeśli jest on dniem wolnym, Państwa Członkowskie informują Komisję o ilościach produktów, o których mowa w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 670/2003, na które w poprzedzającym tygodniu wydano pozwolenia na przywóz, w podziale według kodu Nomenklatury Scalonej lub kraju pochodzenia.

    2.  Jeżeli Państwo Członkowskie uznaje, że ilości, na przywóz których wnioskowano o pozwolenia na przywóz, mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie rynku, niezwłocznie informuje o tym fakcie Komisję oraz podaje ilości w podziale na rodzaje produktów. Komisja dokonuje analizy sytuacji oraz informuje o jej rezultatach Państwa Członkowskie.

    ▼M1 —————

    ▼B



    ROZDZIAŁ IV

    PRZEPISY KOŃCOWE

    ▼M2

    Artykuł 9

    Powiadomienia, o których mowa w art. 3, 4 i 7 niniejszego rozporządzenia, przesyła się do Komisji zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 792/2009 ( 8 ).

    Wszystkie powiadomienia obejmują także przypadki, w których brak nowych danych.

    Powiadomienia, o których mowa w art. 3 akapit pierwszy lit. a) i b), przekazuje się jedynie na wniosek Komisji kierowany do państw członkowskich za pośrednictwem stosowanego systemu informatycznego.

    ▼B

    Artykuł 10

    Uchylenie

    Rozporządzenie (EWG) nr 2541/84 niniejszym traci moc.

    Artykuł 11

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2004 r.

    Rozporządzenie obowiązuje w całości i jest stosowane bezpośrednio we wszystkich Państwach Członkowskich




    ZAŁĄCZNIK I

    image

    ▼M2 —————

    ▼B




    ZAŁĄCZNIK III

    Ilość alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego zbytego, o którym mowa w art. 3 lit. d)

    image




    ZAŁĄCZNIK IV

    Zapasy alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, o których mowa w art. 3 lit. e)

    image




    ZAŁĄCZNIK V

    Szacowana produkcja alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego w roku bieżącym, o którym mowa w art. 3 lit. f)

    image




    ZAŁĄCZNIK VI

    Produkcja, zbywanie i zapasy alkoholu etylowego pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 4 lit. a), d) i e)

    image




    ZAŁĄCZNIK VII

    Przywóz alkoholu etylowego pochodzenia nierolniczego, o którym mowa w art. 4 lit. b)

    image

    ▼M2 —————



    ( 1 ) Dz.U. L 97 z 15.4.2003, str. 6.

    ( 2 ) Dz.U. L 152 z 24.6.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 325/2003 (Dz.U. L 47 z 21.2.2003, str. 21).

    ( 3 ) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1932/1999 (Dz.U. L 240 z 10.9.1999, str. 11).

    ( 4 ) Dz.U. L 238 z 6.9.1984, str. 16. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3826/85 (Dz.U. L 371 z 31.12.1985, str. 1).

    ( 5 ) Dz.U. L 269 z 5.10.2002, s. 6.

    ( 6 ) Dz.U. L 114 z 26.4.2008, s. 3.

    ( 7 ) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, s. 5.

    ( 8 ) Dz.U. L 228 z 1.9.2009, s. 3.

    Top