This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0612(01)
Notice to importers concerning the application of the Registered Exporter System within the framework of the Overseas Association Decision 2020/C 197/03
Kennisgeving aan de importeurs betreffende de toepassing van het systeem van geregistreerde exporteurs in het kader van het LGO-besluit 2020/C 197/03
Kennisgeving aan de importeurs betreffende de toepassing van het systeem van geregistreerde exporteurs in het kader van het LGO-besluit 2020/C 197/03
PUB/2020/403
PB C 197 van 12.6.2020, p. 3–3
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
12.6.2020 |
NL |
Publicatieblad van de Europese Unie |
C 197/3 |
Kennisgeving aan de importeurs betreffende de toepassing van het systeem van geregistreerde exporteurs in het kader van het LGO-besluit
(2020/C 197/03)
Krachtens Besluit 2013/755/EU van de Raad (1) betreffende de associatie van de landen en gebieden overzee (LGO’s) met de Europese Unie (“het LGO-besluit”) verleent de Europese Unie handelspreferenties aan LGO’s. Bijlage VI bij dat besluit heeft betrekking op de definitie van het begrip “producten van oorsprong” en methoden voor bestuurlijke samenwerking. Bij Besluit (EU) 2019/2196 van de Raad (2) van 19 december 2019 werd de tekst van bijlage VI volledig vervangen, waarbij 1 januari 2020 als toepassingsdatum werd vastgesteld.
Overeenkomstig artikel 21 (Algemene voorwaarden) en artikel 26 (Attest van oorsprong en informatie in verband met cumulatie) van bijlage VI bij het LGO-besluit wordt sinds 1 januari 2020 bij invoer in de Europese Unie slechts preferentiële tariefbehandeling verleend na overlegging van een attest van oorsprong dat is opgesteld door ofwel een geregistreerde exporteur of door een exporteur wanneer de totale waarde van de producten van oorsprong niet hoger is dan 10 000 EUR.
Sinds 1 januari 2020 zijn certificaten inzake goederenverkeer EUR.1 die door de bevoegde autoriteiten in een LGO vóór 1 januari 2020 zijn afgegeven, of oorsprongsverklaringen die vóór 1 januari 2020 door een exporteur in een LGO zijn opgesteld, geen geldige bewijzen van oorsprong voor verlening van de preferentiële tariefbehandeling van het LGO-besluit in de Europese Unie.
Voor de toepassing van het systeem van geregistreerde exporteurs (het REX-systeem) moet een LGO voldoen aan de in de artikelen 36 en 39 van bijlage VI van het LGO-besluit vastgestelde twee voorwaarden. Een LGO die niet heeft voldaan aan de twee voorwaarden, kan het REX-systeem niet toepassen en bijgevolg niet in aanmerking komen voor de preferentiële tariefbehandeling van het LGO-besluit totdat is voldaan aan de twee voorwaarden.
Met het oog op de naleving van de verplichting tot bekendmaking overeenkomstig artikel 37 van bijlage VI bij het LGO-besluit is op de Europa-website (3) gedetailleerde informatie beschikbaar over de data waarop het REX-systeem door alle LGO’s wordt toegepast. De marktdeelnemers worden aangemoedigd deze website regelmatig te raadplegen om na te gaan of en wanneer de LGO’s het REX-systeem kunnen toepassen.
(1) PB L 344 van 19.12.2013, blz. 1.
(2) PB L 337 van 30.12.1999, blz. 1.
(3) https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/rules-origin/general-aspects-preferential-origin/arrangements-list/generalised-system-preferences/the_register_exporter_system_en