17.5.2023 |
MT |
Il-Ġurnal Uffiċjali tal-Unjoni Ewropea |
L 133/1 |
REGOLAMENT TAL-KUMMISSJONI (UE) 2023/966
tal-15 ta’ Mejju 2023
li jemenda r-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 338/97 biex jiġu riflessi l-emendi adottati fid-19-il laqgħa tal-Konferenza tal-Partijiet tal-Konvenzjoni dwar il-Kummerċ Internazzjonali fl-Ispeċijiet ta’ Fawna u Flora Selvaġġi fil-Periklu
IL-KUMMISSJONI EWROPEA,
Wara li kkunsidrat it-Trattat dwar il-Funzjonament tal-Unjoni Ewropea,
Wara li kkunsidrat ir-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 338/97 tad-9 ta’ Diċembru 1996 dwar il-protezzjoni ta’ speċi ta’ fawna u flora selvaġġi billi jkun regolat il-kummerċ fihom (1), u b’mod partikolari l-Artikolu 19(5) tiegħu,
Billi:
(1) |
Ir-Regolament (KE) Nru 338/97 jirregola l-kummerċ fl-ispeċijiet tal-annimali u tal-pjanti elenkati fl-Anness ta’ dak ir-Regolament. L-ispeċijiet elenkati f’dak l-Anness jinkludu l-ispeċijiet mogħtija fl-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni dwar il-Kummerċ Internazzjonali fl-Ispeċijiet ta’ Fawna u Flora Selvaġġi fil-Periklu (CITES) (“il-Konvenzjoni”), kif ukoll l-ispeċijiet li l-istatus ta’ konservazzjoni tagħhom jirrikjedi li l-kummerċ tagħhom mill-Unjoni, lejha u fiha jkun irregolat jew immonitorjat. |
(2) |
Matul id-19-il laqgħa tal-Konferenza tal-Partijiet tal-Konvenzjoni, li saret fil-Belt tal-Panama (il-Panama), bejn l-14 u l-25 ta’ Novembru 2022 (CoP19), saru ċerti emendi għall-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni. Dawk l-emendi jenħtieġ li jiġu riflessi fir-Regolament (KE) Nru 338/97. |
(3) |
Il-gruppi tassonomiċi li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċi I tal-Konvenzjoni u jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Tiliqua adelaidensis, Kinosternon cora u Kinosternon vogti. |
(4) |
L-ispeċijiet li ġejjin ġew trasferiti mill-Appendiċi II għall-Appendiċi I tal-Konvenzjoni u jenħtieġ li jitħassru mill-Anness B tar-Regolament (KE) Nru 338/97 u inklużi fl-Anness A ta’ dak ir-Regolament: Pycnonotus zeylanicus (b’implimentazzjoni mdewma), Batagur kachuga, Cuora galbinifrons, Nilssonia leithii. |
(5) |
Il-gruppi tassonomiċi li ġejjin ġew trasferiti mill-Appendiċi I għall-Appendiċi II tal-Konvenzjoni u jenħtieġ li jitneħħew mill-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97 u inklużi fl-Anness B ta’ dak ir-Regolament: Ceratotherium simum simum (popolazzjoni tan-Namibja, b’annotazzjoni), Cynomys mexicanus, Branta canadensis leucopareia, Phoebastria albatrus, Caiman latirostris (popolazzjoni tal-Brażil, b’annotazzjoni), Crocodylus porosus (popolazzjoni tal-Gżejjer tal-Palawan, il-Filippini, b’annotazzjoni). Chilabothrus inornatus, li ġiet trasferita wkoll mill-Appendiċi I għall-Appendiċi II tal-Konvenzjoni u jenħtieġ li titħassar mill-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97, issa ġiet inkluża fl-Anness B tar-Regolament (KE) Nru 338/97 fl-elenkar għall-ispeċijiet Boidae. |
(6) |
Il-familji, il-ġeneri u l-ispeċijiet li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni u jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness B tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Copsychus malabaricus, Physignathus cocincinus, Cyrtodactylus jeyporensis, Tarentola chazaliae, Phrynosoma spp., Chelus fimbriatus (tinkludi l-Chelus orinocensis), Macrochelys temminckii, Chelydra serpentina, Graptemys barbouri, Graptemys ernsti, Graptemys gibbonsi, Graptemys pearlensis, Graptemys pulchra, Rhinoclemmys spp., Claudius angustatus, Kinosternon spp. (ħlief l-ispeċijiet fl-Anness A), Staurotypus salvinii, Staurotypus triporcatus, Sternotherus spp., Apalone spp. (ħlief is-subspeċijiet fl-Anness A), Centrolenidae spp., Agalychnis lemur (b’annotazzjoni), Laotriton laoensis (b’annotazzjoni), Carcharhinidae spp. (b’implimentazzjoni mdewma), Sphyrnidae spp., Potamotrygon albimaculata, Potamotrygon henlei, Potamotrygon jabuti, Potamotrygon leopoldi, Potamotrygon marquesi, Potamotrygon signata, Potamotrygon wallacei, Rhinobatidae spp., Hypancistrus zebra (b’annotazzjoni), Thelenota spp. (b’implimentazzjoni mdewma), Handroanthus spp. (b’annotazzjoni u implimentazzjoni mdewma), Roseodendron spp. (b’annotazzjoni u implimentazzjoni mdewma), Tabebuia spp. (b’annotazzjoni u implimentazzjoni mdewma), Rhodiola spp. (b’annotazzjoni), Afzelia spp. (popolazzjonijiet Afrikani, b’annotazzjoni), Dipteryx spp. (b’annotazzjoni u implimentazzjoni mdewma), Pterocarpus spp. (popolazzjonijiet Afrikani, b’annotazzjoni), Khaya spp. (popolazzjonijiet Afrikani, b’annotazzjoni). |
(7) |
Il-ġeneri u l-ispeċijiet li ġejjin, li sa issa kienu elenkati fl-Anness D tar-Regolament (KE) Nru 338/97, jenħtieġ li jitħassru minn dak l-Anness wara li dawn ġew inklużi fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni fil-CoP19: Physignathus cocincinus, Laotriton laoensis, Handroanthus spp. (b’implimentazzjoni mdewma), Tabebuia spp. (b’implimentazzjoni mdewma), Roseodendron spp. (b’implimentazzjoni mdewma), Rhodiola spp. u Khaya spp.. |
(8) |
It-taqsima dwar l-interpretazzjoni tal-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni ġiet emendata, u fil-CoP19 ġew adottati jew emendati għadd ta’ annotazzjonijiet marbutin ma’ diversi gruppi tassonomiċi inklużi f’dawk l-Appendiċijiet; dan ukoll irid jiġi rifless fl-Annessi tar-Regolament (KE) Nru 338/97. |
(9) |
B’mod partikolari, l-annotazzjonijiet li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni:
|
(10) |
B’mod partikolari, l-annotazzjonijiet li ġejjin ġew emendati fl-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni:
|
(11) |
Jeħtieġ ukoll li jiġu emendati n-noti 12, 13 u 14 tan-noti dwar l-interpretazzjoni tal-Annessi A, B, C u D tar-Regolament (KE) Nru 338/97, inkluż fir-rigward tad-definizzjonijiet għal “10 kg għal kull konsenja” u “injam ittrasformat”, biex jiġu riflessi l-bidliet adottati fil-CoP19. |
(12) |
L-ispeċijiet li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċi III tal-Konvenzjoni: Daboia palaestinae fuq talba ta’ Iżrael; Caribena versicolor u Papilio phorbanta fuq talba tal-Unjoni; Melopyrrha nigra u Tiaris canorus fuq talba ta’ Kuba; Conophytum spp., Mestoklema tuberosum, Raphionacme zeyheri, Crassothonna clavifolia, Othonna armiana, Othonna cacalioides, Othonna euphorbioides, Othonna retrorsa, Tylecodon bodleyae, Tylecodon nolteei, Tylecodon reticulatus, Monsonia herrei, Monsonia multifida, Monsonia patersonii, Pelargonium crassicaule, Pelargonium triste, Adenia spinosa, Portulacaria pygmaea, kollha fuq talba tal-Afrika t’Isfel; Ctenophorus spp., Intellagama spp., Tympanocryptis spp., Carphodactylus spp., Nephrurus spp., Orraya spp., Phyllurus spp., Saltuarius spp., Strophurus spp., Underwoodisaurus spp., Uvidicolus spp., Egernia spp., Tiliqua multifasciata, Tiliqua nigrolutea, Tiliqua occipitalis, Tiliqua rugosa, Tiliqua scincoides intermedia u Tiliqua scincoides scincoides, fuq talba tal-Awstralja; u Holacanthus limbaughi fuq talba ta’ Franza. Għalhekk jenħtieġ li dawn l-ispeċijiet jiġu inklużi fl-Anness C tar-Regolament (KE) Nru 338/97. |
(13) |
Othonna retrorsa, li sa issa kienet elenkata fl-Anness D tar-Regolament (KE) Nru 338/97, jenħtieġ li titneħħa minn dak l-Anness wara li ġiet inkluża fl-Appendiċi III tal-Konvenzjoni fuq talba tal-Afrika t’Isfel. Echinotriton andersoni, li kienet inkluża fl-Anness C tar-Regolament (KE) Nru 338/97 fis-16 ta’ Diċembru 2021 wara l-inklużjoni tagħha fl-Appendiċi III tal-Konvenzjoni fit-13 ta’ Frar 2021 mill-Ġappun, jenħtieġ li titneħħa mill-Anness D tar-Regolament (KE) Nru 338/97 ukoll. |
(14) |
Il-Grupp ta’ Rieżami Xjentifiku kkonkluda li d-Dipteryx spp. (ħlief id-D. panamensis) jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness D tar-Regolament (KE) Nru 338/97 b’annotazzjoni li tiddelimita liema tipi ta’ eżemplari huma koperti mill-elenkar (annotazzjoni §5), sad-dħul fis-seħħ tal-elenkar fl-Anness B ta’ dak ir-Regolament. |
(15) |
L-Unjoni ma daħħlet l-ebda riżerva dwar dawk l-emendi. |
(16) |
Fil-CoP19 ġew adottati referenzi ġodda tan-nomenklatura għall-annimali u l-pjanti. |
(17) |
B’riżultat ta’ dan, jeħtieġ li jinbidlu l-ismijiet tal-ispeċijiet u tas-subspeċijiet li ġejjin: Allochrocebus solatus, Antigone canadensis, Antigone canadensis nesiotes, Antigone canadensis pulla, Antigone vipio, Aonyx cinereus, Chilabothrus inornatus, Chilabothrus monensis, Chilabothrus subflavus, Chondrohierax wilsonii, Hypotaenidia sylvestris, Leucogeranus leucogeranus, Montivipera wagneri, Protobothrops mangshanensis, Psephotellus chrysopterygius, Psephotellus dissimilis, Psephotellus pulcherrimus, Python molurus, Sclerophrys channingi u Sclerophrys superciliaris. |
(18) |
L-ispeċijiet u s-subspeċijiet li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċi I tal-Konvenzjoni minħabba bidliet fin-nomenklatura u għalhekk jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Equus hemionus luteus, Pachypodium windsorii, Pezoporus flaviventris u Pongo tapanuliensis. L-ispeċijiet u l-ġeneri li ġejjin ġew inklużi fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni minħabba bidliet fin-nomenklatura u għalhekk jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness B tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Agalychnis terranova, Malayemys khoratensis, Paruwrobates andinus, Paruwrobates erythromos, Philantomba maxwellii, Sericopelma angustum, Sericopelma embrithes u Tliltocatl spp. Filwaqt li l-ispeċijiet li ġejjin kienu inklużi fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni minħabba bidliet fin-nomenklatura, jenħtieġ li jiġu inklużi fl-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97 minħabba li l-ispeċijiet li minnhom inqassmu huma elenkati fl-Anness A ta’ dak ir-Regolament: Circus hudsonius, Phoenicopterus roseus, Piliocolobus bouvieri u Piliocolobus epieni. |
(19) |
L-ispeċijiet li ġejjin tħassru mill-Appendiċi I tal-Konvenzjoni minħabba bidliet fin-nomenklatura u għalhekk jenħtieġ li jitħassru mill-Anness A tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Alouatta coibensis (minħabba s-sinonimizzazzjoni ta’ Alouatta coibensis mal-Alouatta palliata) u l-Falco pelegrinoides (minħabba s-sinonimizzazzjoni tal-Falco pelegrinoides mal-Falco peregrinus). L-ispeċijiet li ġejjin tħassru mill-Appendiċi II minħabba bidliet fin-nomenklatura u għalhekk jenħtieġ li jitħassru mill-Anness B tar-Regolament (KE) Nru 338/97: Aphonopelma albiceps (minħabba trasferiment tal-ġeneru lejn Brachypelma) u Manta spp. (minħabba s-sinonimizzazzjoni tal-ġeneru Manta mal-ġeneru Mobula). |
(20) |
Fid-dawl tal-firxa tal-emendi meħtieġa għall-Anness tar-Regolament (KE) Nru 338/97, jixraq, għal raġunijiet ta’ ċarezza, li dak l-Anness jiġi sostitwit kollu. |
(21) |
Għaldaqstant, ir-Regolament (KE) Nru 338/97 jenħtieġ li jiġi emendat skont dan. |
(22) |
F’konformità mal-Artikolu XV.1(c) tal-Konvenzjoni, l-emendi adottati waqt laqgħa tal-Konferenza tal-Partijiet għandhom jidħlu fis-seħħ 90 jum wara dik il-laqgħa għall-Partijiet kollha. Sabiex jiġi żgurat id-dħul fis-seħħ f’waqtu tal-bidliet fl-Anness ta’ dan ir-Regolament, jenħtieġ li dan ir-Regolament jidħol fis-seħħ fit-tielet jum wara dak tal-pubblikazzjoni tiegħu. |
(23) |
Il-miżuri previsti f’dan ir-Regolament huma skont l-opinjoni tal-Kumitat dwar il-Kummerċ tal-Fawna u l-Flora Selvaġġi stabbilit skont l-Artikolu 18(1) tar-Regolament (KE) Nru 338/97, |
ADOTTAT DAN IR-REGOLAMENT:
Artikolu 1
L-Anness tar-Regolament (KE) Nru 338/97 huwa sostitwit bit-test fl-Anness ta’ dan ir-Regolament.
Artikolu 2
Dan ir-Regolament għandu jidħol fis-seħħ fit-tielet jum wara dak tal-pubblikazzjoni tiegħu f’Il-Ġurnal Uffiċjali tal-Unjoni Ewropea.
Dan ir-Regolament għandu jorbot fl-intier tiegħu u japplika direttament fl-Istati Membri kollha.
Magħmul fi Brussell, il-15 ta’ Mejju 2023.
Għall-Kummissjoni
Il-President
Ursula VON DER LEYEN
ANNESS
“ANNESS
Noti dwar l-interpretazzjoni tal-Annessi A, B, C u D
1.
L-ispeċijiet inklużi fl-Annessi A, B, C u D jissemmew:
(a) |
bl-isem tal-ispeċi; jew |
(b) |
bħala li huma l-ispeċijiet kollha inklużi fi grupp tassonomiku ogħla jew f’parti ddenominata tiegħu. |
2.
It-taqsira “spp.” tintuża biex tindika l-ispeċijiet kollha ta’ grupp tassonomiku ogħla.
3.
Ir-referenzi l-oħrajn għal gruppi tassonomiċi ogħla mill-ispeċi jingħataw biss għall-finijiet tal-informazzjoni jew tal-klassifika.
4.
L-ispeċijiet stampati b’tipa grassa fl-Anness A huma elenkati hemm b’konsistenza mal-protezzjoni tagħhom kif previst fid-Direttiva 2009/147/KE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill (1) jew fid-Direttiva tal-Kunsill 92/43/KEE (2).
5.
It-taqsiriet li ġejjin jintużaw għall-gruppi tassonomiċi tal-pjanti taħt il-livell tal-ispeċi:
(a) |
“ssp.” tintuża sabiex tindika s-sottospeċi; |
(b) |
“var(s).” tintuża sabiex tindika varjetà (jew varjetajiet); u |
(c) |
“fa.” tintuża sabiex tindika forma. |
6.
Is-simboli “(I)”, “(II)” u “(III)” mogħtija wara isem l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla jirreferu għall-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni li fihom huma elenkati l-ispeċijiet ikkonċernati, kif indikat fin-noti 7, 8 u 9. Meta ma jkun hemm l-ebda waħda minn dawn l-annotazzjonijiet, l-ispeċijiet ikkonċernati ma jkunux elenkati fl-Appendiċijiet tal-Konvenzjoni.
7.
Is-simbolu “(I)” mogħti wara isem l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla jindika li l-ispeċi kkonċernata jew il-grupp tassonomiku ogħla kkonċernat huma inklużi fl-Appendiċi I tal-Konvenzjoni.
8.
Is-simbolu “(II)” mogħti wara isem l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla jindika li l-ispeċi kkonċernata jew il-grupp tassonomiku ogħla kkonċernat huma inklużi fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni.
9.
Is-simbolu “(III)” mogħti wara isem l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla jindika li dawn huma inklużi fl-Appendiċi III tal-Konvenzjoni. F’dan il-każ jiġi indikat ukoll il-pajjiż li għalih l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla huma inklużi fl-Appendiċi III.
10.
Skont id-definizzjoni mogħtija fit-tmien edizzjoni tal-kodiċi internazzjonali għan-nomenklatura tal-pjanti kkultivati msejjaħ “International Code of Nomenclature for Cultivated Plants”, “kultivar” tfisser grupp ta’ pjanti (a) li ngħażel minħabba karatteristika partikulari jew kombinazzjoni ta’ karatteristiċi partikulari, (b) li huwa distint, uniformi u stabbli f’dawn il-karatteristiċi, u (c) li jżomm dawk il-karatteristiċi meta jitnissel b’mezzi xierqa. L-ebda grupp tassonomiku ġdid ta’ kultivar ma jista’ jitqies bħala tali sakemm l-isem tal-kategorija tiegħu u ċ-ċirkoskrizzjoni tiegħu ma jkunux ġew ippubblikati b’mod formali fl-aħħar edizzjoni tal-kodiċi internazzjonali għan-nomenklatura tal-pjanti kkultivati msejjaħ “International Code of Nomenclature for Cultivated Plants”.
11.
L-ibridi jistgħu jiġu inklużi b’mod speċifiku fl-Appendiċijiet, iżda biss jekk jiffurmaw popolazzjonijiet distinti u stabbli fis-selvaġġ. Dan ir-Regolament għandu jgħodd għall-annimali ibridi li, fl-erba’ ġenerazzjonijiet preċedenti fil-linja tan-nisel tagħhom, kellhom eżemplar wieħed jew iktar tal-ispeċijiet inklużi fl-Anness A jew B, daqs li kieku dawn kienu speċijiet kompluti, anke jekk l-ibridu kkonċernat ma jkunx inkluż b’mod speċifiku fl-Annessi.
12.
Meta speċi tkun inkluża fl-Anness A, B jew C, l-annimal kollu jew il-pjanta kollha, sew jekk ikunu ħajjin u sew jekk ikunu mejtin, dejjem jiġu inklużi. Barra minn hekk, il-partijiet u d-derivattivi kollha tagħhom huma inklużi wkoll fl-istess Anness sakemm, għall-ispeċijiet tal-annimali elenkati fl-Anness C u għall-ispeċijiet tal-pjanti elenkati fl-Anness B jew C, l-ispeċi ma tiġix annotata bis-simbolu # segwit minn numru li jindika li huma inklużi biss partijiet u derivattivi speċifiċi. Skont l-Artikolu 2(t), is-simbolu “#” segwit minn numru mogħti wara isem l-ispeċi jew il-grupp tassonomiku ogħla inkluż fl-Anness B jew C jindika partijiet jew derivattivi li, għall-finijiet ta’ dan ir-Regolament, huma speċifikati b’rabta ma’ dak l-isem kif ġej:
#1 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
#2 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
#3 |
Jiddeżinja l-għeruq sħaħ jew maqtugħin u l-partijiet tagħhom, minbarra l-partijiet jew d-derivattivi mmanifatturati, bħat-trabijiet, il-pilloli, l-estratti, ir-rikostitwenti toniċi, it-tejiet u l-ħlewwiet. |
#4 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
#5 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat u l-fuljetti. |
#6 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat, il-fuljetti u l-plywood. |
#7 |
Jiddeżinja z-zkuk, il-laqx tal-injam, it-trab u l-estratti. |
#8 |
Jiddeżinja l-partijiet ta’ taħt l-art (jiġifieri l-għeruq u r-riżomi): sħaħ, f’biċċiet u magħmulin trab. |
#9 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawk li jkollhom tikketta li tgħid hekk: “Prodott minn materjal tal-ġeneru Hoodia spp. miksub permezz ta’ ħsad u produzzjoni kkontrollati skont it-termini tal-ftehim mal-Awtorità ta’ Ġestjoni tas-CITES rilevanti [tal-Botswana skont il-ftehim Nru BW/xxxxxx] [tan-Namibja skont il-ftehim Nru NA/xxxxxx] [tal-Afrika t’Isfel skont il-ftehim Nru ZA/xxxxxx]”. |
#10 |
Jiddeżinja l-partijiet, id-derivattivi u l-prodotti lesti kollha, ħlief l-esportazzjoni mill-ġdid ta’ strumenti mużikali lesti, aċċessorji tal-istrumenti mużikali lesti u partijiet tal-istrumenti mużikali lesti. |
#11 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat, il-fuljetti, il-plywood, it-trab u l-estratti. Il-prodotti lesti li jkun fihom it-tali estratti bħala ingredjenti, inklużi l-fwejjaħ, ma jitqisux li huma koperti minn din l-annotazzjoni. |
#12 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat, il-fuljetti, il-plywood u l-estratti. Il-prodotti lesti li jkun fihom it-tali estratti bħala ingredjenti, inklużi l-fwejjaħ, ma jitqisux li huma koperti minn din l-annotazzjoni. |
#13 |
Jiddeżinja l-ħabba (magħrufa wkoll bħala “endosperma”, “polpa” jew “kopra”) u kull derivattiv tagħha, ħlief il-prodotti lesti, imballati u lesti għall-bejgħ bl-imnut. |
#14 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
#15 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
#16 |
Jiddeżinja ż-żrieragħ, il-frott u ż-żjut. |
#17 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat, il-fuljetti, il-plywood u l-injam ittrasformat. |
#18 |
Esklużi l-partijiet u d-derivattivi, għajr il-bajd. |
13.
It-termini u l-espressjonijiet ta’ hawn taħt, li jintużaw fl-annotazzjonijiet f’dawn l-Annessi, huma ddefiniti kif ġej:Estratt
Kull sustanza li tinkiseb b’mod dirett mill-materjal tal-pjanti b’mezzi fiżiċi jew kimiċi, ikun xi jkun il-proċess tal-manifattura. Estratt jista’ jkun solidu (pereżempju l-kristalli, ir-reżina u l-partikuli fini jew raffi), semisolidu (pereżempju l-gomma u x-xama’) jew likwidu (pereżempju s-soluzzjonijiet, it-tinturi, iż-żejt u ż-żjut essenzjali).
Strumenti mużikali lesti
Aċċessorju ta’ strument mużikali (kif imsemmi fis-Sistema Armonizzata tal-Organizzazzjoni Dinjija Doganali, il-Kapitolu 92; “Strumenti mużikali; partijiet u aċċessorji ta’ oġġetti bħal dawn”) li jkun lest biex jindaqq jew li jkun jeħtieġ biss li jiġu installati l-partijiet biex ikun jista’ jindaqq. Dan it-terminu jinkludi l-istrumenti antiki (kif iddefiniti fil-kodiċijiet 97.05 u 97.06 tal-Kapitolu tas-Sistema Armonizzata; “Xogħlijiet tal-arti, biċċiet tal-kollezzjoni u antikitajiet”).
Aċċessorji tal-istrumenti mużikali lesti
Aċċessorju ta’ strument mużikali (kif imsemmi fis-Sistema Armonizzata tal-Organizzazzjoni Dinjija Doganali, il-Kapitolu 92; “Strumenti mużikali; partijiet u aċċessorji ta’ oġġetti bħal dawn”) li jkun separat mill-istrument mużikali u li jkun iddisinjat jew iffurmat b’mod speċifiku biex jintuża b’mod espliċitu flimkien ma’ strument, u li ma jkun jeħtieġ l-ebda emenda oħra biex jintuża.
Partijiet tal-istrumenti mużikali lesti
Parti ta’ strument mużikali (kif imsemmi fis-Sistema Armonizzata tal-Organizzazzjoni Dinjija Doganali, il-Kapitolu 92; “Strumenti mużikali; partijiet u aċċessorji ta’ oġġetti bħal dawn”) li tkun lesta biex tiġi installata u li tkun iddisinjata u ffurmata b’mod speċifiku biex tintuża b’mod espliċitu flimkien mal-istrument biex dan ikun jista’ jindaqq.
Prodotti lesti, imballati u lesti għall-bejgħ bl-imnut
Prodotti ttrasportati wieħed wieħed jew bl-ingrossa, li ma jkunu jeħtieġu l-ebda pproċessar ieħor, imballati u ttikkettati għall-użu finali jew għall-bejgħ bl-imnut, li jkunu fi stat tajjeb biex jinbiegħu lill-pubbliku ġenerali jew biex jintużaw minnu.
Trab
Sustanza niexfa u solida fil-forma ta’ partikuli fini jew raffi
Konsenja
Merkanzija ttrasportata skont it-termini ta’ polza ta’ kargu waħda jew ta’ polza tal-vjeġġ bl-ajru waħda, irrispettivament mill-kwantità jew mill-għadd ta’ kontenituri jew ta’ pakketti; jew biċċiet li jintlibsu, li jinġarru jew li jiġu inklużi fil-bagalji personali.
10 kg għal kull konsenja
Għat-terminu “10 kg għal kull konsenja”, il-limitu ta’ 10 kg għandu jiġi interpretat bħala li jirreferi għall-piż tal-injam ta’ kull speċi individwali annotata tal-ġeneru Dalbergia jew Guibourtia preżenti fl-oġġetti fil-konsenja. Il-limitu ta’ 10 kg għandu jiġi vvalutat biss skont il-piżijiet individwali tal-porzjonijiet tal-injam ta’ kull speċi individwali annotata li tkun tinsab f’kull oġġett tal-konsenja, u mhux skont il-piż totali tal-konsenja. Il-piżijiet totali preżenti ta’ kull speċi individwali annotata għandhom jiġu kkunsidrati individwalment biex jiġi ddeterminat jekk huwiex meħtieġ permess jew ċertifikat tas-CITES għal kull speċi individwali annotata, u l-piżijiet ta’ speċijiet individwali annotati differenti ma jingħaddux flimkien għal dan l-għan.
Injam ittrasformat
Dan huwa ddefinit fil-kodiċi 44.09. Injam (inklużi strixxi, freġji għal kisi ta’ art bil-parquet, mhux assemblat) iffurmat b’mod kontinwu (b’minċott raġel, b’minċott mara, b’ħanek maqtugħ, iċċanfrinat, bi skanalatura-V, bil-gula, iffurmat, ittundjat jew simili) tul kwalunkwe xifer, tarf jew wiċċ tiegħu, inċanat, xkatlat jew bit-truf ġonġuti jew le.
Laqx tal-injam
Injam li tkisser f’biċċiet żgħar.
14.
Billi l-ebda speċi jew grupp tassonomiku ogħla tal-FLORA inklużi fl-Anness A ma ġew annotati b’tali mod li l-ibridi tagħhom għandhom jiġu ttrattati skont l-Artikolu 4(1), l-ibridi mnisslin b’mod artifiċjali prodotti minn waħda minn dawn l-ispeċijiet jew minn wieħed minn dawn il-gruppi tassonomiċi jew iktar jistgħu jiġu kkummerċjalizzati b’ċertifikat tat-tnissil artifiċjali u dan ir-Regolament ma jgħoddx għaż-żrieragħ u għall-għabra tad-dakra ta’ dawn l-ibridi (inkluż il-pollinja), għall-fjuri maqtugħin tagħhom u għall-kulturi tan-nebbieta jew tat-tessuti tal-pjanti tagħhom miksubin in vitro, ittrasportati f’kontenituri sterili.
15.
Dan ir-Regolament ma jgħoddx għall-awrina, għar-rawt u għall-ambra griża li huma prodotti tal-iskart li jinkisbu mingħajr manipulazzjoni tal-annimal ikkonċernat.
16.
F’dak li għandu x’jaqsam mal-ispeċijiet tal-fawna elenkati fl-Anness D, dan ir-Regolament għandu japplika biss għall-eżemplari ħajjin u għall-eżemplari mejtin sħaħ jew kważi sħaħ, ħlief għall-gruppi tassonomiċi li huma annotati kif ġej biex juru li partijiet u derivattivi oħrajn huma koperti wkoll:
§1 |
Il-ġlud sħaħ jew kważi sħaħ, mhux maħdumin jew ikkunzati. |
17.
F’dak li għandu x’jaqsam mal-ispeċijiet tal-flora elenkati fl-Anness D, dan ir-Regolament għandu japplika biss għall-eżemplari ħajjin, ħlief għall-gruppi tassonomiċi li huma annotati kif ġej biex juru li partijiet u derivattivi oħrajn huma koperti wkoll:
§2 |
Il-pjanti friski jew imnixxfin, fosthom, meta jkun xieraq; il-weraq, l-għeruq jew is-salvaġġ, iz-zkuk, iż-żrieragħ jew l-ispori, il-qoxra u l-frott. |
§4 |
Jiddeżinja l-partijiet u d-derivattivi kollha, ħlief dawn li ġejjin:
|
§5 |
Jiddeżinja z-zkuk, l-injam isserrat, il-fuljetti, il-plywood u l-injam ittrasformat.
|
|
Anness A |
Anness B |
Anness C |
Isem komuni |
||||||||||||||||||||
FAWNA |
||||||||||||||||||||||||
CHORDATA (KORDATI) |
||||||||||||||||||||||||
MAMMALIA |
|
|
|
Mammiferi |
||||||||||||||||||||
ARTIODACTYLA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Antilocapridae |
|
|
|
Antilop mogħża muqran |
||||||||||||||||||||
|
Antilocapra americana (I) (il-popolazzjoni tal-Messiku biss; l-ebda popolazzjoni oħra ma hija inkluża fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
|
Antilop mogħża muqran Messikan |
||||||||||||||||||||
Bovidae |
|
|
|
Antilopi, bhejjem tal-ifrat, duikers, għażżiela, mogħoż, nagħaġ, eċċ. |
||||||||||||||||||||
|
Addax nasomaculatus (I) |
|
|
Antilop abjad |
||||||||||||||||||||
|
|
Ammotragus lervia (II) |
|
Nagħaġ tal-Barberija |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Antilope cervicapra (III in-Nepal/il-Pakistan) |
Antilop Indjan |
||||||||||||||||||||
|
Bos gaurus (I) (minbarra l-forma ddomestikata magħrufa bħala Bos frontalis li għaliha ma jgħoddx dan ir-Regolament) |
|
|
Gawr |
||||||||||||||||||||
|
Bos mutus (I) (minbarra l-forma ddomestikata magħrufa bħala Bos grunniens li għaliha ma jgħoddx dan ir-Regolament) |
|
|
Barri Tibetan |
||||||||||||||||||||
|
Bos sauveli (I) |
|
|
Barri griż |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Boselaphus tragocamelus (III il-Pakistan) |
Antilop kbir Indjan qrunu qosra |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Bubalus arnee (III in-Nepal) (minbarra l-forma ddomestikata magħrufa bħala Bubalus bubalis, li għaliha ma jgħoddx dan ir-Regolament) |
Buflu Ażjatiku selvaġġ |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus depressicornis (I) |
|
|
Buflu tal-mergħat |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus mindorensis (I) |
|
|
Buflu nanu ta’ Mindoro |
||||||||||||||||||||
|
Bubalus quarlesi (I) |
|
|
Buflu tal-muntanji |
||||||||||||||||||||
|
|
Budorcas taxicolor (II) |
|
Takin |
||||||||||||||||||||
|
Capra falconeri (I) |
|
|
Mogħża bil-qrun mibrum |
||||||||||||||||||||
|
|
Capra caucasica (II) |
|
Tur tal-Kawkasu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra hircus aegagrus (III il-Pakistan) (dan ir-Regolament ma jgħoddx għall-eżemplari tal-forma ddomestikata) |
Mogħża selvaġġa |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Capra sibirica (III il-Pakistan) |
Mogħża tal-barr tas-Siberja |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis milneedwardsii (I) |
|
|
Kaprikornu taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis rubidus (I) |
|
|
Kaprikornu aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis sumatraensis (I) |
|
|
Kaprikornu Tibetan |
||||||||||||||||||||
|
Capricornis thar (I) |
|
|
Kaprikornu tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus brookei (II) |
|
Duiker ta’ Brooke |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus dorsalis (II) |
|
Duiker tal-bajja |
||||||||||||||||||||
|
Cephalophus jentinki (I) |
|
|
Duiker ta’ Jentink |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus ogilbyi (II) |
|
Duiker ta’ Ogilby |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus silvicultor (II) |
|
Duiker dahru isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
Cephalophus zebra (II) |
|
Duiker żebra |
||||||||||||||||||||
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II) |
|
Bontebok |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella bennettii (III il-Pakistan) |
Għażżiela tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Gazella cuvieri (I) |
|
|
Għażżiela tal-Magreb |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gazella dorcas (III l-Alġerija/it-Tuneżija) |
Għażżiela tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
|
Gazella leptoceros (I) |
|
|
Għażżiela tal-għaram tar-ramel |
||||||||||||||||||||
|
Hippotragus niger variani (I) |
|
|
Antilop ġgant iswed |
||||||||||||||||||||
|
|
Kobus leche (II) |
|
Lechwe |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus baileyi (I) |
|
|
Mogħża żgħira tal-bosk tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus caudatus (I) |
|
|
Mogħża denbha twil |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus goral (I) |
|
|
Mogħża tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
Naemorhedus griseus (I) |
|
|
Mogħża griża taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Nanger dama (I) |
|
|
Għażżiela dama |
||||||||||||||||||||
|
Oryx dammah (I) |
|
|
Antilop qrunu ximitarra |
||||||||||||||||||||
|
Oryx leucoryx (I) |
|
|
Antilop Għarbi |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis ammon (II) |
|
Nagħġa selvaġġa |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis arabica (II) |
|
Nagħaġ selvaġġ Għarbi |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis bochariensis (II) |
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Bukara |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis canadensis (II) (il-popolazzjoni tal-Messiku biss; l-ebda popolazzjoni oħra ma hija inkluża fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
Nagħġa Amerikana |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis collium (II) |
|
Nagħġa selvaġġa tal-Każakistan |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis cycloceros (II) |
|
Nagħġa selvaġġa Afgana |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis darwini (II) |
|
Nagħġa selvaġġa tad-deżert Gobi |
||||||||||||||||||||
|
Ovis gmelini (I) (il-popolazzjoni ta’ Ċipru) |
|
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Ċipru |
||||||||||||||||||||
|
Ovis hodgsoni (I) |
|
|
Nagħġa selvaġġa Ażjatika |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis jubata (II) |
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Shansi |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis karelini (II) |
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Tian Shan |
||||||||||||||||||||
|
Ovis nigrimontana (I) |
|
|
Nagħġa selvaġġa Ażjatika |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis polii (II) |
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Marco Polo |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis punjabiensis (II) |
|
Nagħġa selvaġġa tal-Punġab |
||||||||||||||||||||
|
|
Ovis severtzovi (II) |
|
Nagħġa selvaġġa ta’ Severtzov |
||||||||||||||||||||
|
Ovis vignei (I) |
|
|
Nagħġa selvaġġa tal-Kashmir |
||||||||||||||||||||
|
Pantholops hodgsonii (I) |
|
|
Antilop Tibetan |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba maxwellii (II) |
|
Duiker ta’ Maxwell |
||||||||||||||||||||
|
|
Philantomba monticola (II) |
|
Duiker ikħal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pseudois nayaur (III il-Pakistan) |
Nagħġa selvaġġa tal-Ħimalaja sufha iswed imħallat bl-iżraq |
||||||||||||||||||||
|
Pseudoryx nghetinhensis (I) |
|
|
Antilop bil-qrun magħżel |
||||||||||||||||||||
|
Rupicapra pyrenaica ornata (II) |
|
|
Kamoxx tal-Abruzzo |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga borealis (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Antilop Mongoljan imnieħru minfuħ |
||||||||||||||||||||
|
|
Saiga tatarica (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Antilop imnieħru minfuħ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III in-Nepal) |
Antilop b’erbat iqrun |
||||||||||||||||||||
Camelidae |
|
|
|
Iġmla, gwanakos u vikunja |
||||||||||||||||||||
|
|
Lama guanicoe (II) |
|
Gwanako |
||||||||||||||||||||
|
Vicugna vicugna (I) (ħlief il-popolazzjonijiet: tal-Arġentina [il-popolazzjonijiet tal-Provinċji ta’ Jujuy, Catamarca u Salta, u l-popolazzjonijiet li jinżammu parzjalment fil-magħluq tal-Provinċji ta’ Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja u San Juan]; tal-Bolivja [il-popolazzjoni kollha]; taċ-Ċilì [il-popolazzjonijiet tar-reġjun ta’ Tarapacá u tar-reġjun ta’ Arica u Parinacota]; tal-Ekwador [il-popolazzjoni kollha] u tal-Perù [il-popolazzjoni kollha]; li huma inklużi fl-Anness B) |
Vicugna vicugna (II) (il-popolazzjonijiet tal-Arġentina [il-popolazzjonijiet tal-Provinċji ta’ Jujuy, Catamarca u Salta, u l-popolazzjonijiet li jinżammu parzjalment fil-magħluq tal-Provinċji ta’ Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja u San Juan]; tal-Bolivja [il-popolazzjoni kollha]; taċ-Ċilì [il-popolazzjonijiet tar-reġjun ta’ Tarapacá u tar-reġjun ta’ Arica u Parinacota]; tal-Ekwador [il-popolazzjoni kollha] u tal-Perù [il-popolazzjoni kollha] biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness A) (3) |
|
Vikunja |
||||||||||||||||||||
Cervidae |
|
|
|
Ċriev, huemul, ċriev nebbieħa u ċriev nani |
||||||||||||||||||||
|
Axis calamianensis (I) |
|
|
Ċerv tal-Gżejjer Kalamjani |
||||||||||||||||||||
|
Axis kuhlii (I) |
|
|
Ċerv tal-Gżira ta’ Bawean |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Axis porcinus (III il-Pakistan (ħlief is-sottospeċijiet inklużi fl-Anness A)) |
Ċerv ħanżir |
||||||||||||||||||||
|
Axis porcinus annamiticus (I) |
|
|
Ċerv ħanżir tal-Indoċina |
||||||||||||||||||||
|
Blastocerus dichotomus (I) |
|
|
Ċerv tal-bur |
||||||||||||||||||||
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II) |
|
Ċerv Baktrijan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III l-Alġerija/it-Tuneżija) |
Ċerv tal-Barberija |
||||||||||||||||||||
|
Cervus elaphus hanglu (I) |
|
|
Ċerv tal-Kashmir |
||||||||||||||||||||
|
Dama dama mesopotamica (I) |
|
|
Dajn Persjan dahru bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
Hippocamelus spp. (I) |
|
|
Huemul |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mazama temama cerasina (III il-Gwatemala) |
Mażama ħamra tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus crinifrons (I) |
|
|
Ċerv nebbieħ iswed |
||||||||||||||||||||
|
Muntiacus vuquangensis (I) |
|
|
Ċerv nebbieħ ġgant |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III il-Gwatemala) |
Ċerv denbu abjad tal-Gwatemala |
||||||||||||||||||||
|
Ozotoceros bezoarticus (I) |
|
|
Ċerv tal-Pampas |
||||||||||||||||||||
|
|
Pudu mephistophiles (II) |
|
Ċerv nanu tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
Pudu puda (I) |
|
|
Ċerv nanu tal-Amerka t’Isfel |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus duvaucelii (I) |
|
|
Ċerv tal-bwar |
||||||||||||||||||||
|
Rucervus eldii (I) |
|
|
Ċerv tal-qrun fuq ġbinu |
||||||||||||||||||||
Giraffidae |
|
Giraffa camelopardalis (II) |
|
Ġiraffi Ġiraffa |
||||||||||||||||||||
Hippopotamidae |
|
|
|
Ippopotami |
||||||||||||||||||||
|
|
Hexaprotodon liberiensis (II) |
|
Ippopotamu nanu |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippopotamus amphibius (II) |
|
Ippopotamu |
||||||||||||||||||||
Moschidae |
|
|
|
Ċerv tal-misk |
||||||||||||||||||||
|
Moschus spp. (I) (il-popolazzjonijiet tal-Afganistan, tal-Bhutan, tal-Indja, tal-Myanmar, tan-Nepal u tal-Pakistan biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
Moschus spp. (II) (ħlief il-popolazzjonijiet tal-Afganistan, tal-Bhutan, tal-Indja, tal-Myanmar, tan-Nepal u tal-Pakistan, li huma inklużi fl-Anness A) |
|
Ċerv tal-misk |
||||||||||||||||||||
Suidae |
|
|
|
Babirussa, ħnieżer u qżieqeż |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa babyrussa (I) |
|
|
Babirussa |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa bolabatuensis (I) |
|
|
Babirussa ta’ Bola Batu |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa celebensis (I) |
|
|
Babirussa Indoneżjana |
||||||||||||||||||||
|
Babyrousa togeanensis (I) |
|
|
Babirussa tal-Gżejjer Togjani |
||||||||||||||||||||
|
Sus salvanius (I) |
|
|
Ħanżir nanu |
||||||||||||||||||||
Tayassuidae |
|
|
|
Pekari |
||||||||||||||||||||
|
|
Tayassuidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-popolazzjonijiet tal-ispeċi Pecari tajacu tal-Messiku u tal-Istati Uniti, li mhumiex inklużi fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
Pekari |
||||||||||||||||||||
|
Catagonus wagneri (I) |
|
|
Pekari ġgant |
||||||||||||||||||||
CARNIVORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ailuridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ailurus fulgens (I) |
|
|
Panda ħamra |
||||||||||||||||||||
Canidae |
|
|
|
Klieb, volpijiet u lpup |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Canis aureus (III l-Indja) |
Ġakall dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Canis lupus (I/II) (Il-popolazzjonijiet kollha ħlief dawk ta’ Spanja fit-Tramuntana tad-Duero u l-Greċja fit-Tramuntana tad-39 parallell li huma elenkati fl-Anness B. Il-popolazzjonijiet tal-Bhutan, tal-Indja, tan-Nepal u tal-Pakistan huma elenkati fl-Appendiċi I; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma elenkati fl-Appendiċi II. Din l-annotazzjoni teskludi l-forma ddomestikata u d-dingo li huma magħrufin bħala Canis lupus familiaris u Canis lupus dingo) |
Canis lupus (II) (Tinkludi biss il-popolazzjonijiet ta’ Spanja fit-Tramuntana tad-Duero u fil-Greċja fit-Tramuntana tad-39 parallel. Il-popolazzjonijiet l-oħra kollha huma inklużi fl-Anness A. Din l-annotazzjoni teskludi l-forma ddomestikata u d-dingo li huma magħrufin bħala Canis lupus familiaris u Canis lupus dingo) |
|
Lupu griż |
||||||||||||||||||||
|
Canis simensis |
|
|
Lupu tal-Etjopja |
||||||||||||||||||||
|
|
Cerdocyon thous (II) |
|
Volpi wikkiel il-granċijiet |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysocyon brachyurus (II) |
|
Lupu tal-kriniera |
||||||||||||||||||||
|
|
Cuon alpinus (II) |
|
Kelb selvaġġ tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex culpaeus (II) |
|
Culpeo |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex fulvipes (II) |
|
Volpi ta’ Darwin |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex griseus (II) |
|
Volpi griż tal-Amerka t’Isfel |
||||||||||||||||||||
|
|
Lycalopex gymnocercus (II) |
|
Volpi tal-pampas |
||||||||||||||||||||
|
Speothos venaticus (I) |
|
|
Kelb tal-buxx |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Vulpes bengalensis (III l-Indja) |
Volpi tal-Bengal |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes cana (II) |
|
Volpi ta’ Blanford |
||||||||||||||||||||
|
|
Vulpes zerda (II) |
|
Volpi tad-deżert |
||||||||||||||||||||
Eupleridae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cryptoprocta ferox (II) |
|
Fossa |
||||||||||||||||||||
|
|
Eupleres goudotii (II) |
|
Falanukk |
||||||||||||||||||||
|
|
Fossa fossana (II) |
|
Żibett tal-Malagasy |
||||||||||||||||||||
Felidae |
|
|
|
Qtates, ċiti, leopardi, iljuni, tigri, eċċ. |
||||||||||||||||||||
|
|
Felidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A. Dan ir-Regolament ma jgħoddx għall-eżemplari tal-forma ddomestikata. Għall-Panthera leo (popolazzjonijiet Afrikani): ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari tal-għadam, tal-biċċiet tal-għadam, tal-prodotti tal-għadam, tad-dwiefer, tal-iskeletri, tal-kranji u tas-snien li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali. Se jiġu stabbiliti kwoti annwali tal-esportazzjoni għall-kummerċ għal finijiet kummerċjali fl-għadam, fil-biċċiet tal-għadam, fil-prodotti tal-għadam, fid-dwiefer, fl-iskeletri, fil-kranji u fis-snien li jkunu ġejjin mill-attivitajiet ta’ trobbija fil-magħluq fl-Afrika t’Isfel, u s-Segretarjat tas-CITES se jiġi mgħarraf kull sena bihom.) |
|
Qtates |
||||||||||||||||||||
|
Acinonyx jubatus (I) (il-kwoti annwali tal-esportazzjoni għall-eżemplari ħajjin u għat-trofej tal-kaċċa jingħataw kif ġej: il-Botswana: 5; in-Namibja: 150; u ż-Żimbabwe: 50. L-Artikolu 4(1) jgħodd għaIl-kummerċ f’dawn l-eżemplari) |
|
|
Ċita |
||||||||||||||||||||
|
Caracal caracal (I) (il-popolazzjoni tal-Ażja biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Karakall tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
Catopuma temminckii (I) |
|
|
Qattus dehbi tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
Felis nigripes (I) |
|
|
Qattus saqajh suwed |
||||||||||||||||||||
|
Felis silvestris (II) |
|
|
Qattus selvaġġ |
||||||||||||||||||||
|
Herpailurus yagouaroundi (I) (il-popolazzjonijiet tal-Amerka Ċentrali u tal-Amerka ta’ Fuq biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Ġagwarundi |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus geoffroyi (I) |
|
|
Qattus ta’ Geoffroy |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus guttulus (I) |
|
|
Qattus tigra tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus jacobita (I) |
|
|
Qattus tal-muntanji Andini |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus pardalis (I) |
|
|
Oselot |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus tigrinus (I) |
|
|
Onċilla |
||||||||||||||||||||
|
Leopardus wiedii (I) |
|
|
Margay |
||||||||||||||||||||
|
Lynx lynx (II) |
|
|
Linċi Ewrażjatika |
||||||||||||||||||||
|
Lynx pardinus (I) |
|
|
Linċi tal-Iberja |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis diardi (I) |
|
|
Leopard tal-Gżejjer ta’ Sunda b’marki qishom sħab |
||||||||||||||||||||
|
Neofelis nebulosa (I) |
|
|
Leopard b’marki qishom sħab tal-kontinent |
||||||||||||||||||||
|
Panthera leo (I) (il-popolazzjonijiet tal-Indja biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Iljun tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
Panthera onca (I) |
|
|
Ġagwar |
||||||||||||||||||||
|
Panthera pardus (I) |
|
|
Leopard |
||||||||||||||||||||
|
Panthera tigris (I) |
|
|
Tigra |
||||||||||||||||||||
|
Panthera uncia (I) |
|
|
Leopard tas-silġ |
||||||||||||||||||||
|
Pardofelis marmorata (I) |
|
|
Qattus imraħħam |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (il-popolazzjonijiet tal-Bangladesh, tal-Indja u tat-Tajlandja biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Qattus leopard tal-Bengal |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus bengalensis euptilurus (II) |
|
|
Qattus ta’ Iriomote |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus planiceps (I) |
|
|
Qattus ta’ rasu ċatta |
||||||||||||||||||||
|
Prionailurus rubiginosus (I) (il-popolazzjoni tal-Indja biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Qattus bit-tikek lewn is-sadid |
||||||||||||||||||||
|
Puma concolor (I) (il-popolazzjonijiet tal-Costa Rica u tal-Panama biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Puma tal-Costa Rica |
||||||||||||||||||||
Herpestidae |
|
|
|
Mangusi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes edwardsi (III l-Indja/il-Pakistan) |
Mangus griż tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes fuscus (III l-Indja) |
Mangus kannella tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus (III il-Pakistan) |
Mangus żgħir tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III l-Indja) |
Mangus żgħir tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes smithii (III l-Indja) |
Mangus ħamrani |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes urva (III l-Indja) |
Mangus wikkiel il-granċijiet |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Herpestes vitticollis (III l-Indja) |
Mangus għonqu strixxi strixxi |
||||||||||||||||||||
Hyaenidae |
|
|
|
Proteli u jeni |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hyaena hyaena (III il-Pakistan) |
Jena bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Proteles cristata (III il-Botswana) |
Proteli |
||||||||||||||||||||
Mephitidae |
|
|
|
Skanks |
||||||||||||||||||||
|
|
Conepatus humboldtii (II) |
|
Skank ta’ Humboldt |
||||||||||||||||||||
Mustelidae |
|
|
|
Baġers, martori, ballottri, eċċ. |
||||||||||||||||||||
Lutrinae |
|
|
|
Lontri |
||||||||||||||||||||
|
|
Lutrinae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Lontri |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx capensis microdon (I) (il-popolazzjonijiet tal-Kamerun u tan-Niġerja biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Lontra bla dwiefer tal-Kamerun |
||||||||||||||||||||
|
Aonyx cinereus (I) |
|
|
Lontra bid-dwiefer żgħar |
||||||||||||||||||||
|
Enhydra lutris nereis (I) |
|
|
Lontra tal-baħar tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Lontra felina (I) |
|
|
Lontra tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
Lontra longicaudis (I) |
|
|
Lontra neotropikali |
||||||||||||||||||||
|
Lontra provocax (I) |
|
|
Lontra tax-xmara tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Lutra lutra (I) |
|
|
Lontra tal-Ewropa |
||||||||||||||||||||
|
Lutra nippon (I) |
|
|
Lontra Ġappuniża |
||||||||||||||||||||
|
Lutrogale perspicillata (I) |
|
|
Lontra tal-pil lixx |
||||||||||||||||||||
|
Pteronura brasiliensis (I) |
|
|
Lontra ġganta |
||||||||||||||||||||
Mustelinae |
|
|
|
Griġjuni, martori, tayra u ballottri |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Eira barbara (III il-Honduras) |
Tayra |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes flavigula (III l-Indja) |
Martora għonqha isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes foina intermedia (III l-Indja) |
Martora foina |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Martes gwatkinsii (III l-Indja) |
Martora tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mellivora capensis (III il-Botswana) |
Baġer tal-għasel |
||||||||||||||||||||
|
Mustela nigripes (I) |
|
|
Nemes saqajh suwed |
||||||||||||||||||||
Odobenidae |
|
|
|
Walrus |
||||||||||||||||||||
|
|
Odobenus rosmarus (III il-Kanada) |
|
Walrus |
||||||||||||||||||||
Otariidae |
|
|
|
Foki muswafa u ljuni tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
|
Arctocephalus spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Foki muswafa |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus philippii (II) |
|
|
Foka muswafa ta’ Juan Fernández |
||||||||||||||||||||
|
Arctocephalus townsendi (I) |
|
|
Foka muswafa ta’ Guadeloupe |
||||||||||||||||||||
Phocidae |
|
|
|
Foki |
||||||||||||||||||||
|
|
Mirounga leonina (II) |
|
Mirunga tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Monachus spp. (I) |
|
|
Bumerini |
||||||||||||||||||||
Procyonidae |
|
|
|
Koati u olingo |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua narica (III il-Honduras) |
Koati mnieħru abjad |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III l-Urugwaj) |
Koati tan-Nofsinhar tal-Brażil |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potos flavus (III il-Honduras) |
Kinkaġu |
||||||||||||||||||||
Ursidae |
|
|
|
Orsijiet |
||||||||||||||||||||
|
|
Ursidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Orsijiet |
||||||||||||||||||||
|
Ailuropoda melanoleuca (I) |
|
|
Panda ġgant |
||||||||||||||||||||
|
Helarctos malayanus (I) |
|
|
Ors tax-xemx |
||||||||||||||||||||
|
Melursus ursinus (I) |
|
|
Ors xufftejh kbar |
||||||||||||||||||||
|
Tremarctos ornatus (I) |
|
|
Ors tan-nuċċali |
||||||||||||||||||||
|
Ursus arctos (I/II) (il-popolazzjonijiet tal-Bhutan, taċ-Ċina, tal-Messiku u tal-Mongolja u s-sottospeċi Ursus arctos isabellinus biss huma elenkati fl-Appendiċi I; il-popolazzjonijiet u s-sottospeċijiet l-oħrajn kollha huma elenkati fl-Appendiċi II) |
|
|
Ors kannella |
||||||||||||||||||||
|
Ursus thibetanus (I) |
|
|
Ors iswed tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
Viverridae |
|
|
|
Binturong, żibetti, linsangs, żibetti lontri u żibetti tal-palmi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Arctictis binturong (III l-Indja) |
Binturong |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Civettictis civetta (III il-Botswana) |
Żibett tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynogale bennettii (II) |
|
Żibett lontra |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemigalus derbyanus (II) |
|
Żibett tal-palmi bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paguma larvata (III l-Indja) |
Żibett tal-palmi mmaskerat |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III l-Indja) |
Żibett tal-palmi tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III l-Indja) |
Żibett tal-palmi ta’ Jerdon |
||||||||||||||||||||
|
|
Prionodon linsang (II) |
|
Linsang bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
Prionodon pardicolor (I) |
|
|
Linsang bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra civettina (III l-Indja) |
Żibett tal-Malabar b’tikek kbar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverra zibetha (III l-Indja) |
Żibett kbir tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Viverricula indica (III l-Indja) |
Żibett żgħir tal-Indja |
||||||||||||||||||||
CETACEA |
|
|
|
Ċetaċji (dniefel, dniefel suwed u balieni) |
||||||||||||||||||||
|
CETACEA spp. (I/II) (4) |
|
|
Ċetaċji |
||||||||||||||||||||
CHIROPTERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Phyllostomidae |
|
|
|
Friefet il-lejl imneħirhom wiesa’ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Platyrrhinus lineatus (III l-Urugwaj) |
Farfett il-lejl b’faxx abjad |
||||||||||||||||||||
Pteropodidae |
|
|
|
Friefet il-lejl tal-frott |
||||||||||||||||||||
|
|
Acerodon spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Friefet il-lejl tal-frott |
||||||||||||||||||||
|
Acerodon jubatus (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott rasu dehbija |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteropus spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-ispeċi Pteropus brunneus li mhijiex inkluża fl-Annessi) |
|
Friefet il-lejl tal-frott |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus insularis (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Mikroneżja |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus livingstonii (II) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżejjer tal-Comoros |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus loochoensis (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Ġappun |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus mariannus (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżejjer Marjani |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus molossinus (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott ta’ Ponape |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pelewensis (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżejjer Palau |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus pilosus (I) |
|
|
Farfett il-lejl kbir tal-frott tal-Gżejjer Palau |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus rodricensis (II) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus samoensis (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott ta’ Samoa |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus tonganus (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott ta’ Tonga |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus ualanus (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżira ta’ Kosrae |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus voeltzkowi (II) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżira ta’ Pemba |
||||||||||||||||||||
|
Pteropus yapensis (I) |
|
|
Farfett il-lejl tal-frott tal-Gżira ta’ Yap |
||||||||||||||||||||
CINGULATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasypodidae |
|
|
|
Armadilli |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cabassous tatouay (III l-Urugwaj) |
Armadillo kbir denbu għeri |
||||||||||||||||||||
|
|
Chaetophractus nationi (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero. L-eżemplari kollha għandhom jitqiesu li huma eżemplari tal-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-kummerċ fihom għandu jiġi rregolat skont dan) |
|
Armadillo muxgħar tal-Andi |
||||||||||||||||||||
|
Priodontes maximus (I) |
|
|
Armadillo ġgant |
||||||||||||||||||||
DASYUROMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dasyuridae |
|
|
|
Dunnarts, ġrieden marsupjali u planigales |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis longicaudata (I) |
|
|
Dunnart ta’ denbu twil |
||||||||||||||||||||
|
Sminthopsis psammophila (I) |
|
|
Dunnart tad-deżert |
||||||||||||||||||||
DIPROTODONTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Macropodidae |
|
|
|
Kangurijiet u wallabies |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus inustus (II) |
|
Kanguru tas-siġar griż |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrolagus ursinus (II) |
|
Kanguru tas-siġar orsin |
||||||||||||||||||||
|
Lagorchestes hirsutus (I) |
|
|
Wallaby liebru ta’ Rufous |
||||||||||||||||||||
|
Lagostrophus fasciatus (I) |
|
|
Wallaby liebru bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
Onychogalea fraenata (I) |
|
|
Wallaby denbu mdiffer bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
Phalangeridae |
|
|
|
Kuskus |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger intercastellanus (II) |
|
Kuskus komuni tal-Lvant |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger mimicus (II) |
|
Kuskus komuni tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
|
Phalanger orientalis (II) |
|
Kuskus komuni tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus kraemeri (II) |
|
Kuskus tal-Gżira Admiralty |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus maculatus (II) |
|
Kuskus komuni bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
|
Spilocuscus papuensis (II) |
|
Kuskus ta’ Waigeou |
||||||||||||||||||||
Potoroidae |
|
|
|
Kangurijiet firien |
||||||||||||||||||||
|
Bettongia spp. (I) |
|
|
Bettongi |
||||||||||||||||||||
Vombatidae |
|
|
|
Wombats |
||||||||||||||||||||
|
Lasiorhinus krefftii (I) |
|
|
Wombat imnieħru muxgħar tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
LAGOMORPHA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Leporidae |
|
|
|
Liebri u fniek |
||||||||||||||||||||
|
Caprolagus hispidus (I) |
|
|
Liebru mlanżat |
||||||||||||||||||||
|
Romerolagus diazi (I) |
|
|
Fenek tal-vulkani |
||||||||||||||||||||
MONOTREMATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tachyglossidae |
|
|
|
Ekidni u wikkiel in-nemel imxewwek |
||||||||||||||||||||
|
|
Zaglossus spp. (II) |
|
Ekidni geddumhom twil |
||||||||||||||||||||
PERAMELEMORPHIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Peramelidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Perameles bougainville (I) |
|
|
Bandicoot bl-istrixxi tal-Punent |
||||||||||||||||||||
Thylacomyidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Macrotis lagotis (I) |
|
|
Bilbi kbir |
||||||||||||||||||||
PERISSODACTYLA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Equidae |
|
|
|
Żwiemel, ħmir selvaġġi u żebri |
||||||||||||||||||||
|
Equus africanus (I) (minbarra l-forma ddomestikata magħrufa bħala Equus asinus, li għaliha ma jgħoddx dan ir-Regolament) |
|
|
Ħmar selvaġġ tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
|
Equus grevyi (I) |
|
|
Żebra ta’ Grévy |
||||||||||||||||||||
|
Equus hemionus (I/II) (l-ispeċi hija elenkata fl-Appendiċi II, iżda s-sottospeċijiet Equus hemionus hemionus, Equus hemionus khur u Equus hemionus luteus huma elenkati fl-Appendiċi I) |
|
|
Ħmar selvaġġ tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
Equus kiang (II) |
|
|
Kiang |
||||||||||||||||||||
|
Equus przewalskii (I) |
|
|
Żiemel ta’ Przewalski |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra hartmannae (II) |
|
Żebra tal-muntanji ta’ Hartmann |
||||||||||||||||||||
|
|
Equus zebra zebra (II) |
|
Żebra tal-muntanji tal-Kap tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
Rhinocerotidae |
|
|
|
Rinoċeronti |
||||||||||||||||||||
|
Rhinocerotidae spp. (I) (ħlief is-sottospeċijiet inklużi fl-Anness B) |
|
|
Rinoċeronti |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (il-popolazzjonijiet tal-Eswatini, tan-Namibja u tal-Afrika t’Isfel biss; il-popolazzjonijiet l-oħra kollha huma inklużi fl-Anness A. Għall-popolazzjonijiet tal-Eswatini u tal-Afrika t’Isfel: sabiex jiġi permess il-kummerċ internazzjonali fl-annimali ħajjin għal destinazzjonijiet xierqa u aċċettabbli u l-kummerċ fit-trofej tal-kaċċa biss. Għall-popolazzjoni tan-Namibja: sabiex jiġi permess il-kummerċ internazzjonali fl-annimali ħajjin għal konservazzjoni in situ biss u fi ħdan il-firxa natural u storika tas-Ceratotherium simum fl-Afrika biss. L-eżemplari l-oħra kollha mill-popolazzjonijiet tal-Eswatini, tan-Namibja u tal-Afrika t’Isfel għandhom jitqiesu li huma eżemplari tal-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-kummerċ fihom għandu jiġi rregolat skont dan) |
|
Rinoċeronti abjad tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
Tapiridae |
|
|
|
Tapiri |
||||||||||||||||||||
|
Tapiridae spp. (I) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness B) |
|
|
Tapiri |
||||||||||||||||||||
|
|
Tapirus terrestris (II) |
|
Tapir tal-Amerka t’Isfel |
||||||||||||||||||||
PHOLIDOTA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Manidae |
|
|
|
Pangolini |
||||||||||||||||||||
|
|
Manis spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Pangolini |
||||||||||||||||||||
|
Manis crassicaudata (I) |
|
|
Pangolin tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Manis culionensis (I) |
|
|
Pangolin tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
Manis gigantea (I) |
|
|
Pangolin ġgant |
||||||||||||||||||||
|
Manis javanica (I) |
|
|
Pangolin tal-Gżejjer ta’ Sunda |
||||||||||||||||||||
|
Manis pentadactyla (I) |
|
|
Pangolin taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Manis temminckii (I) |
|
|
Pangolin ta’ Temminck |
||||||||||||||||||||
|
Manis tetradactyla (I) |
|
|
Pangolin denbu twil |
||||||||||||||||||||
|
Manis tricuspis (I) |
|
|
Pangolin tas-siġar |
||||||||||||||||||||
PILOSA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bradypodidae |
|
|
|
Folivori bi tlett iswaba’ |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus pygmaeus (II) |
|
Folivoru nanu bi tlett iswaba’ |
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypus variegatus (II) |
|
Folivoru għonqu kannella |
||||||||||||||||||||
Myrmecophagidae |
|
|
|
Wikkiel in-nemel tal-Amerka |
||||||||||||||||||||
|
|
Myrmecophaga tridactyla (II) |
|
Wikkiel in-nemel kbir |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tamandua mexicana (III il-Gwatemala) |
Tamandua tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
PRIMATES |
|
|
|
Primati (xadin u xadini) |
||||||||||||||||||||
|
|
PRIMATES spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Primati |
||||||||||||||||||||
Atelidae |
|
|
|
Miċeti u ateli |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta palliata (I) |
|
|
Miċete tal-mantell |
||||||||||||||||||||
|
Alouatta pigra (I) |
|
|
Miċete iswed tal-Gwatemala |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi frontatus (I) |
|
|
Atele ħuġbejh suwed |
||||||||||||||||||||
|
Ateles geoffroyi ornatus (I) |
|
|
Atele brimba aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles arachnoides (I) |
|
|
Muriqui tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Brachyteles hypoxanthus (I) |
|
|
Muriqui tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
Oreonax flavicauda (I) |
|
|
Xadin sufi ta’ denbu isfar |
||||||||||||||||||||
Cebidae |
|
|
|
Marmosetti, tamarini u xadini tal-Amerki u tal-Oċeanja |
||||||||||||||||||||
|
Callimico goeldii (I) |
|
|
Marmosett ta’ Goeldi |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix aurita (I) |
|
|
Marmosett tat-troffa lewnha baffa |
||||||||||||||||||||
|
Callithrix flaviceps (I) |
|
|
Marmosett rasu lewnha baff |
||||||||||||||||||||
|
Leontopithecus spp. (I) |
|
|
Tamarini ljun |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus bicolor (I) |
|
|
Tamarin baqri |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus geoffroyi (I) |
|
|
Tamarin ta’ Geoffroy |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus leucopus (I) |
|
|
Tamarin saqajh bojod |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus martinsi (I) |
|
|
Tamarin wiċċu mikxuf ta’ Martins |
||||||||||||||||||||
|
Saguinus oedipus (I) |
|
|
Tamarin cottontop |
||||||||||||||||||||
|
Saimiri oerstedii (I) |
|
|
Xadin skwiril tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
Cercopithecidae |
|
|
|
Xadini tad-Dinja l-Qadima |
||||||||||||||||||||
|
Allochrocebus solatus (II) |
|
|
Xadina denbha dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Cercocebus galeritus (I) |
|
|
Mangabey tax-xmara Tana |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus diana (I) |
|
|
Xadina Diana |
||||||||||||||||||||
|
Cercopithecus roloway (I) |
|
|
Xadina ta’ Roloway |
||||||||||||||||||||
|
Colobus satanas (II) |
|
|
Kolobu iswed |
||||||||||||||||||||
|
Macaca silenus (I) |
|
|
Makakku denb l-iljun |
||||||||||||||||||||
|
Macaca sylvanus (I) |
|
|
Makakku tal-Barberija |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus leucophaeus (I) |
|
|
Drill |
||||||||||||||||||||
|
Mandrillus sphinx (I) |
|
|
Mandrill |
||||||||||||||||||||
|
Nasalis larvatus (I) |
|
|
Xadina ta’ mneħirha kbir |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus bouvieri (II) |
|
|
Kolubu aħmar ta’ Bouvier |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus epieni (II) |
|
|
Kolubu aħmar tad-Delta tan-Niġer |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus foai (II) |
|
|
Kolubu aħmar tal-Afrika Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus gordonorum (II) |
|
|
Kolubu aħmar bla behem ta’ Udzungwa |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus kirkii (I) |
|
|
Kolubu aħmar ta’ Żanżibar |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus pennantii (II) |
|
|
Kolubu aħmar ta’ Pennant |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus preussi (II) |
|
|
Kolubu aħmar ta’ Preuss |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus rufomitratus (I) |
|
|
Kolubu aħmar tax-xmara Tana |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tephrosceles (II) |
|
|
Kolubu aħmar tal-Uganda |
||||||||||||||||||||
|
Piliocolobus tholloni (II) |
|
|
Kolubu aħmar ta’ Thollon |
||||||||||||||||||||
|
Presbytis potenziani (I) |
|
|
Langur ta’ Mentawai |
||||||||||||||||||||
|
Pygathrix spp. (I) |
|
|
Languri douc |
||||||||||||||||||||
|
Rhinopithecus spp. (I) |
|
|
Xadini mneħirhom ibbuzzat |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus ajax (I) |
|
|
Langur griż tal-Kashmir |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus dussumieri (I) |
|
|
Langur griż tal-Pjanuri tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus entellus (I) |
|
|
Langur griż tal-Pjanuri tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hector (I) |
|
|
Xadina tal-Ħimalaja denbha twil |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus hypoleucos (I) |
|
|
Langur griż saqajh suwed |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus priam (I) |
|
|
Langur griż bit-troffa |
||||||||||||||||||||
|
Semnopithecus schistaceus (I) |
|
|
Langur griż tan-Nepal |
||||||||||||||||||||
|
Simias concolor (I) |
|
|
Simakobou |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus delacouri (II) |
|
|
Langur ta’ Delacour |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus francoisi (II) |
|
|
Langur ta’ François |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus geei (I) |
|
|
Langur dehbi ta’ Gee |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus hatinhensis (II) |
|
|
Xadina sewdinija bil-kappun |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus johnii (II) |
|
|
Xadina sewdinija tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus laotum (II) |
|
|
Xadina sewdinija ġbinha abjad |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus pileatus (I) |
|
|
Langur bit-troffa |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus poliocephalus (II) |
|
|
Langur rasu bajda |
||||||||||||||||||||
|
Trachypithecus shortridgei (I) |
|
|
Xadina sewdinija rasha bajda |
||||||||||||||||||||
Cheirogaleidae |
|
|
|
Lemuri nani u lemuri ġrieden |
||||||||||||||||||||
|
Cheirogaleidae spp. (I) |
|
|
Lemuri nani u lemuri ġrieden |
||||||||||||||||||||
Daubentoniidae |
|
|
|
Aye-aye |
||||||||||||||||||||
|
Daubentonia madagascariensis (I) |
|
|
Aye-aye |
||||||||||||||||||||
Hominidae |
|
|
|
Ximpanzì, gorilli u orangutan |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla beringei (I) |
|
|
Gorilla tal-Lvant |
||||||||||||||||||||
|
Gorilla gorilla (I) |
|
|
Gorilla tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
Pan spp. (I) |
|
|
Ximpanzì u bonobo |
||||||||||||||||||||
|
Pongo abelii (I) |
|
|
Orangutan ta’ Sumatra |
||||||||||||||||||||
|
Pongo pygmaeus (I) |
|
|
Orangutan ta’ Borneo |
||||||||||||||||||||
|
Pongo tapanuliensis (I) |
|
|
Orangutan ta’ Tapanuli |
||||||||||||||||||||
Hylobatidae |
|
|
|
Ġibbuni |
||||||||||||||||||||
|
Hylobatidae spp. (I) |
|
|
Ġibbuni |
||||||||||||||||||||
Indriidae |
|
|
|
Indri, sifakas u lemuri sufin |
||||||||||||||||||||
|
Indriidae spp. (I) |
|
|
Indri, sifakas u lemuri sufin |
||||||||||||||||||||
Lemuridae |
|
|
|
Lemuri kbar |
||||||||||||||||||||
|
Lemuridae spp. (I) |
|
|
Lemuri kbar |
||||||||||||||||||||
Lepilemuridae |
|
|
|
Lemuri sportivi |
||||||||||||||||||||
|
Lepilemuridae spp. (I) |
|
|
Lemuri sportivi |
||||||||||||||||||||
Lorisidae |
|
|
|
Loris |
||||||||||||||||||||
|
Nycticebus spp. (I) |
|
|
Loris kajmana |
||||||||||||||||||||
Pitheciidae |
|
|
|
Wakari, titi u saki |
||||||||||||||||||||
|
Cacajao spp. (I) |
|
|
Wakari |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus barbarabrownae (II) |
|
|
Titi tal-Brażil bil-maskra bjonda |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus melanochir (II) |
|
|
Titi bil-maskra idejha suwed |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus nigrifrons (II) |
|
|
Titi sidirha iswed |
||||||||||||||||||||
|
Callicebus personatus (II) |
|
|
Titi tal-Atlantiku bil-maskra |
||||||||||||||||||||
|
Chiropotes albinasus (I) |
|
|
Saki mnieħru abjad |
||||||||||||||||||||
Tarsiidae |
|
|
|
Tarsieri |
||||||||||||||||||||
|
Tarsius spp. (II) |
|
|
Tarsieri |
||||||||||||||||||||
PROBOSCIDEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Elephantidae |
|
|
|
Iljunfanti |
||||||||||||||||||||
|
Elephas maximus (I) |
|
|
Iljunfant tal-Ażja |
||||||||||||||||||||
|
Loxodonta africana (I) (ħlief il-popolazzjonijiet tal-Botswana, tan-Namibja, tal-Afrika t’Isfel u taż-Żimbabwe, li huma inklużi fl-Anness B) |
Loxodonta africana (II) (il-popolazzjonijiet tal-Botswana, tan-Namibja, tal-Afrika t’Isfel u taż-Żimbabwe biss (5); il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha huma inklużi fl-Anness A) |
|
Iljunfant tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
RODENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chinchillidae |
|
|
|
Ċinċilli |
||||||||||||||||||||
|
Chinchilla spp. (I) (dan ir-Regolament ma jgħoddx għall-eżemplari tal-forma ddomestikata) |
|
|
Ċinċilli |
||||||||||||||||||||
Cuniculidae |
|
|
|
Paki |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cuniculus paca (III il-Honduras) |
Paka tal-pjanura |
||||||||||||||||||||
Dasyproctidae |
|
|
|
Aguti |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dasyprocta punctata (III il-Honduras) |
Aguti tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
Erethizontidae |
|
|
|
Porkuspini tal-Amerki u tal-Oċeanja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus mexicanus (III il-Honduras) |
Porkuspin nanu muswaf tal-Messiku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III l-Urugwaj) |
Porkuspin nanu muswaf tal-Paragwaj |
||||||||||||||||||||
Hystricidae |
|
|
|
Porkuspini tad-Dinja l-Qadima |
||||||||||||||||||||
|
Hystrix cristata |
|
|
Porkupsin bil-għalla |
||||||||||||||||||||
Muridae |
|
|
|
Ġrieden u firien |
||||||||||||||||||||
|
|
Leporillus conditor (II) |
|
Far perit |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudomys fieldi (II) |
|
Ġurdien tal-Bajja ta’ Shark |
||||||||||||||||||||
|
|
Xeromys myoides (II) |
|
Far tal-ilma |
||||||||||||||||||||
|
|
Zyzomys pedunculatus (II) |
|
Far tal-blat tal-Awstralja Ċentrali |
||||||||||||||||||||
Sciuridae |
|
|
|
Skwirils tal-art u skwirils tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Cynomys mexicanus (II) |
|
Kelb tal-mergħat tal-Messiku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota caudata (III l-Indja) |
Far il-ġebel denbu twil |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Marmota himalayana (III l-Indja) |
Far il-ġebel tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
|
Ratufa spp. (II) |
|
Skwirils ġganti |
||||||||||||||||||||
SCANDENTIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCANDENTIA spp. (II) |
|
Ġrieden geddumhom twil tas-siġar |
||||||||||||||||||||
SIRENIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Dugongidae |
|
|
|
Dugong |
||||||||||||||||||||
|
Dugong dugon (I) |
|
|
Dugong |
||||||||||||||||||||
Trichechidae |
|
|
|
Lamantini |
||||||||||||||||||||
|
Trichechus inunguis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus manatus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Trichechus senegalensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
AVES |
|
|
|
Għasafar |
||||||||||||||||||||
ANSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anatidae |
|
|
|
Papri, wiżż, ċinji, eċċ. |
||||||||||||||||||||
|
Anas aucklandica (I) |
|
|
Sarsella tal-Gżejjer ta’ Auckland |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas bernieri (II) |
|
Sarsella tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Anas chlorotis (I) |
|
|
Sarsella kannella |
||||||||||||||||||||
|
|
Anas formosa (II) |
|
Sarsella tal-Bajkal |
||||||||||||||||||||
|
Anas laysanensis (I) |
|
|
Papra ta’ Laysan |
||||||||||||||||||||
|
Anas nesiotis (I) |
|
|
Sarsella tal-Gżira ta’ Campbell |
||||||||||||||||||||
|
Anas querquedula |
|
|
Sarsella ħamra |
||||||||||||||||||||
|
Asarcornis scutulata (I) |
|
|
Papra bil-ġwienaħ bojod |
||||||||||||||||||||
|
Aythya innotata |
|
|
Brajmla tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Aythya nyroca |
|
|
Brajmla t’għajnha bajda |
||||||||||||||||||||
|
|
Branta canadensis leucopareia (II) |
|
Wiżża Alewtina |
||||||||||||||||||||
|
Branta ruficollis (II) |
|
|
Wiżża ħamra |
||||||||||||||||||||
|
Branta sandvicensis (I) |
|
|
Wiżża tal-Ħawaj |
||||||||||||||||||||
|
|
Coscoroba coscoroba (II) |
|
Ċinju koskoroba |
||||||||||||||||||||
|
|
Cygnus melancoryphus (II) |
|
Ċinju għonqu iswed |
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrocygna arborea (II) |
|
Papra ssaffar tal-Indja tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III il-Honduras) |
Papra ssaffar żaqqha sewda |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III il-Honduras) |
Papra ssaffar ħamra fl-isfar |
||||||||||||||||||||
|
Mergus octosetaceus |
|
|
Serra tal-Brażil |
||||||||||||||||||||
|
Oxyura leucocephala (II) |
|
|
Brajmla rasha bajda |
||||||||||||||||||||
|
Rhodonessa caryophyllacea (I) |
|
|
Papra rasha roża |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarkidiornis melanotos (II) |
|
Papra bil-għalla |
||||||||||||||||||||
|
Tadorna cristata |
|
|
Kuluvert bil-għalla |
||||||||||||||||||||
APODIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trochilidae |
|
|
|
Kolibri |
||||||||||||||||||||
|
|
Trochilidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Kolibri |
||||||||||||||||||||
|
Glaucis dohrnii (I) |
|
|
Eremita munqaru ganċ |
||||||||||||||||||||
CHARADRIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Burhinidae |
|
|
|
Telleriti |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Burhinus bistriatus (III il-Gwatemala) |
Tellerita b’żewġ strixxi |
||||||||||||||||||||
Laridae |
|
|
|
Gawwi u ċirlewwi |
||||||||||||||||||||
|
Larus relictus (I) |
|
|
Gawwija tal-Mongolja |
||||||||||||||||||||
Scolopacidae |
|
|
|
Gurlini u ċewċewwi |
||||||||||||||||||||
|
Numenius borealis (I) |
|
|
Gurlin boreali |
||||||||||||||||||||
|
Numenius tenuirostris (I) |
|
|
Gurlin geddumu rqiq |
||||||||||||||||||||
|
Tringa guttifer (I) |
|
|
Ċewċewwa ta’ Nordmann |
||||||||||||||||||||
CICONIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ardeidae |
|
|
|
Agretti u rsieset |
||||||||||||||||||||
|
Ardea alba |
|
|
Russett abjad |
||||||||||||||||||||
|
Bubulcus ibis |
|
|
Agrett tal-bhejjem |
||||||||||||||||||||
|
Egretta garzetta |
|
|
Agrett abjad |
||||||||||||||||||||
Balaenicipitidae |
|
|
|
Shoebill, ċikonja ras baliena |
||||||||||||||||||||
|
|
Balaeniceps rex (II) |
|
Shoebill |
||||||||||||||||||||
Ciconiidae |
|
|
|
Ċikonji |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia boyciana (I) |
|
|
Ċikonja orjentali |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia nigra (II) |
|
|
Ċikonja sewda |
||||||||||||||||||||
|
Ciconia stormi |
|
|
Ċikonja ta’ Storm |
||||||||||||||||||||
|
Jabiru mycteria (I) |
|
|
Jabiru |
||||||||||||||||||||
|
Leptoptilos dubius |
|
|
Ċikonja ajjutant kbira |
||||||||||||||||||||
|
Mycteria cinerea (I) |
|
|
Ċikonja bajda |
||||||||||||||||||||
Phoenicopteridae |
|
|
|
Fjamingi |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoenicopteridae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fjamingi |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus roseus (II) |
|
|
Fjamingu |
||||||||||||||||||||
|
Phoenicopterus ruber (II) |
|
|
Fjamingu Amerikan |
||||||||||||||||||||
Threskiornithidae |
|
|
|
Ibis u paletti |
||||||||||||||||||||
|
|
Eudocimus ruber (II) |
|
Ibis skarlat |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus calvus (II) |
|
|
Ibis qargħi |
||||||||||||||||||||
|
Geronticus eremita (I) |
|
|
Ibis eremita |
||||||||||||||||||||
|
Nipponia nippon (I) |
|
|
Ibis tal-Ġappun |
||||||||||||||||||||
|
Platalea leucorodia (II) |
|
|
Paletta |
||||||||||||||||||||
|
Pseudibis gigantea |
|
|
Ibis ġgant |
||||||||||||||||||||
COLUMBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Columbidae |
|
|
|
Gamiem u tudun |
||||||||||||||||||||
|
Caloenas nicobarica (I) |
|
|
Ħamiema ta’ Nicobar |
||||||||||||||||||||
|
Claravis godefrida |
|
|
Gamiema tal-art ġwenħajha vjola |
||||||||||||||||||||
|
Columba livia |
|
|
Tudun tal-ġebel |
||||||||||||||||||||
|
Ducula mindorensis (I) |
|
|
Ħamiema ta’ Mindoro |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallicolumba luzonica (II) |
|
Ħamiema ta’ Luzon |
||||||||||||||||||||
|
|
Goura spp. (II) |
|
Ħamiem tal-kuruna |
||||||||||||||||||||
|
Leptotila wellsi |
|
|
Gamiema ta’ Grenada |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nesoenas mayeri (III Mauritius) |
Ħamiema roża |
||||||||||||||||||||
|
Streptopelia turtur |
|
|
Gamiema |
||||||||||||||||||||
CORACIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Bucerotidae |
|
|
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
|
Aceros spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
Aceros nipalensis (I) |
|
|
Buċeru b’għonqu kannella fl-aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Anorrhinus spp. (II) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
|
Anthracoceros spp. (II) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
|
Berenicornis spp. (II) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
|
Buceros spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
Buceros bicornis (I) |
|
|
Buċeru kbir |
||||||||||||||||||||
|
|
Penelopides spp. (II) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
Rhinoplax vigil (I) |
|
|
Buċeru bl-elmu |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhyticeros spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Buċeri |
||||||||||||||||||||
|
Rhyticeros subruficollis (I) |
|
|
Buċeru bil-gangala ċara |
||||||||||||||||||||
CUCULIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Musophagidae |
|
|
|
Turaki |
||||||||||||||||||||
|
|
Tauraco spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Turaki |
||||||||||||||||||||
|
Tauraco bannermani (II) |
|
|
Turako ta’ Bannerman |
||||||||||||||||||||
FALCONIFORMES |
|
|
|
Għasafar tal-priża ta’ bi nhar (ajkli, bisien, kuċċard u avultuni) |
||||||||||||||||||||
|
|
FALCONIFORMES spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A; ħlief speċi waħda tal-familja Cathartidae li hija inkluża fl-Anness C; l-ispeċijiet l-oħrajn ta’ dik il-familja mhumiex inklużi fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament; u ħlief l-ispeċi Caracara lutosa li mhix soġġetta għal dan ir-Regolament) |
|
Għasafar tal-priża ta’ bi nhar |
||||||||||||||||||||
Accipitridae |
|
|
|
Kuċċard u ajkli |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter brevipes (II) |
|
|
Sparvier Levantin |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter gentilis (II) |
|
|
Sparvier tal-ħamiem |
||||||||||||||||||||
|
Accipiter nisus (II) |
|
|
Sparvier |
||||||||||||||||||||
|
Aegypius monachus (II) |
|
|
Avultun iswed |
||||||||||||||||||||
|
Aquila adalberti (I) |
|
|
Ajkla ta’ Adalbert |
||||||||||||||||||||
|
Aquila chrysaetos (II) |
|
|
Ajkla rjali |
||||||||||||||||||||
|
Aquila clanga (II) |
|
|
Ajkla kbira bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
Aquila heliaca (I) |
|
|
Ajkla imperjali |
||||||||||||||||||||
|
Aquila pomarina (II) |
|
|
Ajkla tat-tikek |
||||||||||||||||||||
|
Buteo buteo (II) |
|
|
Kuċċarda prima |
||||||||||||||||||||
|
Buteo lagopus (II) |
|
|
Kuċċarda tal-kalzetti |
||||||||||||||||||||
|
Buteo rufinus (II) |
|
|
Kuċċarda ħamra |
||||||||||||||||||||
|
Chondrohierax wilsonii (I) |
|
|
Astun ta’ Kuba |
||||||||||||||||||||
|
Circaetus gallicus (II) |
|
|
Ajkla bajda |
||||||||||||||||||||
|
Circus aeruginosus (II) |
|
|
Bugħadam aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Circus cyaneus (II) |
|
|
Bugħadam Abjad Prim |
||||||||||||||||||||
|
Circus hudsonius (II) |
|
|
Bugħadam tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
Circus macrourus (II) |
|
|
Bugħadam abjad |
||||||||||||||||||||
|
Circus pygargus (II) |
|
|
Bugħadam griż |
||||||||||||||||||||
|
Elanus caeruleus (II) |
|
|
Astun ġwenħajh suwed |
||||||||||||||||||||
|
Eutriorchis astur (II) |
|
|
Ajkla tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Gypaetus barbatus (II) |
|
|
Avultun bid-daqna |
||||||||||||||||||||
|
Gyps fulvus (II) |
|
|
Avultun prim |
||||||||||||||||||||
|
Haliaeetus spp. (I/II) (l-ispeċi Haliaeetus albicilla hija elenkata fl-Appendiċi I; l-ispeċijiet l-oħrajn huma elenkati fl-Appendiċi II) |
|
|
Ajkli tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
Harpia harpyja (I) |
|
|
Ajkla harpy |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus fasciatus (II) |
|
|
Ajkla ta’ Bonelli |
||||||||||||||||||||
|
Hieraaetus pennatus (II) |
|
|
Ajkla tal-kalzetti |
||||||||||||||||||||
|
Leucopternis occidentalis (II) |
|
|
Kuċċarda daharha griż |
||||||||||||||||||||
|
Milvus migrans (II) (ħlief is-sottospeċi Milvus migrans lineatus, li hija inkluża fl-Anness B) |
|
|
Astun iswed |
||||||||||||||||||||
|
Milvus milvus (II) |
|
|
Astun aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Neophron percnopterus (II) |
|
|
Avultun abjad |
||||||||||||||||||||
|
Pernis apivorus (II) |
|
|
Kuċċarda |
||||||||||||||||||||
|
Pithecophaga jefferyi (I) |
|
|
Ajkla kbira tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
Cathartidae |
|
|
|
Avultuni tal-Amerki u tal-Oċeanja |
||||||||||||||||||||
|
Gymnogyps californianus (I) |
|
|
Kondor ta’ California |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sarcoramphus papa (III il-Honduras) |
Avultun re |
||||||||||||||||||||
|
Vultur gryphus (I) |
|
|
Kondor tal-Andi |
||||||||||||||||||||
Falconidae |
|
|
|
Bisien |
||||||||||||||||||||
|
Falco araeus (I) |
|
|
Spanjulett tas-Seychelles |
||||||||||||||||||||
|
Falco biarmicus (II) |
|
|
Bies rasu qastnija |
||||||||||||||||||||
|
Falco cherrug (II) |
|
|
Bies rasu bajda |
||||||||||||||||||||
|
Falco columbarius (II) |
|
|
Seqer ta’ denbu |
||||||||||||||||||||
|
Falco eleonorae (II) |
|
|
Bies tar-reġina |
||||||||||||||||||||
|
Falco jugger (I) |
|
|
Bies laggar |
||||||||||||||||||||
|
Falco naumanni (II) |
|
|
Spanjulett sekond |
||||||||||||||||||||
|
Falco newtoni (I) (il-popolazzjoni tas-Seychelles biss) |
|
|
Spanjulett ta’ Newton |
||||||||||||||||||||
|
Falco peregrinus (I) |
|
|
Bies |
||||||||||||||||||||
|
Falco punctatus (I) |
|
|
Spanjulett ta’ Mauritius |
||||||||||||||||||||
|
Falco rusticolus (I) |
|
|
Bies gyr |
||||||||||||||||||||
|
Falco subbuteo (II) |
|
|
Seqer tal-ħannieqa |
||||||||||||||||||||
|
Falco tinnunculus (II) |
|
|
Spanjulett |
||||||||||||||||||||
|
Falco vespertinus (II) |
|
|
Żumbrell |
||||||||||||||||||||
Pandionidae |
|
|
|
Arpi |
||||||||||||||||||||
|
Pandion haliaetus (II) |
|
|
Arpa |
||||||||||||||||||||
GALLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Cracidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Crax alberti (III il-Kolombja) |
|
|
Kurassow munqaru blu |
||||||||||||||||||||
|
Crax blumenbachii (I) |
|
|
Kurassow munqaru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax daubentoni (III il-Kolombja) |
Kurassow munqaru isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
Crax fasciolata |
|
Kurassow wiċċu mikxuf |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax globulosa (III il-Kolombja) |
Kurassow bil-għalla |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crax rubra (III il-Kolombja/il-Gwatemala/il-Honduras) |
Kurassow kbir |
||||||||||||||||||||
|
Mitu mitu (I) |
|
|
Kurassow alagoas |
||||||||||||||||||||
|
Oreophasis derbianus (I) |
|
|
Gwan bil-qrun |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ortalis vetula (III il-Gwatemala/il-Honduras) |
Ċaċalaka sempliċi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pauxi pauxi (III il-Kolombja) |
Kurassow bl-elmu |
||||||||||||||||||||
|
Penelope albipennis (I) |
|
|
Gwan gwenħajh bojod |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelope purpurascens (III il-Honduras) |
Gwan bil-għalla |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Penelopina nigra (III il-Gwatemala) |
Gwan iswed |
||||||||||||||||||||
|
Pipile jacutinga (I) |
|
|
Gwan sidru iswed |
||||||||||||||||||||
|
Pipile pipile (I) |
|
|
Gwan ta’ Trinidad |
||||||||||||||||||||
Megapodiidae |
|
|
|
Megapodi u scrubfowl |
||||||||||||||||||||
|
Macrocephalon maleo (I) |
|
|
Maleo |
||||||||||||||||||||
Phasianidae |
|
|
|
Gangi, fargħuni, ħaġliet, faġani u tragopani |
||||||||||||||||||||
|
|
Argusianus argus (II) |
|
Argus kbir |
||||||||||||||||||||
|
Catreus wallichii (I) |
|
|
Faġan ta’ Wallich |
||||||||||||||||||||
|
Colinus virginianus ridgwayi (I) |
|
|
Summiena ta’ Virġinja bil-maskra |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon crossoptilon (I) |
|
|
Faġan widnejh bojod |
||||||||||||||||||||
|
Crossoptilon mantchuricum (I) |
|
|
Faġan widnejh kannella |
||||||||||||||||||||
|
|
Gallus sonneratii (II) |
|
Serduq griż |
||||||||||||||||||||
|
|
Ithaginis cruentus (II) |
|
Faġan aħmar demm |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus impejanus (I) |
|
|
Monal tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus lhuysii (I) |
|
|
Monal taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Lophophorus sclateri (I) |
|
|
Monal ta’ Sclater |
||||||||||||||||||||
|
Lophura edwardsi (I) |
|
|
Faġan ta’ Edwards |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lophura leucomelanos (III il-Pakistan) |
Faġan kalij |
||||||||||||||||||||
|
Lophura swinhoii (I) |
|
|
Faġan ta’ Swinhoe |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meleagris ocellata (III il-Gwatemala) |
Dundjan oċċellat |
||||||||||||||||||||
|
Odontophorus strophium |
|
|
Summiena tal-foresti |
||||||||||||||||||||
|
Ophrysia superciliosa |
|
|
Summiena tal-Ħimalaja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pavo cristatus (III il-Pakistan) |
Pagun tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
Pavo muticus (II) |
|
Pagun aħdar |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II) |
|
Pagun faġan griż |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron germaini (II) |
|
Pagun faġan ta’ Germain |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron malacense (II) |
|
Pagun faġan Malajan |
||||||||||||||||||||
|
Polyplectron napoleonis (I) |
|
|
Pagun faġan tal-Palawan |
||||||||||||||||||||
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II) |
|
Pagun faġan ta’ Borneo |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pucrasia macrolopha (III il-Pakistan) |
Faġan ta’ Koklass |
||||||||||||||||||||
|
Rheinardia ocellata (I) |
|
|
Argus bil-għalla |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus ellioti (I) |
|
|
Faġan ta’ Elliot |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus humiae (I) |
|
|
Faġan ta’ Hume |
||||||||||||||||||||
|
Syrmaticus mikado (I) |
|
|
Faġan Mikado |
||||||||||||||||||||
|
|
Syrmaticus reevesii (II) |
|
Faġan ta’ Reeves |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus caspius (I) |
|
|
Faġan tas-silġ tal-Kaspju |
||||||||||||||||||||
|
Tetraogallus tibetanus (I) |
|
|
Faġan tas-silġ tat-Tibet |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan blythii (I) |
|
|
Tragopan ta’ Blyth |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan caboti (I) |
|
|
Tragopan ta’ Cabot |
||||||||||||||||||||
|
Tragopan melanocephalus (I) |
|
|
Tragopan tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tragopan satyra (III in-Nepal) |
Tragopan satiru |
||||||||||||||||||||
|
|
Tympanuchus cupido attwateri (II) |
|
Tiġieġa kbira tal-mergħat |
||||||||||||||||||||
GRUIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Gruidae |
|
|
|
Graw |
||||||||||||||||||||
|
|
Gruidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Graw |
||||||||||||||||||||
|
Antigone canadensis (I/II) (l-ispeċi hija elenkata fl-Appendiċi II, iżda s-sottospeċijiet Antigone canadensis nesiotes u Antigone canadensis pulla huma elenkati fl-Appendiċi I) |
|
|
Grawwa tal-Kanada |
||||||||||||||||||||
|
Antigone vipio (I) |
|
|
Grawwa għonqha abjad |
||||||||||||||||||||
|
Balearica pavonina (I) |
|
|
Grawwa rasha sewda |
||||||||||||||||||||
|
Grus americana (I) |
|
|
Grawwa tal-Amerka |
||||||||||||||||||||
|
Grus grus (II) |
|
|
Grawwa |
||||||||||||||||||||
|
Grus japonensis (I) |
|
|
Grawwa rasha ħamra |
||||||||||||||||||||
|
Grus monacha (I) |
|
|
Grawwa bil-kappa |
||||||||||||||||||||
|
Grus nigricollis (I) |
|
|
Grawwa għonqha iswed |
||||||||||||||||||||
|
Leucogeranus leucogeranus (I) |
|
|
Grawwa tas-Siberja |
||||||||||||||||||||
Otididae |
|
|
|
Pitarruni |
||||||||||||||||||||
|
|
Otididae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Pitarruni |
||||||||||||||||||||
|
Ardeotis nigriceps (I) |
|
|
Pitarrun tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis macqueenii (I) |
|
|
Pitarra Ażjatika |
||||||||||||||||||||
|
Chlamydotis undulata (I) |
|
|
Għubara |
||||||||||||||||||||
|
Houbaropsis bengalensis (I) |
|
|
Florikan tal-Bengal |
||||||||||||||||||||
|
Otis tarda (II) |
|
|
Pitarrun |
||||||||||||||||||||
|
Sypheotides indicus (II) |
|
|
Florikan żgħir |
||||||||||||||||||||
|
Tetrax tetrax (II) |
|
|
Pitarra |
||||||||||||||||||||
Rallidae |
|
|
|
Tiġieġ tal-baħar u ralli |
||||||||||||||||||||
|
Hypotaenidia sylvestris (I) |
|
|
Rallu tal-Gżira ta’ Lord Howe |
||||||||||||||||||||
Rhynochetidae |
|
|
|
Kagu |
||||||||||||||||||||
|
Rhynochetos jubatus (I) |
|
|
Kagu |
||||||||||||||||||||
PASSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Alaudidae |
|
|
|
Alwetti |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Alauda arvensis (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Alwetta Ewrasjatika |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Galerida cristata (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ċuqlajta tat-toppu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lullula arborea (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ċuqlajta |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melanocorypha calandra (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Kalandra |
||||||||||||||||||||
Atrichornithidae |
|
|
|
Atrikorni |
||||||||||||||||||||
|
Atrichornis clamosus (I) |
|
|
Atrikornu storbjuż |
||||||||||||||||||||
Cotingidae |
|
|
|
Kotingi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus ornatus (III il-Kolombja) |
Għasfur umbrella tal-Amażonja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III il-Kolombja) |
Għasfur umbrella bl-imsielet twal |
||||||||||||||||||||
|
Cotinga maculata (I) |
|
|
Kotinga bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
|
Rupicola spp. (II) |
|
Sriedaq il-blat |
||||||||||||||||||||
|
Xipholena atropurpurea (I) |
|
|
Kotinga gwenħajha bojod |
||||||||||||||||||||
Emberizidae |
|
|
|
Ortolani, kardinali, tanagri tad-Dinja l-Qadima |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza citrinella (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Durrajsa Safra |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emberiza hortulana (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ortolan |
||||||||||||||||||||
|
|
Gubernatrix cristata (II) |
|
Kardinal isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Melopyrrha nigra (III Kuba) |
Bugeddum Kuban |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria capitata (II) |
|
Kardinal munqaru isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroaria coronata (II) |
|
Kardinal tal-għalla ħamra |
||||||||||||||||||||
|
|
Tangara fastuosa (II) |
|
Tanagra ta’ seba’ lwien |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiaris canorus (III Kuba) |
Għannej żgħir ta’ Kuba |
||||||||||||||||||||
Estrildidae |
|
|
|
Manikini, waxbills |
||||||||||||||||||||
|
|
Amandava formosa (II) |
|
Avadavat aħdar |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura fuscata |
|
Għammiel ta’ Timor |
||||||||||||||||||||
|
|
Lonchura oryzivora (II) |
|
Għammiel ta’ Java |
||||||||||||||||||||
|
|
Poephila cincta cincta (II) |
|
Djamant bil-vavalor iswed |
||||||||||||||||||||
Fringillidae |
|
|
|
Sponsuni |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis cannabina (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ġojjin |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis carduelis (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Gardell Ewropew |
||||||||||||||||||||
|
Carduelis cucullata (I) |
|
|
Ekru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis flammea (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bagħal tal-Ġojjin |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis hornemanni (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bagħal tal-Ġojjin Artiku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carduelis spinus (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ekru Ewrasjatiku |
||||||||||||||||||||
|
|
Carduelis yarrellii (II) |
|
Ekru wiċċu isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carpodacus erythrinus (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Sponsun roża |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Loxia curvirostra (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Kruċjat |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pyrrhula pyrrhula (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bugeddum Ewrasjatiku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Serinus serinus (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Apparell |
||||||||||||||||||||
Hirundinidae |
|
|
|
Ħawwief |
||||||||||||||||||||
|
Pseudochelidon sirintarae (I) |
|
|
Ħawwief tax-xmajjar għajnejh bojod |
||||||||||||||||||||
Icteridae |
|
|
|
Malvizzi suwed tal-Amerki u tal-Oċeanja |
||||||||||||||||||||
|
Xanthopsar flavus (I) |
|
|
Malvizz lewn iż-żagħfran |
||||||||||||||||||||
Meliphagidae |
|
|
|
Wikkiela l-għasel |
||||||||||||||||||||
|
|
Lichenostomus melanops cassidix (II) |
|
Wikkiel l-għasel bl-elmu |
||||||||||||||||||||
Muscicapidae |
|
|
|
Żanżarelli, timalidi, eċċ. tad-Dinja l-Qadima |
||||||||||||||||||||
|
Acrocephalus rodericanus (III Mauritius) |
|
|
Bagħal ta’ Rodrigues |
||||||||||||||||||||
|
|
Copsychus malabaricus (II) |
|
Shama ta’ xamm abjad |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyornis ruckii (II) |
|
Żanżarell blu ta’ Rueck |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis broadbenti litoralis (II) |
|
Għasfur qastni bix-xareb tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
|
Dasyornis longirostris (II) |
|
Għasfur bix-xareb tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Erithacus rubecula (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Pitirross |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ficedula parva (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Żanżarell sidru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax canorus (II) |
|
Ħwamej taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
|
Garrulax taewanus (II) |
|
Ħwamej tat-Tajwan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hippolais icterina (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bekkafik isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix argentauris (II) |
|
Mesja widnejha fiddiena |
||||||||||||||||||||
|
|
Leiothrix lutea (II) |
|
Leiothrix munqaru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Liocichla omeiensis (II) |
|
Liochicla ta’ Omei Shan |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia svecica (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Kudirross blu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia luscinia (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Rożinjol prim |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Luscinia megarhynchos (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Rożinjol |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monticola saxatilis (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ġanbublu |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes gymnocephalus (I) |
|
|
Pikatarti għonqu abjad |
||||||||||||||||||||
|
Picathartes oreas (I) |
|
|
Pikatarti għonqu griż |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia atricapilla (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Kapinera |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia borin (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bekkafik |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia curruca (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bekkafik irmiedi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sylvia nisoria (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bekkafik tal-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Mauritius) |
Żanżarell tal-Gżejjer Maskareni |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus merula (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Malvizz iswed |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Turdus philomelos (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Malvizz |
||||||||||||||||||||
Oriolidae |
|
|
|
Tjur sofor tad-Dinja l-Qadima |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Oriolus oriolus (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Tajra safra tal-Ewrasja |
||||||||||||||||||||
Paradisaeidae |
|
|
|
Għasafar tal-ġenna |
||||||||||||||||||||
|
|
Paradisaeidae spp. (II) |
|
Għasafar tal-ġenna |
||||||||||||||||||||
Paridae |
|
|
|
Ċinċi u Poecile tal-Amerka ta’ Fuq |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Parus ater (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Ċinċu faħmi |
||||||||||||||||||||
Pittidae |
|
|
|
Pitti |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta guajana (II) |
|
Pitta bl-istrixxi |
||||||||||||||||||||
|
Pitta gurneyi (I) |
|
|
Pitta ta’ Gurney |
||||||||||||||||||||
|
Pitta kochi (I) |
|
|
Pitta bil-mustaċċi |
||||||||||||||||||||
|
|
Pitta nympha (II) |
|
Pitta ninfa |
||||||||||||||||||||
Pycnonotidae |
|
|
|
Bulbul |
||||||||||||||||||||
|
Pycnonotus zeylanicus (I) (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2023) |
Pycnonotus zeylanicus (II) (sal-24 ta’ Novembru 2023) |
|
Bulbul rasu tibnija |
||||||||||||||||||||
Sturnidae |
|
|
|
Mini |
||||||||||||||||||||
|
|
Gracula religiosa (II) |
|
Mina tal-għoljiet |
||||||||||||||||||||
|
Leucopsar rothschildi (I) |
|
|
Mina ta’ Bali |
||||||||||||||||||||
Troglodytidae |
|
|
|
Bumisturi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Troglodytes troglodytes (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Bumistur Ewrasjatiku |
||||||||||||||||||||
Zosteropidae |
|
|
|
Għasafar bin-nuċċali |
||||||||||||||||||||
|
Zosterops albogularis (I) |
|
|
Għasfur bin-nuċċali sidru abjad |
||||||||||||||||||||
PELECANIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Fregatidae |
|
|
|
Għasafar pirati |
||||||||||||||||||||
|
Fregata andrewsi (I) |
|
|
Għasfur pirata tal-Milied |
||||||||||||||||||||
Pelecanidae |
|
|
|
Pelikani |
||||||||||||||||||||
|
Pelecanus crispus (I) |
|
|
Pelikan tad-Dalmazja |
||||||||||||||||||||
Sulidae |
|
|
|
Suli |
||||||||||||||||||||
|
Papasula abbotti (I) |
|
|
Sula ta’ Abbott |
||||||||||||||||||||
PICIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Capitonidae |
|
|
|
Barbji |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Semnornis ramphastinus (III il-Kolombja) |
Barbju tukan |
||||||||||||||||||||
Picidae |
|
|
|
Bulebbieta |
||||||||||||||||||||
|
Dryocopus javensis richardsi (I) |
|
|
Bulebbiet żaqqu bajda |
||||||||||||||||||||
Ramphastidae |
|
|
|
Tukani |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Baillonius bailloni (III l-Arġentina) |
Tukanett lewn iż-żagħfran |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus aracari (II) |
|
Arakari għonqu iswed |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pteroglossus castanotis (III l-Arġentina) |
Arakari widnejh lewn il-qastan |
||||||||||||||||||||
|
|
Pteroglossus viridis (II) |
|
Arakari aħdar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III l-Arġentina) |
Tukan sidru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos sulfuratus (II) |
|
Tukan munqaru karina |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos toco (II) |
|
Tukan toko |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos tucanus (II) |
|
Tukan munqaru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Ramphastos vitellinus (II) |
|
Tukan munqaru kanal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Selenidera maculirostris (III l-Arġentina) |
Tukanett munqaru bit-tikka |
||||||||||||||||||||
PODICIPEDIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Podicipedidae |
|
|
|
Blonġuni |
||||||||||||||||||||
|
Podilymbus gigas (I) |
|
|
Blonġun tal-Lag ta’ Atitlan |
||||||||||||||||||||
PROCELLARIIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Diomedeidae |
|
|
|
Albatri |
||||||||||||||||||||
|
|
Phoebastria albatrus (II) |
|
Albatru denbu qasir |
||||||||||||||||||||
PSITTACIFORMES |
|
|
|
Kakatuwi, lori, makawi, parrokketti, pappagalli, eċċ. |
||||||||||||||||||||
|
|
PSITTACIFORMES spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u minbarra l-ispeċijiet Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus u Psittacula krameri, li mhumiex inklużi fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
Pappagalli, eċċ. |
||||||||||||||||||||
Cacatuidae |
|
|
|
Kakatuwi |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua goffiniana (I) |
|
|
Kakatuwa tal-Gżejjer ta’ Tanimbar |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua haematuropygia (I) |
|
|
Kakatuwa tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua moluccensis (I) |
|
|
Kakatuwa bil-għalla lewn is-salamun |
||||||||||||||||||||
|
Cacatua sulphurea (I) |
|
|
Kakatuwa bil-għalla safra |
||||||||||||||||||||
|
Probosciger aterrimus (I) |
|
|
Kakatuwa tal-palm |
||||||||||||||||||||
Loriidae |
|
|
|
Lori u loriketti |
||||||||||||||||||||
|
Eos histrio (I) |
|
|
Lori aħmar u blu |
||||||||||||||||||||
|
Vini spp. (I/II) (l-ispeċi Vini ultramarina hija elenkata fl-Appendiċi I, l-ispeċijiet l-oħrajn huma elenkati fl-Appendiċi II) |
|
|
Loriketti blu |
||||||||||||||||||||
Psittacidae |
|
|
|
Amażoni, makawi, parrokketti u pappagalli |
||||||||||||||||||||
|
Amazona arausiaca (I) |
|
|
Pappagall għonqu aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Amazona auropalliata (I) |
|
|
Pappagall raqabtu safra |
||||||||||||||||||||
|
Amazona barbadensis (I) |
|
|
Pappagall spalltu safru |
||||||||||||||||||||
|
Amazona brasiliensis (I) |
|
|
Pappagall denbu aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Amazona finschi (I) |
|
|
Pappagall qurriegħtu lelà |
||||||||||||||||||||
|
Amazona guildingii (I) |
|
|
Pappagall ta’ Saint Vincent |
||||||||||||||||||||
|
Amazona imperialis (I) |
|
|
Pappagall imperjali |
||||||||||||||||||||
|
Amazona leucocephala (I) |
|
|
Pappagall ta’ Kuba |
||||||||||||||||||||
|
Amazona oratrix (I) |
|
|
Pappagall rasu safra |
||||||||||||||||||||
|
Amazona pretrei (I) |
|
|
Pappagall dawret għajnejh ħomor |
||||||||||||||||||||
|
Amazona rhodocorytha (I) |
|
|
Pappagall ħuġbejh ħomor |
||||||||||||||||||||
|
Amazona tucumana (I) |
|
|
Pappagall ta’ Tucuman |
||||||||||||||||||||
|
Amazona versicolor (I) |
|
|
Pappagall ta’ Saint Lucia |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vinacea (I) |
|
|
Pappagall aħmar lewn l-inbid |
||||||||||||||||||||
|
Amazona viridigenalis (I) |
|
|
Pappagall ħaddejh ħodor |
||||||||||||||||||||
|
Amazona vittata (I) |
|
|
Pappagall ta’ Puerto Rico |
||||||||||||||||||||
|
Anodorhynchus spp. (I) |
|
|
Makawi blu |
||||||||||||||||||||
|
Ara ambiguus (I) |
|
|
Makaw aħdar kbir |
||||||||||||||||||||
|
Ara glaucogularis (I) |
|
|
Makaw ġerżumtu blu |
||||||||||||||||||||
|
Ara macao (I) |
|
|
Makaw skarlat |
||||||||||||||||||||
|
Ara militaris (I) |
|
|
Makaw militari |
||||||||||||||||||||
|
Ara rubrogenys (I) |
|
|
Makaw ġbinu aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Cyanopsitta spixii (I) |
|
|
Makaw ta’ Spix |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus cookii (I) |
|
|
Parrokkett bil-qurriegħa ħamra ta’ New Zealand |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus forbesi (I) |
|
|
Parrokkett tal-Gżira ta’ Chatham ġbinu isfar |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I) |
|
|
Parrokkett ġbinu aħmar |
||||||||||||||||||||
|
Cyanoramphus saisseti (I) |
|
|
Parrokkett bil-qurriegħa ħamra ta’ New Caledonia |
||||||||||||||||||||
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I) |
|
|
Pappagall bin-nuċċali |
||||||||||||||||||||
|
Eunymphicus cornutus (I) |
|
|
Pappagall muqran |
||||||||||||||||||||
|
Guaruba guarouba (I) |
|
|
Pappagall dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Neophema chrysogaster (I) |
|
|
Pappagall żaqqu oranġjo |
||||||||||||||||||||
|
Ognorhynchus icterotis (I) |
|
|
Pappagall widnejh sofor |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus flaviventris (I) |
|
|
Pappagall tal-art tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus occidentalis (I) |
|
|
Pappagall tal-lejl |
||||||||||||||||||||
|
Pezoporus wallicus (I) |
|
|
Pappagall tal-art |
||||||||||||||||||||
|
Pionopsitta pileata (I) |
|
|
Pappagall bil-kappell |
||||||||||||||||||||
|
Primolius couloni (I) |
|
|
Makaw rasu blu |
||||||||||||||||||||
|
Primolius maracana (I) |
|
|
Makaw ġwenħajh blu |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus chrysopterygius (I) |
|
|
Pappagall spalltu dehbija |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus dissimilis (I) |
|
|
Pappagall bil-kappa |
||||||||||||||||||||
|
Psephotellus pulcherrimus (I) |
|
|
Pappagall tal-ġenna |
||||||||||||||||||||
|
Psittacula echo (I) |
|
|
Parrokkett ta’ Mauritius |
||||||||||||||||||||
|
Psittacus erithacus (I) |
|
|
Pappagall griż Afrikan |
||||||||||||||||||||
|
Pyrrhura cruentata (I) |
|
|
Parrokkett gerżumtu blu |
||||||||||||||||||||
|
Rhynchopsitta spp. (I) |
|
|
Pappagalli munqarhom oħxon |
||||||||||||||||||||
|
Strigops habroptilus (I) |
|
|
Kakapo |
||||||||||||||||||||
RHEIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rheidae |
|
|
|
Rheas |
||||||||||||||||||||
|
Pterocnemia pennata (I) (ħlief us-sottospeċi Pterocnemia pennata pennata, li hija inkluża fl-Anness B) |
|
|
Lesser rhea |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocnemia pennata pennata (II) |
|
Lesser rhea |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhea americana (II) |
|
Greater rhea |
||||||||||||||||||||
SPHENISCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Spheniscidae |
|
|
|
Pingwini |
||||||||||||||||||||
|
|
Spheniscus demersus (II) |
|
Pingwin Jackass |
||||||||||||||||||||
|
Spheniscus humboldti (I) |
|
|
Pingwin ta’ Humboldt |
||||||||||||||||||||
STRIGIFORMES |
|
|
|
Kokk |
||||||||||||||||||||
|
|
STRIGIFORMES spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-ispeċi Sceloglaux albifacies) |
|
Kokk |
||||||||||||||||||||
Strigidae |
|
|
|
Kokk |
||||||||||||||||||||
|
Aegolius funereus (II) |
|
|
Kokka Boreali |
||||||||||||||||||||
|
Asio flammeus (II) |
|
|
Kokka tax-xagħri |
||||||||||||||||||||
|
Asio otus (II) |
|
|
Qattus |
||||||||||||||||||||
|
Athene noctua (II) |
|
|
Kokka tat-tikki |
||||||||||||||||||||
|
Bubo bubo (II) (ħlief is-sottospeċi Bubo bubo bengalensis, li hija inkluża fl-Anness B) |
|
|
Kokka imperjali Ewrasjatika |
||||||||||||||||||||
|
Glaucidium passerinum (II) |
|
|
Kokka nana Ewrasjatika |
||||||||||||||||||||
|
Heteroglaux blewitti (I) |
|
|
Kokka ċkejkna tal-foresta |
||||||||||||||||||||
|
Mimizuku gurneyi (I) |
|
|
Kokka imperjali żgħira |
||||||||||||||||||||
|
Ninox natalis (I) |
|
|
Kokka seqer tal-Milied |
||||||||||||||||||||
|
Nyctea scandiaca (II) |
|
|
Kokka tal-borra |
||||||||||||||||||||
|
Otus ireneae (II) |
|
|
Kokka ta’ Sokoke |
||||||||||||||||||||
|
Otus scops (II) |
|
|
Kokka Ewrasjatika |
||||||||||||||||||||
|
Strix aluco (II) |
|
|
Omm is-subien |
||||||||||||||||||||
|
Strix nebulosa (II) |
|
|
Kokka kbira griża |
||||||||||||||||||||
|
Strix uralensis (II) (ħlief is-sottospeċi Strix uralensis davidi, li hija inkluża fl-Anness B) |
|
|
Kokka tal-Ural |
||||||||||||||||||||
|
Surnia ulula (II) |
|
|
Kokka seqer tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
Tytonidae |
|
|
|
Barbaġanni |
||||||||||||||||||||
|
Tyto alba (II) |
|
|
Barbaġann |
||||||||||||||||||||
|
Tyto soumagnei (I) |
|
|
Kokka ta’ Soumagne |
||||||||||||||||||||
STRUTHIONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Struthionidae |
|
|
|
Nagħma |
||||||||||||||||||||
|
Struthio camelus (I) (il-popolazzjonijiet tal-Alġerija, tal-Burkina Faso, tal-Kamerun, tar-Repubblika Ċentru-Afrikana, taċ-Chad, tal-Mali, tal-Mauritania, tal-Marokk, tan-Niġer, tan-Niġerja, tas-Senegal u tas-Sudan biss; il-popolazzjonijiet l-oħrajn kollha mhumiex inklużi fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
|
Nagħma |
||||||||||||||||||||
TINAMIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tinamidae |
|
|
|
Tinamù |
||||||||||||||||||||
|
Tinamus solitarius (I) |
|
|
Tinamù solitarju |
||||||||||||||||||||
TROGONIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Trogonidae |
|
|
|
Quetzals |
||||||||||||||||||||
|
Pharomachrus mocinno (I) |
|
|
Resplendent quetzal |
||||||||||||||||||||
REPTILIA |
|
|
|
Rettili |
||||||||||||||||||||
CROCODYLIA |
|
|
|
Alligaturi, kajmani, kukkudrilli |
||||||||||||||||||||
|
|
CROCODYLIA spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Alligaturi, kajmani, kukkudrilli |
||||||||||||||||||||
Alligatoridae |
|
|
|
Alligaturi, kajmani |
||||||||||||||||||||
|
Alligator sinensis (I) |
|
|
Alligatur Ċiniż |
||||||||||||||||||||
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I) |
|
|
Kajman bit-tikki ta’ Rio Apaporis |
||||||||||||||||||||
|
Caiman latirostris (I) (ħlief il-popolazzjoni tal-Arġentina, li hija inkluża fl-Anness B, u l-popolazzjoni tal-Brażil, li hija inkluża fl-Anness B soġġetta għal kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
|
Kajman imnieħru wiesa’ |
||||||||||||||||||||
|
Melanosuchus niger (I) (ħlief il-popolazzjoni tal-Brażil, inkluża fl-Anness B, u l-popolazzjoni tal-Ekwador, inkluża fl-Anness B u soġġetta għal kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero sakemm tiġi approvata kwota annwali tal-esportazzjoni mis-Segretarjat tas-CITES u l-Grupp Speċjalist tal-Kukkudrilli IUCN/SSC) |
|
|
Kajman iswed |
||||||||||||||||||||
Crocodylidae |
|
|
|
Kukkudrilli |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus acutus (I) (ħlief il-popolazzjoni tad-Distrett ta’ Ġestjoni Integrata tal-Mangrovji tal-Bajja ta’ Cispata, Tinajones, La Balsa u ż-Żoni tal-Madwar, id-Dipartiment ta’ Córdoba, il-Kolombja, u l-popolazzjoni ta’ Kuba, inklużi fl-Anness B, u l-popolazzjoni tal-Messiku, inkluża fl-Anness B u soġġetta għall-kwota ta’ esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
|
Kukkudrill Amerikan |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus cataphractus (I) |
|
|
Kukkudrill Afrikan geddumu rqiq |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus intermedius (I) |
|
|
Kukkudrill ta’ Orinoco |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus mindorensis (I) |
|
|
Kukkudrill tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus moreletii (I) (ħlief il-popolazzjoni tal-Belize, inkluża fl-Anness B bi kwota ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali, u l-popolazzjoni tal-Messiku, inkluża fl-Anness B) |
|
|
Kukkudrill ta’ Morelet |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus niloticus (I) (ħlief il-popolazzjonijiet tal-Botswana, tal-Eġittu [soġġetti għal kwota ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali], tal-Etjopja, tal-Kenja, ta’ Madagascar, tal-Malawi, tal-Mozambique, tan-Namibja, tal-Afrika t’Isfel, tal-Uganda, tar-Repubblika Magħquda tat-Tanzanija [soġġett għal kwota ta’ esportazzjoni annwali ta’ mhux iktar minn 1600 eżemplar selvaġġ inkluż trofej tal-kaċċa, flimkien mal-eżemplari mrobbija], taż-Zambja u taż-Żimbabwe; dawn il-popolazzjonijiet huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Kukkudril tan-Nil |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus palustris (I) |
|
|
Kukkudrill Mugger |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus porosus (I) (ħlief il-popolazzjonijiet tal-Awstralja, tal-Indoneżja u tal-Malasja [il-qbid mis-selvaġġ huwa ristrett għall-Istat ta’ Sarawak, u kwota żero għall-eżemplari selvaġġi għall-Istati l-oħra tal-Malasja (Sabah u l-Malasja Peniżolari), mingħajr ebda bidla fil-kwota żero sakemm ma tkunx approvata mill-Partijiet CITES], tal-Papua New Guinea u tal-Filippini [popolazzjoni tal-Ġżejjer tal-Palawan biss, soġġetti għal kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali] li huma inklużi fl-Anness B) |
|
|
Kukkudrill tal-ilma salmura |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus rhombifer (I) |
|
|
Kukkudrill Kuban |
||||||||||||||||||||
|
Crocodylus siamensis (I) |
|
|
Kukkudrill Sijamiż |
||||||||||||||||||||
|
Osteolaemus tetraspis (I) |
|
|
Kukkudrill nanu tal-Punent tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
|
Tomistoma schlegelii (I) |
|
|
Gharial falz |
||||||||||||||||||||
Gavialidae |
|
|
|
Gavial jew gharial |
||||||||||||||||||||
|
Gavialis gangeticus (I) |
|
|
Gharial |
||||||||||||||||||||
RHYNCHOCEPHALIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Sphenodontidae |
|
|
|
Tuatara |
||||||||||||||||||||
|
Sphenodon spp. (I) |
|
|
Tuatara |
||||||||||||||||||||
SAURIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Agamidae |
|
|
|
Gremxul denbhom imxewwek (Agama, mastiguri) |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes ceylonensis (III is-Sri Lanka) |
Gremxula bix-xoffa mpittra |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes desilvai (III is-Sri Lanka) |
Gremxula ssaffar ta’ Desilvas |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liocephalus (III is-Sri Lanka) |
Gremxula mingħajr għalla |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes liolepis (III is-Sri Lanka) |
Gremxula ssaffar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes manamendrai (III is-Sri Lanka) |
Gremxula ssaffar ta’ Manamendra-Arachchi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes nigrilabris (III is-Sri Lanka) |
Gremxula ħaddejha suwed |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calotes pethiyagodai (III is-Sri Lanka) |
Gremxula mingħajr għalla ta’ Pethiyagoda |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora aspera (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
Gremxula muqrana mneħirha aħrax |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora erdeleni (I) |
|
|
Gremxula muqrana ta’ Erdelen |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora karu (I) |
|
|
Gremxula (muqrana) ta’ Karu |
||||||||||||||||||||
|
|
Ceratophora stoddartii (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
Gremxula muqrana rinoċeront |
||||||||||||||||||||
|
Ceratophora tennentii (I) |
|
|
Gremxula mneħirha werqa ta’ Tennent |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis ceylanica (I) |
|
|
Gremxul nani |
||||||||||||||||||||
|
Cophotis dumbara (I) |
|
|
Gremxula nana tal-għekiesi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ctenophorus spp. (III l-Awstralja) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Intellagama spp. (III l-Awstralja) |
Draguni tal-ilma |
||||||||||||||||||||
|
|
Lyriocephalus scutatus (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
Gremxula mneħirha mħatteb |
||||||||||||||||||||
|
|
Physignathus cocincinus (II) |
|
Dragun tal-ilma Ċiniż |
||||||||||||||||||||
|
|
Saara spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tympanocryptis spp. (III l-Awstralja) |
Draguni mingħajr widnejn |
||||||||||||||||||||
|
|
Uromastyx spp. (II) |
|
Gremxul denbhom imxewwek |
||||||||||||||||||||
Anguidae |
|
|
|
Gremxul alligaturi |
||||||||||||||||||||
|
|
Abronia spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A. Ġiet stabbilita kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi tal-ispeċijiet Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis u A. vasconcelosii) |
|
Gremxul alligaturi |
||||||||||||||||||||
|
Abronia anzuetoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia campbelli (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia fimbriata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia frosti (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Abronia meledona (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
Chamaeleonidae |
|
|
|
Kamaleonti |
||||||||||||||||||||
|
|
Archaius spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Bradypodion spp. (II) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
|
Brookesia spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
Brookesia perarmata (I) |
|
|
Kamaleont nanu xewwieki |
||||||||||||||||||||
|
|
Calumma spp. (II) |
|
Kamaleonti tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
|
Chamaeleo spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Kamaleonti |
||||||||||||||||||||
|
Chamaeleo chamaeleon (II) |
|
|
Kamaleont Ewropew |
||||||||||||||||||||
|
|
Furcifer spp. (II) |
|
Kamaleonti tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinyongia spp. (II) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
|
Nadzikambia spp. (II) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
|
Palleon spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhampholeon spp. (II) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
|
Rieppeleon spp. (II) |
|
Kamaleonti nani |
||||||||||||||||||||
|
|
Trioceros spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Cordylidae |
|
|
|
Gremxul denbhom imxewwek |
||||||||||||||||||||
|
|
Cordylus spp. (II) |
|
Gremxul imħażżem |
||||||||||||||||||||
|
|
Hemicordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Karusaurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Namazonurus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ninurta spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ouroborus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocordylus spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Smaug spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Eublepharidae |
|
Goniurosaurus spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet indiġeni tal-Ġappun) |
|
Wiżgħat tigri |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus kuroiwae #18 (III il-Ġappun) |
Wiżgħa ta’ Kuroiwa |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus orientalis #18 (III il-Ġappun) |
Wiżgħa tal-art tat-tikek |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus sengokui #18 (III il-Ġappun) |
Wiżgħa ta’ Sengoku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus splendens #18 (III il-Ġappun) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus toyamai #18 (III il-Ġappun) |
Wiżgħa leopard ta’ Iheyajima |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Goniurosaurus yamashinae #18 (III il-Ġappun) |
Wiżgħa leopard ta’ Yamashina |
||||||||||||||||||||
Gekkonidae |
|
|
|
Wiżgħat |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Carphodactylus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħa kamaleonti |
||||||||||||||||||||
|
Cnemaspis psychedelica (I) |
|
|
Wiżgħa tal-blat psikedilika |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyrtodactylus jeyporensis (II) |
|
Wiżgħa Indjana ta’ Jeypore |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Dactylocnemis spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Gekko gecko (II) |
|
Wiżgħa ta’ Tokay |
||||||||||||||||||||
|
Gonatodes daudini (I) |
|
|
Wiżgħa tad-dwiefer tal-Grenadini |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III New Zealand) |
Wiżgħat tas-swaba’ jwaħħlu |
||||||||||||||||||||
|
Lygodactylus williamsi (I) |
|
|
Wiżgħa nana turkważ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mokopirirakau spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Nactus serpensinsula (II) |
|
Wiżgħa ta’ Serpent Island |
||||||||||||||||||||
|
|
Naultinus spp. (II) |
|
Wiżgħa tas-siġar ta’ New Zealand |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Nephrurus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom tond |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Orraya spp. (III l-Awstralja) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura androyensis (II) |
|
Wiżgħa tal-art ta’ Grandidier ta’ Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
|
Paroedura masobe (II) |
|
Wiżgħa ta’ Masobe |
||||||||||||||||||||
|
|
Phelsuma spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Wiżgħat ta’ binhar |
||||||||||||||||||||
|
Phelsuma guentheri (II) |
|
|
Wiżgħa ta’ binhar ta’ Round Island |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Phyllurus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom werqa |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhoptropella spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Saltuarius spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom werqa |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus armasi (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Guantanamo |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus celicara (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Baracoa |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus dimorphicus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus intermedius (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Mantanzas |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus notatus atactus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus oliveri (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Juventud |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus pimienta (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira tal-bżar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus ruibali (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Ruibal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus siboney (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sphaerodactylus torrei (III Kuba) |
Wiżgħa żgħira ta’ Barbour |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Strophurus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom imxewwek |
||||||||||||||||||||
|
|
Tarentola chazaliae (II) |
|
Wiżgħa ta’ Helmethead |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Toropuku spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tukutuku spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Underwoodisaurus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom oħxon |
||||||||||||||||||||
|
|
Uroplatus spp. (II) |
|
Wiżgħat denbhom ċatt |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Uvidicolus spp. (III l-Awstralja) |
Wiżgħat denbhom oħxon |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Woodworthia spp. (III New Zealand) |
|
||||||||||||||||||||
Helodermatidae |
|
|
|
Mostru ta’ Gila u gremxul taż-żibeġ |
||||||||||||||||||||
|
|
Heloderma spp. (II) (ħlief is-sottospeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Mostru ta’ Gila u gremxul taż-żibeġ |
||||||||||||||||||||
|
Heloderma horridum charlesbogerti (I) |
|
|
Gremxula taż-żibeġ tal-Gwatemala |
||||||||||||||||||||
Iguanidae |
|
|
|
Igwani |
||||||||||||||||||||
|
|
Amblyrhynchus cristatus (II) |
|
Igwana tal-baħar tal-Galapagos |
||||||||||||||||||||
|
Brachylophus spp. (I) |
|
|
Igwani ta’ Fiġi |
||||||||||||||||||||
|
|
Conolophus spp. (II) |
|
Igwani tal-art tal-Galapagos |
||||||||||||||||||||
|
|
Ctenosaura spp. (II) |
|
Igwani denbhom imxewwek |
||||||||||||||||||||
|
Cyclura spp. (I) |
|
|
Igwani tal-art |
||||||||||||||||||||
|
|
Iguana spp. (II) |
|
Igwani |
||||||||||||||||||||
|
Sauromalus varius (I) |
|
|
Igwana tal-Gżira San Esteban |
||||||||||||||||||||
Lacertidae |
|
|
|
Gremxul |
||||||||||||||||||||
|
Gallotia simonyi (I) |
|
|
Gremxula ġganta ta’ Hierro |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis lilfordi (II) |
|
|
Gremxula tal-ħajt ta’ Lilford |
||||||||||||||||||||
|
Podarcis pityusensis (II) |
|
|
Gremxula tal-ħajt ta’ Ibiza |
||||||||||||||||||||
Lanthanotidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lanthanotidae spp. (II) (ġiet stabbilita kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
Varani bla widnejn |
||||||||||||||||||||
Phrynosomatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phrynosoma spp. (II) |
|
Gremxul muqran |
||||||||||||||||||||
Polychrotidae |
|
|
|
Anoli |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis agueroi (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis baracoae (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis barbatus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis chamaeleonides (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis equestris (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis guamuhaya (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis luteogularis (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis pigmaequestris (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Anolis porcus (III Kuba) |
|
||||||||||||||||||||
Scincidae |
|
|
|
Xaħmet l-art |
||||||||||||||||||||
|
|
Corucia zebrata (II) |
|
Xaħmet l-art denbu qabbadi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Egernia spp. (III l-Awstralja) |
|
||||||||||||||||||||
|
Tiliqua adelaidensis (I) |
|
|
Gremxula Nana b’Ilsien Blu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua multifasciata (III l-Awstralja) |
Gremxula b’Ilsien Blu taċ-Ċentru |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua nigrolutea (III l-Awstralja) |
Gremxula b’Ilsien Blu Mtebba’ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua occipitalis (III l-Awstralja) |
Gremxula b’Ilsien Blu tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua rugosa (III l-Awstralja) |
Gremxula Shingleback |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides intermedia (III l-Awstralja) |
Gremxula b’Ilsien Blu tal-Lvant |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tiliqua scincoides scincoides (III l-Awstralja) |
Gremxula b’Ilsien Blu tal-Lvant |
||||||||||||||||||||
Teiidae |
|
|
|
Gremxul kajmani, gremxul tegu |
||||||||||||||||||||
|
|
Crocodilurus amazonicus (II) |
|
Gremxula dragun |
||||||||||||||||||||
|
|
Dracaena spp. (II) |
|
Gremxul kajmani |
||||||||||||||||||||
|
|
Salvator spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tupinambis spp. (II) |
|
Tegi |
||||||||||||||||||||
Varanidae |
|
|
|
Varani |
||||||||||||||||||||
|
|
Varanus spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Varani |
||||||||||||||||||||
|
Varanus bengalensis (I) |
|
|
Varan Indjan |
||||||||||||||||||||
|
Varanus flavescens (I) |
|
|
Varan isfar |
||||||||||||||||||||
|
Varanus griseus (I) |
|
|
Varan tad-deżert |
||||||||||||||||||||
|
Varanus komodoensis (I) |
|
|
Dragun ta’ Komodo |
||||||||||||||||||||
|
Varanus nebulosus (I) |
|
|
Varan lewn imsaħħab |
||||||||||||||||||||
|
Varanus olivaceus (II) |
|
|
Varan ta’ Gray |
||||||||||||||||||||
Xenosauridae |
|
|
|
Gremxula kukkudrill taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Shinisaurus crocodilurus (I) |
|
|
Gremxula kukkudrill taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
SERPENTES |
|
|
|
Sriep |
||||||||||||||||||||
Boidae |
|
|
|
Boa |
||||||||||||||||||||
|
|
Boidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Boa |
||||||||||||||||||||
|
Acrantophis spp. (I) |
|
|
Boa tal-art tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Boa constrictor occidentalis (I) |
|
|
Boa kostrittur tal-Arġentina |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus monensis (I) |
|
|
Boa tas-siġar ta’ Virgin Island |
||||||||||||||||||||
|
Chilabothrus subflavus (I) |
|
|
Boa tal-Ġamajka |
||||||||||||||||||||
|
Eryx jaculus (II) |
|
|
Boa tar-ramel bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
Sanzinia madagascariensis (I) |
|
|
Boa tas-siġar tal-Madagascar |
||||||||||||||||||||
Bolyeriidae |
|
|
|
Boa ta’ Round Island |
||||||||||||||||||||
|
|
Bolyeriidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Boa ta’ Round Island |
||||||||||||||||||||
|
Bolyeria multocarinata (I) |
|
|
Boa ta’ Round Island |
||||||||||||||||||||
|
Casarea dussumieri (I) |
|
|
Boa bil-qxur imrikkba ta’ Round Island |
||||||||||||||||||||
Colubridae |
|
|
|
Sriep tipiċi, sriep tal-ilma, sriep frosta |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Atretium schistosum (III l-Indja) |
Keelback żebbuġi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cerberus rynchops (III l-Indja) |
Serp tal-ilma b’wiċċ ta’ kelb |
||||||||||||||||||||
|
|
Clelia clelia (II) |
|
Mussurana |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclagras gigas (II) |
|
Kobra falz |
||||||||||||||||||||
|
|
Elachistodon westermanni (II) |
|
Serp Indjan wikkiel il-bajd |
||||||||||||||||||||
|
|
Ptyas mucosus (II) |
|
Serp komuni wikkiel il-firien |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis piscator (III l-Indja) |
Keelback iċċangjat |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis schnurrenbergeri (III l-Indja) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Xenochrophis tytleri (III l-Indja) |
|
||||||||||||||||||||
Elapidae |
|
|
|
Kobri, sriep koralli |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplocephalus bungaroides (II) |
|
Serp rasu wiesa’ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus diastema (III il-Honduras) |
Serp korall tal-Atlantiku |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III il-Honduras) |
Serp korall tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Micrurus ruatanus (III il-Honduras) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Naja atra (II) |
|
Kobra jobżoq taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja kaouthia (II) |
|
Kobra monoċellat |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja mandalayensis (II) |
|
Kobra jobżoq ta’ Burma |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja naja (II) |
|
Kobra tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja oxiana (II) |
|
Kobra tal-Asja Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja philippinensis (II) |
|
Kobra jobżoq tat-Tramuntana tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sagittifera (II) |
|
Kobra tal-Gżejjer Andaman |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja samarensis (II) |
|
Kobra jobżoq tax-Xlokk tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja siamensis (II) |
|
Kobra jobżoq Indoċiniż |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sputatrix (II) |
|
Kobra jobżoq tan-Nofsinhar tal-Indoneżja |
||||||||||||||||||||
|
|
Naja sumatrana (II) |
|
Kobra jobżoq dehbi |
||||||||||||||||||||
|
|
Ophiophagus hannah (II) |
|
Kobra re |
||||||||||||||||||||
Loxocemidae |
|
|
|
Boa nanu Messikan |
||||||||||||||||||||
|
|
Loxocemidae spp. (II) |
|
Boa nanu Messikan |
||||||||||||||||||||
Pythonidae |
|
|
|
Pituni |
||||||||||||||||||||
|
|
Pythonidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Pituni |
||||||||||||||||||||
|
Python molurus (I) |
|
|
Pitun Indjan |
||||||||||||||||||||
Tropidophiidae |
|
|
|
Boa tal-bosk |
||||||||||||||||||||
|
|
Tropidophiidae spp. (II) |
|
Boa tal-bosk |
||||||||||||||||||||
Viperidae |
|
|
|
Lifgħat |
||||||||||||||||||||
|
|
Atheris desaixi (II) |
|
Lifgħa tal-arbuxxelli ta’ Mt. Kenya |
||||||||||||||||||||
|
|
Bitis worthingtoni (II) |
|
Lifgħa muqrana tal-Kenja |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crotalus durissus (III il-Honduras) (Ħlief is-sottospeċi li hija elenkata fl-Anness B) |
Serp ċekċieki Neotropikali |
||||||||||||||||||||
|
|
Crotalus durissus unicolor |
|
Serp ċekċieki ta’ Aruba |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia palaestinae (III Iżrael) (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fl-4 ta’ Mejju 2023) |
Lifgħa tal-Palestina |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Daboia russelii (III l-Indja) |
Lifgħa ta’ Russell |
||||||||||||||||||||
|
|
Montivipera wagneri (II) |
|
Lifgħa ta’ Wagner |
||||||||||||||||||||
|
|
Protobothrops mangshanensis (II) |
|
Mangshan pit-viper |
||||||||||||||||||||
|
|
Pseudocerastes urarachnoides (II) |
|
Lifgħa muqrana denb il-brimb |
||||||||||||||||||||
|
Vipera latifii |
|
|
Lifgħa ta’ Latifi |
||||||||||||||||||||
|
Vipera ursinii (I) (Il-popolazzjoni tal-Ewropa biss, ħlief iż-żona li qabel kienet tikkostitwixxi l-Unjoni tar-Repubbliki Soċjalisti Sovjetiċi; dawn il-popolazzjonijiet tal-aħħar mhumiex inklużi fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) |
|
|
Lifgħa ta’ Orsini |
||||||||||||||||||||
TESTUDINES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carettochelyidae |
|
|
|
Fkieren b’imnieħer ħanżir |
||||||||||||||||||||
|
|
Carettochelys insculpta (II) |
|
Fekruna b’imnieħer ħanżir |
||||||||||||||||||||
Chelidae |
|
|
|
Fkieren kelidi Awstro-Amerikani |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelodina mccordi (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ) |
|
Fekruna kelidi Roti |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelus fimbriatus (II) (tinkludi l-Chelus orinocensis) |
|
Fekruna ta’ Matamata |
||||||||||||||||||||
|
Pseudemydura umbrina (I) |
|
|
Fekruna tal-bwar tal-Punent |
||||||||||||||||||||
Cheloniidae |
|
|
|
Fkieren tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
Cheloniidae spp. (I) |
|
|
Fkieren tal-baħar |
||||||||||||||||||||
Chelydridae |
|
|
|
Fkieren ħattiefa |
||||||||||||||||||||
|
|
Chelydra serpentina (II) |
|
Fekruna ħattiefa komuni |
||||||||||||||||||||
|
|
Macrochelys temminckii (II) |
|
Fekruna ħattiefa alligatur |
||||||||||||||||||||
Dermatemydidae |
|
|
|
Fekruna tax-xmara tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
|
Dermatemys mawii (II) |
|
Fekruna tax-xmara tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
Dermochelyidae |
|
|
|
Fekruna Leatherback |
||||||||||||||||||||
|
Dermochelys coriacea (I) |
|
|
Fekruna Leatherback |
||||||||||||||||||||
Emydidae |
|
|
|
Fkieren kaxxa, fkieren tal-ilma ħelu |
||||||||||||||||||||
|
|
Chrysemys picta (l-eżemplari ħajjin biss) |
|
Fekruna mpittra |
||||||||||||||||||||
|
|
Clemmys guttata (II) |
|
Fekruna bit-tikek |
||||||||||||||||||||
|
|
Emydoidea blandingii (II) |
|
Fekruna ta’ Blanding |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Emys orbicularis (III l-Ukrajna) (popolazzjoni tal-Ukrajna) |
Fekruna tal-għadajjar Ewropea |
||||||||||||||||||||
|
|
Glyptemys insculpta (II) |
|
Fekruna tal-bosk |
||||||||||||||||||||
|
Glyptemys muhlenbergii (I) |
|
|
Fekruna tal-għadajjar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Graptemys spp. (III l-Istati Uniti tal-Amerka) (ħlief is-sottospeċijiet inklużi fl-Anness B) |
Fkieren mappa |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys barbouri (II) |
|
Fekruna mappa ta’ Barbour |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys ernsti (II) |
|
Fekruna mappa ta’ Escambia |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys gibbonsi (II) |
|
Fekruna mappa ta’ Pascagoula |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pearlensis (II) |
|
Fekruna mappa ta’ Pearl River |
||||||||||||||||||||
|
|
Graptemys pulchra (II) |
|
Fekruna mappa ta’ Alabama |
||||||||||||||||||||
|
|
Malaclemys terrapin (II) |
|
Terrapin dahru djamant |
||||||||||||||||||||
|
|
Terrapene spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fkieren kaxxa |
||||||||||||||||||||
|
Terrapene coahuila (I) |
|
|
Fekruna kaxxa akkwatika |
||||||||||||||||||||
Geoemydidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur affinis (I) |
|
|
Terrapin tax-xmara tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
Batagur baska (I) |
|
|
Batagur |
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur borneoensis (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur dhongoka (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Batagur kachuga (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Batagur trivittata (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cuora spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inkluż fl-Anness A, ġiet stabbilita kwota ta’ esportazzjoni annwali ta’ żero għal Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis u C. zhoui għall-eżemplari li jitneħħew mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Fkieren kaxxa Asjatiċi |
||||||||||||||||||||
|
Cuora bourreti (I) |
|
|
Fekruna kaxxa ta’ Bourret |
||||||||||||||||||||
|
Cuora galbinifrons (I) |
|
|
Fekruna kaxxa Indoċiniż |
||||||||||||||||||||
|
Cuora picturata (I) |
|
|
Fekruna kaxxa tal-Vjetnam tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclemys spp. (II) |
|
Fkieren kaxxa Asjatiċi |
||||||||||||||||||||
|
Geoclemys hamiltonii (I) |
|
|
Fekruna tal-ħawt sewda |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda japonica (II) |
|
Fekruna tal-weraq sidirha iswed ta’ Ryukyu |
||||||||||||||||||||
|
|
Geoemyda spengleri (II) |
|
Fekruna tal-weraq sidirha iswed |
||||||||||||||||||||
|
|
Hardella thurjii (II) |
|
Fekruna tax-xmara bil-kuruna |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys annandalii (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Fekruna tat-tempji rasha safra |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys depressa (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Fekruna tal-foresta ta’ Arakan |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys grandis (II) |
|
Fekruna Asjatika ġganta |
||||||||||||||||||||
|
|
Heosemys spinosa (II) |
|
Fekruna mxewka |
||||||||||||||||||||
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II) |
|
Fekruna tal-foresta ta’ Sulawesi |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys khoratensis (II) |
|
Fekruna wikkiela l-bebbux ta’ Khorat |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys macrocephala (II) |
|
Fekruna wikkiela l-bebbux |
||||||||||||||||||||
|
|
Malayemys subtrijuga (II) |
|
Fekruna tal-għelieqi tar-ross |
||||||||||||||||||||
|
Mauremys annamensis (I) |
|
|
Fekruna tal-ħawt ta’ Annam |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys iversoni (III iċ-Ċina) |
Fekruna tal-ħawt ta’ Fuji |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys japonica (II) |
|
Fekruna tal-ħawt tal-Ġappun |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys megalocephala (III iċ-Ċina) |
Fekruna tal-ħawt rasha kbira |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys mutica (II) |
|
Fekruna tal-ħawt safra |
||||||||||||||||||||
|
|
Mauremys nigricans (II) |
|
Fekruna tal-ħawt għonqha aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys pritchardi (III iċ-Ċina) |
Fekruna tal-ħawt ta’ Pritchard |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys reevesii (III iċ-Ċina) |
Fekruna ta’ Reeves |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mauremys sinensis (III iċ-Ċina) |
Fekruna għonqha strixxi taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
Melanochelys tricarinata (I) |
|
|
Fekruna tal-art tat-tliet saffi |
||||||||||||||||||||
|
|
Melanochelys trijuga (II) |
|
Fekruna sewda tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Morenia ocellata (I) |
|
|
Fekruna tal-bwar ta’ Burma |
||||||||||||||||||||
|
|
Morenia petersi (II) |
|
Fekruna tal-għajnejn tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
Notochelys platynota (II) |
|
Fekruna Malajjana tal-qoxra ċatta |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III iċ-Ċina) |
Fekruna għonqha strixxi ta’ ħalqha ganċ |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Ocadia philippeni (III iċ-Ċina) |
Fekruna għonqha strixxi ta’ Philippen |
||||||||||||||||||||
|
|
Orlitia borneensis (II) (ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Fekruna ġganta Malajjana |
||||||||||||||||||||
|
|
Pangshura spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fkieren imsaqqfa |
||||||||||||||||||||
|
Pangshura tecta (I) |
|
|
Fekruna msaqqfa tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinoclemmys spp. (II) |
|
Fkieren tal-boskijiet neotropikali |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia bealei (II) |
|
Fekruna tal-għajnejn ta’ Beal |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III iċ-Ċina) |
Fekruna tal-għajnejn foloz taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
|
Sacalia quadriocellata (II) |
|
Fekruna b’erba’ għajnejn |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II) |
|
Fekruna tal-bwar sewda |
||||||||||||||||||||
|
|
Siebenrockiella leytensis (II) |
|
Fekruna tal-ħawt tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
|
Vijayachelys silvatica (II) |
|
Fekruna tal-qasab tal-foresta ta’ Cochin |
||||||||||||||||||||
Kinosternidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Claudius angustatus (II) |
|
Fekruna miska dejqa |
||||||||||||||||||||
|
|
Kinosternon spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fkieren tat-tajn |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon cora (I) |
|
|
Fekruna tat-tajn Cora |
||||||||||||||||||||
|
Kinosternon vogti (I) |
|
|
Fekruna tat-tajn Vallarta |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus salvinii (II) |
|
Fekruna miska ġganta |
||||||||||||||||||||
|
|
Staurotypus triporcatus (II) |
|
Fekruna miska Messikana |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternotherus spp. (II) |
|
Fkieren miski |
||||||||||||||||||||
Platysternidae |
|
|
|
Fkieren rashom kbira |
||||||||||||||||||||
|
Platysternidae spp. (I) |
|
|
Fkieren rashom kbira |
||||||||||||||||||||
Podocnemididae |
|
|
|
Fkieren kelidi Afro-Amerikani |
||||||||||||||||||||
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II) |
|
Fekruna kelidi ta’ Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
|
Peltocephalus dumerilianus (II) |
|
Fekruna kelidi rasha kbira |
||||||||||||||||||||
|
|
Podocnemis spp. (II) |
|
Fkieren kelidi |
||||||||||||||||||||
Testudinidae |
|
|
|
Fkieren tal-art |
||||||||||||||||||||
|
|
Testudinidae spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A; ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-ispeċi Centrochelys sulcata għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal skopijiet primarjament kummerċjali) |
|
Fkieren tal-art |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys radiata (I) |
|
|
Fekruna tal-art raġġata |
||||||||||||||||||||
|
Astrochelys yniphora (I) |
|
|
Angonoka |
||||||||||||||||||||
|
Chelonoidis niger (I) |
|
|
Fekruna tal-art tal-Galapagos |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone elegans (I) |
|
|
Fekruna stilla |
||||||||||||||||||||
|
Geochelone platynota (I) |
|
|
Fekruna stilla ta’ Burma |
||||||||||||||||||||
|
Gopherus flavomarginatus (I) |
|
|
Fekruna tal-art ta’ Bolson |
||||||||||||||||||||
|
Malacochersus tornieri (I) |
|
|
Fekruna tal-art ċatta |
||||||||||||||||||||
|
Psammobates geometricus (I) |
|
|
Fekruna tal-art ġeometrika |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis arachnoides (I) |
|
|
Fekruna brimba ta’ Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Pyxis planicauda (I) |
|
|
Fekruna tal-qoxra ċatta ta’ Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
Testudo graeca (II) |
|
|
Fekruna tal-art bl-ixpruni |
||||||||||||||||||||
|
Testudo hermanni (II) |
|
|
Fekruna tal-art ta’ Hermann |
||||||||||||||||||||
|
Testudo kleinmanni (I) |
|
|
Fekruna tal-art Eġizzjana |
||||||||||||||||||||
|
Testudo marginata (II) |
|
|
Fekruna tal-art marġinata |
||||||||||||||||||||
Trionychidae |
|
|
|
Fkieren tal-qoxra ratba, terrapini |
||||||||||||||||||||
|
|
Amyda cartilaginea (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba tax-Xlokk tal-Asja |
||||||||||||||||||||
|
|
Apalone spp. (II) (Ħlief is-subspeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fkieren tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
Apalone spinifera atra (I) |
|
|
Fekruna tal-qoxra ratba ta’ Cuatro Cienagas |
||||||||||||||||||||
|
|
Chitra spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Fkieren tal-qoxra ratba b’rashom dejqa |
||||||||||||||||||||
|
Chitra chitra (I) |
|
|
Fekruna Asjatika tal-qoxra ratba b’rasha dejqa |
||||||||||||||||||||
|
Chitra vandijki (I) |
|
|
Fekruna tal-qoxra ratba b’rasha dejqa ta’ Burma |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis elegans (II) |
|
Fekruna ta’ Nubia b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclanorbis senegalensis (II) |
|
Fekruna tas-Senegal b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma aubryi (II) |
|
Fekruna ta’ Aubrys b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Cycloderma frenatum (II) |
|
Fekruna tax-Xmara Zambezi b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Dogania subplana (II) |
|
Fekruna Malajjana tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys ceylonensis (II) |
|
Fekruna tas-Sri Lanka b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys punctata (II) |
|
Fekruna Indo-Ganġetika b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Lissemys scutata (II) |
|
Fekruna ta’ Burma b’għata femorali |
||||||||||||||||||||
|
|
Nilssonia formosa (II) |
|
Fekruna pagun tal-qoxra ratba ta’ Burma |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia gangetica (I) |
|
|
Fekruna Indjana tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia hurum (I) |
|
|
Fekruna pagun tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia leithii (I) |
|
|
Fekruna tal-qoxra ratba ta’ Leith |
||||||||||||||||||||
|
Nilssonia nigricans (I) |
|
|
Fekruna tal-qoxra ratba sewda |
||||||||||||||||||||
|
|
Palea steindachneri (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba b’għonqha bil-għalla |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelochelys spp. (II) |
|
Fkieren ġganti tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus axenaria (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba ta’ Hunan |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus maackii (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba ta’ Amur |
||||||||||||||||||||
|
|
Pelodiscus parviformis (II) |
|
Fekruna Ċiniża żgħira tal-qoxra ratba |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus euphraticus (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba tal-Ewfrati |
||||||||||||||||||||
|
|
Rafetus swinhoei (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba ta’ Yangtze |
||||||||||||||||||||
|
|
Trionyx triunguis (II) |
|
Fekruna tal-qoxra ratba tan-Nil |
||||||||||||||||||||
AMPHIBIA |
|
|
|
Anfibji |
||||||||||||||||||||
ANURA |
|
|
|
Żrinġijiet u rospi |
||||||||||||||||||||
Aromobatidae |
|
|
|
Żrinġijiet kriptiċi tal-foresta |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates femoralis (II) |
|
Żrinġ velenuż saqajh ileqqu |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates hodli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates myersi (II) |
|
Żrinġ velenuż ta’ Myers |
||||||||||||||||||||
|
|
Allobates zaparo (II) |
|
Żrinġ velenuż sangwin |
||||||||||||||||||||
|
|
Anomaloglossus rufulus (II) |
|
Żrinġ velenuż ta’ Chimanta |
||||||||||||||||||||
Bufonidae |
|
|
|
Rospi |
||||||||||||||||||||
|
Altiphrynoides spp. (I) |
|
|
Rospu Etjopjan ta’ Malcolm |
||||||||||||||||||||
|
Atelopus zeteki (I) |
|
|
Żrinġ dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Incilius periglenes (I) |
|
|
Rospu dehbi |
||||||||||||||||||||
|
Nectophrynoides spp. (I) |
|
|
Rospi vivipari Afrikani |
||||||||||||||||||||
|
Nimbaphrynoides spp. (I) |
|
|
Rospi ta’ Nimba |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys channingi (I) |
|
|
Rospu ta’ Channing |
||||||||||||||||||||
|
Sclerophrys superciliaris (I) |
|
|
Rospu tal-Kamerun |
||||||||||||||||||||
Calyptocephalellidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Calyptocephalella gayi (III iċ-Ċilì) |
Rospu tal-ilma bl-elmu taċ-Ċilì |
||||||||||||||||||||
Centrolenidae |
|
|
|
Żrinġijiet trasparenti |
||||||||||||||||||||
|
|
Centrolenidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Conrauidae |
|
|
|
Żrinġijiet |
||||||||||||||||||||
|
|
Conraua goliath |
|
Żrinġ Gulija |
||||||||||||||||||||
Dendrobatidae |
|
|
|
Żrinġijiet velenużi |
||||||||||||||||||||
|
|
Adelphobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Ameerega spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Andinobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dendrobates spp. (II) |
|
Żrinġijiet tal-vleġeġ velenużi |
||||||||||||||||||||
|
|
Epipedobates spp. (II) |
|
Żrinġijiet tal-vleġeġ velenużi |
||||||||||||||||||||
|
|
Excidobates spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hyloxalus azureiventris (II) |
|
Żrinġ velenuż ikħal |
||||||||||||||||||||
|
|
Minyobates spp. (II) |
|
Żrinġijiet velenużi ddimunjati |
||||||||||||||||||||
|
|
Oophaga spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates andinus (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Paruwrobates erythromos (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Phyllobates spp. (II) |
|
Żrinġijiet tal-vleġeġ velenużi |
||||||||||||||||||||
|
|
Ranitomeya spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Dicroglossidae |
|
|
|
Żrinġijiet |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II) |
|
Żrinġ ta’ sitt swaba’ |
||||||||||||||||||||
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II) |
|
Żrinġ tigra |
||||||||||||||||||||
Hylidae |
|
|
|
Żrinġijiet tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis annae (II) |
|
Żrinġ trasparenti tal-ġnub blu |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis callidryas (II) |
|
Żrinġ tas-siġar ta’ għajnejh ħomor |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis lemur (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Żrinġ lemur tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis moreletii (II) |
|
Żrinġ trasparenti ta’ Morelet |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis saltator (II) |
|
Żrinġ trasparenti ta’ Misfit |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis spurrelli (II) |
|
Żrinġ trasparenti ta’ Spurrell |
||||||||||||||||||||
|
|
Agalychnis terranova (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
Mantellidae |
|
|
|
Żrinġijiet mantella |
||||||||||||||||||||
|
|
Mantella spp. (II) |
|
Żrinġijiet mantella |
||||||||||||||||||||
Microhylidae |
|
|
|
Żrinġijiet tadama |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus antongilii (II) |
|
Żrinġ tadama |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus guineti (II) |
|
Żrinġ tadama falz |
||||||||||||||||||||
|
|
Dyscophus insularis (II) |
|
Żrinġ tadama ta’ Antsouhy |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne boribory (II) |
|
Żrinġ aħdar li jħaffer |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II) |
|
Żrinġ aħmar tax-xita |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne marmorata (II) |
|
Żrinġ aħdar li jħaffer |
||||||||||||||||||||
|
|
Scaphiophryne spinosa (II) |
|
Żrinġ aħdar li jħaffer |
||||||||||||||||||||
Myobatrachidae |
|
|
|
Żrinġijiet li jrabbu f’żaqqhom |
||||||||||||||||||||
|
|
Rheobatrachus spp. (II) (Ħlief ir-Rheobatrachus silus u r-Rheobatrachus vitellinus li mhumiex inklużi fl-Annessi) |
|
Żrinġ li jrabbi f’żaqqu |
||||||||||||||||||||
Telmatobiidae |
|
|
|
Żrinġijiet tal-ilma |
||||||||||||||||||||
|
Telmatobius culeus (I) |
|
|
Żrinġ tal-ilma ta’ Titicaca |
||||||||||||||||||||
CAUDATA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Ambystomatidae |
|
|
|
Axolotls |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma dumerilii (II) |
|
Salamandra tal-Lag Patzcuaro |
||||||||||||||||||||
|
|
Ambystoma mexicanum (II) |
|
Axolotl |
||||||||||||||||||||
Cryptobranchidae |
|
|
|
Salamandri ġganti |
||||||||||||||||||||
|
Andrias spp. (I) |
|
|
Salamandri ġganti |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Cryptobranchus alleganiensis (III l-Istati Uniti tal-Amerka) |
Hellbender |
||||||||||||||||||||
Hynobiidae |
|
|
|
Salamandri Asjatiċi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Hynobius amjiensis (III iċ-Ċina) |
|
||||||||||||||||||||
Salamandridae |
|
|
|
Salamandri u gremxul tal-ilma |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Echinotriton andersoni #18 (III il-Ġappun) |
Gremxula tal-ilma ta’ Anderson |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton chinhaiensis (II) |
|
Gremxula tal-ilma mxewka ta’ Chinhai |
||||||||||||||||||||
|
|
Echinotriton maxiquadratus (II) |
|
Gremxula tal-ilma mxewka tal-muntanji |
||||||||||||||||||||
|
|
Laotriton laoensis (II) (kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal finijiet kummerċjali) |
|
Salamandra tal-Laos |
||||||||||||||||||||
|
Neurergus kaiseri (I) |
|
|
Gremxula tal-ilma tat-tikek ta’ Kaiser |
||||||||||||||||||||
|
|
Paramesotriton spp. (II) |
|
Gremxul tal-ilma bil-felul Asjatiċi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Salamandra algira (III l-Alġerija) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tylototriton spp. (II) |
|
Gremxul tal-ilma li jixbah il-kukkudrilli |
||||||||||||||||||||
ELASMOBRANCHII |
|
|
|
Klieb il-baħar u raj |
||||||||||||||||||||
CARCHARHINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Carcharhinidae |
|
|
|
Klieb il-baħar tar-ramel |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinidae spp. (II) (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2023) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus falciformis (II) (sal-24 ta’ Novembru 2023) |
|
Kelb il-baħar ħariri |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharhinus longimanus (II) (sal-24 ta’ Novembru 2023) |
|
Kelb il-baħar tal-qarnuna bajda oċeaniku |
||||||||||||||||||||
Sphyrnidae |
|
|
|
Kurazzi |
||||||||||||||||||||
|
|
Sphyrnidae spp. (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
LAMNIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Alopiidae |
|
|
|
Pixxivolpi |
||||||||||||||||||||
|
|
Alopias spp. (II) |
|
Pixxivolpi |
||||||||||||||||||||
Cetorhinidae |
|
|
|
Gabdoll |
||||||||||||||||||||
|
|
Cetorhinus maximus (II) |
|
Gabdoll |
||||||||||||||||||||
Lamnidae |
|
|
|
Pixxitondi |
||||||||||||||||||||
|
|
Carcharodon carcharias (II) |
|
Kelb abjad |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus oxyrinchus (II) |
|
Pixxitondu tal-pinna qasira |
||||||||||||||||||||
|
|
Isurus paucus (II) |
|
Pixxitondu tal-pinna twila |
||||||||||||||||||||
|
|
Lamna nasus (II) |
|
Pixxiplamtu |
||||||||||||||||||||
MYLIOBATIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Myliobatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Mobula spp. (II) |
|
Raj ix-xitan |
||||||||||||||||||||
Potamotrygonidae |
|
|
|
Boll tal-ilma ħelu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Paratrygon aiereba (III il-Kolombja) |
Raja tonda |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon albimaculata (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon spp. (III il-Brażil) (il-popolazzjonijiet tal-Brażil) (dawk l-ispeċijiet li mhumiex elenkati fl-Anness B) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon constellata (III il-Kolombja) |
Boll imxewwek tax-xmajjar |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon henlei (II) |
|
Boll bigtooth tax-xmajjar |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon jabuti (II) |
|
Boll black diamond |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon leopoldi (II) |
|
Boll tax-xmajjar ta’ Xingu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon magdalenae (III il-Kolombja) |
Boll tax-xmajjar ta’ Magdalena |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon marquesi (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon motoro (III il-Kolombja) |
Boll oċellat tax-xmajjar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon orbignyi (III il-Kolombja) |
Boll tax-xmajjar ta’ dahru lixx |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon schroederi (III il-Kolombja) |
Boll tax-xmajjar ta’ Rosette |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon scobina (III il-Kolombja) |
Boll tax-xmajjar ta’ dahru mużajk |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon signata (II) |
|
Boll tax-xmajjar ta’ Parnaiba |
||||||||||||||||||||
|
|
Potamotrygon wallacei (II) |
|
Boll ta’ Cururu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Potamotrygon yepezi (III il-Kolombja) |
Boll tax-xmajjar ta’ Maracaibo |
||||||||||||||||||||
ORECTOLOBIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Rhincodontidae |
|
|
|
Klieb il-baħar baliena |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhincodon typus (II) |
|
Kelb il-baħar baliena |
||||||||||||||||||||
RHINOPRISTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pristidae |
|
|
|
Pixxisegi |
||||||||||||||||||||
|
Pristidae spp. (I) |
|
|
Pixxisegi |
||||||||||||||||||||
Glaucostegidae |
|
|
|
Guitarfishes ġganti |
||||||||||||||||||||
|
|
Glaucostegus spp. (II) |
|
Guitarfish ġgant |
||||||||||||||||||||
Rhinidae |
|
|
|
Raj Rhinidae |
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinidae spp. (II) |
|
Raj Rhinidae |
||||||||||||||||||||
Rhinobatidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhinobatidae spp. (II) |
|
Guitarfish |
||||||||||||||||||||
ACTINOPTERI |
|
|
|
Ħut |
||||||||||||||||||||
ACIPENSERIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ACIPENSERIFORMES spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Sturjuni u ħut spatula |
||||||||||||||||||||
Acipenseridae |
|
|
|
Sturjuni |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser brevirostrum (I) |
|
|
Sturjun imnieħru qasir |
||||||||||||||||||||
|
Acipenser sturio (I) |
|
|
Sturjun komuni |
||||||||||||||||||||
ANGUILLIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Anguillidae |
|
|
|
Salluri tal-ilma ħelu |
||||||||||||||||||||
|
|
Anguilla anguilla (II) |
|
Sallura |
||||||||||||||||||||
CYPRINIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Catostomidae |
|
|
|
Cui-ui |
||||||||||||||||||||
|
Chasmistes cujus (I) |
|
|
Cui-ui |
||||||||||||||||||||
Cyprinidae |
|
|
|
Karpjuni għomja, plaeesok |
||||||||||||||||||||
|
|
Caecobarbus geertsii (II) |
|
Barbu għami Afrikan |
||||||||||||||||||||
|
Probarbus jullieni (I) |
|
|
Ikan temoleh |
||||||||||||||||||||
OSTEOGLOSSIFORMES |
|
|
|
Arapaimas, osteoglossidi |
||||||||||||||||||||
Arapaimidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Arapaima gigas (II) |
|
Arapaima |
||||||||||||||||||||
Osteoglossidae |
|
|
|
Osteoglossidi |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages formosus (I) |
|
|
Arowana Asjatika |
||||||||||||||||||||
|
Scleropages inscriptus (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
PERCIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Labridae |
|
|
|
Tird |
||||||||||||||||||||
|
|
Cheilinus undulatus (II) |
|
Tirda tal-gundalla |
||||||||||||||||||||
Pomacanthidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holacanthus clarionensis (II) |
|
Xkatlu ta’ Clarion |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Holacanthus limbaughi (III Franza) |
Xkatlu ta’ Clipperton |
||||||||||||||||||||
Sciaenidae |
|
|
|
Totoabas |
||||||||||||||||||||
|
Totoaba macdonaldi (I) |
|
|
Totoaba |
||||||||||||||||||||
SILURIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Pangasiidae |
|
|
|
Pixxilupu Pangasid |
||||||||||||||||||||
|
Pangasianodon gigas (I) |
|
|
Pixxilupu ġgant |
||||||||||||||||||||
Loricariidae |
|
|
|
Pixxilupi Loricaridi |
||||||||||||||||||||
|
|
Hypancistrus zebra (II) (Kwota tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari selvaġġi għal finijiet kummerċjali) |
|
Pleco bajda u sewda |
||||||||||||||||||||
SYNGNATHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Syngnathidae |
|
|
|
Pixxisalamandri, żwiemel tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
|
Hippocampus spp. (II) |
|
Żwiemel tal-baħar |
||||||||||||||||||||
DIPNEUSTI |
|
|
|
Pixxisalamandri |
||||||||||||||||||||
CERATODONTIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Neoceratodontidae |
|
|
|
Pixxisalamandri tal-Awstralja |
||||||||||||||||||||
|
|
Neoceratodus forsteri (II) |
|
Pixxisalamandru tal-Awstralja |
||||||||||||||||||||
COELACANTHI |
|
|
|
Coelacanths |
||||||||||||||||||||
COELACANTHIFORMES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Latimeriidae |
|
|
|
Coelacanths |
||||||||||||||||||||
|
Latimeria spp. (I) |
|
|
Coelacanths |
||||||||||||||||||||
ECHINODERMATA (STILEL TAL-BAĦAR, STILEL FRAĠLI, RIZZI U BUŻŻI) |
||||||||||||||||||||||||
HOLOTHUROIDEA |
|
|
|
Bużżi |
||||||||||||||||||||
ASPIDOCHIROTIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stichopodidae |
|
|
|
Bużżi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Isostichopus fuscus (III l-Ekwador) |
Bużżu kannella |
||||||||||||||||||||
|
|
Thelenota spp. (II) (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Mejju 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
HOLOTHURIIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Holothuriidae |
|
|
|
Bużżi tar-ramel, bużżi tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria fuscogilva (II) |
|
Bużżi tar-ramel |
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria nobilis (II) ( |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Holothuria whitmaei (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
ARTHROPODA (ARTROPODI) |
||||||||||||||||||||||||
ARACHNIDA |
|
|
|
Brimb u skorpjuni |
||||||||||||||||||||
ARANEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Theraphosidae |
|
|
|
Tarantuli tal-irkoppa ħamra, tarantuli |
||||||||||||||||||||
|
|
Aphonopelma pallidum (II) |
|
Tarantula griża fir-roża ta’ Chihuahua |
||||||||||||||||||||
|
|
Brachypelma spp. (II) |
|
Tarantuli tal-Amerka Ċentrali |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Caribena versicolor (III l-Unjoni Ewropea) |
Tarantula subgħajha roża tal-Antilli |
||||||||||||||||||||
|
|
Poecilotheria spp. (II) |
|
Brimb ornamentali |
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma angustum (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Sericopelma embrithes (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tliltocatl spp. (II) |
|
Tarantuli tal-Amerka ta’ Fuq |
||||||||||||||||||||
SCORPIONES |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Scorpionidae |
|
|
|
Skorpjuni |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus camerounensis (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus dictator (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus gambiensis (II) |
|
Skorpjun ġgant tas-Senegal |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus imperator (II) |
|
Skorpjun imperatur |
||||||||||||||||||||
|
|
Pandinus roeseli (II) |
|
|
||||||||||||||||||||
INSECTA |
|
|
|
Insetti |
||||||||||||||||||||
COLEOPTERA |
|
|
|
Ħanfus |
||||||||||||||||||||
Lucanidae |
|
|
|
Ħanfus muqran |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Colophon spp. (III l-Afrika t’Isfel) |
Ħanfus muqran tal-Afrika t’Isfel |
||||||||||||||||||||
Scarabaeidae |
|
|
|
Ħanfus skarabew |
||||||||||||||||||||
|
|
Dynastes satanas (II) |
|
Ħanfusa Satanas |
||||||||||||||||||||
LEPIDOPTERA |
|
|
|
Friefet |
||||||||||||||||||||
Nymphalidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Agrias amydon boliviensis (III il-Bolivja) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Morpho godartii lachaumei (III il-Bolivja) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Prepona praeneste buckleyana (III il-Bolivja) |
|
||||||||||||||||||||
Papilionidae |
|
|
|
Friefet ornitopteri u denbhom wiesa’ |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae chikae (I) |
|
|
Farfett pagun denbu wiesa’ ta’ Luzon |
||||||||||||||||||||
|
Achillides chikae hermeli (I) |
|
|
Farfett pagun denbu wiesa’ ta’ Mindoro |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura jophon (II) |
|
Farfett tat-truf roża tas-Sri Lanka |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura palu |
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Palu |
||||||||||||||||||||
|
|
Atrophaneura pandiyana (II) |
|
Farfett ġismu roża ta’ Malabar |
||||||||||||||||||||
|
|
Bhutanitis spp. (II) |
|
Friefet denbhom wiesa’ |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium sandawanum |
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Apo |
||||||||||||||||||||
|
|
Graphium stresemanni |
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Seram |
||||||||||||||||||||
|
|
Ornithoptera spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) |
|
Friefet ornitopteri |
||||||||||||||||||||
|
Ornithoptera alexandrae (I) |
|
|
Farfett ornitopteru tar-Reġina Alexandra |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio benguetanus |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio esperanza |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Papilio homerus (I) |
|
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Homerus |
||||||||||||||||||||
|
Papilio hospiton (II) |
|
|
Farfett denbu wiesa’ tal-Korsika |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio morondavana |
|
Farfett imperatur denbu wiesa’ ta’ Madagascar |
||||||||||||||||||||
|
|
Papilio neumoegeni |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Papilio phorbanta (III l-Unjoni Ewropea) (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-21 ta’ Mejju 2023.) |
Farfett żgħir denbu wiesa’ ta’ Réunion |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides ascanius |
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Fluminense |
||||||||||||||||||||
|
|
Parides hahneli |
|
Farfett denbu wiesa’ tal-Amażonja ta’ Hahnel |
||||||||||||||||||||
|
Parides burchellanus (I) |
|
|
Farfett denbu wiesa’ ta’ Riverside |
||||||||||||||||||||
|
Parnassius apollo (II) |
|
|
Apollo tal-muntanji |
||||||||||||||||||||
|
|
Teinopalpus spp. (II) |
|
Friefet Kaiser-I-Hind |
||||||||||||||||||||
|
|
Trogonoptera spp. (II) |
|
Friefet ornitopteri |
||||||||||||||||||||
|
|
Troides spp. (II) |
|
Friefet ornitopteri |
||||||||||||||||||||
ANNELIDA (DUD SEGMENTATI U SANGISUGI) |
||||||||||||||||||||||||
HIRUDINOIDEA |
|
|
|
Sangisugi |
||||||||||||||||||||
ARHYNCHOBDELLIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Hirudinidae |
|
|
|
Sangisugi |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo medicinalis (II) |
|
Sangisug mediċinali tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
|
Hirudo verbana (II) |
|
Sangisug mediċinali tan-Nofsinhar |
||||||||||||||||||||
MOLLUSCA (MOLLUSKI) |
||||||||||||||||||||||||
BIVALVIA |
|
|
|
Molluski bivalvi (arzell, muskli, eċċ.) |
||||||||||||||||||||
MYTILOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Mytilidae |
|
|
|
Molluski tal-baħar |
||||||||||||||||||||
|
|
Lithophaga lithophaga (II) |
|
Musklu tamli Ewropew |
||||||||||||||||||||
UNIONOIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Unionidae |
|
|
|
Molluski tal-ilma ħelu, muskli tal-perla |
||||||||||||||||||||
|
Conradilla caelata (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Tennessee u ta’ Virginia |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyprogenia aberti (II) |
|
Musklu tal-qoxra mrewħa tal-Punent |
||||||||||||||||||||
|
Dromus dromas (I) |
|
|
Musklu tal-perla dromedarju |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma curtisii (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Curtis |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma florentina (I) |
|
|
Musklu tal-perla safrani |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sampsonii (I) |
|
|
Musklu ta’ Wabash |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I) |
|
|
Musklu tal-qoxra bajda tal-Amerka ta’ Fuq |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I) |
|
|
Musklu tal-perla ħadrani |
||||||||||||||||||||
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II) |
|
Musklu tat-Tramuntana |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma torulosa torulosa (I) |
|
|
Musklu tal-perla Turbercled |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma turgidula (I) |
|
|
Musklu tal-perla minfuħ |
||||||||||||||||||||
|
Epioblasma walkeri (I) |
|
|
Musklu ismar tax-xmara |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia cuneolus (I) |
|
|
Musklu tal-perla raġġat fin |
||||||||||||||||||||
|
Fusconaia edgariana (I) |
|
|
Musklu tal-perla jleqq |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis higginsii (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Higgins |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I) |
|
|
Musklu tal-perla roża ttundjat |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis satur (I) |
|
|
Musklu tal-perla kbir tar-ramel |
||||||||||||||||||||
|
Lampsilis virescens (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Alabama |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cicatricosus (I) |
|
|
Musklu tal-perla tal-qoxra bajda minn ġewwa |
||||||||||||||||||||
|
Plethobasus cooperianus (I) |
|
|
Musklu tas-saqajn oranġjo |
||||||||||||||||||||
|
|
Pleurobema clava (II) |
|
Musklu tal-perla clubshell |
||||||||||||||||||||
|
Pleurobema plenum (I) |
|
|
Musklu tal-perla tal-qoxra ħarxa |
||||||||||||||||||||
|
Potamilus capax (I) |
|
|
Musklu tal-perla tal-qoxra ħoxna |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula intermedia (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Cumberland |
||||||||||||||||||||
|
Quadrula sparsa (I) |
|
|
Musklu tal-perla tal-muntanji Appalachian |
||||||||||||||||||||
|
Toxolasma cylindrella (I) |
|
|
Musklu tal-perla lilliput tal-qoxra mitfija |
||||||||||||||||||||
|
Unio nickliniana (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Nicklin |
||||||||||||||||||||
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I) |
|
|
Musklu tal-perla ta’ Tampico |
||||||||||||||||||||
|
Villosa trabalis (I) |
|
|
Musklu tal-perla b’għamla ta’ fażola ta’ Cumberland |
||||||||||||||||||||
VENEROIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tridacnidae |
|
|
|
Gandoffli ġganti |
||||||||||||||||||||
|
|
Tridacnidae spp. (II) |
|
Gandoffli ġganti |
||||||||||||||||||||
CEPHALOPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
NAUTILIDA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Nautilidae |
|
|
|
Nautilus |
||||||||||||||||||||
|
|
Nautilidae spp. (II) |
|
Nautilus |
||||||||||||||||||||
GASTROPODA |
|
|
|
Bugħeriewen, bebbux u bronji |
||||||||||||||||||||
MESOGASTROPODA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Strombidae |
|
|
|
Bronji |
||||||||||||||||||||
|
|
Strombus gigas (II) |
|
Bronja reġina |
||||||||||||||||||||
STYLOMMATOPHORA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Achatinellidae |
|
|
|
Bebbux Afrikan, bebbux tas-siġar ta’ Oahu |
||||||||||||||||||||
|
Achatinella spp. (I) |
|
|
Bebbux Afrikan żgħir |
||||||||||||||||||||
Camaenidae |
|
|
|
Bebbuxu aħdar tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Papustyla pulcherrima (II) |
|
Bebbuxu aħdar tas-siġar ta’ Manus |
||||||||||||||||||||
Cepolidae |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Polymita spp. (I) |
|
|
Bebbux tal-art ta’ Kuba |
||||||||||||||||||||
CNIDARIA (QROLL, QROLL TAN-NAR, ANEMONI) |
||||||||||||||||||||||||
ANTHOZOA |
|
|
|
Qroll, anemoni |
||||||||||||||||||||
ANTIPATHARIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
ANTIPATHARIA spp. (II) |
|
Qroll iswed |
||||||||||||||||||||
GORGONACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Coralliidae |
|
|
|
Qroll aħmar u roża |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium elatius (III iċ-Ċina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium japonicum (III iċ-Ċina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium konjoi (III iċ-Ċina) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Corallium secundum (III iċ-Ċina) |
|
||||||||||||||||||||
HELIOPORACEA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Helioporidae |
|
|
|
Qroll blu |
||||||||||||||||||||
|
|
Helioporidae spp. (II) (tinkludi biss l-ispeċi Heliopora coerulea) (6) |
|
Qroll blu |
||||||||||||||||||||
SCLERACTINIA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
SCLERACTINIA spp. (II) (6) |
|
Qroll ġebli |
||||||||||||||||||||
STOLONIFERA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Tubiporidae |
|
|
|
Qroll orgni |
||||||||||||||||||||
|
|
Tubiporidae spp. (II) (6) |
|
Qroll orgni |
||||||||||||||||||||
HYDROZOA |
|
|
|
Felċi tal-baħar, qroll tan-nar, bram li jniggeż |
||||||||||||||||||||
MILLEPORINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Milleporidae |
|
|
|
Qroll tan-nar Wello |
||||||||||||||||||||
|
|
Milleporidae spp. (II) (6) |
|
Qroll tan-nar Wello |
||||||||||||||||||||
STYLASTERINA |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Stylasteridae |
|
|
|
Qroll bizzilla |
||||||||||||||||||||
|
|
Stylasteridae spp. (II) (6) |
|
Qroll bizzilla |
||||||||||||||||||||
FLORA |
||||||||||||||||||||||||
AGAVACEAE |
|
|
|
Agavi |
||||||||||||||||||||
|
Agave parviflora (I) |
|
|
Sabbara tal-istrixxi ta’ Santa Cruz |
||||||||||||||||||||
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #4 |
|
Sabbara tar-Reġina Victoria |
||||||||||||||||||||
|
|
Nolina interrata (II) |
|
Denb il-liebru ta’ Dehesa |
||||||||||||||||||||
|
|
Yucca queretaroensis (II) |
|
Yukka ta’ Queretaro |
||||||||||||||||||||
AIZOACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Conophytum spp. (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Mestoklema tuberosum (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
AMARYLLIDACEAE |
|
|
|
Amarillidi |
||||||||||||||||||||
|
|
Galanthus spp. (II) #4 |
|
Dmugħ tal-Madonna |
||||||||||||||||||||
|
|
Sternbergia spp. (II) #4 |
|
Sternbergias |
||||||||||||||||||||
ANACARDIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya decaryi (II) |
|
Jabihy |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya hyphaenoides (II) |
|
Jabihy |
||||||||||||||||||||
|
|
Operculicarya pachypus (II) |
|
Tabily |
||||||||||||||||||||
APOCYNACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Hoodia spp. (II) #9 |
|
Hoodia |
||||||||||||||||||||
|
|
Pachypodium spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #4 |
|
Sabbara għamla ta’ mnieħer l-iljunfant |
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium ambongense (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium baronii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium decaryi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Pachypodium windsorii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Raphionacme zeyheri (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2 |
|
Snake-root devil-pepper |
||||||||||||||||||||
ARALIACEAE |
|
|
|
Aralji |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax ginseng (II) (Il-popolazzjoni tal-Federazzjoni Russa biss; l-ebda popolazzjoni oħra ma hija inkluża fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) #3 |
|
Ġinseng tal-Asja |
||||||||||||||||||||
|
|
Panax quinquefolius (II) #3 |
|
Ġinseng tal-Amerka |
||||||||||||||||||||
ARAUCARIACEAE |
|
|
|
Arawkarji |
||||||||||||||||||||
|
Araucaria araucana (I) |
|
|
Monkey-puzzle tree |
||||||||||||||||||||
ASPARAGACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Beaucarnea spp. (II) |
|
Ponytail palm |
||||||||||||||||||||
BERBERIDACEAE |
|
|
|
Barberries |
||||||||||||||||||||
|
|
Podophyllum hexandrum (II) #2 |
|
Himalayan may-apple |
||||||||||||||||||||
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Bignonia, siġar tal-fjuri tat-trumbetta |
||||||||||||||||||||
|
|
Handroanthus spp. (II) #17 (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Roseodendron spp. (II) #17 (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Tabebuia spp. (II) #17 (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2024) |
|
|
||||||||||||||||||||
BROMELIACEAE |
|
|
|
Epifiti, bromelji |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia harrisii (II) #4 |
|
Harris’ tillandsia |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia kammii (II) #4 |
|
Kamm’s tillandsia |
||||||||||||||||||||
|
|
Tillandsia xerographica (II) (7) #4 |
|
Xerographic tillandsia |
||||||||||||||||||||
CACTACEAE |
|
|
|
Kaktus |
||||||||||||||||||||
|
|
CACTACEAE spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u Pereskia spp., Pereskiopsis spp. u Quiabentia spp.) (8) #4 |
|
Kaktus |
||||||||||||||||||||
|
Ariocarpus spp. (I) |
|
|
Living rock cacti |
||||||||||||||||||||
|
Astrophytum asterias (I) |
|
|
Star cactus |
||||||||||||||||||||
|
Aztekium ritteri (I) |
|
|
Aztec cactus |
||||||||||||||||||||
|
Coryphantha werdermannii (I) |
|
|
Jobali pincushion cactus |
||||||||||||||||||||
|
Discocactus spp. (I) |
|
|
Discocacti |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus ferrerianus ssp. lindsayorum (I) |
|
|
Lindsay’s hedgehog cacti |
||||||||||||||||||||
|
Echinocereus schmollii (I) |
|
|
Lamb’s-tail cactus |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria minima (I) |
|
|
Nelle’s cactus |
||||||||||||||||||||
|
Escobaria sneedii (I) |
|
|
Sneed’s pincushion cactus |
||||||||||||||||||||
|
Mammillaria pectinifera (I) (inkluż ssp. solisioides) |
|
|
Conchilinque |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus conoideus (I) |
|
|
Conelike Turk’s-cap cactus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus deinacanthus (I) |
|
|
Wonderfully-bristled Turk’s cap cactus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus glaucescens (I) |
|
|
Woolly waxy-stemmed Turk’s-cap cactus |
||||||||||||||||||||
|
Melocactus paucispinus (I) |
|
|
Few-spined Turk’s-cap cactus |
||||||||||||||||||||
|
Obregonia denegrii (I) |
|
|
Artichoke cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pachycereus militaris (I) |
|
|
Grenadier’s cap |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus bradyi (I) |
|
|
Brady’s pincushion cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus knowltonii (I) |
|
|
Knowlton’s cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus paradinei (I) |
|
|
Houserock valley cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus peeblesianus (I) |
|
|
Peebles’s Navajo cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pediocactus sileri (I) |
|
|
Siler’s pincushion cactus |
||||||||||||||||||||
|
Pelecyphora spp. (I) |
|
|
Pine cane cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus blainei (I) |
|
|
Blaine’s fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I) |
|
|
Tobusch fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus brevispinus (I) |
|
|
Pariette cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus cloverae (I) |
|
|
New Mexico fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus erectocentrus (I) |
|
|
Needle-spined pineapple cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus glaucus (I) |
|
|
Colorado hookless cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mariposensis (I) |
|
|
Mariposa cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus mesae-verdae (I) |
|
|
Kaktus ta’ Mesa Verde |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus nyensis (I) |
|
|
Tonopah fishook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus papyracanthus (I) |
|
|
Grama-grass cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus pubispinus (I) |
|
|
Great-Basin fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus sileri (I) |
|
|
Siler’s fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wetlandicus (I) |
|
|
Unita Basin hookless cactus |
||||||||||||||||||||
|
Sclerocactus wrightiae (I) |
|
|
Wright’s fishhook cactus |
||||||||||||||||||||
|
Strombocactus spp. (I) |
|
|
Peyote |
||||||||||||||||||||
|
Turbinicarpus spp. (I) |
|
|
Turbinikarpi |
||||||||||||||||||||
|
Uebelmannia spp. (I) |
|
|
Kakti ta’ Uebelmann |
||||||||||||||||||||
CARYOCARACEAE |
|
|
|
Ajos |
||||||||||||||||||||
|
|
Caryocar costaricense (II) #4 |
|
Ajillo |
||||||||||||||||||||
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
|
|
Asteri, margeriti, costus |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Crassothonna clavifolia (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna armiana (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna cacalioides (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna euphorbioides (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Othonna retrorsa (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
Saussurea costus (I) (magħrufa wkoll bħala S. lappa, Aucklandia lappa jew A. costus) |
|
|
Costus |
||||||||||||||||||||
CRASSULACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Rhodiola spp. (II) #2 |
|
Rodjoli |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tylecodon bodleyae (III l-Afrika t’Isfel) Tylecodon nolteei (III l-Afrika t’Isfel) Tylecodon reticulatus (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
CUCURBITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos pubescens (II) (din l-ispeċi hija magħrufa wkoll bħala Xerosicyos pubescens) |
|
Tobory |
||||||||||||||||||||
|
|
Zygosicyos tripartitus (II) |
|
Betoboky |
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
CUPRESSACEAE |
|
|
|
Ċipressi |
||||||||||||||||||||
|
Fitzroya cupressoides (I) |
|
|
Alerce |
||||||||||||||||||||
|
Pilgerodendron uviferum (I) |
|
|
Pilgerodendron |
||||||||||||||||||||
|
|
Widdringtonia whytei (II) |
|
Ċedru ta’ Mulanje |
||||||||||||||||||||
CYATHEACEAE |
|
|
|
Felċi tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyathea spp. (II) #4 |
|
Felċi tas-siġar |
||||||||||||||||||||
CYCADACEAE |
|
|
|
Ċikadi |
||||||||||||||||||||
|
|
CYCADACEAE spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #4 |
|
Ċikadi |
||||||||||||||||||||
|
Cycas beddomei (I) |
|
|
Ċikada ta’ Beddome |
||||||||||||||||||||
DICKSONIACEAE |
|
|
|
Felċi tas-siġar |
||||||||||||||||||||
|
|
Cibotium barometz (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dicksonia spp. (II) (Il-popolazzjonijiet tal-Amerki biss; l-ebda popolazzjoni oħra mhija inkluża fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament. Inkluż is-sinonimi Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana u D. stuebelii) #4 |
|
Felċi tas-siġar |
||||||||||||||||||||
DIDIEREACEAE |
|
|
|
Didiereas |
||||||||||||||||||||
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #4 |
|
Alluaudias, didiereas |
||||||||||||||||||||
DIOSCOREACEAE |
|
|
|
Yams |
||||||||||||||||||||
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #4 |
|
Elephant’s foot |
||||||||||||||||||||
DROSERACEAE |
|
|
|
Sundews |
||||||||||||||||||||
|
|
Dionaea muscipula (II) #4 |
|
Venus fly-trap |
||||||||||||||||||||
EBENACEAE |
|
|
|
Ebani |
||||||||||||||||||||
|
|
Diospyros spp. (II) (Il-popolazzjonijiet tal-Madagascar biss; l-ebda popolazzjoni oħra ma hija inkluża fl-Annessi ta’ dan ir-Regolament) #5 |
|
|
||||||||||||||||||||
EUPHORBIACEAE |
|
|
|
Tengħud |
||||||||||||||||||||
|
|
Euphorbia spp. (II) #4 (Speċijiet sukkulenti biss ħlief:
|
|
Tengħud |
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia ambovombensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia capsaintemariensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cremersii (I) (Inkluż il-forma viridifolia u l-var. rakotozafyi) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia cylindrifolia (I) (Inkluż ssp. tuberifera) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia decaryi (I) (Inkluż il-vars. ampanihyensis, robinsonii u sprirosticha) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia francoisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia handiensis (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia lambii (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia moratii (I) (Inkluż il-vars. antsingiensis, bemarahensis u multiflora) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia parvicyathophora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia quartziticola (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia stygiana (II) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Euphorbia tulearensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
FAGACEAE |
|
|
|
Fagu, ballut |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Quercus mongolica (III il-Federazzjoni Russa) #5 |
Ballut tal-Mongolja |
||||||||||||||||||||
FOUQUIERIACEAE |
|
|
|
Ocotillos, boojums |
||||||||||||||||||||
|
|
Fouquieria columnaris (II) #4 |
|
Siġra ta’ Boojum |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria fasciculata (I) |
|
|
Arbol del barril |
||||||||||||||||||||
|
Fouquieria purpusii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
GERANIACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia herrei (III l-Afrika t’Isfel) |
Senna alata tal-werqa fina |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia multifida (III l-Afrika t’Isfel) |
Senna alata nana biċ-ċentru aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Monsonia patersonii (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium crassicaule (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pelargonium triste (III l-Afrika t’Isfel) |
|
||||||||||||||||||||
GNETACEAE |
|
|
|
Żnuber konġunt |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Gnetum montanum (III in-Nepal) #1 |
|
||||||||||||||||||||
JUGLANDACEAE |
|
|
|
Siġar tal-ġewż, gavilan |
||||||||||||||||||||
|
|
Oreomunnea pterocarpa (II) #4 |
|
Gavilàn |
||||||||||||||||||||
LAURACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Aniba rosaeodora (II) (magħrufa wkoll bħala A. duckei) #12 |
|
Siġra tal-injam dagħmi tal-Brażil |
||||||||||||||||||||
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
|
|
Legumi |
||||||||||||||||||||
|
|
Afzelia spp. (II) (popolazzjonijiet Afrikani) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Dalbergia spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #15 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Dalbergia nigra (I) |
|
|
Siġra tal-injam dagħmi tal-Brażil |
||||||||||||||||||||
|
|
Dipteryx spp. (II) #17 (din l-inklużjoni għandha tidħol fis-seħħ fil-25 ta’ Novembru 2024) |
Dipteryx panamensis (III il-Costa Rica/in-Nikaragwa) (sal-24 ta’ Novembru 2024) |
Cumaru, teak Brażiljan, fażola tat-Tonka |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia demeusei (II) #15 |
|
Bubinga tal-injam tal-aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia pellegriniana (II) #15 |
|
Bubinga tal-injam dagħmi, kevazingo |
||||||||||||||||||||
|
|
Guibourtia tessmannii (II) #15 |
|
Bubinga tal-injam dagħmi, kevazingo |
||||||||||||||||||||
|
|
Paubrasilia echinata (II) #10 |
|
Siġra tal-injam tal-Brażil |
||||||||||||||||||||
|
|
Pericopsis elata (II) #17 |
|
Afrormosia |
||||||||||||||||||||
|
|
Platymiscium parviflorum (II) #4 |
|
Quira macawood |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7 |
|
Siġra tas-sandlu tal-aħmar |
||||||||||||||||||||
|
|
Pterocarpus spp. (II) (popolazzjonijiet Afrikani) #17 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Senna meridionalis (II) |
|
Taraby |
||||||||||||||||||||
LILIACEAE |
|
|
|
Ġilji |
||||||||||||||||||||
|
|
Aloe spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-ispeċi Aloe vera, magħrufa wkoll bħala Aloe barbadensis, li mhijiex inkluża fl-Annessi) #4 |
|
Aloe |
||||||||||||||||||||
|
Aloe albida (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe albiflora (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe alfredii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bakeri (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe bellatula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe calcairophila (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe compressa (I) (Inkluż il-vars. paucituberculata, rugosquamosa u schistophila) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe delphinensis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe descoingsii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe fragilis (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe haworthioides (I) (Inkluż il-var. aurantiaca) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe helenae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe laeta (I) (Inkluż il-var. maniaensis) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parallelifolia (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe parvula (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe pillansii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe polyphylla (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe rauhii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe suzannae (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe versicolor (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aloe vossii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
MAGNOLIACEAE |
|
|
|
Manjolji |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Magnolia liliifera var. obovata (III in-Nepal) #1 |
Safan |
||||||||||||||||||||
MALVACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adansonia grandidieri (II) #16 |
|
Baobab ta’ Grandidier |
||||||||||||||||||||
MELIACEAE |
|
|
|
Siġar tal-kawba, ċedri |
||||||||||||||||||||
|
|
Cedrela spp. (II) #6 (popolazzjonijiet tan-Neotropiċi) |
|
Ċedru ta’ Spanja |
||||||||||||||||||||
|
|
Khaya spp. (II) (popolazzjonijiet Afrikani) #17 |
|
Siġra tal-kawba tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia humilis (II) #4 |
|
Siġra tal-kawba ta’ Honduras |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia macrophylla (II) (Il-popolazzjonijiet tan-Neotropiċi - inkluż l-Amerka Ċentrali, l-Amerka t’Isfel u l-Karibew) #6 |
|
Siġra tal-kawba tal-weraq kbar |
||||||||||||||||||||
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5 |
|
Siġra tal-kawba tal-Karibew |
||||||||||||||||||||
NEPENTHACEAE |
|
|
|
Pjanti karnivori bin-nases (id-Dinja l-Qadima) |
||||||||||||||||||||
|
|
Nepenthes spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #4 |
|
Pjanti karnivori tropikali bin-nases |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes khasiana (I) |
|
|
Pjanta karnivora bin-nases tal-Indja |
||||||||||||||||||||
|
Nepenthes rajah (I) |
|
|
Pjanta karnivora tropikali ġganta bin-nases |
||||||||||||||||||||
OLEACEAE |
|
|
|
Siġar taż-żebbuġ, siġar tal-fraxxnu |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Fraxinus mandshurica (III il-Federazzjoni Russa) #5 |
Fraxxnu tal-Manċurjan |
||||||||||||||||||||
ORCHIDACEAE |
|
|
|
Orkidej |
||||||||||||||||||||
|
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) (9) #4 |
|
Orkidej |
||||||||||||||||||||
|
Għall-ispeċijiet ta’ orkidej tal-Anness A li ġejjin, in-nibbieta jew il-kolturi tat-tessuti mhumiex soġġetti għal dan ir-Regolament, meta:
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Aerangis ellisii (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya jongheana (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cattleya lobata (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Cephalanthera cucullata (II) |
|
|
Hooded helleborine |
||||||||||||||||||||
|
Cypripedium calceolus (II) |
|
|
Lady’s slipper orchid |
||||||||||||||||||||
|
Dendrobium cruentum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Goodyera macrophylla (II) |
|
|
Madeiran lady’s-tresses |
||||||||||||||||||||
|
Liparis loeselii (II) |
|
|
Fen orchid |
||||||||||||||||||||
|
Mexipedium xerophyticum (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Ophrys argolica (II) |
|
|
Eyed bee orchid |
||||||||||||||||||||
|
Ophrys lunulata (II) |
|
|
Crescent ophrys |
||||||||||||||||||||
|
Orchis scopulorum (II) |
|
|
Orkidea ta’ Madeira |
||||||||||||||||||||
|
Paphiopedilum spp. (I) |
|
|
Asian slipper orchids |
||||||||||||||||||||
|
Peristeria elata (I) |
|
|
Holy ghost orchid |
||||||||||||||||||||
|
Phragmipedium spp. (I) |
|
|
South American slipper orchids |
||||||||||||||||||||
|
Renanthera imschootiana (I) |
|
|
Vanda ħamra |
||||||||||||||||||||
|
Spiranthes aestivalis (II) |
|
|
Summer lady’s-tresses |
||||||||||||||||||||
OROBANCHACEAE |
|
|
|
Budebbus |
||||||||||||||||||||
|
|
Cistanche deserticola (II) #4 |
|
Cistanche tad-deżert |
||||||||||||||||||||
PALMAE (ARECACEAE) |
|
|
|
Siġar tal-palm |
||||||||||||||||||||
|
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) #4 |
|
Manarano |
||||||||||||||||||||
|
|
Dypsis decaryi (II) #4 |
|
Palma triangolari |
||||||||||||||||||||
|
Dypsis decipiens (I) |
|
|
Palma b’għamla ta’ farfett |
||||||||||||||||||||
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II) |
|
Hovitra varimena |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Lodoicea maldivica (III is-Seychelles) #13 |
Coco de Mer |
||||||||||||||||||||
|
|
Marojejya darianii (II) |
|
Ravimbe |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea louvelii (II) |
|
Lakamarefo |
||||||||||||||||||||
|
|
Ravenea rivularis (II) |
|
Gora |
||||||||||||||||||||
|
|
Satranala decussilvae (II) |
|
Satranabe |
||||||||||||||||||||
|
|
Voanioala gerardii (II) |
|
Voanioala |
||||||||||||||||||||
PAPAVERACEAE |
|
|
|
Peprin |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Meconopsis regia (III in-Nepal) #1 |
Peprin tal-Himalayas |
||||||||||||||||||||
PASSIFLORACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia firingalavensis (II) |
|
Bottle liana |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia olaboensis (II) |
|
Vahisasety |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Adenia spinosa (III l-Afrika t’Isfel) |
Adenja xewkija |
||||||||||||||||||||
|
|
Adenia subsessilifolia (II) |
|
Katakata |
||||||||||||||||||||
PEDALIACEAE |
|
|
|
Familja tal-Pedalium |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina grandidieri (II) |
|
Uncarina |
||||||||||||||||||||
|
|
Uncarina stellulifera (II) |
|
Uncarina |
||||||||||||||||||||
PINACEAE |
|
|
|
Familja tas-siġar tal-arżnu |
||||||||||||||||||||
|
Abies guatemalensis (I) |
|
|
Siġra taż-żnuber tal-Gwatemala |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Pinus koraiensis (III il-Federazzjoni Russa) #5 |
|
||||||||||||||||||||
PODOCARPACEAE |
|
|
|
Podokarpi |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Podocarpus neriifolius (III in-Nepal) #1 |
Siġra tal-injam tal-isfar |
||||||||||||||||||||
|
Podocarpus parlatorei (I) |
|
|
Podokarp ta’ Parlatore |
||||||||||||||||||||
PORTULACACEAE |
|
|
|
Portulaki, burdlieq |
||||||||||||||||||||
|
|
Anacampseros spp. (II) #4 |
|
Burdlieq |
||||||||||||||||||||
|
|
Avonia spp. (II) #4 |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Lewisia serrata (II) #4 |
|
Saw-toothed lewisia |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Portulacaria pygmaea (III l-Afrika t’Isfel) |
Portulacaria nana |
||||||||||||||||||||
PRIMULACEAE |
|
|
|
Primuli, ċiklamini |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyclamen spp. (II) (11) #4 |
|
Ċiklamini |
||||||||||||||||||||
RANUNCULACEAE |
|
|
|
Ċfolloq |
||||||||||||||||||||
|
|
Adonis vernalis (II) #2 |
|
Għajn is-serfuq isfar |
||||||||||||||||||||
|
|
Hydrastis canadensis (II) #8 |
|
Golden seal |
||||||||||||||||||||
ROSACEAE |
|
|
|
Siġar tal-ward, siġar taċ-ċirasa |
||||||||||||||||||||
|
|
Prunus africana (II) #4 |
|
Siġra taċ-ċirasa tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
RUBIACEAE |
|
|
|
Ayugue |
||||||||||||||||||||
|
Balmea stormiae (I) |
|
|
Ayugue |
||||||||||||||||||||
SANTALACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Osyris lanceolata (II) (Il-popolazzjonijiet tal-Burundi, tal-Etjopja, tal-Kenja, tar-Rwanda, tal-Uganda u tar-Repubblika Magħquda tat-Tanzanija biss; l-ebda popolazzjoni oħra mhi inkluża fl-Annessi) #2 |
|
Siġra tas-sandlu tal-Lvant tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
SARRACENIACEAE |
|
|
|
Pjanti karnivori bin-nases (l-Amerki u l-Oċeanja) |
||||||||||||||||||||
|
|
Sarracenia spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #4 |
|
Pjanti karnivori bin-nases |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia oreophila (I) |
|
|
Pjanta karnivora ħadra bin-nases |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I) |
|
|
Pjanta karnivora bin-nases ta’ Alabama |
||||||||||||||||||||
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I) |
|
|
Pjanta karnivora bin-nases tal-muntanji |
||||||||||||||||||||
SCROPHULARIACEAE |
|
|
|
Fomm l-għeliem |
||||||||||||||||||||
|
|
Picrorhiza kurrooa (II) (minbarra l-ispeċi Picrorhiza scrophulariiflora) #2 |
|
Ġentjan tal-Indja |
||||||||||||||||||||
STANGERIACEAE |
|
|
|
Stangerias (ċikadi) |
||||||||||||||||||||
|
|
Bowenia spp. (II) #4 |
|
Ċikadi |
||||||||||||||||||||
|
Stangeria eriopus (I) |
|
|
Stangeria |
||||||||||||||||||||
TAXACEAE |
|
|
|
Tassi |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus chinensis u gruppi tassonomiċi infraspeċifiċi ta’ din l-ispeċi (II) #2 |
|
Tassu taċ-Ċina |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus cuspidata u gruppi tassonomiċi infraspeċifiċi ta’ din l-ispeċi (II) (12) #2 |
|
Tassu tal-Ġappun |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus fuana u gruppi tassonomiċi infraspeċifiċi ta’ din l-ispeċi (II) #2 |
|
Tassu tat-Tibet |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus sumatrana u gruppi tassonomiċi infraspeċifiċi ta’ din l-ispeċi (II) #2 |
|
Tassu ta’ Sumatra |
||||||||||||||||||||
|
|
Taxus wallichiana (II) #2 |
|
Tassu tal-Himalayas |
||||||||||||||||||||
THYMELAEACEAE (AQUILARIACEAE) |
|
|
|
Siġar tal-injam tal-agar, ramin |
||||||||||||||||||||
|
|
Aquilaria spp. (II) #14 |
|
Siġar tal-injam tal-agar |
||||||||||||||||||||
|
|
Gonystylus spp. (II) #4 |
|
Ramin |
||||||||||||||||||||
|
|
Gyrinops spp. (II) #14 |
|
Siġar tal-injam tal-agar |
||||||||||||||||||||
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE) |
|
|
|
Tetraċentroni |
||||||||||||||||||||
|
|
|
Tetracentron sinense (III in-Nepal) #1 |
|
||||||||||||||||||||
VALERIANACEAE |
|
|
|
Valerjani |
||||||||||||||||||||
|
|
Nardostachys grandiflora (II) #2 |
|
|
||||||||||||||||||||
VITACEAE |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma elephantopus (II) |
|
Lazampasika |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma laza (II) |
|
Laza |
||||||||||||||||||||
|
|
Cyphostemma montagnacii (II) |
|
Lazambohitra |
||||||||||||||||||||
WELWITSCHIACEAE |
|
|
|
Welwitschias |
||||||||||||||||||||
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #4 |
|
Welwitschia |
||||||||||||||||||||
ZAMIACEAE |
|
|
|
Ċikadi |
||||||||||||||||||||
|
|
ZAMIACEAE spp. (II) (ħlief l-ispeċijiet inklużi fl-Anness A) #4 |
|
Ċikadi |
||||||||||||||||||||
|
Ceratozamia spp. (I) |
|
|
Horncones |
||||||||||||||||||||
|
Encephalartos spp. (I) |
|
|
Bread palms |
||||||||||||||||||||
|
Microcycas calocoma (I) |
|
|
Palm corcho |
||||||||||||||||||||
|
Zamia restrepoi (I) |
|
|
|
||||||||||||||||||||
ZINGIBERACEAE |
|
|
|
Ġilji tal-ġinġer |
||||||||||||||||||||
|
|
Hedychium philippinense (II) #4 |
|
Fjura girlanda tal-Filippini |
||||||||||||||||||||
|
|
Siphonochilus aethiopicus (II) (il-popolazzjonijiet tal-Mozambique, tal-Eswatini, tal-Afrika t’Isfel u taż-Żimbabwe) |
|
Ġinġer tal-Afrika |
||||||||||||||||||||
ZYGOPHYLLACEAE |
|
|
|
Lignum-vitae |
||||||||||||||||||||
|
|
Bulnesia sarmientoi (II) #11 |
|
Holy wood |
||||||||||||||||||||
|
|
Guaiacum spp. (II) #2 |
|
Lignum-vitae |
|
Anness D |
Isem komuni |
FAWNA |
||
CHORDATA (KORDATI) |
||
MAMMALIA |
|
Mammiferi |
CARNIVORA |
|
|
Canidae |
|
Klieb, volpijiet u lpup |
|
Vulpes vulpes griffithi (III l-Indja) §1 |
Volpi aħmar |
|
Vulpes vulpes montana (III l-Indja) §1 |
Volpi aħmar |
|
Vulpes vulpes pusilla (III l-Indja) §1 |
Volpi aħmar |
Mustelidae |
|
Baġers, martori, ballottri, eċċ. |
|
Mustela altaica (III l-Indja) §1 |
Ballottra tal-muntanji |
|
Mustela erminea ferghanae (III l-Indja) §1 |
Ermellin |
|
Mustela kathiah (III l-Indja) §1 |
Ballottra ta’ żaqqha safra |
|
Mustela sibirica (III l-Indja) §1 |
Ballottra tas-Siberja |
AVES |
|
Għasafar |
ANSERIFORMES |
|
|
Anatidae |
|
Papri, wiżż u ċinji |
|
Anas melleri |
Papra ta’ Meller |
|
|
|
|
|
|
REPTILIA |
|
Rettili |
SAURIA |
|
|
Agamidae |
|
|
|
Otocryptis wiegmanni |
Agama ta’ Wiegmann |
Cordylidae |
|
Gremxul denbhom imxewwek |
|
Platysaurus imperator |
Gremxula ċatta imperjali |
Gekkonidae |
|
Wiżgħat |
|
Rhacodactylus auriculatus |
Wiżgħa mħattba ta’ New Caledonia |
|
Rhacodactylus ciliatus |
Wiżgħa ġganta ta’ Guichenot |
|
Rhacodactylus leachianus |
Wiżgħa ġganta ta’ New Caledonia |
|
|
|
|
Teratoscincus scincus (tinkludi t-Teratoscincus scincus rustamowi, it-T. s. keyserlingii u t-T. s. scincus) |
Wiżgħa komuni b’għajnejha kbar |
Gerrhosauridae |
|
Gremxul tal-korazza |
|
Tracheloptychus petersi |
Gremxula tal-korazza ta’ Madagascar |
|
Zonosaurus karsteni |
Gremxula mħażżma ta’ Karsten |
|
Zonosaurus maximus |
Gremxula mħażżma tax-Xlokk |
|
Zonosaurus quadrilineatus |
Gremxula mħażżma b’erba’ linji |
Scincidae |
|
Xaħmet l-art |
|
Tribolonotus gracilis |
Xaħmet l-art kukkudrill |
|
Tribolonotus novaeguineae |
Xaħmet l-art bl-elmu ta’ New Guinea |
SERPENTES |
|
|
Colubridae |
|
Sriep tipiċi, sriep tal-ilma, sriep frosta |
|
Elaphe carinata §1 |
Serp jinten tat-Tajwan |
|
Elaphe radiata §1 |
Serp wikkiel il-firien |
|
Elaphe taeniura §1 |
Serp bellezza tat-Tajwan |
|
Enhydris bocourti §1 |
Serp tal-ilma ta’ Bocourt |
|
Homalopsis spp. §1 |
Serp tal-ilma maskerat |
|
Langaha nasuta |
Serp imnieħru weqa tat-Tramuntana |
|
Leioheterodon madagascariensis |
Serp menarana ta’ Madagascar |
|
Ptyas korros §1 |
Serp wikkiel il-firien Indoċiniż |
|
|
|
Hydrophiidae |
|
Sriep tal-baħar |
|
Lapemis curtus (Inkluż Lapemis hardwickii) §1 |
Serp tal-baħar ta’ Shaw |
Viperidae |
|
Lifgħat |
|
|
|
|
Pfseudocerastes spp., ħlief l-ispeċi, li hija elenkata fl-Anness B |
Lifgħat tal-qrun foloz |
AMPHIBIA |
|
|
ANURA |
|
Żrinġijiet u rospi |
Bufonidae |
|
|
|
Atelopus spp., ħlief l-ispeċijiet elenkati fl-Anness A |
Rospi Arlekkini |
Dicroglossidae |
|
Żrinġijiet |
|
Limnonectes macrodon |
Żrinġ tax-Xmara bin-Nejbiet jew Żrinġ Ġgant ta’ Java |
Hylidae |
|
Żrinġijiet tas-siġar |
|
Phyllomedusa sauvagii |
Żrinġ tas-siġar waxy monkey |
Leptodactylidae |
|
Żrinġijiet Neotropikali |
|
Leptodactylus laticeps |
Żrinġ bit-tikek ħomor li jħaffer |
Ranidae |
|
Żrinġijiet |
|
Pelophylax shqipericus |
Żrinġ tal-għadajjar tal-Albanija |
CAUDATA |
|
|
Hynobiidae |
|
Salamandri Asjatiċi |
|
Ranodon sibiricus |
Salamandra Semirechensk/salamandra tal-Asja Ċentrali/salamandra tas-Siberja |
Plethodontidae |
|
Salamandri bla pulmun |
|
Bolitoglossa dofleini |
Salamandra tal-palm ġgant |
Salamandridae |
|
Gremxul tal-ilma u salamandri |
|
Cynops ensicauda |
Gremxula tal-ilma denbha ppuntat |
ACTINOPTERYGII |
|
Ħut |
PERCIFORMES |
|
|
Apogonidae |
|
|
|
Pterapogon kauderni |
Banggai cardinalfish |
|
|
|
MOLLUSCA (MOLLUSKI) |
||
GASTROPODA |
|
|
Haliotidae |
|
|
|
Haliotis midae |
Widnejn tal-baħar tal-Oċean Indjan |
FLORA |
||
AGAVACEAE |
|
Agavi |
|
|
|
|
Dasylirion longissimum |
Beargrass |
ARACEAE |
|
Arumi |
|
Arisaema dracontium |
Dragun aħdar |
|
Arisaema erubescens |
|
|
Arisaema galeatum |
|
|
Arisaema nepenthoides |
|
|
Arisaema sikokianum |
|
|
Arisaema thunbergii var. urashima |
|
|
Arisaema tortuosum |
|
|
|
|
|
|
|
BIGNONIACEAE |
|
|
|
Handroanthus spp. §5 (sal-24 ta’ Novembru 2024) Tabebuia spp. §5 (sal-24 ta’ Novembru 2024) Roseodendron spp. §5 (sal-24 ta’ Novembru 2024) |
Siġar tal-fjuri tat-trumbetta |
BURSERACEAE |
|
Burseri |
|
Aucoumea klaineana §5 Boswellia spp. §4 |
Siġra tal-kawba tal-Gabon |
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
Asteri, margeriti, costus |
|
Arnica montana §2 |
Tabakk tal-muntanji |
|
Othonna clavifolia |
|
|
Othonna herrei |
|
ERICACEAE |
|
Ħaxixet il-mikinsa, rododendri |
|
Arctostaphylos uva-ursi §2 |
Bearberry |
GENTIANACEAE |
|
Ġentjani |
|
Gentiana lutea §2 |
Ġentjan isfar kbir |
LEGUMINOSAE |
|
Legumi |
|
Dipteryx spp. §5 (ħlief D. panamensis) (sal-24 ta’ Novembru 2024) |
Camaru |
|
Millettia stuhlmannii §5 |
Panga-panga |
|
Pterocarpus macrocarpus §4 |
Burma padauk |
LILIACEAE |
|
Wakerobins |
|
Trillium pusillum |
Wakerobin nanu |
|
Trillium rugelii |
Wakerobin jinten |
|
Trillium sessile |
Wakerobin ġilju tal-bosk bil-fjuri sessili |
LYCOPODIACEAE |
|
Clubmosses |
|
Lycopodium clavatum §2 |
Stagshorn clubmoss |
MELIACEAE |
|
Siġar tal-kawba, ċedri |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entandrophragma cylindricum §5 |
Siġra tal-kawba ta’ Sapele |
MENYANTHACEAE |
|
Bogbeans |
|
Menyanthes trifoliata §2 |
Bogbean |
PARMELIACEAE |
|
Likeni parmeliodi |
|
Cetraria islandica §2 |
Muski tal-Iżlanda |
PASSIFLORACEAE |
|
Ward tad-deżert |
|
Adenia glauca |
Warda tad-deżert |
|
Adenia pechuelli |
Warda tad-deżert |
PEDALIACEAE |
|
Ġunġlien, difer ix-xitan |
|
Harpagophytum spp. §2 |
Difer ix-xitan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SANTALACEAE |
|
Siġar tas-sandlu |
|
Okoubaka aubrevillei §2 |
Siġra tal-mewt |
SAPOTACEAE |
|
Sapodilli |
|
Baillonella toxisperma §5 |
Moabi |
SELAGINELLACEAE |
|
Clubmosses, spikemosses |
|
Selaginella lepidophylla |
Warda ta’ Ġeriko |
(1) Id-Direttiva 2009/147/KE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill tat-30 ta’ Novembru 2009 dwar il-konservazzjoni tal-għasafar selvaġġi (ĠU L 20, 26.1.2010, p. 7).
(2) Id-Direttiva tal-Kunsill 92/43/KEE tal-21 ta’ Mejju 1992 dwar il-konservazzjoni tal-ħabitat naturali u tal-fawna u l-flora selvaġġa (ĠU L 206, 22.7.1992, p. 7).
(3) Sabiex jiġi permess il-kummerċ internazzjonali fil-fibra li ġejja mill-vikunji (Vicugna vicugna) u fil-prodotti dderivati tagħhom, u biss jekk il-fibra tkun ġejja mit-tqaxxir tal-vikunji ħajjin. Il-kummerċ fil-prodotti dderivati mill-fibra jista’ jsir biss skont id-dispożizzjonijiet li ġejjin:
(a) |
kull persuna jew entità li tipproċessa l-fibra tal-vikunja biex timmanifattura d-drapp u l-ħwejjeġ trid titlob awtorizzazzjoni mill-awtoritajiet rilevanti tal-pajjiż tal-oriġini [Pajjiżi tal-oriġini: Il-pajjiżi fejn timraħ l-ispeċi, jiġifieri l-Arġentina, il-Bolivja, iċ-Ċilì, l-Ekwador u l-Perù] biex tuża l-kliem “vikunja pajjiż tal-oriġini”, il-marka jew il-logo adottati mill-fl-Istati fejn timraħ dik l-ispeċi li huma firmatarji tal-Konvenzjoni għall-Konservazzjoni u għall-Ġestjoni tal-Vikunja. |
(b) |
id-drapp jew il-ħwejjeġ ikkummerċjalizzati jridu jkunu mmarkati jew identifikati skont id-dispożizzjonijiet li ġejjin:
|
(c) |
għall-kummerċ internazzjonali fi prodotti magħmulin bl-idejn mill-fibra tal-vikunja li tkun tqaxxret ħajja li jkunu ġew prodotti fl-Istati fejn timraħ dik l-ispeċi, iridu jintużaw il-kliem, il-marka jew il-logo tal-“VIKUNJA [PAJJIŻ TAL-ORIĠINI] — PRODOTT ARTIĠJANALI” kif muri hawn taħt: |
(d) |
jekk id-drapp u l-ħwejjeġ jiġu prodotti bl-użu ta’ fibra tal-vikunja li tkun tqaxxret ħajja li tkun ġejja minn diversi pajjiżi tal-oriġini, iridu jingħataw il-kliem, il-marka jew il-logo ta’ kull pajjiż tal-oriġini tal-fibra, kif spjegat fil-paragrafi (b)(i) u (ii). |
(e) |
l-eżemplari l-oħra kollha għandhom jitqiesu li huma eżemplari tal-ispeċijiet elenkati fl-Appendiċi I u l-kummerċ fihom għandu jiġi rregolat skont dan. |
(4) L-ispeċijiet kollha huma elenkati fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni ħlief Balaena mysticetus, Eubalaena spp., Balaenoptera acutorostrata (ħlief il-popolazzjoni tal-Punent ta’ Greenland), Balaenoptera bonaerensis, Balaenoptera borealis, Balaenoptera edeni, Balaenoptera musculus, Balaenoptera omurai, Balaenoptera physalus, Megaptera novaeangliae, Orcaella brevirostris, Orcaella heinsohni, Sotalia spp., Sousa spp., Eschrichtius robustus, Lipotes vexillifer, Caperea marginata, Neophocaena asiaeorientalis, Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Physeter macrocephalus, Platanista spp., Berardius spp., Hyperoodon spp., li huma elenkati fl-Appendiċi I. L-eżemplari tal-ispeċijiet elenkati fl-Appendiċi II tal-Konvenzjoni, fosthom il-prodotti u d-derivattivi tagħhom, għajr il-prodotti tal-laħam għal finijiet kummerċjali, li jinqabdu min-nies ta’ Greenland skont liċenzja mogħtija mill-awtorità kompetenti kkonċernata, għandhom jitqiesu bħala eżemplari tal-ispeċijiet tal-Anness B. Ġiet stabbilita kwota annwali tal-esportazzjoni ta’ żero għall-eżemplari ħajjin tal-popolazzjoni tal-ispeċi Tursiops truncatusta tal-Baħar l-Iswed li jittieħdu mis-selvaġġ u li jiġu kkummerċjalizzati għal skopijiet primarjament kummerċjali.
(5) Il-popolazzjonijiet tal-Botswana, tan-Namibja, tal-Afrika t’Isfel u taż-Żimbabwe (elenkati fl-Anness B):
Sabiex jiġi permess biss: (a) il-kummerċ fit-trofej tal-kaċċa għal skopijiet mhux kummerċjali; (b) il-kummerċ fl-annimali ħajjin għal destinazzjonijiet xierqa u aċċettabbli kif iddefiniti fir-Riżoluzzjoni bir-referenza Conf. 11.20 (Rev. CoP18) għall-Botswana u għaż-Żimbabwe u għall-programmi ta’ konservazzjoni fuq il-post għan-Namibja u għall-Afrika t’Isfel; (c) il-kummerċ fil-ġlud; (d) il-kummerċ fix-xagħar; (e) il-kummerċ fil-prodotti tal-ġilda għal finijiet kummerċjali jew mhux kummerċjali għall-Botswana, għan-Namibja u għall-Afrika t’Isfel u għal skopijiet mhux kummerċjali għaż-Żimbabwe; (f) il-kummerċ f’“ekipas” immarkati u ċċertifikati b’mod individwali, inkorporati f’ġojjellerija lesta għal skopijiet mhux kummerċjali għan-Namibja u l-kummerċ fit-tinqix fl-avorju għal skopijiet mhux kummerċjali għaż-Żimbabwe; (g) il-kummerċ fl-avorju mhux maħdum irreġistrat (għall-Botswana, għan-Namibja, għall-Afrika t’Isfel u għaż-Żimbabwe, in-nejbiet u l-biċċiet sħaħ), bil-kundizzjonijiet li ġejjin: (i) il-kummerċ isir fi stokkijiet irreġistrati li jkunu proprjetà tal-gvern biss, li joriġinaw minn dak l-Istat (minbarra l-avorju kkonfiskat u l-avorju ta’ oriġini mhux magħrufa); (ii) il-kummerċ isir biss ma’ sħab kummerċjali li s-Segretarjat, b’konsultazzjoni mal-Kumitat Permanenti, ikun ivverifika li għandhom biżżejjed leġiżlazzjoni nazzjonali u biżżejjed kontrolli kummerċjali domestiċi sabiex jiżguraw li l-avorju importat mhux se jiġi esportat mill-ġdid u li dan se jiġi ġestit skont ir-rekwiżiti kollha tar-Riżoluzzjoni bir-referenza Conf. 10.10 (Rev. CoP18) dwar il-manifattura u l-kummerċ domestiċi; (iii) il-kummerċ ma jsirx qabel ma s-Segretarjat ikun ivverifika l-pajjiżi prospettivi tal-importazzjoni u l-istokkijiet irreġistrati li jkunu proprjetà tal-gvern; (iv) il-kummerċ fl-avorju mhux maħdum isir skont il-bejgħ kundizzjonali tal-istokkijiet tal-avorju rreġistrati li huma proprjetà tal-gvern maqbula waqt il-CoP12, li jammontaw għal 20,000 kg fil-każ tal-Botswana, għal 10,000 kg fil-każ tan-Namibja u għal 30,000 kg fil-każ tal-Afrika t’Isfel; (v) flimkien mal-kwantitajiet maqbula waqt il-CoP12, l-avorju li huwa proprjetà tal-gvern li jkun ġej mill-Botswana, min-Namibja, mill-Afrika t’Isfel u miż-Żimbabwe li jkun ġie rreġistrat sal-31 ta’ Jannar 2007 u jkun ġie vverifikat mis-Segretarjat jista’ jiġi kummerċjalizzat u ttrasportat flimkien mal-avorju msemmi fil-paragrafu (g)(iv) t’hawn fuq bħala parti minn tranżazzjoni waħda tal-bejgħ għal kull destinazzjoni taħt is-superviżjoni stretta tas-Segretarjat; (vi) id-dħul mill-kummerċ jintuża biss għall-konservazzjoni tal-iljunfanti u għall-programmi komunitarji tal-konservazzjoni u tal-iżvilupp fiż-żona fejn jimirħu l-iljunfanti jew maġenbha; u (vii) il-kwantitajiet addizzjonali speċifikati fil-paragrafu (g)(v) t’hawn fuq għandhom jiġu kkummerċjalizzati biss wara li l-Kumitat Permanenti jkun qabel li jkunu ġew issodisfati l-kundizzjonijiet imsemmijin hawn fuq; (h) ma għandha titressaq l-ebda proposta oħra lill-Konferenza tal-Partijiet li tippermetti l-kummerċ fl-avorju tal-iljunfanti li jkun ġej minn popolazzjonijiet li diġà huma inklużi fl-Anness B għall-perjodu li jibda mill-CoP14 u li jintemm disa’ snin wara d-data meta jsir il-bejgħ uniku tal-avorju li għandu jsir skont id-dispożizzjonijiet tal-paragrafi (g)(i), (g)(ii), (g)(iii), (g)(vi) u (g)(vii). Barra minn hekk, kull proposta oħra ta’ dan it-tip għandha tiġi ttrattata skont id-Deċiżjonijiet 14.77 u 14.78 (Rev. CoP15). Fuq proposta tas-Segretarjat, il-Kumitat Permanenti jista’ jiddeċiedi li jwaqqaf dan il-kummerċ b’mod parzjali jew għal kollox f’każ li jkun hemm nuqqas ta’ konformità min-naħa tal-pajjiżi esportaturi jew importaturi jew f’każ li jkun hemm provi li l-kummerċ qed ikun ta’ detriment għal popolazzjonijiet oħrajn tal-iljunfanti. L-eżemplari l-oħra kollha għandhom jitqiesu li huma eżemplari tal-ispeċijiet inklużi fl-Anness A u l-kummerċ fihom għandu jiġi rregolat skont dan.
(6) Dawn li ġejjin mhumiex soġġetti għad-dispożizzjonijiet ta’ dan ir-Regolament:
|
Fossili; |
|
Ramel tal-qroll, jiġifieri materjal li jikkonsisti għalkollox jew parzjalment minn frammenti ta’ qroll mejjet mgħafġin fini li ma jkollhomx dijametru ikbar minn 2 mm, mhux identifikabbli sal-livell tal-ġeneru, u li jista’ jkun fih ukoll, fost affarijiet oħra, fdalijiet ta’ Foraminifera, qxur tal-molluski u tal-krustaċji, u alka ta’ mal-qroll; |
|
Frammenti tal-qroll (inkluż żrar u frak), jiġifieri, frammenti mhux ikkonsolidati ta’ qroll mejjet u mkisser tat-tip bis-swaba’ u materjal ieħor bejn 2 u 30 mm imkejla fi kwalunkwe direzzjoni, mhux identifikabbli sal-livell tal-ġeneru. |
(7) Il-kummerċ ta’ eżemplari bil-kodiċi tas-sors A huwa permess biss jekk l-eżemplari kkummerċjalizzati jkollhom il-katafilli.
(8) L-eżemplari mnisslin b’mod artifiċjali tal-ibridi li ġejjin u/jew tal-kultivars mhumiex soġġetti għad-dispożizzjonijiet ta’ dan ir-Regolament:
Hatiora x graeseri
Schlumbergera x buckleyi
Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata
Schlumbergera truncata (kultivars)
Mutanti tal-kulur ta’ spp. ta’ Cactaceae mlaqqmin fuq il-materjal tal-propagazzjoni li ġej: Harrisia“Jusbertii”, Hylocereus trigonus jew Hylocereus undatus
Opuntia microdasys (kultivars)
(9) L-ibridi mnisslin b’mod artifiċjali ta’ Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis u Vanda mhumiex soġġetti għad-dispożizzjonijiet ta’ dan ir-Regolament, meta l-eżemplari jkunu jintgħarfu mill-ewwel li ġew imnisslin b’mod artifiċjali u ma jkunx hemm mod biex wieħed jiddistingwi jekk inġabrux mis-selvaġġ bħal pereżempju xi ħsara mekkanika jew deidratazzjoni qawwija b’riżultat ta’ ġbir, ta’ tkabbir irregolari u ta’ daqs u għamla eteroġenji fil-grupp tassonomiku u fil-konsenja, alka jew organiżmi epifillużi oħra mwaħħlin mal-weraq, jew xi ħsara minn insetti jew pesti oħra; u
(a) |
meta ttrasportati fi żmien meta ma jarmux il-fjuri, l-eżemplari jridu jiġu kkummerċjalizzati f’konsenji li jikkonsistu minn kontenituri individwali (bħal kartun, kaxxi, ċestuni jew xkafef individwali ta’ kontenituri CC) li jkun fihom 20 pjanta jew iktar tal-istess ibridu f’kull kontenitur; il-pjanti f’kull kontenitur irid ikollhom grad għoli ta’ uniformità u ta’ saħħa; u l-konsenja trid tkun akkumpanjata b’dokumentazzjoni, bħal fattura, li tiddikjara b’mod ċar in-numru ta’ pjanti ta’ kull ibridu; jew |
(b) |
meta ttrasportati fi żmien meta jarmu l-fjuri, b’minn tal-inqas fjura waħda miftuħa għalkollox għal kull eżemplar, l-ebda numru minimu ta’ eżemplari għal kull konsenja mhu meħtieġ iżda l-eżemplari jridu jiġu pproċessati b’mod professjonali għall-bejgħ bl-imnut kummerċjli, eż. ittikkettati b’tikketti stampati jew imballati b’pakketti stampati li jindikaw l-isem tal-ibdridu u l-pajjiż tal-ipproċessar finali. Dan għandu jidher b’mod ċar u jippermetti verifika faċilment. |
Il-pjanti li ma jikkwalifikawx b’mod ċar għall-eżenzjoni jridu jiġu akkumpanjati b’dokumenti CITES xierqa.
(10) Ir-Regolament tal-Kummissjoni (KE) Nru 865/2006 tal-4 ta’ Mejju 2006 li jistabbilixxi regoli dettaljati dwar l-implimentazzjoni tar-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 338/97 dwar il-protezzjoni ta’ speċi ta’ fawna u flora selvaġġi billi jkun regolat il-kummerċ fihom (ĠU L 166, 19.6.2006, p. 1).
(11) L-eżemplari mnisslin b’mod artifiċjali ta’ kultivars ta’ Cyclamen persicum mhumiex soġġetti għad-dispożizzjonijiet ta’ dan ir-Regolament. Madankollu, l-eżenzjoni ma tapplikax għal eżemplari kkummerċjalizzati bħat-tuberi reqdin.
(12) L-ibridi u l-kultivars imnisslin b’mod artifiċjali ta’ Taxus cuspidata, ħajjin, fi qsari jew f’kontenituri żgħar oħra, fejn kull konsenja tkun akkumpanjata b’tikketta jew b’dokument li jiddikjaraw l-isem tal-grupp tassonomiku jew tal-gruppi tassonomiċi, u bit-test “imnisslin b’mod artifiċjali”, mhumiex soġġetti għad-dispożizzjonijiet ta’ dan ir-Regolament.