KOMISIJAS REGULA (ES) …/..

(30.11.2022)

ar ko attiecībā uz zaļās tējas ekstraktiem, kas satur (-)-epigallokatehīn-3-gallātu, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1925/2006 III pielikumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1925/2006 (2006. gada 20. decembris) par vitamīnu un minerālvielu, un dažu citu vielu pievienošanu pārtikai 1 , un jo īpaši tās 8. panta 2. punkta a) apakšpunkta ii) punktu un b) apakšpunktu,

tā kā:

(1)Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. panta 2. punktu Komisija pēc savas iniciatīvas vai pamatojoties uz dalībvalstu sniegto informāciju var sākt procedūru, kura paredzēta, lai vielu, kas nav vitamīns vai minerālviela, vai šādu vielu saturošu sastāvdaļu iekļautu minētās regulas III pielikumā, kurā norādītas vielas, kuru izmantošana pārtikas produktos ir aizliegta, ierobežota vai ir Savienības kontrolē, ja minētā viela ir saistīta ar potenciālu risku patērētājiem, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. panta 1. punktā.

(2)Norvēģija, Zviedrija un Dānija 2015. gada 12. oktobrī nosūtīja Komisijai pieprasījumu sākt Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. pantā paredzēto procedūru, uzskatot, ka pārtikas ražošanā izmantoto zaļās tējas ekstraktu sastāvā esošo katehīnu un jo īpaši (-)-epigallokatehīn-3-gallāta lietošana uzturā var radīt potenciālu risku patērētājiem.

(3)Norvēģijas, Zviedrijas un Dānijas pieprasījums atbilda nosacījumiem un prasībām, kuras izvirzītas Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 307/2012 2 3. un 4. pantā. Pieejamā informācija, kas bija pieprasījuma pamatā, ietvēra Dānijas Tehniskās universitātes Valsts pārtikas institūta 3 sniegto zinātnisko atzinumu par zaļās tējas ekstraktiem un Norvēģijas Sabiedrības veselības institūta 4 veikto nekaitīguma novērtējumu par (-)-epigallokatehīn-3-gallāta saturu zaļās tējas ekstraktos, ko izmanto uztura bagātinātājos.

(4)Tāpēc Komisija saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. pantu lūdza Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (“Iestāde”) sniegt zinātnisku atzinumu, kurā novērtēts no visiem pārtikas avotiem uzņemtu zaļās tējas katehīnu nekaitīgums.

(5)Zaļo tēju iegūst no Camellia sinensis (L.) Kuntze lapām bez fermentācijas, kā rezultātā rodas flavanoli, tā dēvētie katehīni, no kuriem vissvarīgākais ir (-)-epigallokatehīn-3-gallāts. Zaļās tējas katehīnus uzturā var lietot kā tradicionālus zaļās tējas uzlējumus, rekonstituētus tējas dzērienus vai kā uztura bagātinātāju, kas satur koncentrētus zaļās tējas ekstraktus ar ļoti atšķirīgu (-)-epigallokatehīn-3-gallāta saturu.

(6)Lai no ieinteresētajām personām iegūtu dokumentētu informāciju, kas attiecas uz novērtējumu par zaļās tējas katehīniem no visiem pārtikas avotiem, arī tādiem preparātiem kā uztura bagātinātāji un uzlējumi, Iestāde 2017. gada 10. aprīlī izsludināja publisku “Uzaicinājumu iesniegt datus” par jaunu zinātnisku informāciju attiecībā uz zaļās tējas katehīnu izmantošanu. Tomēr dati par katehīnu saturu uztura bagātinātāju ražošanā izmantotajos zaļās tējas ekstraktos no ieinteresētajām personām netika saņemti.

(7)Zinātnisko atzinumu par zaļās tējas katehīnu nekaitīgumu 5 Iestāde pieņēma 2018. gada 14. martā. Minētajā atzinumā Iestāde secināja, ka katehīni tradicionāli pagatavotajos zaļās tējas uzlējumos un rekonstituētajos dzērienos, kuros katehīnu sastāvs ir līdzvērtīgs tradicionālajiem zaļās tējas uzlējumiem, saskaņā ar drošības prezumpciju parasti tiek uzskatīti par drošiem, ja vien uzņemtā deva atbilst paziņotajām uzņemtajām devām dalībvalstīs. Lietojot zaļās tējas uzlējumu, (-)-epigallokatehīn-3-gallāta vidējā diennakts deva svārstās no 90 līdz 300 mg dienā.

(8)Iestāde secināja arī, ka, pamatojoties uz pieejamajiem datiem par zaļās tējas katehīnu iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz aknām, klīniskos pētījumos ar iejaukšanos gūtie pierādījumi liecina, ka, zaļās tējas ekstraktu lietojot kā uztura bagātinātāju, devas, kas ir vienādas ar 800 mg (-)-epigallokatehīn-3-gallāta dienā vai to pārsniedz, pētāmajām personām salīdzinājumā ar kontroles personu grupu izraisa statistiski būtisku seruma transamināžu pieaugumu, kas liecina par aknu bojājumiem.

(9)Minētajā atzinumā Iestāde paskaidroja, ka attiecībā uz zaļās tējas katehīnu iedarbību un to bioloģisko un toksikoloģisko ietekmi pastāv vairākas neskaidrības. Tāpēc Iestāde nevarēja noteikt tādu ar uzturu uzņemtas zaļās tējas katehīnu devu, kas neradītu bažas par kaitējumu iedzīvotāju un attiecīgā gadījumā augsta riska apakšgrupu veselībai. Ķīmiskais sastāvs, tai skaitā (-)-epigallokatehīn-3-gallāta saturs, atkarībā no augu šķirnes, augšanas vides, sezonas, lapu vecuma un ražošanas apstākļiem ievērojami atšķiras, un nav skaidrs, kā ražošanas procesi ietekmē ekstrahēto katehīnu un citu zaļās tējas ekstraktu pagatavošanā izmantotu vielu sastāvu. Iestāde ņēma vērā, ka tādu datu par devas un atbildreakcijas sakarību starp (-)-epigallokatehīn-3-gallāta devām un anormāliem aknu parametriem, kas ir vajadzīgi, lai novērtētu (-)-epigallokatehīn-3-gallāta devu, kura neietekmētu aknu parametrus, nav daudz. Turklāt nav skaidrs, vai pēc ilgstošas zaļās tējas ekstraktu lietošanas aknas netiks ietekmētas nopietnāk, un nav arī skaidri mehānismi, kas izraisa no devas atkarīgu (-)-epigallokatehīn-3-gallāta hepatotoksicitāti. Mehānisms, kā retos aknu bojājumu gadījumos, par kuriem ziņots pēc zaļas tējas uzlējumu lietošanas, rodas hepatotoksicitāte, nav skaidrs, un Iestāde norādīja, ka šādi gadījumi visdrīzāk ir saistīti ar idiosinkrātisku reakciju, tāpēc ar vielas devu, uzņemšanas veidu vai uzņemšanas ilgumu nav skaidras sakarības.

(10)Ņemot vērā, ka Iestāde nevarēja pārtikas produktos noteikt tādu zaļās tējas katehīnu diennakts devu, kas nerada bažas par cilvēka veselību, un ņemot vērā būtisko kaitīgo ietekmi uz veselību, kas saistīta ar (-)-epigallokatehīn-3-gallāta uzņemšanu uzturā ar diennakts devu 800 mg vai vairāk, būtu jāaizliedz pārtikai pievienot vai pārtikas ražošanā izmantot no zaļās tējas ekstraktiem iegūtu (-)-epigallokatehīn-3-gallātu, ja tā saturs sasniedz vai pārsniedz 800 mg vienā diennakts patēriņam paredzētā pārtikas porcijā. Tāpēc zaļās tējas ekstrakti, kas satur (-)-epigallokatehīn-3-gallātu, būtu jāiekļauj Regulas (EK) Nr. 1925/2006 III pielikuma B daļā un to pievienošana pārtikas produktiem vai izmantošana pārtikas produktu ražošanā būt jāatļauj tikai ar minētajā pielikumā norādītajiem nosacījumiem.

(11)Iestāde 2018. gada 14. marta atzinumā nevarēja noteikt tādu ar uzturu uzņemtas zaļās tējas katehīnu devu, kas neradītu bažas par kaitējumu iedzīvotāju un attiecīgā gadījumā augsta riska apakšgrupu veselībai. Tā kā joprojām pastāv iespēja, ka, lietojot uzturā no zaļās tējas ekstraktiem iegūtu (-)-epigallokatehīn-3-gallātu ar diennakts devu, kas ir mazāka par 800 mg, varētu rasties kaitējums veselībai, tomēr šajā ziņā joprojām pastāv zinātniska nenoteiktība, (-)-epigallokatehīn-3-gallātu saturošu zaļās tējas ekstrakti būtu jāpakļauj Savienības kontrolei un jāiekļauj Regulas (EK) Nr. 1925/2006 III pielikuma C daļā. Ņemot vērā neskaidrības, ko Iestāde aprakstījusi 2018. gada 14. marta atzinumā, un Iestādes ieteikumu veikt pētījumus ar mērķi noteikt zaļās tējas katehīnu devas un atbildreakcijas sakarību, kas izpaužas kā hepatotoksicitāte, un izpētīt starpsugu mainību un mainību vienā sugā, ieinteresētās personas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. panta 4. punktu var iesniegt datus, kas vajadzīgi, lai saskaņā ar Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 307/2012 5. pantu pierādītu zaļās tējas ekstraktu nekaitīgumu.

(12)Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1925/2006 8. panta 5. punktu lēmums par to, vai zaļās tējas ekstraktus, kas satur (-)- epigallokatehīn-3-gallātu, iekļaut minētās regulas III pielikuma attiecīgi A vai B daļā, ņemot vērā Iestādes atzinumu par datiem, kas varētu tikt iesniegti, Komisijai būtu jāpieņem četru gadu laikā pēc šīs regulas stāšanās spēkā.

(13)Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/46/EK 6 6. panta 3. punktā noteikts, ka uztura bagātinātāju marķējumā jānorāda ikdienas patēriņam ieteicamais produkta daudzums kopā ar brīdinājumu nepārsniegt noteikto ieteicamo diennakts devu. Tā kā vienā dienā iespējams lietot dažādus pārtikas produktus vai uztura bagātinātājus, kas satur zaļās tējas ekstraktus, pastāv risks, ka patērētāja ar uzturu uzņemtā (-)-epigallokatehīn-3-gallāta diennakts deva pārsniegs maksimālo devu. Tāpēc visiem pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir (-)-epigallokatehīn-3-gallātu saturoši zaļās tējas ekstrakti, ir jāparedz attiecīgas marķēšanas prasības.

(14)Iestāde 2018. gada 14. marta atzinumā ieteica zaļās tējas produktu marķējumā, īpaši uztura bagātinātāju marķējumā, norādīt (-)-epigallokatehīn-3-gallāta saturu. Ir svarīgi faktiski un pārbaudāmi nodrošināt, ka patērētājus nevar pakļaut saskarei ar tādu zaļās tējas ekstraktos esoša (-)-epigallokatehīn-3-gallāta koncentrāciju, ko Iestāde atzīst par cilvēka veselībai kaitīgu. Tādēļ visiem pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir (-)-epigallokatehīn-3-gallāts, ir jāparedz attiecīgas marķēšanas prasības, norādot tā saturu vienā pārtikas produkta porcijā.

(15)Iestāde 2018. gada 14. marta atzinumā arī norādīja, ka salīdzinājumā ar lietošanu pārtikā un dalītās devās (-)-epigallokatehīn-3-gallāta laukumu plazmas koncentrācijas–laika līknē būtiski palielina zaļās tējas ekstraktu uzņemšana tukšā dūšā un kapsulas veidā, un ir pierādīts, ka uzņemšana tukšā dūšā palielina zaļās tējas katehīnu toksicitāti izmēģinājumu dzīvniekiem. Tāpēc nepieciešams brīdināt patērētājus pārtikas produktos esošus zaļās tējas ekstrakta preparātus nelietot tukšā dūšā.

(16)Turklāt Iestāde 2018. gada 14. marta atzinumā norādīja, ka nevienā pētījumā ar iejaukšanos netika pētīta ietekme uz grūtniecēm, sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, zīdaiņiem un bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, tāpēc joprojām pastāv iespēja, ka zaļās tējas katehīnu lietošana varētu kaitīgi ietekmēt minēto augsta riska patērētāju grupu veselību. Tāpēc ir lietderīgi iekļaut brīdinājumu par zaļās tējas ekstraktus saturošu pārtikas produktu lietošanu minētajās augsta riska patērētāju grupās.

(17)Šai regulai nebūtu jāietekmē (-)-epigallokatehīn-3-gallāta izmantošana bagātinātos pārtikas produktos un uztura bagātinātājos, ja tas ir augstas tīrības pakāpes ekstrakts no zaļās tējas (Camellia sinensis (L.) Kuntze) lapām, kas satur vismaz 90 % (-)-epigallokatehīn-3-gallāta. Minētā viela ir nekaitīga, un to ir atļauts izmantot kā jaunu pārtikas produktu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2283 7 , un uz to attiecas Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2017/2470 8 noteiktie lietošanas nosacījumi un specifikācijas.

(18)Būtu jāparedz pietiekami ilgs laiks, lai pārtikas apritē iesaistītie tirgus dalībnieki varētu pielāgoties šajā regulā noteiktajām jaunajām prasībām. Ņemot vērā bažas par nekaitīgumu, šādam periodam būtu jāattiecas tikai uz produktiem, kas jau likumīgi laisti tirgū pirms šīs regulas stāšanās spēkā.

(19)Tāpēc Regula (EK) Nr. 1925/2006 būtu attiecīgi jāgroza.

(20)Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1925/2006 III pielikumu groza šādi:

1)B daļā tabulā alfabētiskā secībā iekļauj šādu ierakstu:

Ierobežotā viela

Lietošanas nosacījumi

Papildu prasības

“Zaļās tējas ekstrakti, kas satur (-)- epigallokatehīn-3-gallātu*

*izņemot -)-epigallokatehīn-3-gallātu saturošus zaļās tējas ekstraktus uz ūdens bāzes, kuros pēc izšķīdināšanas dzērienos -)-epigallokatehīn-3-gallāta saturs ir pielīdzināms tradicionālajiem zaļās tējas uzlējumiem.

Ikdienas patēriņam paredzēta pārtikas porcija satur mazāk nekā 800 mg (-)- epigallokatehīn-3-gallāta.

Marķējumā norāda maksimālo pārtikas porciju skaitu, ko drīkst uzņemt vienā dienā, un brīdinājumu, ka dienā nedrīkst uzņemt 800 mg vai vairāk (-)- epigallokatehīn-3-gallāta.

Marķējumā norāda (-)- epigallokatehīn-3-gallāta saturu vienā pārtikas porcijā.

Marķējumā iekļauj šādus brīdinājumus:

“Nelietojiet šo produktu, ja tajā pašā dienā lietojat citus produktus, kas satur zaļo tēju.”

“Nelietot grūtniecēm, ar krūti barojošām sievietēm un bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem.”

“Nelietot tukšā dūšā.”;

2)C daļā alfabētiskā secībā iekļauj šādu ierakstu:

“Zaļās tējas ekstrakti, kas satur (-)- epigallokatehīn-3-gallātu*

*izņemot -)-epigallokatehīn-3-gallātu saturošus zaļās tējas ekstraktus uz ūdens bāzes, kuros pēc izšķīdināšanas dzērienos -)-epigallokatehīn-3-gallāta saturs ir pielīdzināms tradicionālajiem zaļās tējas uzlējumiem.

2. pants

Pārtikas produkti, kuru saturā ir (-)- epigallokatehīn-3-gallāta saturoši zaļās tējas ekstrakti, kas neatbilst šīs regulas prasībām un ir likumīgi laisti tirgū pirms šīs regulas stāšanās spēkā, drīkst palikt tirgū līdz [PB: norādīt konkrētu datumu – 6 mēneši pēc stāšanās spēkā)].

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 30.11.2022

   Komisijas vārdā —

   priekšsēdētāja
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    OV L 404, 30.12.2006., 26. lpp.
(2)    Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 307/2012 (2012. gada 11. aprīlis), ar ko nosaka īstenošanas noteikumus par to, kā piemērojams 8. pants Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 1925/2006 par vitamīnu un minerālvielu, un dažu citu vielu pievienošanu pārtikai
(OV L 102, 12.4.2012., 2. lpp.).
(3)    Atzinums par zaļās tējas ekstraktiem un uzlejamo zaļo tēju – Dānijas Tehniskā universitāte (2015. gads).
(4)    Nekaitīguma novērtējums par (-)-epigallokatehīn-3-gallāta (EGCG) saturu zaļās tējas ekstraktos, ko izmanto uztura bagātinātājos, Norvēģijas Sabiedrības veselības institūts (2015. gads).
(5)    EFSA Journal 2018; 16(4): 5239.
(6)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/46/EK (2002. gada 10. jūnijs) par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz uztura bagātinātājiem (OV L 183, 12.7.2002., 51. lpp.).
(7)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/2283 (2015. gada 25. novembris) par jauniem pārtikas produktiem un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1169/2011 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 258/97 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1852/2001 (OV L 327, 11.12.2015., 1. lpp.).
(8)    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2017/2470 (2017. gada 20. decembris), ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2283 izveido jauno pārtikas produktu Savienības sarakstu (OV L 351, 30.12.2017., 72. lpp.).