ISSN 1977-0715

Eiropas Savienības

Oficiālais Vēstnesis

L 60

European flag  

Izdevums latviešu valodā

Tiesību akti

65. gadagājums
2022. gada 28. februāris


Saturs

 

II   Neleģislatīvi akti

Lappuse

 

 

LĒMUMI

 

*

Padomes Lēmums (KĀDP) 2022/338 (2022. gada 28. februāris) par palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu nolūkā Ukrainas bruņotajiem spēkiem piegādāt nāvējoša spēka pielietošanai paredzētu militāro ekipējumu un platformas

1

LV

Tiesību akti, kuru virsraksti ir gaišajā drukā, attiecas uz kārtējiem jautājumiem lauksaimniecības jomā un parasti ir spēkā tikai ierobežotu laika posmu.

Visu citu tiesību aktu virsraksti ir tumšajā drukā, un pirms tiem ir zvaigznīte.


II Neleģislatīvi akti

LĒMUMI

28.2.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 60/1


PADOMES LĒMUMS (KĀDP) 2022/338

(2022. gada 28. februāris)

par palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu nolūkā Ukrainas bruņotajiem spēkiem piegādāt nāvējoša spēka pielietošanai paredzētu militāro ekipējumu un platformas

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 28. panta 1. punktu un 41. panta 2. punktu,

ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2021/509 (1) tika izveidots Eiropas Miera mehānisms (EMM), ar ko dalībvalstis finansē Savienības darbības, kuras tiek veiktas kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) ietvaros, lai saskaņā ar Līguma 21. panta 2. punkta c) apakšpunktu saglabātu mieru, novērstu konfliktus un stiprinātu starptautisko drošību. Jo īpaši saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 1. panta 2. punkta b) apakšpunkta i) punktu EMM var finansēt darbības nolūkā stiprināt tādas trešo valstu un reģionālo un starptautisko organizāciju spējas, kas saistītas ar militāriem un aizsardzības jautājumiem.

(2)

Dialoga un sadarbības padziļināšana drošības un aizsardzības jomā ir viens no galvenajiem mērķiem Asociācijas nolīgumā starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (2). Ciešāka sadarbība kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP) jomā un saskaņošana ar KĀDP starp Savienību un Ukrainu bija viens no ES un Ukrainas 2020. gada samita rezultātiem, kas tika vēl vairāk nostiprināts ES un Ukrainas 2021. gada samitā.

(3)

Ukrainas bruņotie spēki ir iesaistīti septiņus gadus ilgā konfliktā, kurā pastāvīgi cieš un iet bojā karavīri un civiliedzīvotāji. Konflikts krasi saasinājās 2022. gada februārī saistībā ar Krievijas Federācijas bruņoto spēku neprovocētu iebrukumu Ukrainā.

(4)

Ņemot vērā situācijas pasliktināšanos no 2022. gada sākuma, dalībvalstis ir sniegušas palīdzību Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Šādai palīdzībai vajadzētu būt tiesīgai saņemt finansējumu no EMM.

(5)

Ukrainas valdība 2022. gada 25. februārī izteica Savienībai steidzamu lūgumu sniegt palīdzību militārā ekipējuma nodrošināšanā.

(6)

Palīdzības pasākumi ir jāīsteno, ņemot vērā Lēmumā (KĀDP) 2021/509 izklāstītos principus un prasības un jo īpaši atbilstību Padomes Kopējai nostājai 2008/944/KĀDP (3), un saskaņā ar noteikumiem par EMM ietvaros finansēto ieņēmumu un izdevumu izpildi.

(7)

Padome atkārtoti apstiprina apņēmību aizsargāt, veicināt un īstenot cilvēktiesības, pamatbrīvības un demokrātijas principus un stiprināt tiesiskumu un labu pārvaldību atbilstīgi Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtiem, Vispārējai cilvēktiesību deklarācijai un starptautiskajām tiesībām, jo īpaši starptautiskajām cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Izveide, mērķi, darbības joma un ilgums

1.   Ar šo tiek izveidots palīdzības pasākums par labu Ukrainai (“saņēmējs”), kas finansējams no Eiropas Miera mehānisma (EMM) (“palīdzības pasākums”).

2.   Palīdzības pasākuma mērķis ir palīdzēt stiprināt Ukrainas bruņoto spēku spējas un noturību, lai aizsargātu Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti un pasargātu civiliedzīvotājus no notiekošās militārās agresijas.

3.   Lai sasniegtu 2. punktā noteikto mērķi, ar palīdzības pasākumu finansē nāvējoša spēka pielietošanai paredzēta militārā ekipējuma un platformu nodrošināšanu Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

4.   Palīdzības pasākuma ilgums ir 24 mēneši no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

2. pants

Finanšu nosacījumi

1.   Finanšu atsauces summa, kas paredzēta ar palīdzības pasākumu saistīto izdevumu segšanai, ir 450 000 000 EUR.

2.   Visus izdevumus pārvalda saskaņā ar noteikumiem par to ieņēmumu un izdevumu izpildi, kurus finansē no EMM.

3.   Saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 29. panta 5. punktu palīdzības pasākumu administrators var aicināt veikt iemaksas pēc šā lēmuma pieņemšanas līdz 450 000 000 EUR. Līdzekļus, ko administrators aicinājis iemaksāt, izmanto tikai tam, lai maksātu izdevumus robežās, ko ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509 izveidotā komiteja apstiprinājusi 2022. gada grozošajā budžetā, kas atbilst šim palīdzības pasākumam.

4.   Izdevumi, kas saistīti ar palīdzības pasākuma īstenošanu, ir attiecināmi no 2022. gada 1. janvāra līdz Padomes noteiktai dienai.

3. pants

Vienošanās ar saņēmēju

1.   Augstais pārstāvis panāk nepieciešamo vienošanos ar saņēmēju, lai nodrošinātu tā atbilstību starptautiskajām tiesībām, jo īpaši starptautiskajām cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām, un Lēmuma (KĀDP) 2021/509 62. panta 2. punktam, kas saskaņā ar palīdzības pasākumu ir nosacījums atbalsta sniegšanai.

2.   Šā panta 1. punktā minētā vienošanās ietver noteikumus par saskaņā ar palīdzības pasākumu sniegtā atbalsta apturēšanu un izbeigšanu gadījumā, ja tiek konstatēts, ka saņēmējs nepilda 1. punktā minētos pienākumus.

4. pants

Īstenošana

1.   Augstais pārstāvis ir atbildīgs par šā lēmuma īstenošanas nodrošināšanu saskaņā ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509 un noteikumiem par saskaņā ar EMM finansēto ieņēmumu un izdevumu izpildi, atbilstoši integrētajai metodiskajai sistēmai nepieciešamo pasākumu un kontroļu novērtēšanai un identificēšanai attiecībā uz palīdzības pasākumiem saskaņā ar EMM.

2.   Komiteja, kas izveidota ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509, sīkāk nosaka saskaņā ar palīdzības pasākumu finansējamā atbalsta veidu un apjomu, ņemot vērā prioritātes, kuras noteicis Eiropas Savienības Militārais štābs nolūkā apmierināt Ukrainas bruņoto spēku vajadzības.

3.   Palīdzības pasākumu administrators, pamatojoties uz informāciju, kas saņemta no īstenotāja(-iem), ziņos komitejai, kas izveidota ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509, par ekipējuma piegādi, tostarp par daudzumiem, veidiem un jebkādu citu būtisku informāciju turpmākiem pasākumiem un pārraudzībai.

4.   Šā lēmuma 1. panta 3. punktā minēto darbību var īstenot:

a)

Beļģijas Aizsardzības ministrija;

b)

Bulgārijas Aizsardzības ministrija;

c)

Horvātijas Aizsardzības ministrija;

d)

Kipras Aizsardzības ministrija;

e)

Čehijas Aizsardzības ministrija;

f)

Dānijas Aizsardzības ministrija;

g)

Igaunijas Aizsardzības investīciju centrs (ECDI) Igaunijas Aizsardzības ministrijas vārdā;

h)

Somijas Aizsardzības ministrija;

i)

Francijas Aizsardzības ministrija;

j)

Vācijas Aizsardzības ministrija;

k)

Grieķijas Aizsardzības ministrija;

l)

Ungārijas Aizsardzības ministrija;

m)

Itālijas Aizsardzības ministrija;

n)

Latvijas Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centrs;

o)

Lietuvas Aizsardzības ministrija;

p)

Luksemburgas Aizsardzības un Eiropas lietu ministrijas Aizsardzības direktorāts;

q)

Nīderlandes Aizsardzības ministrija;

r)

Polijas Aizsardzības ministrija;

s)

Portugāles Aizsardzības ministrija;

t)

Rumānijas Valsts aizsardzības ministrija;

u)

Slovākijas Republikas Aizsardzības ministrija;

v)

Slovēnijas Aizsardzības ministrija;

w)

Spānijas Aizsardzības ministrija;

x)

Zviedrijas Aizsardzības ministrija / Zviedrijas bruņotie spēki.

5. pants

Dalībvalstu atbalsts

Dalībvalstis atļauj caur savām teritorijām, tostarp gaisa telpu, tranzītā vest militāro ekipējumu, tostarp pavadošo personālu.

6. pants

Pārraudzība, kontrole un izvērtēšana

1.   Augstais pārstāvis nodrošina, ka tiek pārraudzīta saņēmēja pienākumu, kas noteikti saskaņā ar 3. pantu, izpilde. Šī pārraudzība nodrošina izpratni par pienākumu, kas noteikti saskaņā ar 3. pantu, pārkāpumu kontekstu un riskiem, ietverot starptautisko cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumus, ko izdarījušas Ukrainas bruņoto spēku vienības, kuras tiek atbalstītas ar palīdzības pasākumu.

2.   Ekipējuma kontroli pēc nosūtīšanas organizē tādā veidā, kas ir saskaņā ar integrēto metodoloģisko sistēmu nepieciešamo pasākumu un kontroļu novērtēšanai un identificēšanai attiecībā uz palīdzības pasākumiem saskaņā ar EMM.

7. pants

Ziņošana

Īstenošanas laikposmā Augstais pārstāvis saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 63. pantu sniedz PDK pusgada ziņojumus par palīdzības pasākuma īstenošanu.

8. pants

Apturēšana un izbeigšana

PDK saskaņā ar Lēmuma (KĀDP) 2021/509 64. pantu var nolemt pilnībā vai daļēji apturēt palīdzības pasākuma īstenošanu.

PDK var arī ieteikt Padomei pārtraukt attiecīgo palīdzības pasākumu.

9. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

To piemēro no 2022. gada 1. janvāra.

Briselē, 2022. gada 28. februārī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Padomes Lēmums (KĀDP) 2021/509 (2021. gada 22. marts), ar ko izveido Eiropas Miera mehānismu un atceļ Lēmumu (KĀDP) 2015/528 (OV L 102, 24.3.2021., 14. lpp.).

(2)  OV L 161, 29.5.2014., 3. lpp.

(3)  Padomes Kopējā nostāja 2008/944/KĀDP (2008. gada 8. decembris), ar ko izveido kopīgus noteikumus, kas reglamentē militāru tehnoloģiju un ekipējuma eksporta kontroli (OV L 335,13.12.2008., 99. lpp.).