KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2025/2429
(2025. gada 24. novembris),
ar ko groza pielikumus Īstenošanas lēmumam (ES) 2025/1708 par dažiem ārkārtas pasākumiem sakarā ar nodulārā dermatīta vīrusa infekciju Francijā
(izziņots ar dokumenta numuru C(2025) 8102)
(Autentisks ir tikai teksts franču valodā)
(Dokuments attiecas uz EEZ)
EIROPAS KOMISIJA,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,
ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (2016. gada 9. marts) par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”) (1), un jo īpaši tās 259. panta 1. punktu,
tā kā:
|
(1)
|
Nodulārā dermatīta vīrusa infekcija ir infekcioza, vektoru pārnēsāta slimība, kas skar liellopus. Tās sastopamība var nopietni ietekmēt attiecīgo dzīvnieku populāciju un pazemināt lauksaimniecības rentabilitāti, traucējot šo dzīvnieku un to izcelsmes produktu sūtījumu pārvietošanu Savienībā un eksportu uz trešajām valstīm. Ja liellopu populācijā konstatē nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas uzliesmojumu, pastāv nopietns risks, ka minētā slimība varētu izplatīties uz citiem liellopu objektiem, jo īpaši tāpēc, ka tā galvenokārt tiek pārnēsāta ar vektoriem.
|
|
(2)
|
Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/687 (2) papildina noteikumus par tādu sarakstā norādītu slimību kontroli, kuras minētas Regulas (ES) 2016/429 9. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā un Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2018/1882 (3) definētas kā A, B un C kategorijas slimības. Konkrēti, Deleģētās regulas (ES) 2020/687 21. un 22. pants paredz A kategorijas slimības, arī nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas, uzliesmojuma gadījumā izveidot ierobežojumu zonu un tajā piemērot noteiktus pasākumus. Turklāt minētās deleģētās regulas 21. panta 1. punkts noteic, ka ierobežojumu zonā ir jāietver vismaz aizsardzības zona, uzraudzības zona un – vajadzības gadījumā – ap šīm aizsardzības un uzraudzības zonām vai to tuvumā esošas vēl citas ierobežojumu zonas.
|
|
(3)
|
Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2025/1708 (4) noteic dažus ārkārtas pasākumus sakarā ar nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas uzliesmojumiem Francijā. Konkrētāk, Īstenošanas lēmums (ES) 2025/1708 1. pants noteic, ka Francijā saskaņā ar Deleģētās regulas (ES) 2020/687 21. pantu ir jāizveido ierobežojumu zona, kas ietver aizsardzības un uzraudzības zonas, bet saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2023/361 (5) IX pielikuma 1. daļu ir jāizveido vakcinācijas zona. Turklāt Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 1. pants noteic, ka minētajās aizsardzības zonās, uzraudzības zonās un vakcinācijas zonā ir jāiekļauj vismaz tie apgabali, kas norādīti minētā lēmuma pielikumos, bet minētajās zonās veicamie pasākumi jāpiemēro vismaz līdz minētajos pielikumos noteiktajiem datumiem.
|
|
(4)
|
Kopš Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 jaunākajiem grozījumiem, kas izdarīti ar Komisijas Īstenošanas lēmumu (ES) 2025/2305 (6), Francija ir paziņojusi Komisijai par septiņiem jauniem nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas uzliesmojumiem, kas laikposmā no 2025. gada 1. līdz 17. novembrim tika konstatēti liellopu objektos Burgundijas-Franškontē reģiona Juras departamentā un Oksitānijas reģiona Austrumpireneju departamentā. Francija, reaģējot uz šiem jaunajiem uzliesmojumiem, Burgundijas-Franškontē reģiona Juras departamentā un Oksitānijas reģiona Austrumpireneju departamentā izveidoja aizsardzības un uzraudzības zonas, kurās tiek piemēroti Deleģētajā regulā (ES) 2020/687 noteiktie slimības kontroles pasākumi.
|
|
(5)
|
Tāpēc, lai nepieļautu nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas tālāku izplatīšanos Francijā un pārējā Savienībā, apgabali, kas kā aizsardzības un uzraudzības zonas Francijā patlaban ir norādīti Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 I pielikumā, būtu jāpielāgo teritorijas un pasākumu ilguma ziņā. Tādējādi minētā īstenošanas lēmuma I pielikumā iekļautais ierobežojumu zonu saraksts un šajās zonās piemērojamo pasākumu ilgums ir jāgroza. To apgabalu lielums, kas norādīti kā aizsardzības un uzraudzības zonas, un šajās zonās piemērojamo pasākumu ilgums balstās uz Regulas (ES) 2016/429 64. panta 1. punktā noteiktajiem kritērijiem, kā arī Deleģētās regulas (ES) 2020/687 noteikumiem. Kritēriji, ko piemēro, lai noteiktu aizsardzības un uzraudzības zonu lielumu, kā arī tajās piemērojamo pasākumu ilgumu, paredz, ka ņem vērā ne vien nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas epidemioloģisko situāciju apgabalos, ko skārusi minētā slimība, bet arī izvērtē citus epidemioloģiskos faktorus, piemēram, ģeogrāfiskos parametrus un slimības tālākas izplatīšanās risku vektorkukaiņu klātbūtnes dēļ. Šajā lēmumā paredzēto pasākumu ilguma noteikšanā ir ņemti vērā arī Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas Sauszemes dzīvnieku veselības kodeksa starptautiskie standarti (7).
|
|
(6)
|
Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 2. pants noteic aizliegumu pārvietot liellopus no minētā īstenošanas lēmuma I pielikumā noteiktajām aizsardzības un uzraudzības zonām uz galamērķiem, kas atrodas ārpus minēto zonu ārējā perimetra Francijā vai ārpus minētās dalībvalsts līdz minētajā pielikumā norādītajiem datumiem. Ņemot vērā to, ka nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas uzliesmojumi Francijā joprojām turpinās, minētais aizliegums ir jāpiemēro ierobežojumu zonās, kas ietver aizsardzības un uzraudzības zonas un ir noteiktas šā lēmuma I pielikumā, ap apgabaliem, kuros apstiprināti jaunākie uzliesmojumi.
|
|
(7)
|
Ņemot vērā aizsardzības un uzraudzības zonu pielāgošanu ap apgabaliem, kuros Francijā, Juras un Austrumpireneju departamentā ir konstatēti minētie uzliesmojumi, Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 II pielikums ir jāatjaunina. Konkrētāk, apgabali, kas vairs nav klasificēti kā aizsardzības un uzraudzības zonas I pielikumā, tagad būtu jāiekļauj II pielikuma II tipa vakcinācijas zonā.
|
|
(8)
|
Turklāt, lai nodrošinātu koordinētu slimības kontroli un aizsargātu tirdzniecību Savienībā un ar trešajām valstīm, nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas vakcinācijas zonas, kas patlaban noteiktas Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 II pielikumā, ir jāgroza.
|
|
(9)
|
Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 II pielikuma B un A daļā noteikto I tipa un II tipa vakcinācijas zonu veids, lielums un pastāvēšanas ilgums ir noteikts, pamatojoties uz nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas epidemioloģisko situāciju un vakcinācijas kampaņu progresu Francijā, jo īpaši ņemot vērā sasniegtās vakcinācijas aptveres mainīgo līmeni, šīs dalībvalsts oficiālo vakcinācijas plānu, saskaņā ar Deleģētās regulas (ES) 2023/361 11. pantu iesniegtos progresa ziņojumus, kā arī minētās deleģētās regulas IX pielikuma prasības.
|
|
(10)
|
Tāpēc Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 I un II pielikums būtu attiecīgi jāgroza.
|
|
(11)
|
Ņemot vērā nodulārā dermatīta vīrusa infekcijas epidemioloģisko situāciju Francijā, lai novērstu šīs slimības tālāku izplatīšanos Francijā, uz citām dalībvalstīm vai uz trešajām valstīm un arī lai izvairītos no nevajadzīgiem tirdzniecības traucējumiem Savienībā vai nepamatotiem šķēršļiem tirdzniecībai ar trešajām valstīm, grozījumi, kas ar šo lēmumu jāizdara Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 I un II pielikumā, būtu jāpiemēro, cik vien drīz iespējams.
|
|
(12)
|
Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,
|
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1708 pielikumus aizstāj ar šā lēmuma pielikuma tekstu.
2. pants
Šis lēmums ir adresēts Francijas Republikai.
Briselē, 2025. gada 24. novembrī
Komisijas vārdā –
Komisijas loceklis
Olivér VÁRHELYI
(1)
OV L 84, 31.3.2016., 1. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
(2) Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/687 (2019. gada 17. decembris), ar ko attiecībā uz noteikumiem par noteiktu sarakstā norādītu slimību profilaksi un kontroli papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (OV L 174, 3.6.2020., 64. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/687/oj).
(3) Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/1882 (2018. gada 3. decembris) par dažu slimību profilakses un kontroles noteikumu piemērošanu attiecībā uz sarakstā norādīto slimību kategorijām un ar ko izveido sarakstu ar sugām un sugu grupām, kas rada sarakstā norādīto slimību ievērojamu izplatības risku (OV L 308, 4.12.2018., 21. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1882/oj).
(4) Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2025/1708 (2025. gada 29. jūlijs) par dažiem ārkārtas pasākumiem sakarā ar nodulārā dermatīta vīrusa infekciju Francijā un par Īstenošanas lēmuma (ES) 2025/1336 atcelšanu (OV L, 2025/1708, 5.8.2025., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2025/1708/oj).
(5) Komisijas Deleģētā regula (ES) 2023/361 (2022. gada 28. novembris), ar ko attiecībā uz noteikumiem par noteiktu veterināro zāļu lietošanu noteiktu sarakstā norādītu slimību profilaksei un kontrolei papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (OV L 52, 20.2.2023., 1. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/361/oj).
(6) Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2025/2305 (2025. gada 10. novembris), ar ko groza pielikumus Īstenošanas lēmumam (ES) 2025/1708 par dažiem ārkārtas pasākumiem sakarā ar nodulārā dermatīta vīrusa infekciju Francijā (OV L, 2025/2305, 13.11.2025. ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2025/2305/oj).
(7)
https://www.woah.org/en/what-we-do/standards/codes-and-manuals/terrestrial-code-online-access/.