European flag

Eiropas Savienības
Oficiālais Vēstnesis

LV

L sērija


2024/1162

23.4.2024

KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2024/1162

(2024. gada 22. aprīlis),

ar ko attiecībā uz dažiem stādāmiem Turcijas izcelsmes Malus domestica augiem un dažiem stādāmiem Turcijas izcelsmes Berberis thunbergii augiem groza Īstenošanas regulu (ES) 2018/2019 un attiecībā uz fitosanitārajiem pasākumiem, kurus piemēro stādāmu Malus domestica augu ievešanai Savienības teritorijā, groza Īstenošanas regulu (ES) 2020/1213

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/2031 (2016. gada 26. oktobris) par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 228/2013, (ES) Nr. 652/2014 un (ES) Nr. 1143/2014 un atceļ Padomes Direktīvas 69/464/EEK, 74/647/EEK, 93/85/EEK, 98/57/EK, 2000/29/EK, 2006/91/EK un 2007/33/EK (1), un jo īpaši tās 42. panta 4. punkta pirmo un trešo daļu,

tā kā:

(1)

Pamatojoties uz sākotnējo riska novērtējumu, Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/2019 (2) iedibina augsta riska augu, augu produktu un citu objektu sarakstu.

(2)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/2018 (3) noteic īpašus noteikumus par procedūru, kas jāievēro, lai augsta riska augiem, augu produktiem un citiem objektiem varētu veikt Regulas (ES) 2016/2031 42. panta 4. punktā minēto riska novērtēšanu.

(3)

Pēc sākotnēja novērtējuma Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikumā kā augsta riska augi tika iekļauti 34 ģinšu un vienas sugas stādāmi augi, kas ir visu trešo valstu izcelsmes. Minētajā pielikumā ir iekļautas ģintis Malus Mill. un Berberis L.

(4)

Tādu augu, augu produktu vai citu objektu saraksts, kuri no Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikuma ir svītroti un kurus ievest Savienības teritorijā vai pa to pārvietot ir atļauts tikai tad, ja tiek izpildītas īpašas prasības, ir sniegts Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2020/1213 (4).

(5)

Īstenošanas regula (ES) 2020/1213 noteic fitosanitāros pasākumus tādu noteiktu augu, augu produktu un citu objektu ievešanai Savienības teritorijā, kuri no Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikuma ir svītroti, bet kuru fitosanitārā riska novērtēšana vēl nav pilnībā pabeigta. Tas ir tāpēc, ka viens vai vairāki uz šiem augiem sastopami kaitīgie organismi Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 (5) Savienības karantīnas organismu sarakstā vēl nav iekļauti, bet pēc vēlāka pilnīga novērtējuma varētu atbilst nosacījumiem, ar kuriem notiek iekļaušana šajā sarakstā.

(6)

2019. gada 9. augustā Turcija Komisijai iesniedza pieprasījumu atļaut uz Savienību eksportēt stādāmus līdz vienu gadu vecus Malus domestica augus, kas ir bezlapu pumpuroti potzari un citi potzari un tādi kailsakņu, veģetatīvā miera stāvoklī esoši bezlapu potcelmi un potēti augi, kuru maksimālais stumbra diametrs ir 3 cm. Šo lūgumu pamatoja attiecīga tehniskā dokumentācija.

(7)

2022. gada 31. martā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (“Iestāde”) pieņēma zinātnisku atzinumu par preču riska novērtējumu attiecībā uz Malus domestica sugas augiem no Turcijas (6). Iestāde noteica, ka attiecībā uz šiem stādāmajiem augiem relevanti kaitīgie organismi ir Anoplophora chinensis, Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Cicadatra persica, Diplodia bulgarica, Erwinia amylovora, Hoplolaimus galeatus, Lopholeucaspis japonica, Malacosoma parallela, Pratylenchus loosi, Pyrolachnus pyri un tomātu gredzenplankumainības vīruss.

(8)

2022. gada 7. novembrī Iestāde grozīja zinātnisko atzinumu, lai kā minētajiem stādāmajiem augiem relevantus kaitīgos organismus iekļautu Didesmococcus unifasciatus, Euzophera semifuneralis, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis un Russellaspis pustulans.

(9)

Iestāde izvērtēja riska mazināšanas pasākumus, kas attiecībā uz Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Cicadatra persica, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Lopholeucaspis japonica, Maconellicoccus hirsutus, Malacosoma parallela, Pochazia shantungensis, Pratylenchus loosi, Pyrolachnus pyri un tomātu gredzenplankumainības vīrusu ir aprakstīti dokumentācijā, un aplēsa, cik iespējams, ka šī prece būs brīva no minētajiem kaitīgajiem organismiem. Iestāde izvērtēja, vai Turcija piemēro Komisijas Īstenošanas Regulā (ES) 2022/2095 (7) aprakstītos ārkārtas pasākumus, kas paredzēti, lai novērstu Anoplophora chinensis ievešanu un izplatīšanos Savienībā, un vai attiecībā uz Erwinia amylovora ir izpildītas īpašās prasības par tādu Malus Mill. augu, kas nav augļi un sēklas, ievešanu Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 X pielikuma 9. punktā norādītajās aizsargājamās zonās un pārvietošanu pa tām. Tā secināja, ka Turcija minētos ārkārtas pasākumus nepiemēro un ka Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 X pielikuma 9. punktā norādītās prasības nav izpildītas. Iestāde nav izvērtējusi riska mazināšanas pasākumus attiecībā uz Russellaspis pustulans. Tomēr pret šo kaitīgo organismu iedarbīgi riska mazināšanas pasākumi ir norādīti Iestādes agrāk publicētajā Zinātniskajā atzinumā par kaitīgā organisma Russellaspis pustulans kategoriju (8).

(10)

2019. gada 27. novembrī Turcija Komisijai iesniedza pieprasījumu atļaut uz Savienību eksportēt divus līdz trīs gadus vecus, 20–40 cm augstus Berberis thunbergii augus podos. Šo lūgumu pamatoja attiecīga tehniskā dokumentācija.

(11)

2022. gada 19. maijā Iestāde pieņēma zinātnisku atzinumu par preču riska novērtējumu attiecībā uz Berberis thunbergii augiem no Turcijas, podos (9). Iestāde konstatēja, ka attiecībā uz minētajiem stādāmajiem augiem relevanti kaitīgie organismi ir Bemisia tabaci un Malacosoma parallela, izvērtēja dokumentācijā aprakstītos riska mazināšanas pasākumus un aplēsa iespējamību, ka prece varētu būt brīva no minētajiem kaitīgajiem organismiem.

(12)

Pēc oficiāla apstiprinājuma par Malacosoma parallelaneesību Turcijā attiecībā uz Malus domestica un Berberis thunbergii precēm, kuru izcelsme ir minētajā valstī, šis kaitīgais organisms vairs netiek uzskatīts par būtisku.

(13)

Pamatojoties uz minētajiem atzinumiem un uz papildu informāciju, ko Turcija sniegusi par Malacosoma parallela, tiek uzskatīts, ka fitosanitārais risks, ko rada Turcijas izcelsmes stādāmi Malus domestica augi, kas ir līdz vienu gadu veci bezlapu pumpuroti potzari un citi potzari un tādi kailsakņu, veģetatīvā miera stāvoklī esoši bezlapu potcelmi un potēti augi, kuru maksimālais stumbra diametrs ir 3 cm, ir samazināts līdz pieņemamam līmenim, ja vien risku, ko rada ar minētajiem stādāmajiem augiem saistītie kaitīgie organismi, mazina attiecīgu riska mazināšanas pasākumu piemērošana un ja vien tiek izpildītas Īstenošanas lēmuma (ES) 2022/2095 prasības, Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 X pielikuma 9. punkta īpašās prasības un attiecīgās Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 VII pielikuma īpašās prasības.

(14)

Turklāt fitosanitārais risks, kas rodas, Savienības teritorijā ievedot līdz trīs gadus vecus, līdz 40 cm augstus Turcijas izcelsmes potētus Berberis thunbergii augus, tiek uzskatīts par pieņemamu, ja ir izpildītas attiecīgās īpašās prasības, kas noteiktas Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 VII pielikumā, savukārt papildu prasības netiek uzskatītas par nepieciešamām.

(15)

Līdz ar to Turcijas izcelsmes stādāmi Malus domestica augi, kas ir līdz vienu gadu veci bezlapu pumpuroti potzari un citi potzari un tādi kailsakņu, veģetatīvā miera stāvoklī esoši bezlapu potcelmi un potēti augi, kuru maksimālais stumbra diametrs ir 3 cm, par augsta riska augiem vairs nebūtu jāuzskata.

(16)

Līdzīgi par augsta riska augiem vairs nebūtu jāuzskata Turcijas izcelsmes līdz trīs gadus veci, līdz 40 cm augsti Berberis thunbergii augi podos.

(17)

Tātad Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikums būtu attiecīgi jāgroza.

(18)

Uzskata, ka ar pasākumiem, ko Turcija attiecībā uz Malus domesticaaprakstījusi dokumentācijā, pietiek, lai risku, ko rada minētās preces ievešana Savienības teritorijā, samazinātu līdz pieņemamam līmenim. Tāpēc, lai nodrošinātu Savienības teritorijas fitosanitāro aizsardzību pret attiecīgo augu ievešanu tajā, minētie pasākumi būtu jāpieņem kā importa fitosanitārās prasības.

(19)

Anoplophora chinensis, Bemisia tabaci, Lopholeucapsis japonica un tomātu gredzenplankumainības vīruss Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 II pielikuma sarakstā ir norādīti kā Savienības karantīnas organismi. Erwinia amylovora minētās īstenošanas regulas III pielikumā ir norādīts kā aizsargājamās zonas karantīnas organisms un kā Savienībā reglamentēts nekarantīnas organisms – minētās īstenošanas regulas IV pielikumā. Minētās īstenošanas regulas X pielikuma 9. punktā ir arī noteiktas īpašas prasības, kas novērš minētā kaitīgā organisma iekļūšanu un izplatīšanos konkrētās aizsargājamās zonās.

(20)

Pretstatā tam Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 II pielikuma sarakstā vēl nav iekļauti Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis un Pratylenchus loosi, taču pēc riska novērtēšanas pabeigšanas tie varētu atbilst iekļaušanas nosacījumiem. Tāpēc līdz riska novērtējuma pabeigšanai attiecībā uz minētajiem kaitīgajiem organismiem ir vajadzīgi fitosanitāri pasākumi. Kaitīgā organisma Russellaspis pustulans kategorija liecina, ka tas atbilst nosacījumiem, kuri reglamentē Savienības karantīnas organismu iekļaušanu sarakstā. Tāpēc līdz minētā kaitīgā organisma iekļaušanai Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 II pielikumā attiecībā uz to ir vajadzīgi fitosanitāri pasākumi.

(21)

Tāpēc Īstenošanas regulas (ES) 2020/1213 pielikums būtu attiecīgi jāgroza.

(22)

Savienības karantīnas organismu sarakstā vēl nav iekļauti Cicadatra persica un Pyrolachnus pyri. Tomēr uz saimniekaugiem, kas inficēti ar minētajiem kaitīgajiem organismiem, būtiska ietekme Savienībā nav novērota, tātad minēto kaitīgo organismu sakarā importa prasības nav vajadzīgas.

(23)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas I pielikumu.

2. pants

Īstenošanas regulas (ES) 2020/1213 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas II pielikumu.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2024. gada 22. aprīlī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 317, 23.11.2016., 4. lpp.

(2)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/2019 (2018. gada 18. decembris), ar ko izveido provizorisku sarakstu ar augsta riska augiem, augu produktiem vai citiem objektiem Regulas (ES) 2016/2031 42. panta nozīmē un sarakstu ar augiem, kuru ievešanai Savienībā fitosanitārie sertifikāti nav nepieciešami, minētās regulas 73. panta nozīmē (OV L 323, 19.12.2018., 10. lpp.).

(3)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2018/2018 (2018. gada 18. decembris), ar ko nosaka īpašus noteikumus par procedūru, kas jāievēro, lai veiktu riska novērtējumu augsta riska augiem, augu produktiem un citiem objektiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/2031 42. panta 1. punkta nozīmē (OV L 323, 19.12.2018., 7. lpp.).

(4)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/1213 (2020. gada 21. augusts) par fitosanitārajiem pasākumiem noteiktu augu, augu produktu un citu objektu ievešanai Savienībā, kuri svītroti no Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikuma (OV L 275, 24.8.2020., 5. lpp.).

(5)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/2072 (2019. gada 28. novembris), ar ko paredz vienotus nosacījumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/2031 par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem īstenošanai, atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 690/2008 un groza Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2018/2019 (OV L 319, 10.12.2019., 1. lpp.).

(6)   EFSA PLH ekspertu grupa (EFSA ekspertu grupa augu veselības jautājumos), 2022. Zinātniskais atzinums par preču riska novērtējumu attiecībā uz Malus domestica sugas augiem no Turcijas. EFSA Journal 2022; 20(5):7301, 142 lpp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2022.7301.

(7)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/2095 (2022. gada 28. oktobris), ar ko nosaka pasākumus, lai novērstu Anoplophora chinensis (Forster) ievešanu, ieviešanos un izplatīšanos Savienības teritorijā, un atceļ Lēmumu 2012/138/ES (OV L 281, 31.10.2022., 53. lpp., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2095/oj).

(8)   EFSA PLH ekspertu grupa (EFSA ekspertu grupa augu veselības jautājumos), 2022. Scientific Opinion on the pest categorisation of Russellaspis pustulans. EFSA Journal 2022;20(6):7335, 29 lpp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2022.7335, ISSN:1831-4732.

(9)   EFSA PLH ekspertu grupa (EFSA ekspertu grupa augu veselības jautājumos), 2022. Scientific Opinion on the commodity risk assessment of Berberis thunbergii potted plants from Turkey. EFSA Journal 2022;20(6):7392, 43 lpp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2022.7392.


I PIELIKUMS

Īstenošanas regulas (ES) 2018/2019 pielikuma 1. punkta tabulas otro sleju “Apraksts” groza šādi:

1)

ierakstu par “Malus Mill.” aizstāj ar šādu:

Malus Mill., izņemot:

vienu līdz divus gadus vecus, veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus, potētus, stādāmus Malus domestica augus, kuru izcelsme ir Serbijā,

līdz trīs gadus vecus, veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus, potētus, stādāmus Malus domestica augus, kuru izcelsme ir Moldovā,

līdz trīs gadus vecus, veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus Malus domestica potcelmus, kuru izcelsme ir Ukrainā,

līdz trīs gadus vecus, veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus, potētus, stādāmus Malus domestica augus, kuru izcelsme ir Ukrainā,

līdz vienu gadu vecus, bezlapu stāvoklī esošus Malus domestica spraudeņus, kuru izcelsme ir Apvienotajā Karalistē,

līdz septiņus gadus vecus, stādāmus Malus domestica augus, kuru izcelsme ir Apvienotajā Karalistē,

līdz septiņus gadus vecus, stādāmus Malus sylvestris augus, kuru stumbra pamatnes maksimālais diametrs ir 40 mm un kuru izcelsme ir Apvienotajā Karalistē,

līdz divus gadus vecus veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus, potētus, stādāmus Malus domestica augus, kuru izcelsme ir Bosnijā un Hercegovinā,

līdz vienu gadu vecus, bezlapu stāvoklī esošus Malus domestica pumpurotus potzarus un citus potzarus, kuru izcelsme ir Turcijā,

veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esošus stādāmus Malus domestica augus, kuru maksimālais stumbra diametrs ir 3 cm un kuru izcelsme ir Turcijā.”;

2)

ierakstu par “Berberis L.” aizstāj ar šādu:

Berberis L., izņemot stādāmus līdz trīs gadus vecus, līdz 40 cm augstus Berberis thunbergii augus, kuru izcelsme ir Turcijā.”


II PIELIKUMS

Īstenošanas regulas (ES) 2020/1213 pielikuma tabulā pēc frāzes “Augšanas substrātā stādāmi līdz 20 gadus veci Ligustrum delavayanum un Ligustrum japonicum sugas augi, kuru maksimālais stumbra pamatnes diametrs ir 18 cm.”, kuru izcelsme ir Apvienotajā Karalistē, iekļauj šādu ierakstu:

Augi, augu produkti vai citi objekti

KN kods

Izcelsmes trešās valstis

Pasākumi

Malus domestica

līdz vienu gadu veci pumpuroti potzari un citi potzari bezlapu stāvoklī,

veģetatīvā miera, kailsakņu un bezlapu stāvoklī esoši stādāmi augi, kuru maksimālais diametrs ir 3 cm.

ex 0602 10 90

ex 0602 20 20

Turcija

a)

Oficiāls apliecinājums, ka:

i)

šie augi ir brīvi no Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis, Pratylenchus loosi un Russellaspis pustulans;

ii)

oficiālās pārbaudēs, ko veic atbilstošos laikos kopš augu audzēšanas cikla sākuma, audzētava ir atzīta par brīvu no Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis, Pratylenchus loosi un Russellaspis pustulans;

iii)

ir ieviesta sistēma, kas nodrošina, ka pirms potēšanas, apgriešanas un ravēšanas rīku un mašīnu ievešanas audzētavā, tie ir iztīrīti, lai tajos nebūtu augsnes un augu atlieku, un dezinficēti, lai tie būtu brīvi no Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani un Diplodia bulgarica;

iv)

tieši pirms eksportēšanas augu sūtījumi ir oficiāli pārbaudīti uz Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Didesmococcus unifasciatus, Euzophera semifuneralis, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis un Russellaspis pustulans klātbūtni, izmantojot parauga lielumu, ar kuru attiecībā uz katru kaitīgo organismu ar 99 % ticamību var noteikt vismaz 1 % invadēšanās līmeni, un augi ir oficiāli pārbaudīti un sistemātiski paraugoti un testēti uz Diplodia bulgarica, Hoplolaimus galeatus un Pratylenchus loosi klātbūtni;

b)

šo augu fitosanitāro sertifikātu sadaļā “Papildu deklarācija”:

i)

ir šāds paziņojums: “Sūtījums atbilst Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/1213 prasībām”; un

ii)

ir norādītas reģistrētās audzētavas.”


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1162/oj

ISSN 1977-0715 (electronic edition)