European flag

Oficiālais Vēstnesis
Eiropas Savienības

LV

L sērija


2024/1068

15.4.2024

KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2024/1068

(2024. gada 12. aprīlis)

par atļauju rozmarīna ekstrakta preparātu lietot par kaķu un suņu barības piedevu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1831/2003 (2003. gada 22. septembris) par dzīvnieku ēdināšanā lietotām piedevām (1) un jo īpaši tās 9. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Regulā (EK) Nr. 1831/2003 noteikts, ka piedevu lietošanai dzīvnieku ēdināšanā ir vajadzīga atļauja, un paredzēts šādas atļaujas piešķiršanas pamatojums un kārtība.

(2)

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1831/2003 7. pantu ir iesniegts pieteikums uz atļauju lietot ar acetonu vai etanolu no kaltētām Rosmarinus officinalis L. lapām ekstrahēta rozmarīna ekstrakta preparātu. Minētajam pieteikumam ir pievienotas Regulas (EK) Nr. 1831/2003 7. panta 3. punktā prasītās ziņas un dokumenti.

(3)

Pieteikumā lūgts atļaut rozmarīna ekstrakta preparātu lietot par kaķu un suņu barības piedevu; šo piedevu lūgts klasificēt kategorijā “tehnoloģiskās piedevas” un funkcionālajā grupā “antioksidanti”.

(4)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (“Iestāde”) 2021. gada 18. novembra atzinumā (2) secināja, ka, ievērojot ierosinātos izmantošanas nosacījumus, ar acetonu vai etanolu no kaltētām Rosmarinus officinalis L. lapām ekstrahēta rozmarīna ekstrakta preparāts ir nekaitīgs, ja maksimālais lietotais daudzums kompleksajā suņu un kaķu barībā nepārsniedz attiecīgi 300 mg/kg un 50 mg/kg (tas atbilst attiecīgi 34 mg/kg un 5 mg/kg karnozīnskābes koncentrācijai). Turklāt tā secināja, ka preparāts būtu jāuzskata par ādas un acu kairinātāju, taču tā nevarēja izdarīt secinājumus par tā potenciālu būt ādu sensibilizējošam. Iestāde uzskatīja, ka elpceļu saskare ar šo vielu ir maz ticama. Rozmarīna ekstraktu izmanto par barības piedevu, turklāt tā uzdevums barībā faktiski būtu tāds pats kā pārtikā; tāpēc Iestāde secināja, ka papildu pierādījumi par iedarbīgumu nav nepieciešami. Iestāde arī ir verificējusi ar Regulu (EK) Nr. 1831/2003 izveidotās references laboratorijas iesniegto ziņojumu par barībā esošās barības piedevas analīzes metodi.

(5)

Ņemot vērā iepriekš izklāstīto, Komisija uzskata, ka rozmarīna ekstrakta preparāts atbilst Regulas (EK) Nr. 1831/2003 5. pantā paredzētajiem nosacījumiem. Tāpēc minēto preparātu būtu jāatļauj lietot. Turklāt Komisija uzskata, ka būtu jāīsteno pienācīgi aizsargpasākumi, lai nepieļautu nelabvēlīgu ietekmi uz piedevas lietotāju veselību.

(6)

Šajā regulā noteiktie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Pielikumā specificēto preparātu, kas pieder pie piedevu kategorijas “tehnoloģiskās piedevas” un funkcionālās grupas “antioksidanti”, ir atļauts lietot par dzīvnieku barības piedevu, ievērojot pielikumā noteiktos nosacījumus.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2024. gada 12. aprīlī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 268, 18.10.2003., 29. lpp. ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.

(2)   EFSA Journal 2022;20(1):6978.


PIELIKUMS

Barības piedevas identifikācijas numurs

Piedeva

Sastāvs, ķīmiskā formula, apraksts, analītiskā metode

Dzīvnieku suga vai kategorija

Maksimālais vecums

Minimālais saturs

Maksimālais saturs

Citi noteikumi

Atļaujas derīguma termiņš

mg karnozīnskābes uz kg kompleksās barības ar mitruma saturu 12 %

Kategorija: tehnoloģiskās piedevas Funkcionālā grupa: antioksidanti

1b392

Rozmarīna ekstrakts

Piedevas sastāvs

Kaltētu Rosmarinus officinalis lapu ekstrakta preparāts (karnozīnskābe 9–12 %, karnozīnskābes un karnozola summa ≥ 10 %)

Šķidrums

Ekstrakts iegūts, ekstrahējot ar acetonu vai etanolu

Šķīdinātāju atlikums (acetons vai etanols): ≤ 250 mg/kg

Kampars: ≤ 150 mg/kg

Aktīvo vielu raksturojums

Karnozīnskābe C20H28O4

CAS numurs: 3650-09-7

Karnozols C20H26O4

CAS numurs: 5957-80-2

Karnozīnskābes un karnozola summa ekstraktā:

≥ 90 % (masas %) no kopējā fenola diterpēna ekstraktā; ≥ 15 % (masas %) no visām gaistošajām vielām

Analītiskā metode  (1)

Kvantitatīvai karnozīnskābes un karnozola noteikšanai barības piedevā:

augstas izšķirtspējas šķidrumhromatogrāfija kombinācijā ar spektrofotometrisko detektēšanu (HPLC-UV).

Kvantitatīvai karnozīnskābes noteikšanai barības maisījumā:

gāzhromatogrāfija kombinācijā ar liesmas jonizācijas detektoru (GC-FID).

Kaķi

Suņi

 

 

5

34

1.

Piedevas un premiksu lietošanas norādījumos norāda glabāšanas apstākļus un noturību pret karstumapstrādi.

2.

Vienlaicīgi lietojot vairākus karnozīnskābes avotus, nedrīkst pārsniegt atļauto minētās vielas maksimālo saturu, kas attiecībā uz komplekso barību noteikts katrai attiecīgajai sugai.

3.

Barības apritē iesaistītie uzņēmēji nosaka, kādas darbības procedūras un organizatoriskie pasākumi piedevas un premiksu lietotājiem jāveic, lai novērstu potenciālos riskus, kas izriet no to lietošanas. Ja ar šādām procedūrām un pasākumiem šos riskus novērst nav iespējams, ar piedevu un premiksiem rīkojas, izmantojot individuālos ādas, acu un elpceļu aizsarglīdzekļus.

2034. gada 5. maijs


(1)  Detalizēta informācija par analītiskajām metodēm ir pieejama references laboratorijas vietnē: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1068/oj

ISSN 1977-0715 (electronic edition)