ISSN 1977-0715

Eiropas Savienības

Oficiālais Vēstnesis

L 269I

European flag  

Izdevums latviešu valodā

Tiesību akti

65. gadagājums
2022. gada 17. oktobris


Saturs

 

II   Neleģislatīvi akti

Lappuse

 

 

REGULAS

 

*

Padomes Īstenošanas regula (ES) 2022/1955 (2022. gada 17. oktobris), ar ko īsteno Regulu (ES) Nr. 359/2011 par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Irānā

1

 

 

LĒMUMI

 

*

Padomes Īstenošanas lēmums (KĀDP) 2022/1956 (2022. gada 17. oktobris), ar ko īsteno Lēmumu 2011/235/KĀDP par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām un vienībām saistībā ar situāciju Irānā

9

LV

Tiesību akti, kuru virsraksti ir gaišajā drukā, attiecas uz kārtējiem jautājumiem lauksaimniecības jomā un parasti ir spēkā tikai ierobežotu laika posmu.

Visu citu tiesību aktu virsraksti ir tumšajā drukā, un pirms tiem ir zvaigznīte.


II Neleģislatīvi akti

REGULAS

17.10.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

LI 269/1


PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2022/1955

(2022. gada 17. oktobris),

ar ko īsteno Regulu (ES) Nr. 359/2011 par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Irānā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Regulu (ES) Nr. 359/2011 (2011. gada 12. aprīlis) par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Irānā (1), un jo īpaši tās 12. panta 1. punktu,

ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Padome 2011. gada 12. aprīlī pieņēma Regulu (ES) Nr. 359/2011.

(2)

Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos 2022. gada 25. septembrī Savienības vārdā nāca klajā ar deklarāciju, kurā pauda nožēlu par plaši izplatīto un nesamērīgo spēka lietošanu pret nevardarbīgiem protestētājiem no Irānas drošības spēku puses, kā rezultātā daudz cilvēku ir gājuši bojā un tika ievainoti. Deklarācijā ir arī norādīts, ka jāsauc pie atbildības tie, kas ir atbildīgi par Mahsa Amini nogalināšanu, un aicināja Irānas iestādes nodrošināt pārredzamu un ticamu izmeklēšanu, lai precizētu mirušo un arestēto personu skaitu, atbrīvotu visus nevardarbīgos protestētājus un attiecībā uz visiem aizturētajiem nodrošinātu likumā paredzēto kārtību. Turklāt deklarācijā ir uzsvērts, ka Irānas lēmums stingri ierobežot piekļuvi internetam un bloķēt tūlītējās ziņojumapmaiņas platformas klaji pārkāpj vārda brīvību. Visbeidzot, deklarācijā norādīts, ka Savienība apsvērs visas savā rīcībā esošās iespējas, lai pievērstos jautājumam par Mahsa Amini nogalināšanu un veidam, kādā Irānas drošības spēki ir reaģējuši uz tai sekojošajām demonstrācijām.

(3)

Šajā kontekstā un atbilstīgi Savienības apņēmībai pievērsties visiem problēmjautājumiem saistībā ar Irānu, tostarp cilvēktiesību situācijai, Regulas (ES) Nr. 359/2011 I pielikumā izklāstītajā to fizisko un juridisko personu, vienību un struktūru sarakstā, kurām piemēro ierobežojošus pasākumus, būtu jāiekļauj vienpadsmit personas un četras vienības.

(4)

Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Regula (ES) Nr. 359/2011,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (ES) Nr. 359/2011 I pielikumu groza tā, kā izklāstīts šīs regulas pielikumā.

2. pants

Šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Luksemburgā, 2022. gada 17. oktobrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

J. BORRELL FONTELLES


(1)   OV L 100, 14.4.2011., 1. lpp.


PIELIKUMS

Regulas (ES) Nr. 359/2011 I pielikumā iekļautajam fizisko un juridisko personu, vienību un struktūru sarakstam pievieno turpmāk minētās personas un vienības:

Personas

 

Uzvārds, vārds

Identifikācijas informācija

Pamatojums

Iekļaušanas datums

“96.

ROSTAMI CHESHMEH GACHI Mohammed (jeb ROSTAMI, Mohammad)

محمد گچی چشمه رستمی

(jeb محمد رستمی)

Dzimšanas vieta: Kermanshah (Irāna)

Dzimšanas datums: 1976. vai 1977. gads

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Nacionālais identifikācijas numurs: 111936 (Irāna)

Identifikācijas nr.: 13821 (Irāna)

Amats: Irānas Tikumības policijas vadītājs

Mohammad Rostami Cheshmeh Gachi ir Irānas Tikumības policijas vadītājs. No 2014. gada sākuma līdz 2019. gada sākumam viņš bija Kermanshah Valsts drošības policijas vadītājs un ieņēma vadošus amatus Irānas izlūkošanas policijā.

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp obligātu galvas lakata nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Kā Irānas Tikumības policijas vadītājs Rostami ir atbildīgs par Tikumības policijas darbībām. Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

97.

RAHIMI Hossein

حسین رحیمی

Dzimšanas vieta: Dodhak village, Mahalat, Central province (Irāna)

Dzimšanas datums: 1964. gads

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: brigādes ģenerālis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Tehran

Brigādes ģenerālis Hossein Rahimi kopš 2017. gada 7. augusta ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Tehran.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Tehran bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums minēto protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc RahimiLEF vadītājs Tehran ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

98.

ABDI Abbas

عبدی عباس

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Divandarreh

Pulkvedis Abbas Abdi ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Divandarreh rajonā.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Divandarreh bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums minēto protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc AbdiLEF vadītājs Divandarreh ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

99.

Mirzaei Haj Ahmad (jeb MIRZAEI, Hajahmad; MIRZAYI, Hajj Ahmad)

حاج احمد میرزایی

Dzimšanas vieta: Tehran (Irāna)

Dzimšanas datums: 9.2.1957.

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Identifikācijas nr.: 4268935215 (Irāna)

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas Tikumības policijas vadītājs Tehran

Pulkvedis Haj Ahmed Mirzaei kopš 2018. gada ir Irānas Tikumības policijas Tehran nodaļas vadītājs.

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp galvas lakata obligātu nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Kā Tikumības policijas vadītājs Teheran Mirzaei ir atbildīgs par Tikumības policijas darbībām Teheran, tostarp tās galvenajā mītnē, kur Amini piedzīvoja piekaušanu un ļaunprātīgu izturēšanos. Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

100.

ZAREPOUR Issa

عیسی زارع پور

Dzimšanas vieta: Eslamabad-e Gharb, Kermanshah province (Irāna)

Dzimšanas datums: 1980. gads

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs

Issa Zarepour kopš 2021. gada 25. augusta ir Irānas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs.

Šajā amatā viņam bija būtiska loma Irānas valdības lēmumā sistemātiski pārkāpt Irānas cilvēku uzskatu un vārda brīvību, nosakot ierobežojumus piekļuvei internetam protestu laikā pēc 22 gadus vecās Mahsa Amini nāves 2022. gada 16. septembrī.

Minētā darbība pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem, tostarp cilvēktiesību aizstāvjiem, Irānā vēl vairāk samazināja jau tā ļoti ierobežotās iespējas apkopot objektīvu informāciju un sazināties gan savā starpā, gan ar ārpasauli.

Interneta pārrāvums radīja negatīvas sekas cilvēktiesību īstenošanai Irānā gan tieši (proti, ietekme uz uzskatu un vārda brīvību un objektīvas informācijas pieejamību), gan netieši(proti, lielāka iespēja, ka cilvēktiesību pārkāpumi netiks dokumentēti, tādējādi negatīvi ietekmējot atbildību par cilvēktiesību pārkāpumiem).

Tāpēc Zarepour kā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

101.

SEPEHR Mohammad-Hossein

محمدحسین سپهر

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: Irānas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Centrālās mācību bāzes komandieris

Mohammad-Hossein Sepehr ir Tehran Bruņoto spēku Ģenerālštāba Centrālās mācību bāzes komandieris. Viņš ir Islāma revolucionāro gvardu korpusa (IRGC) un Basij pretošanās spēku (brīvprātīga paramilitāra organizācija, kas darbojas IRGC pakļautībā ar atzariem visā Irānā) loceklis.

Sepehr pārrauga protestu apspiešanas mācības Irānas drošības spēkiem un atbalsta represīvu pasākumu piemērošanu protestētājiem.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

102.

SAFARI Sayd Ali

صفری سید علی

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Saqqez

Pulkvedis Sayd Ali Safari ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Saqqez.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Saqqez bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc SafariLEF vadītājs Saqqez ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

103.

ADYANI Seyed Alireza (jeb ADIANI Hojjat al-Islam Seyyed Alireza)

ادیانی سید علیرضا

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) ideoloģiski politiskā biroja vadītājs

Seyed Alireza Adyani ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) ideoloģiski politiskā biroja vadītājs.

Adyani ir atbildīgs par policijas spēku iesaistes noteikumu izstrādi un īstenošanu. Viņš norādīja, ka LEF saskarē ar pretiniekiem ir jābūt “praktiskiem” un “efektīviem” un uzteica Tikumības policiju par “intensīvu” darbu.

LEF ir izmantojusi milzīgu brutalitāti pret protestētājiem, tostarp tiem, kas protestēja pēc Mahsa Amini nāves.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

104.

AZADI Ali

آزادی علی

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: otrais brigādes ģenerālis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Kurdistan

Otrais brigādes ģenerālis Ali Azadi kopš 2019. gada ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Kurdistan.

Viņa pakļautībā esošie spēki 2022. gada septembra protestu represiju laikā Kurdistan šāva uz protestētājiem un nogalināja un ievainoja vairākus cilvēkus.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

105.

SHALIKAR Mohammed Zaman

شالیکار محمد زمان

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Babol, Mazandaran

Pulkvedis Mohammed Zaman Shalikar kopš 2021. gada ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Babol, Mazandaran.

Demonstrāciju laikā pēc Mahsa Amini nāves 2022. gada septembrī viņa pakļautībā esošie spēki sašāva, ievainoja un nogalināja protestētājus Babol, Mazandaran.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

106.

HEIDARI Salman

حیدری سلمان

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Bukan

Pulkvedis Salman Heidari ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Bukan.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Bukan bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums protestu apspiešanai izraisīja vismaz viena bērna nāvi un daudzu cilvēku ievainošanu.

Tāpēc HeidariLEF vadītājs Bukan ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.”

Vienības

 

Nosaukums

Identifikācijas informācija

Pamatojums

Iekļaušanas datums

“5.

Irānas Tikumības policija (jeb

Gasht-e-Ershad; Islāmiskās vadības patruļa; Vadības patruļa)

غشتى إرشاد

Adrese: Vozara Street, corner of 25th Street, District 6, Tehran (Irāna)

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp obligātu galvas lakata nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Tāpēc Tikumības policija ir atbildīga par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

6.

Basij pretošanās spēki

(jeb Basij-e Mostazafan)

بسیج مستضعفین

 

Basij pretošanās spēki ir brīvprātīga paramilitāra organizācija, kas darbojas Islāma revolucionāro gvardu korpusa (IRGC) pakļautībā un kam ir atzari visā Irānā.

Drošības spēku reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Irānā bija īpaši barga, un tās rezultātā bojā gāja daudzi cilvēki. Basij pretošanās spēki bija viens no spēkiem, kam valdība uzdeva apspiest minētos protestus. Tie ievainoja un nogalināja vairākus protestētājus.

Tāpēc Basij pretošanās spēki ir atbildīgi par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

7.

Islāma revolucionāro gvardu korpusa Kiberaizsardzības pavēlniecība (CDC)

قرارگاه دفاع سایبری

Adrese: Tehran (Irāna)

Tālrunis: +98 26 3448 9826

Islāma revolucionāro gvardu korpusa Kiberaizsardzības pavēlniecība (CDC) uzrauga to personu tīmekļa vietnes, e-pastus un tiešsaistes darbības, kuras uzskata par politiskiem oponentiem.

2022. gada septembra protestos Irānā CDC aktīvi piedalījās Irānas valdības represīvajā politikā, tostarp identificējot un arestējot protestētājus.

Tāpēc CDC ir atbildīga par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

8.

Irānas Islāma Republikas tiesībaizsardzības spēki (LEF) (jeb NAJA; FARAJA)

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

Adrese: Tehran (Irāna)

Irānas Islāma Republikas tiesībaizsardzības spēki (LEF) ir vienoti policijas spēki.

Kopš 2022. gada septembra vidū sākās protesti saistībā ar Mahsa Amini nāvi, ir plaši dokumentēti LEF klajie un smagie cilvēktiesību pārkāpumi, piemēram, neselektīva šaušana ar kaujas munīciju uz miermīlīgiem protestētājiem, tostarp bērniem. Bojā gāja vairāk nekā 70 protestētāji, un simtiem tika smagi ievainoti, tostarp bērni. Kopš demonstrāciju sākuma policijas spēki ir arī patvaļīgi aizturējuši daudzus cilvēktiesību aizstāvjus un žurnālistus.

Tāpēc LEF ir atbildīgi par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.”


LĒMUMI

17.10.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

LI 269/9


PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (KĀDP) 2022/1956

(2022. gada 17. oktobris),

ar ko īsteno Lēmumu 2011/235/KĀDP par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām un vienībām saistībā ar situāciju Irānā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 31. panta 2. punktu,

ņemot vērā Padomes Lēmumu 2011/235/KĀDP (2011. gada 12. aprīlis) par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām un vienībām saistībā ar situāciju Irānā (1), un jo īpaši tā 3. panta 1. punktu,

ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Padome 2011. gada 12. aprīlī pieņēma Lēmumu 2011/235/KĀDP.

(2)

Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos 2022. gada 25. septembrī Savienības vārdā nāca klajā ar deklarāciju, kurā pauda nožēlu par plaši izplatīto un nesamērīgo spēka lietošanu pret nevardarbīgiem protestētājiem no Irānas drošības spēku puses, kā rezultātā daudz cilvēku ir gājuši bojā un tika ievainoti. Deklarācijā ir arī norādīts, ka jāsauc pie atbildības tie, kas ir atbildīgi par Mahsa Amini nogalināšanu, un aicināja Irānas iestādes nodrošināt pārredzamu un ticamu izmeklēšanu, lai precizētu mirušo un arestēto personu skaitu, atbrīvotu visus nevardarbīgos protestētājus un attiecībā uz visiem aizturētajiem nodrošinātu likumā paredzēto kārtību. Turklāt deklarācijā ir uzsvērts, ka Irānas lēmums stingri ierobežot piekļuvi internetam un bloķēt tūlītējās ziņojumapmaiņas platformas klaji pārkāpj vārda brīvību. Visbeidzot, deklarācijā norādīts, ka Savienība apsvērs visas savā rīcībā esošās iespējas, lai pievērstos jautājumam par Mahsa Amini nogalināšanu un veidam, kādā Irānas drošības spēki ir reaģējuši uz tai sekojošajām demonstrācijām.

(3)

Šajā kontekstā un atbilstīgi Savienības apņēmībai pievērsties visiem problēmjautājumiem saistībā ar Irānu, tostarp cilvēktiesību situācijai, Lēmuma 2011/235/KĀDP pielikumā izklāstītajā to personu un vienību sarakstā, kurām piemēro ierobežojošus pasākumus, būtu jāiekļauj vienpadsmit personas un četras vienības.

(4)

Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Lēmums 2011/235/KĀDP,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Lēmuma 2011/235/KĀDP pielikumu groza tā, kā izklāstīts šā lēmuma pielikumā.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Luksemburgā, 2022. gada 17. oktobrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

J. BORRELL FONTELLES


(1)   OV L 100, 14.4.2011., 51. lpp.


PIELIKUMS

Lēmuma 2011/235/KĀDP pielikumā iekļautajam personu un vienību sarakstam pievieno turpmāk minētās personas un vienības:

Personas

 

Uzvārds, vārds

Identifikācijas informācija

Pamatojums

Iekļaušanas datums

“96.

ROSTAMI CHESHMEH GACHI Mohammed (jeb ROSTAMI, Mohammad)

محمد گچی چشمه رستمی

(jeb محمد رستمی)

Dzimšanas vieta: Kermanshah (Irāna)

Dzimšanas datums: 1976. vai 1977. gads

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Nacionālais identifikācijas numurs: 111936 (Irāna)

Identifikācijas nr.: 13821 (Irāna)

Amats: Irānas Tikumības policijas vadītājs

Mohammad Rostami Cheshmeh Gachi ir Irānas Tikumības policijas vadītājs. No 2014. gada sākuma līdz 2019. gada sākumam viņš bija Kermanshah Valsts drošības policijas vadītājs un ieņēma vadošus amatus Irānas izlūkošanas policijā.

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp obligātu galvas lakata nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Kā Irānas Tikumības policijas vadītājs Rostami ir atbildīgs par Tikumības policijas darbībām. Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

97.

RAHIMI Hossein

حسین رحیمی

Dzimšanas vieta: Dodhak village, Mahalat, Central province (Irāna)

Dzimšanas datums: 1964. gads

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: brigādes ģenerālis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Tehran

Brigādes ģenerālis Hossein Rahimi kopš 2017. gada 7. augusta ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Tehran.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Tehran bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums minēto protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc RahimiLEF vadītājs Tehran ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

98.

ABDI Abbas

عبدی عباس

Valstspiederība: Irāna

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Divandarreh

Pulkvedis Abbas Abdi ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Divandarreh rajonā.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Divandarreh bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums minēto protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc AbdiLEF vadītājs Divandarreh ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

99.

Mirzaei Haj Ahmad (jeb MIRZAEI, Hajahmad; MIRZAYI, Hajj Ahmad)

حاج احمد میرزایی

Dzimšanas vieta: Tehran (Irāna)

Dzimšanas datums: 9.2.1957.

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Identifikācijas nr.: 4268935215 (Irāna)

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas Tikumības policijas vadītājs Tehran

Pulkvedis Haj Ahmed Mirzaei kopš 2018. gada ir Irānas Tikumības policijas Tehran nodaļas vadītājs.

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp galvas lakata obligātu nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Kā Tikumības policijas vadītājs Teheran Mirzaei ir atbildīgs par Tikumības policijas darbībām Teheran, tostarp tās galvenajā mītnē, kur Amini piedzīvoja piekaušanu un ļaunprātīgu izturēšanos. Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

100.

ZAREPOUR Issa

عیسی زارع پور

Dzimšanas vieta: Eslamabad-e Gharb, Kermanshah province (Irāna)

Dzimšanas datums: 1980. gads

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs

Issa Zarepour kopš 2021. gada 25. augusta ir Irānas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs.

Šajā amatā viņam bija būtiska loma Irānas valdības lēmumā sistemātiski pārkāpt Irānas cilvēku uzskatu un vārda brīvību, nosakot ierobežojumus piekļuvei internetam protestu laikā pēc 22 gadus vecās Mahsa Amini nāves 2022. gada 16. septembrī.

Minētā darbība pilsoniskās sabiedrības dalībniekiem, tostarp cilvēktiesību aizstāvjiem, Irānā vēl vairāk samazināja jau tā ļoti ierobežotās iespējas apkopot objektīvu informāciju un sazināties gan savā starpā, gan ar ārpasauli.

Interneta pārrāvums radīja negatīvas sekas cilvēktiesību īstenošanai Irānā gan tieši (proti, ietekme uz uzskatu un vārda brīvību un objektīvas informācijas pieejamību), gan netieši(proti, lielāka iespēja, ka cilvēktiesību pārkāpumi netiks dokumentēti, tādējādi negatīvi ietekmējot atbildību par cilvēktiesību pārkāpumiem).

Tāpēc Zarepour kā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ministrs ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

101.

SEPEHR Mohammad-Hossein

محمدحسین سپهر

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: Irānas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Centrālās mācību bāzes komandieris

Mohammad-Hossein Sepehr ir Tehran Bruņoto spēku Ģenerālštāba Centrālās mācību bāzes komandieris. Viņš ir Islāma revolucionāro gvardu korpusa (IRGC) un Basij pretošanās spēku (brīvprātīga paramilitāra organizācija, kas darbojas IRGC pakļautībā ar atzariem visā Irānā) loceklis.

Sepehr pārrauga protestu apspiešanas mācības Irānas drošības spēkiem un atbalsta represīvu pasākumu piemērošanu protestētājiem.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

102.

SAFARI Sayd Ali

صفری سید علی

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Saqqez

Pulkvedis Sayd Ali Safari ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Saqqez.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Saqqez bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums protestu apspiešanai izraisīja daudzu cilvēku nāvi.

Tāpēc SafariLEF vadītājs Saqqez ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

103.

ADYANI Seyed Alireza (jeb ADIANI Hojjat al-Islam Seyyed Alireza)

ادیانی سید علیرضا

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Amats: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) ideoloģiski politiskā biroja vadītājs

Seyed Alireza Adyani ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) ideoloģiski politiskā biroja vadītājs.

Adyani ir atbildīgs par policijas spēku iesaistes noteikumu izstrādi un īstenošanu. Viņš norādīja, ka LEF saskarē ar pretiniekiem ir jābūt “praktiskiem” un “efektīviem” un uzteica Tikumības policiju par “intensīvu” darbu.

LEF ir izmantojusi milzīgu brutalitāti pret protestētājiem, tostarp tiem, kas protestēja pēc Mahsa Amini nāves.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

104.

AZADI Ali

آزادی علی

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: otrais brigādes ģenerālis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Kurdistan

Otrais brigādes ģenerālis Ali Azadi kopš 2019. gada ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Kurdistan.

Viņa pakļautībā esošie spēki 2022. gada septembra protestu represiju laikā Kurdistan šāva uz protestētājiem un nogalināja un ievainoja vairākus cilvēkus.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

105.

SHALIKAR Mohammed Zaman

شالیکار محمد زمان

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Babol, Mazandaran

Pulkvedis Mohammed Zaman Shalikar kopš 2021. gada ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Babol, Mazandaran.

Demonstrāciju laikā pēc Mahsa Amini nāves 2022. gada septembrī viņa pakļautībā esošie spēki sašāva, ievainoja un nogalināja protestētājus Babol, Mazandaran.

Tāpēc viņš ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

106.

HEIDARI Salman

حیدری سلمان

Valstspiederība: Irānas

Dzimums: vīrietis

Dienesta pakāpe: pulkvedis

Amatpienākums: Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Bukan

Pulkvedis Salman Heidari ir Irānas tiesībaizsardzības spēku (LEF) vadītājs Bukan.

LEF reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Bukan bija īpaši barga. LEF pārmērīgais vardarbības pielietojums protestu apspiešanai izraisīja vismaz viena bērna nāvi un daudzu cilvēku ievainošanu.

Tāpēc HeidariLEF vadītājs Bukan ir atbildīgs par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.”

Vienības

 

Nosaukums

Identifikācijas informācija

Pamatojums

Iekļaušanas datums

“5.

Irānas Tikumības policija (jeb

Gasht-e-Ershad; Islāmiskās vadības patruļa; Vadības patruļa)

غشتى إرشاد

Adrese: Vozara Street, corner of 25th Street, District 6, Tehran (Irāna)

Tikumības policija ir daļa no Irānas tiesībaizsardzības spēkiem (LEF) un īpaša policijas vienība, kas sievietēm piemēro stingrus ģērbšanās noteikumus, tostarp obligātu galvas lakata nēsāšanu. Tikumības policija ir pielietojusi nelikumīgu spēku pret sievietēm par to, ka tās neievēro Irānas hidžāba likumus, īstenojusi seksuālu un ar dzimumu saistītu vardarbību, patvaļīgas aizturēšanas un turēšanas apcietinājumā, pārmērīgu vardarbību un spīdzināšanu.

2022. gada 13. septembrī Tikumības policija patvaļīgi aizturēja 22 gadus veco Mahsa Amini Tehran, pamatojoties uz it kā nepareizu hidžāba valkāšanu. Pēc tam viņa tika aizvesta uz Tikumības policijas galveno mītni uz “izglītības un orientācijas lekciju”. Saskaņā ar ticamiem ziņojumiem un liecinieku ziņām apcietinājumā viņa piedzīvoja ļaunprātīgu izturēšanos un tika brutāli piekauta, kā rezultātā viņa nonāca slimnīcā un 2022. gada 16. septembrī mira. Tikumības policijas ļaunprātīgā rīcība neaprobežojas tikai ar minēto incidentu un ir plaši dokumentēta.

Tāpēc Tikumības policija ir atbildīga par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

6.

Basij pretošanās spēki

(jeb Basij-e Mostazafan)

بسیج مستضعفین

 

Basij pretošanās spēki ir brīvprātīga paramilitāra organizācija, kas darbojas Islāma revolucionāro gvardu korpusa (IRGC) pakļautībā un kam ir atzari visā Irānā.

Drošības spēku reakcija uz 2022. gada septembra protestiem Irānā bija īpaši barga, un tās rezultātā bojā gāja daudzi cilvēki. Basij pretošanās spēki bija viens no spēkiem, kam valdība uzdeva apspiest minētos protestus. Tie ievainoja un nogalināja vairākus protestētājus.

Tāpēc Basij pretošanās spēki ir atbildīgi par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

7.

Islāma revolucionāro gvardu korpusa Kiberaizsardzības pavēlniecība (CDC)

قرارگاه دفاع سایبری

Adrese: Tehran (Irāna)

Tālrunis: +98 26 3448 9826

Islāma revolucionāro gvardu korpusa Kiberaizsardzības pavēlniecība (CDC) uzrauga to personu tīmekļa vietnes, e-pastus un tiešsaistes darbības, kuras uzskata par politiskiem oponentiem.

2022. gada septembra protestos Irānā CDC aktīvi piedalījās Irānas valdības represīvajā politikā, tostarp identificējot un arestējot protestētājus.

Tāpēc CDC ir atbildīga par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.

8.

Irānas Islāma Republikas tiesībaizsardzības spēki (LEF) (jeb NAJA; FARAJA)

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

Adrese: Tehran (Irāna)

Irānas Islāma Republikas tiesībaizsardzības spēki (LEF) ir vienoti policijas spēki.

Kopš 2022. gada septembra vidū sākās protesti saistībā ar Mahsa Amini nāvi, ir plaši dokumentēti LEF klajie un smagie cilvēktiesību pārkāpumi, piemēram, neselektīva šaušana ar kaujas munīciju uz miermīlīgiem protestētājiem, tostarp bērniem. Bojā gāja vairāk nekā 70 protestētāji, un simtiem tika smagi ievainoti, tostarp bērni. Kopš demonstrāciju sākuma policijas spēki ir arī patvaļīgi aizturējuši daudzus cilvēktiesību aizstāvjus un žurnālistus.

Tāpēc LEF ir atbildīgi par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā.

17.10.2022.”