ISSN 1977-0715

Eiropas Savienības

Oficiālais Vēstnesis

L 114I

European flag  

Izdevums latviešu valodā

Tiesību akti

61. gadagājums
2018. gada 4. maijs


Saturs

 

II   Neleģislatīvi akti

Lappuse

 

 

REGULAS

 

*

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/673 (2018. gada 3. maijs), ar ko groza Regulu (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statusu un finansēšanu

1

LV

Tiesību akti, kuru virsraksti ir gaišajā drukā, attiecas uz kārtējiem jautājumiem lauksaimniecības jomā un parasti ir spēkā tikai ierobežotu laika posmu.

Visu citu tiesību aktu virsraksti ir tumšajā drukā, un pirms tiem ir zvaigznīte.


II Neleģislatīvi akti

REGULAS

4.5.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

LI 114/1


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES, Euratom) 2018/673

(2018. gada 3. maijs),

ar ko groza Regulu (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statusu un finansēšanu

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 224. pantu,

ņemot vērā Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 106.a pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

pēc apspriešanās ar Reģionu komiteju,

ņemot vērā Revīzijas palātas atzinumu (2),

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (3),

tā kā:

(1)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 (4) nosaka īpašu Eiropas tiesisko statusu, ko var izmantot Eiropas politiskās partijas un ar tām saistītie Eiropas politiskie fondi, un paredz, ka tie saņem finansējumu no Eiropas Savienības vispārējā budžeta.

(2)

Ir konstatēta vajadzība Regulu (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 grozīt, lai labāk sasniegtu mērķi mudināt Eiropas politiskās partijas un ar tām saistītos Eiropas politiskos fondus censties nodrošināt stingru saikni starp Eiropas pilsonisko sabiedrību un Savienības iestādēm, jo īpaši Eiropas Parlamentu, un palīdzēt minētajām partijām un fondiem šajos centienos.

(3)

Ievērojot izmaiņas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (5) (“Finanšu regula”), būtu jāpārskata valsts kontaktpunkta definīcija. Attiecīgajām dalībvalstu iestādēm būtu īpaši jānorīko persona vai personas informācijas apmaiņai, ko veic šīs regulas piemērošanas gaitā. Šajā nolūkā tās varētu izraudzīties no personām vai struktūrām, kas jau ir norīkotas jautājumos, kuri saistīti ar agrīnas atklāšanas un izslēgšanas sistēmu, ko izveidojusi un pārvalda Komisija, lai aizsargātu Savienības finanšu intereses.

(4)

Ir nepieciešams labāk nodrošināt, ka Eiropas politiskajām partijām un ar tām saistītajiem Eiropas politiskajiem fondiem ir īstena transnacionāla dimensija, kas vajadzīga, lai reģistrējoties varētu iegūt īpašu Eiropas tiesisko statusu. Turklāt, lai stiprinātu saikni starp politiku valstu un Savienības līmenī un nepieļautu, ka viena un tā pati valsts partija mākslīgi izveido vairākas Eiropas politiskās partijas ar līdzīgu vai identisku politisko virzienu, vienas un tās pašas valsts politiskās partijas biedri nebūtu jāieskaita, nosakot, vai dažādas politiskās apvienības atbilst minimālajām pārstāvības prasībām, kas minētajām apvienībām jāievēro, lai tās varētu reģistrēt kā Eiropas partijas. Tādēļ attiecībā uz minētajām minimālajām pārstāvības prasībām turpmāk būtu jāņem vērā tikai politiskās partijas, nevis atsevišķas fiziskas personas.

(5)

Eiropas politiskajām partijām un ar tām saistītajiem Eiropas politiskajiem fondiem vajadzētu būt iespējai izmantot lielāku daļu no apropriācijām, kas paredzētas to finansējumam Eiropas Savienības vispārējā budžetā. Tādēļ būtu jāpalielina no Eiropas Savienības vispārējā budžeta piešķirto finanšu iemaksu vai dotāciju maksimālā daļa gada atmaksājamajos izdevumos, kas norādīti Eiropas politiskās partijas budžetā, un attaisnotajās izmaksās, kas radušās Eiropas politiskajam fondam.

(6)

Pārredzamības labad un lai stiprinātu Eiropas politisko partiju kontroli un demokrātisko pārskatatbildību, kā arī saikni starp Eiropas pilsonisko sabiedrību un Savienības iestādēm, jo īpaši Eiropas Parlamentu, būtu jāievieš nosacījums, ka saņemt finansējumu no Eiropas Savienības vispārējā budžeta var tikai tad, ja politiskās partijas sastāvā esošās ES dalībvalstu partijas skaidri saskatāmi un lietotājdraudzīgi publicē attiecīgās Eiropas politiskās partijas politisko programmu un logo. Būtu jāmudina iekļaut informāciju par dzimumu līdzsvaru katrā Eiropas politiskās partijas sastāvā esošajā partijā.

(7)

Lai varētu proporcionālāk piešķirt līdzekļus no Eiropas Savienības vispārējā budžeta, objektīvi atspoguļojot vēlētāju reālo atbalstu Eiropas politiskajai partijai, Eiropas politisko partiju un līdz ar to arī attiecīgo saistīto Eiropas politisko fondu finansējumam vajadzētu būt ciešāk saistītam ar pierādāmu vēlētāju atbalstu. Tādēļ noteikumi par finansējuma sadali būtu jāpielāgo, lai vairāk ņemtu vērā, kāda ir no katras Eiropas politiskās partijas ievēlēto deputātu daļa Eiropas Parlamentā.

(8)

Ja apstākļu maiņas dēļ Eiropas politiskā partija vai Eiropas politiskais fonds vairs neatbilst vienam vai vairākiem reģistrācijas nosacījumiem, to vajadzētu no reģistra svītrot.

(9)

Juridiskās noteiktības un pārredzamības apsvērumu dēļ būtu skaidri jāparedz, ka Eiropas politisko partiju vai Eiropas politisko fondu saprātīgā termiņā var svītrot no reģistra, ja partija vai fonds ir sniedzis nepatiesu vai nepilnīgu informāciju, uz kuras pamata ir pieņemts lēmums reģistrēt attiecīgo partiju vai fondu.

(10)

Savienības finanšu interešu aizsardzība būtu jāstiprina, nosakot, ka pārkāpumu gadījumos no Eiropas Savienības vispārējā budžeta piešķirtā finansējuma atgūšana būtu jānodrošina, atgūstot summas, kas nepamatoti izmaksātas, no fiziskām personām, kuras atbildīgas par attiecīgo pārkāpumu, attiecīgos gadījumos ņemot vērā izņēmuma apstākļus, kas attiecas uz minētajām fiziskajām personām.

(11)

Lai novērtētu ar šo regulu grozītās Regulas (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 ietekmi, izmantojot būtiskus pierādījumus par tās praktisko darbību, ierosinātās visaptverošās pārskatīšanas datums būtu jāatliek. Šajā visaptverošajā pārskatīšanā īpaša uzmanība būtu jāpievērš ar šo regulu grozītās Regulas (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 ietekmei uz mazu Eiropas politisko partiju un ar tām saistīto Eiropas politisko fondu stāvokli.

(12)

Jaunās prasības par Eiropas politisko partiju politiskās programmas un logo publicēšanu būtu pēc iespējas pilnīgāk jāpiemēro jau finansējuma pieteikumiem 2019. gadam, kad notiks nākamās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Tādēļ šajā regulā būtu jāparedz pārejas režīms.

(13)

Lai nodrošinātu, ka ar šo regulu ieviestie grozījumi Regulā (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 ir piemērojami laikus, šai regulai būtu jāstājas spēkā dienā, kad tā publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

(14)

Tādēļ Regula (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 būtu attiecīgi jāgroza,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 groza šādi:

1)

regulas 12. apsvērumu aizstāj ar šādu:

“(12)

Eiropas politiskajām partijām un ar tām saistītajiem Eiropas politiskajiem fondiem, kas vēlas, lai tos par tādiem atzīst Savienības līmenī, iegūstot Eiropas tiesisko statusu, un kas vēlas saņemt finansējumu no Eiropas Savienības vispārējā budžeta, būtu jāatbilst noteiktiem principiem un jāizpilda noteikti nosacījumi. Jo īpaši ir nepieciešams, lai Eiropas politiskās partijas un ar tām saistītie Eiropas politiskie fondi – sevišķi savās programmās un darbībās – ievērotu vērtības, uz kuru pamata ir dibināta Savienība un kuras izklāstītas LES 2. pantā, proti, cilvēka cieņas respektēšanu, brīvību, demokrātiju, līdztiesību, tiesiskumu un cilvēktiesību, tostarp minoritāšu tiesību, ievērošanu.”;

2)

iekļauj šādu apsvērumu:

“(30a)

Saskaņā ar noteikumiem un procedūrām, kas paredzētas Padomes Regulā (ES) 2017/1939 (*1), Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu finansējuma kontekstā Eiropas Prokuratūrai (EPPO) ir uzdevums izmeklēt iespējamus noziedzīgus nodarījumus, kuri skar Savienības finanšu intereses, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2017/1371 nozīmē (*2). Iestādei piemērojams Regulas (ES) 2017/1939 24. pantā paredzētais pienākums.

(*1)  Padomes Regula (ES) 2017/1939 (2017. gada 12. oktobris), ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidei (OV L 283, 31.10.2017., 1. lpp.)."

(*2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2017/1371 (2017. gada 5. jūlijs) par cīņu pret krāpšanu, kas skar Savienības finanšu intereses, izmantojot krimināltiesības (OV L 198, 28.7.2017., 29. lpp.).”;"

3)

regulas 2. panta 10. punktu aizstāj ar šādu:

“10)

“valsts kontaktpunkts” ir jebkura persona vai personas, ko dalībvalstu attiecīgās iestādes ir īpaši norīkojušas informācijas apmaiņai šīs regulas piemērošanas nolūkā;”;

4)

regulas 3. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta b) apakšpunkta pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“tās sastāvā esošās partijas pārstāv Eiropas Parlamenta deputāti vismaz vienā ceturtdaļā dalībvalstu, deputāti valstu parlamentos, reģionālajos parlamentos vai reģionālajās asamblejās, vai”;

b)

iekļauj šādu punktu:

“ba)

tās sastāvā esošās partijas nav citas Eiropas politiskās partijas biedri;”;

5)

regulas 10. panta 3. punkta pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“Eiropas Parlaments pēc savas iniciatīvas vai pēc pamatota pilsoņu grupas lūguma, kas iesniegts atbilstoši attiecīgajiem tā Reglamenta noteikumiem, Padome vai Komisija var iesniegt Iestādei pieprasījumu pārbaudīt, vai konkrēta Eiropas politiskā partija vai Eiropas politiskais fonds atbilst 3. panta 1. punkta c) apakšpunktā un 3. panta 2. punkta c) apakšpunktā paredzētajiem nosacījumiem. Šādos un 16. panta 3. punkta a) apakšpunktā minētos gadījumos Iestāde prasa ar 11. pantu izveidotajai neatkarīgu ievērojamu personu komitejai sniegt atzinumu par šo jautājumu. Komiteja sniedz savu atzinumu divu mēnešu laikā.”;

6)

regulas 17. panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

“4.   Finanšu iemaksas vai dotācijas no Eiropas Savienības vispārējā budžeta nepārsniedz 90 % no gada atmaksājamiem izdevumiem, kas norādīti Eiropas politiskās partijas budžetā, un 95 % no attaisnotajām izmaksām, kas radušās Eiropas politiskajam fondam. Eiropas politiskās partijas var izmantot vēl neizmantoto daļu no Savienības iemaksas, kas piešķirta atmaksājamo izdevumu segšanai, nākamā finanšu gada laikā pēc iemaksas piešķiršanas. Summas, kas nav izmantotas pēc minētā finanšu gada, atgūst saskaņā ar Finanšu regulu.”;

7)

regulas 18. pantā iekļauj šādu punktu:

“2.a   Eiropas politiskā partija savā pieteikumā iekļauj pierādījumus, kas apliecina, ka tās sastāvā esošās ES dalībvalstu partijas pēdējos 12 mēnešos pirms pieteikuma iesniegšanas galīgā termiņa savās tīmekļa vietnēs parasti ir skaidri saskatāmi un lietotājdraudzīgā veidā publicējušas attiecīgās Eiropas politiskās partijas politisko programmu un logo.”;

8)

regulas 19. panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

“1.   Attiecīgās apropriācijas, kas ir pieejamas Eiropas politiskajām partijām un Eiropas politiskajiem fondiem, kuriem ir piešķirtas iemaksas vai dotācijas saskaņā ar 18. pantu, ik gadu sadala, balstoties uz šādu sadales shēmu:

10 % sadala vienādās daļās starp saņēmējām Eiropas politiskajām partijām,

90 % sadala starp saņēmējām Eiropas politiskajām partijām proporcionāli to Eiropas Parlamentā ievēlēto deputātu skaitam.

Tādu pašu sadales shēmu izmanto, lai piešķirtu finansējumu Eiropas politiskajiem fondiem, pamatojoties uz to saistību ar kādu no Eiropas politiskajām partijām.”;

9)

regulas 27. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta b) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“b)

ja saskaņā ar 10. panta 2. līdz 5. punktā paredzētajām procedūrām ir noteikts, ka tā/tas vairs neatbilst vienam vai vairākiem no 3. panta 1. vai 2. punktā paredzētajiem nosacījumiem;”;

b)

iekļauj šādu apakšpunktu:

“ba)

ja lēmums reģistrēt attiecīgo partiju vai fondu ir balstīts uz nepareizu vai maldinošu informāciju, par kuru atbildīgs ir pieteikuma iesniedzējs, vai ja šāds lēmums ir iegūts ar viltu; vai”;

10)

iekļauj šādu pantu:

“27.a pants

Fizisku personu atbildība

Ja Iestāde uzliek finansiālas sankcijas situācijās, kas minētas 27. panta 2. punkta a) apakšpunkta v) vai vi) punktā, tā, lai atgūtu naudas līdzekļus saskaņā ar 30. panta 2. punktu, var konstatēt, ka arī fiziskā persona, kas ir Eiropas politiskās partijas vai Eiropas politiskā fonda pārvaldes, vadības vai uzraudzības struktūras loceklis vai kam ir Eiropas politiskās partijas vai Eiropas politiskā fonda pārstāvības, lēmumu pieņemšanas vai kontroles pilnvaras, ir atbildīga par pārkāpumu šādos gadījumos:

a)

situācijā, kas minēta 27. panta 2. punkta a) apakšpunkta v) punktā, ja šajā noteikumā minētajā spriedumā ir konstatēts, ka arī fiziskā persona ir atbildīga par attiecīgajām nelikumīgajām darbībām;

b)

situācijā, kas minēta 27. panta 2. punkta a) apakšpunkta vi) punktā, ja arī fiziskā persona ir atbildīga par attiecīgo rīcību vai neprecizitātēm.”;

11)

regulas 30. panta 2. punktu groza šādi:

a)

pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“Eiropas politiskā partija vai Eiropas politiskais fonds, kam piemērotas sankcijas, pamatojoties uz jebkādu pārkāpumu, kurš minēts 27. panta 1. punktā un 27. panta 2. punkta a) apakšpunkta v) un vi) punktā, minētā iemesla dēļ vairs neatbilst 18. panta 2. punktam. Tā rezultātā Eiropas Parlamenta kredītrīkotājs atceļ iemaksu vai dotāciju nolīgumu vai lēmumu par Savienības finansējumu, kas saņemts saskaņā ar šo regulu, un atgūst nepamatoti samaksātās summas saskaņā ar iemaksu vai dotāciju nolīgumu vai lēmumu, tostarp visus neizlietotos Savienības līdzekļus no iepriekšējiem gadiem. Eiropas Parlamenta kredītrīkotājs atgūst arī summas, kas nepamatoti samaksātas saskaņā ar iemaksu vai dotāciju nolīgumu vai lēmumu, no fiziskas personas, attiecībā uz kuru pieņemts lēmums saskaņā ar 27.a pantu, attiecīgos gadījumos ņemot vērā izņēmuma apstākļus, kas attiecas uz šo fizisko personu.”;

b)

otro daļu aizstāj ar šādu:

“Šādā finansējuma izbeigšanas gadījumā Eiropas Parlamenta kredītrīkotāja maksājumi tiek ierobežoti līdz Eiropas politiskās partijas atmaksājamiem izdevumiem vai Eiropas politiskā fonda attiecināmajām izmaksām, kas radušās līdz dienai, kad stājas spēkā lēmums par finansēšanas izbeigšanu.”;

12)

regulas 32. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta i) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“i)

tās tehniskās palīdzības aprakstu, kas sniegta Eiropas politiskajām partijām;”;

b)

punkta j) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“j)

Eiropas Parlamenta novērtējuma ziņojumu par šīs regulas piemērošanu un par finansētajiem pasākumiem, kas minēts 38. pantā; un”

c)

pievieno šādu punktu:

“k)

atjauninātu sarakstu ar Eiropas Parlamenta deputātiem, kuri ir Eiropas politiskās partijas biedri.”;

13)

regulas 34. pantu aizstāj ar šādu:

“34. pants

Tiesības tikt uzklausītam

Pirms Iestāde vai Eiropas Parlamenta kredītrīkotājs pieņem lēmumu, kurš var negatīvi ietekmēt Eiropas politiskās partijas, Eiropas politiskā fonda, 8. pantā minēta pieteikuma iesniedzēja vai 27.a pantā minētas fiziskās personas tiesības, Iestāde vai kredītrīkotājs uzklausa attiecīgās Eiropas politiskās partijas, Eiropas politiskā fonda vai pieteikuma iesniedzēja, vai fiziskās personas pārstāvjus. Iestāde vai Eiropas Parlaments pienācīgi izklāsta iemeslus lēmuma pieņemšanai.”;

14)

regulas 38. pantu aizstāj ar šādu:

“38. pants

Izvērtēšana

Eiropas Parlaments pēc apspriešanās ar Iestādi līdz 2021. gada 31. decembrim un turpmāk reizi piecos gados publicē ziņojumu par šīs regulas piemērošanu un finansētajām darbībām. Ziņojumā attiecīgā gadījumā norāda iespējamos grozījumus, kas jāizdara statusa un finansēšanas sistēmā.

Ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tam, kad Eiropas Parlaments publicējis minēto ziņojumu, Komisija iesniedz ziņojumu par šīs regulas piemērošanu, kurā īpašu uzmanību pievērš tās ietekmei uz mazu Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu stāvokli.” Ziņojumam attiecīgā gadījumā pievieno likumdošanas priekšlikumu par grozījumiem šajā regulā.”;

15)

iekļauj šādu pantu:

“40.a pants

Pārejas noteikumi

1.   Šīs regulas noteikumus, kas piemērojami līdz 2018. gada 4. maijam, turpina piemērot darbībām un saistībām, kuras attiecas uz Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu finansēšanu Eiropas līmenī, 2018. finanšu gadā.

2.   Atkāpjoties no 18. panta 2.a punkta, Eiropas Parlamenta kredītrīkotājs, pirms tas pieņem lēmumu par finansējuma pieteikumu attiecībā uz 2019. finanšu gadu, pieprasa 18. panta 2.a punktā minētos pierādījumus tikai par laikposmu no 2018. gada 5. jūlija.

3.   Pirms 2018. gada 4. maija reģistrētas Eiropas politiskās partijas vēlākais līdz 2018. gada 5. jūlijam iesniedz dokumentus, kas pierāda to atbilstību 3. panta 1. punkta b) un ba) apakšpunktā paredzētajiem nosacījumiem.

4.   Ja Eiropas politiskā partija 3. punktā noteiktajā laikposmā nepierāda, ka tā atbilst 3. panta 1. punkta b) un ba) apakšpunktā paredzētajiem nosacījumiem, Iestāde šo partiju un ar to saistīto Eiropas politisko fondu no reģistra svītro.”

2. pants

Šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2018. gada 3. maijā

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētājs

A. TAJANI

Padomes vārdā –

priekšsēdētāja

L. PAVLOVA


(1)  OV C 129, 11.4.2018., 96. lpp.

(2)  OV C 18, 18.1.2018., 1. lpp.

(3)  Eiropas Parlamenta 2018. gada 17. aprīļa nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2018. gada 26. aprīļa lēmums.

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 1141/2014 (2014. gada 22. oktobris) par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statusu un finansēšanu (OV L 317, 4.11.2014., 1. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (2012. gada 25. oktobris) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, un par Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 atcelšanu (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).