Prejudiciālo nolēmumu tiesvedība — ieteikumi valsts tiesām

 

KOPSAVILKUMS:

Ieteikumi valstu tiesām par prejudiciālās tiesvedības ierosināšanu

Līguma par Eiropas Savienības darbību 267. pants

Līguma par Eiropas Savienību 19. pants

KĀDS IR IETEIKUMU, LĪGUMA PAR EIROPAS SAVIENĪBAS DARBĪBU 267. PANTA UN LĪGUMA PAR EIROPAS SAVIENĪBU 19. PANTA 3. PUNKTA MĒRĶIS?

Ar 2019. gada ieteikumiem:

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Prejudiciālo nolēmumu tiesvedības nozīmīgums

Šī procedūra ir noderīga, kad valsts tiesā rodas neskaidrības saistībā ar interpretāciju, kas ir jauna un attiecināma uz vispārējām interesēm vienveidīgai ES tiesību piemērošanai, vai kad šķiet, ka pastāvošā judikatūra neietver nepieciešamās norādes, kā atrisināt jaunu juridisko situāciju.

Ieteikumu struktūra

Daļa ieteikumu ir attiecināmi uz visiem lūgumiem sniegt prejudiciālu nolēmumu, un papildu ieteikumi īpaši attiecas uz paātrināto tiesvedību* vai steidzamības tiesvedību*.

Kas iesniedz lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu?

Valsts tiesa, kurā tika celta prasība, vienpersoniski uzņemas atbildību gan par lūguma sniegt prejudiciālu nolēmumu nepieciešamības, gan jautājumu, ko tā iesniedz EST, atbilstības noteikšanu.

Tiesām, kas iesniedz lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu, cita starpā ir:

Priekšmets un darbības joma

Mijiedarbība starp lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu un valstu tiesvedību

Lūguma sniegt prejudiciālu nolēmumu forma un saturs

Datu aizsardzība un lūguma sniegt prejudiciālu nolēmumu anonimizācija

Lūguma sniegt prejudiciālu nolēmumu nosūtīšana EST

Izmaksas un juridiskā palīdzība

EST kancelejas loma

Lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu izskatīšana paātrināti un steidzamības kārtā

KOPŠ KURA LAIKA IETEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Tie ir piemērojami kopš 2019. gada 8. novembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Prejudiciāls nolēmums. Procedūra, kuru izmanto gadījumos, kad rodas bažas par ES tiesību akta interpretāciju vai likumību un:
Paātrinātā tiesvedība. Procedūra, kuru izmanto, kad lietas raksturs un izņēmuma apstākļi prasa ātru lietas izskatīšanu. Paātrinātā tiesvedība ir jāizmanto tikai tad, ja īpaši apstākļi rada ārkārtas situāciju, kas prasa ātru EST nolēmumu par uzdotajiem jautājumiem. Tāda situācija varētu rasties, piemēram, ja pastāv nopietni un tūlītēji draudi sabiedrības veselībai vai videi, ko ātrs EST lēmums varētu palīdzēt novērst, vai ja īpašos apstākļos ir nepieciešams ļoti īsā laikā atrisināt neskaidrības par valsts konstitucionālo tiesību un ES tiesību pamatjautājumiem.
Steidzamības tiesvedība. Procedūra, kas ir attiecināma tikai tad, ja pastāv jautājumi saistībā ar brīvību, drošību un tiesiskumu. It īpaši, ar to ierobežo to pušu skaitu, kam ir tiesības iesniegt rakstveida apsvērumus, un ļauj ļoti steidzamā gadījumā procedūras rakstisko posmu izlaist pirms EST.

PAMATDOKUMENTI

Ieteikumi valstu tiesām par prejudiciālā nolēmuma tiesvedības ierosināšanu (OV C 439, 25.11.2016., 1.–8. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa — Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa — Noteikumi par iestādēm, 1. nodaļa — Iestādes, 5. iedaļa — Eiropas Savienības Tiesa, 267. pants (bijušais EKL 234. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 164. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, III sadaļa — Noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm, 19. pants (OV C 202, 7.6.2016., 27. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Tiesas Reglaments (OV L 265, 29.9.2012., 1.–42. lpp.).

Tiesas Reglamenta grozījumi (OV L 173, 26.6.2013., 65. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 26.04.2022