Eiropas Komisija

Eiropas Komisija ir Eiropas Savienības (ES) izpildvara.

Komisijā, kas izveidota 1957. gadā, pašlaik ir 27 komisāri, tostarp tās priekšsēdētājs. Tā darbojas ES vispārējās interesēs pilnīgi neatkarīgi no ES dalībvalstu valdībām un atskaitās Eiropas Parlamentam.

Tai ir iniciatīvas tiesības ierosināt tiesību aktus plašā politikas jomu klāstā. Tieslietu un iekšlietu jomās tai ir iniciatīvas tiesības kopā ar dalībvalstīm. Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības Padome var lūgt Komisiju iesniegt tiesību aktu priekšlikumus. Arī ES pilsoņi, izmantojot Eiropas pilsoņu iniciatīvu, var aicināt Komisiju ierosināt tiesību aktus.

Komisija var būt tiesīga pieņemt neleģislatīvus aktus, proti, deleģētos un īstenošanas aktus, un tai ir būtiskas pilnvaras nodrošināt godīgus konkurences apstākļus ES uzņēmumiem.

Komisija pārrauga ES tiesību aktu īstenošanu. Tā izpilda ES budžetu sadarbībā ar dalībvalstīm un pārvalda finansēšanas programmas. Tā veic arī Līgumos noteiktās koordinēšanas, izpildes un pārvaldības funkcijas. Tā pārstāv ES starptautiskajās sarunās, jo īpaši tirdzniecības politikas un humānās palīdzības jomā.

Komisija sastāv no politikas departamentiem jeb ģenerāldirektorātiem (ĢD) un dienestiem, kuri galvenokārt ir izvietoti Briselē un Luksemburgā.

SKATĪT ARĪ: