Drošāka ES -policijas sadarbība un krīžu pārvarēšana

Regulā (ES) Nr. 513/2014 ir izklāstīti noteikumi par Eiropas Savienības finansēšanas instrumentu, kas ir Iekšējās drošības fonda (IDF) daļa un kas attiecas uz policijas sadarbību, noziedzības novēršanu un apkarošanu un krīžu pārvarēšanu.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 513/2014 (2014. gada 16. aprīlis), ar ko kā daļu no Iekšējās drošības fonda izveido finansiālā atbalsta instrumentu policijas sadarbībai, noziedzības novēršanai un apkarošanai un krīžu pārvarēšanai un atceļ Padomes Lēmumu 2007/125/TI.

KOPSAVILKUMS

Šī instrumenta, kas zināms kā IDF - policijaspārrobežu noziedzības, smagu noziegumu un organizētās noziedzības, tostarp terorisma, apkarošanu;sadarbības stiprināšanu starp tiesībaizsardzības iestādēm un citām iestādēm ES valstīs regula, mērķis ir veicināt augsta līmeņa drošību ES. Lai sasniegtu šo mērķi, ar to tiks atbalstītas darbības, kuras ir saistītas ar: noziedzības novēršanu;pārrobežu noziedzības, smagu noziegumu un organizētās noziedzības, tostarp terorisma, apkarošanu;sadarbības stiprināšanu starp tiesībaizsardzības iestādēm un citām iestādēm ES valstīs, kā arī Eiropolu un citām ES iestādēm, un attiecīgajām trešo valstu un starptautiskajām organizācijām.

Ar to tiks arī atbalstītas darbības, lai uzlabotu ES valstu un Eiropas Savienības spēju efektīvi pārvaldīt ar drošību saistītus riskus un krīzes, kā arī sagatavoties cilvēku un kritiskās infrastruktūras (piemēram, elektroenerģijas, ūdens un transporta) aizsardzībai pret teroristu uzbrukumiem un citiem ar drošību saistītiem negadījumiem.

Darbības mērķi

1.

Stiprināt ES valstu spēju novērst un apkarot pārrobežu noziedzību.

2.

Veicināt sadarbību starp ES valstu tiesībaizsardzības iestādēm (policiju, muitu u. c.) un starp ES valstīm un Eiropolu.

3.

Attīstīt mācību programmas, tostarp attiecībā uz tehniskajām un profesionālajām iemaņām un zināšanām par pienākumiem saistībā ar cilvēktiesībām.

4.

Attīstīt pasākumus, aizsardzību, mehānismus un paraugpraksi noziedzīgu nodarījumu laicīgai atklāšanai, liecinieku un cietušo aizsardzībai un atbalstam.

5.

Attīstīt pasākumus, kas pastiprina ES valstu administratīvo un operatīvo spēju aizsargāt kritisko infrastruktūru.

6.

Ātri sagatavot visaptverošus un precīzus pārskatus par krīzes situācijām, koordinēt risinājuma pasākumus un dalīties ar slepenu un sensitīvu informāciju.

7.

Izstrādāt integrētas metodes, pamatojoties uz kopīgiem un vienādiem novērtējumiem krīzes situācijās, un sekmēt savstarpēju izpratni par ES valstu un partnervalstu dažādām apdraudējuma līmeņu definīcijām.

Atbilstīgu darbību piemēri:

darbības policijas sadarbības uzlabošanai, tai skaitā kopīgas izmeklēšanas grupas;

komunikācijas pasākumi;

ES un valstu IT sistēmu uzturēšana, īpaši kiberdrošības un kibernoziedzības jomās;

projekti saistībā ar ārpussavienības valstīm un tajās īstenojami projekti.

Lai sasniegtu fonda mērķus, dalībvalstis izveidos valstu programmas un tās iesniegs Eiropas Komisijai apstiprināšanai. Resursu sadalījumam pa mērķiem būs jābūt samērīgam attiecībā uz uzdevumiem un vajadzībām.

Budžets

Programmas budžets 2014.-2020. gadam ir EUR 1,004 miljardi, un tas ir sadalīts šādi (pašreizējās cenās):

EUR 662 miljoni ES valstu programmām (regulā ir detalizēti norādīts, kā tie jāsadala starp dalībvalstīm);

EUR 342 miljoni ES darbībām, ārkārtas palīdzībai un tehniskajai palīdzībai pēc Eiropas Komisijas iniciatīvas.

Īstenošana

Fonda īstenošanas noteikumi un procedūras ir izklāstītas Regulā (ES) Nr. 514/2014.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 513/2014

21.5.2014.

OV L 150, 20.5.2014.

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 514/2014 (2014. gada 16. aprīlis), ar ko paredz vispārīgus noteikumus Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondam un finansiālā atbalsta instrumentam policijas sadarbībai, noziedzības novēršanai un apkarošanai un krīžu pārvarēšanai (OV L 150, 2014. gada 20. maijs).

Pēdējā atjaunināšana: 10.08.2014