Dažu publisko dokumentu aprites vienkāršošana ES
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) 2016/1191 par iedzīvotāju brīvas pārvietošanās veicināšanu, vienkāršojot dažu publisko dokumentu uzrādīšanas prasības ES teritorijā
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
-
Tās mērķis ir samazināt birokrātismu un izmaksas iedzīvotājiem, kad viņi uzrāda Eiropas Savienības valsts iestādēm publisku dokumentu, ko izdevušas citas ES valsts iestādes.
-
Ar to atceļ apostilleprasību (skat. sadaļu tālāk) un vienkāršo formalitātes saistībā ar apliecinātām kopijām un tulkojumiem.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Darbības joma
-
Regula ir piemērojama publiskiem dokumentiem, ieskaitot administratīvus dokumentus, notariālus aktus, spriedumus un konsulārus dokumentus, noteiktās jomās.
-
Regula attiecas uz šādām jomām:
-
dzimšanas faktu;
-
miršanas faktu;
-
vārdu un uzvārdu;
-
laulību (tostarp spēju doties laulībā un ģimenes stāvokli);
-
laulības šķiršanu, laulāto atšķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu;
-
reģistrētām partnerattiecībām (tostarp spēju stāties reģistrētās partnerattiecībās un reģistrētu partnerattiecību statusu);
-
reģistrēto partnerattiecību izbeigšanu, reģistrēto partneru atšķiršanu vai reģistrēto partnerattiecību atzīšanu par neesošām;
-
vecāku statusu, tostarp adopciju;
-
domicilu un/vai uzturēšanās vietu;
-
valstspiederību;
-
to, ka personai nav sodāmības;
-
tiesībām balsot vai izvirzīt savu kandidatūru pašvaldību vēlēšanās un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
-
Regula attiecas tikai uz publiskā dokumenta autentiskumu, nevis uz tā saturu vai tiesiskām sekām.
Apostilleprasības atcelšana
Jomās, uz kurām attiecas regula, gadījumos, kad iedzīvotājs ES valsts iestādēm uzrāda citas ES valsts iestāžu izdotu publisku dokumentu, dokumentu saņēmušās iestādes nedrīkst prasīt, lai uz dokumenta būtu uzspiests apostille spiedogs (apostille spiedogs ir paredzēts, lai apliecinātu ārvalstī izdota publiska dokumenta autentiskumu).
Apliecinātas kopijas
-
ES valstis var pieprasīt uzrādīt publiskā dokumenta oriģinālu vai tā apliecinātu kopiju, bet ne abus vienlaicīgi.
-
Ja ES valsts ļauj dokumenta oriģināla vietā uzrādīt apliecinātu kopiju, tad tai ir jāpieņem citā ES valstī sagatavota apliecināta kopija.
Tulkojumi
ES valsts, kurā uzrāda publisku dokumentu, nav tiesīga pieprasīt tulkojumu, ja publiskais dokuments ir vienā no šīs ES valsts oficiālajām valodām vai jebkurā citā valodā, kuru šī ES valsts ir atzinusi par pieņemamu.
Tāpat tulkojumu nevar pieprasīt, ja publiskajam dokumentam ir pievienota daudzvalodu standarta veidlapa. Tomēr iestāde, kurai publiskais dokuments tiek uzrādīts, nolemj, vai daudzvalodu standarta veidlapā iekļautā informācija ir pietiekama minētā publiskā dokumenta apstrādei.
Daudzvalodu standarta veidlapas
-
Ar regulu ievieš fakultatīvas daudzvalodu standarta veidlapas visās ES valodās.
-
Iedzīvotāji šīs veidlapas var uzrādīt citā ES valstī kā tulkošanas palīglīdzekli, kas pievienots viņu publiskajiem dokumentiem, lai izvairītos no nepieciešamības nodrošināt tulkojumu.
-
Ja uzrādītajam publiskajam dokumentam ir pievienota daudzvalodu standarta veidlapa, tad dokumentu saņēmusī ES valsts var pieprasīt dokumenta tulkojumu tikai ārkārtas apstākļos.
-
Ja pastāv šādi ārkārtas apstākļi un ES valsts pieprasa apliecinātu tulkojumu, tad tai ir jāpieņem citā ES valstī sagatavots apliecināts tulkojums.
-
Daudzvalodu standarta veidlapas kā publisku dokumentu tulkošanas palīglīdzekļi ir pieejamas dokumentiem saistībā ar:
-
dzimšanas faktu;
-
to, ka persona ir dzīva;
-
miršanas faktu;
-
laulību (tostarp spēju doties laulībā un ģimenes stāvokli);
-
reģistrētām partnerattiecībām (tostarp spēju stāties reģistrētās partnerattiecībās un reģistrētu partnerattiecību statusu);
-
domicilu un/vai uzturēšanās vietu;
-
to, ka personai nav sodāmības.
Viltoti dokumenti
-
Ar regulu izveido mehānismu sadarbībai starp ES valstu iestādēm, lai cīnītos pret viltotu publisko dokumentu izmantošanu. Šī sadarbības mehānisma pamatu veido esoša IT sistēma (Iekšējā tirgus informācijas sistēma).
-
Sadarbības mehānisms ļauj dokumentu saņēmušās ES valsts iestādēm sazināties ar izdevējas ES valsts iestādēm, ja ir nopietnas šaubas par iedzīvotāja uzrādīta publiska dokumenta autentiskumu.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama no 2019. gada 16. februāra, izņemot šādus pantus:
-
24. panta 2. punkts (informācija, ko ES valstis paziņo par konkrētai valstij domātiem ierakstu nosaukumiem, kas iekļaujami daudzvalodu standarta veidlapās) ir piemērojams no 2017. gada 16. februāra;
-
12. pants un 24. panta 3. punkts (konkrētai valstij domātu ierakstu nosaukumu pieejamība Eiropas e-tiesiskuma portālā) ir piemērojams no 2018. gada 16. februāra;
-
22. pants un 24. panta 1. punkts (informācija, ko ES valstis paziņo Eiropas Komisijai) ir piemērojams no 2018. gada 16. augusta.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/1191 (2016. gada 6. jūlijs) par iedzīvotāju brīvas pārvietošanās veicināšanu, vienkāršojot dažu publisko dokumentu uzrādīšanas prasības Eiropas Savienībā, un grozījumiem Regulā (ES) Nr. 1024/2012 (OV L 200, 26.7.2016., 1.–136. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 12.01.2017