Fasēti produkti – pildīšana un iepakojuma marķēšana
KOPSAVILKUMS:
Direktīva 76/211/EEK par dažu fasētu produktu pildīšanu pēc svara vai tilpuma
KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?
Ar to tiek ieviesti vienoti tiesību akti visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, kuros izklāstīti nosacījumi ar zīmi “℮” marķētu fasējumu* uzpildīšanai. Tās mērķis ir nodrošināt, lai uz fasēta produkta* iepakojuma norādītais daudzums būtu pareizs un lai tas būtu pareizi marķēts.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Gadu gaitā direktīvā ir veikti grozījumi, un šajā kopsavilkumā atspoguļots tās pašreizējais saturs.
Darbības joma
Direktīva attiecas uz fasējumiem, kuros ir produkti, kurus pārdod atsevišķi un noteiktā svarā vai tilpumā, ko iepriekš izvēlējies iepakotājs un ir vismaz 5 g vai 5 ml un nepārsniedz 10 kg vai 10 l.
Zīme “℮”
- Direktīvā ir izklāstīti nosacījumi, kas jāievēro, lai fasētam produktam varētu piešķirt zīmi “℮”. Zīme “℮”, kas atrodas blakus nominālajam daudzumam*, apliecina atbilstību ES noteikumiem par tilpuma vai svara norādīšanu un mērīšanas metodēm, kas jāievēro fasētu produktu pārdevējiem. Lai gan zīme “℮” nav obligāta, tās piestiprināšana produktam nozīmē, ka produktu var pārdot visās dalībvalstīs, nepārbaudot atbilstību atsevišķu valstu prasībām.
- Lai nodrošinātu, ka norādītais daudzums ir pareizs, ar zīmi “℮” marķētiem iepakojumiem jāatbilst šādām prasībām.
- Vidējam produkta daudzumam iepakojumos no vienas un tās pašas partijas jābūt vienādam vai lielākam par daudzumu, kas norādīts uz iepakojuma.
- Nominālais daudzums attiecas tikai uz produktu. Tas neietver iepakojumu vai materiālus, kas izmantoti produkta aizsardzībai, apstrādei vai uzglabāšanai, vai kas kalpo kā palīgmateriāli produkta lietošanas laikā.
- Tikai ļoti nelielā daļā fasētu produktu no vienas un tās pašas partijas var būt mazāks produkta daudzums, nekā norādīts uz iepakojuma – to sauc par “‘pieļaujamo negatīvo kļūdu’”. Direktīvas I pielikuma 2.4. punktā šis jautājums ir sīkāk izklāstīts.
- Uzliekot uz produkta zīmi “℮”, iepakotājs vai importētājs apliecina, ka fasējumi atbilst šīs direktīvas prasībām attiecībā uz kvalitātes un metroloģisko kontroli (sīkāka informācija ir sniegta direktīvas I pielikuma 5. iedaļā un II pielikumā).
- Burtam “‘e’” jāatrodas tajā pašā redzeslaukā, kur ir nominālā svara vai nominālā tilpuma norāde, un tam jābūt vismaz 3 milimetrus augstam.
Norāde par svaru vai tilpumu
- Šķidru produktu gadījumā marķējumā ir jānorāda tilpums, savukārt citu produktu gadījumā tajā ir jānorāda svars.
- Fasētu produktu marķējumā ir jābūt arī norādei par svaru un tilpumu, ko izmanto tirdzniecības praksē vai kas atbilst galamērķa valsts tiesību aktu noteikumiem, ja šīs norādes dažādās dalībvalstīs atšķiras.
- Dalībvalstis nedrīkst ne aizliegt, ne ierobežot tādu iepakojumu laišanu tirgū, kas atbilst direktīvas prasībām par tilpuma vai svara norādīšanu un izmantotajām metroloģiskajām metodēm, kā arī par to, vai uz iepakojuma ir zīme “℮”.
Deleģētie akti
Ar grozījumu Regulu (ES) 2019/1243 Eiropas Komisiju pilnvaro pieņemt deleģētos aktus, lai Direktīvu 76/211/EEK pielāgotu tehnikas attīstībai.
KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?
- Direktīva 76/211/EEK bija jātransponē valstu tiesību aktos līdz 1977. gada 22. jūlijam.
- Beļģijā un Īrijā direktīva bija jātransponē valsts tiesību aktos līdz 1979. gada 31. decembrim.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Fasējums. Produkts kopā ar konkrēto iepakojumu, kurā tas ir iefasēts.
Fasēts produkts. Produkts ir fasēts, ja tas ir ievietots jebkura veida iepakojumā, pircējam neesot klāt, un produkta daudzumam fasējumā iepriekš ir noteikts lielums, ko nevar mainīt, neatdarot vai manāmi nepārveidojot iepakojumu.
Nominālais daudzums. Fasējuma satura nominālais daudzums (nominālais svars vai nominālais tilpums) ir svars vai tilpums, kas norādīts uz fasējuma, t. i., fasējumā sagaidāmais produkta daudzums.
PAMATDOKUMENTS
Padomes Direktīva 76/211/EEK (1976. gada 20. janvāris) par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz dažu fasētu produktu pildīšanu pēc svara vai tilpuma (OV L 46, 21.2.1976., 1.–11. lpp.).
Direktīvas 76/211/EEK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1169/2011 (2011. gada 25. oktobris) par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem un par grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās (EK) Nr. 1924/2006 un (EK) Nr. 1925/2006, un par Komisijas Direktīvas 87/250/EEK, Padomes Direktīvas 90/496/EEK, Komisijas Direktīvas 1999/10/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2000/13/EK, Komisijas Direktīvu 2002/67/EK un 2008/5/EK un Komisijas Regulas (EK) Nr. 608/2004 atcelšanu (OV L 304, 22.11.2011., 18.–63. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1830/2003 (2003. gada 22. septembris), kas attiecas uz ģenētiski modificētu organismu izsekojamību un marķēšanu, kā arī no ģenētiski modificētiem organismiem ražotu pārtikas un lopbarības produktu izsekojamību, un ar ko groza Direktīvu 2001/18/EK (OV L 268, 18.10.2003., 24.–28. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Pēdējo reizi atjaunots: 10.05.2022