Kompleksie ceļojumi (līdz 2018. gadam)
KOPSAVILKUMS:
Direktīva 90/314/EEK par kompleksiem ceļojumiem, kompleksām brīvdienām un kompleksām ekskursijām
KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?
-
Ar to izveido vienotus obligātos standartus, kurus piemēro kompleksiem ceļojumiem, kompleksām brīvdienām un kompleksām ekskursijām Eiropas Savienībā (ES).
-
Tādējādi tā dod iespēju patērētājiem iegādāties šos pakalpojumus ES iekšējā tirgū, saņemot maksimālas garantijas.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Komplekss pakalpojums ir vismaz divu dažādu veidu pakalpojumu (transports, izmitināšana vai citi tūrisma pakalpojumi) apvienojums, kas atbilst šādiem diviem nosacījumiem:
-
tas attiecas uz laika posmu, kas garāks par 24 stundām, vai arī ietver izmitināšanu;
-
tas tiek pārdots par kopīgu cenu.
Informācija patērētājiem
-
Visās brošūrās, kas tiek darītas pieejamas patērētājiem, skaidri un precīzi ir jānorāda šāda informācija:
-
cena;
-
galamērķis, maršruts un izmantotie transporta līdzekļi;
-
naktsmītņu veids;
-
maltīšu grafiks;
-
pasu un vīzu režīms;
-
medicīniskās formalitātes;
-
maksājumu grafiks;
-
termiņš, kurā informē patērētāju atcelšanas gadījumā.
-
Informācija, ko satur brošūra, organizatoram uzliek saistības. Ja šajā informācijā tiek veiktas kādas izmaiņas, patērētājiem par to ir skaidri jāpaziņo, lai viņi varētu sniegt savu piekrišanu.
-
Pirms līguma noslēgšanas organizatoram ir pienākums rakstiski sniegt noteiktu informāciju par pasēm, vīzām (laiks, kādā tās iegūstamas) un medicīniskajām formalitātēm.
-
Pirms ekskursijas sākšanas organizators rakstiski sniedz šādu informāciju:
-
apstāšanās un pārsēšanās laiki un vietas, kā arī ziņas par naktsmītni;
-
organizatora vietējā pārstāvja nosaukums, adrese un tālruņa numurs, vai, ja tāda nav, tālruņa numurs, pa kuru zvanīt ārkārtas gadījumos;
-
noteikta papildu informācija, ja ārzemēs ceļo bērni;
-
informācija par apdrošināšanas polises vai palīdzības līguma noslēgšanu izvēles kārtā.
Izmaiņas līgumā
-
Patērētājs, savlaicīgi pirms ekskursijas sākuma informējot organizatoru vai aģentu, var nodot tālāk savas tiesības uz rezervēto kompleksu personai, kura atbilst visiem nosacījumiem, kas attiecas uz komplekso pakalpojumu. Pakalpojuma sākotnējais pircējs un persona, kas saņēmusi tiesības uz rezervēto kompleksu, ir solidāri atbildīgi par atlikuma nomaksāšanu un par jebkādām papildu izmaksām.
-
Līgumā noteiktās cenas nedrīkst mainīt, ja vien līgums nepārprotami neparedz šādu iespēju. Šādā gadījumā mainīt var vienīgi transporta izmaksas, maksājamās nodevas, nodokļus vai maksājumus un valūtas kursus.
-
Ja organizators būtiski groza līgumu, patērētājs var atteikties no līguma bez soda naudas noteikšanas vai arī piekrist izmaiņām, akceptējot līguma papildinājumu (t. i., papildu punktu).
Atcelšana vai līguma neizpilde
-
Ja patērētājs nepiekrīt organizatora piedāvātajām izmaiņām un atsakās no līguma vai arī ja organizators atceļ komplekso pakalpojumu, tad patērētājam ir tiesības vai nu izvēlēties alternatīvu komplekso pakalpojumu (ja tāds tiek piedāvāts) vai arī saņemt samaksātās summas atmaksu. Attiecīgos gadījumos patērētājam ir tiesības saņemt kompensāciju par līguma neizpildi.
-
Organizators ir pilnībā atbildīgs par līguma neizpildi vai neatbilstīgu izpildi, izņemot gadījumus, kad tas ir noticis patērētāja vainas vai force majeure* apstākļu dēļ.
Jauni noteikumi, sākot no 2018. gada jūlija
Direktīvu 90/314/EEK atcels un aizstās ar Direktīvu (ES) 2015/2302 no 2018. gada 1. jūlija. Ar jauno direktīvu aizsardzība tiks paplašināta, attiecinot to ne tikai uz tradicionālajām kompleksajām brīvdienām, ko organizē ceļojumu rīkotāji. Tā aizsargās patērētājus, kuri rezervē cita veida kombinētos ceļojumus, piemēram, tīmekļa vietnē piedāvātus lidojumus un uzturēšanos viesnīcā vai automašīnas nomu.
KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 1990. gada 18. jūnija. ES valstu tiesību aktos tā bija jāiekļauj līdz 1992. gada 31. decembrim.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
* GALVENIE TERMINI
Force majeure: notikums, kuru nav iespējams paredzēt vai kurš, pat ja ir paredzēts, nav kontrolējams, proti, no tā nav iespējams izvairīties, arī ievērojot visu nepieciešamo piesardzību, piemēram, dabas katastrofa.
PAMATDOKUMENTS
Padomes Direktīva 90/314/EEK (1990. gada 13. jūnijs) par kompleksiem ceļojumiem, kompleksām brīvdienām un kompleksām ekskursijām (OV L 158, 23.6.1990., 59.–64. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2005/29/EK (2005. gada 11. maijs), kas attiecas uz uzņēmēju negodīgu komercpraksi iekšējā tirgū attiecībā pret patērētājiem un ar ko groza Padomes Direktīvu 84/450/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 97/7/EK, 98/27/EK un 2002/65/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 2006/2004 (“Negodīgas komercprakses direktīva”) (OV L 149, 11.6.2005., 22.–39. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/2302 (2015. gada 25. novembris) par kompleksiem ceļojumiem un saistītiem ceļojumu pakalpojumiem, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/83/ES un atceļ Padomes Direktīvu 90/314/EEK (OV L 326, 11.12.2015., 1.–33. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 27.03.2017