Intelektuālā īpašuma tiesību piemērošana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2004/48/EK — intelektuālā īpašuma tiesību piemērošana

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Ar šo direktīvu paredz pasākumus, kārtību un aizsardzības līdzekļus, kas ļauj veikt efektīvu intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) civiltiesisko piemērošanu visā ES, nodrošinot standartizētu aizsardzības līmeni iekšējā tirgū.

2017. gadā Eiropas Komisija pieņēma pasākumu kopumu, kura mērķis ir vēl vairāk uzlabot IĪT piemērošanu un izpildi, kā arī cīņu pret viltošanu un pirātismu. Jo īpaši, tā publicēja paziņojumu par vadlīnijām, precizējot šajā direktīvā izklāstītos noteikumus, kas dažādās ES valstīs tika interpretēti atšķirīgi. Pasākumus īsteno saskaņā ar desmit punktu rīcības plānu IĪT piemērošanai ES, ko 2014. gadā pieņēma Komisija.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Mērķi

Direktīvas galvenais mērķis ir nodrošināt, lai radītājiem un izgudrotājiem visā ES būtu pieejami vienādi instrumenti, ar kuriem īstenot savas intelektuālā īpašuma tiesības. Tomēr papildus cīņai pret viltošanu un pirātismu šī direktīva palīdz sasniegt arī citus mērķus, tai skaitā:

Darbības joma

Šo direktīvu piemēro jebkādiem ES tiesību aktos un/vai attiecīgās ES valsts tiesību aktos noteikto IĪT pārkāpumiem.

Šī direktīva neskar:

Vispārīgas saistības

Pieteikums aizsardzības pasākumu piemērošanai

Pieprasījumus piemērot intelektuālā īpašuma aizsardzības pasākumus var iesniegt:

Tiesības uz informāciju

Pēc prasītāja lūguma tiesa var pieprasīt, lai informāciju par to preču vai pakalpojumu izcelsmi un izplatīšanas vai piegādes tīkliem, ar kurām pārkāpj IĪT, sniedz pārkāpējs vai cita persona, ja:

Noteikumi par pierādījumu iegūšanu un saglabāšanu

Pēc prasītāja lūguma tiesa var prasīt pretējai pusei uzrādīt tai pieejamus pierādījumus, ievērojot konfidenciālas informācijas aizsardzības prasības. Tiesa var arī paredzēt pasākumus, lai saglabātu attiecīgos pierādījumus attiecībā uz iespējamo pārkāpumu.

Pagaidu un piesardzības pasākumi

Pēc prasītāja lūguma tiesa var izdot iepriekšēju izpildrakstu*, kura mērķis ir:

Noteiktos gadījumos var dot rīkojumu kā piesardzības pasākumu piemērot iespējamā pārkāpēja kustamā un nekustamā īpašuma arestu, tostarp bankas kontu un citu aktīvu bloķēšanu.

Pasākumi, ko veic, pamatojoties uz lēmumu par lietas būtību

Tiesu iestādes pēc prasītāja lūguma var dot rīkojumu veikt korektīvus pasākumus, ar kuriem veic preču izņemšanu vai galīgu izņemšanu no tirdzniecības aprites, vai arī to iznīcināšanu.

Tiesa var arī izdot pastāvīgu izpildrakstu, ar kuru aizliedz turpināt pārkāpuma darbības vai nosaka kompensācijas cietušajai pusei.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2004. gada 20. maija, un ES dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2006. gada 29. aprīlim.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

Iepriekšējs izpildraksts: saukts arī par pagaidu izpildrakstu — tie ir tiesas pagaidu rīkojumi, ar kuriem pusei liek veikt vai neļauj veikt noteiktas darbība pirms galīgā sprieduma pieņemšanas lietā.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2004/48/EK (2004. gada 29. aprīlis) par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu (OV L 157, 30.4.2004., 45.–86. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas ekonomikas un sociālo lietu komitejai. Norādījumi par dažiem aspektiem saistībā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2004/48/EK par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu (COM(2017) 708 final, 29.11.2017.)

Pēdējo reizi atjaunots: 11.06.2018