Copernicus

Copernicus ir viena no ES kosmosa programmām, kuras mērķis ir nodrošināt pilnīgu, atklātu un bezmaksas piekļuvi datiem un informācijai par mūsu planētu un tās vidi, izmantojot ar satelītu starpniecību veiktu Zemes novērojumu un in situ (nevis kosmosa) datu analīzi. Šo iniciatīvu vada Eiropas Komisija partnerībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), Eiropas Meteoroloģisko satelītu izmantošanas organizāciju (EUMETSAT), Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centru (ECMWF), Eiropas Vides aģentūru (EVA), Mercator Océan International (MOI), Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūru (Frontex), Eiropas Jūras drošības aģentūru (EMSA), Eiropas Savienības Satelītcentru (SatCen) un Kopīgo pētniecības centru, kas ir Komisijas zinātniskais dienests.

Attīstot konkurētspējīgu un dinamisku Eiropas kosmosa un pakalpojumu nozari, programmas Copernicus mērķis ir izveidot inovatīvas Zemes novērošanas sistēmas un pakalpojumus un nodrošināt Eiropai autonomu piekļuvi uz pierādījumiem balstītām zināšanām par vidi un klimatu un svarīgākajām novērošanas un ģeogrāfiskās informācijas apkopošanas tehnoloģijām. Šie informācijas pakalpojumi ir pilnībā, atklāti un bez maksas pieejami lietotājiem.

Copernicus aptver trīs aspektus:

Copernicus pamatlietotāji var būt politikas veidotāji un publiskās iestādes, kas šo informāciju var izmantot par pamatu politikas un tiesību aktu izstrādei, piemēram, vides vai civilās aizsardzības jomās dabas katastrofas vai humanitāras krīzes gadījumā. Citu lietotāju vidū ir komerciāli un privāti lietotāji, izglītības un pētniecības nozares un bezpeļņas organizācijas.

Copernicus datus un informāciju parasti dara pieejamu pilnībā, atklāti un bez maksas. Tas nepieciešams, lai veicinātu to lietošanu un kopīgošanu, kā arī lai stiprinātu Eiropas Zemes novērošanas tirgus, jo īpaši lietotņu un augstas pievienotās vērtības pakalpojumu un produktu izstrādi, piemēram, gaisa kvalitātes monitoringam pilsētās. Atkarībā no pakalpojumu sniedzēja uzņēmējdarbības modeļa daži no šiem lejupējiem pakalpojumiem var būt vai arī var nebūt pieejami bez maksas.

SKATĪT ARĪ: