Gāzes iepirkumu, uzticamu cenu kritēriju un gāzes pārrobežu apmaiņas koordinēšana

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2022/2576 par solidaritātes veicināšanu, labāk koordinējot gāzes iepirkumus, uzticamus cenu kritērijus un gāzes pārrobežu apmaiņu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu ievieš pagaidu ārkārtas pasākumus, kuru mērķis ir samazināt augstās enerģijas cenas un uzlabot gāzes piegādes drošību:

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Krievijas neprovocētais agresijas karš pret Ukrainu un dabasgāzes piegāžu samazinājums no Krievijas uz dalībvalstīm apdraud ES piegādes drošību. Šāda gāzes piegādes izmantošana par ieroci un manipulācijas ar tirgiem, tīši traucējot gāzes plūsmas, ir izraisījušas enerģijas cenu krasu pieaugumu ES, tādējādi kaitējot ES ekonomikai.

Šī regula ir koordinēta ES reakcija nolūkā aizsargāt savus iedzīvotājus un ekonomiku, samazinot atkarību no Krievijas gāzes un pazeminot pārmērīgas cenas.

Pieprasījuma apvienošana un kopīgi iepirkumi

Lai izvairītos no savstarpējas pārsolīšanas un iegūtu lielākas priekšrocības gāzes piegādātāju priekšā, dalībvalstis kopā ar Enerģētikas kopienas valstīm saskaņā ar šo regulu var iesniegt informāciju par savu importētās gāzes pieprasījumu Eiropas Komisijas nolīgtam pakalpojumu sniedzējam, kurš pēc tam:

Dabasgāzes uzņēmumi un gāzi patērējoši uzņēmumi:

Krievijas gāze ir izslēgta no kopīgā iepirkuma.

Gāzes cenas etalonu noteikšana

Energoregulatoru sadarbības aģentūra (ACER) līdz 2020. gada 31. martam izstrādāja jaunu cenas etalonu, lai sekmētu stabilu un prognozējamu sašķidrinātās dabasgāzes cenu noteikšanu.

Ar šo regulu un ar Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes (EVTI) starpniecību izveido tekošās dienas svārstīguma pārvaldības mehānismu *, ko piemēro vienas dienas darījumiem tirdzniecības vietās, kurās tiek tirgoti enerģētikas preču atvasinātie instrumenti, lai novērstu:

Dalībvalstu solidaritāte, lai nodrošinātu elektroenerģijas piegādes nepārtrauktību un būtisko industriju un aizsargājamo lietotāju aizsardzību *

Šie noteikumi dalībvalstīm ļauj:

Tajos ir izklāstīti arī standarta noteikumi par solidaritātes pasākumu nodrošināšanu citām dalībvalstīm ārkārtas situācijas gadījumā saskaņā ar Regulu (ES) 2017/1938 (skatīt kopsavilkumu), ja šīs dalībvalstis nav vienojušās par šādiem pasākumiem.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama no 2022. gada 30. decembra līdz 2024. gada 31. decembrim. Noteikumi par lietderīgāku pārvades jaudu izmantošanu ir piemērojami no 2023. gada 31. marta.

KONTEKSTS

Šī regula ir pieņemta saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 122. pantu, kas ļauj īstenot ekonomikas situācijai piemērotus pasākumus, ja rodas nopietnas grūtības apgādē ar enerģiju.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tekošās dienas svārstīguma pārvaldības mehānisms. Svārstīguma pārvaldības mehānisms, kura mērķis ir ierobežot lielas cenu svārstības elektroenerģijas un gāzes atvasināto instrumentu tirgos vienā un tajā pašā tirdzniecības dienā.
Aizsargājams lietotājs. Mājsaimniecības lietotājs, kas ir pieslēgts gāzes sadales tīklam. Ja attiecīgā dalībvalsts tā izlemj, tas turklāt var būt arī viens vai vairāki no turpmāk minētajiem ar noteikumu, ka mazie vai vidējie uzņēmumi (MVU) vai pakalpojumi, kas minēti 1. un 2. punktā, kopā neveido vairāk kā 20 % no kopējā gāzes galapatēriņa gadā šajā dalībvalstī:

Solidaritātē aizsargājams lietotājs. Mājsaimniecības lietotājs, kas ir pieslēgts gāzes sadales tīklam. Turklāt tas var ietvert vienu vai abus no turpmāk minētajiem:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Regula (ES) 2022/2576 (2022. gada 19. decembris) par solidaritātes veicināšanu, labāk koordinējot gāzes iepirkumus, uzticamus cenu kritērijus un gāzes pārrobežu apmaiņu (OV L 335, 29.12.2022., 1.–35. lpp.).

Padomes Regulas (ES) 2022/2576 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/942 (2019. gada 5. jūnijs), ar ko izveido Eiropas Savienības Energoregulatoru sadarbības aģentūru (pārstrādāta redakcija) (OV L 158, 14.6.2019., 22.–53. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība, VIII sadaļa – Ekonomikas politika un monetārā politika, 1. nodaļa – Ekonomikas politika, 122. pants (bijušais EKL 100. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 98. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 19.01.2024