Programma “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (2021.–2027. gadam)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2021/692, ar ko izveido programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības”

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Vispārīgais mērķis

Programmas vispārīgais mērķis ir aizsargāt un veicināt tiesības un vērtības, kas noteiktas Eiropas Savienības (ES) līgumos, Pamattiesību hartā un piemērojamajās starptautiskajās cilvēktiesību konvencijās, jo īpaši:

Tas tiek darīts, lai saglabātu un pilnveidotu atklātu, tiesībās balstītu, demokrātisku, vienlīdzīgu un iekļaujošu sabiedrību, kuras pamatā ir tiesiskums.

Konkrētie mērķi

Katrs konkrētais mērķis atbilst šādām programmas sadaļām:

Kas var piedalīties?

Programma ir pieejama organizācijām, kas likumīgi izveidotas ES vai aizjūras zemē vai teritorijā, kas ar to ir saistīta, un jebkurai starptautiskai organizācijai.

Tā var būt pieejama arī organizācijām, kas likumīgi izveidotas:

Darbības dotāciju bez uzaicinājuma iesniegt priekšlikumus var piešķirt Valsts līdztiesības iestāžu Eiropas tīklam.

Darba programmas

Programmu īsteno ar darba programmām, kuras Eiropas Komisija pieņēmusi, izmantojot īstenošanas aktus. Komisija ir publicējusi programmas “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” darba programmu 2021.–2022. gadam.

Budžets

Sarunu gaitā programmas budžets tika būtiski palielināts, vairāk nekā divkāršojot tā apjomu no sākotnēji ierosinātajiem 642 miljoniem EUR līdz vairāk nekā 1,55 miljardiem EUR laikposmam no 2021. līdz 2027. gadam.

Pilsoniskā dialoga grupa

Komisijai ir jāizveido pilsoniskā dialoga grupa. Tā nepieciešama, lai nodrošinātu pastāvīgu, atklātu un pārredzamu dialogu ar programmas saņēmējiem un citām attiecīgām ieinteresētajām personām, lai apmainītos ar pieredzi un labu praksi un apspriestu politikas tendences, kas attiecas uz programmas aptvertajām jomām un mērķiem un citām saistītām jomām.

Atcelšana

Ar Regulu (ES) 2021/692 atceļ un aizstāj Regulu (ES) Nr. 1381/2013 (iepriekšējā programma “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība”) un Regulu (ES) Nr. 390/2014 (programma “Eiropa pilsoņiem”).

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2021. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Programma atbalsta plašu organizāciju loku, galveno uzmanību veltot pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kuras darbojas vietējā, reģionālā, valsts un pārrobežu līmenī, kā arī Eiropas tīkliem, valsts iestādēm, līdztiesības iestādēm un valsts cilvēktiesību iestādēm, valsts, reģionālā un vietējā līmeņa iestādēm, akadēmiskajām organizācijām/pētniecības institūtiem, domnīcām un visām struktūrām, kuras veicina ES vērtības un tiesības. Programma atbalsta galveno ES līmeņa tīklu un jumta organizāciju (piemēram, Valstu cilvēktiesību iestāžu Eiropas tīkla) spēju veidošanu, piešķirot darbības dotācijas.

Atbalstītie projekti aptver tādas jomas kā apmācība, spēju veidošana, labas prakses apmaiņa starp dalībvalstu iestādēm un struktūrām un pašvaldību sadraudzība.

Tie ietver arī atbalstu vietējo aktīvistu organizācijām un pilsoniskajai sabiedrībai, cilvēku izpratnes par viņu tiesībām un ES politikas sniegtajiem ieguvumiem ikdienas dzīvē veicināšanu un atbalstu uz zināšanām balstītas ES politikas un tiesību aktu izstrādei, veicot aptaujas, pētījumus un analīzes.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/692 (2021. gada 28. aprīlis), ar ko izveido programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1381/2013 un Padomes Regulu (ES) Nr. 390/2014 (OV L 156, 5.5.2021., 1.–20. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Regula (ES, Euratom) 2020/2093 (2020. gada 17. decembris), ar ko nosaka daudzgadu finanšu shēmu 2021.–2027. gadam (OV L 433 I, 22.12.2020., 11.–22. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 14.01.2022