Elektroenerģijas iekšējais tirgus (no 2021. gada)
KOPSAVILKUMS:
Direktīva (ES) 2019/944 par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu
KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?
- Tajā ir izklāstīti noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, pārvadi, sadali, piegādi un uzglabāšanu, kā arī patērētāju tiesību aizsardzības aspekti, kuru mērķis ir izveidot integrētus, uz patērētājiem orientētus, elastīgus, taisnīgus un pārredzamus elektroenerģijas tirgus Eiropas Savienībā, kuros valda konkurence.
- Papildus citiem nosacījumiem tajā ir iekļauti nosacījumi par elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgiem, kamēr Regula (ES) 2019/943, kas pieņemta tajā pašā laikā, galvenokārt ietver vairumtirdzniecības tirgu un tīklu darbības noteikumus.
- Ar to atceļ Direktīvu 2009/72/EK (skatiet kopsavilkumu Elektroenerģijas iekšējais tirgus) no 2021. gada 1. janvāra.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Patērētāju tiesības
Direktīvā ir izskaidrotas un stiprinātas pašreizējās patērētāju tiesības un ieviestas jaunas:
- tiesības brīvi izvēlēties piegādātāju un ierobežojumi attiecībā uz maiņas un atteikšanās maksām, izņemot, ja fiksētas cenas fiksēto termiņu līgumi tiek pārtraukti pirms to izpildes datuma;
- tiesības piekļūt vismaz vienam salīdzinājuma rīkam, kas atbilst noteiktām uzticamība prasībām; saderīgiem privāti lietotiem rīkiem var tikt izsniegta zīme par uzticamību;
- tiesības pievienoties iedzīvotāju energokopienā, vienlaikus saglabājot visas patērētāju tiesības, tostarp tiesības atstāt kopienu bez sodiem;
- tiesības uz dinamisko cenu līgumu (ņemot vērā cenas tūlītējo darījumu vai nākamās dienas tirgū) vismaz no viena piegādātāja un ikviena piegādātāja ar vairāk nekā 200 000 patērētājiem, kā arī tiesības saņemt informāciju par iespējām un iesaistītajiem riskiem;
- tiesības uz līgumu par agregēšanu neatkarīgi no elektroapgādes;
- tiesības ražot, patērēt, uzglabāt un pārdot elektroenerģiju individuāli vai ar agregatoru* starpniecību;
- tiesības pieprasīt viedās uzskaites sistēmas uzstādīšanu 4 mēnešu laikā, kamēr ES dalībvalstis nodrošina viedo uzskaites sistēmu izlaišanu, izņemot vietas, kur to pagaidām uzskata par neefektīvu;
- enerģētiskās nabadzības skarto vai neaizsargāto patērētāju tiesības uz aizsardzību, bet ar regulētu cenu, kas atļauta tikai noteiktos apstākļos;
- patērētāju, kuri saskaras ar pārtraukumiem, tiesības krietni iepriekš saņemt informāciju par alternatīvām iespējām, piemēram, maksājumu plāniem vai moratoriju.
Rēķini
- Rēķiniem ir jābūt skaidriem, pareiziem, kodolīgiem un izsniegtiem veidā, kas ļauj viegli veikt salīdzināšanu.
- Norēķinu informācija ir jāsniedz vismaz reizi 6 mēnešos vai reizi 3 mēnešos, ja nepieciešams, vai, ja gala patērētājs ir izvēlējies saņemt elektroniskos rēķinus, vismaz reizi mēnesi, ja viedās uzskaites sistēmas nolasa attālināti.
Agregatori
ES dalībvalstīm:
- jānodrošina, ka agregatori var piedāvāt līgumus par agregēšanu patērētājiem bez nepieciešamības šiem patērētājiem iegūt sava piegādātāja piekrišanu;
- jānodrošina agregatoru godīga dalība visos elektroenerģijas tirgos un jānodrošina, ka pārvades un sadales sistēmu operatori vienādi izturas pret agregatoriem un citiem tirgus dalībniekiem, arī piedāvājot pakalpojumus;
- jāizveido pārskatāmi noteikumi, piešķirot lomas un pienākumus visiem tirgus dalībniekiem, un nosakot noteikumus datu apmaiņai starp tirgus dalībniekiem;
- jānodrošina noteikumi par kompensāciju starp agregatoriem un piegādātājiem, ja pieprasījumreakcija izjauc līdzsvaru; kompensācijai ir strikti jāievēro rezultējošās izmaksas, un šādas kompensācijas aprēķinam var ņemt vērā pieprasījumreakcijas sistēmiskās priekšrocības.
Iedzīvotāju energokopienas
- ir daļu turētāju vai biedru kontrolētas organizācijas, kas balstītas uz brīvprātīgu un atvērtu dalību, kam ir tiesības iesaistīties elektroenerģijas ražošanas, sadales, piegādes, lietošanas procesā, energoefektivitātes pakalpojumos vai elektrisko transportlīdzekļu uzlādes pakalpojumos vai sniegt citus elektroenerģijas pakalpojumus biedriem vai daļu turētājiem;
- tām ir tiesības izveidot saikni ar sadales režģiem un tiesības uz nediskriminējošu izturēšanos visu elektroenerģijas tirgu regulējuma un piekļuves jomā;
- tām ir tiesības dalīties ar savu personīgo saražoto elektroenerģiju ar dalībniekiem saskaņā ar izplatīto energoresursu izmaksu un ieguvumu analīzi;
- tām ir tiesības, ja to pieļauj attiecīgā ES dalībvalsts, iegūt īpašumā, izveidot, iegādāties vai iznomāt sadales tīklus, uz kuriem attiecas saistošie noteikumi.
Piekļuve datiem un sadarbspēja
- Direktīvā ir atjaunināti noteikumi par piekļuvi uzskaites sistēmām un patēriņa/ražošanas datiem, kurus iegūst tīkla operatori, patērētāji, piegādātāji un pakalpojumu sniedzēji. Turklāt tā paredz, ka Eiropas Komisija izstrādās atvasināto likumu sadarbspējas noteikumus, lai veicinātu datu apmaiņu.
- Datu pārvaldnieki nodrošina nediskriminējošu piekļuvi datiem no viedajām uzskaites sistēmām, ja tiek ievēroti datu aizsardzības noteikumi.
Elektromobilitāte
- ES dalībvalstis nodrošina regulējošu ietvaru, lai veicinātu elektrisko transportlīdzekļu uzlādes vietu savienojumu ar sadales tīklu.
- SSO tikai tad ir atļauts turēt īpašumā, attīstīt, pārvaldīt vai darbināt uzlādes vietas, ja neviena cita puse nav izteikusi interesi atvērtā konkursā, uz ko ir attiecināms regulējošs apstiprinājums un kas ir saskaņā ar trešās puses piekļuves noteikumiem.
Sadales sistēmas operatori (SSO)*:
- ir atbildīgi par iespēju sistēmai ilgtermiņā apmierināt prasības par elektroenerģijas sadali, tostarp jaunu elektroenerģijas ražošanas instalāciju rentablu integrāciju un it īpaši to prasības, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem resursiem, kā arī informācijas sniegšanu sistēmas lietotājiem par nepieciešamību efektīvi piekļūt un lietot sistēmu;
- publicē tīkla attīstības plānus, kuros norādīti plānotie ieguldījumi turpmākajiem 5 līdz 10 gadiem;
- kur daļai no vertikāli integrētā uzņēmuma ir jābūt neatkarīgai vismaz attiecībā uz tiesisko formu, organizāciju lēmumu pieņemšanu no citām darbībām, kas nav saistītas ar sadali;
- nedrīkst izstrādāt, pārvaldīt vai lietot enerģijas uzkrātuves un iegūt tās savā īpašumā, izņemot gadījumus, kas atbilst īpašiem nosacījumiem.
Pārvades sistēmu operatoriem (PSO)*:
- ir jānodrošina ilgtermiņa sistēmas spēju atbilstība prasībām par elektroenerģijas pārvadi ciešā sadarbībā ar tuvumā esošajiem PSO un SSO;
- ir jāpārvalda sistēmas drošs lietojums, tostarp jāuztur līdzsvars starp elektroenerģijas padevi un pieprasījumu;
- nav atļauts izstrādāt, pārvaldīt vai lietot enerģijas uzkrātuves un iegūt tās savā īpašumā pie līdzīgiem nosacījumiem, kādi attiecas uz SSO.
Nacionālie energoregulatori:
Tīra enerģija
Šī direktīva ir daļa no paketes Tīru enerģiju ikvienam Eiropā.
KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2021. gada 1. janvāra.
Direktīva (ES) 2019/944 pārskata un aizstāj Direktīvu 2009/72/EK, kas jātransponē ES valstu tiesību aktos līdz 2020. gada 31. decembrim.
Sākotnējai Direktīvai 2009/72/EK bija jākļūst par tiesību aktu ES valstīs līdz 2011. gadam.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Agregators: fiziska vai juridiska persona, kas apvieno vairāku lietotāju slodzes vai saražoto elektroenerģiju, lai to pārdotu, pirktu vai izsolītu jebkurā elektroenerģijas tirgū.
Sadales sistēmu operators: fiziska vai juridiska persona, kas ir atbildīga par elektroenerģijas sadales sistēmas darbību un izstrādi konkrētajā apgabalā, tās savstarpējiem savienojumiem ar citām sistēmām un nodrošināšanu, ka sistēma ilgtermiņā atbilst elektroenerģijas sadales saprātīgām prasībām.
Pārvades sistēmu operators: fiziska vai juridiska persona, kas ir atbildīga par pārvades sistēmas darbību, uzturēšanu un, ja nepieciešams, izstrādi konkrētajā apgabalā un, ja attiecināms, tās savstarpējiem savienojumiem ar citām sistēmām un nodrošināšanu, ka sistēma ilgtermiņā atbilst elektroenerģijas pārvades saprātīgām prasībām.
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/944 (2019. gada 5. jūnijs) par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu un ar ko groza Direktīvu 2012/27/ES (pārstrādātā versija) (OV L 158, 14.06.2019., 125.–199. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/941 (2019. gada 5. jūnijs) par riskgatavību elektroenerģijas sektorā un ar ko atceļ Direktīvu 2005/89/EK (OV L 158, 14.6.2019., 1.–21. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/942 (2019. gada 5. jūnijs), ar ko izveido Eiropas Savienības Energoregulatoru sadarbības aģentūru (OV L 158, 14.6.2019., 22.–53. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 2019/943 (2019. gada 5. jūnijs) par elektroenerģijas iekšējo tirgu (OV L 158, 14.6.2019., 54.–124. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1999 (2018. gada 11. decembris) par enerģētikas savienības un rīcības klimata politikas jomā pārvaldību un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 663/2009 un (EK) Nr. 715/2009, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/22/EK, 98/70/EK, 2009/31/EK, 2009/73/EK, 2010/31/ES, 2012/27/ES un 2013/30/ES, Padomes Direktīvas 2009/119/EK un (ES) 2015/652 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 525/2013 (OV L 328, 21.12.2018., 1.–77. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/2001 (2018. gada 11. decembris) par no atjaunojamajiem energoresursiem iegūtas enerģijas izmantošanas veicināšanu (OV L 328, 21.12.2018., 82.–209. lpp.)
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/72/EK (2009. gada 13. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu un par Direktīvas 2003/54/EK atcelšanu (OV L 211, 14.08.2009., 55.–93. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 01.10.2019