Eiropas pētniecības un inovācijas izmantošana

Šajā Eiropas Komisijas paziņojumā par pētniecību un inovāciju kā jaunas izaugsmes avotiem ir aplūkoti veidi, kā palielināt pētniecības un inovācijas (PI) ietekmi, kam ir būtiska loma, veicinot turpmāku ekonomisko izaugsmi Eiropā. Paziņojumā galvenā uzmanība ir pievērsta tam, kā ES valstis var uzlabot ieguldījumu kvalitāti šajā jomā. Papildus tam tajā ir norādīts, ka Eiropas izaugsmes potenciāls ir cieši saistīts ar jaunu produktu un pakalpojumu izstrādi un ka Eiropa ir labi sagatavota šī potenciāla izmantošanai.

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Pētniecība un inovācija kā jaunas izaugsmes avoti (COM(2014) 339 final, 10.6.2014. - Oficiālajā Vēstnesī nav publicēts).

KOPSAVILKUMS

Norādot uz stratēģiju“Eiropa 2020” un nesenajiem gada izaugsmes pētījumiem, paziņojumā ir ietverts ieteikums valdībām par prioritāti noteikt izaugsmi veicinošus izdevumus, it īpaši izdevumus pētniecībai un inovācijai, pat ja tās cenšas samazināt valsts budžeta deficītu un valsts parādu (fiskālā konsolidācija).

Šiem ieguldījumiem ir jāiet kopsolī ar PI sistēmu reformām, lai paaugstinātu publisko PI izdevumu kvalitāti, efektivitāti un ietekmi. Paziņojumā ir uzsvērts, cik svarīgi ir palielināt publisko PI izdevumu palielinošo ietekmi uz uzņēmumu ieguldījumiem, un ir ieteikts pielāgot PI reformas katras valsts īpatnībām.

ES valstīm ir jākoncentrējas uz 3 galvenajām reformu jomām:

Lai palīdzētu ES valstīm īstenot sekmīgas PI reformas, Komisija izmantos pieredzi, kas gūta Inovācijas savienības pamatiniciatīvā un Eiropas pētniecības telpā, vienlaikus izmantojot iespējas, kas pieejamas programmā “Apvārsnis 2020” .

Paziņojumā ir norādīts, ka veiksmīga inovācija ir atkarīga no valsts politikas kvalitātes, kā arī no inovācijai labvēlīgas vides izveidošanas. Tajā norādīts uz ES panākumiem PI jomā, piemēram, Inovācijas savienības izveidi, bet ir arī minēts, ka ir jādara vairāk tādās jomās kā vienotā tirgus padziļināšana, publiskā sektora inovācijas spēju stiprināšana, piekļuves finansējumam uzlabošana, cilvēku prasmju attīstīšana un visprogresīvākās pētniecības (t. i., pētniecība jaunās un progresīvās jomās, kas var būt starpdisciplināra un ietvert netradicionālas metodes) veicināšana.

Pēdējo reizi atjaunots: 23.09.2014