Eiropas Savienības militāro un aizsardzības operāciju finansēšana (Athena)

KOPSAVILKUMS:

Padomes Lēmums (KĀDP) 2015/528 — tādu ES operāciju kopējo izmaksu finansēšana, kuras skar militārus vai aizsardzības aspektus (Athena)

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪ PADOMES LĒMUMA MĒRĶIS?

Ar šo lēmumu izveido mehānismu tādu ES operāciju kopējo izmaksu finansēšanai, kuras skar militārus vai aizsardzības aspektus, — Athena.

Athena ir bezpeļņas mehānisms, un tam ir vajadzīgā rīcībspēja, lai cita starpā slēgtu līgumus un būtu par pusi tiesvedībā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Athena lēmumu pieņemšanas struktūra ir Īpašā komiteja, kurā ir pa vienam pārstāvim no katras no 27 ES valstīm, kuras sniedz savu ieguldījumu ES militāro operāciju finansēšanā (Dānija nepiedalās darbībās, kas saistītas ar aizsardzību ES kontekstā).

Īpašajā komitejā ietilpst trīs vadības struktūras:

administrators, kurš izstrādā budžeta projektus (tos iesniedz Īpašajai komitejai) un īsteno Īpašās komitejas lēmumus;

operācijas komandieris, kurš cita starpā nosūta administratoram priekšlikumus attiecībā uz izdevumiem;

grāmatvedis.

Lēmumā ir definētas izmaksas, kas ir atbilstīgas kā Athena kopējās izmaksas, atkarībā no operācijas norises posma, kas ir definēts lēmuma pielikumos:

I pielikums: kopējās izmaksas, ko sedz Athena, kad tās ir radušās;

II pielikums: ar operāciju sagatavošanas posmu saistītās izmaksas (piemēram, priekšizpētes misijas, ārkārtas medicīniskā evakuācija, ja medicīnisko palīdzību nav iespējams nodrošināt norises vietā);

III pielikums: ar operāciju norises posmu saistītās izmaksas (piemēram, ES vadīto operāciju štābu, transporta, kazarmu un izmitināšanas, sakaru u. c. izmaksas).

Katru gadu administrators Īpašajai komitejai iesniedz nākamā gada budžeta projektu. To izstrādā ar katra operācijas komandiera palīdzību. Tajā ir jāiekļauj izdevumu segšanai vajadzīgo ieņēmumu tāme, kā arī jānorāda finanšu piešķīrumi, kas paredzēti, lai segtu:

kopējās izmaksas, kas radušās, gatavojoties operācijai;

notiekošo vai plānoto operāciju izmaksas.

Operācijas, kuras saņem Athena finansējumu ir, piemēram:

EUFOR Althea Bosnijā un Hercegovinā;

EUNAVFOR Atalanta (Āfrikas rags);

EUMAM RCA (Centrālāfrikas Republika).

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

Tas stājās spēkā 2015. gada 27. martā.

KONTEKSTS

Pirmo dokumentu (10155/02) par ES vadītu krīzes pārvarēšanas operāciju finansēšanu ES Padome pieņēma 2002. gadā. Savukārt ar Lēmumu 2004/197/KĀDP tika izveidots Athena mehānisms. Minētais lēmums vairākkārt tika grozīts un 2015. gadā tika aizstāts ar Lēmumu (KĀDP) 2015/528.

Skatīt arī Eiropas Savienības Padomes tīmekļa vietnes sadaļu Athena— finansējums drošības un aizsardzības militārajām operācijām”.

AKTS

Padomes Lēmums (KĀDP) 2015/528 (2015. gada 27. marts), ar ko izveido mehānismu tādu Eiropas Savienības operāciju kopējo izmaksu finansēšanas pārvaldībai, kuras skar militārus vai aizsardzības aspektus (Athena), un ar ko atceļ Lēmumu 2011/871/KĀDP (OV L 84, 28.3.2015., 39.–63. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 16.11.2015