Uzraudzības mehānisms ES bezrobežu zonai

Ar šo tiesību aktu izveido tiesisko regulējumu īpašam uzraudzības mehānismam, lai pārbaudītu Eiropas Savienības t. s. Šengenas tiesību aktu piemērošanu. Tā mērķis ir nodrošināt, ka Eiropas Savienības valstis, kuras ietilpst Šengenas zonā, kas ietver 26 valstis (22 ES valstis un četras citas Eiropas valstis), praksē piemēro augstus vienotus standartus. Šajā zonā netiek veikta iekšējā robežkontrole.

AKTS

Padomes Regula (ES) Nr. 1053/2013 ( 2013. gada 7. oktobris ), ar ko izveido izvērtēšanas un uzraudzības mehānismu, lai pārbaudītu Šengenas acquis piemērošanu, un ar ko atceļ Izpildu komitejas lēmumu ( 1998. gada 16. septembris ), ar ko izveido Šengenas izvērtēšanas un īstenošanas pastāvīgo komiteju

KOPSAVILKUMS

Izvērtēšanas un uzraudzības mehānisma galvenais mērķis ir nodrošināt augsta līmeņa savstarpējo uzticību starp valstīm, kuras ietilpst Šengenas zonā, saistībā ar to spēju pareizi īstenot attiecīgos noteikumus visās Šengenas ES tiesību aktu (“Šengenas acquis ”) jomās.

MEHĀNISMA DARBĪBAS JOMA

Izvērtēšanas mehānisms aptver visus tiesību aktu aspektus šajā jomā. Attiecībā uz robežām tas aptver gan robežkontroles efektivitāti pie ārējām robežām, gan faktu, ka nepastāv robežkontroles pie iekšējām robežām.

ES valstis un Komisija ir kopīgi atbildīgas par visa mehānisma īstenošanu, un Komisija veic vispārēju koordinēšanu.

PAZIŅOTAS UN NEPAZIŅOTAS PĀRBAUDES

Lai īstenotu izvērtēšanas mehānismu, Komisija koordinē daudzgadu (5 gadu) programmas un gada pārbaužu programmas izveidi. Šīs pārbaudes būtu regulāri jāveic visu Šengenas valstu teritorijā kā paziņotas un nepaziņotas pārbaudes.

RĪCĪBAS PLĀNS TRŪKUMU NOVĒRŠANAI

Novērtējumi uz vietas ir jāveic īpaši apmācītiem ekspertiem, kurus ieceļ ES valstis un izvēlas neitrālā veidā, pamatojoties uz riska analīzi, ko veic Frontex aģentūra (saistībā ar ārējām robežām), un ar Eiropola, Eurojust un citu attiecīgajās jomās kompetento ES struktūru atbalstu.

Pēc šīs analīzes veikšanas un pārbaudēs uz vietas gūto konstatējumu apkopošanas eksperti sagatavo ziņojumu. Ziņojuma sagatavošanu koordinē Komisija. Pēc tam izvērtētajai ES valstij var nosūtīt dažādus ieteikumus. Ja tiek konstatēts, ka valsts nepilnīgi īsteno tiesību aktus vai tā nopietni nepilda savus pienākumus, tai ir pienākums iesniegt rīcības plānu, kurā risinātas šīs problēmas.

UZRAUDZĪBA UN TURPMĀKIE PASĀKUMI

Ik pēc sešiem mēnešiem izvērtētā ES valsts sniedz ziņojumu par rīcības plāna īstenošanu Komisijai un citām ES valstīm, lai apstiprinātu, ka valsts ir veikusi vajadzīgos pasākumus, lai novērstu trūkumus. Lai sekotu pasākumu īstenošanai, var būt nepieciešami dažādi citi regulāri ziņojumi. Ja nepieciešams, Komisija var noteikt jaunas pārbaudes.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 1053/2013

26.11.2013.

OV L 295, 6.11.2013., 27.-37. lpp.

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1051/2013 (2013. gada 22. oktobris), ar ko groza Regulu (EK) Nr. 562/2006, lai paredzētu kopīgus noteikumus par robežkontroles pagaidu atjaunošanu pie iekšējām robežām ārkārtas apstākļos (OV L 295, 6.11.2013., 1.-10. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 06.10.2014