Hidropārraušana: principu minimums, kas jāievēro ogļūdeņražu izpētē un ieguvē ar lielpatēriņa hidropārrāvumu metodi

Ar hidropārraušanu saistītie riski ir pamudinājuši Eiropas Komisiju nākt klajā ar slānekļa gāzes iniciatīvu, kas ietver ieteikumu par aizsardzības pasākumu minimumu.

AKTS

Komisijas Ieteikums (2014. gada 22. janvāris) par principu minimumu, kas jāievēro ogļūdeņražu (piemēram, slānekļa gāzes) izpētē un ieguvē ar lielpatēriņa hidropārrāvumu metodi (2014/70/ES).

KOPSAVILKUMS

Kas ir hidropārraušana?

Slānekļa gāze ir iesprostota iežu struktūrās, kas jāsašķeļ, lai varētu iegūt gāzi. Šim mērķim izmantoto procesu sauc par hidropārrāvumu metodi jeb hidropārraušanu. Tā ietver iežu sašķelšanu, iesūknējot urbumā lielu daudzumu ūdens, smilšu vai ķīmisko vielu.

Eiropā ir ierobežota pieredze hidropārraušanā, tāpēc pastāv bažas par drošību un vides piesārņojumu, jo ar slānekļa gāzes resursiem saistītie riski var sniegties pāri robežām.

Komisijas ieteikums

Reaģējot uz šīm bažām, 2014. gada janvārī Komisija izdeva ieteikumu ar mērķi nodrošināt, ka Eiropas Savienības (ES) valstis, kuras nodarbojas ar hidropārraušanu, īsteno atbilstīgus drošības un vides aizsardzības pasākumus. Tam vajadzētu palīdzēt uzlabot pārredzamību iedzīvotājiem, skaidrus nosacījumus investoriem un vienlīdzīgus konkurences apstākļus attiecībā uz nozares regulējumu.

Paziņojums

Vēl viens Komisijas slānekļa gāzes iniciatīvas komponents ir tās paziņojums par hidropārraušanu. Tajā ir aplūkoti potenciālie ieguvumi no hidropārraušanas attiecībā uz energoapgādes drošību, konkurētspēju un ieņēmumiem. Tajā ir aplūkotas arī vides problēmas saistībā ar ūdens un gaisa piesārņojumu un zemes lietojumu. Ietekmes novērtējumā ir izvērtēta dažādu politikas iespēju sociālekonomiskā ietekme un ietekme uz vidi.

Pienākumi

Ieteikuma pamatā ir esošie ES tiesību akti, un tas nosaka to ES valstu pienākumus, kuras nodarbojas ar hidropārraušanu.

Tie ir šādi:

Turpmākie pasākumi

Valstīs, kuras nodarbojas ar hidropārraušanu, ieteikuma principi būtu jāpiemēro 6 mēnešu laikā. Sākot ar 2014. gada janvāri, tām būtu reizi gadā jāpaziņo Komisijai par īstenotajiem pasākumiem. Komisija uzraudzīs pasākumus un pārskatīs ieteikuma efektivitāti 18 mēnešu laikā pēc tā publicēšanas.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Komisijas Ieteikums 2014/70/ES

-

-

OV L 39, 8.2.2014.

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam par ogļūdeņražu (piemēram, slānekļa gāzes) izpēti un ieguvi ar lielpatēriņa hidropārrāvumu metodi ES (COM(2014) 23 final, 17.3.2014. - Oficiālajā Vēstnesī nav publicēts).

Pēdējā atjaunināšana: 16.06.2014