Romu integrācija attiecībā uz vienlīdzīgu attieksmi

 

KOPSAVILKUMS

2013. gadā pieņemtā Padomes Ieteikumā tiek aicināts veikt pasākumus vairākās jomās, tostarp diskriminācijas apkarošanas jomā, lai stiprinātu romu — Eiropas lielākās etniskās minoritātes — integrāciju.

KĀDS IR ŠĪ IETEIKUMA MĒRĶIS?

Ar šo ieteikumu visas ES valstis pauž stingru un kopīgu apņemšanos stiprināt savus centienus, lai:

apkarotu sociālo atstumtību un diskrimināciju;

panāktu reālus uzlabojumus, veicinot romu integrāciju izglītības, nodarbinātības, veselības aprūpes un mājokļu jomā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Īpaši attiecībā uz diskrimināciju šajā ieteikumā ES valstis ir aicinātas:

pilnībā īstenot Direktīvu 2000/43/EK, ar ko ievieš sistēmu diskriminācijas apkarošanai rasu vai etniskās piederības dēļ. Kā atsauces punkts jautājumā par cilvēktiesību saderību ar tiesību aktiem un praksi tiek izmantoti Eiropas Savienības Tiesas spriedumi vairākās lietās;

gan reģionālā, gan vietējā mērogā īstenot segregācijas novēršanas pasākumus (t. i., pasākumus, lai izbeigtu dažādu iedzīvotāju grupu nošķiršanu) attiecībā uz romiem. Šādi pasākumi, kuros galvenā uzmanība pievērsta cilvēktiesību aizsardzībai, ir jāpapildina ar atbilstīgām apmācības un informācijas programmām, kas paredzētas vietējo iestāžu ierēdņiem, kā arī pašiem romiem;

nodrošināt, lai piespiedu izlikšana no mājokļa notiktu, pilnībā ievērojot ES tiesību aktus un citas starptautiskas saistības cilvēktiesību jomā, piemēram, saistības saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību konvenciju;

īstenot pasākumus, lai visās sabiedrības jomās cīnītos pret romu diskrimināciju un pret viņiem vērstiem aizspriedumiem:

izpratnes vairošanu romu kopienās un sabiedrībā kopumā par romu integrācijas sniegtajiem ieguvumiem;

izpratnes veidošanu sabiedrībā kopumā par problēmām, ar ko romi saskaras, izmantojot attiecīgus izglītojošus un mācību materiālus;

pasākumu īstenošanu, lai apkarotu pret romiem vērstu retoriku un naidīgus izteikumus, un vēršanās pret cita veida izturēšanos, kas varētu būt kūdīšana uz romu diskrimināciju un aizspriedumiem.

Uzraudzība un novērtēšana

ES valstīm ir jāuzrauga un jānovērtē veikto pasākumu efektivitāte gan attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām, gan plašākā sociālās iekļaušanas politikā.

To var paveikt, nosakot mērķus vai vācot kvalitatīvus vai kvantitatīvus datus par īstenoto pasākumu sociālo un ekonomisko ietekmi.

ES Pamattiesību aģentūra ir izstrādājusi daudzgadu programmu romu atbalstam 2012.–2020. gadam. Tā sagatavo regulārus ziņojumus par panākto progresu un, pamatojoties uz datiem, kas savākti no visas ES, sniedz uz pierādījumiem balstītas konsultācijas ES iestādēm un ES valstīm.

Ziņošana un turpmāki pasākumi

ES valstīm līdz 2016. gada 1. janvārim ir jāziņo Komisijai par pasākumiem, kas veikti saskaņā ar šo ieteikumu. Pēc tam valstīm šī informācija jāsniedz ik gadu.

Savukārt Komisija nodrošina, ka sniegtā informācija tiek izmantota kā pamats, izstrādājot Komisijas gada ziņojumu par romu integrācijas valsts stratēģiju īstenošanu.

Gūtie rezultāti arī ietekmē Eiropas pusgada procesu ekonomikas politikas koordinēšanai. Kopš 2012. gada Padome saskaņā ar Eiropas pusgada procesu piecām valstīm ar lielām romu kopienām (Bulgārija, Čehijas Republika, Rumānija, Slovākija un Ungārija) ir izdevusi konkrētai valstij adresētus ieteikumus.

KONTEKSTS

AKTS

Padomes Ieteikums (2013. gada 9. decembris) par efektīviem romu integrācijas pasākumiem dalībvalstīs (OV C 378, 24.12.2013., 1.–7. lpp.)

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES programma attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam (COM(2011) 173 galīgā redakcija, 2011. gada 5. aprīlis)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Ziņojums par ES programmas attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām īstenošanu (2015. gads) (COM(2015) 299 final, 2015. gada 17. jūnijs)

Padomes Direktīva 2000/43/EK (2000. gada 29. jūnijs), ar ko ievieš vienādas attieksmes principu pret personām neatkarīgi no rasu vai etniskās piederības (OV L 180, 19.7.2000., 22.–26. lpp.)

ES programma attiecībā uz Romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam —Padomes secinājumi (OV C 258, 2.9.2011., 6.–9. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 26.10.2015