Priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšana

KOPSAVILKUMS:

Padomes secinājumi par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanu un panākumu skolā veicināšanu

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠO SECINĀJUMU MĒRĶIS?

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

2014. gadā 11,1 % jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem (aptuveni 4,4 miljoni) bija pārtraukuši izglītību un apmācību, nepabeidzot vidējās izglītības programmas (avots: Eurostat, 2014. gads). Viens no stratēģijas “Eiropa 2020” mērķiem bija samazināt mācības priekšlaicīgi pārtraukušo cilvēku skaitu, panākot rādītāju, kas mazāks par 10 %.

Lai gan pēdējos gados ir vērojami būtiski panākumi, vēl joprojām pārāk daudz skolēnu turpina priekšlaicīgi pārtraukt mācības, un starp ES valstīm un pašās ES valstīs saglabājas ļoti lielas atšķirības.

Problēmas

Priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu izraisa personiski, sociāli, ekonomiski, kultūras, izglītības, ar dzimumu un ģimeni saistīti faktori, un tā ir saistīta ar atstumtību, kuras sākums meklējams agrīnā bērnībā.

Grupas ar zemu sociālekonomisko statusu tiek skartas lielākā mērā, un tāpat arī bērni ar migrantu izcelsmi, romu bērni un bērni ar speciālām izglītības vajadzībām.

Priekšlaicīga mācību pārtraukšana var būt saistīta arī ar izglītības kvalitāti.

Problēmas ietver:

Pabeigta vidējā izglītība vai profesionālā apmācība ir ļoti svarīga sekmīgai pārejai no izglītības uz darba tirgu, kā arī piekļūšanai izglītības un apmācības nākamajiem posmiem. Atbalsta pasākumi, kas palīdz jauniešiem pabeigt izglītību, palīdz pārraut trūkuma, nabadzības un nevienlīdzības loku.

Risinājumi

Padome aicina īstenot iekļaujošus un koordinētus risinājumus, kuru mērķis ir veicināt iecietību, savstarpēju cieņu, vienlīdzīgas iespējas un sociālo integrāciju, starpkultūru izpratni un piederības sajūtu skolās.

ES valstis tiek aicinātas īstenot Padomes 2011. gada ieteikumu par mācību priekšlaicīgas pārtraukšanas mazināšanu, jo īpaši:

Uz sadarbību vērsta pieeja

Tiek veicināta uz sadarbību vērsta pieeja, izmantojot, piemēram:

Skolotājiem būtu jābūt prasmēm, kompetencei un pamatzināšanām saistībā ar klases mācību procesu un daudzveidības pārvaldību (piemēram, pasākumi, lai iekļautu cilvēkus, kam ir dažādas īpašības un kuri nāk no dažādām vidēm un kultūrām), attiecību veidošanu, konfliktu risināšanu, iebiedēšanas novēršanu un riska faktoriem, kas var novest pie priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas.

Mācības priekšlaicīgi pārtraukušajiem jauniešiem būtu jānodrošina iespējas atgriezties izglītības sistēmā.

ES valstis arī tiek aicinātas:

AKTS

Padomes secinājumi par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanu un panākumu skolā veicināšanu (OV C 417, 15.12.2015., 36.–40. lpp.)

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas novēršana — būtisks ieguldījums stratēģijā Eiropa 2020 (COM(2011) 18 galīgā redakcija, 31.1.2011.)

Padomes Ieteikums (2011. gada 28. jūnijs) par politiku, lai mazinātu mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu (OV C 191, 1.7.2011., 1.–6. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 06.04.2016