ES Tirdzniecības nolīgums ar Kolumbiju, Peru un Ekvadoru
KOPSAVILKUMS:
Lēmums 2012/735/ES par to, lai parakstītu un provizoriski piemērotu Tirdzniecības nolīgumu starp ES un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses
Tirdzniecības nolīgums starp ES un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses
Lēmums (ES) 2016/2369 par to, lai parakstītu un provizoriski piemērotu Pievienošanās protokolu Tirdzniecības nolīgumam starp ES un ES dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses, lai ņemtu vērā Ekvadoras pievienošanos
Pievienošanās protokols Tirdzniecības nolīgumam starp ES un ES dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses, ar ko ņem vērā Ekvadoras pievienošanos
KĀDS IR ŠO LĒMUMU UN TIRDZNIECĪBAS NOLĪGUMA MĒRĶIS?
- Ar Lēmumu 2012/735/ES ES vārdā apstiprina tirdzniecības nolīgumu (TN) starp Eiropas Savienību (ES) un ES dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses.
- TN starp ES un Kolumbiju un Peru mērķis ir atvērt tirgus abās pusēs un uzlabot tirdzniecības attiecību stabilitāti starp partneriem. Nolīgumā paredzēta pakāpeniska un abpusēja liberalizācija, izveidojot vērienīgu un līdzsvarotu brīvās tirdzniecības zonu.
- Ar Lēmumu (ES) 2016/2369 pieņem Protokolu par Ekvadoras pievienošanos TN, kurā ir ietverti visi attiecīgie noteikumi, lai ņemtu vērā Ekvadoras pievienošanos.
- TN vispārējais mērķis ir uzlabot tirdzniecību un ieguldījumus starp abiem šiem reģioniem, integrējot ražošanas vērtību ķēdes* un palīdzot vietējiem uzņēmējiem attīstīties reģionālajā tirgū, lai varētu konkurēt starptautiski.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Tirdzniecības nolīguma priekšrocības partneriem
- TN galvenās priekšrocības, ko tas sniedz uzņēmumiem, ir stabili un prognozējami nosacījumi, kas tiem ļauj droši tirgoties un ieguldīt. Ar TN ir izveidotas plašas iespējas abu pušu uzņēmumiem un patērētājiem.
- Citi gaidāmie ieguvumi:
- atvērti tirgi precēm, pakalpojumiem, valdību iepirkumiem un ieguldījumiem;
- 500 miljonu EUR ietaupījums gadā no ievedmuitas nodokļiem (nodokļiem, ko muitas iestādes iekasē par importētiem produktiem, pamatojoties uz preču vērtību vai citiem kritērijiem, piemēram, to svaru) pārejas perioda beigās;
- labāki tirdzniecības nosacījumi, ko nodrošina, atvieglojot procedūras (piemēram, izcelsmes noteikumus, sanitāros un fitosanitāros nosacījumus, muitas procedūras u. c.), stiprinot konkurenci, uzlabojot pārredzamību un nodrošinot intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību;
- pārredzamāka uzņēmējdarbības vide, kas atvieglo uzņēmumu un privāto uzņēmēju darbību;
- jauna sadarbība konkurētspējas, inovācijas, ražošanas modernizācijas, tirdzniecības atvieglošanas un tehnoloģiju nodošanas jomās.
- TN mērķis ir arī sekmēt reģionālo integrāciju starp Andu reģiona valstīm. Šajā saistībā 2014. gada jūlijā noslēdzās sarunas par Ekvadoras pievienošanos TN, un 2017. gada janvārī šī valsts pievienojās nolīgumam.
- Iespējas pievienoties TN ir arī Andu Kopienas dalībvalstij Bolīvijai.
Cilvēktiesības un ilgtspējīga attīstība
TN kā būtiski aspekti ir norādīta cilvēktiesību un tiesiskuma ievērošana. TN ir arī iekļauti elementi ilgtspējīgas attīstības veicināšanai, īstenojot starptautiskās konvencijas par darba tiesībām un vides aizsardzību. Šo saistību ievērošanas kontrolē tiek sistemātiski iesaistītas iedzīvotāju grupas.
TN īstenošana
- Peru TN sniedz nozīmīgas iespējas eksportam Peru lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarēs (trešdaļa valsts eksporta apjoma nonāk ES). ES ir lielākais ieguldītājs Peru — galvenokārt sakaru, ieguves rūpniecības, banku un finanšu nozarēs.
- Kolumbijā TN sniedz iespēju valstij dažādot tās eksportu uz ES ne vien lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarēs, bet arī attiecībā uz Kolumbijas rūpniecības produktiem. ES ir viens no galvenajiem ieguldītājiem Kolumbijā un galvenokārt darbojas lauksaimniecības, degvielu un kalnrūpniecības nozarēs.
- Saskaņā ar piekto “ikgadējo ziņojumu ar ES un Kolumbijas/Ekvadoras/Peru tirdzniecības nolīguma īstenošanu” TN rezultāti joprojām ir pozitīvi. Tam ir bijusi stabilizējoša ietekme uz tirdzniecību, neraugoties uz preču cenu kritumu, un tas turpina veicināt tirdzniecības dažādošanu. TN ir atvēris nozares ES ieguldījumiem un uzlabojis juridisko noteiktību ieguldītājiem attiecībā uz iespējamu politikas virziena maiņu nākotnē. Tas ir arī mudinājis mikrouzņēmumus, mazos un vidējos uzņēmumus iesaistīties divpusējā tirdzniecībā starp nolīguma pusēm; tas galvenokārt ir noticis, pateicoties tarifa preferencēm un efektīvai muitas darbībai. Lauksaimniecības produktu eksports pašlaik veido teju pusi no kopējā eksporta apjoma uz ES. Nolīgums ir pozitīvi ietekmējis nozares, kas tirgojas ar ES, attiecībā uz nodarbinātību, labklājību, nabadzības un neoficiālas darbības mazināšanu. Tomēr joprojām prioritāte ir nolīguma pilnīga īstenošana, lai uzņēmumi un patērētāji, kurus nolīgums skar, saņemtu papildu ieguvumus no tā. Joprojām jāturpina darbs attiecībā uz sanitārajiem un fitosanitārajiem jautājumiem saistībā ar saskaņotām procedūrām (sertifikāti un iepriekšēja iekļaušana sarakstā), kā arī tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, jo īpaši vides jautājumiem, cilvēktiesībām un darba tiesībām.
SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS
- TN ar Peru provizoriski piemēro no 2013. gada 1. marta, savukārt TN ar Kolumbiju — no 2013. gada 1. augusta. Lai nolīgums stātos spēkā pilnībā, tas jāratificē dalībvalstīs.
- TN ar Kolumbiju provizoriski piemēro no 2017. gada 1. janvāra. Lai nolīgums stātos spēkā pilnībā, tas jāratificē dalībvalstīs.
- Lēmumu 2012/735/ES piemēro no 2012. gada 31. maija.
- Lēmumu Nr. 2016/2369/ES piemēro no 2016. gada 11. novembra.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Vērtību ķēde: uzņēmējdarbības kopums, kas rada vērtību uzņēmuma klientiem. Katrā šīs darbību ķēdes posmā produkts iegūst lielāku vērtību, pateicoties papildu ieguldījumam vai apstrādei.
PAMATDOKUMENTI
Padomes Lēmums 2012/735/ES (2012. gada 31. maijs) par to, lai Savienības vārdā parakstītu un provizoriski piemērotu Tirdzniecības nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses (OV L 354, 21.12.2012., 1.–2. lpp.)
Tirdzniecības nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses (OV L 354, 21.12.2012., 3.–2607. lpp.)
Nolīguma turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Padomes Lēmums (ES) 2016/2369 (2016. gada 11. novembris) par to, lai Savienības vārdā parakstītu un provizoriski piemērotu Pievienošanās protokolu Tirdzniecības nolīgumam starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses, lai ņemtu vērā Ekvadoras pievienošanos (OV L 356, 24.12.2016., 1.–2. lpp.)
Pievienošanās protokols Tirdzniecības nolīgumam starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses, ar ko ņem vērā Ekvadoras pievienošanos (OV L 356, 24.12.2016., 3.–1456. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par brīvās tirdzniecības nolīgumu īstenošanu. 2018. gada 1. janvāris – 2018. gada 31. decembris (COM(2019) 455 final, 14.10.2019.)
Komisijas dienestu darba dokuments — Individuālie ziņojumi un informācijas lapas par ES brīvās tirdzniecības nolīgumu īstenošanu, kas pievienoti dokumentam “Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par brīvās tirdzniecības nolīgumu īstenošanu. 2018. gada 1. janvāris – 2018. gada 31. decembris” (SWD(2019) 370 final, 14.10.2019.)
Paziņojums par to, ka starp Eiropas Savienību un Ekvadoras Republiku provizoriski tiek piemērots Pievienošanās protokols Tirdzniecības nolīgumam starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses, lai ņemtu vērā Ekvadoras pievienošanos (OV L 358, 29.12.2016., 1. lpp.)
Paziņojums par to, ka starp Eiropas Savienību un Kolumbiju provizoriski tiek piemērots Tirdzniecības nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses (OV L 201, 26.7.2013., 7. lpp.)
Paziņojums par to, ka starp Eiropas Savienību un Peru provizoriski tiek piemērots Tirdzniecības nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kolumbiju un Peru, no otras puses (OV L 56, 28.2.2013., 1. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 30.06.2021