Kopīgi ES noteikumi importam

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2015/478 par kopīgiem importa noteikumiem

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

ES darbībā tiek ievērots princips, ka ražojumus var brīvi importēt, nepiemērojot tiem nekādus kvantitatīvus ierobežojumus (piemēram, kvotas), izņemot gadījumus, kad tiek īstenoti aizsardzības pasākumi*. Pārredzamības nolūkā 2015. gadā ES publicēja kopīgo ES importa noteikumu kodificētu* versiju, lai vienā tiesību aktā iekļautu dažādos nesenos grozījumus.

Tajā ir noteikti:

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regula attiecas uz tādu ražojumu importu, kuru izcelsme ir ārpussavienības valstīs, izņemot:

Ja parādās importa tendences, kas prasa ieviest uzraudzību vai aizsardzības pasākumus, ES valstis par to informē Eiropas Komisiju.

ES izmeklēšanas procedūra

Izmeklēšanā noskaidro, vai ražojumu imports rada vai draud radīt nopietnu kaitējumu* attiecīgiem ES ražotājiem. Izmeklēšana parasti ir jāpabeidz 9 mēnešos, bet noteiktos gadījumos to var pagarināt līdz 11 mēnešiem.

Izmeklēšanā pārbauda importa tendences, apstākļus, kādos tas notiek, kā arī nopietno kaitējumu vai nopietnā kaitējuma draudus, ko ražotājiem ES rada šāds imports.

Izmeklēšanā ņem vērā šādus faktorus:

Ja izmeklēšana parāda, ka imports ir palielinājies tik daudz, ka tas rada vai draud radīt nopietnu kaitējumu ES ražotājiem, Komisija var īstenot aizsardzības pasākumus.

Aizsardzības pasākumi

ES izmeklēšanas rezultātā var noteikt kvantitatīvus ierobežojumus ražojumu importam no jebkuras ārpussavienības valsts. Importa kvotas nedrīkst noteikt mazākas nekā vidējais importa apjoms pēdējos trijos atsauces gados, par kuriem pieejama statistika.

Aizsardzības pasākumi attiecas uz attiecīgā produkta importu no visām valstīm.

Uzraudzības pasākumi

Izmeklēšanas rezultātā var veikt iepriekšēju vai retrospektīvu ražojuma ES uzraudzību. Uzraudzība ir automātiskas importa licencēšanas sistēma noteiktā laikposmā. Tā neierobežo importu ar atpakaļejošu datumu vai iepriekš. Ražojumus, kam piemēro iepriekšēju uzraudzību, var laist brīvā apgrozībā, tomēr vienīgi tad, ja uzrādīts importa dokuments, ko apstiprinājusi ES valsts norīkotā kompetentā iestāde un kas ir derīgs visā ES.

Informācijas un konsultāciju procedūra

Pirms ES izmeklēšanas procedūras un tās laikā Komisija konsultējas ar Aizsardzības pasākumu konsultatīvo komiteju (to veido pārstāvji no visām ES valstīm). Komisijai ir jāpaziņo ES valstīm par jebkādiem lēmumiem, ko tā pieņem saistībā ar aizsardzības pasākumiem. Aizsardzības pasākumus var piemērot, ja ES valstis tos atbalsta ar kvalificētu balsu vairākumu. Regula paredz arī citus īpašus balsošanas apstākļus.

Jaunattīstības valstis

Nekādus aizsardzības pasākumus nedrīkst piemērot ražojumiem, kuru izcelsme ir jaunattīstības valstī, kas ir Pasaules Tirdzniecības organizācijas dalībvalsts, ja šīs valsts daļa no attiecīgo ražojumu importa ES nepārsniedz 3 % un ja jaunattīstības valstis kopā ieved līdz 9 % visu ES importēto ražojumu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2015. gada 16. aprīļa.

KONTEKSTS

Plašāka informācija ir pieejama Eiropas Komisijas tīmekļa vietnes sadaļā, kas veltīta importam Eiropas Savienībā.

GALVENIE TERMINI

* Aizsardzības pasākumi ir pasākumi, kas paredzēti gadījumiem, kad ES rūpniecību ietekmē nesens, straujš un pēkšņs importa pieaugums neparedzētu notikumu dēļ. Ar tiem rūpniecībai dod pārejas periodu restrukturizācijas veikšanai.

* Kodifikācija ir tiesību akta un visu tā grozījumu apvienošana vienā jaunā aktā.

*Nopietns kaitējums nozīmē nopietnu, vispārēju stāvokļa pasliktināšanos ražotājiem ES.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/478 (2015. gada 11. marts) par kopīgiem importa noteikumiem (OV L 83, 27.3.2015., 16.–33. lpp.)

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/936 (2015. gada 9. jūnijs) par kopīgiem noteikumiem tekstilizstrādājumu importam no dažām trešām valstīm, uz kurām neattiecas divpusēji nolīgumi, protokoli vai citas vienošanās, vai arī citi īpaši noteikumi par importu Savienībā (OV L 160, 25.6.2015., 1.–54. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/755 (2015. gada 29. aprīlis) par kopējiem noteikumiem importam no dažām trešām valstīm (OV L 123, 19.5.2015., 33.–49. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 31.03.2016