Briselē, 22.6.2022

COM(2022) 294 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

par to, kā tiek īstenotas pilnvaras pieņemt deleģētos aktus, kas Komisijai piešķirtas ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 11. maija Direktīvu (ES) 2016/802, ar ko paredz sēra satura samazināšanu konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem (kodifikācija)


KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI 

par to, kā tiek īstenotas pilnvaras pieņemt deleģētos aktus, kas Komisijai piešķirtas ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 11. maija Direktīvu (ES) 2016/802, ar ko paredz sēra satura samazināšanu konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem (kodifikācija) 

1. IEVADS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 1999/32/EK, ar ko paredz sēra satura samazināšanu konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem 1 , ir būtiski grozīta vairākas reizes, un jaunākie grozījumi (attiecībā uz sēra saturu flotes degvielā) izdarīti ar 2012. gada 21. novembra Direktīvu 2012/33/ES 2 , kas stājās spēkā 2012. gada 17. decembrī un bija jātransponē līdz 2014. gada 18. jūnijam.

Lai saglabātu skaidrību un racionalitāti pēc dažādiem būtiskiem grozījumiem Padomes Direktīvā 1999/32/EK, tā tika kodificēta kā 2016. gada 11. maija Direktīva (ES) 2016/802, ar ko paredz sēra satura samazināšanu konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem 3 (turpmāk “Sēra direktīva”).

Sēra direktīvas pamatmērķis ir mazināt atsevišķu šķidrā kurināmā veidu sadegšanas rezultātā radušos sēra dioksīda (SO2) emisiju nelabvēlīgo ietekmi uz veselību un kaitējumu videi. Šis mērķis ir izšķiroši svarīgs, lai nodrošinātu, ka ES tur zaļo kursu 4 un – arī jūrniecībā – piepilda nulles piesārņojuma 5 un ilgtspējīgas mobilitātes 6 ieceres.

Izņemot Sēra direktīvas 3. un 4. pantu, kuros reglamentēts sēra saturs smagajā degvieleļļā un gāzeļļā, ko izmanto dažās uz sauszemes izvietotās sadedzināšanas iekārtās, pašreiz direktīva galvenokārt reglamentē sēra saturu kuģos izmantotajā šķidrajā kurināmajā (turpmāk “flotes degviela”).

Pamatotos gadījumos, ņemot vērā zinātnes un tehnikas attīstību alternatīvu emisijas samazināšanas paņēmienu jomā un nodrošinot stingru atbilstību attiecīgajiem Starptautiskās Jūrniecības organizācijas (turpmāk “SJO”) instrumentiem un standartiem, Sēra direktīva Komisiju pilnvaro pieņemt deleģētos aktus, lai pēc vajadzības pielāgotu tālāk nosauktos elementus:

·I PIELIKUMS. Līdzvērtīgas emisijas vērtības 8. panta 2. punktā un 8. panta 5. punkta a) apakšpunktā minētajiem emisijas samazināšanas paņēmieniem;

·II PIELIKUMS. 8. panta 4. punktā un 8. panta 5. punkta a) apakšpunktā minēto emisijas samazināšanas paņēmienu izmantošanas kritēriji;

·2. pants (Definīcijas):

oa) izmantošanai zemē paredzētas “smagās degvieleļļas” definēšana;

oe) “flotes gāzeļļas” pakāpju definēšana saskaņā ar ISO 8217, izņemot atsauci uz sēra saturu;

op) “ASTM metodes” definēšana, pārņemot Amerikas Testēšanas un materiālu biedrības (ASTM) 1976. gada izdevuma naftas produktu un smērvielu kvalitātes noteikšanas standartus un tehniskos noteikumus;

·13. panta 2. punkta b) apakšpunkta i) punkts par kuģī izmantojamās flotes degvielas paraugu ņemšanu, ko laikā, kad to piegādā kuģim, veic saskaņā ar norādījumiem 7 par degvieleļļas paraugu ņemšanu, lai noteiktu atbilstību pārskatītajam SJO MARPOL VI pielikumam un veiktu minētās degvielas sēra satura analīzi;

·13. panta 3. punkts par šādu obligāto standartmetodi, kas pieņemta sēra satura noteikšanai:

oISO metode 8754 (2003) vai EN ISO 14596:2007 (visām degvielām) un

oMARPOL konvencijas VI pielikuma VI papildinājums (flotes degvielai, ko piegādā kuģiem5 un izmanto uz kuģa 8 ).

2. JURIDISKAIS PAMATS

Sagatavot šo ziņojumu prasa Sēra direktīvas 16. panta 2. punkts. Saskaņā ar minēto noteikumu pilnvaras pieņemt deleģētos aktus Komisijai tika piešķirtas uz piecu gadu laikposmu, sākot no 2012. gada 17. decembra (t. i., līdz 2017. gada 17. decembrim), un pēc tam tās tika pagarinātas vēl uz pieciem gadiem.

Par šādām deleģētām pilnvarām Komisijai vēlākais deviņus mēnešus pirms otrā piecu gadu laikposma beigām, t. i., pirms 2022. gada 17. decembra, ir jāsagatavo ziņojums.

Saskaņā ar direktīvas 16. panta 2. punktu pilnvaru deleģēšana tiek automātiski pagarināta vēl uz pieciem gadiem, sākot no 2022. gada 17. decembra, ja vien Eiropas Parlaments vai Padome ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms minētās dienas pret šādu pagarināšanu neiebilst.

Kaut arī Komisijai nebija iespējams ievērot deviņu mēnešu termiņu, ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei tika nosūtīts iespējami drīz, lai tādā veidā nodrošinātu, ka tiek ievērotas to prerogatīvas un trīs mēnešu laikposms, kas minēts direktīvas 16. panta 2. punktā.

3. DELEĢĒŠANAS ĪSTENOŠANA

Pilnvaru īstenošana tika un joprojām tiek uzskatīta par nepieciešamu vairāku Sēra direktīvas normu pielāgošanai zinātnes un tehnikas sasniegumiem.

Par šādu pilnvaru īstenošanu Komisija ir ziņojusi jau 2017. gadā 9 .

Turklāt Komisija 2018. gada 16. aprīlī pieņēma Eiropas Parlamentam un Padomei adresētu ziņojumu 10 par to, kā ir īstenoti un ievēroti Direktīvā (ES) 2016/802 noteiktie flotes degvielu sēra satura standarti, un šajā ziņojumā bija minētas arī (pagaidām neīstenotas) ar deleģēto pilnvaru tvērumu saistītas īstenošanas pilnvaras.

Tā kā bija steidzami jānodrošina vienota un izmaksefektīva Sēra direktīvas uzlikto saistību izpildes panākšana, Komisija savas īstenošanas pilnvaras noteica par prioritāti un (saskaņā ar Sēra direktīvas 13. panta 4. punktu) izstrādāja tehnisko pamatu īstenošanas aktiem attiecībā uz flotes degvielu paraugu ņemšanas metodēm, reprezentatīva parauga definīciju un flotes degvielu paraugu ņemšanas biežumu.

Minēto aktu sagatavošanas darba laikā Komisija pienācīgi, arī ekspertu līmenī, apspriedās ar dalībvalstīm 11 un attiecīgajām ieinteresētajām personām 12 un izmantoja Eiropas Jūras drošības aģentūras tehnisko palīdzību 13 .

Iznākumā 2015. gada 16. februārī Komisija pieņēma Īstenošanas lēmumu (ES) 2015/253 14 , ar ko paredz noteikumus par degvielas paraugu ņemšanas procedūru uz kuģa, par atbildīgo flotes degvielas piegādātāju kontroli, kā arī nosaka saistošu kuģa inspekciju skaitu un degvielas paraugu skaitu, kas dalībvalstij ik gadu jāveic vai jāpaņem, lai verificētu sēra saturu flotes degvielās, kuras izmanto to kompetencē esošajos teritoriālajos ūdeņos darbojošies kuģi.

Tomēr līdz šim nav pietiekami daudz jaunas zinātniskās informācijas, lai būtu pamats iepriekš minētos attiecīgos Sēra direktīvas pielikumus un pantus atjaunināt ar deleģētajiem aktiem. Tāpēc atjaunināt fosilo degvielu tehniskos standartus netika uzskatīts par lietderīgu. Tas atbilst arī ES mērķim samazināt atkarību no fosilajām degvielām, lai panāktu stratēģisku autonomiju un klimatneitralitāti.

Tā kā attiecībā uz sēra saturu minētās prasības ir vienīgās, kas ir spēkā, nekādu īpašu darbības jomas atjauninājumu, arī no Starptautiskās Jūrniecības organizācijas puses, nav arī saistībā ar I pielikumu par līdzvērtīgām emisijas vērtībām, kas nosakāmas uz kuģa pielietotiem emisijas samazināšanas paņēmieniem 15 .

Attiecībā uz II pielikuma iedaļu par izplūdes gāzu attīrīšanas sistēmām SJO savās šim tematam veltītajās vadlīnijās, kas minētas 2009. gada 17. jūlijā pieņemtajā Rezolūcijā MEPC.184(59), nekādus īpašus atjauninājumus izplūdes ūdeņu kritērijiem nav noteikusi. Ņemot vērā SJO notiekošo virzību uz noteikumu un norādījumu, arī saturisko un teritoriālo nosacījumu, izvērtēšanu un saskaņošanu attiecībā uz ūdeni, kuru no izplūdes gāzu attīrīšanas sistēmām novada ūdens vidē, minētās vadlīnijas nākotnē var tikt attiecīgi pārskatītas.

Attiecībā uz II pielikuma iedaļu, kurā kā alternatīva atbilstības nodrošināšanas metode minēta biodegvielas izmantošana, un attiecīgajām definīcijām, kas noteiktas Direktīvā 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu, vienīgais atjauninājums ir tāds, ka pieņemta Direktīva (ES) 2018/2001 (RED II) 16 , kas ir pārstrādāta Direktīva 2009/28/EK. RED II atjaunina Sēra direktīvas II pielikumā minēto biodegvielu definīciju, taču jūrniecības nozarē biodegvielas izmantošana joprojām ir ļoti agrīnā attīstības posmā. Tomēr FuelEU Maritime regulas priekšlikums, kurš ir daļa no tiesību aktu paketes “Gatavi mērķrādītājam 55 %”, ko Eiropas Komisija iesniedza 2021. gada jūlijā, attiecas arī uz jaunām biodegvielām un citām bezemisiju un mazoglekļa degvielām. RED II un FuelEU Maritime pieņemšanas iznākumā var būt jāpārskata Sēra direktīvas II pielikumā iekļautās definīcijas un citi būtiski aspekti, kas attiecas uz biodegvielām. Turklāt, tā kā FuelEU Maritime regula ES ostā piestājušu kuģu elektroapgādes nodrošināšanu no krasta uzskata par bezemisiju tehnoloģiju, II pielikuma tvērums nākotnē var tikt paplašināts.  

Kopumā ir uzkrāta visai niecīga pieredze ar direktīvas II pielikuma noteikumiem un jo īpaši ar iztvaikojušas sašķidrinātas dabasgāzes vai biodegvielas izmantošanu par emisiju samazināšanas paņēmienu. Tāpēc ar to saistītus tehniskus atjauninājumus, kas izdarāmi ar deleģētajiem aktiem, pašlaik labāk atlikt.

Nav pieejami būtiski atjauninājumi arī attiecībā uz definīcijām, kas dotas 2. panta a) punktā par izmantošanai zemē paredzētu “smago degvieleļļu”, e) punktā par “flotes gāzeļļas” pakāpēm saskaņā ar ISO 8217 un p) punktā par Amerikas Testēšanas un materiālu biedrības 1976. gada izdevumu par naftas produktu un smērvielu kvalitātes noteikšanas standartiem un tehniskajiem noteikumiem. Līdz šai dienai attiecīgus atjauninājumus Vienotā tirgus pārredzamības direktīvas (Direktīva (ES) 2015/1535) izveidotās paziņošanas procedūras satvarā paziņojušas tikai dažas dalībvalstis.

Vispārīgi jāatzīmē, ka sēra saturu naftas produktos, kas paredzēti izmantošanai uz sauszemes un uz kuģa, direktīva reglamentē kopš 1999. gada, un minētie produkti ir smagās degvieleļļas, flotes degvielas, gāzeļļas un dīzeļdegvielas. Tie ir tradicionālās degvielas produkti, kuru kvalitātes standarti vai sēra satura noteikšanas metodes nav daudz mainījušās.

Kad spēkā stājās prasība par 0,50 % sēra saturu flotes degvielās, kuras kuģi izmanto ES ūdeņos 17 , tika izstrādāti un tirgū ieviesti jauni flotes degvielas maisījumi. Šādu degvielu raksturlielumi nav jāatjaunina, pieņemot deleģētos aktus saskaņā ar direktīvas 16. pantu. Uz šiem flotes degvielas maisījumiem attiecas ISO 8217 standarts, kas vēl nav atjaunināts, jo nav uzkrāta pietiekama minēto maisījumu izmantošanas pieredze. Arī tad, ja ISO standarts tiktu atjaunināts, ir maz ticams, ka būtu nepieciešams izmantot deleģētās pilnvaras, jo Sēra direktīvā dotā atsauce uz minēto standartu ir dinamiska, t. i., nav norādīts pārskatītās redakcijas pieņemšanas gads.

4. SECINĀJUMS

Pēdējo 10 gadu laikā Eiropas Komisija ar Direktīvu (ES) 2016/802 jeb Sēra direktīvu piešķirtās deleģētās pilnvaras nav īstenojusi. Tomēr Komisija turpina sekot līdzi SJO norisēm un tālab atbilstoši, arī ekspertu līmenī, konsultējas, lai ņemtu vērā turpmāko vajadzību rīkoties vai nu pieņemot deleģētos aktus, vai pat pilnībā pārskatot direktīvu, ja to prasītu notiekošā nozares pārveidošanās.

Komisija aicina Eiropas Parlamentu un Padomi šo ziņojumu pieņemt zināšanai.

(1)

OV L 121, 11.5.1999., 13. lpp.

(2)

OV L 327, 27.11.2012., 1. lpp.

(3)

OV L 132, 21.5.2016., 58. lpp.

(4)

COM(2019) 640.

(5)

 COM(2021) 400 final.

(6)

COM(2020) 789 final, SWD(2020) 331 final.

(7)

Norādījumi par degvieleļļas paraugu ņemšanu, lai noteiktu atbilstību MARPOL VI pielikumam, pieņemti 2009. gada 17. jūlijā ar Jūras vides aizsardzības komitejas rezolūciju 182(59).

(8)

Direktīva 2012/33/ES kļūdaini atsaucas uz degvielas verifikācijas procedūru, kas attiecībā uz degvielu, kuru izmanto uz kuģa, izklāstīta MARPOL VI pielikuma VI papildinājumā. Faktiski SJO procedūra kādreiz aptvēra tikai kuģiem piegādāto degvielu. Pamatojoties uz Īstenošanas lēmumu (ES) 2015/253, ES mudināja SJO izstrādāt norādījumus, un rezultātā verifikācijas procedūra (paraugu ņemšana un analīze) tika paplašināta, iekļaujot tajā arī uz kuģa izmantotās degvielas verifikāciju. Līdz ar to SJO 2016. gada 9. decembrī izdeva dokumentu MEPC.1/Circ.864 “VI papildinājums par degvielas verifikācijas procedūru, kuru piemēro MARPOL VI pielikuma degvieleļļas paraugiem un kura izriet no verifikācijas procedūru grozīšanas, lai aptvertu uz kuģa izmantotas degvieleļļas un uz kuģa paturētas degvieleļļas reprezentatīvo paraugu verifikāciju”.

(9)

COM(2017) 342 final.

(10)

COM(2018) 188 final.

(11)

Lai Direktīvu (ES) 2016/802 varētu īstenot konsekventāk un rezultatīvāk, saskaņā ar tās 17. pantu Komisija izveidoja Sēra direktīvas īstenošanas komiteju. Šī komiteja Komisijai palīdz pilnvaru īstenošanā, izstrādā SJO iesniedzamos dokumentus un izskata ekspertu grupu darba iznākumu. Tā kā komitejā ir aktīvi iesaistītas dalībvalstis, tai ir svarīga loma konsekventā un izmaksefektīvā direktīvas īstenošanā un izpildes panākšanā visā ES.

(12)

2013. gadā Komisija izveidoja Eiropas Ilgtspējīgas kuģniecības forumu (ESSF), kurš sekmē strukturēta dialoga veidošanu un sadarbību starp dažādiem Komisijas dienestiem, dalībvalstīm un jūrniecību pārstāvošajām ieinteresētajām personām, lai tādējādi labāk risinātu vidiskās ilgtspējas problemātiku, ar ko saskaras ES jūras transporta nozare.

(13)

 EMSA Sēra inspicēšanas norādījumi, sagatavoti saskaņā ar Padomes Direktīvu 1999/32/EK, pārskatīti 2019. gada decembrī.

(14)

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2015/253 (2015. gada 16. februāris), ar ko attiecībā uz sēra saturu flotes degvielās paredz noteikumus par paraugu ņemšanu un ziņošanu saskaņā ar Padomes Direktīvu 1999/32/EK (OV L 41, 17.2.2015., 55. lpp.).

(15)

Direktīvas (ES) 2016/802 6. panta 1. punkta b) apakšpunkts, 6. panta 2. punkta b) apakšpunkts un 7. panta 1. punkts.

(16)

 Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/2001 (2018. gada 11. decembris) par no atjaunojamajiem energoresursiem iegūtas enerģijas izmantošanas veicināšanu (OV L 328, 21.12.2018., 82.–209. lpp.), ar ko turklāt groza un pēc tam atceļ Direktīvu 2001/77/EK un 2003/30/EK (RED I), nosaka ES mērķrādītāju no atjaunojamajiem energoresursiem saražotas enerģijas kopējam īpatsvaram ES enerģijas bruto galapatēriņā 2030. gadā. Direktīvā noteikti arī ilgtspējības un siltumnīcefekta gāzu emisiju aiztaupījuma kritēriji biodegvielām.

(17)

Direktīvas (ES) 2016/802 6. panta 1. punkta b) apakšpunkts.