1.10.2021 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 398/40 |
Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām
(2021/C 398/19)
Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas pret šo pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.
Vienots dokuments
“Carne Ramo Grande”
ES Nr.: PDO-PT-02640 – 2020. gada 13. oktobrī
ACVN (X) AĢIN ( )
1. Nosaukums vai nosaukumi
“Carne Ramo Grande”
2. Dalībvalsts vai trešā valsts
Portugāle
3. Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts
3.1. Produkta veids
1.1. grupa. Svaiga gaļa (un subprodukti)
3.2. Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums
Svaiga, atdzesēta un saldēta gaļa, kas iegūta no šķirnes “Ramo Grande” liellopiem, kuri ierakstīti liellopu šķirnes “Ramo Grande” ciltsgrāmatā un kuri dzimuši, audzēti un nokauti noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā saskaņā ar šo specifikāciju.
Ar nosaukumu “Carne Ramo Grande” apzīmētus produktus var piedāvāt pārdošanai liemeņa, pusliemeņa vai ceturtdaļliemeņa veidā, kā arī veselu vai šķēlēs sagrieztu izcirtņu veidā. Papildus tradicionālajiem piedāvāšanas veidiem — liemeņiem vai iepakotiem izcirtņiem (veseliem vai sagrieztiem šķēlēs) — ar nosaukumu “Carne Ramo Grande” apzīmētus produktus var piedāvāt pārdošanai iepakotas maltas gaļas veidā.
Gaļa ir koši sarkanā krāsā (kas kļūst intensīvāka saskarē ar gaisu un, jo vecāks ir dzīvnieks, no kura gaļa iegūta, jo krāsa ir intensīvāka), ar stingru konsistenci, ko rada interfascikulārie saistaudi, kuri gaļā ir dažādās proporcijās, un ar aromātisku smaržu, kas ir raksturīga šai sugai. Vienmērīgi izkliedēti tauki zemādas, vēdera dobuma, perimuskulārā un intramuskulārā līmenī. Tauki pērļu baltā krāsā, ar stingru konsistenci pēc liemeņa atdzišanas. Pieskaroties nav jūtama taukainība.
— |
Vitelão [gadu vecs dzīvnieks] — gaļa, kas iegūta no tādu liellopu liemeņiem, kuru vecums ir vismaz 8, bet ne vairāk kā 12 mēneši un kuri klasificēti Z kategorijā, un kuru liemeņa minimālais svars ir 110 kg. |
— |
Novilho/a [jauns bullis / tele] — gaļa, kas iegūta no tādu liellopu liemeņiem, kuru vecums ir vismaz 12, bet ne vairāk kā 24 mēneši attiecībā uz veseliem vīriešu kārtas dzīvnieku liemeņiem (A kategorija) un vismaz 12 mēneši attiecībā uz sieviešu kārtas dzīvnieku liemeņiem (E kategorija) un kuru minimālais liemeņa svars ir 130 kg (A kategorija) un 120 kg (E kategorija). |
— |
Macho inteiro (Touro) [vesels vīriešu kārtas dzīvnieka (buļļa) liemenis] — gaļa, kas iegūta no veseliem tādu vīriešu kārtas dzīvnieku liemeņiem, kuru vecums ir vismaz 24 mēneši (B kategorija) un kuru liemeņa minimālais svars ir 200 kg. |
— |
Castrado [kastrēts bullis vai vērsis] — gaļa, kas iegūta no tādu kastrētu vīriešu kārtas liellopu liemeņiem, kuru vecums ir vismaz 12 mēneši (C kategorija) un kuru liemeņa minimālais svars ir 130 kg. |
— |
Vaca [govs] — gaļa, kura iegūta no tādu sieviešu kārtas liellopu liemeņiem, kas jau ir atnesušās (D kategorija), un kuru liemeņa minimālais svars ir 200 kg. |
Gaļa ir maiga, sulīga un garšīga. Vitelão un Novilho/a kategorijas gaļa ir maigāka, bet pārējo vecuma kategoriju gaļa ir tikpat sulīga un garšīga.
Atļauti liemeņi, kas klasificēti turpmāk uzskaitītajās noteiktajās kategorijās.
— |
Uzbūve: |
Novilho/a [jauns bullis / tele]; Macho inteiro (Touro) [vesels vīriešu kārtas dzīvnieks (bullis)]; Castrado [kastrēts bullis/vērsis] — atļauta S, E, U, R un O kategorija.
Citas vecuma kategorijas — ņemot vērā šķirnei “Ramo Grande” raksturīgās morfoloģiskās un funkcionālās īpašības un praktizēto lopkopības veidu jo īpaši attiecībā uz nokauto dzīvnieku dzimumu, vecumu un svaru, ir atļauti arī P kategorijas liemeņi, kā arī iepriekš uzskaitītās kategorijas.
— |
Tauku slāņa rādītājs: |
nav atļauti liemeņi ar tauku slāņa rādītāju “1”.
3.3. Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)
Dzīvniekus baro saskaņā ar tradicionālām liellopu audzēšanas metodēm. To uztura pamatā ir tādu dabisku un uzlabotu ganību zāle, kuras izmanto tiešai ganīšanai un kurās pieejami dažādi zālaugi un pākšaugi, piemēram Lolium perenne (ganību airene), Lolium multiflorum (daudzziedu ariene), Trifolium repens (baltais āboliņš), Trifolium pratense (sarkanais āboliņš) un Dactylis glomerata (kamolzāle); visi minētie augi Azoru salu labvēlīgo augsnes un klimatisko apstākļu dēļ ir pieejami visu gadu.
Teļi vismaz pirmos trīs mēnešus barojas ar mātes pienu. Tie tiek atšķirti 6–7 mēnešu vecumā. Tā kā līdz tam laikam teļi dodas savām mātēm līdzi ganībās, tie barojas arī ar ganību zāli un lopbarību.
Pieaugušie liellopi barojas ar svaigu zāli, un to uzturu papildina arī zāles skābbarība, siens, zaļā kukurūza vai kukurūzas skābbarība vai cita lopbarība (piemēram, kukurūzas graudi, sausas kukurūzas sēnalas, saldo kartupeļu stublāji, viļņainā pitospora), ko iegūst savā saimniecībā vai citās saimniecībās Azoru salu arhipelāgā.
Ja liellopu uztura vajadzības, jo īpaši beigu posmā, ganībās (parasti mazās, “izkaisītās” saimniecībās) netiek pilnībā apmierinātas vai ja nelabvēlīgi laikapstākļi izraisa pārtikas trūkumu, enerģijas un olbaltumvielu ieguvei var lietot barības maisījumus. Ārpus Azoru salu arhipelāga iegūtas papildbarības daudzums kopējā dzīvnieku uzturā nekad nedrīkst pārsniegt 50 % sausnas gadā.
3.4. Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā
Atnešanās, audzēšana un nokaušana
3.5. Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi
—
3.6. Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi
Neatkarīgi no noformēšanas veida uz produkta, kas apzīmēts ar nosaukumu “Carne Ramo Grande”, jābūt kādai no šādām frāzēm: “Carne Ramo Grande — Denominação de Origem Protegida” [“Carne Ramo Grande” — aizsargāts cilmes vietas nosaukums] vai “Carne Ramo Grande DOP” [ACVN “Carne Ramo Grande”].
4. Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija
Ar nosaukumu “Carne Ramo Grande” apzīmētā produkta ģeogrāfiskais apgabals ir Azoru salu arhipelāgs, ko veido deviņas salas: Santa Maria, São Miguel, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores un Corvo.
5. Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu
Azoru salu arhipelāgā valda mērens jūras klimats ar vidēju temperatūru un nelielu temperatūras diapazonu, augstu relatīvo mitrumu un nokrišņu daudzumu. Tā vulkāniskajām augsnēm raksturīga māla, smilšmāla un mālsmilts tekstūra, un tās ir bagātas ar organiskajām vielām un kāliju.
Šī augsnes un klimata kombinācija dabiski nodrošina apstākļus, kas ir ārkārtīgi labi piemēroti zāles ražošanai, un tas nozīmē, ka dzīvnieki var atrasties ganībās 365 dienas gadā.
Šī ražošanas sistēma būtībā ir atkarīga no ganīšanās un lopbarības ražošanas. Produktus iegūst, izmantojot vidi saudzējošas ilgtspējīgas metodes, un no ārpuses saņemtais atbalsts saimniecībā ir ļoti neliels.
Augsnes un klimatiskie apstākļi Azoru salās veicina zālāja augšanu visa gada garumā. Tomēr augšana mainās līdz ar temperatūras un nokrišņu daudzuma izmaiņām. Līdz ar to zāles ražošanas apjoms maksimumu sasniedz pavasarī/vasarā. Ganībās ir liela bioloģiskā daudzveidība, kas nodrošina, ka tās visu gadu var apmierināt lielāko daļu “Ramo Grande” liellopu uztura vajadzību. Liellopu audzēšana Azoru salās vienmēr ir bijusi balstīta uz dabas resursu lietderīgu izmantošanu, tai raksturīga cieša saikne ar dabisko vidi un koncentrēšanās uz ilgtspēju. Vietējās šķirnes “Ramo Grande” vispārīgās īpašības ietekmē arhipelāgā valdošie dabas apstākļi un šīs šķirnes dzīvnieku tradicionālais izmantojums. Šie dzīvnieki vienmēr ir turēti trīs iemeslu dēļ (kā vilcējdzīvnieki, kā arī gaļas un piena ieguvei). Lauksaimnieki mēdza izmantot “Ramo Grande” buļļus, lai vienu vai divas audzēšanas sezonas apvaislotu mātītes, pēc tam tos kastrēja un apmācīja aršanai un vilkšanai. Tie apmierināja šīs vajadzības, kā arī pakāpeniski nodrošināja gaļu un pienu, kas bija lauksaimnieku uztura būtiska sastāvdaļa. Tā kā liellopi tika audzēti pašnodrošinājuma lauksaimniecības modelī, lauksaimnieki daudz laika pavadīja savu dzīvnieku tiešā tuvumā. Plašā lauksaimniecība un īpašā lauksaimnieku zinātība (attiecībā uz dzīvnieku uzturu un lopkopību) nodrošināja dzīvniekiem teicamus dzīves apstākļus. Tas ir palīdzējis iegūto produktu kvalitāti padarīt tik atšķirīgu. Ņemot vērā to galveno lomu (kā vilcējdzīvniekiem), šiem dzīvniekiem vienmēr ir bijusi liela saskare ar cilvēkiem, jo dzīvnieki bija jāapmāca pildīt to uzdevumus. Tie izrādīja lielu gatavību mācīties un bija ļoti pakļāvīgi jo īpaši saviem saimniekiem, kuri no savas puses darīja visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka dzīvnieki tiek baroti atbilstīgi to centieniem un pasargātu tos no aukstuma vai citiem nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Tie lielākoties tika izvietoti “atafonas” (dzirnavās), “palheiros” (salmu šķūņos) un “lojas” (darbnīcās) cilvēku māju tuvumā, jo šīs ēkas gada aukstākajā laikā nodrošināja siltumu. Tas nozīmēja, ka tie tika turēti cilvēku tiešā tuvumā, un cilvēki šo patiku pret dzīvniekiem nodeva no paaudzes paaudzē. Mūsdienās notiek kultūras pasākumi (parādes, konkursi un etnogrāfiskas izstādes, kas bieži vien saistītas ar reliģiskiem rituāliem par godu Svētajam Garam), kuros piedalās šo liellopu audzētāji, un minētie pasākumi stiprina attiecības un pulcē cilvēkus, kas novērtē to, ka šos dzīvniekus audzē, un lepojas ar to. Ir svarīgi norādīt to, ka, lai gan vidējais liellopu skaits katrā saimniecībā ir neliels, to nepārtraukta turēšana liecina par spēcīgo emocionālo saikni ar šiem dzīvniekiem.
Ar nosaukumu “Carne Ramo Grande” apzīmēto produktu īpašības garšas, maiguma un sulīguma ziņā ir saistītas ar dzīvnieku audzēšanas veidu. Augsnes un klimatiskie apstākļi Azoru salās kopā ar īpašo audzēšanas paņēmienu un dzīvnieku pakļāvīgo raksturu nozīmē to, ka tie var ganīties visu gadu.
Tā kā gaļa tiek iegūta no dzīvniekiem, kuri audzēti ganību sistēmā, kas ļauj tiem brīvi klīst pa ganībām un pārvietoties starp dažādiem zemesgabaliem, tā mēdz būt intensīvākā krāsā. Atbilstīgi dzīvnieka vecuma kategorijai ar nosaukumu “Carne Ramo Grande” apzīmētas gaļas krāsa ir no bāli sarkanas jaunāku dzīvnieku gadījumā līdz koši sarkanai vecāku dzīvnieku gadījumā. Arī tauku krāsa mainās atkarībā no dzīvnieka vecuma — no baltas jaunākiem dzīvniekiem līdz dzeltenīgākai vēršiem un pieaugušiem liellopiem (buļļiem un govīm).
Klimata (ļoti piemērots liellopu audzēšanai) un augsnes (auglīga un viegli apstrādājama) kombinācija nodrošina labu ganību zemi. Liellopiem, kas tika aizvesti uz Azoru salu arhipelāgu, kad to pirmo reizi atklāja un iekārtoja, tā ļāva pielāgoties, izvērsties un attīstīties, iegūstot atšķirīgas ģenētiskās īpašības, kuras mūsdienās nosaka to, kāda ir šķirne “Ramo Grande”.
Šķirnes “Ramo Grande” audzētāji ir unikāla ģenētiskā mantojuma sargātāji; vairākās paaudzēs un bieži vien sarežģītos apstākļos viņi uzstājuši, ka šī šķirne jāsaglabā kā mantojums no priekštečiem. Audzētājiem vienmēr bijusi apņemšanās šo mantojumu saglabāt, un liellopu ganāmpulkus viņi vienmēr ir uzskatījuši par daļu savas ģimenes. Tradicionālajos svētkos dažādās Azoru salu arhipelāga salās, jo īpaši svētkos, kas veltīti Svētajam Garam, šo dzīvnieku gaļa vienmēr ir bijusi iecienītākais no šajos svētku pasākumos pasniegtajiem tipiskajiem ēdieniem. Tajos apvienota zinātība un tradicionālās receptes no katras salas un pat no ciema uz ciemu, kas nodotas no paaudzes paaudzē, lai izceltu šīs šķirnes gaļai piemītošās un raksturīgās garšas un aromātus.
Šie liellopi ir nozīmīgi Azoru salu arhipelāgā, jo tie joprojām tiek izmantoti tradicionālajā lauksaimniecībā un etnogrāfiskajos svētkos, kā arī tāpēc, ka tie ir svarīgi to ēdienu gatavošanā, kuri tiek pasniegti kā vietējiem iedzīvotājiem, tā viesiem.
Atsauce uz specifikācijas publikāciju
(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)
https://tradicional.dgadr.gov.pt/images/prod_imagens/carne/docs/CE_Carne_Ramo_Grande_DOP.pdf