25.3.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 103/18


Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2021/C 103/13)

Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTAIS DOKUMENTS

“Őrségi tökmagolaj”

ES Nr.: PGI-HU-02482 – 12.9.2018.

ACVN ( ) AĢIN (X)

1.   Nosaukums vai nosaukumi (ACVN vai AĢIN)

“Őrségi tökmagolaj”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Ungārija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.5. grupa. Eļļa un tauki (sviests, margarīns, eļļa u. c.)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

“Őrségi tökmagolaj” ir nerafinēta augu eļļa, kas izspiesta no grauzdētām īpaši eļļas ieguvei audzētu ķirbju (Cucurbita pepo L.) sēklām.

Tā ir tīra ķirbju sēklu eļļa, kas izspiesta tikai no ķirbju sēklām un nesatur nekādas citas vielas. Tas ir viskozs šķidrums ar izteiktām raksturīgajām īpašībām, bet bez svešām smaržām un garšām. Eļļai piemīt pilnmiesīga, liega, pikanta garša, kas atgādina valriekstus. Tā ir ļoti tumši zaļa.

Lielāko daļu tauku satura veido polinepiesātinātās taukskābes.

Fizikālās un ķīmiskās īpašības:

polinepiesātināto taukskābju saturs: vismaz 55 %,

ziepju saturs: ne vairāk kā 0,005 % (masas),

skābes skaitlis: ne vairāk kā 4,0 mg KOH/g cepamās eļļas,

peroksīda skaitlis: ne vairāk kā 10,0 meq O2/kg cepamās eļļas.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

 

Pamatsastāvdaļas uzglabāšana un sagatavošana

 

Sasmalcināšana

 

Mīcīšana

 

Grauzdēšana

 

Spiešana

 

Atpūtināšana, nostādināšana

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

“Őrségi tökmagolaj” ražo šādu pašvaldību administratīvajās robežās:

Bajánsenye, Csákánydoroszló, Csörötnek, Döbörhegy, Felsőjánosfa, Felsőmarác, Halogy, Hegyhátszentjakab, Hegyhátszentmárton, Ispánk, Ivánc, Kercaszomor, Kerkáskápolna, Kisrákos, Kondorfa, Körmend, Magyarszombatfa, Molnaszecsőd, Nádasd, Nagymizdó, Nagyrákos, Őrimagyarósd, Őriszentpéter, Pankasz, Rábagyarmat, Rádócköldek, Szaknyér, Szalafő, Szarvaskend, Szatta, Szentgotthárd, Szőce, Velemér, Viszák.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Saikne starp “Őrségi tökmagolaj” un ģeogrāfisko apgabalu ir balstīta uz produkta reputāciju un citām īpašībām.

Vēsturiskajos Ēršēgas (Őrség) reģiona ciematos eļļas ķirbji tiek audzēti un ķirbju sēklu eļļa no to sēklām tiek iegūta jau teju simts gadus. Ķirbju sēklu eļļas lietošana un patēriņš ir daļa no ikdienas dzīves:

“Tiklīdz eļļa uz uguns sāk vārīties, ļaudīm tīk tajā mērcēt maizi. Citādi, kā jau minēts, to lieto kopā ar salātiem, kāpostiem, kartupeļiem, dārzeņpipariem, sarkanajiem sīpoliem vai gurķiem. To lieto pat apaļmaizīšu cepšanai. Izņemot saulespuķu sēklu eļļu, kas ir ārkārtīgi reta, Ēršēgas virtuvēs lieto tikai dažas citas cepamās eļļas (..)” (Kardos, László: Az őrség népi táplálkozása. Budapešta, 1943, 90.–91. lpp.).

Tradicionālā eļļas “Őrségi tökmagolaj” ražošanas metode ir saglabājusies līdz pat mūsdienām. Gandrīz katra sakņu dārza galā augošie eļļas ķirbji bija neatņemama ģimenes saimniecību daļa. Etnogrāfiskie dati liecina, ka 20. gs. sākumā eļļas spiešana mājās Ēršēgā bija ierasta prakse.

20. gs. 80. gados eļļas spiešana nelielā apjomā atkal atsākās un pamazām kļuva arvien izplatītāka. Žurnāla “Szabad Föld”1984. gada 10. marta numurā rakstīts: “Ķirbju sēklu eļļas ražošana – tradicionālā ziemas nogales nodarbe – Ēršēgas ciematos jau norit pilnā sparā. Pieprasījums pēc ēstgribu rosinošās eļļas, ko var izmantot arī gremošanas traucējumu mazināšanai, pēdējos gados pieaudzis tiktāl, ka šajos ciematos atsāk darboties eļļas spiestuves (sauktas arī par eļļas dzirnavām), kas tika slēgtas vēl tikai pirms 10–15 gadiem. Agrāk ģimenes saražoja tikai tik daudz eļļas, cik nepieciešams pašu vajadzībām. Tagad arvien vairāk eļļas tiek pārdots. To iepērk tirdzniecības kooperatīvs “TSZKER”, kas to galvenokārt eksportē.” Iepriekšminēto apstiprina Atila Šelmeci Kovāčs (Attila Selmeczi Kovács) 1992. gadā: “Kopš pagājušā gadsimta beigām visā Rietumaizdonavā izplatījās mazas ražotnes, kurās ražoja ķirbju sēklu eļļu, bet tradicionālo smalcināšanas instrumentu vietā tajās izmantoja dažādus mājamatniecības rīkus, kuru ražīgums bija jūtami mazāks. Pienācīgi sasmalcinātus vai samaltus sēklu miltus mīca, līdz tie kļūst piemēroti karsēšanai. Piemēram, Rietumaizdonavā esošajā Ēršēgas un Hetešas (Hetes) reģionā, kur ķirbju sēklu eļļas ražošana līdz pat mūsdienām ir mājamatniecības nozare, 6 kg ķirbju sēklu miltu, tos nepārtraukti mīcot, pievieno 1 litru verdoša ūdens. Tādā veidā tiek iegūta mīksta masa, ko sadala porcijās, kuru lielums variē atkarībā no eļļas preses ietilpības, turklāt vienlaikus tiek grauzdēta viena porcija. Masu, nemitīgi maisot, grauzdē, līdz tā sasniedz optimālo grauzdēšanas pakāpi, ko nosaka pēc pieredzes.” (Selmeczi Kovács, Attila – Az olajsütés. A nyersanyag és a technológia kapcsolata. Publicēts: Néprajzi értesítő, 74. sēj., 1992, 75.–89. lpp.).

Eļļas “Őrségi tökmagolaj” reputācijas pamatā ir tās izcilās organoleptiskās īpašības, ko piešķir īpašā, tradicionālā ražošanas metode. Galvenie faktori ir daudzu gadu gaitā uzkrātā pieredze, zinātība un pareizā aprīkojuma un pannu izmantošana, kas no augstvērtīgām sēklām ļauj iegūtu patiesi garšīgu augstākā labuma eļļu. Pateicoties Ēršēgas reģionā izmantotajai ķirbju sēklu eļļas ražošanas metodei, “Őrségi tökmagolaj” garša ir intensīvāka un aromātiskāka nekā parastajai ķirbju sēklu eļļai, kas iegūta ar aukstās spiešanas paņēmienu. Ķirbju sēklas tiek grauzdētas zemākā temperatūrā, taču karsētas ilgāk, un tas “Őrségi tökmagolaj” piešķir liegu, pikantu un izteiktu garšu, kas atgādina valriekstus.

Tieši šo iemeslu dēļ eļļai “Őrségi tökmagolaj” gastronomijas pasaulē ir ierādīta īpaša vieta. Profesionāla žūrija 2016. gadā nacionālo balvu “Magyarország tortája” (Ungārijas torte) piešķīra kūkai “Őrség Zöld Aranya”, kuras virsu klāj želejas glazūra un kuras mīklas un glazūras gatavošanā tiek izmantota eļļa “Őrségi tökmagolaj”. Kopš tā laika kūka “Őrség Zöld Aranya” ir ļoti iecienīta patērētāju vidū un iekļauta Ungārijas labāko konditoru pastāvīgajā sortimentā.

Eļļa “Őrségi tökmagolaj” kļūst arvien populārāka gan patērētāju, gan tūristu vidū. 2011. gadā Ungārijas sabiedriskās televīzijas programma “Gasztroangyal” īpašā stundu ilgā raidījumā iepazīstināja ar tradicionālo eļļas “Őrségi tökmagolaj” ražošanas metodi.

Eļļa “Őrségi tökmagolaj” labu slavu ir iemantojusi arī ārzemēs: 2019. gadā tā izcīnīja sudraba medaļu Otrajā Starptautiskajā ķirbju sēklu eļļas izstādē. Pēdējās desmitgadēs tā kļuvusi par atzītu zīmolu.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.