Briselē, 19.11.2021

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS

par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonda darbu zaudējušiem darba ņēmējiem izmantošanu saistībā ar Francijas iesniegto pieteikumu EGF/2021/005 FR/Airbus


PASKAIDROJUMA RAKSTS

PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

1.Noteikumi, kas piemērojami finansiāliem ieguldījumiem no Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonda darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF), ir izklāstīti Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 28. aprīļa Regulā (ES) 2021/691 par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1309/2013 1 (turpmāk tekstā “EGF regula”).

2.Francija 2021. gada 26. jūlijā iesniedza pieteikumu EGF/2021/005 FR/Airbus finansiālā ieguldījuma saņemšanai no EGF pēc darbvietu zaudēšanas uzņēmumā “Airbus” Francijā.

3.Komisija pēc tā izvērtēšanas saskaņā ar visiem piemērojamajiem EGF regulas noteikumiem secināja, ka nosacījumi EGF finansiālā ieguldījuma piešķiršanai ir izpildīti.

PIETEIKUMA KOPSAVILKUMS

EGF pieteikums

EGF/2021/005 FR/Airbus

Dalībvalsts

Francija

Attiecīgais(-ie) reģions(-i) (NUTS 2 2. līmenis)

Dienvidi-Pireneji

(FRJ2)

Luāras reģions

(FRG0)

Pieteikuma iesniegšanas datums

2021. gada 26. jūlijs

Pieteikuma saņemšanas apliecinājuma datums

2021. gada 9. augusts

Papildu informācijas pieprasījuma datums

2021. gada 9. augusts

Papildu informācijas iesniegšanas termiņš

2021. gada 13. septembris

Izvērtējuma pabeigšanas termiņš

2021. gada 24. novembris

Intervences kritērijs

EGF regulas 4. panta 2. punkta a) apakšpunkts


Galvenais uzņēmums

Airbus

(“Airbus SE”)


Attiecīgo uzņēmumu skaits

1

Saimnieciskās darbības nozare(-es)

(NACE 2. redakcijas nodaļa) 3

30. nodaļa (Transportlīdzekļu ražošana)

Atsauces periods (četri mēneši)

2020. gada 1. novembris - 2021. gada 1. marts

Zaudēto darbvietu skaits atsauces periodā (a)

508

Zaudēto darbvietu skaits pirms vai pēc atsauces perioda (b)

0

Zaudēto darbvietu kopskaits (a + b)

508

Atbalsttiesīgo saņēmēju kopskaits

508

Paredzēto atbalsta saņēmēju kopskaits

297

Individualizēto pakalpojumu budžets (EUR)

4 406 194

EGF īstenošanas budžets 4 (EUR)

0

Kopējais budžets (EUR)

4 406 194

EGF ieguldījums (85 %) (EUR)

3 745 264

PIETEIKUMA IZVĒRTĒŠANA

Procedūra

4.Pieteikumu EGF/2021/005 FR/Airbus Francija iesniedza 12 nedēļās no dienas, kad bija izpildīti EGF regulas 4. pantā noteiktie intervences kritēriji, proti, 2021. gada 26. jūlijā 5 . Komisija 2021. gada 9. augustā apstiprināja minētā pieteikuma saņemšanu un pieprasīja no Francijas papildu informāciju. Šī papildu informācija tika sniegta 25 darbdienās no pieprasījuma dienas, pēc tam, kad pēc Francijas pienācīgi pamatota pieprasījuma šis termiņš tika pagarināts par 10 darbdienām. Termiņš, kurā Komisijai būtu jāizvērtē pieteikuma atbilstība finansiālā ieguldījuma piešķiršanas nosacījumiem, proti, 50 darbdienas no pilnīga pieteikuma saņemšanas dienas, beidzas 2021. gada 24. novembrī.

Pieteikuma atbilstība

Attiecīgie uzņēmumi un atbalsta saņēmēji

5.Pieteikums attiecas uz 508 darbu zaudējušiem darba ņēmējiem, kuru darbība “Airbus” (Airbus SE) Ekonomiskajā un sociālajā vienībā (ESU) 6 Airbus Commercial” (turpmāk tekstā “Airbus Commercial”) ir beigusies. “Airbus” darbojas ekonomikas nozarē, kas klasificēta NACE 2. redakcijas 30. nodaļā (Transportlīdzekļu ražošana). Uzņēmums veica darba ņēmēju atlaišanu šādos NUTS 2 reģionos: Dienvidi-Pireneji (FRJ2) un Luāras reģions (FRG0).

Intervences kritēriji

6.Francija minēto pieteikumu iesniedza saskaņā ar intervences kritērijiem, kas uzskaitīti EGF regulas 4. panta 2. punkta a) apakšpunktā, kurā noteikts, ka ir jābūt izpildītam nosacījumam, ka četru mēnešu atsauces periodā darbība ir beigusies vismaz 200 darbu zaudējušiem darba ņēmējiem kādā dalībvalsts uzņēmumā, ieskaitot darbu zaudējušus darba ņēmējus attiecīgajos piegādes uzņēmumos un pakārtotās ražošanas uzņēmumos un/vai pašnodarbinātas personas, kuru darbība ir beigusies.

7.Minētais četru mēnešu atsauces periods saistībā ar šo pieteikumu ir no 2020. gada 1. novembra līdz 2021. gada 1. martam, kura laikā uzņēmums “Airbus” atlaida 508 darbiniekus.

Zaudēto darbvietu skaita un darbības beigšanās aprēķināšana

8.Atsauces periodā darbu zaudējušo darbinieku darbības izbeigšana tika aprēķināta no datuma, kad darba devējs individuāli paziņo darba ņēmējam par atlaišanu vai darba līguma izbeigšanu.

Atbalsttiesīgie saņēmēji

9.Atbalsttiesīgo saņēmēju kopskaits ir 508.

To notikumu apraksts, kuri izraisīja darbvietu zaudēšanu un darbības beigšanos

10.Airbus” Komerciālo gaisa kuģu nodaļa ir vadošais komerciālo gaisa kuģu ražotājs. Vispārējā komerciālās aviācijas, jo īpaši pasažieru pārvadājumu, sabrukuma dēļ Covid-19 pandēmijas rezultātā “Airbus” Komerciālo gaisa kuģu nodaļas darbība saskaras ar nopietnām grūtībām.

11.Vispārēji ceļošanas ierobežojumi pandēmijas laikā apstādināja darbību lielākajā daļā šīs nozares. Turklāt ekonomiskā krīze pēc pandēmijas ir samazinājusi daudzu gaisa pārvadājumu klientu pirktspēju un likusi tiem pārskatīt lēmumu izmantot gaisa pārvadājumus.

12.Lielākā daļa komerciālo lidsabiedrību jau ir paziņojušas par apjomīgiem pārstrukturēšanas plāniem vai īstenojušas tos, lai saglabātu uzņēmumus līdz tam, kad nozare pilnībā atveseļosies. Saskaņā ar “Airbus” sniegto informāciju nav sagaidāms, ka tas notiks līdz 2025. gadam 7 .

13.Īstenojot lidsabiedrību pārstrukturēšanas plānus, daudzu lidmašīnu ekspluatācija tika priekšlaicīgi pārtraukta un jaunu lidmašīnu iegādes plāni tika apturēti vai atcelti. Lidmašīnu lielā pieejamība vēl vairāk pastiprināja lidmašīnu pārdošanas cenu lejupslīdi 8 .

14.Airbus” komerciālo gaisa kuģu ražošana veidoja 67 % no “Airbus” kopējā apgrozījuma 9 . No 2020. gada aprīļa ražošanas plāni bija jāpielāgo krīzes situācijai, un tādēļ ražošanas līmenis tika samazināts par trešdaļu 10 .

15.Lai pielāgotu sava darbaspēka apjomu atbilstoši strauji koriģētajiem ražošanas plāniem, “Airbus” nācās īstenot pārstrukturēšanas plānu. Saskaņā ar uzņēmuma līmeņa darba koplīgumu 11 Francijā vien tika likvidētas 4248 amata vietas 12 .

16.Vispirms kā tiesiskās aizsardzības līdzekli “Airbus” izmantoja to jauno ārkārtas tiesību aktu noteikumus 13 , kas Francijā tika pieņemti, reaģējot uz pandēmiju. Šie noteikumi ļauj uzņēmumiem uz laiku iznomāt personālu citiem uzņēmumiem. “Airbus” gadījumā risinājumi tika atrasti citās “Airbus” apakšvienībās, kā arī sadarbībā ar ārējiem uzņēmumiem. Līdz ar to attiecīgie darbinieki nebija jāatlaiž.

17.Francijas valdība uzsāka nozares atbalsta programmu 14 . Šis Francijas valdības atbalsts ļāva “Airbus” saglabāt vēl 500 augsti kvalificētu inženieru darbvietas.

18.Sarunu puses arī vienojās izveidot programmu, kuras ietvaros tiktu sniegtas norādes darbiniekiem, kuri ir ieinteresēti brīvprātīgi pārtraukt darba attiecības ar “Airbus”.

19.Turklāt, reaģējot uz Covid-19 pandēmijas izraisīto ekonomisko krīzi, Francijas valdība uzsāka pagaidu Ilgtermiņa nepilna laika darbības programmu 15 , kas ļauj grūtībās nonākušiem uzņēmumiem saīsināt savu darbinieku darba laiku. Pateicoties šai programmai, bija iespējams saglabāt vēl 1502 darbvietas.

20.Lai gan atlaišanas gadījumu skaitu bija iespējams būtiski samazināt, 2246 darbvietas tika zaudētas.

Prognozes, kā zaudētās darbvietas ietekmēs ekonomiku un nodarbinātību vietējā, reģionālajā un valsts līmenī

21.Francijas varas iestādes skaidro, ka attiecīgos reģionus krīze pēc Covid-19 pandēmijas ir skārusi īpaši smagi. Abos reģionos bezdarbs pieauga jau pirms krīzes. Luāras reģionā bezdarba līmenis pieauga no 6,8 % 2008. gadā līdz 8,5 % 2018. gadā, bet Oksitānijā (attiecīgais Dienvidu-Pireneju reģions) tajā pašā periodā — no 8,8 % līdz 10,7 %. Sākot no 2018. gada, līdz krīzei 2021. gadā bezdarba līmenis bija sācis nedaudz samazināties. 2021. gada pirmajā ceturksnī bezdarba līmenis bija attiecīgi 6,9 % Luāras reģionā un 9,4 % Oksitānijā 16 .

22.Sagaidāms, ka jo īpaši Oksitānijā darbinieku atlaišana būtiski ietekmēs darba tirgu un ekonomiku. Tulūzas pilsēta un apkārtējais reģions ir lielākais aeronautikas centrs Eiropā. Nozarē ir nodarbināti 110 000 cilvēku. Reģions ir ļoti atkarīgs no aeronautikas, kas ir reģiona svarīgākā nozare. “Airbus” ir lielākais privātais darba devējs reģionā. Paredzams, ka “Airbus” ražošanas plānu samazināšana par 35 % ļoti nopietni ietekmēs nodarbinātību visā nozarē, skarot lielu skaitu piegādātāju 17 utt.

23.Kas attiecas uz Oksitāniju, lai gan lielai daļai atlaisto darba ņēmēju ir augsts izglītības līmenis, aptuveni 31 % atlaisto darbinieku ir vecāki par 50 gadiem un tas samazina atkārtotas nodarbinātības iespējas. Tomēr reģions ir pierādījis, ka ir nozīmīga jaunuzņēmumu ekosistēma, kas nodrošina potenciālas iespējas atbalsta saņēmējiem, kuri vēlas uzsākt savu uzņēmējdarbību 18 .

24.Paredzams, ka Luāras reģionā aviācijas krīzes ietekme uz vietējo ekonomiku un darba tirgu būs mazāk nelabvēlīga, pateicoties tam, ka reģiona ekonomikā pastāv liela daudzveidība. Tomēr aeronautikas inženieriem un tehniķiem nav daudz nodarbinātības iespēju. Paredzams, ka iespējas radīsies jūrniecības sektorā vai atjaunojamo energoresursu jomā, taču šai nolūkā savukārt būs nepieciešama atlaisto darbinieku pārkvalifikācija. Tāpat kā Oksitānijas gadījumā, skarto darbinieku vecums var būt šķērslis atkārtotai nodarbinātībai: 11 % skarto darbinieku ir vecāki par 55 gadiem 19 .

ES kvalitātes sistēmas pārmaiņu un pārstrukturēšanās prognozēšanai piemērošana

25.Francija ir aprakstījusi, kā tika ņemti vērā ieteikumi, kas izklāstīti ES kvalitātes sistēmā pārmaiņu un pārstrukturēšanas prognozēšanai: saskaņā ar Francijas Darba kodeksu uzņēmumam in bonis (t. i., nav uzsākta tā likvidācija), kas nodarbina 1000 vai vairāk darbinieku, ir pienākums pilnā apmērā segt izmaksas saistībā ar aktīviem darba tirgus pasākumiem darbiniekiem, kas tiek atlaisti organizācijas pārstrukturēšanas rezultātā. Valsts iestāžu iejaukšanās ir paredzēta tikai tad, kad ir pabeigti pasākumi, ko īsteno uzņēmums, kurš atlaidis darba ņēmējus.

26.Francijas iestādes norādīja, ka “Airbus” ir ieviesta sīki izstrādāta sistēma pārmaiņu identificēšanai un paredzēšanai, jo īpaši attiecībā uz nepieciešamību pēc konkrētām prasmēm un kompetencēm tās darbiniekiem, kā arī personāla vajadzībām kopumā 20 . Darbinieku un arodbiedrību pārstāvji ir cieši iesaistīti organizatorisko plānu īstenošanā, lai pielāgotos pārmaiņām. Lai gan pandēmija un tai sekojošā krīze nozari skāra pēkšņi, “Airbus” tādējādi varēja balstīties uz savu esošo sistēmu, kā konsultēties ar darbiniekiem un arodbiedrību pārstāvjiem, lai apspriestu pārstrukturēšanas plānu, kas nepieciešams, reaģējot uz krīzes situāciju.

27.Francija ir informējusi, ka “Airbus” kā uzņēmums in bonis, kas nodarbina vairāk nekā 1000 darbinieku, ir izveidojis plašu aktīvo darba tirgus pasākumu kopumu ar mērķi palīdzēt atlaistajiem darbiniekiem. Sadarbībā ar ārēju konsultāciju uzņēmumu darbinieku pārkvalificēšanas jomā “Airbus” izveidoja informācijas punktu norādījumu sniegšanai ar nosaukumu Mobility Pathways (mobilitātes ceļi) kā pirmo instanci, ar kuru skartie darbinieki var sazināties. Šajā informācijas punktā darbinieki saņem ne tikai pirmos norādījumus par iespējamo rīcību, bet arī papildu atbalstu viņu centieniem piedalīties apmācībās vai atrast jaunu darbu.

Papildināmība ar darbībām, ko finansē no valsts vai Savienības līdzekļiem

28.Francijas iestādes apstiprināja, ka tālāk aprakstītie pasākumi, kas saņem EGF finansiālu ieguldījumu, nesaņems finansiālu ieguldījumu arī no citiem Savienības finanšu instrumentiem.

Procedūras, ko ievēro, apspriežoties ar paredzētajiem atbalsta saņēmējiem vai viņu pārstāvjiem, vai sociālajiem partneriem, kā arī vietējām un reģionālajām varas iestādēm

29.Francija norādīja, ka saskaņotais individualizēto pakalpojumu kopums ir izstrādāts, apspriežoties ar darbiniekiem un arodbiedrības pārstāvjiem. Daudzās sanāksmēs un sarunās starp “Airbus” un attiecīgajiem darbinieku un arodbiedrības pārstāvjiem 21 gan valsts, gan starptautiskā līmenī sarunu puses identificēja iespējamos veidus, kā mazināt tiešo ietekmi uz personālu un izstrādāt pasākumu kopumu, lai palīdzētu skartajiem darbiniekiem. Šīs iekšējo sarunu kārtas sākās 2020. gada 30. jūnijā un beidzās 2020. gada 15. oktobrī.

Paredzētie atbalsta saņēmēji un ierosinātie pasākumi

Paredzētie atbalsta saņēmēji

30.Aplēsts, ka pasākumos piedalīsies 297 darbu zaudējušie darba ņēmēji. Šos darba ņēmējus pēc dzimuma, vecuma grupas un izglītības līmeņa var iedalīt šādi:

Kategorija

Sagaidāmais atbalsta saņēmēju
skaits

Dzimums:

vīrieši:

236

(79,5 %)

sievietes:

61

(20,5 %)

nebināras personas:

0

(0,0 %)

Vecuma grupa:

jaunāki par 30 gadiem:

35

(11,8 %)

30–54 gadu vecumā:

222

(74,7 %)

vecāki par 54 gadiem:

40

(13,5 %)

Izglītības līmenis:

pamatizglītības otrais posms vai zemāka izglītība 22  

0

(0,0 %)

vidējā izglītība 23 vai pēcvidusskolas izglītība 24

150

(50,5 %)

terciārā izglītība 25

147

(49,5 %)

Ierosinātie pasākumi

31.Pasākumi, kuriem Francijas varas iestādes vēlas saņemt EGF līdzfinansējumu, ir daļa no kopējā individualizēto pasākumu kopuma, kuru skartajiem darbiniekiem piedāvā uzņēmums, kas atlaidis darba ņēmējus. Tomēr uz EGF atbalstu var pretendēt tikai pasākumi, kas pārsniedz tā uzņēmuma juridiskos pienākumus, kurš atlaidis darbiniekus. Tie ir aprakstīti tālāk:

dotācijas uzņēmējdarbības sākšanai: šā pasākuma mērķis ir atbalstīt finansējuma saņēmējus, kuri ir ieinteresēti savas uzņēmējdarbības uzsākšanā, katram atbalsta saņēmējam piešķirot 15 000 EUR. Ieinteresētie darbinieki var pieteikties uzņēmējdarbības sākšanas shēmai un var pieprasīt dotāciju sešos mēnešos pēc iestāšanās tajā. Dotāciju izmaksā kā fiksētu likmi, kad ir iesniegts apliecinājums, ka uzņēmums ir faktiski reģistrēts. Visu procesu pārvalda Mobility Pathways, kas sniedz norādes, kā pieteikties, pārbauda un apstiprina uzņēmējdarbības plānus un, visbeidzot, pieņem lēmumu par dotāciju. Ja atbalsta saņēmēji uzņēmumu izveido kopā, katram atbalsta saņēmējam tiek piešķirta pilna summa;

apmācība par uzņēmējdarbības izveidi: šis pasākums ir paredzēts atbalsta saņēmējiem, kuri ir pierakstījušies uzņēmējdarbības sākšanas shēmā. Personām, kuras interesējas par sava uzņēmuma izveidi, tiek piedāvātas plašas apmācības;

pabalsti izdevumiem, kas saistīti ar uzņēmējdarbības izveides apmācību: atbalsta saņēmēji, kuri piedalās uzņēmējdarbības izveides apmācībās, var saņemt pabalstu izmitināšanas, ēdināšanas, transporta, kā arī iespējamo mutiskās tulkošanas pakalpojumu utt. segšanai;

piemaksas par algas starpību: šā pasākuma mērķis ir piedāvāt stimulu pieņemt jaunu darbu, pat ja atrastā jaunā darba atalgojums ir mazāks nekā iepriekšējā darbā. Maksimālā summa mēnesī ir 350 EUR, un to maksā ne ilgāk kā 12 mēnešus.

32.Francija informēja, ka uzņēmums, kas atlaida darba ņēmējus, saviem darbiniekiem regulāri piedāvā apmācības, kurās īpaša uzmanība tiek pievērsta digitālajām prasmēm un prasmēm, kas nepieciešamas resursefektīvā ekonomikā. Tāpēc šādu horizontālo prasmju izplatīšana, kā minēts EGF regulas 7. panta 2. punktā, strukturāli nebūtu nepieciešama. Tomēr, ja attiecībā uz konkrētu atbalsta saņēmēju būtu jāidentificē noteikta apmācība, to varētu piedāvāt.

33.Šeit aprakstītās ierosinātās darbības ir aktīvi darba tirgus pasākumi, kas ir atbalsttiesīgas darbības saskaņā ar EGF regulas 7. pantu. Šīs darbības neaizstāj pasīvus sociālās aizsardzības pasākumus.

34.Francija ir sniegusi nepieciešamo informāciju par darbībām, kas attiecīgajam uzņēmumam ir obligāti jāveic saskaņā ar valsts tiesību aktiem vai koplīgumiem. Tā ir apliecinājusi, ka ar EGF finansiālo ieguldījumu netiks aizstātas minētās darbības.

Paredzētais budžets

35.Aplēstās kopējās izmaksas ir 4 406 194 EUR, un tajās ir ietverti tikai izdevumi par individualizētiem pakalpojumiem, bet nav ietverti nekādi izdevumi par sagatavošanās, pārvaldības, informācijas un publicitātes, kontroles un ziņošanas pasākumiem.

36.Kopējais finansiālais ieguldījums, kas pieprasīts no EGF, ir 3 745 264 EUR (85 % no kopējām izmaksām).

37.Valsts priekšfinansējuma vai līdzfinansējuma avots ir “Airbus”.

Pasākumi

Aplēstais dalībnieku skaits

Aplēstās izmaksas par vienu dalībnieku 
(EUR) 26

Aplēstās kopējās izmaksas

(EUR) 27  

Individualizēti pakalpojumi (pasākumi saskaņā ar EGF regulas 7. panta 2. punkta a) apakšpunktu)

Dotācijas uzņēmējdarbības sākšanai (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Apmācība par uzņēmējdarbības izveidi (formation création d’entreprise)

275

3974

1 092 902

Starpsumma (a):

Procentuālā daļa no individualizēto pakalpojumu kopuma:

4 347 902

(98,7 %)

Pabalsti un stimuli (pasākumi saskaņā ar EGF regulas 7. panta 2. punkta b) apakšpunktu)

Pabalsti izdevumiem, kas saistīti ar uzņēmējdarbības izveides apmācību (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Piemaksas par algas starpību (indemnité différentielle de salaire)

22

1959

43 093

Starpsumma (b):

Procentuālā daļa no individualizēto pakalpojumu kopuma:

58 292

(1,3 %)

Pasākumi saskaņā ar EGF regulas 7. panta 5. punktu

1. Sagatavošanās pasākumi

0

2. Pārvaldība

0

3. Informācija un publicitāte

0

4. Kontrole un ziņošana

0

Starpsumma (c):

Procentuālā daļa no kopējām izmaksām:

0

(%)

Kopējās izmaksas (a + b + c)

4 406 194

EGF ieguldījums (85 % no kopējām izmaksām)

3 745 264

38.To darbību izmaksas, kuras iepriekš tabulā identificētas kā darbības saskaņā ar EGF regulas 7. panta 2. punkta b) apakšpunktu, nepārsniedz 35 % no saskaņotā individualizēto pakalpojumu kopuma kopējām izmaksām. Francija apstiprināja, ka šīs darbības ir atkarīgas no tā, vai paredzētie atbalsta saņēmēji piedalās darba meklēšanas vai apmācības pasākumos.

39.Francija apstiprināja, ka ieguldījumu izmaksas pašnodarbinātībai, uzņēmējdarbības sākšanai un darba ņēmēju pārņemšanai nepārsniegs 22 000 EUR vienam atbalsta saņēmējam.

Izdevumu atbilstības periods

40.Francija sāka sniegt individualizētos pakalpojumus paredzētajiem atbalsta saņēmējiem 2020. gada 1. novembrī. Tāpēc par izdevumiem saistībā ar minētajām darbībām būs tiesības saņemt EGF finansiālu ieguldījumu par laikposmu, kas sākas 2020. gada 1. novembrī, un beidzas 24 mēnešus pēc dienas, kad stājas spēkā lēmums par finansēšanu.

41.Francija neizmanto iespēju pieprasīt līdzekļus sagatavošanas, pārvaldības, informācijas un publicitātes, kontroles un ziņošanas pasākumiem.

Pārvaldības un kontroles sistēmas

42.Pieteikums ietver pārvaldības un kontroles sistēmas aprakstu, kurā norādīti iesaistīto struktūru pienākumi. Francija ir paziņojusi Komisijai, ka finansiālo ieguldījumu pārvaldīs Darba, nodarbinātības, profesionālās apmācības un sociālā dialoga ministrijas struktūra Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle (DGEFP), konkrēti, nodaļa Mission Fonds national de l'Emploi (DGEFP – MFNE). Maksājumus DGEFP ietvaros veiks nodaļa Mission des Affaires Financières (DGEFP MAFI). Commission interministérielle de coordination des contrôles (CICC) ir Francijas revīzijas iestāde attiecībā uz EGF. “Airbus” atbildēs par pasākumu īstenošanu. Šajā sakarā Francijas varas iestādes noslēgs partnerības līgumu ar “Airbus”.

Attiecīgās dalībvalsts apņemšanās

43.Francija ir sniegusi visus nepieciešamos apliecinājumus tam, ka:

attiecībā uz piekļuvi ierosinātajām darbībām un to īstenošanu tiks ievēroti vienlīdzīgas attieksmes un nediskriminācijas principi,

ir ievērotas valstu un ES tiesību aktos paredzētās prasības par kolektīvo atlaišanu,

Airbus”, kas pēc atlaišanas ir turpinājis darbību, ir ievērojis juridiskos pienākumus, kas attiecas uz darba ņēmēju atlaišanu, un ir sniedzis darba ņēmējiem atbilstošu palīdzību,

tiks novērsta jebkāda dubulta finansēšana,

EGF finansiālais ieguldījums atbildīs procesuālajiem un materiālajiem Savienības noteikumiem par valsts atbalstu.

IETEKME UZ BUDŽETU

Budžeta priekšlikums

44.EGF nepārsniedz maksimālo gada apjomu 186 miljonu EUR apmērā (2018. gada cenās), kā paredzēts 8. pantā Padomes 2020. gada 17. decembra Regulā (ES, Euratom) 2020/2093, ar ko nosaka daudzgadu finanšu shēmu 2021.–2027. gadam 28 .

45.Pēc pieteikuma izskatīšanas attiecībā uz EGF regulas 13. panta 1. un 2. punktā izklāstītajiem nosacījumiem un ņemot vērā paredzēto atbalsta saņēmēju skaitu, ierosinātās darbības un aplēstās izmaksas, Komisija ierosina izmantot EGF līdzekļus 3 745 264 EUR apmērā, kas veido 85 % no kopējām ierosināto darbību izmaksām, lai sniegtu finansiālu ieguldījumu saistībā ar pieteikumu.

46.Lēmuma priekšlikumu par EGF izmantošanu kopīgi pieņems Eiropas Parlaments un Padome, kā noteikts 9. punktā 2020. gada 16. decembra Iestāžu nolīgumā starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību, kā arī par jauniem pašu resursiem, tostarp par ceļvedi jaunu pašu resursu ieviešanai 29 .

Saistītie tiesību akti

47.Vienlaikus ar priekšlikumu lēmumam par EGF izmantošanu Komisija Eiropas Parlamentam un Padomei iesniegs priekšlikumu par līdzekļu pārvietošanu uz attiecīgo budžeta pozīciju 3 745 264 EUR apmērā.

48.Vienlaikus ar priekšlikumu lēmumam par EGF izmantošanu Komisija pieņēma lēmumu par finansiālu ieguldījumu, kas ir finansēšanas lēmums Finanšu regulas 110. panta nozīmē 30 . Minētais lēmums par finansēšanu stāsies spēkā dienā, kad Komisijai tiek paziņots, ka Eiropas Parlaments un Padome ir apstiprinājuši budžeta pārvietojumu.

2021/0363 (BUD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS

par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonda darbu zaudējušiem darba ņēmējiem izmantošanu saistībā ar Francijas iesniegto pieteikumu EGF/2021/005 FR/Airbus

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/691 (2021. gada 28. aprīlis) par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1309/2013 31 , un jo īpaši tās 15. panta 1. punktu,

ņemot vērā 2020. gada 16. decembra Iestāžu nolīgumu starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību, kā arī par jauniem pašu resursiem, tostarp par ceļvedi jaunu pašu resursu ieviešanai 32 , un jo īpaši tā 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonda darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) mērķis ir apliecināt solidaritāti un veicināt ilgtspējīgu pienācīgas kvalitātes nodarbinātību Savienībā, sniedzot atbalstu atlaistajiem darba ņēmējiem un pašnodarbinātām personām, kuri ir atlaisti no darba nozīmīgas pārstrukturizācijas rezultātā, un palīdzot viņiem pēc iespējas ātrāk atgriezties ilgtspējīgā pienācīgas kvalitātes nodarbinātībā.

(2)EGF nepārsniedz maksimālo gada apjomu 186 miljonu EUR apmērā (2018. gada cenās), kā noteikts Padomes Regulas (ES, Euratom) 2020/2093 33 8. pantā.

(3)2021. gada 26. jūlijā Francija iesniedza pieteikumu EGF izmantošanai sakarā ar darba ņēmēju atlaišanu uzņēmumā “Airbus” (“Airbus SE”) darbības nozarē, kas klasificēta saimniecisko darbību statistiskajā klasifikācijā Eiropas Kopienā (NACE) 34 2. red. 30. nodaļā (Transportlīdzekļu ražošana), Francijā. Saistībā ar pieteikumu tika sniegta papildu informācija saskaņā ar Regulas (ES) 2021/691 8. panta 5. punktu. Šis pieteikums atbilst Regulas (ES) 2021/691 13. pantā izklāstītajām prasībām par EGF finansiālā ieguldījuma noteikšanu.

(4)Tādēļ EGF būtu jāizmanto, lai sniegtu finansiālu ieguldījumu 3 745 264 EUR apmērā saistībā ar Francijas iesniegto pieteikumu.

(5)Lai pēc iespējas saīsinātu laiku, kas vajadzīgs EGF izmantošanai, šis lēmums būtu jāpiemēro no tā pieņemšanas dienas,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Savienības 2022. finanšu gada vispārējā budžetā izmanto Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem, lai piešķirtu 3 745 264 EUR saistību un maksājumu apropriācijās.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. To piemēro no [lēmuma pieņemšanas datums] 35*.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā —    Padomes vārdā —

priekšsēdētājs    priekšsēdētājs

(1)    OV L 153, 3.5.2021., 48. lpp.
(2)    Komisijas Deleģētā Regula (ES) 2019/1755 (2019. gada 8. augusts), ar ko groza pielikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr. 1059/2003 par kopējas statistiski teritoriālo vienību klasifikācijas (NUTS) izveidi (OV L 270, 24.10.2019., 1.–56. lpp.).
(3)    OV L 393, 30.12.2006., 1. lpp.
(4)    Saskaņā ar Regulas (ES) 2021/691 7. panta 5. punktu.
(5)    Laikposmā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 3. maijam minētais 12 nedēļu termiņš tika apturēts saskaņā ar Regulas (ES) 2021/691 8. panta 2. punktu.
(6)    Ekonomikas un sociālo lietu vienība (unite économique et sociale — UES) ir juridisks jēdziens Francijas tiesībās, kas ļauj grupēt uzņēmumus, kuriem ir viena un tā pati vadība, kuri darbojas vienā nozarē un kuru darbiniekiem ir kopīgas intereses, bet kuri ir juridiski patstāvīgi uzņēmumi, ar mērķi veicināt kopīgas darbinieku pārstāvniecības izveidi. Darbvietas tika zaudētas uzņēmumā UESAirbus Commercial”, kas apvieno divus Francijas meitasuzņēmumus — “Airbus SAS” un “Airbus SE” uzņēmumu “Airbus Operations SAS”.
(7)    Nepublicēts dokuments: “Airbus” “Livre 2”, iekšējā analīze par Covid-19 krīzi un tās ietekmi uz “Airbus” darbības nozari Francijā.
(8)    Turpat.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf.
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
(11)    «Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi».
(12)    Visā pasaulē “Airbus” nācās likvidēt aptuveni 9400 amata vietas; https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
(13)    Loi d’urgence n°2020-734, 2020. gada 17. jūnijs.
(14)    Programmu uzsāka CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD): https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381.
(16)    Francijas Nacionālais statistikas un ekonomikas pētījumu institūta apkopotie dati; plašāku informāciju par metodiku un statistiku skatiet vietnē https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
(17)    Nepublicēts dokuments: Airbus — Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Turpat.
(19)    Turpat.
(20)    2019. gada 15. februāra dokumentā «Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels»Airbus” apņemas ne vien analizēt šādas vajadzības, bet arī apspriest tās ar visiem būtiskajiem iekšējiem dalībniekiem.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0.–2. līmenis.
(23)    ISCED 3. līmenis.
(24)    ISCED 4. līmenis.
(25)    ISCED 5.-8. līmenis.
(26)    Lai izvairītos no zīmēm aiz komata, aprēķinātās izmaksas uz vienu darba ņēmēju ir noapaļotas. Tomēr noapaļošana neietekmē katra pasākuma kopējās izmaksas, kas paliek tādas pašas, kā norādīts Francijas iesniegtajā pieteikumā.
(27)    Kopsummas nesakrīt noapaļošanas dēļ.
(28)    OV L 433, 22.12.2020, I/11. lpp.
(29)    OV L 433, 22.12.2020, I/29. lpp.
(30)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).
(31)    OV L 153, 3.5.2021., 48. lpp.
(32)    OV L 433, 22.12.2020., I/29. lpp.
(33)    Padomes Regula (ES, Euratom) 2020/2093 (2020. gada 17. decembris), ar ko nosaka daudzgadu finanšu shēmu 2021.–2027. gadam (OV L 433, 22.12.2020., I/11. lpp.).
(34)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1893/2006 (2006. gada 20. decembris), ar ko izveido NACE 2. red. saimniecisko darbību statistisko klasifikāciju, kā arī groza Padomes Regulu (EEK) Nr. 3037/90 un dažas EK regulas par īpašām statistikas jomām (OV L 393, 30.12.2006., 1. lpp.).
(35) *     Datumu ieraksta Parlaments pirms publicēšanas OV.