Briselē, 12.1.2021

COM(2021) 17 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

par Nolīguma starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam kopīgo izvērtēšanu






{SWD(2021) 3 final}


KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

par Nolīguma starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam kopīgo izvērtēšanu

Ievads

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas dienestam stājās spēkā 2012. gada 1. jūnijā 1 . Saskaņā ar nolīguma 24. panta 4. punktu Puses novērtē nolīgumu, īpaši tā darbības efektivitāti, ne vēlāk kā četrus gadus pēc tā stāšanās spēkā.

Kopīgā izvērtēšana ietver nolīguma pamatīgāku izskatīšanu, izpētot tā vispārējo darbību un darbības pievienoto vērtību un novērtējot tā rezultātus, ietekmi, efektivitāti, nepieciešamību un samērīgumu. Tā arī dod iespēju izvērtēt iespējamo ietekmi, ko rada abu Pušu attiecīgā tiesiskā regulējuma un judikatūras attīstība. Tādēļ kopīgajā izvērtēšanā tiek izmantota plašāka pieeja nekā kopīgajās pārskatīšanās, kad abas Puses novērtē, vai nolīgums tiek pareizi īstenots.

Kopīgā izvērtējuma un ziņojuma sagatavošanas process

·Komisija 2019. gada 28. jūnijā — pirms kopīgās izvērtēšanas — nosūtīja Austrālijas Iekšlietu departamentam (turpmāk “departaments”) anketu. Departaments pirms kopīgās izvērtēšanas iesniedza rakstisku projektu atbildēm uz anketas jautājumiem un pēc tam — galīgo konsolidēto redakciju.

·ES darba grupa 2019. gada 15. augustā veica kopīgās izvērtēšanas apmeklējumu.

·Pēc departamenta lūguma visi ES darba grupas locekļi parakstīja vienošanās par informācijas neizpaušanu eksemplāru kā nosacījumu viņu dalībai šajā pārskatīšanas pasākumā.

·Atbildes uz anketas jautājumiem ar departamentu tika sīki apspriestas. Tāpat ES darba grupai bija arī iespēja un laiks uzdot papildu jautājumus departamenta ierēdņiem un izskatīt visus dažādos nolīguma aspektus.

·ES darba grupas konstatējumi tika izklāstīti pievienotajā dienestu darba dokumentā, kas tika nosūtīts departamentam, dodot Austrālijai iespēju sniegt piezīmes par neprecizitātēm un identificēt informāciju, ko nedrīkst izpaust sabiedrībai.

Pievienotajā dienestu darba dokumentā ir sniegta sīkāka informācija un visaptveroša analīze par kopīgās izvērtēšanas metodiku un visiem šajā ziņojumā aplūkotajiem jautājumiem.

Kopīgā izvērtējuma konstatējumi

Galvenos kopīgā izvērtējuma konstatējumus var apkopot šādi.

Izvērtēšanas grupas ir apspriedušas dažādos veidus, kā PDR dati tiek izmantoti, lai novērstu, atklātu, izmeklētu teroristu nodarījumus un ar tiem saistītus noziegumus, kā arī dažus citus starptautiskus noziegumus un sauktu pie atbildības par tiem. Kopīgajā izvērtēšanā tika apstiprināts, ka PDR dati ietver elementus, kas nav pieejami nekādā citā veidā, un jo īpaši PDR datos ietverto informāciju nevar atrast nevienā citā datu kopā.

PDR datu vākšanas nepieciešamību apliecināja arī to spēja palīdzēt attiecīgajām iestādēm identificēt augsta riska ceļotājus, par kuriem tiesībaizsardzības iestādes citādi nebūtu zinājušas. Turklāt glabāto — tā dēvēto vēsturisko — PDR datu lietderību ilustrē vairāki piemēri, kad vēsturiskajiem PDR datiem bija izšķiroša nozīme augstas rezonanses terorisma apkarošanas lietu atrisināšanā ne tikai Austrālijā, bet arī ES.

Turklāt kopīgajā izvērtējumā tiek atzīmēts, ka pasaulē pieaug interese par PDR datu izmantošanu terorisma apkarošanas un tiesībaizsardzības nolūkos un par jaunizveidotajām starptautiskajām saistībām. Šajā saistībā tiek sniegta atsauce uz ES PDR direktīvas 2 pieņemšanu un — globālā mērogā — uz jaunajiem standartiem un ieteicamo praksi (SARPs) attiecībā uz PDR datu vākšanu, izmantošanu, apstrādi un aizsardzību, ko veic Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija (ICAO) saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes Rezolūciju 2396 (2017) 3 .

Visbeidzot, izvērtēšanas grupas apsprieda arī Tiesas Atzinumu 1/15 par paredzēto ES un Kanādas PDR nolīgumu 4 .

Secinājumi

Kopīgā izvērtēšana ir skaidri apliecinājusi nolīguma pievienoto vērtību un darbības efektivitāti cīņā pret terorismu un smagiem starptautiskiem noziegumiem. Izvērtēšanas laikā sniegtie piemēri liecina, ka PDR, tostarp vēsturiskie PDR dati, kas ir unikāla datu kopa, ir bijuši izšķiroši, lai novērstu ārvalstu kaujinieku teroristu atgriešanos un jo īpaši apkarotu narkotiku noziedzību un bērnu ekspluatāciju. Turklāt nolīguma mērķi atbilst starptautiskajām saistībām efektīvas robežkontroles nolūkā vākt, apstrādāt un analizēt PDR datus, lai novērstu teroristu ceļošanu, kā arī sekmēt saiknes starp personām, kas saistītas ar organizēto noziedzību, un saukt pie atbildības par terorismu un organizēto noziedzību.

Tajā pašā laikā ES darba grupa atzīmēja, ka neatkarīgi no vairākiem nolīgumā ietvertajiem aizsardzības pasākumiem vairāki nolīguma aspekti neatbilst Tiesas Atzinumam 1/15 par paredzēto PDR nolīgumu ar Kanādu, jo nolīgums ar Austrāliju tika noslēgts, pirms Tiesa sniedza atzinumu. Tie attiecas uz paziņojumiem pasažieriem, PDR datu glabāšanu, tālāku nosūtīšanu un nepieciešamību iepriekš neatkarīgi pārskatīt PDR datu izmantošanu.

Komisija atzīst Austrālijas centienus ievērot nolīguma prasības, kā tos pierāda kopīgā pārskatīšana 55, un ņem vērā nozīmi, kādu Austrālija piešķir nepieciešamībai glabāt vēsturiskos PDR datus.

Tādēļ Puses apņēmās turpināt konstruktīvo dialogu par nolīguma īstenošanu un strādāt pie ieteikumiem, kas izstrādāti kopīgajā pārskatīšanā un šajā izvērtēšanā, ņemot vērā Tiesas atzinumu par paredzēto ES un Kanādas PDR nolīgumu. Šajā kontekstā Komisija novērtēs vajadzīgos turpmākos pasākumus, ņemot arī vērā atsauksmes, ko par šo izvērtēšanu saņēmuši Eiropas Parlaments un Padome.

Vispārīgi runājot, Komisija nākamajā gadā pārskatīs ES ārējo stratēģiju attiecībā uz PDR datu nosūtīšanu trešām valstīm.

(1)

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam (OV L 186, 14.7.2012., 4. lpp.).

(2)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/681 (2016. gada 27. aprīlis) par pasažieru datu reģistra (PDR) datu izmantošanu teroristu nodarījumu un smagu noziegumu novēršanai, atklāšanai, izmeklēšanai un saukšanai pie atbildības par tiem (OV L 119, 4.5.2016., 132. lpp.).

(3)

Rezolūcija 2396 (2017), ko Drošības padome pieņēma savā 8148. sanāksmē 2017. gada 21. decembrī.

(4)

Tiesas (virspalātas) Atzinums 1/15, ECLI:EU:C:2017:592.

(5)

5 Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Nolīguma starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam īstenošanas kopīgo pārskatīšanu, COM(2020)701final.