Briselē, 4.9.2020

COM(2020) 483 final

2020/0231(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko Regulu (ES) 2018/848 par bioloģisko ražošanu groza attiecībā uz tās piemērošanas sākumdienu un dažiem citiem minētajā regulā norādītiem datumiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Lai nodrošinātu netraucētu iekšējā tirgus darbību bioloģiskās ražošanas jomā, ar 2018. gada 30. maijā pieņemto Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/848 ir izveidots jauns tiesiskais regulējums, kura mērķis ir pilnveidot vispārēju lauku saimniecību pārvaldības un pārtikas ražošanas sistēmu, kurā apvienota vides rīcības un klimatrīcības paraugprakse, augsts biodaudzveidības līmenis, dabas resursu saglabāšana un augstu dzīvnieku labturības standartu un augstu ražošanas standartu piemērošana, kas sasaucas ar aizvien lielāka skaita patērētāju pieprasījumu pēc produktiem, kuru ražošanā izmantotas dabiskas vielas un procesi. Bioloģiskajai ražošanai ir divējāda nozīme sabiedrībā – no vienas puses, tā nodrošina īpašu tirgu, kas atbilst patērētāju pieprasījumam pēc bioloģiskajiem produktiem, un, no otras puses, tā rada sabiedriskos labumus, kas sekmē vides aizsardzību un dzīvnieku labturību, kā arī lauku attīstību.

Nesen pieņemtajā stratēģijā “No lauka līdz galdam” 1 bioloģiskā ražošana atzīta par vienu no veidiem, kā izpildīt prasības izveidot ilgtspējīgu pārtikas sistēmu. Biodaudzveidības stratēģijā ir atzīta bioloģiskās ražošanas loma biodaudzveidības saglabāšanā Eiropas teritorijā. Tāpēc stabils un saskanīgs tiesiskais regulējums nākamajiem 10 gadiem ir būtisks, lai sasniegtu stratēģijā “No lauka līdz galdam” un Biodaudzveidības stratēģijā izvirzītos mērķus līdz 2030. gadam panākt, ka 25 % lauksaimniecības zemes tiek izmantoti bioloģiskajā lauksaimniecībā, un ievērojami kāpināt bioloģisko akvakultūru.

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf .

Covid-19 pandēmijas uzliesmojums un ar to saistītā sabiedrības veselības krīze rada vēl nepieredzētu problēmu dalībvalstīm un uzliek lielu slogu valstu iestādēm un bioloģiskās ražošanas operatoriem. Covid-19 pandēmijas uzliesmojums ir radījis arī ārkārtējus apstākļus, kuru dēļ bioloģiskās ražošanas nozarē ir jāveic tādi būtiski pielāgojumi ražošanas, tirdzniecības, kontroles un starptautiskās tirdzniecības aspektā, kādus Regulas (ES) 2018/848 pieņemšanas laikā pamatoti paredzēt nebija iespējams.

Minētie ārkārtējie apstākļi būtiski ietekmē dažādas jomas, kuras ietilpst Regulas (ES) 2018/848 tvērumā, un tāpēc ir ļoti iespējams, ka dalībvalstis un bioloģiskās ražošanas operatori nebūs gatavi nodrošināt minētās regulas pienācīgu īstenošanu un piemērošanu no 2021. gada 1. janvāra.

Lai nodrošinātu netraucētu iekšējā tirgus darbību, sagādātu juridisko noteiktību visiem bioloģiskās ražošanas operatoriem un izvairītos no iespējamiem tirgus traucējumiem, dažu Regulas (ES) 2018/848 noteikumu piemērošana ir jāatliek par vienu gadu.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Šā priekšlikuma pamatā ir Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 43. panta 2. punkts.

Subsidiaritāte

Saskaņā ar subsidiaritātes principu Savienības līmeņa rīcību drīkst īstenot tikai tad, ja dalībvalstis vienas pašas nespēj sasniegt paredzētos mērķus. Savienības iejaukšanās ir vajadzīga, lai nodrošinātu netraucētu iekšējā tirgus darbību bioloģiskās ražošanas jomā un izvairītos no iespējamiem tirgus traucējumiem. Šajā sakarā tiesību aktus, kuros izdara grozījumus, pieņem, pilnībā ievērojot subsidiaritātes principu, un visi vēlākie grozījumi jāizdara uz Komisijas priekšlikuma pamata.

Proporcionalitāte

Šī Savienības rīcība ir vajadzīga, lai, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas apmēru un sabiedrības veselības krīzes ietekmi uz bioloģiskās ražošanas nozari ražošanas, kontroles un tirdzniecības aspektā, panāktu, ka visas iesaistītās personas Regulu (ES) 2018/848 un attiecīgos sekundāros tiesību aktus īsteno un piemēro pienācīgi. Ierosināto grozījumu mērķis ir nodrošināt, ka tiek sasniegts Regulas (ES) 2018/848 iecerētais mērķis, proti, izveidot bioloģiskās ražošanas regulējumu, kura mērķis ir pilnveidot vispārēju lauku saimniecību pārvaldības un pārtikas ražošanas sistēmu, kurā apvienota vides rīcības un klimatrīcības paraugprakse, augsts biodaudzveidības līmenis, dabas resursu saglabāšana un augstu dzīvnieku labturības standartu un augstu ražošanas standartu piemērošana, kas sasaucas ar aizvien lielāka skaita patērētāju pieprasījumu pēc produktiem, kuru ražošanā izmantotas dabiskas vielas un procesi.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Atsevišķs ietekmes novērtējums šim priekšlikumam nav pievienots, jo šis priekšlikums nemaina Regulas (ES) 2018/848 būtību un attiecīgajām personām neuzliek jaunus pienākumus. Tā mērķis ir ar Covid-19 pandēmiju saistītu ārkārtējo apstākļu dēļ par vienu gadu atlikt minētās regulas piemērošanas sākumdienu un dažus citus minētajā regulā norādītus datumus, kas izriet no minētās sākumdienas.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Šis priekšlikums ES iestāžu budžetu neietekmē.

2020/0231 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko Regulu (ES) 2018/848 par bioloģisko ražošanu groza attiecībā uz tās piemērošanas sākumdienu un dažiem citiem minētajā regulā norādītiem datumiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 43. panta 2. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 2 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 3 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/848 4 , kas stājās spēkā 2018. gada 17. jūnijā, ir izveidots jauns bioloģiskās ražošanas tiesiskais regulējums. Lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju no vecā tiesiskā regulējuma uz jauno, minētajā regulā paredzēta piemērošanas sākumdiena 2021. gada 1. janvāris.

(2)Covid-19 pandēmijas uzliesmojums ir radījis ārkārtējus apstākļus, kuru dēļ ir vajadzīgi ievērojami bioloģiskās ražošanas nozares centieni, kādus Regulas (ES) 2018/848 pieņemšanas laikā pamatoti paredzēt nebija iespējams.

(3)Covid-19 pandēmijas uzliesmojums un ar to saistītā sabiedrības veselības krīze rada vēl nepieredzētu problēmu dalībvalstīm un uzliek lielu slogu bioloģiskās ražošanas operatoriem. Operatori koncentrē savus centienus uz bioloģiskās ražošanas un tirdzniecības plūsmu saglabāšanu un nevar vienlaikus gatavoties jauno Regulā (ES) 2018/848 paredzēto tiesību normu piemērošanai. Tāpēc ir ļoti iespējams, ka dalībvalstis un bioloģiskās ražošanas operatori nespēs nodrošināt minētās regulas pienācīgu īstenošanu un piemērošanu no 2021. gada 1. janvāra.

(4)Tāpēc, lai nodrošinātu bioloģiskās ražošanas nozares netraucētu darbību, sagādātu juridisko noteiktību un izvairītos no iespējamiem tirgus traucējumiem, Regulas (ES) 2018/848 piemērošanas sākumdiena un daži citi minētajā regulā norādītie datumi, kas izriet no minētās sākumdienas, ir jāpārceļ uz vēlāku laiku. Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas un ar to saistītās sabiedrības veselības krīzes apmēru, tās epidemioloģisko attīstību, kā arī papildu resursus, kas vajadzīgi dalībvalstīm un bioloģiskās ražošanas operatoriem, ir lietderīgi Regulas (ES) 2018/848 piemērošanu atlikt par vienu gadu.

(5)Konkrētāk, vairāki datumi, kas saistīti ar atkāpēm, ziņojumiem vai pilnvarām, kas Komisijai piešķirtas, lai atkāpes izbeigtu vai pagarinātu, izriet tieši no Regulas (ES) 2018/848 piemērošanas sākumdienas. Tāpēc ir lietderīgi par vienu gadu atlikt arī šādu datumu piemērošanu. Attiecīgie datumi tika noteikti, ņemot vērā laiku, kas bioloģiskās ražošanas operatoriem vajadzīgs, lai pielāgotos atkāpju izbeigšanai, vai dalībvalstīm un Komisijai vajadzīgs, lai savāktu pietiekamu informāciju par tādu konkrētu ielaides resursu pieejamību, attiecībā uz kuriem atkāpes bija piešķirtas, vai Komisijai vajadzīgs, lai iesniegtu ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei un sagatavotu leģislatīvā akta priekšlikumu vai deleģētos aktus.

(6)Covid-19 pandēmijas uzliesmojums un ar to saistītā sabiedrības veselības krīze rada vēl nepieredzētu problēmu arī trešām valstīm un trešās valstīs bāzētiem operatoriem. Tāpēc attiecībā uz trešām valstīm, kas par līdzvērtīgām atzītas saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 834/2007 5 33. panta 2. punktu, ir lietderīgi to atzīšanas beigu termiņu pagarināt par vienu gadu, proti, līdz 2026. gada 31. decembrim, lai šādām trešām valstīm būtu pietiekami daudz laika bez liekiem bioloģisko produktu tirdzniecības traucējumiem mainīt savu statusu, vai nu noslēdzot tirdzniecības nolīgumu ar Eiropas Savienību, vai arī to operatoriem panākot pilnīgu atbilstību Regulai (ES) 2018/848.

(7)Tāpat par vienu gadu, proti, līdz 2024. gada 31. decembrim, būtu jāpagarina termiņš, līdz kuram trešo valstu kontroles iestādes un kontroles institūcijas ir atzītas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 834/2007 33. panta 3. punktu, lai minētajām trešo valstu kontroles iestādēm un kontroles institūcijām un to sertificētajiem operatoriem būtu laiks pārvarēt Covid-19 pandēmijas ietekmi un sagatavoties jaunajiem noteikumiem.

(8)Ņemot vērā to, ka pašreizējos apstākļos ir ārkārtīgi svarīgi nekavējoties nodrošināt juridisko noteiktību bioloģiskās ražošanas nozarei, šai regulai steidzamības kārtā būtu jāstājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (ES) 2018/848 groza šādi:

(1)regulas 29. panta 4. punkta pirmajā teikumā tekstu “2024. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2025. gada 31. decembrim”;

(2)regulas 48. panta 1. punkta otrajā daļā tekstu “2025. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrī”;

(3)regulas 49. pantā tekstu “2021. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2022. gada 31. decembrim”;

(4)regulas 53. pantu groza šādi:

(a)panta 1. punktā tekstu “2035. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2036. gada 31. decembrī”;

(b)panta 2. punktu groza šādi:

(i)ievadfrāzē tekstu “2028. gada 1. janvāra” aizstāj ar tekstu “2029. gada 1. janvāra”,

(ii)punkta a) apakšpunktā tekstu “2035. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2036. gada 31. decembrī”;

(c)panta 3. punktā tekstu “2026. gada 1. janvāra” aizstāj ar tekstu “2027. gada 1. janvāra”;

(d)panta 4. punktā tekstu “2025. gada 1. janvāra” aizstāj ar tekstu “2026. gada 1. janvāra” un tekstu “2025. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrī”;

(e)panta 7. punktā tekstu “2025. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrim”;

(5)regulas 57. panta 1. punktā tekstu “2023. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2024. gada 31. decembrī”;

(6)regulas 60. pantā tekstu “2021. gada 1. janvāra” aizstāj ar tekstu “2022. gada 1. janvāra”;

(7)regulas 61. panta otrajā daļā tekstu “2021. gada 1. janvāra” aizstāj ar tekstu “2022. gada 1. janvāra”;

(8)regulas II pielikumu groza šādi:

(a)pielikuma I daļas 1.5. punktu groza šādi:

(i)otrajā daļā tekstu “2030. gada 31. decembrī” aizstāj ar tekstu “2031. gada 31. decembrī”,

(ii)trešajā daļā tekstu “2025. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrim”;

(b)pielikuma II daļu groza šādi:

(i)daļas 1.9.1.1. punkta a) apakšpunkta otrajā teikumā tekstu “2023. gada 1. janvāri” aizstāj ar tekstu “2024. gada 1. janvāri”,

(ii)daļas 1.9.2.1. punkta a) apakšpunkta otrajā teikumā tekstu “2023. gada 1. janvāri” aizstāj ar tekstu “2024. gada 1. janvāri”,

(iii)daļas 1.9.3.1. punkta c) apakšpunkta ievadfrāzē tekstu “2025. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrim”,

(iv)daļas 1.9.4.2. punkta c) apakšpunkta ievadfrāzē tekstu “2025. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2026. gada 31. decembrim”;

(c)pielikuma III daļas 3.1.2.1. punkta otrajā daļā tekstu “2021. gada 1. janvārim” aizstāj ar tekstu “2022. gada 1. janvārim”;

(d)pielikuma VII daļas 1.1. punkta otrajā teikumā tekstu “2023. gada 31. decembrim” aizstāj ar tekstu “2024. gada 31. decembrim”.

2. pants

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

priekšsēdētājs    priekšsēdētājs

(1)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/f2f_action-plan_2020_strategy-info_en.pdf.
(2)    OV C , , . lpp.
(3)    OV C , , . lpp.
(4)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (OV L 150, 14.6.2018., 1. lpp.).
(5)    Padomes Regula (EK) Nr. 834/2007 (2007. gada 28. jūnijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un par Regulas (EEK) Nr. 2092/91 atcelšanu (OV L 189, 20.7.2007., 1. lpp.).