24.7.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 248/32


Standarta grozījuma apstiprināšana ar aizsargātu nosaukumu apzīmēta vīna nozares produkta specifikācijā: paziņojuma publicēšana saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/33 17. panta 2. un 3. punktu

(2019/C 248/08)

Šis paziņojums publicēts saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/33 17. panta 5. punktu (1).

PAZIŅOJUMS PAR STANDARTA GROZĪJUMA APSTIPRINĀŠANU

“Pineau des Charentes”

Atsauces numurs: PDO-FR-A0489-AM01

Paziņojuma datums: 10.5.2019.

APSTIPRINĀTĀ GROZĪJUMA APRAKSTS UN PAMATOJUMS

1.   Papildu norāde

Apraksts un pamatojums

I nodaļas II iedaļas daļu “[…], kuriem, ņemot vērā to vecumu un šajā specifikācijā paredzētos īpašus izturēšanas nosacījumus, piemīt tādu oksidēšanās rezultātā radītu (“oksidatīva” tipa) aromātu buķete, kas ir intensīvi, kompleksi un raksturīgi izturētam konjakam” aizstāj ar daļu “[…], kas atbilst ražošanas nosacījumiem, kuri attiecībā uz šīm norādēm paredzēti šajā specifikācijā”. Šāds formulējums palīdz vienkāršāk izteikt galveno domu.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

2.   Produkcijas veidi

Apraksts un pamatojums

I nodaļas III iedaļas daļu “[…] baltajiem desertvīniem un sārtajiem vai sarkanajiem desertvīniem” aizstāj ar daļu “[…] baltajiem, sārtajiem un sarkanajiem desertvīniem”. Iepriekšējais formulējums lika domāt, ka ir tikai 2 kategoriju produkti, lai gan katra attiecīgā krāsa atbilst atsevišķai produkta kategorijai.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

3.   Zemesgabalu identifikācija

Apraksts un pamatojums

Grozījums I nodaļas IV iedaļā:

2. punkta b) apakšpunktā vārdkopu “Valsts izcelsmes un kvalitātes institūta [Institut national de l’origine et de la qualité (turpmāk INAO)] dienestiem pirms tā gada 1. jūlija, kas ir pirms gada, kurā iesniegta pirmā ražas deklarācija” aizstāj ar vārdkopu “aizsardzības un pārvaldības iestādei (tālākai nosūtīšanai Valsts izcelsmes un kvalitātes institūta [Institut national de l’origine et de la qualité (turpmāk INAO)] dienestiem) vēlākais tā gada 10. decembrī, kas ir pirms gada, kurā iesniegta pirmā ražas deklarācija”;

2. punkta b) apakšpunktā svītro daļas: “INAO kompetentā valsts komiteja no identificēto zemesgabalu saraksta izslēdz ikvienu zemesgabalu, par kurā iegūtu misu piecus gadus pēc kārtas nav iesniegts pieprasījums pat tāda produkta ražošanu, kas apzīmēts ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes”.

INAO kompetentās valsts komitejas pieņemtais pamatotais lēmums par zemesgabala izslēgšanu no identificēto zemesgabalu saraksta vai par atteikumu iekļaut/saglabāt šajā sarakstā tiek paziņots ieinteresētajām personām, kurām viena mēneša laikā no paziņojuma saņemšanas dienas ir iespēja iesniegt INAO dienestiem savus apsvērumus.

Pēc ekspertu komisijas viedokļa uzklausīšanas INAO kompetentā valsts komiteja šīs sūdzības izskata vēlreiz.”

Šis grozījums izdarīts tāpēc, ka attiecīgais noteikums vairs neatbilda zemesgabalu identificēšanai, kas ir noteikta kā ģeogrāfiskā apgabala delimitācijas instruments. Noteikumos par zemesgabalu izslēgšanu (ja piecu gadu laikā nav iesniegts neviens pieprasījums) ir izdarīti grozījumi attiecībā uz zemesgabalu izmantojumu, kura pārvaldību tagad nodrošinās aizsardzības un pārvaldības iestāde [ODGorganisme de défense et de gestion].

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

4.   Vīnadārzos izmantotās vīnogu šķirnes

Apraksts un pamatojums

Grozījumi I nodaļas V iedaļā:

pēc vārdkopas “‘Meslier Saint-François B’” iekļauj vārdkopu “jeb ‘Gros meslier B’”;

pēc vārdkopas “‘Sémillon B’” iekļauj vārdkopu “‘Trousseau gris G’ (jeb ‘Chauché gris G’)”;

iekļauj frāzi “No šķirnes ‘Trousseau gris G’ (jeb ‘Chauché gris G’) iegūto vīnogu īpatsvars nedrīkst pārsniegt 10 % no visu to šķirņu vīnogu kopējā daudzuma, ko izmanto “Pineau des Charentes” ražošanā.”;

saikli “vai” starp vārdiem “sārtie” un “sarkanie” aizstāj ar saikli “un”;

šķirnes ‘Malbec N’ nosaukumā pirms vārda “Malbec” iekļauj ierakstu “Cot N’ (jeb”.

Grozījums atbilst vīnogu šķirņu ‘Meslier de Saint François B’ un ‘Malbec B’ nosaukumu papildināšanai ar sinonīmiem.

Ir paredzēta arī iespēja stādīt seno vīnogu šķirni ‘Trousseau gris G’ (jeb ‘Chauché gris G’), kuru kādreiz mēdza stādīt attiecīgajos vīnadārzos. Lai mazinātu minētās šķirnes ietekmi uz produkta raksturīgajām īpašībām, attiecībā uz minēto iespēju ir noteikts ierobežojums – no attiecīgās šķirnes iegūto vīnogu īpatsvars nedrīkst pārsniegt 10 % no visu izmantoto šķirņu vīnogu kopējā daudzuma.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

5.   Ražas iznākums

Apraksts un pamatojums

VIII iedaļas 1. punktu aizstāj ar šādiem noteikumiem:

“Lauku un jūras zivsaimniecības kodeksa [Code rural et de la pêche maritime] D. 645-7. pantā minētais ražas iznākums nepārsniedz 68 hektolitrus misas no hektāra.”

VIII iedaļas 2. punktu aizstāj ar šādiem noteikumiem:

“2.   Sasniedzamais ražas iznākums

Piemērojot lauku un jūras zivsaimniecības kodeksa D. 645-7. pantu, sasniedzamais ražas iznākums ir 45 hektolitri desertvīna no hektāra un 85 hektolitri misas no hektāra.”

VIII iedaļā iekļauj 3. punktu, kura noteikumi ir šādi:

“3.   Vecums, kādā jauni vīnogulāju stādījumi sāk dot ražu

Tiesības izmantot kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes” nedrīkst piešķirt attiecībā uz desertvīniem, kuru misa ir iegūta:

no zemesgabaliem ar jauniem vīnogulāju stādījumiem, – tikai sākot no gada, kas ir otrais pēc gada, kurā pirms 31. jūlija notikusi stādījumu ierīkošana;

no zemesgabaliem ar vīnogulāju stādījumiem, kuriem veikta potēšana uz vietas vai dubultpotēšana, – tikai sākot no gada, kas ir pirmais pēc gada, kurā pirms 31. jūlija veikta potēšana vai dubultpotēšana, un tikai tad, kad attiecīgajos zemesgabalos ir palikušas tikai tādas vīnogu šķirnes, kas ir atļautas ar šo nosaukuma apzīmētā produkta ražošanai.”

Šie grozījumi atbilst pievienotajam noteikumam par ražas iznākumu misai 68 hl/h apmērā. Sasniedzamais ražas iznākums desertvīnam no 42 hektolitriem palielināts līdz 45 hektolitriem no hektāra. Nepieciešamību palielināt sasniedzamo ražas iznākumu produktam “Pineau de Charentes” radīja sasniedzamā ražas iznākuma noteikšana degvīnam “Cognac” (16 hl AP/ha).

Daļa “no zemesgabaliem ar jauniem vīnogulāju stādījumiem, kuriem veikta potēšana uz vietas, – tikai sākot no gada, kas ir pirmais pēc gada, kurā pirms 31. jūlija ir veikta potēšana uz vietas” ir svītrota tāpēc, ka tā ir iekļauta nākamajā daļā.

Vienotais dokuments ir grozīts, ņemot vērā minēto grozījumu 5. punktā.

6.   Ražošana

Apraksts un pamatojums

Grozījumi I nodaļas IX iedaļā:

2. punkta a) apakšpunktā svītro vārdkopu “misas rūgšanas procesa apturēšanas laikā”, jo tā ir lieka;

3. punktā pievieno šādu b) apakšpunktu:

b) “Sārtos desertvīnus kopj vismaz astoņus mēnešus, no kuriem vismaz sešus mēnešus tie atrodas ozolkoka tvertnēs.” Tas dod iespēju sārtos desertvīnus “Pineau des Charentes” atšķirt no sarkanajiem desertvīniem “Pineau des Charentes”, kurus gatavo pēc citiem noteikumiem.

Šā iemesla dēļ ir veiktas izmaiņas numerācijā, proti, apakšpunkti b), c), d), e) ir kļuvuši attiecīgi par apakšpunktiem c), d), e) un f);

e) apakšpunktā cipars “5” ir aizstāts ar ciparu “7”. Tas ir saistīts ar to, ka augstākas kvalitātes produkta iegūšanai ir palielināts norādei “izturēts” atbilstīgais desertvīnu izturēšanas gadu skaits;

f) apakšpunktā cipars “10” ir aizstāts ar ciparu “12”. Tas ir saistīts ar to, ka augstākas kvalitātes produkta iegūšanai ir palielināts norādei “ļoti ilgi izturēts” atbilstīgais desertvīnu izturēšanas gadu skaits;

grozījumi 5. punkta a) apakšpunktā:

svītro vārdkopu “un sārtie desertvīni”;

iekļauj šādu rindu:

“Sārtie desertvīni – pēc kopšanas perioda beigām, sākot no tā gada 1. jūnija, kas ir pēc ražas gada;

a) apakšpunktā cipars “5” ir aizstāts ar ciparu “7”;

a) apakšpunktā cipars “10” ir aizstāts ar ciparu “12”;

b) apakšpunktā vārdkopu “tā gada 1. oktobrī, kas ir pēc to pagatavošanas gada” aizstāj ar:

“un ne agrāk kā –

sārtie desertvīni – tā gada 1. jūnijā, kas ir pēc to pagatavošanas gada;

sarkanie desertvīni – tā gada 1. oktobrī, kas ir pēc to pagatavošanas gada;

baltie desertvīni – tā gada 1. aprīlī, kas ir otrais gads pēc to pagatavošanas gada;”

c) apakšpunktā svītro vārdkopas “garantijas apvalku” un “uzlīmē vismaz divas markas”;

c) apakšpunktā iekļauj šādu daļu:

“Uz pudelēm, kuru ietilpība ir 0,50 litri un vairāk, uzlīmē vismaz divas markas; katras markas mazākais pieļaujamais diametrs ir 20 mm. Uz pudelēm, kuru ietilpība ir mazāk par 0,50 litriem, uzlīmē vismaz vienu skaidri saredzamu un salasāmu marku.”

Šie grozījumi ir saistīti gan ar vajadzību sārtos desertvīnus nošķirt no sarkanajiem desertvīniem, gan ar izmaiņām izturēšanas termiņā (lai varētu izmantot norādes “izturēts” un “ļoti ilgi izturēts”), gan arī ar to, ka garantijas marka ir aizstājusi garantijas apvalku.

Vienotais dokuments ir grozīts, ņemot vērā minēto grozījumu.

7.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Apraksts un pamatojums

Grozījumi X iedaļā:

grozījumi 2. punktā:

pirmajā daļā vārdu “varbūt” aizstāj ar vārdu “ir”;

pirmajā daļā vārdu “ir” aizstāj ar vārdkopu “nosaukums var”;

pirmajā daļā vārdkopu “jeb “sevišķi ilgi izturēts”” iekļauj pēc vārdkopas “ilgi izturēts”;

pirmajā daļā vārdkopu “vismaz attiecīgi 5 vai 10 gadi” aizstāj ar vārdkopu “sal. ar I nodaļas IX iedaļas 3. punktu”;

pirmajā daļā svītro frāzi “To bauda galvenokārt kā aperitīvu.”;

otrajā daļā iekļauj frāzi: “Desertvīnus “Pineau des Charentes” bauda galvenokārt kā aperitīvu.”;

trešajā daļā pēc vārda “zeltains” iekļauj vārdu “viegls”;

ceturto daļu aizstāj ar šādiem noteikumiem:

“Sarkanie desertvīni “Pineau des Charentes” izceļas ar piesātinātu krāsu, tajos bieži vien attīstās intensīvas svaigi lasītu sarkanogu un melnogu aromāta nianses, kuras papildina liegas garšvielām piemītošas nianses.

Savukārt sārto desertvīnu “Pineau des Charentes” ietērps ir bālsārts, tajos bieži vien attīstās sarkanogu un meža ogu aromātu buķete.”;

piektajā daļā pēc vārdkopas “žāvētu ogu” iekļauj vārdkopu “un riekstu (valriekstu, grauzdētu mandeļu)”;

piektajā daļā vārdkopu “izturēti degvīni “Cognac”” aizstāj ar vārdkopu “ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Cognac” apzīmēti izturēti degvīni”;

sesto daļu aizstāj ar šādiem noteikumiem:

“Sarkanajiem un sārtajiem desertvīniem “Pineau des Charentes”, kuru nosaukumu drīkst papildināt ar norādi “izturēts” vai “ļoti ilgi izturēts”, ir dakstiņkrāsas ietērps. Šie desertvīni ir ļoti eleganti, tajos bieži vien attīstās šokolādes vai degvīnā konservētu augļu notis, kuras pēc tam iegūst arī oksidēšanās rezultātā radījušās aromāta nianses, kas piemīt ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Cognac” apzīmētiem izturētiem degvīniem.”

Šie ir redakcionāla rakstura grozījumi.

Vienotais dokuments ir grozīts, ņemot vērā minēto grozījumu.

8.   Pārejas pasākums

Apraksts un pamatojums

Pasākums, kas attiecas uz neapstrādātajām platībām paredzēto robežvērtību, ir svītrots, jo tas vairs nav aktuāls.

Pievienots šāds punkts:

“2.   Kopšana

Attiecībā uz desertvīniem, kas koka mucās kopti vismaz 5 gadus, pieteikšanās norādes “izturēts” saņemšanai ir atļauta līdz 2023. gada 1. oktobrim. Attiecībā uz desertvīniem, kas koka mucās kopti vismaz 10 gadus, pieteikšanās norādes “ļoti ilgi izturēts” jeb “sevišķi ilgi izturēts” saņemšanai ir atļauta līdz 2023. gada 1. oktobrim.”

Šis grozījums ir pārējas pasākums, kas ir saistīts ar grozītajām izturēšanas prasībām attiecībā uz norādēm “izturēts” un “ļoti ilgi izturēts”.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

Noteikumi par noformējumu

XII iedaļas 9. punktā iekļauj šādas daļas:

“Atsauce uz desertvīna vecumu ir atļauta attiecībā uz desertvīniem “Pineau des Charentes”, kuru izturēšanas ilgums koka mucās ir vismaz pilni 3 gadi. Norādītais vecums nedrīkst pārsniegt laikposmu, kurā produkts ticis izturēts koka mucās. Ja vīni apvienoti maisījumā, norādītais vecums ir tās vīna partijas vecums, kuras izturēšanas ilgums koka mucās ir bijis visīsākais.

Noteikumus par desertvīna vecuma norādi piemēro no 2020. gada 1. aprīļa.”

Atbilstīgi šim grozījumam, lai patērētājam nodrošinātu iespējami pilnu informāciju, “Pineau des Charentes” vecumu drīkst norādīt tikai tad, ja vīns ir izturēts noteikto laiku.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

9.   Zemesgabalu izmantojums

Apraksts un pamatojums

Ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes” apzīmētā produkta specifikācijas II nodaļas I iedaļā ir izdarīti šādi grozījumi:

I iedaļu aizstāj ar šādiem noteikumiem:

“I.   Paziņošanas pienākumi

1.   Baseina izmantošanas deklarācija

Baseina izmantošanas deklarāciju līdz katra gada 1. jūlijam iesniedz Charentes-Cognac baseina starpnozaru federācijai [Fédération des interprofessions du Bassin Charentes-Cognac], kura attiecīgo informāciju nosūta tālāk aizsardzības un pārvaldības iestādei un kontroles iestādei; deklarācija attiecas uz nākamā gada ražu.

Šajā deklarācijā norāda maksimālo platību, no kuras novāktā raža būs paredzēta misas ražošanai.

2.   Zemesgabala izmantošanas deklarācija

No 2019. ražas gada desertvīnus pagatavo no misas, kuras izcelsme ir identificēti zemesgabali, kas paziņoti zemesgabala izmantošanas deklarācijā.

Zemesgabala izmantošanas deklarāciju vēlākais katra gada 10. decembrī iesniedz aizsardzības un pārvaldības iestādei; deklarācija attiecas uz nākamā gada ražu.

Šajā deklarācijā par katru zemesgabalu norāda šādu informāciju:

kadastra dati – pašvaldība, sektors, numurs;

vīnogu šķirne;

ražošanas nolūkos apstādītā platība;

apsaimniekotāja vārds un uzvārds.

3.   Ražošanas deklarācija

Ražošanas deklarāciju sagatavo pēc misas rūgšanas procesa pēdējās apturēšanas, un tajā apkopo šādus datus:

kopējie izmantotie misas daudzumi;

kopējie izmantotie degvīnu “Cognac” daudzumi;

kopējie pagatavotie desertvīnu daudzumi (atsevišķi par katru krāsas kategoriju);

zemesgabalu identifikācijas numuri un platības, kurās tika ievāktas misas ražošanai paredzētās vīnogas.

Šo deklarāciju sagatavo saskaņā ar ražošanas reģistru.

Šo deklarāciju līdz ražas gada 10. decembrim nosūta vietējiem muitas un netiešo nodokļu ģenerāldirektorāta [DGDDI] dienestiem.

Šīs deklarācijas kopiju nosūta aizsardzības un pārvaldības iestādei, kā arī INAO dienestiem.

4.   Deklarācija par nosaukuma lietošanu

Lai attiecībā uz desertvīniem varētu lietot kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes”, un, ja vajag, papildu norādes “izturēts”, “ļoti ilgi izturēts” (jeb “sevišķi ilgi izturēts”), ikviens uzņēmējs vismaz 30 dienas pirms attiecīgās vīna partijas laišanas apgrozībā un/vai pārdošanas deklarāciju par nosaukuma lietošanu nosūta aizsardzības un pārvaldības iestādei.

Šajā deklarācijā precizē šādu informāciju:

uzņēmēja vārds un uzvārds vai uzņēmuma nosaukums;

uzņēmēja adrese;

pieprasītais apjoms, ko norāda atsevišķi par katru desertvīna krāsas kategoriju, ierakstot (ja vajag) vienu no iepriekšminētajām norādēm;

uzglabāšanas kārtība: vieta, tvertnes veids, identifikācijas dati noliktavā (numurs, ietilpība).

5.   Deklarācija par desertvīna partijas klasifikācijas kategorijas pazemināšanu

Ikviens uzņēmējs, kas pazemina klasifikācijas kategoriju tāda desertvīna partijai, kas apzīmēts ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes”, saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1308/2013 iesniedz attiecīgo deklarāciju aizsardzības un pārvaldības iestādei vēlākais tā mēneša 10. datumā, kas ir pēc mēneša, kurā klasifikācijas kategorija pazemināta.”

Šis grozījums atbilst jaunas procedūras noteikumiem par izmantošanas deklarāciju.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

10.   Galvenie pārbaudāmie parametri

Apraksts un pamatojums

Ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Pineau des Charentes” apzīmētā produkta specifikācijas III nodaļā ir izdarīti šādi grozījumi:

1) grozījumi I iedaļā:

D punktā svītro vārdkopu “un uzliek garantijas apvalku vai uzlīmē garantijas marku.”;

2) grozījumi II iedaļā:

ciparus “45011” aizstāj ar “NF EN ISO/CEI 17065”.

Šis grozījums vienoto dokumentu neietekmē.

VIENOTS DOKUMENTS

1.   Produkta nosaukums

“Pineau des Charentes”

2.   Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes veids

ACVN – aizsargāts cilmes vietas nosaukums

3.   Vīnkopības produktu kategorijas

3.

Desertvīns

4.   Vīna vai vīnu apraksts

Šie vīni ir baltie, sarkanie un sārtie desertvīni, kas pagatavoti ar misas rūgšanas procesa apturēšanas paņēmienu, pievienojot misai tajā pašā saimniecībā ražoto degvīnu (iepriekšējā destilācijas gada degvīnu), kurš izturēts mucā un dabiskā kārtā zaudējis daļu spirta satura. Atkarībā no tā, cik ilgi desertvīni ir izturēti ozolkoka mucās (ne mazāk kā 7 vai 12 gadi), to nosaukumu var papildināt ar norādēm attiecīgi “izturēts” vai “ļoti ilgi izturēts”. Desertvīnu bauda galvenokārt kā aperitīvu.

“Pineau des Charentes” nobaudot, ir sajūtams svaigu vīnogu misas svaigums un apaļīgums. Degvīna “Cognac” notis, kas bagātina desertvīna struktūru un veicina tā līdzsvarojumu, zūd, pateicoties ilgstošai vīna kopšanai koka mucās.

Balto desertvīnu “Pineau des Charentes” ietērps ir dažāds – no salmdzeltena toņa līdz zeltainam tonim, tajos bieži vien attīstās intensīvi svaigu un cukurā konservētu augļu, kā arī baltu ziedu aromāti, kurus papildina medus notis.

Sarkano un sārto desertvīnu “Pineau des Charentes” ietērpa krāsu diapazons ir no bālsārta toņa līdz tumšsarkanam tonim. Sarkanajos desertvīnos “Pineau des Charentes” bieži vien attīstās intensīvas svaigi lasītu melnogu aromātu nianses, kuras papildina liegas garšvielām piemītošas nianses. Savukārt sārtajos desertvīnos “Pineau des Charentes” bieži vien attīstās meža ogu aromātu nianses, kas var tikt papildinātas ar riekstu notīm, ja vīns kopts ilgāku laiku.

Vispārīgie analītiskie parametri

Maksimālais kopējais spirta saturs (tilp. %)

22

Minimālais faktiskais spirta saturs (tilp. %)

16

Minimālais kopējais skābums

 

Maksimālais gaistošais skābums (miliekvivalentos uz litru)

10

Maksimālais kopējais sēra dioksīda saturs (miligramos uz litru)

75

5.   Vīndarības metodes

a.   Galvenās vīndarības metodes

Audzēšanas prakse

Vīnkoku stādījumu minimālā biezība ir 2 200 vīnkoki uz hektāru, bet rindstarpu attālums nedrīkst pārsniegt 3 metrus.

Vīnkoku vainagus veido saskaņā ar turpmāk norādītajiem paņēmieniem, katrā hektārā atstājot ne vairāk par 50 000 vīnstīgu pumpuriem:

pēc Gijo metodes vienkāršā vai divkāršā formā, koku veidojot ar vienu vai diviem gariem stumbriem un vienu vai diviem augļzariem;

kordona veidā, saglabājot augļzarus un atstājot uz tiem ne vairāk par trim vīnstīgu pumpuriem.

Apūdeņošana ir aizliegta.

b.   Maksimālās ražas

Desertvīns

45 hektolitri no hektāra

Misa

85 hektolitri no hektāra

6.   Noteiktais ģeogrāfiskais apgabals

Vīnogu novākšana, misas ražošana, desertvīnu pagatavošana, kopšana un pildīšana pudelēs tiek veikta šādu pašvaldību teritorijā:

Charente-Maritime departamentā:

Rochefort apriņķī – visu pašvaldību teritorija;

Saintes apriņķī – visu pašvaldību teritorija;

Saint-Jean-d’Angély apriņķī – visu pašvaldību teritorija;

Jonzac apriņķī – visu pašvaldību teritorija;

La Rochelle apriņķī –

Ars-en-Ré kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Aytré kantonā: Angoulins un Aytré pašvaldības teritorija;

La Jarrie kantonā: visu pašvaldību teritorija;

La Rochelle 1, 2, 3, 4, 6, 7 kantonā: La Rochelle pašvaldības teritorija;

La Rochelle 5 kantonā: Esnandes, Marsilly, Puilboreau, La Rochelle, Saint-Xandre pašvaldības teritorija;

La Rochelle 8 kantonā: Dompierre-sur-Mer, Périgny, La Rochelle pašvaldības teritorija;

La Rochelle 9 kantonā: L’Houmeau, Lagord, Nieul-sur-Mer, La Rochelle pašvaldības teritorija;

Saint-Martin-de-Ré kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Courçon kantonā: Angliers, Benon, Courçon, Cramchaban, Ferrières-d’Aunis, La Grève-sur-le-Mignon, Le Gué-d’Alleré, La Laigne, Nuaillé-d’Aunis, Saint-Cyr-du-Doret, Saint-Jean-de-Liversay, Saint-Sauveur-d’Aunis pašvaldības teritorija;

Marans kantonā: Longèves, Saint-Ouen, Villedoux pašvaldības teritorija;

Charente departamentā:

Cognac apriņķī – visu pašvaldību teritorija;

Angoulême apriņķī –

Angoulême Est kantons: visu pašvaldību teritorija;

Angoulême Nord kantons: visu pašvaldību teritorija;

Angoulême Ouest kantons: visu pašvaldību teritorija;

Blanzac kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Hiersac kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Saint-Amant-de-Boixe kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Villebois-la-Valette kantonā: visu pašvaldību teritorija;

La Rochefoucauld kantonā: Agris, Brie, Bunzac, Chazelles, Coulgens, Jauldes, Pranzac, Rancogne, Rivières, La Rochette, Saint-Projet-Saint-Constant pašvaldības teritorija;

Montbron kantonā: Charras, Feuillade, Grassac, Mainzac, Marthon, Saint-Germain-de-Montbron, Souffrignac pašvaldības teritorija;

Confolens apriņķī –

Aigre kantonā: visu pašvaldību teritorija;

Ruffec kantonā: Villegats un Verteuil-surCharente pašvaldības teritorija;

Mansle kantonā: Aunac, Bayers, Cellettes, Chenon, Fontclaireau, Fontenille, Juillé, Lichères, Lonnes, Mansle, Mouton, Moutonneau, Puyréaux, Saint-Amand-de-Bonnieure, Saint-Angeau, SaintCiers-sur-Bonnieure, Saint-Front, Saint-Groux, Sainte-Colombe, Valence, Villognon pašvaldības teritorija;

Villefagnan kantonā: Brettes, Courcôme, Longré, Raix, Salles de Villefagnan, Souvigné, Tuzie, Villefagnan pašvaldības teritorija;

Dordogne departamentā:

Périgueux apriņķī –

Saint-Aulaye kantonā: Chenaud, Parcoul, Puymangou, La Roche-Chalais, Saint-Aulaye pašvaldības teritorija;

Deux-Sèvres departamentā:

Niort apriņķī –

Mauzé sur le Mignon kantonā: Le Bourdet, PrinDeyrançon, Priaires, Mauzé-sur-le-Mignon, La Rochénard, Usseau pašvaldības teritorija;

Beauvoir-sur-Niort kantonā: Beauvoir-sur-Niort, Belleville, La Foye-Montjault, Granzay-Gript, Prissé-La Charrière, SaintEtienne-la-Cigogne, Boisserolles, Thorigny sur le Mignon pašvaldības teritorija;

Brioux-sur-Boutonne kantonā: Le Vert pašvaldības teritorija.

7.   Galvenās vīna vīnogu šķirnes

 

‘Cot N’ – ‘Malbec N’

 

‘Cabernet franc N’

 

‘Cabernet-Sauvignon N’

 

‘Colombard B’

 

‘Folle blanche B’

 

‘Jurançon blanc B’

 

‘Ugni blanc B’

 

‘Merlot blanc B’

 

‘Meslier Saint-François B’

 

‘Montils B’

 

‘Sauvignon B’

 

‘Semillon B’

 

‘Merlot N’

8.   Saiknes vai saikņu apraksts

Ģeogrāfiskā apgabala teritorija ir identiska teritorijai, kas apzīmēta ar kontrolēto cilmes vietas nosaukumu “Cognac”, un atrodas Akvitānijas baseina ziemeļu nomalē. Konkrētāk, ģeogrāfiskais apgabals rietumos robežojas ar Atlantijas okeānu, dienvidos – ar Žirondas estuāra apkaimi, ziemeļos – ar Rē salu un Olerona salu, bet austrumos, pie Angulēmas, – ar pirmajiem Centrālā Masīva kalnu atzariem. Ģeogrāfiskais apgabals aizņem četru departamentu teritoriju.

Ģeogrāfiskā apgabala augsnes uz ziemeļiem no iedomātas līnijas, kas savieno Rošforu un Konjaku, veidojušās galvenokārt uz augšējā juras perioda lielajiem cilmiežiem (balti kaļķakmeņi, kas veidojušies no jūras nogulumiem), bet uz dienvidiem – uz krīta perioda cilmiežiem (juras perioda kaļķakmens iežu sadēdēšanas rezultātā ir izveidojies atkaļķots māls un māla, smilts un krīta nogulumi).

Apgabalā valda mērens okeāna tipa klimats. Gaisa vidējā temperatūra gadā ir aptuveni 13 °C; ievērojams saules spīdēšanas ilgums – gadā vidēji ir aptuveni 2 100 saulainu stundu. Klimats ir viendabīgs visā ģeogrāfiskajā apgabalā, izņemot piekrastes teritorijas, kurās ir vairāk saules un mazāka temperatūras svārstību amplitūda.

Ziemas ir maigas un mitras, salna ir reti. Pavasara salnas ir maz iespējamas, bet tomēr tās var uznākt līdz pat maija beigām. Vasaras ir karstas, bet bez ekstremāliem laikapstākļiem, lai gan var būt arī sausuma periodi.

Gada laikā 130–150 lietainās dienās vidēji izkrīt 800–1 000 mm liels nokrišņu daudzums.

Biežāk sastopamās augsnes ir mālsmilts tipa augsnes, kas veidojušās uz kaļķakmens cilmieža, tomēr šīs kategorijas augsnēm piemīt liela dažādība. Piekrastes teritorijā un it īpaši Rē un Olerona salā ir sastopamas smilšainākas augsnes. Zemesgabali, kas atrodas plūdu apdraudētajās teritorijās, uz kontrolēto cilmes vietas nosaukumu pretendēt nevar.

Saiknes veidošanā ietilpstošo cilvēkfaktoru apraksts

Vīnogulāju audzēšana reģionā ir sākusies jau romiešu laikos. Pirmais vīnadārzs tika ierīkots 13. gadsimtā Saintonge apvidū; vēlāk vīnadārzi ir izpletušies uz dienvidiem un dziļāk iekšzemē – Aunis un Augoumois apvidū (13. gadsimts).

Leģenda par “Pineau des Charentes” dzimšanu vēsta, ka 1589. gadā, kad Anrī IV kļuva par karali, kāds neveikls vīndaris svaigu vīnogu misu kļūdaini ielēja mucā, kurā jau bija degvīns “Cognac”. Dusmu pārņemts par savu neveiklību, viņš atgrūda mucu uz vistumšāko noliktavas nostūri. Dažus gadus vēlāk, kad vīndarim bija savajadzējusies aizmirstā muca, viņš tajā atklāja dzidru un zeltainu šķidrumu ar augļainu un spēcīgu garšu, kurai piemita kaut kas pavisam īpašs.

Tā, pateicoties degvīnam, ir radušies desertvīni, kuriem ar šo stipro dzērienu ir kopīga vēsture.

Ilgu laiku desertvīnus pagatavoja pašpatēriņam. Šī tradīcija ir gadu gadiem veidojusi produkta savdabīgumu, jo tāpat kā iepriekš, arī mūsdienās, visām vīnogām, ko izmanto “Pineau des Charentes” pagatavošanā (gan tām, no kurām iegūst misu, gan arī tām, no kurām ražo degvīnu “Cognac”), jābūt ievāktām vienas un tās pašas saimniecības vīnadārzā.

Laikam ritot, vīndari pakāpeniski ir attīstījuši savus paņēmienus, lai pilnveidotu kopš pirmsākumiem uzkrāto zinātību šādās darbībās: degvīna pagatavošana, labi nogatavojušos vīnogu atlase, misas rūgšanas procesa apturēšana, kas organoleptiskajā ziņā palīdz iegūt stabilu un līdzsvarotu produktu, un prasme apvienot maisījumā dažādu partiju un ražas gadu desertvīnus “Pineau des Charentes”.

Pagājušā gadsimta 20. gados nozarē izveidojās “Pineau des Charentes” ražotāju arodapvienība, kas 1943. gadā kļuva par “Ražotāju arodapvienību produkta “Pineau des Charentes” izplatīšanai un noieta veicināšanai”.

1935. gada 5. jūlijā tika apstiprināts likums, kura mērķis bija 1919. gada 6. maija likumu par cilmes vietas nosaukumu aizsardzību un jo īpaši tā 12. pantu sākt piemērot desertvīniem, kuri varēja pretendēt uz “Pineau des Charentes” nosaukuma iegūšanu.

Kontrolētais cilmes vietas nosaukums “Pineau des Charentes” tika atzīts ar 1945. gada 12. oktobra dekrētu. Tādējādi “Pineau des Charentes” ir viens no pašiem pirmajiem desertvīniem, kas Francijā ir saņēmuši šādu atzinību.

Lai ražotu “Pineau des Charentes”, pēc vidējām aplēsēm ir vajadzīgs vīnadārzs, kas ir līdzvērtīgs diviem zemesgabaliem un paredzēts degvīna “Cognac” ražošanai, un viens zemesgabals vīnogu misas ražošanai. Tādēļ, izmantojot savu zinātību, kuras pamatā ir vēsturiska vīnkopības prakse, katrs ražotājs savā saimniecībā prasmīgi izvēlas zemesgabalus, kas ir vispiemērotākie, lai ražotu cukuriem ļoti bagātu misu, un pārējos zemesgabalus paredz, lai ražotu skābus vīnus ar zemu spirta saturu, kas ir ļoti piemēroti degvīna “Cognac” ražošanai.

Desertvīna kopšanā koka mucās vīnkopji liek lietā savas amatprasmes, kurās atspoguļojas degvīna “Cognac” ražošanā izmantotā prakse un zinātība, un tas ļauj “Pineau des Charentes” uzlaboties un iegūt tam piemītošās aromātiskuma un garšas īpašības.

Prasība fasēšanu veikt tikai un vienīgi ģeogrāfiskajā apgabalā izriet no “Pineau des Charentes” ierastās ražošanas prakses un iedzīvotāju paradumiem patērēt šo produktu mājās ģimenes lokā. Šīs prasības mērķis ir saglabāt pēc īpašas metodes (ar ilgu izturēšanu) ražotā produkta raksturīgās īpašības un specifiku un vienlaikus nodrošināt efektīvākus produkta kontroles pasākumus.

9.   Citi būtiski nosacījumi (fasēšana, marķēšana, citas prasības)

Fasēšana

Tiesiskais regulējums:

Valsts tiesību akti

Papildu nosacījuma veids:

Fasēšana noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Nosacījuma apraksts:

Baltos desertvīnus kopj vismaz 18 mēnešus, no kuriem vismaz 12 mēnešus tie atrodas ozolkoka tvertnēs. Sārtos un sarkanos desertvīnus kopj attiecīgi vismaz 8 un 12 mēnešus, no kuriem vismaz 6 un 8 mēnešus tie atrodas ozolkoka tvertnēs.

Desertvīnus, attiecībā uz kuriem ir atļauta norādes “izturēts” izmantošana, kopj ozolkoka tvertnēs vismaz 7 gadus un desertvīnus, attiecībā uz kuriem ir atļauta norādes “ļoti ilgi izturēts” (vai tās ekvivalenta “sevišķi ilgi izturēts”) izmantošana, kopj ozolkoka tvertnēs vismaz 12 gadus.

Prasība fasēšanu veikt tikai un vienīgi ģeogrāfiskajā apgabalā izriet no ierastās ražošanas prakses un iedzīvotāju paradumiem patērēt šo produktu mājās ģimenes lokā; šīs prasības mērķis ir saglabāt produkta “Pineau des Charentes” raksturīgās īpašības un specifiku.

Lai ražotu šo produktu, no vienas puses, ir jābūt zinātībai, kā apvienot vīnus maisījumā, un, no otras puses, ir vajadzīgas prasmes kopt vīnu oksidējošā vidē koka mucās. Kopšanas posmam beidzoties, ir jāizvairās no produkta transportēšanas un no jebkurām liekām darbībām ar produktu, lai nepasliktinātu īpašības, ko produkts ir ieguvis profesionāli pārvaldītā ražošanas procesa rezultātā. Turklāt prasība fasēšanu veikt tikai un vienīgi ģeogrāfiskajā apgabalā nodrošina labāku izsekojamību un atvieglo produkta kontroli.

Vīnus laiž tirgū [piedāvāšanai patērētājiem] stikla pudelēs, kurām uzliek garantijas apvalku vai uzlīmē garantijas marku.

Marķēšana

Tiesiskais regulējums:

Valsts tiesību akti

Papildu nosacījuma veids:

Papildu noteikumi attiecībā uz marķēšanu

Nosacījuma apraksts:

Ražas gadu atļauts norādīt, ja viss attiecīgais desertvīns ir ražots vienā un tajā pašā “Pineau des Charentes” ražošanas gadā.

Šo cilmes vietas nosaukumu drīkst papildināt ar norādi “izturēts” un “ļoti ilgi izturēts” (vai tās ekvivalentu “sevišķi ilgi izturēts”), ja attiecīgie desertvīni atbilst ražošanas nosacījumiem, kas šīm norādēm paredzēti specifikācijā.

Atsauce uz desertvīna vecumu ir atļauta attiecībā uz desertvīniem “Pineau des Charentes”, kuru izturēšanas ilgums koka mucās ir vismaz pilni 3 gadi. Norādītais vecums nedrīkst pārsniegt laikposmu, kurā produkts ticis izturēts koka mucās. Jā vīni apvienoti maisījumā, norādītais vecums ir tās vīna partijas vecums, kuras izturēšanas ilgums koka mucās ir bijis visīsākais.

Saite uz produkta specifikāciju

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-0c371c80-33c1-440e-a943-9c8e2d3302d6


(1)  OV L 9, 11.1.2019., 2. lpp.