Briselē, 6.6.2018

SWD(2018) 306 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai,

ar ko izveido Digitālās Eiropas programmu

{COM(2018) 434 final}
{SEC(2018) 289 final}
{SWD(2018) 305 final}


Eiropas Komisija ir pieņēmusi savus daudzgadu finanšu shēmas priekšlikumus 2021.–2027. gadam. Lai aizpildītu digitālo investīciju iztrūkumu, Komisija ir nākusi klajā ar Digitālās Eiropas programmu, kas virzīs un atbalstīs Eiropas sabiedrības un ekonomikas digitālo pārveidi.

Publiska intervence ES līmenī ir būtiska, jo ar to tiek aizsākta “vispārēja sabiedriskā labuma preču” un jaudu ieguve, kā arī gādāts par to, lai tās tiktu izmantotas, lai sabiedrības problēmu risināšanai un inovāciju un konkurētspējas veicināšanai. Intervence ir pamatota jomās, kurās nepieciešams tiks liels finansējums, ka neviena dalībvalsts nevar – savlaicīgi – rīkoties viena pati, jomās, kurās ir nepieciešams sakopot resursus, kas izkliedēti pa visu Eiropu, kā arī jomās, kurās ir svarīgi nodrošināt sadarbspēju, lai varētu izvērst Eiropas mēroga pakalpojumus.

Par augšupēju investīciju iztrūkumu liecina neatbilstība starp augošo pieprasījumu pēc jaunākajām tehnoloģijām un to piedāvājumu. Digitālo spēju uzlabošanai ir vajadzīgas investīcijas attiecīgo tehnoloģiju iegūšanai, to optimāla izmantojuma nodrošināšanai sadarbspējīgā veidā visā ES, kā arī ir jāpilnveido padziļinātas digitālās prasmes, kas vajadzīgas šādu tehnoloģiju plašai izmantošanai. Šī programma papildina jau pastāvošās ES programmas, kas aptver būtiskus digitalizācijas aspektus, it sevišķi pētniecībā un inovācijā (“Apvārsnis Eiropa”) un fiziskajā savienotībā (EISI2).

Vajadzību palielināt investīcijas digitālajās spējās un to plašākā izmantojumā plaši atbalsta ieinteresētās personas un eksperti, kā arī augstākajā politiskajā līmenī.

Programmas vispārējais mērķis ir atbalstīt Eiropas ekonomikas un sabiedrības digitālo pārveidi un nodrošināt, ka no digitālās pārveides iegūst Eiropas iedzīvotāji un uzņēmumi. Programma stiprinās Eiropas spējas svarīgās digitālo tehnoloģiju jomās un vērsīs plašumā to izmantošanu sabiedrības interešu jomās un privātajā sektorā.

Programmai ir pieci konkrēti mērķi: i) augstas veiktspējas datošana, ii) mākslīgais intelekts, iii) kiberdrošība un uzticēšanās, iv) padziļinātas digitālās prasmes un v) izvēršana, optimāla digitālo spēju izmantošana un sadarbspēja. Šie mērķi ir atspoguļoti programmas struktūrā, kuru veido pieci savstarpēji saistīti pīlāri.

Programmu īstenos tieši, kā paredzēts Finanšu regulā, vai netieši ar attiecīgajiem subjektiem vai struktūrām. No esošā digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI), kas ir atsauces instruments ES digitalizācijas progresa mērīšanai, tiks aizgūti vairāki rādītāji. Papildus, lai iegūtu detalizētu pārskatu par programmas ietekmi, tiks izstrādāti jauni rādītāji.

Šis ietekmes novērtējums ir pievienots priekšlikumam par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu par Digitālās Eiropas programmu.