Briselē, 10.8.2018

COM(2018) 580 final

2018/0306(NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem FMT:ItalicCETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejā, kura izveidota ar Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, izveidojot to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.Priekšlikuma priekšmets

Šis priekšlikums attiecas uz lēmumu, ar ko izveido nostāju, kura CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejā Savienības vārdā jāieņem saistībā ar to personu sarakstu paredzēto pieņemšanu, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu.

2.Priekšlikuma konteksts

2.1.Visaptverošs ekonomikas un tirdzniecības nolīgums (CETA)

Visaptverošā ekonomikas un tirdzniecības nolīguma (CETA) starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), mērķis ir īstenot Savienības kopējo tirdzniecības politiku attiecībā uz Kanādu un jo īpaši izveidot brīvās tirdzniecības zonu. Nolīgums tika parakstīts Briselē 2016. gada 30. oktobrī 1 .

Nolīgums tiek provizoriski piemērots kopš 2017. gada 21. septembra.

2.2.CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja

CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja, kas izveidota ar nolīguma 26.2. panta 1. punkta g) apakšpunktu, uzrauga 22. nodaļas (Tirdzniecība un ilgtspējīga attīstība), 23. nodaļas (Tirdzniecība un nodarbinātība) un 24. nodaļas (Tirdzniecība un vide) īstenošanu, tostarp sadarbības pasākumus un šā nolīguma ietekmes pārskatīšanu ilgtspējīgas attīstības jomā, un integrētā veidā risina jebkādus pušu kopīgo interešu jautājumus attiecībā uz saskarsmi starp ekonomikas attīstību, sociālo attīstību un vides aizsardzību.

2.3.CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejas paredzētais akts

CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja savā pirmajā sanāksmē pēc šā nolīguma stāšanās spēkā pieņem lēmumu, ar ko izveido to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu (“paredzētais akts”).

Visos jautājumos, kas var izrietēt no 23. un 24. nodaļas, pusēm būtu jādara viss iespējamais, lai valdību apspriešanās procesā panāktu savstarpēji pieņemamu jautājuma risinājumu. Tomēr, ja kāda puse uzskata, ka jautājums valdību apspriešanās procesā nav atrisināts apmierinoši, nolīgumā paredzēta iespēja lūgt sasaukt ekspertu grupu, lai izpētītu jautājumu. Nolīguma 23.10. pantā paredzēts, ka CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja izveido vismaz deviņu personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties kā grupas locekļi jautājumos, kas izriet no 23. nodaļas (Tirdzniecība un nodarbinātība), un kurām saskaņā ar 23.10. panta 7. punktu ir speciālās zināšanas vai pieredze darba tiesībās, citos jautājumos, uz ko attiecas 23. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem. Attiecīgi nolīguma 24.15. pantā paredzēts, ka CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja izveido vismaz deviņu personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties kā grupas locekļi jautājumos, kuri izriet no 24. nodaļas (Tirdzniecība un vide), un kurām saskaņā ar 7. punktu ir speciālās zināšanas vai pieredze vides tiesību aktu jomā, citos jautājumos, uz ko attiecas 24. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem. Saskaņā ar 23.10. panta 6. punktu un 24.15. panta 6. punktu katrā sarakstā ir vismaz trīs personas, kuras nosauc katra puse, un vismaz trīs personas, kuras nosauc puses un kuras nav nevienas puses valstspiederīgie un kas vēlas un spēj darboties kā ekspertu grupas priekšsēdētāji.

Ar paredzēto aktu izveido abus sarakstus, t. i., to personu sarakstu, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. nodaļu, un to personu sarakstu, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 24. nodaļu.

Paredzētais akts stāsies spēkā dienā, kad to pieņems CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja.

3.Nostāja, kas jāieņem Savienības vārdā

Ar nostāju, kas jāieņem Savienības vārdā, būtu jātiecas pieņemt to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu.

4.Juridiskais pamats

4.1.Procesuālais juridiskais pamats

4.1.1.Principi

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā ir paredzēti lēmumi, kuri nosaka “nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.

Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” ietver aktus, kam ir juridiskas sekas saskaņā ar starptautisko tiesību normām, kuras reglamentē attiecīgo struktūru. Tas ietver arī instrumentus, kas nav saistoši saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, bet kas “var būtiski ietekmēt Savienības likumdevēja pieņemtā tiesiskā regulējuma saturu” 2 .

4.1.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja ir struktūra, kas izveidota ar nolīgumu, proti, ar Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kanādu, no otras puses (“nolīgums”).

Lēmums, kas CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejai ir jāpieņem, ir saistošs un nepapildina un negroza nolīgumā noteikto institucionālo struktūru.

Tādēļ ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.

4.2.Materiālais juridiskais pamats

4.2.1.Principi

Saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu pieņemamā lēmuma materiālais juridiskais pamats galvenokārt ir atkarīgs no tā paredzētā akta mērķa un satura, par kuru ieņem nostāju Savienības vārdā. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti un viens ir atzīstams par galveno, bet otrs nav būtisks, lēmums, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, jābalsta uz viena materiālā juridiskā pamata, proti, tā, ko prasa galvenais vai dominējošais mērķis vai komponents.

4.2.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

Paredzētā akta galvenais mērķis un saturs attiecas uz kopējo tirdzniecības politiku.

Tādēļ ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir Līgums par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punkts.

4.3.Secinājums

Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 207. panta 4. punktam saistībā ar LESD 218. panta 9. punktu.

5.Paredzētā akta publicēšana

CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejas lēmumu pēc tā pieņemšanas ir paredzēts publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

2018/0306 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejā, kura izveidota ar Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, izveidojot to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punktu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Padomes Lēmumā (ES) 2017/37 3 paredzēts Eiropas Savienības vārdā parakstīt Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA) starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”). Nolīgums tika parakstīts 2016. gada 30. oktobrī.

(2)Padomes Lēmumā (ES) 2017/38 4 paredzēta nolīguma provizoriska piemērošana, tostarp CETA Apvienotās komitejas un specializēto komiteju izveide. Nolīgums tiek provizoriski piemērots kopš 2017. gada 21. septembra.

(3)Ar nolīguma 26.2. panta 1. punkta g) apakšpunktu ir izveidota Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja.

(4)Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja savā pirmajā sanāksmē pieņem paredzēto aktu, ar ko izveido to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. nodaļu (Tirdzniecība un nodarbinātība) un 24. nodaļu (Tirdzniecība un vide).

(5)Tādējādi, lai nodrošinātu nolīguma efektīvu īstenošanu, ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā ir jāieņem CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejā, pamatojoties uz pievienoto lēmuma projektu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Nostāja, kas Savienības vārdā jāieņem CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejas, kura izveidota ar Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA) starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, pirmajā sanāksmē, izveidojot to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu, pamatojas uz šim lēmumam pievienoto CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejas lēmuma projektu.

2. pants

Pēc CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejas lēmuma pieņemšanas to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

3. pants

Šis lēmums ir adresēts Komisijai.

Briselē,

   Padomes vārdā —

   priekšsēdētājs

(1)    OV L 11, 14.1.2017., 1. lpp.
(2)    ES Tiesas 2014. gada 7. oktobra spriedums, Vācija/Padome, C-399/12, ECLI: EU: C: 2014: 2258, 61.–64. punkts.
(3)    OV L 11, 14.1.2017., 1. lpp.
(4)    OV L 11, 14.1.2017., 1080. lpp.

Briselē, 10.8.2018

COM(2018) 580 final

PIELIKUMS

dokumentam

Priekšlikums Padomes lēmumam

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komitejā, kura izveidota ar Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, izveidojot to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu


PIELIKUMS

CETA TIRDZNIECĪBAS UN ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS KOMITEJAS
LĒMUMAM Nr. [X /2018]

(xxx),



ar ko izveido to personu sarakstus, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi saskaņā ar nolīguma 23. un 24. nodaļu

CETA TIRDZNIECĪBAS UN ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS KOMITEJA,

ņemot vērā Visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA) starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, un jo īpaši tā 23.10. panta 6. un 7. punktu un 24.15. panta 6. un 7. punktu,

tā kā:

(1)Saskaņā ar nolīguma 30.7. panta 3. punktu atsevišķas nolīguma daļas kopš 2017. gada 21. septembra tiek piemērotas provizoriski.

(2)Saskaņā ar nolīguma 23.10. panta 6. punktu CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja izveido vismaz deviņu personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties kā grupas locekļi jautājumos, kas izriet no 23. nodaļas (Tirdzniecība un nodarbinātība), un kurām saskaņā ar 7. punktu ir speciālās zināšanas vai pieredze darba tiesībās, citos jautājumos, uz ko attiecas 23. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem.

(3)Saskaņā ar nolīguma 24.15. panta 6. punktu CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja izveido vismaz deviņu personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties kā grupas locekļi jautājumos, kas izriet no 24. nodaļas (Tirdzniecība un vide), un kurām saskaņā ar 7. punktu ir speciālās zināšanas vai pieredze vides tiesību aktu jomā, citos jautājumos, uz ko attiecas 24. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem.

(4)Saskaņā ar 23.10. panta 6. punktu un 24.15. panta 6. punktu katrā sarakstā ir vismaz trīs personas, kuras nosauc katra puse, un vismaz trīs personas, kuras nosauc puses un kuras nav nevienas puses valstspiederīgie un kas vēlas un spēj darboties kā ekspertu grupas priekšsēdētāji,

IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

1.Ar šo tiek izveidoti to personu saraksti, kuras vēlas darboties kā grupas locekļi, kā paredzēts pielikumā.

2.Šis lēmums stājas spēkā dienā, kad to pieņems CETA Tirdzniecības un ilgtspējīgas attīstības komiteja.

CETA TIRDZNIECĪBAS UN ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS KOMITEJAS vārdā —

ES vārdā —

Kanādas vārdā —

PIELIKUMS

TO PERSONU SARAKSTS, KURAS VĒLAS DARBOTIES KĀ GRUPAS LOCEKĻI JAUTĀJUMOS, KAS IZRIET NO NOLĪGUMA 23. NODAĻAS (TIRDZNIECĪBA UN NODARBINĀTĪBA)

Personas ar speciālām zināšanām vai pieredzi darba tiesībās, citos jautājumos, uz ko attiecas 23. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem:

Kanādas nosauktās personas:

Kevin Banks

Adelle Blackett

Carol Nelder-Corvari

Eiropas Savienības nosauktās personas:

Jorge Cardona

Eddy Laurijssen

Karin Lukas

Priekšsēdētāji (kuri nav nevienas puses valstspiederīgie):

Janice Bellace

Kathleen Claussen

Christian Häberli

Jill Murray

Patrick Pearsall

Ross Wilson

TO PERSONU SARAKSTS, KURAS VĒLAS DARBOTIES KĀ GRUPAS LOCEKĻI JAUTĀJUMOS, KAS IZRIET NO NOLĪGUMA 24. NODAĻAS (TIRDZNIECĪBA UN VIDE)

Personas ar speciālām zināšanām vai pieredzi vides tiesību aktu jomā, citos jautājumos, uz ko attiecas 24. nodaļa, vai domstarpību izšķiršanā, kas rodas saistībā ar starptautiskiem nolīgumiem:

Kanādas nosauktās personas:

Anne Daniel

Armand de Mestral

Elaine Feldman

Matthew Kronby

Brendan McGivern

Eiropas Savienības nosauktās personas:

Laurence Boisson de Chazournes

Hélène Ruiz Fabri

Geert Van Calster

Priekšsēdētāji (kuri nav nevienas puses valstspiederīgie):

Arthur Edmond Appleton

James Bacchus

Nathalie Bernasconi-Osterwalder

Christian Häberli