Briselē, 26.4.2017

JOIN(2017) 15 final

KOPĪGS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Makao Īpašās Pārvaldes Apgabals – 2016. gada ziņojums


KOPĪGS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Makao Īpašās Pārvaldes Apgabals — 2016. gada ziņojums

Kopsavilkums

Kopš Makao nodošanas Ķīnas Tautas Republikai 1999. gadā Eiropas Savienība (ES) un tās dalībvalstis ir cieši sekojušas līdzi politiskajiem un ekonomiskajiem notikumiem Makao Īpašās Pārvaldes Apgabalā (ĪPA), kas risinājušies atbilstīgi principam „viena valsts, divas sistēmas”. ES ievēro „vienotas Ķīnas” politiku, kā arī atbalsta principu „viena valsts, divas sistēmas” un tā īstenošanu.

Šis gada ziņojums par norisēm Makao ir sagatavots saskaņā ar Eiropas Parlamentam sniegto apņemšanos.

Principa „viena valsts, divas sistēmas” īstenošana veiksmīgi turpinājās arī 2016. gadā, un tas labvēlīgi ietekmēja Makao ĪPA, Ķīnu kopumā un starptautisko sabiedrību.

Galvenā amatpersona tika ievēlēta amatā 2014. gadā bez opozīcijas. Šīs bija trešās vēlēšanas pēc kārtas, kurās ir tikai viens kandidāts galvenās amatpersonas amatam. Makao Pamatlikumā un citos tiesību aktos nav paredzēta vispārēju vēlēšanu tiesību iespēja. Tomēr ES mudina Makao iestādes apsvērt iespējas veicināt lielāku sabiedrības līdzdalību galvenās amatpersonas vēlēšanās un tādējādi palielināt amata leģitimitāti un sekmēt labu pārvaldību.

Joprojām tika ievērotas iedzīvotāju pamattiesības un brīvības. Makao plašsaziņas līdzekļi turpināja paust dažādus uzskatus, lai gan pastāv bažas par pieaugošu pašcenzūru.

Uz tirgu vērstā Makao ekonomika turpināja sekmīgi darboties, taču ekonomikas izaugsmi nelabvēlīgi ietekmēja pirmajos divos ceturkšņos ievērojami mazāki ieņēmumi no azartspēlēm, no kuriem Makao ir pārlieku atkarīga. Makao fiskālās rezerves joprojām bija ar pārpalikumu. IKP izaugsme atjaunojās trešajā ceturksnī, un pirmo reizi divu gadu laikā bija vērojams palielinājums. Lai samazinātu pārmērīgo atkarību no azartspēļu nozares, valdība sāka valsts vēsturē pirmo piecgades attīstības plānu (2016.–2020. gadam).

Galvenā prioritāte ir uzlabot dzīves apstākļus vienkāršiem iedzīvotājiem, kurus skar iztikas un mājokļu izmaksu pieaugums. Makao joprojām ir darbaspēka nepietiekamība. Tomēr darbaspēka ievešana ir kļuvusi par jutīgu jautājumu, un nav politiskas vienprātības par tā risināšanu. Makao valdībā jāveic modernizācija, un tās darbam jākļūst efektīvākam; notiek administratīvās reformas.

ES un Makao attiecības turpināja attīstīties — sadarbības pasākumu portfelis paplašinājās, un tirdzniecības saites bija stabilas. Valsts ekonomikai strauji sarūkot, ES un Makao tirdzniecība 2016. gadā arī samazinājās. Prioritātes 2017. gadā ir sadarbība ekonomikas dažādošanas, cilvēku tirdzniecības apkarošanas, juridisko un regulējuma jautājumu un pētniecības un inovācijas jomās.

Politiskie notikumi

Makao valdība galveno uzmanību veltīja tam, lai uzlabotu tiesību aktos balstītu pārvaldību reģionā, pārveidojot radītu ilgtspējīgāku tautsaimniecību un uzlabotu iedzīvotāju dzīves līmeni, samazinot sociālo nevienlīdzību un palielinot ar valdības atbalstu uzcelto mājokļu piedāvājumu.

Makao Pamatlikumā un citos tiesību aktos nav paredzēta vispārēju vēlēšanu tiesību iespēja. Tomēr ES mudina Makao iestādes apsvērt iespējas veicināt lielāku sabiedrības līdzdalību galvenās amatpersonas vēlēšanās, tādējādi palielinot amata leģitimitāti, vairojot sabiedrības atbalstu un stiprinot pārvaldību.

9. augustā likumdevēji apstiprināja grozījumus Leģislatīvās asamblejas Vēlēšanu likumā, kuru mērķis ir padarīt stingrākus vēlēšanu kampaņas rīkošanas noteikumus. Tieši ievēlēto vietu skaits palika nemainīgs. Grozījumu mērķis bija nodrošināt godīgu vēlēšanu procesu. Demokrātiju atbalstošie likumdevēji to nosauca par neizmantotu iespēju nodrošināt demokrātijas progresu un aicināja īstenot būtiskākas reformas, tostarp diskutēt par vispārēju vēlēšanu tiesību ieviešanu.

16. decembrī Leģislatīvā asambleja pieņēma grozījumus Vēlēšanu likumā. Grozījumos ir iekļautas jaunas prasības, kas attiecas uz ievēlēto amatpersonu zvēresta došanu un privātpersonu tiesībām piedalīties vēlēšanu kampaņās. Administrācijas sekretāre Sonia Chan izteicās, ka grozījumi bija nepieciešami, ņemot vērā Nacionālā tautas kongresa Pastāvīgās komitejas skaidrojumu saistībā ar Honkongas likumdevējiem.

12. augustā Leģislatīvā asambleja apstiprināja likumprojektu, kas nodrošina atbilstību ANO Drošības padomes rezolūcijai par cīņu pret terorismu un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu un ļaus iesaldēt aktīvus.

Leģislatīvā asambleja, kas strādā ar starpreģionālās tiesiskās palīdzības jautājumiem krimināltiesību jomā, pavasarī no valdības saņēma pretrunīgi vērtēto projektu nolīgumam par personu izdošanu starp Makao, kontinentālo Ķīnu un Honkongu. Maijā Leģislatīvā asambleja noraidīja šā daudzpusējā nolīguma projektu un nosūtīja to valdībai pārskatīšanai, atsaucoties uz „tehniskām problēmām”. Pēc īsa pārdomu perioda valdība jūnijā atsauca priekšlikuma projektu līdz brīdim, kad tiks panākta vienprātība starp Makao, kontinentālo Ķīnu un Honkongu, un norādīja, ka vienošanās panākšanai būs vajadzīgs vairāk laika, nekā sākotnēji plānots, ņemot vērā dažādās teritorijās pastāvošo tiesisko režīmu atšķirības. Pilsoniskā sabiedrība un juristi pauda bažas par to, kādu ietekmi radīs iespējamais nolīgums par personu izdošanu. Tika arī saņemtas sūdzības par nepietiekamu sabiedrisko apspriešanu.

Aptuveni tajā pašā laikā Makao tiesībaizsardzības aģentūras apstiprināja, ka pēdējo gadu laikā pie tām vērsušās vismaz trīs personas, no kurām divas bijušas ar pastāvīgu dzīvesvietu Honkongā, un tās tikušas nosūtītas pie kontinentālās Ķīnas iestādēm, kaut gan saskaņā ar tiesas nolēmumiem šāda izdošana ir nelikumīga. Tas radīja pamatu vēl lielākām bažām par pastāvīgajām diskusijām saistībā ar nolīgumu par izdošanu. ANO Komiteja pret spīdzināšanu 2015. gadā savos secinājumos par Makao norādīja, ka pastāv risināmi jautājumi saistībā ar bēgļu padošanos, bet nešķiet, ka Makao iestādes tiem būtu pietiekamā mērā pievērsušās. ES atkārtoti uzsver, ka tā piešķir lielu nozīmi tiesiskumam un cilvēktiesību ievērošanai, un nepieciešamībai nodrošināt pilnīgu atbilstību starptautiskajiem tiesību aktiem tādās jomās kā nolīgumi par personu izdošanu.

Vienlīdzīgas iespējas, tiesības un brīvības. Saskaņā ar principu „viena valsts, divas sistēmas” joprojām tika ievērotas Makao iedzīvotāju tiesības un pamatbrīvības un tika nodrošināts tiesiskums. Makao valda augsts pilsonisko brīvību līmenis, tiek ievērotas cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tomēr valdība joprojām atteicās pieņemt ANO Komitejas pret spīdzināšanu sniegto ieteikumu izveidot neatkarīgu cilvēktiesību aizsardzības iestādi un pauda nostāju, ka šis ieteikums nav attiecināms uz Makao kā Ķīnas Tautas Republikas Īpašās Pārvaldes Apgabalu.

Plašsaziņas līdzekļi arvien bija pietiekami daudzveidīgi un varēja bez ierobežojumiem paust dažādus uzskatus. Pastāv zināms pašcenzūras līmenis, īpaši plašsaziņas līdzekļos ķīniešu valodā un notikumu atspoguļojumā par Ķīnu. Starptautiskie plašsaziņas līdzekļi darbojas brīvi. Tomēr Makao Žurnālistu apvienība norāda, ka tai ir nopietnas bažas par to, ka ziņu reportieri tikuši atkārtoti apvainoti un grūstīti, veidojot reportāžas par protesta akcijām, kas notika 20. decembrī Pērlhorizonā (Pearl Horizon). Apvienība norādīja, ka šāda uzvedība pārkāpj preses brīvību, un pauda bažas par to, ka Honkongas izdevuma Apple Daily žurnālistam tika liegta iebraukšana Makao protesta akcijas reportāžas veidošanai. Šī nav pirmā reize, kad žurnālistiem un politisku grupu biedriem no Honkongas tiek liegta iebraukšana Makao.

Joprojām pastāv bažas par diskrimināciju seksuālās orientācijas un dzimumidentitātes dēļ, jo īpaši darba tirgū, izglītībā un veselības aprūpē. Tiek plānots iekļaut viendzimuma attiecības tiesību aktā, saskaņā ar kuru vardarbība ģimenē tiks pielīdzināta noziedzīgam nodarījumam. ANO Ekonomisko, sociālo un kultūras tiesību komiteja ir mudinājusi Makao pieņemt visaptverošus tiesību aktus lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu diskriminācijas apkarošanai. Ir nepieciešami vairāki tiesību akti dzimumu līdztiesības veicināšanai, piemēram, seksuālas uzmākšanās jomā.

Makao valdība turpināja nopietni strādāt, lai apkarotu pārrobežu noziedzību, jo īpaši cilvēku tirdzniecību. Cilvēku tirdzniecības novēršanas pasākumu komiteja, kura ir starpdepartamentu struktūra un kurā darbojas valdības, tiesībaizsardzības, tiesu un sociālo dienestu pārstāvji, turpināja apkarot cilvēku tirdzniecību un īstenot pasākumus tās novēršanai un upuru aizsardzībai. Neraugoties uz lielo skaitu sūdzību, par cilvēku tirdzniecību apsūdzēto un notiesāto personu skaits arvien ir neliels. Valdība ir paudusi apņēmību risināt šo problēmu un apliecinājusi gatavību sadarboties ar starptautiskajiem partneriem, tostarp ES.

Makao nav faktiski nodrošināta biedrošanās un darba koplīguma slēgšanas sarunu brīvība, kas ir paredzēta Starptautiskās Darba organizācijas konvencijās. Leģislatīvā asambleja ir atkārtoti noraidījusi ierosinātos privātos likumprojektus par arodbiedrībām un darba koplīguma slēgšanas sarunām. Darba ņēmēji var brīvi iesaistīties arodbiedrību darbībā un kolektīvā rīcībā, taču nav pasargāti no represijām. Saskaņā ar Darba attiecību likuma 70. pantu darba devējiem ir atļauts izbeigt darba attiecības ar darbinieku bez pamatota iemesla, izmaksājot tikai nelielu kompensāciju. 2016. gadā likumdevēji septīto reizi noraidīja arodbiedrību likumprojektu, kaut gan tas saņēma vairāk balsu nekā gadu iepriekš. Daudzi likumdevēji norādīja, ka likumprojekts noraidīts galvenokārt tādēļ, ka Makao tautsaimniecības rezultāti nav sasnieguši plānotos rādītājus un bijis „nepiemērots laiks”.

Turpinājās spēcīgu korupcijas apkarošanas pasākumu īstenošana, kaut gan gada laikā notika dažas augsta līmeņa tiesas prāvas. Korupcijas apkarošanas komisija (CCAC) kritizēja valdību par to, ka tā pārkāpusi likumu ar zemes maiņas darījumu, kurā bija iesaistīta vietēja mēroga rūpnīca. Komisija norādīja, ka darījums nav spēkā, un aicināja attiecīgo vietu iekļaut sarakstā un aizsargāt.

Ekonomikas attīstība

Pēdējo gadu laikā Makao ekonomikā bija vērojama nozīmīga lejupslīde, jo azartspēļu nozari ietekmēja Ķīnas ekonomikas attīstības tempu palēnināšanās un korupcijas apkarošanas kampaņa valsts kontinentālajā daļā. 2015. gadā Makao IKP strauji nokritās par 20,3 % 1 reālā izteiksmē. Palēnināšanās pakāpeniski mazinājās 2016. gada trešajā ceturksnī, kad IKP izaugsme atjaunojās un sasniedza 4 % reālā izteiksmē, un pirmo reizi divu gadu laikā tika novērota pozitīva izaugsme ceturkšņa ietvaros. Kopumā 2016. gadā ekonomika samazinājās par 2,1 % reālā izteiksmē. Pēc divu gadu nepārtrauktas samazināšanās azartspēļu ieņēmumi atjaunojās 2016. gada otrajā pusē. Kopējie azartspēļu ieņēmumi 2016. gadā samazinājās par 3,3 % un bija 230,8 miljardi MOP, kas ir būtisks uzlabojums salīdzinājumā ar 2015. gadā vērojamo samazinājumu, izteiktu ar divciparu skaitli. Tūrisms pakāpeniski atjaunojās, pateicoties diviem jauniem kazino kūrortiem Wynn Palace un the Parisian. Kopējais apmeklētāju skaits 2016. gadā palielinājās par 0,8 % un sasniedza 30,9 miljonus. Visvairāk tūristu Makao ieradās no kontinentālās Ķīnas: 2016. gada pirmajos 11 mēnešos tie veidoja divas trešdaļas no visiem apmeklētājiem; tai sekoja Honkonga (21 %), Taivāna (3,5 %), Koreja (2,1 %) un Japāna (1 %).

Lai mazinātu pārmērīgi lielo atkarību no azartspēļu nozares, valdība septembrī sāka īstenot valsts vēsturē pirmo piecgades attīstības plānu (2016.–2020. gadam), nosakot plašus attīstības mērķus dzīves kvalitātes uzlabošanai un ekonomikas dažādošanai. Mērķis ir padarīt Makao par starptautisku tūrisma un atpūtas mezglu un veidot komerciālu un tirdzniecības platformu starp Ķīnu un portugāliski runājošām valstīm („centra un platformas” politika). Plānā arī iekļauti lielāki centieni panākt mērenu ekonomikas dažādošanu un stiprināt reģionālo sadarbību, īpaši ar Guandunas (Guangdong) provinci, atbilstīgi Ķīnas 13. piecgades plānam (2016.–2020. gadam).

Piecgades attīstības plānā tiek ierosināti konkrēti politikas pasākumi, lai ilgtermiņā mazinātu ekonomikas atkarību no azartspēlēm. Tie ir šādi: noteikt, ka no 2013. gada 10 gadu garumā augstākais izaugsmes līmenis azartspēļu ienākumiem ir 3 % gadā, palielināt ar azartspēlēm nesaistīto ieņēmumu daļu kopējos azartspēļu ieņēmumos — patlaban tā ir 6,6 %, un mērķis ir panākt 9 % līdz 2020. gadam, palielināt nodarbinātību mazumtirdzniecībā, viesnīcu un apstrādes nozarē, stiprināt finanšu pakalpojumus un līdz 2019. gadam izveidot Makao ĪPA attīstības fondu (faktiski valsts ieguldījumu fondu).

Plāns arī aptver dažādas iniciatīvas radošo nozaru, infrastruktūras attīstības, viedo pilsētu attīstības, vides aizsardzības popularizēšanai un veselības aprūpes, izglītības un mājokļu politikas stiprināšanai. Tajā iekļauta atsauce uz iniciatīvu „Viena josla, viens ceļš” un Makao iespējamā loma šai iniciatīvā, īpaši jūrasceļu ziņā, veicinot komerciju ar portugāļu valodā runājošām valstīm. Pēc tam, kad 2015. gadā Makao pārskatīja savas jūras robežas, apgabals tagad meklē iespējas jūras nozares popularizēšanai un sava ieguldījuma palielināšanai iniciatīvā „viena josta, viens ceļš”.

Novembrī galvenā amatpersona Fernando Čui Sai Ons iepazīstināja Leģislatīvo asambleju ar 2017. gada politisko uzrunu. Valdība apņēmās mudināt uzņēmējus būvēt izsmalcinātas viesnīcas un modes preču tirdzniecības centrus, izstrādāt rīcības plānu palīdzības sniegšanai vietējo MVU dalībai plaša mēroga izstādēs, paplašināt jauno uzņēmumu shēmu un piedāvāt jauniešiem kvalitatīvu apmācību.

Politiskajā uzrunā bija norāde uz labklājības pasākumu kopumu un subsīdijām, tostarp zināmo naudas pabalstu piešķiršanu Makao iedzīvotājiem, kas tiek īstenota jau desmito gadu pēc kārtas.

Makao fiskālā pozīcija joprojām ir stabila un ar labām rezervēm. Saskaņā ar aplēsēm fiskālās rezerves varētu sasniegt 468 miljardus MOP jeb 130 % no IKP. Tas ir ļoti augsts rādītājs teritorijai, kurā mīt mazāk nekā pusmiljons iedzīvotāju (neskaitot ārvalstu darba ņēmējus). Makao ir pastāvīgi veidojies fiskālais pārpalikums, kaut gan azartspēļu nodokļi 2015. un 2016. gadā ievērojami samazinājās.

Makao joprojām ir darbaspēka nepietiekamība. Bezdarba līmenis pēdējos četros gados bijis 2 % vai mazāks, un 2016. gadā tas bija 1,9 %. Tādēļ Makao ekonomika ir lielā mērā atkarīga no ārvalstu darba ņēmējiem un profesionāļiem. Neraugoties uz ekonomikas lejupslīdi, 2016. gadā Makao ieradās vairāk nekā 180 000 darba ņēmēju, kas ir 45 % no visiem darba ņēmējiem. Darbaspēka ievešana kļuvusi par jutīgu politisku problēmu. Novembrī ekonomikas un finanšu lietu sekretārs Laionels Leongs (Lionel Leong) atkārtoti uzsvēra Leģislatīvajā asamblejā, ka Makao valdībai vajadzētu nodrošināt iespēju strādāt vietējiem iedzīvotājiem un izstrādāt mehānismu ārvalstu darba ņēmējiem doties prom no Makao ĪPA. Likumdevēji norādīja, ka darbaspēka ievešanas shēma tiek ļaunprātīgi izmantota, tādējādi vietējie darba ņēmēji zaudē darbavietas un viņu algas stagnē, un dažiem vadītājiem palēninās karjeras izaugsme. Tomēr uzņēmumi pastāvīgi norāda, ka nav iespējams nodrošināt darbības paplašināšanu, jo trūkst atbilstīgu profesionāļu.

Ķīnas 13. piecgades plānā ietverta īpaša nodaļa par Makao (kopā ar Honkongu), uzsverot padziļināto sadarbību starp kontinentālo valsts daļu un Honkongu/Makao. Ķīna pauda atbalstu sadarbības platformu izstrādāšanai ar Guandunas provinci, Honkongu un Makao, kā arī ar Honkongu un Makao, lai ieņemtu nozīmīgu lomu Pērļu upes (Džudzjanas) deltas reģionā un attīstītu Guandunas provinci, Honkongas un Makao Lielā līča apgabalu. Martā Valsts padome izdeva vadlīnijas sadarbības veicināšanai ar Pērļu upes deltas reģionu, kurā iekļauti deviņi provinču reģioni: Fudzjaņa (Fujian), Dzjansji (Jiangxi), Hunaņa (Hunan), Guanduna (Guangdong), Guansji Džuanu (Guangxi Zhuang) autonomais reģions, Hainaņa (Hainan), Sičuaņa (Sichuan), Guidžou (Guizhou) un Juņnaņa (Yunnan), kā arī Honkongas un Makao Īpašās Pārvaldes Apgabali („9+2”). Ķīnas centrālā valdība redz reģionu reformu priekšgalā kā svarīgu apgabalu kontinentam sadarbības iespēju nodrošināšanai ar Honkongu un Makao un kā būtisku apgabalu iniciatīvas „viena josta, viens ceļš” virzībai.

Tādējādi Makao turpināja veicināt integrāciju Pērļu upes deltas reģionā un centās kļūt par tiltu starp Ķīnu un portugāļu valodā runājošām valstīm Ekonomikas un tirdzniecības sadarbības foruma ietvaros. Makao galvenā amatpersona savā politiskajā uzrunā atsaucās ne tikai uz Pērļu upes deltas reģionu, bet arī ciešāku sadarbību ar citām Ķīnas provincēm/pašvaldībām, piem., Dzjansu (Jiangsu), Pekinu un Tiaņdzjiņu (Tianjin), kā arī tradicionālajiem rūpniecības apgabaliem Ķīnas centrālajā rietumdaļā un ziemeļaustrumos.

Oktobrī Makao rīkoja Ekonomikas un tirdzniecības sadarbības foruma piekto konferenci ministru līmenī, kurā piedalījās Ķīna un portugāļu valodā runājošās valstis. Forumā piedalījās Ķīnas ministru prezidents Li Kecjans (Li Keqiang), un foruma mērķis bija veicināt Ķīnas ekonomiskās attiecības ar jaunattīstības valstīm un iezīmēt jaunu kursu Makao. Ministru prezidenta Li Kecjana dalība tika skaidrota ne tikai kā nepārprotams piedāvājums atbalstīt Makao ekonomikas politiku, bet arī kā vispārēja apmierinātība saistībā ar Makao ĪPA, tostarp Makao politisko attīstību. Ministru prezidents paziņoja par 19 papildpasākumiem, kas izstrādāti Makao ekonomikas pārveidei, tostarp:

Ķīnas centrālās valdības atbalsts Makao, lai izveidotu RMB klīringa centru starp Ķīnu un portugāļu valodā runājošām valstīm, palīdzot tām attīstīt finanšu nomu, e-komerciju un eksporta kredītu apdrošināšanu;

kopīga Ķīnas un Portugāles fonda izveide; tā galvenais birojs atradīsies Makao, un tas īstenos sadarbības projektus starp lieliem kontinentāliem e-uzņēmumiem un nebanku maksājumu organizācijām;

Ķīnas centrālās valdības turpmāks atbalsts Makao tādās jomās kā ķīniešu medicīna, viedo pilsētu attīstība, tūrisms un sadarbība ar kaimiņos esošo Hencjinu (Hengqin);

Ķīnas palīdzība Makao, lai izveidotu kultūras apmaiņas centrus, divvalodu apmācību centrus un jaunatnes inovāciju centrus apmaiņai starp iesaistītajām valstīm.

Jūlija vidū Honkonga un Makao ierosināja sarunas par savstarpēju Ciešākas ekonomiskās partnerības nolīgumu (Honkongas un Makao CEPA), un tās sāka oktobrī. Honkongas un Makao CEPA aptvers preču un pakalpojumu tirdzniecību un ieguldījumus. Tomēr nebūs aptverta personu brīva pārrobežu pārvietošanās izglītības vai darba nolūkā. Pēc Honkongas un Makao CEPA parakstīšanas Ķīna, Honkonga un Makao varētu izmantot CEPA, lai izveidotu jaunu, kopīgu platformu tirdzniecības un ieguldījumu turpmākai liberalizācijai un veicināšanai „Lielās Ķīnas” reģionā, kas ir 13. piecgades plānā minētais Guandunas, Honkongas un Makao Lielā līča apgabals.

Makao joprojām ir pakļauta nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskam, jo azartspēļu nozare nodrošina iespējas nelikumīgi iegūtiem līdzekļiem ienākt Makao no kontinentālās Ķīnas. Problēmas risināšanai Makao azartspēļu regulators (Azartspēļu pārbaužu un koordinēšanas birojs, kura akronīms portugāļu valodā ir DICJ) maijā pārskatīja noteikumus nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā 2 . Saskaņā ar „Rīkojumu Nr. 1/2016” azartspēļu un izklaides braucienu organizatoriem jāievēro detalizētākas procedūras nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā. Pateicoties jaunajam noteikumu kopumam, piemērojamo noteikumu skaits pieaugs vairāk nekā divas reizes. Saskaņā ar jaunajām prasībām azartspēļu un izklaides braucienu organizatoriem vismaz reizi divos gados jāpārskata ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju saistītais risks savās darbībās un jāievieš „efektīvi pasākumi” cīņai ar šādu risku. Tiem arī „jānosaka un cieši jāuzrauga darījumi”, kuros ir iesaistītas „politiski nozīmīgas personas”. Rīkojums Nr. 1/2016 arī skaidri aizliedz azartspēļu un izklaides braucienu organizatoriem veikt darījumus ar personām, kas izmanto segvārdus vai vēlas palikt anonīmi. Par spīti Makao centieniem izstrādāt tādu sistēmu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai, kas atbilst starptautiskajiem standartiem, tās izklaides braucienu jomā joprojām pastāv risks. 2016. gadā Makao ĪPA Finanšu noziegumu izmeklēšanas birojs parakstīja saprašanās memorandu/ sadarbības nolīgumu ar Bangladešu, Kanādu un Izraēlu.

2016. gadā Makao pievienojās iniciatīvai „aptveroša sistēma saistībā ar ienākumu bāzes mazināšanu un peļņas novirzīšanu” (BEPS), kurā piedalās valstis un jurisdikcijas, kas apņēmušās sadarboties, veicot tādus pasākumus kā cīņa ar izvairīšanos no nodokļu nemaksāšanas vairākās valstīs, kas notiek ESAO/G20 BEPS sistēmas ietvaros. Makao apņēmusies:

pieņemt obligātus minimālos standartus līgumu izvēles jomā;

ieviest atsevišķu valstu ziņošanu par cenu noteikšanu naudas pārvedumiem;

ierobežot labumus saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību vai citu preferenciālu nodokļu režīmu;

pilnībā ieviest savstarpējas vienošanās procedūru nodokļu līgumos.

Tas būs nozīmīgs faktors ceļā uz 2017. gadā paredzēto ES saraksta izveidi, kurā būs iekļautas nesadarbīgas jurisdikcijas. Makao veiksmīgi izturējusi I un II posmu salīdzinošā izvērtēšanā, ko 2011. un 2013. gadā attiecīgi veica Globālais forums pārredzamības jautājumos (Global Forum on Transparency) un Informācijas apmaiņas forums nodokļu lietās (Exchange of Information for Tax Purposes) — tādējādi ir skaidrs, ka tās tiesiskais regulējums un pašreizējās darbības atbilst starptautiskiem standartiem nodokļu informācijas apmaiņas jomā. Patlaban Makao ir noslēgusi nodokļu līgumus ar 20 jurisdikcijām — piecus nolīgumus par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu un 15 nolīgumus par informācijas apmaiņu nodokļu jomā.

Decembrī Makao un Amerikas Savienotās Valstis parakstīja starpvaldību nolīgumu, kura mērķis ir palīdzēt finanšu iestādēm, kas atrodas Makao ĪPA, nodrošināt atbilstību Ārvalstu konta nodokļa atbilstības aktam (FATCA). Makao monetārā iestāde norādīja, ka starpvaldību nolīgums samazinās ziņošanas slogu un palīdzēs finanšu iestādēm nodrošināt atbilstību FATCA, jo tas aptver izņēmumus finanšu iestādēm vai precēm, saistībā ar kurām pastāv neliels risks, ka ASV nodokļu maksātāji izvairīsies maksāt nodokļus.

ES un Makao divpusējās attiecības 2016. gadā

Sarūkot Makao ekonomikai, 2016. gadā ievērojami samazinājās ES un Makao divpusējā tirdzniecība. ES eksports uz Makao samazinājās par 20,2 % un bija 603 miljoni euro, bet imports no Makao samazinājās par 6,5 % un bija 86 miljoni euro. Kopš 2009. gada ES tirdzniecības bilance ar Makao bijusi ar pārpalikumu, un 2016. gadā tās apjoms bija 516 miljoni euro. Nozīmīgākās ES eksporta preces bija dārgi ādas izstrādājumi, modes preces, pulksteņi un rotaslietas, pārtika un dzērieni, kā arī mehāniskie transportlīdzekļi. 2016. gadā ES arvien bija otrs lielākais Makao importa avots, ierindojoties aiz kontinentālās Ķīnas.

Tomēr svārstības Makao ekonomikā 2016. gadā ietekmēja ES līdzdalību tirdzniecībā un ieguldījumos un Eiropas uzņēmumu peļņu. ES un tās uzņēmēji vēlas sadarboties ar Makao valdību nolūkā dažādot apgabala ekonomiku, uzlabot ekonomikas attīstības ilgtspējību un sekmēt divpusējo tirdzniecību un ieguldījumu plūsmas. ES uzņēmumiem varētu būt nozīmīga loma, sniedzot ekspertu konsultācijas un pakalpojumus daudzos īstenošanā esošos infrastruktūras projektos un privāto ieguldītāju darbības paplašināšanas plānos.

2016. gada 5. decembrī Briselē notika 21. ES un Makao kopīgās komitejas sanāksme. Tās laikā Makao informēja ES par nesen publicēto piecgades attīstības plānu (2016.–2020. gadam), kurā ieskicēts plāns ekonomikas un sociālajai attīstībai. ES un Makao apmainījās ar viedokļiem par nodokļu politikas attīstīšanu. ES atzinīgi novērtēja Makao apņemšanos īstenot automātisku informācijas apmaiņu 2018. gadā un mudināja Makao veikt atbilstīgus pasākumus šīs apmaiņas efektīvai un savlaicīgai īstenošanai ar ES un citiem partneriem, lai apņemšanās tiktu pildīta atbilstīgi ESAO standartiem. ES arī atzinīgi novērtēja Makao nesen pieņemto lēmumu pievienoties aptverošajai sistēmai saistībā ar BEPS. ES arī mudināja Makao turpināt darbu, veidojot pilnībā atvērtu, pārredzamu un nediskriminējošu valdības iepirkuma sistēmu atbilstīgi starptautiskajiem standartiem. Abas puses atzinīgi novērtēja panākto progresu Trešās Makao un ES sadarbības programmas ietvaros tiesiskajā jomā, kuras mērķis ir veicināt modernas Makao tiesību sistēmas izstrādi. Abas puses uzsvēra, ka ES un Makao līdzfinansējuma mehānisms mudinās Makao pētniekus piedalīties pētniecības un inovācijas pamatprogrammā „Apvārsnis 2020”. Abas puses vienojās meklēt iespējas sadarbībai vides un zaļo tehnoloģiju jomā, īpaši Makao Starptautiskā vides sadarbības foruma un izstādes ietvaros. ES un Makao vienojās turpināt apmācību programmu konferenču mutiskajai un rakstiskajai tulkošanai ķīniešu un portugāļu valodā, jo tas atbilst ES un Makao vajadzībām nodrošināt kvalificētus tulkus/tulkotājus abās valodās. ES arī norādīja, ka Makao veic nozīmīgu darbu cīņā ar cilvēku tirdzniecību. Abas puses ir gatavas stiprināt sadarbību šajā jomā, ņemot vērā janvārī notikušo kopīgo semināru cilvēku tirdzniecības apkarošanas jautājumos.

Tā kā palielinās to Eiropas uzņēmumu loma, kuri darbojas Makao, ES un Makao vienojās, ka būtu jāstiprina tieša informācijas apmaiņa starp šiem uzņēmumiem un Makao ĪPA valdību, veidojot regulāru dialogu, kurā piedalās Eiropas uzņēmumi, kurus pārstāv Eiropas Tirdzniecības palāta Makao, un Makao iestādes. Eiropas uzņēmumi varēs izmantot šo platformu saziņai ar valdību uzņēmējdarbības vides un regulējuma jautājumos. Platforma arī nodrošinātu Makao iestādēm forumu viedokļu apmaiņai svarīgās politikas jomās, ja tas būtu nepieciešams. Galīgais mērķis būtu veicināt Makao ekonomikas dažādošanu un ilgtermiņa konkurētspēju.

Tā kā Makao pastāvīgi trūkst darbaspēka un prasmīgu vadītāju, Eiropas uzņēmumi lielā mērā paļaujas uz Makao dzīvojošiem eiropiešiem un ārvalstu darba ņēmējiem. Tomēr šīm personām ir grūti saņemt darba atļaujas. ES vēlas strādāt ar Makao iestādēm un Eiropas uzņēmumiem, lai palīdzētu konstatēt, kurās saimnieciskās darbības jomās situācija ir īpaši saspringta. Atvieglojot kvalificētiem profesionāļiem pieeju Makao darba tirgum, tiktu veicināta konkurence.

Savas darba kārtības ietvaros godīgas nodokļu politikas panākšanai globālā mērogā ES turpināja strādāt pie kopīga ES saraksta ar nesadarbīgām jurisdikcijām. Sagatavošanās darbu ietvaros tika sagatavots rezultātu pārskats, pamatojoties uz priekšnovērtējumu par visām trešām valstīm. Makao tika norādīta kā jurisdikcija, kurā pastāv pārredzamības un preferenciāla uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīma riski. Rezultātu pārskats nav uzskatāms par sākotnēju ES sarakstu un nenozīmē spriedumu par trešām valstīm.

Eiropas Tirdzniecības palāta Makao (MECC) 3 , sadarbojoties ar Eiropas Tirdzniecības palātu Honkongā, koordinēja Eiropas dalību Makao organizētajā Starptautiskajā vides sadarbības forumā un izstādē, kas notika martā, kā arī Makao Starptautiskajā tirdzniecības un ieguldījumu izstādē, kas tika organizēta oktobrī. MECC loma un būtiskums varētu pieaugt, kad būs izveidots ES un Makao uzņēmumu un valdības dialogs.

Eiropas Savienības Akadēmiskā programma, kuru pārvalda Makao Universitātes vadīts konsorcijs, organizēja vairākus jaunus pasākumus, piem., uzņēma runātājus, organizēja seminārus, pētnieku un akadēmisko darbinieku apmaiņu, īsfilmas par ES tēmām, regulāru radio pārraidi, kas veltīta ar ES saistītām tēmām, un sacensību „ES kā modelis”.

ES arī turpmāk paplašinās savas attiecības ar Makao, pilnveidos ekonomikas un tirdzniecības saites, uzlabos sadarbību ar uzņēmējiem un pilsonisko sabiedrību un veicinās mobilitāti un saites ar Makao iedzīvotājiem. Tās prioritātes ir šādas:

plašāka sadarbība ar mērķi dažādot Makao ekonomiku;

infrastruktūras projektu un publiskā iepirkuma piedāvāto iespēju izmantošana;

Makao un kontinentālās Ķīnas noslēgtā Ciešākas ekonomiskās partnerības nolīguma potenciālo labumu veicināšana par labu gan vietējiem, gan Makao nodibinātiem Eiropas uzņēmumiem;

sadarbība juridiskos un regulējuma jautājumos, pētniecības un inovācijas jomā, kā arī sadarbības turpināšana cīņā pret cilvēku tirdzniecību.

(1)  Ja nav norādīts citādi, ar Makao ekonomiku saistītie rādītāji ir iegūti no Makao ĪPA valdības Statistikas un uzskaites dienesta..
(2)  Iepriekšējais rīkojums nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā bija izdots 2006. gadā. Jaunie noteikumi (Rīkojums Nr. 1/2016) pieejami DICJ tīmekļa vietnē ķīniešu un portugāļu valodā.
(3)  MECC ir jaukta palāta, kuras locekļi ir gan pašu uzņēmumu pārstāvji, gan ES valstu nacionālās palātas. Patlaban tās sastāvā ir Lielbritānijas uzņēmumu asociācija Makao, Francijas un Makao uzņēmumu asociācija, Vācijas un Makao uzņēmumu asociācija, Īrijas Tirdzniecības palāta Makao, Makao un Rumānijas Tirdzniecības palāta un Portugāles un Ķīnas Tirdzniecības un rūpniecības palāta.