Briselē, 4.8.2016

COM(2016) 495 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

Desmitais gada ziņojums (2015. gads) par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar Padomes 2006. gada 27. februāra Regulu (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību


KOMISIJAS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

Desmitais gada ziņojums (2015. gads) par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar Padomes 2006. gada 27. februāra Regulu (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību

1.Ievads

Padomes Regula (EK) Nr. 389/2006 1 (“Atbalsta regula”) ir Kipras turku kopienai sniegtās palīdzības pamats un paredz ikgadēju ziņošanu Padomei un Eiropas Parlamentam. Šajā ziņojumā ir apskatīts 2015. gads.

2.Palīdzības programmu plānošana

Laikposmā no 2006. gada līdz 2015. gada beigām pasākumiem Atbalsta regulas ietvaros tika plānots piešķirt 402 miljonus euro. 2015. gada programmai decembrī atvēlētā summa bija 32 337 900 euro 2 . Daudzgadu finanšu shēmā (DFS) 2014.–2020. gadam programmai ir paredzēta daudzgadu perspektīva, iekļaujot noteikumu par stabilu ikgadēju finansējumu. Taču palīdzības programma pēc būtības ir pagaidu programma, kuras mērķis ir veicināt Kipras atkalapvienošanos, un Padomes Regulā Nr. 1311/213 3 , ar ko nosaka DFS, ir pieļauta pārskatīšana, ja DFS periodā tiktu panākta atkalapvienošanās.

3.Īstenošanas mehānismi

Programma tiek īstenota Kipras Republikas reģionos, kurus Kipras Republikas valdība faktiski nekontrolē un kuros ES tiesību aktu kopuma piemērošana ir uz laiku apturēta saskaņā ar Pievienošanās līguma 10. protokolu. Palīdzību īsteno Eiropas Komisija, galvenokārt izmantojot tiešu pārvaldību, taču dažus projektus netieši pārvalda ANO Attīstības programma (UNDP) un Britu padome.

Komisija īsteno šo programmu unikālos politiskos, juridiskos un diplomātiskos apstākļos. Lai varētu to īstenot, vienlaikus ievērojot pareizas finanšu pārvaldības principus, ir jāveic īpaši pasākumi. Parastos apstākļos ES finansēto atbalsta programmu tiesisko regulējumu attiecībā uz attīstības palīdzību paredzētu nolīgumos ar saņēmējvalsts valdību. Kipras turku kopienai paredzētās palīdzības gadījumā šādus nolīgumus nevar noslēgt, un Komisijai ir jāpamatojas uz tiem noteikumiem un nosacījumiem, ko tās izpratnē piemēro vietējā līmenī. Komisijas atbildības jomā ietilpst objektīvā riska pārvaldība un mazināšana, un pieņemtie pasākumi ietver intensīvu uzraudzību un atbalstu saņēmējiem, pārskatītus maksājumu nosacījumus un piesardzīgu pieeju bankas garantiju izmantošanai. Palīdzība ietver ievērojamu dotāciju atbalstu, kam nepieciešama resursietilpīga pārvaldība.

Lai nodrošinātu sekmīgu un ilgtspējīgu īstenošanu šādos apstākļos, Kipras turku kopienai pilnībā jāiesaistās sagatavošanās darbos ES tiesību aktu kopuma īstenošanai pēc Kipras problēmjautājuma atrisināšanas. Lai sasniegtu galīgo mērķi — atkalapvienošanos, joprojām ir nepieciešama sadarbība starp Kipras turku kopienu un Kipras grieķu kopienu.

Programmas darba grupa izmanto ES Programmas atbalsta biroja (EUPSO) telpas Nikosijas ziemeļu daļā. Arī Komisijas pārstāvniecība Kiprā rīko sanāksmes, seminārus un preses konferences un informē Kipras sabiedrību visā salā, tostarp par atbalsta programmu.

4.Īstenošana pārskata periodā

4.1.Vispārējs pārskats

Komisija turpina īstenot Atbalsta regulu, kuras vispārējais mērķis ir atbalstīt atkalapvienošanos. Komisija bija gatava pielāgot programmu atbilstoši panākto vienošanos nosacījumiem, un uzticības veicināšanai tika sperti soļi divu jaunu robežpunktu atvēršanas finansēšanai saskaņā ar abu līderu ierosinājumu.

2015. gadā turpinājās vairāku jaunizveidotu un sekmīgu projektu īstenošana, tostarp uzticības veicināšanas pasākumi (atbalsts Komitejai bezvēsts pazudušo jautājumos un kultūras mantojuma aizsardzībai) un ES stipendijas. Nozīmīgu tehniskās palīdzības (TP) līgumu noslēgšana devusi jaunu stimulu virknē jomu, un konsekvents tehniskais atbalsts būs jo īpaši svarīgs sagatavošanās posmā pirms Kipras problēmjautājuma atrisināšanas. Saņēmēju iespējas joprojām ir izteikti nevienmērīgas. Pirms ES tiesību aktu kopuma piemērošanas būs vajadzīgi plaši pielāgošanas pasākumi, bet Kipras turku kopiena šobrīd jau labāk izprot šo uzdevumu.

Dotāciju atbalsts ir nozīmīga programmas daļa. Lielākajai daļai potenciālo dotāciju saņēmēju ir svarīgas salīdzinoši neliela apjoma dotācijas, tāpēc Komisija turpina meklēt risinājumus, kas nodrošinātu dotāciju savlaicīgu un efektīvu saņemšanu. Šādi risinājumi ietver ārpakalpojumu izmantošanu, un Komisija 2015. gada programmā ir paplašinājusi netiešas pārvaldības komponenti. Populārā stipendiju dotāciju programma ir pagarināta līdz 2020. gadam, noslēdzot jaunu Deleģēšanas nolīgumu ar Britu padomi.

Joprojām nav atrisināts jautājums par Famagustas kanalizācijas tīkla izbūves līgumu, kuru Komisija izbeidza 2013. gada decembrī, un nav atrisināts ne ar līgumu saistītais strīds, ne arī nokārtots jautājums par projekta pabeigšanu. Turklāt vietējo darbuzņēmēju boikots ir ietekmējis citu projektu konkursu norisi.

Gada beigās spēkā bija 284 līgumi. Šis skaitlis pēdējos gados ir ievērojami samazinājies, jo ir noslēgušies vecāku programmu finansēti projekti un līgumiem ir beidzies termiņš vai notikušas izmaiņas dotāciju līgumu pārvaldībā.

Attiecībā uz Komisijas specifiskām darbībām Reģionālās politikas un pilsētpolitikas komisāre Corina Creţu, kura vada atbalsta programmu, oktobrī apmeklēja salu, lai atkārtoti paustu Komisijas atbalstu atkalapvienošanai.

Attiecībā uz Komisijas pārvaldi Kipras turku kopienas darba grupa 2015. gada sākumā tika nodota Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāta pakļautībā. Šīs izmaiņas nekādi neietekmēja pilnvaras, kas Komisijai piešķirtas saskaņā ar Atbalsta regulu.

4.2.Progress mērķu sasniegšanā

Atbalsta programmas vispārējais mērķis ir veicināt Kipras atkalapvienošanos, sekmējot Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību, īpaši uzsverot salas ekonomisko integrāciju, kontaktu uzlabošanu starp abām kopienām un ar ES un sagatavošanos ES tiesību aktu kopuma īstenošanai. 2015. gadā virzībā uz katra Atbalsta regulas mērķa sasniegšanu tika veikti turpmāk minētie pasākumi.

4.2.1.1. mērķis: infrastruktūras attīstība un pārstrukturizēšana

Pēc nākamās paaudzes tīkla telekomunikāciju aprīkojuma pagaidu pieņemšanas 2014. gadā sniegta papildu tehniskā palīdzība, lai pabeigtu pakalpojumu ieviešanu un atrisinātu problēmu, kas saistīta ar norēķiniem par nenodotajām iekārtām.

Darbs pie satiksmes drošības tika atsākts, pateicoties tehniskajai palīdzībai ar mērķi sekmēt pienākumu sadales reorganizāciju šajā nozarē, palīdzēt sagatavoties ES tiesību aktu kopuma īstenošanai nākotnē autovadītāju tiesību izsniegšanas, transportlīdzekļu pārbaudes un tehnisko specifikāciju izstrādes jomā.

Divu kopienu teritorijā esošā Nikosijas notekūdeņu attīrīšanas iekārta (NAI) Mia Milia/Haspolat darbojas kopš 2012. gada, taču joprojām ir jāīsteno ar to saistīti projekti: novembrī tika parakstīts līgums par jauna maģistrālā kanalizācijas kolektora projektēšanu, kas apkalpotu visu Nikosiju un būtu savienots ar NAI; panākta vienošanās par NAI attīrīto notekūdeņu sadali, un norit sadales sistēmas tehniskās iespējamības izpēte un izstrāde līdz buferzonai; tas pats konsultants veiks NAI notekūdeņu dūņu pielietojuma iespēju izpēti lauksaimniecībā un sagatavos dūņu izkaisīšanas iekārtu tehnisko specifikāciju.

Pilnībā pabeigti Morphou/Güzelyurt NAI labošanas darbi, un izsniegts Efektivitātes sertifikāts. Tika izsludināts konkurss rezervuāra un tīkla izbūvei attīrītā ūdens atkārtotai izmantošanai, bet konkurss nebija sekmīgs.

Komisija uzsākusi izpēti ar mērķi noskaidrot Famagustas kanalizācijas tīkliem nepieciešamo labošanas darbu apjomu un to izmaksas. Tāpat norit Koutsoventsis/Güngör pildizgāztuves paplašinājuma projektēšanas darbs, cita starpā specifikāciju izstrāde izgāztuves izskalojuma attīrīšanas iekārtai. Pasūtītas kravas automašīnas atkritumu transportēšanai. Līdztekus minētajiem cieto atkritumu apsaimniekošanas pasākumiem 2015. gada programmas ietvaros tiks veikti papildu ieguldījumi, tostarp vidi piesārņojošu izgāztuvju slēgšanā un “atkritumu iekraušanas vietu” izbūvē atkritumu efektīvai transportēšanai uz jauno pildizgāztuvi. Tāpat saistībā ar cieto atkritumu apsaimniekošanu pasūtīta jauna medicīniskās sterilizācijas iekārta, kas palīdzēs novērst nesterilizētu atkritumu bīstamu izgāšanu. Cieto atkritumu apsaimniekošanas jautājumi tiek risināti arī ar dotāciju shēmu palīdzību pilsoniskās sabiedrības un vietējo kopienu atbalstam (skat. zemāk).

UNDP, izmantojot netiešu pārvaldību, gatavojas noslēgt informācijas un vadības centru celtniecību četros potenciālos Natura 2000 reģionos. Būvniecība bija palikusi nepabeigta pēc līguma izbeigšanas 2011. gadā.

2015. gadā tika uzsākta nozīmīga tehniskās palīdzības programma ar mērķi uzlabot ūdens un atkritumu apsaimniekošanas pārvaldības spējas. Juridiskie dokumenti šajās jomās bija sagatavoti jau iepriekšējā TP projekta ietvaros, kas noslēdzās 2012. gadā.

4.2.2.2. mērķis: sociālās un ekonomiskās attīstības veicināšana

Pēc 2013. gadā pabeigtā uzņēmējdarbības atbalsta tehniskās palīdzības projekta novembrī tika parakstīts jauns TP līgums intervences 2. posma īstenošanai ar mērķi uzlabot uzņēmējdarbības atbalsta organizāciju iespējas, novērtēt uzņēmējdarbības inkubatoru un kopu veidošanas iespējas, sekmēt dialogu par pārdomātas specializācijas stratēģiju, kas nepieciešama piekļuvei Eiropas struktūrfondiem un investīciju fondiem un analizēt tirgus tendences. Tāpat decembrī tika pabeigti visi sagatavošanās darbi Deleģēšanas nolīguma noslēgšanai ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB). Tā rezultātā MVU no 2016. gada būs pieejami ERAB kredītlīdzekļi un uzņēmējdarbības attīstīšanai nepieciešamā zinātība. Uzņēmumi saņem arī tiešu atbalstu dotāciju veidā, un gada beigās bija spēkā 36 dotāciju līgumi MVU attīstīšana: produktu un pakalpojumu modernizācija dotāciju shēmas ietvaros.

Lauku attīstības jomā noritēja darbs pie piensaimniecības sektora standartu paaugstināšanas. 2015. gada vidū tika uzsākta tehniskās palīdzības programma veterināro pakalpojumu veiktspējas stiprināšanai, lai nodrošinātu un uzraudzītu dzīvnieku veselības standartu un citu sanitāro prasību izpildi dzīvnieku slimību kontrolei un novēršanai un dzīvnieku produktu tirdzniecību nākotnē pāri Zaļajai līnijai, un šīs programmas īstenošana turpināsies 2016. gadā. Šī uzdevuma izpildē arī turpmāk būs jāsaskaras ar sarežģītiem uzdevumiem. 2015. gadā tika sniegta ievērojama TP, un veikti nozīmīgi ieguldījumi iekārtās un aprīkojumā dzīvnieku blakusproduktu apsaimniekošanai, slimību apkarošanai un piensaimniecības sektora reformēšanai. 2016. gadā tiks uzsākta metroloģijas programma, kas nodrošinās atbalstu laboratorijām mērījumu veikšanā, un sniegta tehniskā palīdzība ar mērķi atbalstīt lauksaimniecības konsultāciju un izglītošanas pakalpojumus. Abu kopienu olīvu audzētāju asociācijas ir piedāvājušas abām kopienām vienotu izmēģinājuma programmu augļmušu apkarošanai, un sagatavošanās darbs tai ir ietverts 2015. gada programmā. No 39 dotāciju līgumiem, kas 2013. gadā piešķirti 3. lauku attīstības dotāciju shēmas ietvaros, 2015. gada beigās 22 vēl nebija noslēgušies.

Izglītības sektorā 2015. gadā tika piešķirtas 13 dotācijas 1,5 miljonu euro shēmas Inovācijas un pārmaiņas izglītībā VI ietvaros, kuras mērķi cita starpā ir apmācības/mācīšanās spēju uzlabošana, kopīgi projekti ar Kipras grieķu skolām, uzņēmējdarbība un mūžizglītība. Seši no desmit iepriekšējās shēmas (2013. gads) dotāciju līgumiem 2015. gada beigās vēl nebija noslēgušies.

Pēc Profesionālās izglītības, apmācības un darba tirgus (PIADT) projekta noslēguma 2012. gadā 2015. gadā tika parakstīts jauns TP līgums par turpinājuma projektu (PIADT II), kura mērķis ir attīstīt un popularizēt profesionālo izglītību un apmācības sistēmas, kā arī mūžizglītību, uzlabot nodarbināmību un stiprināt saiknes starp izglītības jomu un darba tirgu. To papildinās dotāciju shēma skolām un mūžizglītības organizācijām, kas iekļauta 2015. gada programmā.

Tika organizētas konsultatīvas sanāksmes ar vietējām kopienām, lai sagatavotos 4,85 miljonu euro dotāciju shēmai, kas sāks darboties 2016. gada sākumā — Kopienas attīstība 4 — un būs vērsta uz sabiedrisko pakalpojumu kopīgu izmantošanu, lai paaugstinātu to efektivitāti un kvalitāti. Tās prioritāšu starpā būs cieto atkritumu apsaimniekošana papildus 2014. un 2015. gada programmās paredzētajiem lielajiem ieguldījumiem infrastruktūrā. 2015. gada beigās vēl bija spēkā deviņi dotāciju līgumi, kas noslēgti iepriekšējo kopienas attīstības dotāciju shēmu ietvaros.

Kopš 2008. gada projektu vadības grupa (PVG) sniedz dotāciju shēmu īstenošanas atbalsta pakalpojumus, kuros ietilpst virkne apmācību pieteikumu iesniedzējiem un dotāciju saņēmējiem. PVG paplašinājusi savu darbību saskaņā ar 2015. gadā parakstīto jauno pakalpojumu līgumu. Minētā PVG sniedz vērtīgu palīdzību Komisijai dotāciju efektivitātes un nodrošinājuma jomā.

Pēc Pasaules Bankas īstenotās, no 2006. gada programmas trasta fonda finansētās ekonomiskās uzraudzības programmas noslēgšanās 2014. gadā programmas 2. posms, kas bija ieplānots 2014. gadā, tika uzsākts 2015. gada sākumā, un tas ir balstīts uz iepriekš veiktā analītiskā darba rezultātiem, un tā mērķis ir nodrošināt papildu padziļinātu analīzi un tehnisko palīdzību attiecīgajās jomās.

4.2.3.3. mērķis: izlīguma veicināšana, uzticības veicināšanas pasākumi un atbalsts pilsoniskajai sabiedrībai

Komiteja bezvēsts pazudušo jautājumos (KBPJ) izmantoja atbalsta programmu ar UNDP netiešās pārvaldības starpniecību un turpināja praktisko darbu un darbu laboratorijā. No kopskaitā 2001 bezvēsts pazudušā KBPJ bija ekshumējusi 1017 personu mirstīgās atliekas, no kurām 618 tika identificētas ar ģenētisko analīžu palīdzību. 2015. gadā identifikācijas temps palēninājās, jo notika DNS pārbaudes procedūru audits. Radās grūtības arī praktiskajā darbā, jo sāka trūkt jaunu informācijas avotu. Rakšanas darbi kopumā tika veikti 1033 vietās, bet tikai 21 % gadījumu 2015. gadā atrastas cilvēku mirstīgās atliekas 4 . Par ievērojamu panākumu uzskatāma novembrī saņemtā atļauja piekļuvei 30 iespējamām apbedījumu vietām teritorijās, ko kontrolē turku militārie spēki, laika posmam no 2016. līdz 2019. gadam. 2015. gadā Komisija parakstīja divus Deleģēšanas nolīgumus ar UNDP, lai nodrošinātu finansējumu KBPJ, katru no tiem par 2,6 miljoniem euro, attiecīgi 2015. un 2016. gada darbības finansēšanai. Minētā gada summa veidoja 82 % no KBPJ saņemto ziedojumu kopējās summas 2015. gadā. Kopumā laika posmā no 2006. līdz 2015. gadam ES ir ieguldījusi vairāk nekā 70 % no KBPJ kopējā finansējuma, ko KBPJ saņēmusi no Kipras Republikas un starptautiskiem ziedotājiem.

Kultūras mantojuma aizsardzība, ko īstenoja abu kopienu Kultūras mantojuma tehniskā komiteja (KMTK), aizvien ir atbalsta programmas komponente, kurai ir izšķiroša nozīme kopienu izlīguma un uzticības veicināšanas jomā. Otello torņa atkalatvēršana Famagustā jūlijā, kurā piedalījās abu kopienu līderi, bija ievērojams notikums, kas izpelnījās plašu uzmanību. Daudz cilvēku piedalījās arī maronītu Svētā Georga baznīcas pabeigšanas ceremonijā Kormakitis/Koruçam novembrī. Svarīgs notikums novembra beigās bija piekļuves piešķiršana KMTK Agia Marina/Gurpinar ciemam, kas pašlaik ir militārs objekts, kurā izvietota vēl viena nozīmīga maronītu baznīca, nepieciešamo konservācijas un restaurācijas darbu novērtēšanai. Eiropas Parlaments atzina KMTK veiktā darba nozīmi miera un Kipras kopienu izlīguma panākšanai, oktobrī piešķirot 2015. gada Eiropas Pilsoņu balvu KMTK vadītājiem no Kipras grieķu un Kipras turku vidus. Decembrī ar UNDP tika parakstīts Deleģēšanas nolīgums Kultūras mantojuma aizsardzības programmas 4. posmam. Nākotnē plānots īpašu uzmanību veltīt tam, lai saņēmēju kopienas nodrošinātu atjaunoto kultūras pieminekļu konservāciju un aizsardzību.

Reaģējot uz iniciatīvu īstenot jaunus uzticības veicināšanas pasākumus, Komisija operatīvi veica grozījumus Zaļās līnijas regulas pielikumā un pievienoja divus jaunus robežpunktus Deryneia un Lefka-Apliki, kā arī atkārtoti piešķīra līdzekļus to atvēršanai. UNDP veiks šo darbu 2016. gadā.

Atbalsta īstenošana pilsoniskajai sabiedrībai 2015. gadā turpinājās divējādi: gada sākumā tika parakstīts jauns TP līgums, kura mērķis ir nodrošināt pilsoniskās sabiedrības organizāciju (PSO) veiktspējas palielināšanu un veicināt sakaru izveidi un kopīgas darbības ar Kipras grieķu un citām ES PSO. Gada gaitā tika piešķirtas astoņas jaunas dotācijas Pilsoniskā sabiedrība rīcībā V programmas ietvaros. Tās papildina 10 dotācijas, kas piešķirtas Pilsoniskā sabiedrība rīcībā IV programmas ietvaros. Oktobrī tika organizēts Pilsoniskās sabiedrības forums (PSF), kas ļauj PSO formulēt to cerības un prioritātes un kas notiek reizi trijos mēnešos. PSF kalpo kā katalizators PSO atbalstam un popularizē aktīvu pilsonību.

Decembrī Kipras turku Tirdzniecības palāta paziņoja tās abu kopienu prakses programmas saņēmējus, kuru finansē ar atbalsta programmas līdzekļiem, kas veido 80 % no projekta izmaksām, un kura nodrošinās stažēšanās iespējas otrā kopienā 24 Kipras turku un Kipras grieķu universitāšu beidzējiem.

4.2.4.4. mērķis: Kipras turku kopienas tuvināšana Eiropas Savienībai

Stipendiju studijām ES pārvaldība no 2014. līdz 2016. akadēmiskajam gadam tika nodota Britu padomei, un 2015. gadā šīs shēmas ietvaros tika piešķirtas 125 dotācijas. Šī vienošanās tika pagarināta vēl uz trim gadiem ar Deleģēšanas nolīgumu, kas noslēgts ar Britu padomi decembrī, no 2017. līdz 2020. akadēmiskajam gadam. Komisija nodrošina stipendijas ik gadu kopš 2007. gada, un ir ļoti svarīgi turpināt šīs shēmas darbību. Stipendiju programmas pārvaldības ietvaros Britu padome organizē “Studē Eiropā” dienas, lai informētu studentus par studiju iespējām ārpus Apvienotās Karalistes. Tā veido arī absolventu tīklu un uzraudzīs programmas vidēja termiņa ietekmi, piemēram, to studentu īpatsvaru, kuri atgriežas Kiprā, un sekmes darba atrašanā pēc studijām.

2015. gada sākumā darbību sāka jauns informācijas punkts. Pateicoties tam, 2015. gada gaitā ar 35 pasākumu palīdzību tika pievērsta liela sabiedrības uzmanība ES, tās politikas jomām un ES finansētajai atbalsta programmai. Ir izplatīts liels apjoms informācijas materiālu. Izveidota arī Facebook lapa abbilgi, un informācijas punkta darbība visai plaši atspoguļota presē un televīzijā.

4.2.5.5. un 6. mērķis: Kipras turku kopienas sagatavošana ES tiesību aktu kopuma ieviešanai un īstenošanai

Komisijas Tehniskās palīdzības un informācijas apmaiņas instruments (TAIEX) tiek izmantots Atbalsta regulas 5. un 6. mērķa īstenošanai un tādējādi palīdz sagatavot Kipras turku kopienu ES tiesību aktu kopuma īstenošanai, ņemot vērā tā atlikšanas atcelšanu pēc visaptveroša Kipras problēmas atrisinājuma. 2015. gadā atbalsts ar mērķi veicināt Kipras atkalapvienošanu turpinājās tajās pašās ES tiesību aktu kopuma 16 galvenajās jomās jeb “sektoros” kā iepriekšējos gados. 2015. gadā notika kopskaitā 307 pasākumi. TAIEX organizēja ekspertu komandējumus, apmācības kursus, seminārus un mācību apmeklējumus. Kipras turku kopienas ieinteresētajām personām ir ievērojami palielināta izpratne par ES tiesību aktu kopuma prasībām sektoros, ar kuriem TAIEX aktīvi strādā. Novembrī Briselē notika seminārs augsta līmeņa Kipras turku kopienas ieinteresētajām personām par ES reģionālo politiku un pilsētpolitiku.

Turpinājās atbalsts tirdzniecībai pāri Zaļajai līnijai (Regula (EK) Nr. 866/2004). 2015. gadā piesaistīti neatkarīgi eksperti kartupeļu un citrusaugļu produkcijas regulāro fitosanitāro inspekciju veikšanai, medus paraugu ņemšanai analīzēm un atjaunināta kuģu saraksta izveidei, kuru lomu atļauts tirgot pāri Zaļajai līnijai.

4.3.Finansiālā izpilde (līgumi un maksājumi)

4.3.1.Līgumu slēgšana

2015. gadā saistību summa bija 27,7 miljoni euro, un tā ietvēra ievērojamu ārpakalpojumu sniedzējiem nodotu darba apjomu un dažus svarīgus tehniskās palīdzības līgumus. Saistību īpatsvars jau ceturto gadu pēc kārtas ir audzis, kas norāda uz to, ka programmas īstenošana paātrinās.

4.3.2.Maksājumi

2015. gadā maksājumu apmērs bija 17,7 miljoni euro. Gaidāms, ka būs novērojama augšupejoša maksājumu veikšanas tendence, palielinoties saistību apmēram.

4.4.Uzraudzība

Komisija tieši atbild par projektu lielākās daļas īstenošanu (tiešā pārvaldība). Komisijas darbinieku veiktās pārraudzības līmenis ir augsts, proti, ar pārbaudes apmeklējumiem “uz vietas”, kā arī ar dalību sanāksmēs uz vietas un koordinācijas komitejās. Specializēta PVG uzrauga dotācijas kopienas attīstībai, MVU un lauku uzņēmumiem un, sākot no 2015. gada, arī pilsoniskās sabiedrības organizācijām, skolām un profesionālās izglītības un apmācības organizācijām, un atbalsta dotāciju saņēmējus dotāciju izmantošanas noteikumu izpildes jomā.

TAIEX uzraudzība tika uzlabota, 2015. gada rudenī atkārtoti ieviešot projektu koordinācijas grupas, ar mērķi apzināt esošo situāciju, novērtēt progresu un plānot turpmākajam laikposmam. TAIEX loģistika tiek uzraudzīta, izmantojot TAIEX tiešsaistes vadības sistēmu.

4.5.Revīzija un kontrole

2015. gadā Eiropas Savienības Revīzijas palāta veica Kipras turku kopienas 2012. gada atbalsta programmas revīzijas papildu pasākumus un iesniedza ziņojumu 2016. gada sākumā. Papildu pasākumi nav nepieciešami. Tika veikta iekšējo kontroles mehānismu detalizēts neatkarīga revīzija ar mērķi noteikt iespējamos nodrošinājuma uzlabojumus pēc darba grupas nodošanas Reģionālās politikas un pilsētpolitikas ģenerāldirektorāta pakļautībā 2015. gadā. Revidenti iesniedza savu ziņojumu 2016. gadā, un tiek veikti nepieciešamie papildu pasākumi. Kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās sarunu ģenerāldirektorāts (DG NEAR) oktobrī veica tādu piecu rēķinu apmaksas ex-post revīziju, kas veikti pirms 2015. gada perioda, laikā, kad DG NEAR vadīja darba grupu. Netika atklātas skaitliski izmērāmas kļūdas. Noslēgts līgums par 15 dotāciju izdevumu pārbaudi, kas izsniegtas dotāciju shēmas ietvaros MVU attīstība III: produktu un pakalpojumu modernizācija. Šis darbs jāveic 2016. gadā, kad noslēgsies dotāciju līgumu īstenošana.

4.6.Novērtēšana

Pamatojoties uz programmas vispārējo izvērtējumu 2013. gadā, programmas rādītāji tika atkārtoti izvērtēti. Apkopoti dati par daudziem sektoriem, un izteikti ierosinājumi izmantot virkni jaunu rādītāju. Tomēr ir skaidrs, ka trūkst būtisku ekonomisko un sociālo datu un turpmākai ES tiesību aktu kopuma īstenošanai būs nepieciešama ievērojama statistikas informācijas uzlabošana. Pēc 2014. gadā Argentīnas Kriminālās antropoloģijas darba grupas (Equipo Argentino de Antropologia Forense, EAAF) veiktā KBPJ darbības novērtējuma EEAF 2015. gadā veikusi vēl trīs pārbaudes, tostarp ģenētiskās testēšanas procedūru pārbaudi.

4.7.Informācijas sniegšana, atklātība un pamanāmība

2015. gadā veikti 188 pamanāmības un komunikācijas pasākumi, ievērojami vairāk nekā 2014. gadā, un tajā būtisks ir jaunā informācijas punkta projekta ieguldījums, ko vada EUPSO birojs sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Kiprā (skat. arī 4.2.4.). 2015. gada nozīmīgākie notikumi: izbraucieni uz lauku reģioniem Komi Kebir/Büyükkonuk, Kiados/Serdarlı, Morphou/Güzelyurt un Lefka/Lefke, kā arī darba grupas apspriedes par ES lauku attīstības politiku; Kipras turku kopiena pirmo reizi atzīmēja Mobilitātes nedēļu; un pret cilvēku tirdzniecību vērsta izpratnes veicināšanas kampaņa. Eiropas diena un Zaļā nedēļa tika atzīmēta ar vērienīgu brīvdabas pasākumu, kā arī notika liela konference par kultūras mantojumu, kurā piedalījās speciālisti no visas salas.

4.8.Apspriedes ar Kipras Republikas valdību

Tika rīkotas sanāksmes ar Kipras Republikas valdības pārstāvjiem, īpaši tad, kad salu apmeklēja Komisijas augstākā līmeņa ierēdņi. Komisija turpina paļauties uz sadarbību, lai pārbaudītu īpašuma tiesības, un arī regulāri tiekas ar pārstāvjiem no pastāvīgās pārstāvniecības Briselē. Komisijas Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāts janvārī veica tehnisku misiju ar mērķi rast risinājumu saistībā ar nodulārā dermatīta uzliesmojumu, kas ietekmēja visu salu.

5.Secinājumi

Komisija saglabā savu apņēmību atbalstīt Kipras problēmas noregulēšanas procesu ANO aizgādībā un izmantos visas programmas ietvaros pieejamās iespējas, lai atvieglotu no procesa izrietošās iniciatīvas, tāpat kā tas tika darīts 2015. gadā jaunu robežpunktu atvēršanai nepieciešamā finansējuma nodrošināšanas jautājumā. Uzteicama ir abu kopienu ad hoc komitejas izveide, ar ko abas kopienas ir apņēmušās pētīt tehniskos jautājumus, kas saistīti ar atbilstību ES tiesību aktu kopumam. Ir gūta pārliecība, ka TAIEX atbalsts palīdzības programmas ietvaros pozitīvi ietekmē komitejas darbu, jo Kipras turku kopienas pārstāvjiem ir ievērojami uzlabojusies izpratne par ES tiesību aktu kopumu TAIEX darbības jomās.

Komisija turpina sniegt palīdzību Atbalsta regulas ietvaros ar mērķi veicināt Kipras atkalapvienošanos, atbalstot Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību un strādājot pie sešu izvirzīto mērķu sasniegšanas. 2015. gadā palīdzība tika koncentrēta nozarēs, kas nākotnē var radīt īpašas problēmas ar atbilstību ES tiesību aktu kopumam. Šīs nozares galvenokārt skar vides un dzīvnieku veselības jomu.

Ņemot vērā saņēmēja sliktās iespējas un resursu trūkumu daudzās jomās un nevienmērīgo sagatavotību ES tiesību aktu kopuma īstenošanai nākotnē, rūpīgi jāizvērtē projekta ilgtspējība. Komisija turpina atbalstīt atsevišķus projektus laikposmā pēc to nodošanas saņēmējiem. Tomēr saņēmējiem nodotie lielie infrastruktūras objekti un iekārtas pašlaik darbojas, un saņēmēji sekmīgi nodrošina to uzturēšanu.

Programmas īstenošanas tempu kāpumu apliecina pieaugošais saistību apjoms. Kipras problēmas atrisinājuma virzības kontekstā ātra reaģēšana uz saņēmēja vajadzībām kļūst vēl svarīgāka.

(1)

   OV L 65, 7.3.2006., 5. lpp.

(2)

   Komisijas Lēmums C(2014)9366.

(3)

     OV L 347, 2.12.2013., 884. lpp.

(4)

     2015. gada 30. decembra KBPJ dati.