25.6.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 185/10


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2011/C 185/05

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

SUSINA DI DRO

EK Nr.: IT-PDO-0005-0779-30.06.2009

AĢIN ( ) ACVN ( X )

1.   Nosaukums:

“Susina di Dro”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts:

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts:

3.1.   Produkta veids:

1.6. grupa.

Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

Ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu “Susina di Dro” apzīmē svaigus augļus, ko izaudzē no vietējās “Prugna di Dro” šķirnes plūmēm, kuru ikdienā sauc par “Susina di Dro”.

Svaigos augļus piedāvājot tirdzniecībā, tiem jābūt veseliem, pēc izskata svaigiem un slimību neskartiem, tīriem, bez neraksturīgām vielām un smaržām, pēc formas ovāliem, nedaudz iegareniem, ar kompaktu mīkstumu, klātiem ar raksturīgo bālgano apsarmi.

Svaigu augļu tipiskais krāsojums ir šāds:

miziņa no violeti sarkanas līdz zilgani tumši violetai, ar apsarmes kārtiņu, reizumis ar iezaļganiem plankumiņiem,

mīkstums dzeltens vai zaļgani dzeltens.

Ķīmiskās īpašības:

 

Cukuru saturs – novācot ražu, vismaz 9,0 ° pēc Briksa.

 

Polifenolu saturs – vismaz 900 mg/kg.

Ar ACVN “Susina di Dro” apzīmētais produkts organoleptisko īpašību ziņā izceļas ar izsmalcinātu saldeni skābenu un aromātisku garšu un ar patīkamu mīklveida konsistenci.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

Ražošanas, attīrīšanas un iepakošanas posms jāveic 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā, lai nepieļautu, ka augļi iebojājas un iepelē, turklāt visu šo posmu drīza pabeigšana pozitīvi ietekmē augļiem raksturīgās apsarmes kārtiņas saglabāšanos.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.:

Ar ACVN “Susina di Dro” apzīmēto produktu iepako saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem. Visu veidu iepakojumu pārsedz ar tīkliņu, plēvi vai vāciņu.

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai:

Piedāvājot tirdzniecībā, uz produkta iepakojumiem jānorāda ACVN “Susina di Dro”, un tiem jābūt ar turpmāk aprakstīto logotipu. Uz tā atveidota stilizēta plūme violetā krāsā ar zaļām lapām virspusē un ar šādiem baltas krāsas uzrakstiem: plūmes attēla centrālajā daļā – “SUSINA DI DRO DOP” (“ACVN “Susina di Dro” ”), bet gar malām – “DENOMINAZIONE D’ORIGINE PROTETTA” (“aizsargāts cilmes vietas nosaukums”).

Logotips:

Image

Apzīmējumos ir aizliegts pievienot jebkādas norādes par izcelsmi, kuras nav skaidri paredzētas, vai papildu norādes, kas varētu maldināt patērētāju.

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

ACVN “Susina di Dro” produkta ražošanas apgabalā ietilpst šādu Trento autonomās provinces (Provincia Autonoma di Trento) pašvaldību teritorijas: Arco, Bleggio Inferiore, Bleggio Superiore, Calavino, Cavedine, Fiavè, Dorsino, Drena, Dro, Lasino, Lomaso, Nago-Torbole, Padergnone, Riva del Garda, San Lorenzo in Banale, Stenico, Tenno, Terlago, Vezzano un Trento; Trento pašvaldības teritorijā – tikai pie Cadine, Sopramonte, Sant’Anna, Vigolo Baselga un Baselga del Bondone piederošās zemes platības.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

Apgabals, kurā audzē plūmes ar ACVN “Susina di Dro”, izceļas ar savdabīgiem klimatiskajiem apstākļiem, ko ietekmē arī Gardas (Garda) ezera tuvums. Kaut arī apgabals atrodas Alpu kalnu ieloka vidū, gaisa temperatūra tajā ir sevišķi maiga – gadā vidēji 12,4 °C. Turklāt ir ievērojami liels saules gaismas spīdēšanas ilgums, kas saistīts ar gandrīz pastāvīgi skaidrām debesīm: tiešās saules gaismas spīdēšanas vidējais ilgums dienā sasniedz 10 stundas jeb summārais ilgums – 36 000 sekundes (vidējais rādītājs, ko aprēķina, mērot šo ilgumu katru gadu 21. jūnijā). Arī ziemas mēnešos, kad Itālijas Priekšalpu apgabalos tāpat kā Centrāleiropā un Rietumeiropā debesis bieži klāj biezi mākoņi, mēnesī ir 100–120 saulainu stundu, tas ir, vidēji 3–4 saulainu stundu dienā. Šādiem apstākļiem par iemeslu galvenokārt ir vēju periodiskums, proti, no kalnu ielejām plūstošo gaisa masu un no Gardas ezera augšupejošo (“Òra del Garda”) gaisa plūsmu periodiska maiņa. Šis remdenais ezera vējš ne tikai dara dzidras debesis, bet arī aiztur aukstos vējus ziemā, kuri pūš no ziemeļiem, savukārt vasarā patīkami atvēsina karstās pēcpusdienas, citādi augstā temperatūra slikti ietekmētu fenolu saturu augļos un cukuru uzkrāšanos tajos. ACVN “Susina di Dro” plūmju ražošanas apgabalā tādējādi valda īpaši maigas ziemas, bet vasarā parasti nav sausuma periodu un krasu temperatūras svārstību. Šīs īpašības papildina augstvērtīga augsne, kura ģeoloģiskajā ziņā veidojusies no jūras nogulumiem. Augsnes reakcija praktiski visā apgabala zemē ir viegli bāziska; šādi apstākļi veicina minerālelementu pieejamību un apriti un jo īpaši fosfora, kalcija un magnija uzņemšanu.

5.2.   Produkta specifika:

“Susina di Dro” ir vietējā šķirne ar ilgu tradīciju, tā audzēta Sarkas (Sarca) upes ielejās un laika gaitā ģenētiski nostabilizējusies.

Ar ACVN “Susina di Dro” apzīmēto plūmju sevišķā vērtība saistīta ar polifenolu saturu tajās, kurš noteicošā veidā ietekmē augļu organoleptiskās īpašības, krāsu un garšu, un tam ir liela farmaceitiska nozīme.

Augļiem raksturīgs arī minimāls cukuru saturs, kas ir noteicošs šā vietējā ekotipa augļu tipiskās saldeni skābenās garšas faktors.

Pētījumos, kas publicēti kopš 1975. gada, šo augļu sevišķās īpašības polifenolu un cukuru satura ziņā izpelnījušās attiecīgu vērību. Šāda datu ievākšana apvienojumā ar dažiem nesenākiem aprakstošiem pētījumiem liecina par to, cik atzinīgi “Susina di Dro” raksturīgās īpašības vērtētas jau izsenis un guvušas apstiprinājumu mūsdienās.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN):

Vietējo “Prugna di Dro” šķirni gadsimtu gaitā selekcijas ceļā izkopuši ražošanas apgabala prasmīgie zemnieki ar savām agronomiskajām zināšanām, jaunos kociņus izaudzējot lielākoties no sēklām vai sakņu atvasēm, nodrošinot pastāvīgu kontroli un masveida ģenētisku uzlabojumu, pamatojoties uz fenotipisko īpašību novērojumiem saistībā galvenokārt ar stādījumu ražību un augļu organoleptisksajām īpašībām.

ACVN “Susina di Dro” plūmēs esošo polifenolu un cukuru izveidošanās un uzkrāšanās ir cieši saistīta ar ražošanas apgabala klimatu un jo īpaši ar augu izmantoto saules radiācijas daudzumu un vides temperatūru. Šiem klimatiskajiem faktoriem ir galvenā nozīme to fermentu darbības aktivitātē un ritmā, kuri iesaistīti fenolu metabolismā un fotosintēzes norisēs, kas ir noteicošas ogļhidrātu un tātad arī cukuru uzkrāšanā.

Šīs bioloģiskās parādības ir saistītas ar vides apstākļiem, kas ražošanas apgabalā ir īpaši labvēlīgi, jo saistīti ar Gardas ezera, vislielākā Itālijas ezera, ietekmi uz laikapstākļiem, darot tos mērenākus, un ar vējiem, kas virs tā rodas. Īpaši svarīga nozīme ir tipiskajam “Òra del Garda” vējam, kas, pūšot pēcpusdienas stundās, nodrošina dzidras debesis un vasarā pazemina temperatūras maksimālās vērtības.

Pigmentu (antociāni, kas nosaka zili violeto krāsojumu) uzkrāšanās miziņās atkarīga galvenokārt no saņemtā saules radiācijas daudzuma, ko izmanto augļi, savukārt cukura saturs ir saistīts ar vides temperatūru, kas, vējiem darot to mērenāku, pasargā augļkoku kultūras no vides apstākļu krasu svārstību nelabvēlīgās ietekmes.

ACVN “Susina di Dro” plūmju ražošanas apgabalā šai kultūrai arī sociāli ekonomiskajā ziņā ir tikpat būtiska nozīme kā vīnogu un ābolu audzēšanai.

Plūmju audzēšana kopš gadsimtiem ir nesaraujami saistīta ar apgabala kultūru, kā par to liecina jau 1284. gadā sagatavotajā “Sarkas līdzenuma Lauksaimniecības prakses kodeksā” (Carte di Regola del Piano del Sarca), kurā šī kultūra 42 reizes minēta darbu izpildes aprakstos.

Nesenākā laikmetā visa Sarkas ielejas (Valle del Sarca) pašvaldība, kas vienmēr izcēlusi ACVN “Susina di Dro” plūmju sevišķo kvalitāti, aktīvi darbojas kultūras jomā, nodrošinot sinerģiju starp tūrismu, teritoriju un lauksaimniecības un pārtikas ražošanas nozari. Svarīga iniciatīva ir “Dro ziedošo plūmju nedēļa” (“Settimana del Prugno Fiorito di Dro”) – tikšanās, ko organizē kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem un kas vēlāk pārvērtās par mūsdienīgu, augustā rīkotu pasākumu ar nosaukumu “Dro: plūmju laiks”.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 5. panta 7. punkts).

Valdība ir uzsākusi valsts iebildumu procedūru, aizsargātā cilmes vietas nosaukuma “Susina di Dro” atzīšanas pieteikumu 2009. gada 2. maijā publicējot Itālijas Republikas Oficiālā Vēstneša (Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana) 100. numurā.

Ražošanas specifikācijas konsolidētā redakcija ir pieejama tīmekļa vietnē

http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

vai

tieši atverot Lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrijas tīmekļa vietnes mājas lapu (http://www.politicheagricole.it) un tad uzklikšķinot uz “Prodotti di Qualità” (ekrāna kreisajā pusē) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]”.


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.