17.2.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 51/55


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par Eiropas gadu aktīvām vecumdienām (2012. gads)”

COM(2010) 462 galīgā redakcija

2011/C 51/11

Ziņotāja: Renate HEINISCH

Līdzziņotājs: José Isaías RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO

Eiropas Savienības Padome un Eiropas Parlaments saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 304. pantu 2010. gada 7. septembrī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu:

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par Eiropas gadu aktīvām vecumdienām (2012. gads)

COM(2010) 462 galīgā redakcija.

Komitejas Birojs 2010. gada 14. septembrī uzdeva Nodarbinātības, sociālo lietu un pilsoniskuma specializētajai nodaļai sagatavot Komitejas atzinumu par šo jautājumu.

Ņemot vērā jautājuma steidzamību, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 466. plenārajā sesijā 2010. gada 21. oktobrī iecēla Renate HEINISCH kdzi par galveno ziņotāju un José Isaías RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO kgu par galveno līdzziņotāju un vienprātīgi pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi

1.1.

EESK atzinīgi vērtē priekšlikumu 2012. gadu pasludināt par Eiropas gadu aktīvām vecumdienām. Tomēr pasākuma nosaukums un koncepcija nerada izpratni par to, kādām, pēc EESK ieskatiem, jābūt šā gada prioritātēm. Vecumdienām jābūt ne tikai aktīvām, bet arī veselīgām, cilvēka cienīgām un dzīvespriecīgām. Aktīvas vecumdienas nav tik vien, kā iespēja paildzināt dalību darba tirgū vai sabiedriskajā dzīvē. Tāpēc EESK aicina Komisiju formulēt visaptverošu nosaukumu, kurā būtu iekļauti visi šie dzīves kvalitātes aspekti.

1.2.

Līdzšinējo Eiropas gadu norise un saturs vairs pilnībā neatbilst mūsdienu situācijai. Rīkotajiem pasākumiem jākļūst pārskatāmākiem un saturiski iedarbīgākiem.

1.3.

Tas, kā pasākumus koordinēs Eiropas līmenī, Komisijas priekšlikumā nav skaidri norādīts. Nepieciešams izveidot centrālu atbildīgo iestādi, kas koordinētu šo projektu, lai šī iniciatīva nostiprinātos un tai būtu ilgstoša iedarbība.

1.4.

Centrāla koordinēšanas iestāde ir arī jāizveido, lai varētu izstrādāt budžetu un sadalīt līdzekļus. EESK pauž nožēlu, ka nav izstrādāta konkrēta budžeta shēma.

1.5.

Visā Eiropā jāsaskaņo jēdzieni “vecumdienas”, “aktīvs”, “veselīgs” un “cilvēka cienīgs”, lai Eiropas gadam (2012. gads) būtu labvēlīga iedarbība. Tikai saskaņoti izprotot šos jēdzienus, varēs īstenot attiecīgos pasākumus.

1.6.

EESK atzinīgi vērtē to, ka priekšlikuma 5. pantā paredzēts iesaistīt Eiropas Parlamentu, dalībvalstis, EESK un RK. EESK uzskata, ka ir vispiemērotākā iestāde, kas var uzņemties sociālo partneru un organizētas pilsoniskās sabiedrības debašu rīkošanu, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par šiem jautājumiem. Plānots izveidot novērošanas centru, lai vērtētu īstenotos pasākumus Eiropas un valsts līmenī, tādējādi atbalstot “Eiropas Alianses aktīvām vecumdienām” izveidi. Tai arī būtu jāuztic koordinēt pasākumu īstenošanu Eiropas Savienības līmenī. Tādā veidā EESK varētu uzņemties “Gada vēstnieka” lomu. Turklāt būtu jārīko arī konference par svarīgākajiem gada aspektiem. Tās secinājumus iekļautu pašiniciatīvas atzinumā, ko izstrādātu novērošanas centrs.

2.   Vispārīgas piezīmes

2.1.

Eiropas Komisija un EESK pēdējos gados apspriež demogrāfisko pārmaiņu radītās problēmas, kuras jārisina dalībvalstīm. Īpaša uzmanība pievērsta tādām tēmām kā paaudžu solidaritāte, vecāka gadagājuma darba ņēmēji, veselības aprūpe, vecāka gadagājuma cilvēku ilgtermiņa aprūpe, vardarbība pret vecākiem cilvēkiem, mūžizglītība, vecāka gadagājuma cilvēku vajadzības un sabiedrības novecošanas ietekme uz veselības un sociālās aizsardzības sistēmām. (1)

2.2.

Papildus iepriekšējo prezidentvalstu, stratēģijas “Eiropa 2020”, Eiropas gada cīņai ar nabadzību un sociālo atstumtību (2010. gads) un Eiropas brīvprātīgā darba gada (2011. gads) mērķiem tika ierosināts 2012. gadu pasludināt par Eiropas gadu aktīvām vecumdienām. EESK uzskata, ka Eiropas gada nosaukums “aktīvas vecumdienas” ir īss un precīzs un ietver “paaudžu solidaritātes” principu, kas nebūtu īpaši jāpiemin. Tomēr īsais nosaukums neatspoguļo minēto tematu daudzpusību.

2.3.

Pasaules Veselības organizācija “aktīvas vecumdienas” apzīmē kā procesu, kurā tiek uzlabotas iespējas veselības, līdzdalības un drošības jomā, lai uzlabotu dzīves kvalitāti cilvēkiem, kas noveco. (2) Šī definīcija nav tālu no patiesības, jo galvenais mērķis ir veicināt aktīvu nodarbinātību vecumdienās, veselīgu dzīvesveidu un autonomiju. Uzlabojot darba apstākļus, var vairot vecāka gadagājuma cilvēku iespējas iesaistīties darba tirgū, savukārt novēršot sociālo atstumtību un veicinot brīvprātīgo darbu, paveras iespējas iesaistīties sabiedrības dzīvē. Par “aktīvām vecumdienām” var runāt tikai tad, kad noteiktas minimālās drošības prasības. Tāpēc EESK ir pārliecināta, ka nosaukums “Eiropas gads aktīvām, veselīgām un cilvēka cienīgām vecumdienām” būtu daudz atbilstošāks.

2.4.

Iepriekšminētā atzinuma (3) izstrādes procesā EESK diskusijās pastāvīgi iesaistīja attiecīgos ģenerāldirektorātus. Tāpēc Komiteja atzinīgi vērtē Komisijas plānus arī 2012. gadā nodrošināt visus attiecīgos ģenerāldirektorātus ar atbilstošiem strukturāliem un finanšu resursiem. Komiteja uzskata, ka ir svarīgi, lai tas noritētu koordinēti.

2.5.

Šajā sakarā EESK atzinīgi vērtē to, ka debates par tēmu “Eiropas gads (2012. gads)” turpinās gan seminārā “Veselīgas vecumdienas: sagatavot patērētāju aktīvām vecumdienām” (4), gan Trešajā demogrāfijas forumā. (5)

2.6.

EESK atzinīgi vērtē arī paredzēto trīs gadu termiņu (2011. gads — 2014. gada sākums). Šis garais laika periods būs lielisks pamats tam, lai šīs tēmas nostiprinātos svarīgākajās politikas jomās.

2.7.

Komiteja atzinīgi vērtē priekšlikumā noteiktās tematiskās prioritātes. Saturiski svarīga papildu informācija iekļauta dokumenta 3.3. punktā “Pasākumu saturs”.

3.   Īpašas piezīmes

3.1.   1. pants“Temats”

3.1.1.

Publiskajās debatēs par demogrāfiskajām pārmaiņām līdz šim bieži pausts viedoklis, ka sabiedrības novecošana ir apgrūtinājums sabiedrībai kopumā un sociālajai un veselības aizsardzības sistēmai. Šis negatīvais uzskats pamazām mainās. Arvien biežāk tiek uzsvērts vecāka gadagājuma cilvēku potenciāls un iespējas, kuras paver vecāka gadagājuma sabiedrība.

3.1.2.

Laba veselība un drošības sajūta vecumdienās ir galvenie priekšnoteikumi, lai kā vecāka gadagājuma cilvēki, tā arī sabiedrība kopumā varētu izjust demogrāfisko pārmaiņu labvēlīgo ietekmi. Tikai tādējādi viņi spēs aktīvi izmantot un likt lietā savu potenciālu atbilstoši paaudžu solidaritātes principam. Tikai nosaukums, kas ierosināts 2.3. punktā, aptver šos nepieciešamos priekšnoteikumus.

3.1.3.

Visā Eiropā jāsaskaņo jēdzieni “vecumdienas”, “aktīvs”, “veselīgs” un “cilvēka cienīgs”, lai Eiropas gadam (2012. gads) būtu labvēlīga iedarbība. Tikai saskaņoti izprotot šos jēdzienus, varēs īstenot attiecīgos pasākumus.

3.2.   2. pants“Mērķi”

3.2.1.

Aktīvas vecumdienas nav tik vien, kā iespēja paildzināt dalību darba tirgū vai sabiedriskajā dzīvē, iesaistoties brīvprātīgajā darbā. Vēl svarīgāk ir atzīt to, ka arī vecāka gadagājuma cilvēki spēj sniegt daudzveidīgu devumu sabiedrības dzīvē, ka viņi ir jāciena un viņus nedrīkst atstumt. Šāds devums ir, piemēram, finansiāla un sociāla palīdzība jaunākiem ģimenes locekļiem, dzīvesbiedru un draugu aprūpe, garīgais un mākslinieciskais radošums un novatoriskās spējas, pieredzes un vērtību tālāknodošana u.c. Visas iepriekšminētās darbības vecāka gadagājuma cilvēki zināmā apjomā spēj arī veikt, ja viņiem ir veselības un citi ierobežojumi. Ja vecāki cilvēki šīs darbības veic, neskatoties uz šiem ierobežojumiem, viņu veikums ir vērtējams vēl jo augstāk.

3.2.2.

Tāpēc EESK atzinīgi vērtē un atbalsta Komisijas izvirzītos mērķus, proti, i) radīt izdevīgākus darba nosacījumus vecāka gadagājuma darba ņēmējiem, ii) veicināt viņu iesaistīšanos sabiedrības dzīvē un iii) sekmēt labu veselību vecumdienās. Komiteja tomēr uzskata, ka mērķim jābūt arī drošas un cienīgas novecošanas veicināšanai.

3.2.3.

Nosaukto mērķu īstenošanai plānotos pasākumus EESK uzskata par piemērotiem. Šos pasākumus būtu lietderīgi īstenot šādā secībā:

“izpratnes veicināšana”;

“ierosinājumi sadarbībai un sinerģijai starp dalībvalstīm” un

“pamatnosacījumu radīšana konkrētiem pasākumiem un saistībām”.

3.3.   3. pants“Pasākumu saturs”

3.3.1.

Komiteja uzskata, ka pasākumi, kas minēti priekšlikuma 3. pantā, ir lietderīgi. Tomēr tie ir formulēti pārāk vispārīgi, līdzīgi kā iepriekšējos Eiropas gados, un tos var saistīt ar visām iespējamajām kampaņām. Pasākumi rīkojami, lai tajos piedalītos iedzīvotāji, nevis tikai attiecīgo jomu eksperti. Daži no priekšlikumiem, kurus izteica iepriekšējās apspriešanās gaitā, varētu būtiski ietekmēt sabiedrību. EESK, balstoties uz iepriekšējiem atzinumiem, arī ierosina turpmākajās debatēs apspriest šādus jautājumus.

3.3.1.1.

Veikt ilgtspējīgus pasākumus un uzlabojumus (6), lai vecāki cilvēki varētu pagarināt savu darba dzīvi.

3.3.1.2.

Lai atvieglotu un vienlaikus novērtētu daudzveidīgo darbu, ko vecāki cilvēki brīvprātīgi veic sabiedrības un jaunāko paaudžu labā, un lai tas nelabvēlīgi neietekmētu jaunāku cilvēku iespējas darba tirgū, jāpanāk brīvprātīgā darba statusa noteikšana Eiropas Savienībā, šīs koncepcijas saskaņošana, brīvprātīgo darbinieku atzīšana un kvalificēšana (7) un jārada pamatnosacījumi šī “darba” veikšanai.

3.3.1.3.

Lai saglabātu vecāku cilvēku potenciālu darboties, jāveic profilakses, veselības aizsardzības un veselības audzināšanas pasākumi visās vecuma grupās (8).

3.3.1.4.

Vēlams panākt, ka oficiālā izglītības sistēma ir pieejama vecākiem cilvēkiem, lai sekmētu viņu mūžizglītību un sociālo integrāciju. Vecākiem cilvēkiem no dažādiem sociālajiem slāņiem būtu jānodrošina pieeja jaunajām informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (piemēram, izmantojot ES programmu “Vecumdienas informācijas sabiedrībā”) (9).

3.3.1.5.

Jāņem vērā tas, ka demogrāfiskās pārmaiņas paver arī dažādas iespējas. Piemēram, jaunas karjeras iespējas un darbavietas aprūpes nozarē, dažādu profesionālo apvienību vadīšana, politiskas konsultācijas utt. Jauna patērētāju grupa, ko veido vecāka gadagājuma cilvēki, sniedz dažādas iespējas ekonomikai, piemēram, tādās jomās kā “dizains visiem”, interaktīva un automatizēta dzīves vide (AAL — Ambient ASSISTED LIVING), kā arī patērētāju izglītošana. Vienlaikus labāk jāinformē patērētāji un jāstiprina viņu tiesības (10).

3.3.1.6.

Rīkojot pasākumus par minētajiem tematiem, jāizmanto pieeja, kas vērsta uz visiem iedzīvotājiem: sievietēm un vīriešiem, veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar veselības traucējumiem, migrantiem un vietējiem iedzīvotājiem. Īpaša uzmanība jāpievērš cilvēkiem, kas dzīvo nabadzībā (11).

3.3.2.

Lai sasniegtu mērķus ierosinātajās jomās, vajadzīgas dažādas stratēģijas un pasākumi.

3.3.2.1.

Pastāvīgi jārīko izpratnes veicināšanas kampaņas par vecāka gadagājuma cilvēku potenciālu, vērtībām un motivāciju iesaistīties sabiedrības dzīvē vietējā, reģionālajā un valstu līmenī. Tas ietver arī plašsaziņas līdzekļu kampaņas, lai paplašinātu skatījumu uz jauniem novecošanas aspektiem.

3.3.2.2.

Jāsekmē finansējuma piešķiršana Eiropas projektiem, piemēram, “Transage”, Eiropas tīkls “LILL” (“Learning in Later Life”), lai veicinātu pieredzes apmaiņu starp vecāka gadagājuma cilvēkiem no dažādām Eiropas valstīm un sekmētu mūžizglītību (tai skaitā “Learning for a long life”).

3.3.2.3.

Jāatbalsta paaudžu integrācijas projekti, piemēram, vairāku paaudžu saziņas tīklu un centru izveide, kafejnīcu izveide, kurās visu paaudžu pārstāvji dalās ar pieredzi, Eiropas paaudžu filmu festivāls utt., lai vairotu iespējas mācīties vienam no otra un novērstu vecāka gadagājuma cilvēku atstumšanu.

3.3.2.4.

Šajā sakarā jāievēro arī reģionālās un vietējās atšķirības. Īpaši iedarbīgi izrādījušies pasākumi vietējā līmenī.

3.4.   4. pants“Koordinācija ar dalībvalstīm”

3.4.1.

Lai nodrošinātu valsts līmeņa pasākumu piemērotu koordināciju, nepieciešams laicīgi iecelt valsts koordinatorus (vēlākais līdz 2011. gada martam). Katrai dalībvalstij jārūpējas par to, lai valsts koordinācijas iestāde iesaistītu ieinteresētās personas valsts, reģionālajā un vietējā līmenī un arī mazākas organizācijas un dalībniekus, kā arī informētu tās par norisēm un finansiāla atbalsta iespējām.

3.5.   5. pants“Koordinācija Savienības līmenī”

3.5.1.

EESK atzinīgi vērtē šajā pantā minētos Komisijas pasākumus koordinācijai ES līmenī. EESK tomēr satrauc fakts, ka pašreizējā Komisijas priekšlikumā trūkst skaidras informācijas par atsevišķu ģenerāldirektorātu koordināciju ES līmenī. Lai šī iniciatīva nostiprinātos un tai būtu ilgstoša ietekme, nepieciešams izveidot centrālu atbildīgo iestādi projekta koordinēšanai.

3.5.2.

Nepieciešams veikt arī šādus pasākumus:

3.5.2.1.

EESK ierosinātās “Eiropas alianses aktīvām vecumdienām”  (12) izveide, izmantojot “Eiropas alianses ģimenēm” modeli, lai tematu “aktīvas, veselīgas un cilvēka cienīgas vecumdienas” plašāk iekļautu visās politikas jomās un koordinētu pasākumus pēc 2012. gada.

3.5.2.2.

Budžeta plānošana, lai īstenotu minētos pasākumus, jo EESK uzskata, ka finansēšana no esošajiem fondiem un programmām ir apgrūtināta, iespējams, pat nepietiekama. Eiropas brīvprātīgā darba gadam (2011. gads) piešķīra sešus miljonus EUR un Eiropas gadam cīņai ar nabadzību un sociālo atstumtību (2010. gads) — 17 miljonus EUR. Pietiekošs budžets jāparedz arī 2012. gadam. Ņemot vērā ekonomikas krīzi, EESK var piekrist viedoklim, ka pilnībā jāizmanto pašreizējām programmām piešķirtie līdzekļi. Šajā gadījumā, protams, skaidro jānorāda, cik lielā apjomā un kuriem projektiem līdzekļi no fondiem un programmām tiks piešķirti un kā tiks nodrošināta koordinācija.

3.5.2.3.

EESK, darbojoties kā tilts, kas vieno Eiropas iestādes un organizētu pilsonisko sabiedrību, ir gatava 2012. gadā aktīvi iesaistīties šajā procesā. Plānots izveidot novērošanas centru, lai vērtētu pasākumus Eiropas un valstu līmenī, tādējādi atbalstot “Eiropas Alianses aktīvām vecumdienām” izveidi. Tādā veidā EESK varētu uzņemties “Gada vēstnieka” lomu. Būtu arī jārīko konference par svarīgākajiem gada aspektiem, izdarītos secinājumus iekļaujot pašiniciatīvas atzinumā.

3.6.   6. pants“Konsekvence un savstarpējā papildināmība”

3.6.1.

“Aktīvas, veselīgas un cilvēka cienīgas vecumdienas” ir turpinājums 2010. un 2011. gadu tematikai, un šis jautājums jāaplūko plašākā kontekstā, jo gan nabadzības novēršana, gan brīvprātīgā darba veicināšana ir tieši saistīta ar aktīvām, veselīgām un cilvēka cienīgām vecumdienām.

3.7.   7. pants“Novērtēšana”

3.7.1.

Atzinīgi vērtējama būtu novērtējuma ziņojuma par “Eiropas gadu” izstrāde vēlākais līdz 2014. gada sākumam. Tāpēc — tas attiecināms arī uz citām programmām — jāizstrādā kārtība, kas paredz pārtraukt pasākumus, kuri izrādījušies nelietderīgi.

Briselē, 2010. gada 21. oktobrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Staffan NILSSON


(1)  Atzinuma projektu saraksts atrodams: http://www.eesc.europa.eu/sections/soc/index_en.asp

(2)  “(…) veselības, līdzdalības un drošības jomas iespēju uzlabošana, lai paaugstinātu dzīves kvalitāti cilvēkiem, kas noveco”, Pasaules Veselības organizācija (2002. gads), Aktīvu vecumdienu politikas programmas 12. lpp.

(3)  Skat. 2.1. punktu un 1. zemsvītras piezīmi.

(4)  2010. gada 18. oktobrī.

(5)  2010. gada 22. un 23. novembrī.

(6)  Skat. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2009. gada 25. marta atzinumu par tematu “Gados vecāku darba ņēmēju stāvoklis rūpniecības pārmaiņu laikā: atbalsta sniegšana un vecuma struktūras dažādošana nozarēs un uzņēmumos”, ziņotājs — Krzaklewski kgs (OV C 228, 2009. gada 22. septembris, 24. lpp.).

(7)  Skat. EESK 2006. gada 13. decembra atzinumu par tematu “Brīvprātīga darbība: tās loma Eiropas sabiedrībā un tās ietekme”, ziņotāja — Koller kdze, līdzziņotāja — Gräfin zu Eulenburg (OV C 325, 2006. gada 30. decembris, 46. lpp.).

(8)  Skat. EESK 2010. gada 15. jūlija atzinumu par tematu “Sabiedrības novecošanas ietekme uz veselības un sociālās aizsardzības sistēmu”, ziņotāja: Heicisch kdze (OV…).

(9)  Skat. EESK 2008. gada 13. marta atzinumu par tematu Komisijas paziņojums Padomei, Eiropas Parlamentam, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Rīcības plāns pieaugušo izglītībai “Mūžu dzīvo — mūžu mācies””, ziņotāja: Heinisch kdze, līdzziņotāja: Le Nouail Marlière kdze, līdzziņotājs: Rodríguez García-Caro kgs (OV C 204, 2008. gada 9. augusts, 89. lpp.).

(10)  Skat. 8. zemsvītras piezīmē minēto atzinumu.

(11)  Eiropas Savienībā 19 % cilvēku vecumā virs 65 gadiem 2008. gadā apdraudēja nabadzība. Skat. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/living_conditions_and_social_protection/data/database

(12)  Skat. 8. zemsvītras piezīmē minēto atzinumu.