9.8.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 204/1


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu “Vienotā tirgus nākotne — darbība globālā mērogā”

(2008/C 204/01)

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja saskaņā ar Reglamenta 29. panta 2. punktu 2007. gada 27. septembrī nolēma izstrādāt pašiniciatīvas atzinumu par tematu

“Vienotā tirgus nākotne — darbība globālā mērogā”.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2008. gada 27. februārī. Ziņotājs — Cassidy kgs.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 443. plenārajā sesijā, kas notika 2008. gada 12. un 13. martā (12. marta sēdē), ar 39 balsīm par, 9 balsīm pret un 12 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumu un ieteikumu kopsavilkums

1.1.

EESK ir izveidojusi Vienotā tirgus novērošanas centru, lai uzraudzītu vienotā tirgus izveides virzību, un laika gaitā Komiteja izstrādājusi vairākus atzinumus, atbildot uz citu iestāžu — Padomes, Komisijas un Parlamenta, kā arī ES prezidentvalstu (1) — pieprasījumiem izstrādāt izpētes atzinumus; pēdējais no minētajiem atzinumiem tika veltīts Komisijas progresa ziņojumam par vienotā tirgus pārskatu (2). Laika gaitā EESK izstrādājusi arī vairākus pašiniciatīvas atzinumus.

1.2.

Šis pašiniciatīvas atzinums izstrādāts īstajā laikā, jo Eiropadomes 2007. gada 18. un 19. oktobra sanāksmē tika pieņemts lēmums, ka ES ir jākļūst par virzītājspēku regulējošo pasākumu un tirgus atvēršanas jomā visā pasaulē. ES var ietekmēt globalizāciju, ja tā savā attīstības modelī apvieno ilgtspējīgu izaugsmi, sociālo taisnīgumu un rūpes par vidi. Lai risinātu ar globalizāciju saistītās problēmas, Lisabonas izaugsmes un nodarbinātības stratēģija ir piemērotāks līdzeklis nekā atgriešanās pie protekcionisma.

1.3.

Darba devēji un arodbiedrības ir vienisprātis, ka “elastdrošība” (3), ja par to vienojušies sociālie partneri, var būt izdevīga gan uzņēmumiem, gan darba ņēmējiem. Tādējādi tā nodrošina pareizu sistēmu Eiropas darba tirgu modernizēšanai, kas aptver darba tiesību aspektus, efektīvas mūžizglītības un apmācības sistēmas, kā arī sociālās aizsardzības saglabāšanu un pastiprināšanu. Jāpiebilst arī, ka efektīvs sociālais dialogs (jo īpaši sarunas par darba koplīgumu slēgšanu) sekmēs darba tirgu netraucētu darbību.

1.4.

EESK ir iepazinusies ar Komisijas paziņojumu par tematu “Eiropas intereses — panākumi globalizācijas laikmetā” (4), kas tika iesniegts neformālajā Eiropadomes sanāksmē, kas notika Lisabonā.

1.5.

Lielākā daļa ES iedzīvotāju vienotā tirgus panākumus tik daudzās ES iekšējās darbības jomās uzskata par pašsaprotamiem. Vienotā tirgus izveide nav noslēgusies, un komisārs McCreevy kgs to raksturo kā nepārtrauktu “pilnveidošanas” procesu (5). Līdztekus vienotā tirgus pilnveidošanai ES šobrīd jārisina globalizācijas radītās problēmas un jāveicina tirgus atvērtības princips, kas ir viens no pamatprincipiem Eiropas Savienībā, kur nav vietas protekcionismam un valda patiesa konkurence.

1.6.

Viens no ES uzdevumiem pasaules mērogā ir saskaņotu standartu ieviešana tādā jomā kā kapitāla, preču, pakalpojumu un iedzīvotāju brīva pārvietošanās. Tas nozīmē, ka trešās valstis, kas vēlas sadarboties ar ES uzņēmējdarbības jomā, nedrīkstēs apiet iekšējā tirgū piemērotos noteikumus attiecībā uz patērētāju tiesību aizsardzību, tehniskajiem standartiem, darba apstākļiem un vides aizsardzību.

1.7.

Globalizācijas problēma jo īpaši ir saistīta ar Pasaules tirdzniecības organizācijas un ILO lomu, kā arī ar aizvien pieaugošo pasaules finanšu tirgu savstarpējo atkarību, par ko liecināja krīze vērtspapīru un finanšu tirgū 2007. gada otrajā pusē.

1.8.

Eiropas vienotā tirgus izveide nav vienīgais uzdevums. ES ir jāattīsta tirdzniecības saites un attiecības ar pārējām pasaules valstīm. ES arī turpmāk jābūt konkurētspējīgai, nodrošinot ieguvumus darba ņēmējiem, darba devējiem un visiem iedzīvotājiem. Lisabonas stratēģija ir izstrādāta, lai sasniegtu minētos mērķus un paaugstinātu ES konkurētspēju pasaules mērogā. ES pašai jānodrošina atlikušo iekšējo šķēršļu novēršana.

1.9.

Šī pašiniciatīvas atzinuma mērķis ir mudināt ES iesaistīties globalizācijas radīto problēmu risināšanā un izmantot ar to saistītās iespējas. Eiropas ekonomikas panākumi nebalstās uz protekcionismu, bet gan uz četrām brīvībām, kuras ir Eiropas Ekonomikas Kopienas izveides pamatā. (ES vēl aizvien nepieciešams atcelt dažus pašas noteiktos tirdzniecības ierobežojumus).

1.10.

Jāuzmanās arī no ASV neveiksmīgās pieredzes, subsidējot biodegvielu ražošanu. Šādas nelietderīgas subsīdijas nenovēršami izraisīs pārtikas cenu celšanos un bada problēmu attīstības valstīs un nepietiekami attīstītajās pasaules daļās, ja minētās subsīdijas nebūs pakļautas attiecīgai PTO kontrolei (6).

1.11.

EESK norāda uz sociālo partneru ieteikumiem, kas sniegti kopīgajā pārskatā un analīzē par galvenajām problēmām, ar kurām saskaras Eiropas darba tirgi, un rosina Komisiju un dalībvalstis minētos ieteikumus ņemt vērā. (7)

1.12.

EESK atzinīgi vērtē Komisijas paziņojumu, kas sagatavots neformālajai Eiropadomes sanāksmei, kas notika Lisabonā. (8) Tā īpaši atbalsta četras stratēģijas, kas noteiktas gan ES, gan dalībvalstīm šādās jomās: pētniecība un izstrāde un jauninājumi, dinamiska uzņēmējdarbības vide, ieguldījumi cilvēkkapitālā, kā arī enerģētika un klimata pārmaiņas. Lai sasniegtu vēlamos izaugsmes un nodarbinātības rādītājus, visās četrās minētajās jomās tomēr jāveic plašākas reformas.

1.13.

EESK aicina Komisiju un Padomi nodrošināt sociālo partneru plašu iesaistīšanu elastdrošības politikas pasākumu izstrādē un īstenošanā valstu līmenī.

1.14.

ES uzņēmumiem un darba ņēmējiem nedrīkst radīt nelabvēlīgākus apstākļus kā viņu konkurentiem no trešām valstīm vienkārši tādēļ, ka ES grib būt vadošā progresīvas ekoloģiskās prakses ieviesēja.

1.15.

Risinājums ir šāds: ES nostājai starptautiskajās sarunās par globālo sasilšanu ir jābūt vienotai un konsekventai, kā arī ES ir jāvēršas pret valstīm, kas nevelta pietiekamu uzmanību vides jautājumu risināšanai.

2.   Kā gūt panākumus globalizācijas laikā — svarīgākie nosacījumi

2.1.

Komisijas paziņojums oktobrī notikušās valstu un valdību vadītāju sanāksmes dalībniekiem liecina, ka turpinās darbs, kas tika sākts neformālajā sanāksmē, kura 2005. gada oktobrī notika Hampton Court un kurā tika apspriestas globalizācijas radītās problēmas tādās jomās kā jauninājumi, enerģētika, migrācija, izglītība un demogrāfija. 2007. gadā panākta vienošanās, ka Eiropai jākļūst par vadošo spēku klimata pārmaiņu radīto problēmu risināšanā, īstenojot Eiropas politiku drošas, ilgtspējīgas un konkurētspējīgas enerģētikas jomā. Tas nozīmē, ka Eiropa faktiski atrodas trešās industriālās revolūcijas priekšvakarā.

2.2.

Sabiedrības informētība par globalizāciju un tās priekšrocībām, tās radītajām grūtībām ir palielinājusies. Daži globalizāciju vērtē atzinīgi, citi no tās baidās, bet tā ir mainījusi dažus pēckara perioda pieņēmumus par pasaules ekonomiku (piemēram, par ASV vadošo lomu) un to, kā valdības var palīdzēt iedzīvotājiem pielāgoties pārmaiņām. Globalizācija ne tikai rada problēmas, kas ES ir jārisina, bet arī paver jaunas iespējas.

2.3.

Pateicoties Eiropas integrācijai 50 gadu garumā, dalībvalstu ekonomiskās saites ir kļuvušas ciešākas nekā jebkad agrāk un panākts nepieredzēts progress sociālajā jomā. Nākamajā posmā ES jāspēj būtiski ietekmēt globālās ekonomikas attīstības virzību un nodrošināt ES vērtībām atbilstošu starptautisku standartu ieviešanu visā pasaulē.

2.4.

Monetārā savienība un euro ieviešanas panākumi arī turpmāk sekmēs plašāku tirgus integrāciju un iekšējā tirgus nostiprināšanu. ES uzņēmējdarbības vidi raksturo zems inflācijas līmenis, zemas procentu likmes, vienkārši veicami un pārredzami darījumi, kā arī plašāka finansiālā integrācija, kas veicina pārrobežu tirdzniecību un ieguldījumus ES, kā arī palīdz Eiropas uzņēmumiem gūt panākumus globālas konkurences apstākļos. Pateicoties euro, esam pasargāti no pašreizējām svārstībām finanšu tirgū, un tā stabilitāte ļauj mazināt ietekmi, ko rada cenu pieaugums pasaules pārtikas un enerģētikas tirgū, kas galvenokārt izskaidrojams ar spēcīgo pieprasījumu valstīs ar strauju ekonomikas attīstību. Euro vērtības strauja un ievērojama palielināšanās, ko sekmē pārāk augsta ECB noteiktā bāzes procentu likme, kā arī citās pasaules daļās īstenotā monetārā politika, kas savā būtībā līdzinās valūtas kursu devalvācijai konkurences nolūkos, apdraud ES labklājību. Šāda euro vērtības palielināšanās rada nopietnas grūtības Eiropas uzņēmumiem, kuru ražojumu vērtību nosaka euro un kuri tos pārdod par dolāriem, un izraisa uzņēmumu pārvietošanas risku.

3.   Vienotā tirgus ārējā dimensija

3.1.   Tirdzniecības liberalizēšana.

Starptautiskās tirdzniecības liberalizācijas procesā īpaša vieta ir Pasaules tirdzniecības organizācijai. Panākumi Dohas sarunās nozīmētu, ka pavērtos iespējas ES preču eksportam uz vairāk nekā simts pasaules valstīm. Ļoti žēl, ka sarunas norit tik lēni. Līdztekus PTO līgumiem tiek noslēgti arī divpusēji tirdzniecības līgumi. Uzņēmumiem un darba ņēmējiem ir ļoti svarīgi, lai pavērtos jaunas iespējas galveno tirdzniecības partnervalstu tirgū, kur vērojama strauja izaugsme. ES lēmums noslēgt brīvas tirdzniecības līgumu ar Koreju, ASEAN valstīm un Indiju ir vērtējams pozitīvi. Šiem nolīgumiem jābūt, cik vien iespējams, plašiem un tālejošiem, aptverot preces (ieskaitot beztarifu barjeras), pakalpojumus, ieguldījumus, intelektuālā īpašuma tiesības, tirdzniecības atvieglošanu, konkurences politiku, vides un ILO standartus. Būt apsverama arī SOLVIT modeļa iekļaušana minētajos nolīgumos.

3.2.

EESK uzskata, ka līdztekus tiešiem tirdzniecības līgumiem pastāv arī citas novatoriskas iespējas, lai risinātu praktisko darbību apgrūtinošās problēmas starpvalstu attiecībās, un šajā sakarā norāda uz Transatlantisko Ekonomikas padomi, kas izveidota pēc 30. aprīlī notikušās ES un ASV augstākā līmeņa sanāksmes. Minētās padomes pirmajā sanāksmē 9. novembrī veiksmīgi tika uzsākta problēmu risināšana, lai uzlabotu tirdzniecības un ieguldījumu nosacījumus valstī, kas ir ES nozīmīgākais sadarbības partneris ekonomikas jomā. Risināmie jautājumi ne vienmēr attiecas arī pārējiem tirdzniecības blokiem, un tādēļ arī šādi divpusēji darījumi ir tik svarīgi. (Zināms, ka abas puses kopš aprīļa ir panākušas ievērojamu progresu šķēršļu novēršanā tirdzniecības un ieguldījumu jomā, kā arī regulējošo noteikumu atvieglošanā.)

Līgumā skartie jautājumi un jomas:

ASV pieņemtie grāmatvedības standarti (GAAP): ASV biržu sarakstos iekļauto ES uzņēmumu finanšu pārskati, kas sagatavoti atbilstoši starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, turpmāk tiks atzīti arī ASV;

drošības uzlabošana un tirdzniecības atvieglojumi: plāns ES un ASV tirdzniecības partnerības programmu savstarpējai atzīšanai līdz 2009. gadam tiks īstenots vairākos posmos, kuros jāsasniedz noteikti rezultāti;

šķēršļu novēršana atļauju saņemšanai, lai tirgotu jaunus medikamentus reti sastopamu slimību ārstēšanai, vienojoties par vienotas formas datiem, kas jānorāda šādu zāļu nozīmēšanas gadījumā;

ES iecerētā likumdošanas iniciatīva, kas ļautu pacientiem saņemt informāciju par legālas izcelsmes farmaceitiskiem līdzekļiem;

Komisijas ierosinājums arī turpmāk atļaut tādu produktu importu uz ES, kuru marķējumā norādītas gan ASV lietotās, gan metriskās mērvienības. Šāds priekšlikums ļaus samazināt izmaksas transatlantiskajā tirdzniecībā;

līdz nākamajai padomes sanāksmei ASV Darba drošības un veselības pārvalde (OSHA) un attiecīgie Eiropas Komisijas dienesti apspriedīs panākto progresu elektropreču tirdzniecības atvieglošanas jomā saistībā ar procedūrām, lai novērtētu atbilstību drošības prasībām, un noteiks jomas, kurās iespējams panākt vienošanos nākamajā gadā;

ASV Federālā komunikāciju komisija (FCC) pārskatīs to produktu sarakstu, kas pakļauti obligātai trešās puses pārbaudei, lai tiktu atzīta piegādātāju sniegtā atbilstības deklarācija produktiem, kuru atbilstība attiecīgajiem standartiem ilgākā laika posmā nav radījusi šaubas;

sācies dialogs par finanšu tirgu regulēšanu, lai noteiktu, kā un kādās jomās iespējams panākt vērtspapīru savstarpējo atzīšanu, kā arī apzinātu citas iespējas pārrobežu tirdzniecības atvieglošanai finanšu pakalpojumu jomā. Darbs ir tikai nesen sācies, un saistībā ar ASV un ES augstākā līmeņa sanāksmēm notiks sadarbība ar ieinteresētajām pusēm, lai noteiktu citas prioritātes.

3.3.

Eiropas Savienībai jāpadziļina un jāpastiprina ekonomiskā sadarbība arī ar tādām kaimiņvalstīm kā Ukraina un Krievija. Krievijas pievienošanās PTO, ES un Krievijas kopīgā ekonomiskā telpa un ES un Krievijas jaunais pamatlīgums ir svarīgi posmi ceļā uz patiesu stratēģiskas nozīmes ekonomisko partnerību. Šai pastiprinātajai sadarbībai jāpalīdz sagatavoties turpmākajām sarunām par kopīgu ekonomisko telpu, kas veicinātu preču un pakalpojumu, kapitāla un cilvēku, zināšanu un tehnoloģiju brīvu apriti.

3.3.1.

Ar pievienošanos PTO nav iespējams atrisināt visus plašos jautājumus saistībā ar stratēģisku ekonomisko partnerību, tādēļ ES un Krievijas turpmākās ekonomiskās attiecības, cik iespējams, jāveido, izmantojot PTO un citas struktūras, lai radītu kopīgu ekonomisko telpu visā Eiropā. ES un Krievijai tomēr jāapliecina apņēmība risināt arī jautājumus, kas parasti netiek iekļauti brīvas tirdzniecības līgumos.

3.3.2.

ES un Krievijas nolīgumā cita starpā jāietver kopīgi noteikumi šādās jomās: valstu politika attiecībā uz pārrobežu ieguldījumiem, muitas nodokļu likvidēšana, beztarifu barjeru atcelšana, regulējuma konverģence, savstarpējā standartu atzīšana un atbilstības novērtējums, tirdzniecības un muitas procedūru atvieglošana, sadarbība konkurences jomā, pakalpojumu liberalizācija, publiskā iepirkuma procedūras, sanitārie un fitosanitārie noteikumi, intelektuālo īpašumtiesību aizsardzība, strīdu izšķiršana un starptautisko grāmatvedības standartu izmantošana. Piemēram, Eiropas Ekonomikas zonas līgumi ir šādi visaptveroši nolīgumi, kas regulē dažus no iepriekš minētajiem jautājumiem.

3.4.   Pētniecība un izstrāde un jauninājumi.

Veiksmīga vienotā tirgus darbība ir arī priekšnoteikums, lai uzlabotu Eiropas jaunināšanas spēju. Efektīvai vienotā tirgus darbībai ir vislielākais sviras efekts, un tā paver iespējas jauninātu preču, produktu un pakalpojumu izstrādei. MVU un lielo uzņēmumu klasteru, pētniecības institūtu, universitāšu un jaunā Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta pūliņi pētniecības un izstrādes jomā ir jākoordinē Eiropas līmenī. Tas ļaus visai Eiropas rūpniecībai sasniegt augstāku tehnoloģisko līmeni, kas atspoguļosies to ražotajos produktos un palīdzēs sasniegt kopīgo mērķi, proti, novērsīs ieguldījumu aizplūšanu no ES un pasaules mērogā palielinās rūpniecības konkurētspēju tādā jomā kā produkti un pakalpojumi ar augstāku pievienoto vērtību.

3.5.

Globalizācija ir paātrinājusi pārmaiņas tehnoloģiju un ideju jomā, mūsu darbā un dzīvesveidā. EESK vairākkārt ir atbalstījusi minēto mērķu izvirzīšanu un uzskata, ka Eiropai ir jāizmanto visas jaunrades un radošās spējas, lai tā varētu ietekmēt pasaulē notiekošās pārmaiņas, īpaši uzsverot Eiropas vērtības un kultūras daudzveidību.

3.6.   Pasākumi intelektuālā īpašuma aizsardzībai.

Eiropas centieni jauninājumu jomā ir jāatbalsta, radot atbilstošus nosacījumus, lai aizsargātu intelektuālo īpašumu, kurā ieguldīti būtiski finanšu līdzekļi un cilvēkkapitāls. Līdztekus citām iniciatīvām ES beidzot ir jāizveido vienots Kopienas patents. (9) Panākumi minētajā jomā ļaus nostiprināt ES produktu pozīcijas pasaules tirgū.

Būtiska nozīme ir arī tam, lai tiktu nodrošināta efektīva intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība un viltošanas un pirātisma apkarošana. Svarīgs nosacījums joprojām ir tiesiskā regulējuma izstrādes pabeigšana ES līmenī. Lai minēto problēmu risinātu pasaules mērogā, jāpadziļina starptautiskā sadarbība. Eiropas Komisijas dialogs ar Ķīnu, Krieviju un citiem reģioniem par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību ir lietderīgs instruments problēmas risināšanai, bet tam ir jāsniedz konkrēti rezultāti. Ierosinātais jaunais pretviltošanas tirdzniecības nolīgums arī ir solis pareizajā virzienā.

3.7.   Darba apstākļi.

Lai nodrošinātu Eiropas rūpniecībai godīgus konkurences apstākļus globālā mērogā, ES vismaz ir jāpanāk, lai citas valstis ievēro ILO noteiktos minimālos nodarbinātības standartus un citas starptautiskās konvencijas, kas attiecas uz individuālajām tiesībām, biedrošanās brīvību, tiesībām apvienoties organizācijās un slēgt darba koplīgumu, vienlīdzību, kā arī bērnu darba un piespiedu darba aizliegšanu.

3.8.   Ievesto produktu tirgus uzraudzība.

Nesenie ziņojumi par standartiem neatbilstošiem ievestiem produktiem, kas ir veselībai kaitīgi, uzskatāmi liecina, ka ES trūkst efektīvas tirgus aizsardzības. Tas ir vēl viens piemērs, kas liecina par negodīgu tirdzniecības noteikumu negatīvo ietekmi uz ES uzņēmumu konkurētspēju. Dalībvalstīm ir jāpastiprina tirgus uzraudzības pasākumi, pārbaudot, kā kvalitātes standartus ievērojuši ražotāji no valstīm, kas neietilpst ES, tādējādi izvirzot tiem tādas pašas prasības kā ES ražotājiem un aizsargājot ES patērētājus no standartiem neatbilstošiem un nedrošiem produktiem.

3.9.   Energoapgādes drošība — ES kopēja ārpolitika enerģētikas jomā.

Nesenie notikumi enerģētikas jomā lika ES valstīm saliedēties un izstrādāt stratēģisku enerģētikas politiku, kuras pamatā ir ES un citu valstu divpusēji nolīgumi, kas ir jānoslēdz, lai minētā nozare varētu plānot turpmākos ieguldījumus ES. Šāda politika palīdzēs arī nodrošināt ES patērētāju dzīves līmeni. ES dalībvalstīs būs jāmeklē citas energoapgādes iespējas, piemēram, atjaunojamie enerģijas avoti vai kodolenerģija (10), lai samazinātu atkarību no Krievijas un Tuvo Austrumu gāzes un naftas piegādēm (11). EESK aicina Komisiju nodrošināt, ka tās nesen publicētais dokumentu kopums enerģētikas un klimata pārmaiņu jomā (12) rada prognozējamu vidi, nav saistīts ar negatīvu ekonomisko ietekmi (jo īpaši uz energoietilpīgām nozarēm ES), veicina Eiropas vadošo tirgu attīstību minētajā jomā un ekoloģiskos jauninājumus.

3.10.   Vides jautājumi.

ES uzņēmumiem un darba ņēmējiem nedrīkst radīt nelabvēlīgākus apstākļus kā viņu konkurentiem no trešām valstīm vienkārši tādēļ, ka ES grib būt vadošā progresīvas ekoloģiskās prakses ieviesēja. Stratēģija, ar kuru saskaņā ES grib pārspēt citas valstis augstāku vides standartu sasniegšanas jomā, nav ekonomiski pamatota trīs iemeslu dēļ:

1.

ES viena pati nevar novērst globālo sasilšanu, un ES īstenoto pasākumu galīgā ietekme neapšaubāmi tiks mazināta, ja citas valstis neveiks pasākumus enerģijas izmantošanas un emisijas kontroles jomā;

2.

ES jāizvairās no pasākumiem, kas negatīvi ietekmē ES ražotāju konkurētspēju, jo uzņēmumiem būs jāpalielina pamatdarbības izmaksas, maksājot augstākus dabas resursu nodokļus, un samazināsies to konkurētspēja pasaules mērogā. Šādi pasākumi veicina arī ES vienotajam tirgum tik nozīmīgo ieguldījumu novirzīšanu uz citiem reģioniem;

3.

EESK nepārliecina arguments, ka augstāki vides standarti sekmēs jaunus pētījumus videi draudzīgu produktu jomā. Paiet ļoti ilgs laiks, pirms šādi produkti tiek izstrādāti un ieviesti tirgū. Pa to laiku pārējie ES ražotāji, kas ražo energoietilpīgas preces, var tikt izstumti no tirgus negodīgas konkurences rezultātā, ko rada ražotāji valstīs, kas nevēlas veikt pasākumus emisijas kontroles jomā.

3.10.1.

Risinājums ir šāds: ES nostājai starptautiskajās sarunās par globālo sasilšanu ir jābūt vienotai un konsekventai, kā arī ES ir jāvēršas pret valstīm, kas nevelta pietiekamu uzmanību vides jautājumu risināšanai. Ja ES pieņem lēmumu paaugstināt noteiktus vides standartus, bet citas valstis to nedara, tad ir jāapsver iespēja piemērot PTO noteikumiem atbilstošus ierobežojošus pasākumus attiecībā uz produktiem, kuru izcelsmes valstīs tiek pārkāpti vides noteikumi, tādējādi nodrošinot Eiropas ražotājiem godīgus konkurences apstākļus.

3.10.2.

Atklāta globāla tirdzniecības sistēma ir ES interesēs. Savulaik ES bija jāaizsargā tās pilsoņi, intereses un vērtības. Mūsdienās protekcionisms nav risinājums. ES ir pasaules vadošā tirdzniecības dalībniece un ieguldītāja, tādējādi tās atvērtība nodrošina ieguldījumu izmaksu samazināšanu rūpniecībā, zemākas cenas un plašākas izvēles iespējas patērētājiem, konkurences stimulus uzņēmējiem, kā arī jaunus ieguldījumus. Taču ir svarīgi, lai ES izmantotu savu ietekmi starptautiskajās sarunās, pieprasot atvērtību arī no citām valstīm: no politikas viedokļa atvērtība ir attaisnojama vienīgi tad, ja tā ir abpusēja.

3.10.3.

Komisijai jāpanāk, ka trešās valstis nodrošina ES preču eksportētājiem un ieguldītājiem samērīgu atvērtības līmeni un pamatnoteikumus, kas nemazina mūsu spēju aizsargāt savas intereses un nodrošināt augstu veselības, drošības, sociālo, vides un patērētāju tiesību aizsardzības līmeni ES.

4.   Plašākas nodarbinātības iespējas un ieguldījumi cilvēkkapitālā: vairāk un labāku darba vietu radīšana

4.1.

Globalizācija un tehnoloģiskās pārmaiņas var palielināt nevienlīdzību, radot plaisu starp prasmīgajiem un neprasmīgajiem darba ņēmējiem un starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm. Labākais risinājums ir palīdzēt katram iedzīvotājam un valstij pielāgoties, uzlabojot izglītības un apmācības kvalitāti un pieejamību visu vecumu cilvēkiem.

4.2.

EESK un sociālie partneri izteikuši viedokli par to, kā jāpilnveido elastdrošība, lai palīdzētu cilvēkiem straujāku ekonomisko pārmaiņu apstākļos veiksmīgāk atrast citu nodarbošanos.

4.3.

Nodarbinātības un sociālo lietu padomes (13) 5. decembrī pieņemtais kopīgu principu kopums elastdrošības jomā pavēra dalībvalstīm iespējas iekļaut elastdrošības jautājumu nacionālajās reformu programmās, lai ieviestu minēto principu ciešā sadarbībā ar valstu sociālajiem partneriem.

4.4.

EESK vēlētos, lai lielāka uzmanība tiktu pievērsta aktīvai politikai, kas veicinātu sociālo iekļautību un nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas tām grupām, kuras darba tirgū sastopas ar diskrimināciju: cilvēkiem, kuri ir vecāki par 50 gadiem, sievietēm, mazākumtautībām un skolu beidzējiem bez kvalifikācijas.

5.   Nestabilitāte pasaules finanšu tirgū

5.1.

ES pašlaik ir jūtama pasaules vērtspapīru un finanšu tirgū vērojamās krīzes ietekme. Monetārai savienība un ECB ātrajai reakcija šajā krīzes situācijā bija pozitīva ietekme. Pirmkārt, iepludinot lielu skaidras naudas daudzumu naudas tirgos, ECB izdevās mazināt uzticības krīzi banku nozarē, tādējādi samazinot risku, ka bankas varētu ieviest daudz stingrākus kreditēšanas noteikumus uzņēmumiem un mājsaimniecībām. Otrkārt, valūtas risku neesamība un valstīm raksturīgais zemais riska uzcenojuma līmenis ļāva ES valstīm ar trauslāku ekonomiku pārvarēt finanšu tirgus svārstības bez īpašiem satricinājumiem.

5.2.

Krīzei pasaules finanšu tirgū un ASV dolāra vērtības kritumam ir ietekme uz Eiropu, piemēram, ievērojami pieaugusi euro vērtība, jo ECB noteikusi pārāk augstu bāzes procentu likmi, un citās pasaules daļās tiek īstenota monetārā politika, kas savā būtībā pielīdzināma valūtas kursu devalvācijai konkurences nolūkos. Minētajiem procesiem būs nelabvēlīga ietekme uz ES ekonomiku un tās attīstību vidējā termiņā.

5.3.

Nesenie notikumi pasaules finanšu tirgos liecina par nepieciešamību pastiprināt uzraudzības noteikumus, uzlabot kontroles iestāžu un centrālo banku darbības koordināciju un saziņu, kā arī veicināt pārredzamību un informācijas sniegšanu.

Briselē, 2008. gada 12. martā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētājs

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  OV C 24, 31.1.2006., ziņotājs — Retureau kgs, pēc prezidentvalsts Lielbritānijas pieprasījuma.

(2)  OV C 93, 27.4.2007., ziņotājs — Cassidy kgs.

(3)  OV C 256, 27.10.2007., ziņotājs — Janson kgs.

Ekspertu grupas 2007. gada 20. aprīļa starpposma ziņojums: “Elastdrošība ir politikas stratēģija, lai vienlaikus un apzināti veicinātu, pirmkārt, darba tirgu, darba organizāciju un darba attiecību elastīgumu, bet otrkārt, drošību — gan nodarbinātības drošību, gan sociālo drošību. Elastdrošības stratēģijā ietvertie pamatprincipi liecina, ka elastīgums un drošība nav jāuzskata par pretstatiem, bet tos var padarīt savstarpēji atbalstošus. Elastīgu darba tirgu veicināšana un augsta drošības līmeņa nodrošināšana būs efektīva tikai tad, ja darba ņēmējiem ir līdzekļi, lai pielāgotos pārmaiņām, iesaistītos nodarbinātībā, saglabātu savu vietu darba tirgū un gūtu panākumus darba dzīvē. Tādēļ elastdrošības koncepcijā īpaši uzsvērta ne tikai aktīva darba tirgus politika un mūžizglītības un apmācības veicināšana, bet arī stabila sociālās drošības sistēma, lai nodrošinātu ienākumus un dotu iespēju cilvēkiem apvienot darbu un ģimenes dzīvi. Tādējādi tiks veicināta arī iespēju vienlīdzība un dzimumu līdztiesība.”

(4)  COM (2007) 581 galīgā redakcija, 3.10.2007.

(5)  Skatīt Komisijas sagatavoto dokumentu kopumu “Pārskats par vienoto tirgu”, kas pieņemts 2007. gada novembrī, COM(2007) 724 galīgā redakcija.

(6)  OV C 44, 16.2.2008., ziņotājs — Iozia kgs.

(7)  Sociālie partneri: ETUC/CES, CEEP, UEAPME un BUSINESSEUROPEKey challenges facing European labour markets: a joint analysis of European social partners” (“Galvenās problēmas, ar kurām saskaras Eiropas darba tirgi: Eiropas sociālo partneru kopīga analīze”), 2007. gada oktobris.

(8)  Skatīt 4. zemsvītras piezīmi.

(9)  Plašākai informācijai par Uzņēmējdarbības un rūpniecības ģenerāldirektorāta darbību intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā skatīt http://ec.europa.eu/enterprise/library/ee_online/art34_en.htm.

(10)  Dažas valstis paziņojušas, kā tās neatbalsta kodolenerģijas ražošanu, un neatļauj kodolelektrostaciju celtniecību savā teritorijā. Tomēr tās, piemēram, Itālija importē lielu daudzumu kodolenerģijas.

(11)  OV C 318, 23.12.2006., ziņotāja — Sirkeinen kdze.

(12)  Komisijas sagatavotais dokumentu kopums enerģētikas un klimata pārmaiņu jomā tika publicēts 2008. gada 23. janvārī. Skatīt http://ec.europa.eu/energy/climate_actions/index_en.htm.

(13)  Padomes paziņojums presei 16139/07, saite: http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/07/st16/st16139.en07.pdf


PIELIKUMS

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumam

Turpmāk minētais grozījums ieguva vairāk nekā ceturtdaļu balsu, taču tika noraidīts debatēs.

1.   2.4. punkts

Grozīt šādi

“Pateicoties euro, esam pasargāti no pašreizējām svārstībām finanšu tirgū, un tā stabilitāte ļauj mazināt ietekmi, ko rada cenu pieaugums pasaules pārtikas un enerģētikas tirgū, kas galvenokārt izskaidrojams ar spēcīgo pieprasījumu valstīs ar strauju ekonomikas attīstību. Euro vērtības strauja un ievērojama palielināšanās, ko sekmē pārāk augsta ECB noteiktā bāzes procentu likme, kā arī citās pasaules daļās īstenotā monetārā politika, kas savā būtībā līdzinās valūtas kursu devalvācijai konkurences nolūkos, apdraud ES labklājību.”

Pamatojums

Tik atklāta un skarba ECB politikas kritika, kas atzinuma tekstā pausta “precizējuma” formā, nav pieļaujama, kamēr EESK nav pieņēmusi tieši minētajam jautājumam veltītu atzinumu. Par bāzes procentu likmēm norit plašas debates, un autoritatīvu cilvēku paustie viedokļi šajā jautājumā ir atšķirīgi. Jāatceras, ka saskaņā ar Līgumu ECB uzdevums ir noteikt bāzes procentu likmi, tādējādi novēršot inflācijas draudus

2.   5.2. punkts

Grozīt šādi

“Krīzei pasaules finanšu tirgū un ASV dolāra vērtības kritumam ir ietekme uz Eiropu, piemēram, ievērojami pieaugusi euro vērtība, jo ECB noteikusi pārāk augstu bāzes procentu likmi, un citās pasaules daļās tiek īstenota monetārā politika, kas savā būtībā pielīdzināma valūtas kursu devalvācijai konkurences nolūkos. Minētajiem procesiem būs nelabvēlīga ietekme uz ES ekonomiku un tās attīstību vidējā termiņā.”

Pamatojums

Skatīt pamatojumu grozījumiem 2.4. punktā. Vēl vairāk — 2.4. punktā teikts, ka ECB politika “veicina”euro vērtības pieaugumu, savukārt 5.2. punktā norādīts, ka ECB politika “izraisījusi”euro vērtības pieaugumu. EESK nav jāpauž tik kategorisks viedoklis, kas nav attaisnojams arī no procesuālā viedokļa.

Balsojuma rezultāti

Par: 22 Pret: 29 Atturējās: 8