29.12.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 321/9


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

(2006/C 321/05)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Iebildumiem jānonāk Komisijā sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

Pieteikums reģistrācijai saskaņā ar 5. pantu un 17. panta 2. punktu

“CASTAGNA CUNEO”

EK Nr. IT/PGI/005/0342/20.04.2004

ACVN ( ) AĢIN (X)

Šis kopsavilkums ir sagatavots tikai informācijai. Lai iegūtu pilnīgas ziņas, interesenti ir aicināti iepazīties ar pilnīgu produkta specifikāciju, ko var saņemt 1. iedaļā norādītajās valsts iestādēs vai Eiropas Komisijas dienestos (1).

1.   Atbildīgais dienests dalībvalstī

Nosaukums:

Ministero delle politiche agricole e forestali

Adrese:

Via XX Settembre, n. 20

I-00187 Roma

Tālr.:

(39-06) 481 99 68

Fakss:

(39-06) 42 01 31 26

e-pasts:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Grupa

Nosaukums:

Società Asprofrut Società Consortile Cooperativa a r.l.

Adrese:

Via Caraglio, 16

I-12100 Cuneo

Tel.:

(39-0175) 28 23 11

Fakss:

e-pasts:

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

3.   Produkta veids

Grupa 1.6: augļi un dārzeņi, svaigi vai pārstrādāti

4.   Specifikācijās sniegtais apraksts (4. panta 2. punkta nosacījumu kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums: “Castagna Cuneo”

4.2.   Apraksts: Ar AĢIN “Castagna Cuneo” var apzīmēt tikai šādas “Castanea sativa” sugas ēdamo kastaņu šķirnes, izņemot starpsugu hibrīdus: Ciapastra, Tempuriva, Bracalla, Contessa, Pugnante, Sarvai d'Oca, Sarvai di Gurg, Sarvaschina, Siria, Rubiera, Marrubia, Gentile, Verdesa, Castagna della Madonna, Frattona, Gabiana, Rossastra, Crou, Garrone Rosso, Garrone Nero, Marrone di Chiusa Pesio, Spina Lunga.

Neraugoties uz to, ka tie pieder pie minētās sugas, pie izņēmumiem pieskaita arī tādus kastaņus, kuri auguši pamežos, jauktajos pamežos un dižmežos, kas veidojušies no veciem pamežiem.

AĢIN “Castagna Cuneo” kastaņiem ir raksturīga salda un maiga garša, kā arī kraukšķīgs epikarps, kas tos padara jo īpaši piemērotus patēriņam gan svaigā, gan pārstrādātā veidā.

Laižot tirdzniecībā svaigus kastaņus, tiem jābūt šādiem: perikarpa ārpuse no gaiši brūnas līdz tumši brūnai; sēklas nabiņa vai zīmīte vairāk vai mazāk plata lazdu riekstu (rudi pelēkā) krāsā, kas nekad nesniedzas līdz sānu malām; No knābīša uz visām pusēm atiet ribiņas; epikarpa krāsa var būt no dzeltenas līdz gaiši brūnai, konsistence — pamatā kraukšķīga; Sēklu krāsa — no baltas līdz krēmkrāsai; salda un maiga garša; izmērs: kilogramā ir ne vairāk kā 110 viensēklas augļu –kastaņu.

Augļu daudzums ar iekšējiem vai ārējiem bojājumiem (auglis ir ieplaisājis, tārpu sacaurumots, sapelējis, tārpains iekšpusē) nedrīkst pārsniegt 10 %.

Sausiem lobītiem kastaņiem jābūt veseliem, nebojātiem, salmu dzeltenā krāsā. Bojājumi (tārpu radīti caurumi, deformācija, ieplaisājumi, augļi ar augļapvalka paliekām, utt.) nav pieļaujami vairāk kā 10 % sauso augļu.

Šādā veidā iegūtā veselā sausā auglī mitrums nedrīkst pārsniegt 15 %.

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals: AĢIN “Castagna Cuneo” ražošanas apgabals ietver aptuveni 110 Cuneo provinces pašvaldības, kā noteikts ražošanas specifikācijā.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums: Jāpārrauga visi ražošanas procesa posmi, katrā no tiem reģistrējot ievestos un izvestos produktus. Šādā veidā un reģistrējot AĢIN “Castagna Cuneo” ražošanai piemērotas iekārtas, ražotājus un iesaiņotājus attiecīgajos sarakstos, kurus pārvalda kontroles iestāde, kā arī uzturot ražošanas un iepakošanas reģistru un ziņojot kontroles iestādei par saražoto produktu daudzumiem un visām iepakotajām un marķētajām produktu partijām pirms to laišanas tirdzniecībā, tiek garantēta produkta izsekojamība (no ražošanas sākuma posma līdz beigām). Visas personas, fiziskās vai juridiskās, attiecīgajos sarakstos pārbauda kontroles iestāde, kā noteikts produkta specifikācijā un attiecīgajā kontroles plānā.

4.5.   Ražošanas metode: Turklāt specifikācijā noteikts, ka kastaņām jāatrodas saulainās un no vēja pūsmām aizsargātās vietās. To audzēšanai ir aizliegts lietot mākslīgos mēslus un sintētiskos augu aizsardzības līdzekļus, izņemot tos, kuri atļauti bioloģiskajā lauksaimniecībā (Padomes Regula (EEK) Nr. 2092/91 un turpmākās regulas).

Audzējamo koku blīvums nedrīkst pārsniegt 150 kokus uz hektāru.

Augsnei jābūt brīvai no pārmērīgas zāles un krūmiem, ko panāk, katru gadu pirms ražas novākšanas nopļaujot zāli un novācot krūmus, papardes un augu atliekas, lai nodrošinātu vienmērīgu kastaņu novākšanu. Ir atļauts periodiski atgriezt kokiem zarus, lai pasargātu kokus no kaitēkļu uzbrukumiem.

Novākšanu var veikt ar rokām vai izmantojot tādus mehāniskus līdzekļus (ražas novākšanas mašīnas), kas nodrošina kastaņu novākšanu bez mehāniskiem bojājumiem.

Kastaņu novākšanas laiks sākas jau pirmajās septembra dienās un beidzas novembrī.

Svaigus kastaņus var uzglabāt, apstrādājot tos karstā ūdenī saskaņā ar pareizu tradicionālo metodi.

Ir atļauts izmantot “ārstējošo” metodi, 7 — 9 dienas mērcējot augļus ūdenī vides temperatūrā. Šāda metode ļauj iegūt izraisīt nelielu pienskābo rūgšanu, kas bez piedevu pievienošanas rada praktiski sterilu vidi, aizturot patogēno sēņu attīstību. Turklāt kastaņus ir atļauts uzglabāt, tos nomizojot un sasaldējot, ievērojot noteikumus par saldētiem produktiem.

Produkts “Castagna Cuneo — Secca” jāiegūst, izmantojot tradicionālo metodi, žāvējot kastaņus uz lēnas un nepārtrauktas uguns žāvētavās, kuras atrodas telpās galvenokārt ar mūra sienām. Kastaņus tajās izkārto uz žāvēšanas sieta (žāvēšanas iekārtā), zem kura ir krāsns vai siltummainis. Par kurināmo materiālu nedrīkst izmantot impregnētā koka atkritumus un ķīmiski apstrādāta koka atgriezumus. Žāvēšanas vidējais ilgums ir aptuveni 30 dienas.

Augļu šķirošana, kalibrēšana, uzglabāšana jāveic ražošanas specifikācijas 3. pantā noteiktajā ierobežotajā apgabalā.

4.6.   Saikne: Šā AĢIN pieteikumu reģistrācijai pamato ar neapšaubāmo reputāciju, kādu iemantojuši šo kastaņu augļi, kuru dabiskā dzīvotne jau kopš seniem laikiem ir šajā ražošanas apgabalā. Cuneo provincē pirmoreiz kastanis minēts ap XII gadsimta beigām, par ko liecina Pesio kartēziešu klostera arhīvi par zemesgabalu iegādi, kuros minēts, ka no 1173. līdz 1277. gadam piekto daļu no lauksaimniecībā izmantojamās zemes aizņēma tieši kastaņas. Cuneo provinces lauku ainavā XIX gadsimta sākumā līdz pat iekoptās zemes robežām lielas platības aizņēma kastaņas, kas vairumā bija sasniegušas dižkoku lielumu. Visā deviņpadsmitajā gadsimtā, tāpat kā iepriekš, kastaņa zemnieku dzīvē aizvien bija organizētās saimniekošanas centrā. Pateicoties kastaņai radās viena no nedaudzajām tirdzniecības iespējām kalnos; rudenī no Alpu un Apenīnu ciematiņiem ieradās zemnieki ar kastaņu maisiem. Visievērojamākais bija Cuneo tirgus, jo īpaši 11. novembrī San Martino gadatirgus laikā, kad kastaņi maksāja tikpat, cik visdārgākās vīnogas. Cuneo jau kopš XVI gadsimta bija ļoti aktīvs tirgus un laika gaitā kļuva par atzītu tirgu Eiropā; iekšējā un ārējā tirdzniecība turpināja zelt, pateicoties nepārtrauktam un pieaugošam pieprasījumam pēc Cuneo provincē audzētajiem kastaņiem. AĢIN “Castagna Cuneo” kastaņi nav slaveni tikai Eiropas tirgū, jo īpaši Francijā, Vācijā, Austrijā, Šveicē un Anglijā, bet tos augsti novērtē arī citās valstīs, piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs un Argentīnā.

Saistībā ar “Castagna di Cuneo” kastaņu popularitāti, jāmin arī daudzie kastaņu ražas novākšanas svētki un sanāksmes, kuras organizēja, lai izslavinātu šā AĢIN kastaņu kvalitāti, piemēram, Cuneo organizētā “Settimana del Castagno” (Kastaņu nedēļa), kurā labākie nozares tehniskie darbinieki un uzņēmēji apspriež dažādus ar šo kultūraugu saistītus dažādus problemātiskus jautājumus. Kādreiz būtiska loma bija gadskārtējiem ražas svētkiem “Sagra del Marrone” di Chiusa di Pesio, kam īpašu uzmanību veltīja pat vietējās avīzes, kuras nekad nelaida garām iespēju publicēt pārskatus par šo pasākumu; šo ražas svētku panākumi bija tik lieli, ka diezgan ātrā laikā tos pārcēla uz Cuneo, kur svinības rīkoja ar plašu vērienu, ietverot dažāda veida pasākumus, jo īpaši svarīgu lomu piešķirot kastaņu izstādēm. Taču visvecākie un vispopulārākie ir pēdējie rudens svētki pirms ziemas sākuma “Fiera fredda di San Dalmazzo”, kura 430 gadu ilgā vēsture simbolizē ciešo saikni starp izcelsmes apgabalu, tā iedzīvotājiem un viņu audzētajiem kastaņiem.

Arī Cuneo provinces plašais ēdienu recepšu klāsts, kur nedalīti valda Cuneo kastaņi, liecina par nozīmīgo vietu, kādu šajā izcelsmes apgabalā tradicionāli ieņem kastaņa. Līdzās svaiga produkta tirdzniecībai kastaņus izmanto neskaitāmu ēdienu pagatavošanai, sākot ar pašiem vienkāršākajiem zemnieku ēdieniem, beidzot ar visizsmalcinātākajām receptēm. Līdzās vārītiem vai grauzdētiem kastaņiem vai “mundaj”, kas bija svētku un jautrības simbols nakts svinībās, atradās vieta arī “marron glacé” (kastaņi pūdercukurā), šokolādes ruletei kastaņiem, vai arī sāļajiem ēdieniem, piemēram, cūkgaļas vai stirnas cepetim ar kastaņiem.

4.7.   Kontroles iestāde:

Nosaukums:

Istituto Nord-Ovest Qualità Soc. Coop. a r.l.

Adrese:

Piazza Carlo Alberto Grosso, n. 82

Moretta (CN)

Tel.:

(39-0172) 91 13 23

Fakss:

(39-0172) 91 13 20

e-pasts:

inoq@isiline.it

4.8.   Marķējums: AĢIN “Castagna Cuneo” kastaņus svaigā veidā var laist tirdzniecībā, lietojot šādu veidu iepakojumu:

dažāda materiāla maisiņus un maisus, iesverot tajos kastaņus pa 0,10 kg līdz 30 kg, galvenokārt pa: 0,10 kg, 0,25 kg, 0,5 kg, 1 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg, 25 kg, 30 kg;

koka vai plastmasas kastes, kuru izmērs ir 30 x 50 cm un 40 x 60 cm;

džutas maisus, iesverot tajos kastaņus pa 5 kg līdz 100 kg (5 kg, 10 kg, 25 kg, 30 kg, 50 kg, 100 kg);

AĢIN “Castagna Cuneo” kastaņus, kas pie patērētāja nonāk sausā veidā, var laist tirdzniecībā, lietojot šādu veidu iepakojumu:

dažāda materiāla maisiņus un maisus, iesverot tajos kastaņus pa 0,10 līdz 30 kg, galvenokārt pa: 0,10 kg, 0,25 kg, 0,5 kg, 1 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg, 25 kg, 30 kg

Jebkurā gadījumā produktu var laist tirdzniecībā tikai tad, kad tas ir iepriekš iesaiņots vai tiek iesaiņots tirdzniecības laikā.

Uz iesaiņojuma vai iepakojuma etiķetes skaidriem un neizdzēšamiem burtiem jānorāda aizsargātās ģeogrāfiskās izcelsmes norāde “Castagna Cuneo”, kas stipri atšķirtos no citiem uzrakstiem, turpat blakus uzdrukājot uzrakstu “Aizsargāta Ģeogrāfiskās Izcelsmes Norāde”.

Uz iesaiņojumiem vidēji lieliem drukātiem burtiem īpaši jānorāda “Castagna Cuneo” vai “Castagna Cuneo” — Secca, turpat blakus uzdrukājot uzrakstu “Aizsargāta Ģeogrāfiskās Izcelsmes Norāde”.

Tajā pašā redzes laukā jābūt norādītam iesaiņotāja vārdam, uzņēmuma nosaukumam un adresei, kā arī izcelsmes bruto svaram.

Nosaukumu “Aizsargāta Ģeogrāfiskās Izcelsmes Norāde” citā vietā uz konteinera vai etiķetes var atkārtoti norādīt arī akronīma “AĢIN” veidā.

Attēlojot Aizsargātās Ģeogrāfiskās Izcelsmes Norādi, ir atļauts lietot grafiskas norādes un/vai simbolus, kuri attiecas uz nosaukumiem, kolektīviem zīmoliem vai individuāliem uzņēmuma zīmoliem, ja tie nav cildinoši vai nemaldina pircēju.

Logotipa apraksts

Logotipu veidojošie elementi atveido kastaņa siluetu, kas ir nedaudz noliekts pa labi. Kastaņa kreiso sānu iezīmē uzraksts “castagna” unikāliem kaligrāfiskiem burtiem, bet labo sānu veido ar roku rakstīta grafiska zīme — ātra un izlēmīga otas triepiena imitējums. Marķējumu papildina kastaņa apakšdaļā novietota kastaņlapa, uz kuras unikāliem kaligrāfiskiem burtiem baltā krāsā uzrakstīts “Cuneo”. Apakšā pa kreisi attēlots uzraksts AĢIN, izmantojot “Frutiger light” šriftu.

Produktus, kuru sagatavošanai izmanto AĢIN“Castagna Cuneo” kastaņus, arī pēc apstrādes un pārstrādes procesiem var laist tirdzniecībā iesaiņojumos, uz kuriem ir minētā atsauce bez Kopienas logotipa ar nosacījumu, ka aizsargātās ģeogrāfiskās izcelsmes produkts, kas attiecīgi sertificēts, ir vienīgā atbilstīgās produktu grupas sastāvdaļa; un ka intelektuālā īpašuma tiesību turētāji, kam šīs tiesības piešķirtas, reģistrējot vietas nosaukumu AĢIN, un kas apvienojušies AĢIN aizsardzības asociācijā, kuru atzinusi Lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrija, ir pilnvarojuši aizsargātās ģeogrāfiskās izcelsmes produkta zīmes lietotājus. Šī asociācija arī reģistrē šos lietotājus īpašos reģistros un uzrauga pareizu aizsargātā vietas nosaukuma izmantošanu.

Ja atzīta asociācija nepastāv, iepriekš minētos uzdevumus veic Lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrija kā valsts iestāde, kas atbildīga par Regulas (EK) Nr. 510/2006 īstenošanu.

4.9.   Valsts prasības: —


(1)  Eiropas Komisija, Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts, Lauksaimniecības produktu kvalitātes politikas nodaļa, B-1049, Brisele.