24.6.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 148/12


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

(2006/C 148/04)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Iebildumiem jānonāk Komisijā sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

Pieteikums reģistrācijai saskaņā ar 5. pantu un 17. panta 2. punktu

“STAFFORDSHIRE CHEESE”

EK Nr.: UK/0354/26.7.2004.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

Šis kopsavilkums ir sagatavots tikai informācijai. Lai iegūtu pilnīgas ziņas, interesenti ir aicināti iepazīties ar pilnīgu produkta specifikāciju, ko var saņemt vai nu 1. iedaļā norādītajās valsts iestādēs, vai Eiropas Komisijas dienestos (1).

1.   Atbildīgais dienests dalībvalstī

Nosaukums:

Department for Environment, Food and Rural Affairs

Food Chain, Marketing and Competitiveness Division

Adrese:

Area 4 C, 4th Floor

Nobel House

17 Smith Square

London, SWIP 3JR

United Kingdom

Tālr.:

0207 238 6075

Fakss:

0207 238 5728

E-pasts:

Funda.Lancaster@defra.gsi.gov.uk

2.   Grupa

Nosaukums:

The Staffordshire Cheese Company

Adrese:

Glenmore House

55 Rose Bank

Leek

Staffordshire ST13 6AG

United Kingdom

Tālr.:

01538 399733

Fakss:

01538 399985

E-pasts:

JKnox1066@aol.com

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( X )

3.   Produkta veids

Grupa 1.3. — Siers

4.   Specifikācijās sniegtais apraksts (4. panta 2. punkta nosacījumu kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums: “Staffordshire Cheese”

4.2.   Apraksts: Staffordshire Cheese (Stafordšīras sieru) ražo no Stafordšīras lauku saimniecībās audzētu govju piena. Tam ir maiga, nedaudz drupana konsistence, atkarībā no nogatavināšanas ilguma tas var būt ciets vai pusciets, gaišā krēmkrāsā, tā garša atgādina svaigu krējumu un pienu, un tauku saturs ir no 30-35 %, tauku saturam sausnā sasniedzot 48-51 %. Siera ritulis ir cilindriskas formas, sver 8-10 kg, un to pārdod, iesietu audumā.

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals: Stafordšīras grāfiste Anglijā.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums: Siera ražošanā izmantoto pienu un krējumu var iepirkt no jebkuras lauku saimniecības Stafordšīrā. Pašlaik to iepērk no septiņām Stafordšīras grāfistes saimniecībām, kas atrodas netālu no pienotavas, kurā ražo sieru. Autocisternas, kurās savāc pienu un krējumu, brauc pa īpašu savākšanas maršrutu, un tās ir aprīkotas ar datoru, kurā reģistrē datus par saimniecību, piena daudzumu, piena temperatūru un savākšanas datumu. Ražotājs siera ražošanas dokumentēšanai izmanto Dairy Farmers of Britain reģistru (DFB — liels piena lopkopju kooperatīvs, kas piegādā pienu Stafordšīras siera ražošanai). Reģistrs ietver pavadzīmi, pēc kuras var noteikt saimniecību, kas piegādājusi pienu, un izsekot ražošanas gaitai līdz pat gatavajam, noslogotajam sieram nogatavināšanas telpā. Kad pienu autocisternā piegādā Staffordshire Cheese Company, ar transportlīdzeklī esošo datoru sagatavo pavadzīmi, kurā norādīts piena daudzums, autocisternas maršruta numurs, piena temperatūra un piegādes datums. Kooperatīvam ir centralizēta datorsistēma — “Core milk system”, kurā no visām piena savākšanas autocisternām katru dienu lejupielādē informāciju, tostarp datus par autocisternas maršrutu, piena savākšanas punktiem un savāktā piena ķīmiskajām un bakterioloģiskajām analīzēm.

Pārtikas standartu aģentūras (Food Standards Agency) pārtikas nekaitīguma uzskaites žurnālā tiek oficiāli dokumentēta pārtikas nekaitīguma vadības sistēma. Tā aptver gan kvalitātes garantijas, ko sniedz siera ražošanā izmantoto izejvielu piegādātāji, gan arī siera izsekojamību pēc tam, kad tas izvests no ražotnes. Ja sieru pārdod rituļos, tad izgatavošanas datumu norāda faktūrrēķinā, ja to pārdod, sagrieztu gabalos, tad uz etiķetes norāda iepakošanas datumu, pēc kura ražošanas reģistrā var iegūt ziņas par izgatavošanu. To panāk, veicot partiju un krājumu uzskaiti, glabājot pārdošanas faktūrrēķinus un apkopojot klientu datus.

4.5.   Ražošanas metode: Svaigu, neapstrādātu pienu no Stafordšīras grāfistes lauku saimniecībām vienu nakti tur vēsumā 0-5 °C temperatūrā. Otrajā dienā pienam pievieno Stafordšīras krējumu (arī tas iegūts minētās grāfistes lauku saimniecībās) un maisa aptuveni 15 minūtes. Piena un krējuma maisījumu 15-20 sekundes pasterizē 72-75,5 °C temperatūrā. Pēc tam maisījumu iesūknē siera tvertnē un ļauj atdzist līdz 32,5-35 °C temperatūrai. Kad sasniegta 28 °C temperatūra, pienam pievieno 0,2-0,4 % ierauga kultūru maisījuma, kas satur lactococcus lactis subsp. cremoris, lactocuccus lactis subsp. Lactis un lactocuccus lactis subsp. Diocetylactis celmus, lai panāktu skābes veidošanos un raksturīgo garšu.

Pēc nogatavināšanas 32,5 °C temperatūrā, kas ilgst 60-75 minūtes, 31-33 °C temperatūrā pievieno recināšanas fermentu. Sarecēšana recināšanas fermenta iedarbībā ilgst 45-50 minūtes, un pirms sagriešanas to manuāli pārbauda.

Rūgušpiena biezmasa tad būs stingra ar gludu dalījuma vietu. Pēc 35-45 minūtēm rūgušpiena biezmasu sagriež ar vertikāli novietotu nazi, virzot to tvertnes garenvirzienā un šķērsvirzienā, pēc tam tādā pašā veidā biezmasu sagriež ar horizontāli novietotu nazi. Tas ilgst 20 minūtes.

Pēc tam rūgušpiena biezmasu 30-32 °C temperatūrā maisa 40 minūtes. Tad to nostādina, un caur sietu tvertnes galā 35 minūtes notecina sūkalas. Pēc sūkalu notecināšanas skābums būs 0,29 % pienskābes. Pēc tam rūgušpiena biezmasu ik pēc 15 minūtēm apmaisa, šis process ilgst 45 minūtes. Pēc pirmās apmaisīšanas skābums ir 0,39 %, pēc otrās — 0,45 %, un pēc pēdējās — 0,53 % pienskābes.

Pēc tam rūgušpiena biezmasu maisa nerūsējošā tērauda smalcinātājā. Smalcināšanas laikā rūgušpiena biezmasai pievieno 2,5 % sāls. Sāli iemaisa, apmaisot biezmasu ar pārtikas plastmasas lāpstu vienreiz un ar rokām — trīs reizes. Biezmasu apmaisa tikai četras reizes, jo papildu maisīšana padarītu to sausu.

Siera biezmasu, kam pievienota sāls, ar rokām iepilda ar muslīna audumu izklātās nerūsējošā tērauda veidnēs. Audumam ir iešūta apļveida pamatne, un veidnes ir īpaši izgatavotas sūkalu novadīšanai un siera formēšanai. Tad sieru uz vienu nakti 21-25 °C temperatūrā noslogo, uzliekot slogu 2 mārciņas uz kvadrātcollu. Pēc slogošanas audums gludi pārklāj siera virsmu. Siera rituļus uzglabā plauktos 7-10 °C temperatūrā, pirmajā nedēļā apgrozot tos katru dienu un pēc tam — vienreiz nedēļā. Maigais siers nogatavojas 2-4 nedēļās, bet nogatavināšana var ilgt arī līdz 12 mēnešiem.

4.6.   Saikne: Siera izcelsme ir saistīta ar cisterciešu mūkiem, kuri 13. gadsimtā apmetās Līkā, Stafordšīrā. Šie mūki aizvadīja dzīvi lūdzoties, apgūstot zinības un strādājot. Mūki paši apgādāja sevi ar visu nepieciešamo, viņi bija gan lauksaimnieki, podnieki, maiznieki un aldari, gan siera meistari un grāmatu iespiedēji. Līdz ar viņiem reģionā ienāca arī siera gatavošanas prasme. Stafordšīras sieru turpināja ražot līdz Otrā pasaules kara sākumam, kad Piena tirdzniecības padomes ieviestā centralizētās piena savākšanas politika pielika punktu daudzu reģionālo siera šķirņu ražošanai Anglijā. Tādēļ šo pieteikumu var uzskatīt par šīs tradicionālās siera šķirnes atdzimšanu (ko nodrošina kvalificēti siera meistari, sadarbojoties ar vietējiem lauksaimniekiem), jo tās, līdzīgi kā daudzu citu siera šķirņu, ražošana tika pārtraukta kara laika pārtikas apgādes politikas dēļ. Siers pamazām nostiprina savu reputāciju mazumtirgotāju un patērētāju vidū.

Stafordšīras grāfistē ir silts, mitrs, rietumu grāfistēm raksturīgs klimats. Tajā dominē karbona kaļķakmens iegulas, kas nodrošina leknas ganības, kurās govis dod treknu pienu, kas savukārt piešķir sieram tā raksturīgās īpašības. Augsnes dabiskās īpašības ir piemērotas, lai tajās augtu zālaugi ar smalkiem stiebriem (kaimiņu grāfistēs Češīrā un Derbišīrā ir lielāks nokrišņu daudzums un augstāka temperatūra nekā Stafordšīrā). Zāles īpašības ir būtiskas, lai nodrošinātu Stafordšīras sieram piemītošās īpašības. Visu pienu un krējumu, ko izmanto Stafordšīras siera ražošanai, iegūst no govīm, kas ganās šajās ganībās. Ziemā govis galvenokārt baro ar skābbarību, kas gatavota no Stafordšīras augsnē augušas zāles un kukurūzas, piebarojot ar nelielu daudzumu koncentrētās lopbarības, lai barībā paaugstinātu proteīnu daudzumu.

Stafordšīra robežojas ar Češīru un Derbišīru. Češīrā, salīdzinot ar Stafordšīru, ir lielāks nokrišņu daudzums un augstāka temperatūra. Tās teritorijā augsnē ir liels akmeņsāls un dažādu sāļu šķīduma saturs, kas ir būtiska atšķirība salīdzinājumā ar karbona kaļķakmens iegulām Stafordšīrā. Galvenā Češīras grāfistē ražotā siera šķirne ir Češīras siers, kam ir augsts skābes saturs un kas ir ļoti drupans.

Otra Stafordšīrai tuvākā grāfiste ir Derbišīra, kurā ražo Stiltonas un Derbijas sierus, un minētie sieri ļoti atšķiras no Stafordšīras siera; Stiltonas siers — tādēļ, ka tam pievieno Rocquforti pelējuma sēnīti, un Derbijas siers — mīkstās konsistences dēļ, kas drīzāk atgādina Čedaras siera paveidu.

Stafordšīras siers atšķiras no citām apkārtējās grāfistēs ražotām siera šķirnēm tādēļ, ka ievērojami atšķiras govju barība, izmantoto ierauga kultūru maisījums, kā arī audumā iesietā siera izmērs, tādējādi tiek panākta īpaša rituļa forma un gatavā produkta konsistence. Siers pamazām atkal atgūst savu reputāciju patērētāju un mazumtirgotāju vidū. To pārdod zemnieku tirgos, lauku saimniecību veikalos, vietējos delikatešu veikalos, kā arī pieņemot pasūtījumus piegādei pa pastu.

4.7.   Kontroles iestāde:

Nosaukums:

Staffordshire County Council Trading Standards Service

Adrese:

24 Horninglow Street

Burton on Trent

Staffordshire DE14 1PG

United Kingdom

Tālr.:

Fakss:

E-pasts:

Kontroles iestāde ir oficiāla valsts iestāde, kas darbojas atbilstīgi EN 45011 standarta principiem.

4.8.   Marķējums: Tirdzniecības vietā un uz visiem produkta iepakojumiem jālieto apstiprinātais ACVN simbols.

4.9.   Valsts prasības: —


(1)  Eiropas Komisija, Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts, Lauksaimniecības produktu kvalitātes politikas nodaļa, B-1049 Brisele.