8.7.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 183/12


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2022/1172

(2022. gada 4. maijs),

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 papildina attiecībā uz kopējā lauksaimniecības politikā integrēto administrācijas un kontroles sistēmu un ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 (2021. gada 2. decembris) par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1306/2013 (1), un jo īpaši tās 74. pantu, 85. panta 7. punktu un 105. pantu,

tā kā:

(1)

Regula (ES) 2021/2116 nosaka pamatnoteikumus, kas cita starpā attiecas uz integrēto administrācijas un kontroles sistēmu (“integrētā sistēma”) un ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu. Lai nodrošinātu jaunā tiesiskā regulējuma raitu darbību, ir jāpieņem daži noteikumi, ar kuriem papildina attiecīgo jomu noteikumus, kas noteikti minētajā regulā.

(2)

Noteikumiem par integrēto sistēmu un par to, kā piemēro un aprēķina ar nosacījumu sistēmu saistītus administratīvos sodus, būtu jānodrošina iedarbīga to noteikumu kontroles sistēma, kuri dalībvalstīm un labuma guvējiem jāpiemēro kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) satvarā, un tāpēc šie noteikumi būtu jānosaka vienā deleģētajā aktā. Jaunajiem noteikumiem būtu jāaizstāj relevantie Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 640/2014 (2) noteikumi.

(3)

Jo īpaši būtu jāparedz noteikumi, kas dažus nebūtiskus Regulas (ES) 2021/2116 elementus papildina attiecībā uz minētās regulas 65. pantā paredzētās integrētās sistēmas darbību, noteikumi par minētās regulas 68. panta 3. punktā, 69. panta 6. punktā un 70. panta 2. punktā paredzētajiem kvalitātes novērtējumiem, noteikumi par minētās regulas 68. pantā paredzēto lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmu un detalizēti noteikumi par minētās regulas 85. pantā paredzēto ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu.

(4)

Lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmai ir jānodrošina noderīga, visaptveroša un uzticama informācija, kas ir relevanta ziņošanai par politikas sniegumu, un tādā veidā jāveicina platībatkarīgo intervenču rezultatīva īstenošana, kā arī jāpalīdz labuma guvējiem iesniegt pareizus atbalsta pieteikumus. Lai nodrošinātu šo mērķu sasniegšanu, ir vajadzīgi noteikumi, ar ko skaidri nosaka tehniskās prasības, kuras dalībvalstīm jāievēro, un kārtību, kā jāstrukturē un jāatjaunina pieejamā informācija.

(5)

Lai dalībvalstis varētu proaktīvi konstatēt integrētās sistēmas iespējamās nepilnības un vajadzības gadījumā veikt attiecīgas korektīvas darbības, būtu jāparedz noteikumi par lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmas, ģeotelpisko pieteikumu sistēmas un platību uzraudzības sistēmas ikgadējo kvalitātes novērtējumu. Pieredze, kas gūta saistībā ar lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmas kvalitātes novērtēšanu saskaņā ar Deleģēto regulu (ES) Nr. 640/2014, liecina, ka ļoti noderīgi ir Komisijas izstrādāti tehniskie norādījumi. Šādi tehniskie norādījumi palīdz dalībvalstīm novērtējumu veikšanā izmantot pielāgotu metodiku. Ņemot vērā to, cik svarīgi kvalitātes novērtējumi ir pienācīgi funkcionējošai integrētai sistēmai, kas nodrošina uzticamus un verificējamus datus gada snieguma ziņojumu sagatavošanas vajadzībām, Komisijai līdzīgā veidā būtu jāpalīdz dalībvalstīm veikt Regulā (ES) 2021/2116 paredzētos kvalitātes novērtējumus.

(6)

Kvalitātes novērtējumos jānovērtē, vai integrētā sistēma sasniedz savu mērķi nodrošināt uzticamu un visaptverošu informāciju, kas ir gada snieguma ziņošanai relevanta, kā prasīts Regulas (ES) 2021/2116 66. panta 2. punktā, jo īpaši hektāru pareizu skaitu, kas vajadzīgs platībatkarīgo intervenču izlaides rādītājiem, un platību pareizu īpatsvaru, kas vajadzīgs šo intervenču rezultātu rādītājiem. Tas nozīmē, ka relevantie platību uzraudzības sistēmas un ģeotelpisko pieteikumu sistēmas kvalitātes novērtējuma rezultāti būtu jākombinē, lai ietekme, kas radusies sakarā ar platībām, kur gan pieļautas mērījumu kļūdas, gan pieņemti nepareizi lēmumi par attiecināmības nosacījumiem, netiktu novērtēta par augstu. Deklarētās platības verifikācijai, ko veic ģeotelpisko pieteikumu sistēmas kvalitātes novērtējuma gaitā, tālab būtu jābalstās uz to pašu zemes nogabalu izlasi, kas izmantota platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtējumā.

(7)

Turklāt ar platību uzraudzības sistēmu saistītajam kvalitātes novērtējumam jānodrošina, ka rezultāti ir salīdzināmi starp dalībvalstīm neatkarīgi no iespējamības, ka platību uzraudzības sistēmas pilnīga ieviešana varētu tikt atlikta. Tāpēc šim kvalitātes novērtējumam būtu jāaptver visas platībatkarīgās intervences un relevantie attiecināmības nosacījumi neatkarīgi no dalībvalsts lēmuma pilnībā funkcionējošu platību uzraudzības sistēmu ieviest tikai no 2024. gada 1. janvāra, kā minēts Regulas (ES) 2021/2116 70. panta 1. punktā. Platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtējumam būtu jāsniedz diagnostiska informācija gan intervenču līmenī, gan attiecināmības nosacījumu līmenī, un uz šīs informācijas pamata dalībvalstīm vajadzības gadījumā būtu jāveic atbilstošas korektīvās darbības.

(8)

Lai nodrošinātu skaidrību un izveidotu saskaņotu pamatu ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu aprēķināšanai un piemērošanai, ir jānosaka kopīgas definīcijas un vispārējie principi, kas attiecas uz neatbilstību.

(9)

Regula (ES) 2021/2116 paredz, ka ar nosacījumu sistēmu saistītie administratīvie sodi jānosaka, ņemot vērā proporcionalitātes principu. Tāpēc finansējuma samazinājumi un no finansējuma izslēdzamās summas būtu jānosaka atkarībā no neatbilstības smaguma, un tīšas neatbilstības gadījumā labuma guvējs būtu pat pilnībā jāizslēdz no jebkādu tās pašas regulas 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētu maksājumu un atbalsta saņemšanas. Lai labuma guvējiem nodrošinātu juridisko noteiktību, būtu jānosaka administratīvo sodu piemērošanas termiņš.

(10)

Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 1. punkts noteic, ka ar nosacījumu sistēmu saistīts administratīvais sods jāaprēķina, pamatojoties uz maksājumiem, kas attiecīgajam labuma guvējam piešķirti vai piešķirami saistībā ar atbalsta pieteikumiem vai maksājumu pieprasījumiem, kuri iesniegti vai tiks iesniegti kalendārajā gadā, kurā neatbilstība pieļauta. Tāpēc, lai nodrošinātu saikni starp lauksaimnieka rīcību un sodu un garantētu vienlīdzīgu attieksmi pret lauksaimniekiem, ir lietderīgi paredzēt, ka tad, ja viena un tā pati neatbilstība pastāvīgi atkārtojas vairāku kalendāro gadu garumā, administratīvais sods jāpiemēro un jāaprēķina par katru kalendāro gadu, kurā var konstatēt, ka neatbilstība pieļauta.

(11)

Lai garantētu, ka administratīvos sodus var rezultatīvi piemērot un uzlikt, ir lietderīgi paredzēt, ka tad, ja konstatējuma kalendārajā gadā sods pārsniedz labuma guvējam piešķirto vai piešķiramo maksājumu kopsummu vai ja labuma guvējs atbalsta pieteikumu neiesniedz, sods ir jāpiemēro vai jāuzliek atgūšanas ceļā.

(12)

Neatkarīgi no tā, vai neatbilstība ir konstatēta, izmantojot platību uzraudzības sistēmu vai citus līdzekļus, atbilstīgi Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 3. punktam administratīvos sodus nepiemēro gadījumos, kad netīšai neatbilstībai nav seku vai ir tikai sekas, kas ir attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanai nenozīmīgas. Neatbilstības, kurām nav seku vai ir tikai sekas, kas ir attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanai nenozīmīgas, ir nebūtiskas, tāpēc, tiecoties samazināt administratīvo slogu, šādas neatbilstības nebūtu jāņem vērā, kad nosaka neatbilstības atkārtošanos vai pastāvīgumu.

(13)

Atbilstīgi Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 4. punktam, ja dalībvalsts neatbilstības gadījumu konstatēšanai izmanto platību uzraudzības sistēmu, tā var nolemt piemērot mazāku procentuālo samazinājumu. Ir lietderīgi noteikt minimālo procentuālo samazinājumu.

(14)

Būtu jāparedz noteikumi par to, kā aprēķina administratīvos sodus par vairākām neatbilstībām, kas pieļautas vienā kalendārajā gadā.

(15)

Lai nodrošinātu raitu pāreju no Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1306/2013 (3) paredzētās kārtības, tiek uzskatīts par lietderīgu noteikt pārejas noteikumus par Regulas (ES) 2021/2116 104. panta 1. punkta otrās daļas a) apakšpunkta iv) punkta piemērošanu, lai tādā veidā izvairītos no pārmērīgām administratīvām izmaksām un sloga, kas saistīts ar nosacījumu sistēmas un savstarpējās atbilstības pārbaudēm, kuras piemēro labuma guvējiem, kas saņem platībatkarīgos maksājumus gan saskaņā ar KLP stratēģisko plānu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2021/2115 (4), gan saskaņā ar lauku attīstības programmu, ko līdz 2025. gada 31. decembrim īsteno atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 1305/2013 (5). Šajā nolūkā būtu jāuzskata, ka nosacījumu sistēmas pārbaudes, kas saistītas ar platībām, ietver arī Regulas (ES) Nr. 1306/2013 96. pantā minētās savstarpējās atbilstības pārbaudes. To pamato fakts, ka platībatkarīgajiem maksājumiem piemērojamie nosacījumu sistēmas noteikumi gan attiecībā uz pienākumiem, gan sodiem kopumā ir stingrāki nekā savstarpējās atbilstības noteikumi. Tāpēc var pieņemt: ja labuma guvējs izpilda nosacījumu sistēmas noteikumos paredzētos pienākumus, savstarpējās atbilstības noteikumi ir izpildīti. Tomēr tad, ja nosacījumu sistēmas pārbaudēs tiek konstatētas neatbilstības, dalībvalsts vairs nevar pieņemt, ka savstarpējās atbilstības noteikumi ir izpildīti, un tāpēc tai būtu jāveic pārbaudes, kas minētas Regulas (ES) Nr. 1306/2013 96. pantā, un šajā sakarā jāpiemēro noteikumi par administratīvo sodu aprēķināšanu un piemērošanu saskaņā ar minētās regulas noteikumiem.

(16)

Skaidrības un juridiskās noteiktības labad Deleģētā regula (ES) Nr. 640/2014 būtu jāatceļ. Tomēr minēto regulu būtu jāturpina piemērot tiešo maksājumu atbalsta pieteikumiem, kas iesniegti pirms 2023. gada 1. janvāra, maksājuma pieprasījumiem, kas saistīti ar atbalsta pasākumiem, kurus īsteno saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1305/2013, un kontroles sistēmai un administratīvajiem sodiem, kas saistīti ar savstarpējās atbilstības noteikumiem.

(17)

Ņemot vērā Regulas (ES) 2021/2116 104. panta 1. punkta otro daļu un 106. pantu, šī regula būtu jāpiemēro intervencēm, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk un tiek īstenotas saskaņā ar Regulu (ES) 2021/2115.

(18)

Visbeidzot, ņemot vērā 2016. gada 13. aprīļa Iestāžu nolīguma par labāku likumdošanas procesu 31. punktu, Komisija uzskata, ka pastāv būtiska saistība starp Regulā (ES) 2021/2116 paredzētajām pilnvarām, kas attiecas uz noteikumiem par integrēto sistēmu un uz to administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu, kas saistīti ar nosacījumu sistēmu, un ka starp tiem pastāv savstarpēja saikne. Tāpēc ir lietderīgi minētos noteikumus noteikt vienā un tajā pašā deleģētajā aktā,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

I NODAĻA

DARBĪBAS JOMA

1. pants

Darbības joma

Šī regula nosaka noteikumus, kas papildina dažus nebūtiskus Regulas (ES) 2021/2116 elementus attiecībā uz:

a)

minētās regulas 68. panta 3. punktā paredzētās lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmas, 69. panta 6. punktā paredzētās ģeotelpisko pieteikumu sistēmas un 70. panta 2. punktā paredzētās platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtējumu;

b)

lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmu, kas minēta tās pašas regulas 68. pantā;

c)

ar nosacījumu sistēmu saistīto administratīvo sodu piemērošanu un aprēķināšanu, kas minēta tās pašas regulas 85. pantā.

II NODAĻA

INTEGRĒTĀ SISTĒMA

2. pants

Lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēma

1.   Lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēma, kas minēta Regulas (ES) 2021/2116 68. pantā, darbojas atsauces zemes nogabala līmenī un ietver informāciju, kura ļauj apmainīties ar datiem ar tās pašas regulas 69. pantā minēto ģeotelpisko pieteikumu sistēmu un tās pašas regulas 70. pantā minēto platību uzraudzības sistēmu.

2.   Šajā regulā “atsauces zemes nogabals” ir ģeogrāfiski norobežota platība, kam ir unikāla identifikācija un kas ir reģistrēta Regulas (ES) 2021/2116 68. pantā minētajā lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmā. Atsauces zemes nogabals ietver tādas zemes vienību, kas ir Regulas (ES) 2021/2115 4. panta 3. punktā minētā lauksaimniecības platība. Attiecīgā gadījumā atsauces zemes nogabals satur arī nelauksaimnieciskas platības, kuras dalībvalstis uzskata par tiesīgām saņemt Regulas (ES) 2021/2116 65. panta 2. un 3. punktā minētajām platībatkarīgajām intervencēm domātu atbalstu.

3.   Atsauces zemes nogabali kalpo par pamatu, lai palīdzētu labuma guvējiem sagatavot un iesniegt ģeotelpiskos pieteikumus par Regulas (ES) 2021/2116 65. panta 2. un 3. punktā minētajām platībatkarīgajām intervencēm.

4.   Dalībvalstis atsauces zemes nogabalus nosaka tā, lai nodrošinātu, ka katrs zemes nogabals ir laikā nemainīgs, izmērāms, ļauj unikāli un nepārprotami noteikt, kur atrodas katrs ik gadus deklarējamais lauksaimniecības zemes nogabals un ik gadus deklarējamā nelauksaimniecisku platību zemes vienība, ko dalībvalstis uzskata par tiesīgu saņemt atbalstu par Regulas (ES) 2021/2116 65. panta 2. un 3. punktā minētajām platībatkarīgajām intervencēm.

5.   Dalībvalstis nodrošina, ka informācija par visiem atsauces zemes nogabaliem identifikācijas sistēmā tiek atjaunināta vismaz reizi trijos gados. Turklāt dalībvalstis katru gadu ņem vērā visu informāciju, kas pieejama ģeotelpisko pieteikumu sistēmā, platību uzraudzības sistēmā vai jebkurā citā uzticamā avotā.

6.   Dalībvalstis nodrošina, ka lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmā ir informācija, kas vajadzīga, lai izgūtu datus, kuri ir pareizai ziņošanai par Regulas (ES) 2021/2116 66. panta 2. punktā minētajiem rādītājiem relevanti.

7.   Identifikācijas sistēmā dalībvalstis attiecībā uz katru atsauces zemes nogabalu rīkojas vismaz šādi:

a)

nosaka maksimālo atbalsttiesīgo platību integrētās sistēmas aptverto platībatkarīgo intervenču vajadzībām. Lai noteiktu maksimālo atbalsttiesīgo platību, dalībvalstis no zemes nogabala atskaita neattiecināmos elementus, norādot to robežas, kur tas iespējams. Dalībvalstis iepriekš nosaka kritērijus un procedūras, ko izmanto, lai novērtētu zemes nogabala atbalsttiesīgās un neattiecināmās daļas, noteiktu to lielumu un attiecīgā gadījumā norādītu to robežas. Kad dalībvalstis nosaka maksimālo atbalsttiesīgo platību, tās var noteikt saprātīgu pielaidi, kas vajadzīga pareizai lieluma noteikšanai, kurā ņem vērā zemes nogabala kontūru un stāvokli;

b)

identificē Regulas (ES) 2021/2115 4. panta 3. punktā minēto lauksaimniecības platību. Attiecīgā gadījumā dalībvalstis nodrošina, ka, norādot robežas, lauksaimniecības platībā tiek izdalīta saskaņā ar minētās regulas 4. panta 3. punktu noteiktā aramzeme, ilggadīgie stādījumi un ilggadīgie zālāji, arī tad, kad tie minētajā platībā veido agromežsaimniecības sistēmas;

c)

ja dalībvalstis saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 4. panta 4. punkta b) apakšpunkta trešo daļu attiecībā uz ilggadīgiem zālājiem ar izkaisītiem neattiecināmiem elementiem nolemj piemērot fiksētus samazinājuma koeficientus, lai noteiktu platību, ko uzskata par atbalsttiesīgu, – reģistrē visu relevanto informāciju;

d)

ietver laikā nemainīgus elementus un/vai saistības, kas ir platībatkarīgo intervenču atbalsttiesīgumam un nosacījumu sistēmas prasībām relevantas. Šo informāciju lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmā reģistrē kā atribūtus vai slāņus un norāda vismaz:

i)

attiecīgā gadījumā kūdrāju vai mitrāju platības atrašanās vietu saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 III pielikumā minēto LLVS 2. standartu;

ii)

to ainavas elementu veidu un atrašanās vietu zemes nogabalā, kas ir Regulas (ES) 2021/2116 65. panta 2. un 3. punktā minētajai nosacījumu sistēmai vai intervencēm relevanti;

e)

attiecīgā gadījumā norāda to ainavas elementu atrašanās vietu un lielumu, ko aptver Regulas (ES) 2021/2115 III pielikumā minētais LLVS 8. standarts un kas ir relevanti, lai noteiktu lauksaimniecības platības minimālo daļu, kura atvēlēta ar ražošanu nesaistītām platībām vai elementiem;

f)

nosaka, vai zemes nogabali atrodas Regulas (ES) 2021/2115 71. pantā minētajās platībās, kurās ir dabas vai citi platībatkarīgi ierobežojumi, vai arī ir piemērojami tās pašas regulas 72. pantā minētie platībatkarīgie traucēkļi, kas izriet no noteiktām obligātajām prasībām;

g)

nosaka, vai zemes nogabali atrodas Natura 2000 teritorijās, uz kurām attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2000/60/EK (6), vai tie atrodas lauksaimniecības zemē, kuru saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 37. panta 1. punktu ir atļauts izmantot kokvilnas audzēšanai, platībās, kas ir daļa no tās pašas regulas 4. panta 3. punkta c) apakšpunkta otrās daļas i) punktā minētajām izveidotajām vietējām praksēm, platībās, ko aizņem ilggadīgie zālāji, kuri saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 III pielikumā minēto LLVS 9. standartu atzīti par ekoloģiski jutīgiem, vai teritorijās, uz kurām attiecas Padomes Direktīva 92/43/EEK (7) vai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/147/EK (8).

8.   Attiecībā uz mežsaimniecības intervencēm, ko atbalsta saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 70. un 72. pantu, dalībvalstis var izveidot piemērotas alternatīvas sistēmas, kas nodrošina tās zemes unikālu identifikāciju, uz kuru attiecas atbalsts, ja attiecīgo zemi klāj mežs.

9.   Ģeogrāfiskās informācijas sistēma darbojas, balstoties uz valsts koordinātu atskaites sistēmu, kas definēta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2007/2/EK (9), un nodrošina lauksaimniecības zemes nogabalu standartizētu mērīšanu un unikālu identifikāciju visā attiecīgajā dalībvalstī. Ja izmanto citas koordinātu atskaites sistēmas, tās ir savstarpēji izslēdzošas, un katra no tām nodrošina saskanību starp informācijas elementiem, kas attiecas uz vienu un to pašu atrašanās vietu.

3. pants

Lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmas kvalitātes novērtējums

1.   Ilgtspēju sekmējošā pamatienākumu atbalsta vajadzībām dalībvalstis reizi gadā veic Regulas (ES) 2021/2116 68. panta 3. punktā minēto kvalitātes novērtējumu. Kvalitātes novērtējums aptver šādus elementus:

a)

maksimālās atbalsttiesīgās platības lieluma pareiza noteikšana;

b)

tādu atsauces zemes nogabalu īpatsvars un izvietojums, kuru maksimālajā atbalsttiesīgajā platībā ir ierēķinātas atbalstnetiesīgas platības vai nav ierēķināta lauksaimniecības platība;

c)

tādu atsauces zemes nogabalu sastopamība, kuriem ir kritiski defekti;

d)

lauksaimniecības platības pareiza klasifikācija aramzemes, ilggadīgo zālāju vai ilggadīgo stādījumu kategorijā katrā atsauces zemes nogabalā;

e)

deklarētās platības attiecība pret atsauces zemes nogabalu;

f)

tādu atsauces zemes nogabalu klasifikācija, kuru maksimālajā atbalsttiesīgajā platībā ir ierēķinātas atbalstnetiesīgas platības, nav ierēķināta lauksaimniecības platība vai atklājas kritiski defekti;

g)

tādu atsauces zemes nogabalu procentuālā daļa, kuros regulārās atjaunināšanas ciklā notikušas izmaiņas.

Dalībvalstis turklāt nodrošina, ka visi lauksaimniecības zemes nogabalu identifikācijas sistēmas atjaunināšanas pieprasījumi tiek iesniegti tā, lai būtu iespējams izsekot, vai tie izriet no platību uzraudzības sistēmas, labuma guvēja darbības vai no cita avota.

2.   Šā panta 1. punktā minēto novērtējumu dalībvalstis veic, pamatojoties uz atsauces zemes nogabalu izlasi. Tās izmanto datus, kas ļauj novērtēt faktisko situāciju uz vietas.

3.   Ja kvalitātes novērtējuma rezultāti atklāj trūkumus, dalībvalsts ierosina atbilstošas korektīvas darbības.

4. pants

Ģeotelpisko pieteikumu sistēmas kvalitātes novērtējums

1.   Regulas (ES) 2021/2116 69. panta 6. punktā minētajā ikgadējā kvalitātes novērtējumā novērtē ģeotelpiskajā pieteikumā iekļautās informācijas uzticamību un tās informācijas pareizību, ko izmanto ziņošanai par Regulas (ES) 2021/2115 7. pantā minētajiem rādītājiem. Kvalitātes novērtējumā jo īpaši novērtē ģeotelpiskajā pieteikumā priekšievadītās informācijas pilnīgumu un pareizību, labuma guvējiem pieteikuma procesā sniegto orientējošo brīdinājumu pilnīgumu un pareizību un visu ģeotelpiskajos pieteikumos reģistrēto izmaiņu izsekojamību pēc to iesniegšanas.

2.   Kvalitātes novērtējuma satvarā:

a)

verificē, vai informācija, ko dalībvalsts izmantojusi ģeotelpiskā pieteikuma priekšaizpildīšanai, ir bijusi pilnīga, pareiza un atjaunināta;

b)

dalībvalsts verificē, vai platība, ko labuma guvējs deklarējis platībatkarīgai intervencei, piemērojamo attiecināmības nosacījumu ziņā ir noteikta pareizi;

c)

ciktāl iespējams, verificē, vai visi intervences attiecināmības nosacījumi un – attiecīgā gadījumā – nosacījumu sistēmas prasības ir ņemtas vērā, kad dalībvalsts pieteikuma iesniegšanas procesā labuma guvējiem izdod orientējošus brīdinājumus;

d)

verificē, vai dalībvalsts visus grozījumus, kas ģeotelpiskajā pieteikumā izdarīti pēc tā iesniegšanas, ir reģistrējusi tā, lai būtu iespējams izsekot, vai tie izriet no platību uzraudzības sistēmas brīdinājuma, labuma guvēja darbības vai jebkura cita avota.

3.   Šā panta 2. punkta a), c) un d) apakšpunktā paredzēto kvalitātes novērtējumu veic, ar atbalsta pieteikumu reprezentatīvu izlasi veicot pieteikuma iesniegšanas procesa IT testēšanu un atkārtošanu.

4.   Attiecībā uz 2. punkta b) apakšpunktā minēto verificēšanu kvalitāti novērtē, apmeklējot platības uz vietas vai analizējot tā paša kalendārā gada attēlus, kuru kvalitāte ir vismaz tāda pati, kāda vajadzīga Regulas (ES) 2021/2116 68. panta 3. punktā minētajam kvalitātes novērtējumam. Minēto verificēšanu veic, mērot attiecībā uz intervenci deklarēto platību izlasi, kas atlasīta šīs regulas 5. pantā minētās platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtējuma vajadzībām.

5.   Dalībvalstis nodrošina, ka visas platībatkarīgās intervences, ko pārvalda integrētā sistēma, tiek iekļautas 3. un 4. punktā minētajās izlasēs un verificētas kvalitātes novērtēšanas procesā.

6.   Ja kvalitātes novērtējuma rezultāti atklāj trūkumus, dalībvalsts ierosina atbilstošas korektīvas darbības.

5. pants

Platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtējums

1.   Regulas (ES) 2021/2116 70. panta 2. punktā minētajā ikgadējā kvalitātes novērtējumā novērtē platību uzraudzības sistēmas īstenošanas uzticamību, sagādā diagnostisku informāciju par nepareizu lēmumu avotiem intervenču un attiecināmības nosacījumu līmenī un jo īpaši novērtē tās informācijas pareizību, kas sniegta ziņošanai par Regulas (ES) 2021/2115 7. pantā minētajiem rādītājiem.

2.   Kvalitāti novērtē, apmeklējot platības uz vietas vai analizējot tā paša kalendārā gada attēlus, kuru kvalitāte attiecīgā gadījumā ir vismaz tāda pati, kāda vajadzīga Regulas (ES) 2021/2116 68. panta 3. punktā minētajam kvalitātes novērtējumam. Apmeklējumus uz vietas var veikt jebkurā gada laikā, un, ciktāl iespējams, viena apmeklējuma laikā aptver visus attiecināmības nosacījumus, kas ir konkrētajam labuma guvējam relevanti. Attēliem, ko dalībvalstis izmanto kvalitātes novērtēšanai, jāspēj sniegt pārliecinošus un uzticamus rezultātus attiecībā uz faktisko situāciju uz vietas. Ja dalībvalstis lauksaimniecisko darbību novērošanai, lokalizācijai un novērtēšanai izmanto ģeomarķētus fotoattēlus kā datus, kas ir vismaz līdzvērtīgi Copernicus Sentinel satelītdatiem, dalībvalstis lēmumu kvalitāti drīkst novērtēt, balstoties uz ģeomarķētiem fotoattēliem, un šajā nolūkā izmantot ģeomarķētu fotoattēlu neautomātisku analīzi, ja šie fotoattēli sniedz pārliecinošus un uzticamus rezultātus.

3.   Intervenču līmenī kvalitātes novērtējuma satvarā:

a)

kvantificē kļūdas, kas saistītas ar nepareiziem lēmumiem par attiecināmības nosacījumiem attiecībā uz zemes nogabaliem, kurus aptver platībatkarīga intervence, neatkarīgi no tā, vai relevantais lēmums ir pieņemts, pamatojoties uz platību uzraudzības sistēmu. Rezultātu izsaka hektāros;

b)

nosaka to zemes nogabalu skaitu, kuros platību uzraudzības sistēmā konstatēta neatbilstība attiecināmības nosacījumiem, un to zemes nogabalu skaitu, kuri pēc atbalsta pieteikumu grozījumu izdarīšanas pēdējās dienas neatbilst attiecināmības nosacījumiem.

4.   Ziņojumos, kas iesniedzami līdz 2025. gada 15. februārim un līdz 2027. gada 15. februārim, aptver arī verifikāciju par to, vai platību uzraudzības sistēma attiecīgi 2024. un 2026. gadā ir piemērota visiem tiem platībatkarīgo intervenču attiecināmības nosacījumiem, kurus uzskata par uzraugāmiem. Pēc šo ziņojumu rezultātu novērtēšanas var būt nepieciešamas korektīvas darbības.

5.   Kvalitāti novērtē, pārbaudot visus attiecināmības nosacījumus visām intervencēm, par kurām iesniegts pieteikums, un šajā nolūkā izmanto reprezentatīvu zemes nogabalu izlasi.

6.   Tiecoties panākt vienkāršošanu un ņemot vērā to, ka platību uzraudzības sistēmas kvalitātes novērtēšanai izmantotā izlase nodrošina pietiekama līmeņa pārliecību par katrai intervencei piemērojamo attiecināmības nosacījumu izpildi, dalībvalsts attiecībā uz Regulas (ES) 2021/2116 72. pantā noteikto pienākumu izveidot kontroles sistēmu var nolemt ņemt vērā šīs regulas 4. un 5. pantā minētos kvalitātes novērtējumus.

7.   Dalībvalstis nodrošina, ka visas platībatkarīgās intervences, ko pārvalda integrētā sistēma, tiek iekļautas zemes nogabalu izlasē un verificētas kvalitātes novērtēšanas procesā neatkarīgi no Regulas (ES) 2021/2116 70. panta 1. punktā minētās iespējas platību uzraudzības sistēmu izveidot pakāpeniski.

8.   Ja 3. punkta a) un b) apakšpunktā minētās kvantificēšanas rezultāti atklāj trūkumus, dalībvalsts ierosina atbilstošas korektīvas darbības.

9.   Korektīvās darbības attiecībā uz neuzraudzītiem vai nepārliecinoši uzraudzītiem attiecināmības nosacījumiem var ietvert apmeklējumus uz vietas. Ja, ņemot vērā attiecīgā kalendārā gada kvalitātes novērtējuma rezultātus, ir vajadzīgas korektīvas darbības, nākamā gada kvalitātes novērtējuma ziņojumā var būt jāiekļauj papildu informācija par novēršamajiem trūkumiem.

III NODAĻA

AR NOSACĪJUMU SISTĒMU SAISTĪTU ADMINISTRATĪVO SODU PIEMĒROŠANA UN APRĒĶINĀŠANA

6. pants

Definīcijas

Šajā nodaļā piemēro definīcijas, kas iekļautas Regulas (ES) 2021/2116 IV sadaļas IV nodaļā.

Piemēro arī šādas definīcijas:

a)

“neatbilstība” ir neatbilstība Savienības tiesību aktos noteiktajām pārvaldības prasībām, kas minētas Regulas (ES) 2021/2115 12. panta 4. punktā, vai laba zemes lauksaimnieciskā un vidiskā stāvokļa standartiem, ko dalībvalstis noteikušas saskaņā ar minētās regulas 13. pantu;

b)

“standarti” ir jebkuri standarti, ko dalībvalstis noteikušas saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 13. pantu;

c)

“konstatējuma gads” ir kalendārais gads, kurā veikta administratīvā pārbaude vai pārbaude uz vietas;

d)

“nosacījumu sistēmas joma” ir jebkura no trim jomām, kas minētas Regulas (ES) 2021/2115 12. panta 1. punktā.

7. pants

Vispārējie principi, kas attiecas uz neatbilstībām

1.   Lai noteiktu neatbilstības atkārtošanos, ņem vērā neatbilstības savstarpējās atbilstības noteikumiem, kas konstatētas saskaņā ar Deleģēto regulu (ES) Nr. 640/2014.

2.   Neatbilstības apmēru nosaka, jo īpaši ņemot vērā to, vai neatbilstības ietekme ir tālejoša vai skar tikai konkrēto lauku saimniecību.

3.   Neatbilstības smagums ir īpaši atkarīgs no tā, cik nozīmīgas ir neatbilstības sekas, ņemot vērā attiecīgās prasības vai standarta mērķus.

4.   Neatbilstības pastāvīgumu vērtē īpaši atkarībā no tā, cik ilga bijusi tās ietekme vai kādas ir iespējas šo ietekmi izbeigt ar pieņemamiem līdzekļiem.

5.   Šīs nodaļas piemērošanas vajadzībām neatbilstības uzskata par konstatētām, ja tās atklātas jebkāda veida kontrolēs, kas veiktas saskaņā ar Regulu (ES) 2021/2116, vai ja tās jebkādā citā veidā ir darītas zināmas kompetentajai kontroles iestādei vai attiecīgā gadījumā maksājumu aģentūrai.

8. pants

Administratīvo sodu vispārējie principi

1.   Administratīvo sodu, kas paredzēts Regulas (ES) 2021/2116 84. panta 1. punktā, piemēro tikai tad, ja neatbilstība ir konstatēta trīs secīgos kalendārajos gados, ko skaita no neatbilstības pieļaušanas gada, attiecīgo gadu ieskaitot.

2.   Ja tā pati neatbilstība pastāvīgi atkārtojas vairākus kalendāros gadus, administratīvu sodu piemēro par katru kalendāro gadu, kurā neatbilstība pieļauta. Administratīvos sodus aprēķina, pamatojoties uz maksājumiem, kas attiecīgajam labuma guvējam piešķirti vai piešķirami saistībā ar atbalsta pieteikumiem vai maksājuma pieprasījumiem, kuri iesniegti vai tiks iesniegti kalendāro gadu laikā, kurā neatbilstība pieļauta.

3.   Ja konstatējuma kalendārajā gadā labuma guvējs atbalsta pieteikumu nav iesniedzis vai ja administratīvais sods pārsniedz to maksājumu kopsummu, kas labuma guvējam piešķirti vai piešķirami saistībā ar atbalsta pieteikumiem, kurus labuma guvējs iesniedzis vai iesniegs konstatējuma kalendārajā gadā, administratīvo sodu atgūst saskaņā ar Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2022/128 (10) 30. pantu.

9. pants

Samazinājumu procentuālais apmērs netīšas neatbilstības gadījumā

1.   Attiecībā uz konstatētām netīšām neatbilstībām maksājumu aģentūra, pamatojoties uz neatbilstības novērtējumu, ko sniegusi kompetentā kontroles iestāde, un ņemot vērā Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 1. punkta otrajā daļā minētos kritērijus, var nolemt minētās regulas 85. panta 2. punktā noteikto procentuālo apmēru samazināt līdz ne mazāk kā 1 %.

2.   Ja konstatētā netīšā neatbilstība smagi ietekmē attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanu vai rada tiešu risku sabiedrības vai dzīvnieku veselībai, maksājumu aģentūra, pamatojoties uz neatbilstības novērtējumu, ko sniegusi kompetentā kontroles iestāde, un ņemot vērā Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 1. punkta otrajā daļā minētos kritērijus, var nolemt minētās regulas 85. panta 5. punktā minēto procentuālo apmēru palielināt līdz ne vairāk kā 10 %.

3.   Ja konstatētā netīšā neatbilstība tai pašai prasībai vai standartam turpinās trīs secīgus kalendāros gadus, Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 6. punkta pirmajā daļā noteikto procentuālo samazinājumu piemēro tikai tad, ja labuma guvējs ir bijis informēts par iepriekš konstatēto neatbilstību. Ja viena un tā pati neatbilstība, kurai labuma guvējs nenorāda pamatotu iemeslu, turpina pastāvēt, to uzskata par tīšas neatbilstības gadījumu.

4.   Ja konstatētai neatbilstībai nav seku vai ir tikai sekas, kas ir attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanai nenozīmīgas, un ja nav piemērots administratīvais sods saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2116 85. panta 3. punkta pirmo daļu, tad neatbilstības atkārtošanās vai pastāvīguma noteikšanas vajadzībām šādu neatbilstību vērā neņem.

5.   Ja dalībvalsts neatbilstības gadījumu konstatēšanai izmanto platību uzraudzības sistēmu, kas minēta Regulas (ES) 2021/2116 66. panta 1. punkta c) apakšpunktā, samazinājums, kas jāpiemēro par konstatētām netīšām neatbilstībām, var būt mazāks nekā šā panta 1. punktā paredzētais samazinājums, bet tam jābūt vismaz 0,5 % no kopsummas, kas izriet no tās pašas regulas 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta.

10. pants

Samazinājumu procentuālais apmērs tīšas neatbilstības gadījumā

Ja konstatēta tīša neatbilstība, samazinājums ir vismaz 15 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta. Maksājumu aģentūra, pamatojoties uz neatbilstības novērtējumu, ko sniegusi kompetentā kontroles iestāde, un ņemot vērā minētās regulas 85. panta 1. punkta otrajā daļā minētos kritērijus, var nolemt minēto procentuālo daļu palielināt līdz ne vairāk kā 100 %.

11. pants

Samazinājumu aprēķināšana gadījumā, kad tajā pašā kalendārajā gadā pieļautas vairākas neatbilstības

1.   Ja konstatētā neatbilstība standartam vienlaikus ir arī neatbilstība prasībai, šādu neatbilstību uzskata par vienu neatbilstību. Samazinājumu aprēķināšanas vajadzībām neatbilstību uzskata par daļu no prasībai piemērojamās nosacījumu sistēmas jomas.

2.   Ja tajā pašā kalendārajā gadā ir pieļautas vairākas konstatētas netīšas neatbilstības, kas neatkārtojas, samazinājuma noteikšanas procedūru piemēro katrai neatbilstībai atsevišķi un visus iegūtos procentuālos apmērus saskaita. Tomēr kopējais samazinājums nepārsniedz:

a)

5 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta, ja nevienai neatbilstībai nav smagas ietekmes uz attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanu un neviena neatbilstība nerada tiešu risku sabiedrības vai dzīvnieku veselībai; vai

b)

10 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta, ja vismaz vienai neatbilstībai ir smaga ietekme uz attiecīgā standarta vai prasības mērķa sasniegšanu vai vismaz viena neatbilstība rada tiešu risku sabiedrības vai dzīvnieku veselībai.

3.   Ja tajā pašā kalendārajā gadā ir pieļautas vairākas konstatētas netīšas neatbilstības, kas atkārtojas, samazinājuma noteikšanas procedūru piemēro katrai neatbilstībai atsevišķi un visus iegūtos procentuālos samazinājumus saskaita. Tomēr samazinājums nepārsniedz 20 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta.

4.   Ja tajā pašā kalendārajā gadā ir pieļautas vairākas konstatētas tīšas neatbilstības, samazinājuma noteikšanas procedūru piemēro katrai neatbilstībai atsevišķi un visus iegūtos procentuālos samazinājumus saskaita. Tomēr samazinājums nepārsniedz 100 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta.

5.   Ja tajā pašā kalendārajā gadā ir pieļautas vairākas netīšas neatbilstības, kas atkārtojas, un tīšas neatbilstības, visus iegūtos procentuālos samazinājumus, attiecīgā gadījumā pēc šā panta 2., 3. un 4. punkta piemērošanas, saskaita. Tomēr samazinājums nepārsniedz 100 % no kopsummas, kas izriet no Regulas (ES) 2021/2116 83. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajiem maksājumiem un atbalsta.

IV NODAĻA

PĀREJAS UN NOBEIGUMA NOTEIKUMI

12. pants

Pārejas noteikumi

Atkāpjoties no Regulas (ES) 2021/2116 104. panta 1. punkta otrās daļas a) apakšpunkta iv) punkta, atbilstību tās pašas regulas 83. pantā minētajiem nosacījumu sistēmas noteikumiem pārbauda attiecībā uz platībām, kuras, pamatojoties uz Regulas (ES) Nr. 1305/2013 28., 29. un 30. pantu, tiek atbalstītas ar lauku attīstības programmām, ko saskaņā ar minēto regulu īsteno līdz 2025. gada 31. decembrim, gadījumos, kad attiecīgais labuma guvējs saņem platībatkarīgos maksājumus arī saskaņā ar KLP stratēģisko plānu atbilstīgi Regulai (ES) 2021/2115.

Uzskata, ka nosacījumu sistēmas pārbaudes, kas minētas pirmajā daļā, aptver Regulas (ES) Nr. 1306/2013 96. pantā minētās savstarpējās atbilstības pārbaudes, ja vien tajās nav konstatēta neatbilstība nosacījumu sistēmas noteikumiem. Ja nosacījumu sistēmas noteikumi nav izpildīti, dalībvalsts saskaņā ar minēto pantu veic lauku attīstības programmās iekļauto platībatkarīgo pasākumu pārbaudes un, ja tiek konstatēti pārkāpumi, piemēro Regulā (ES) Nr. 1306/2013 paredzētos noteikumus par administratīvo sodu aprēķināšanu un piemērošanu.

13. pants

Atcelšana

Deleģēto regulu (ES) Nr. 640/2014 atceļ no 2023. gada 1. janvāra.

Tomēr to turpina piemērot:

a)

tiešo maksājumu atbalsta pieteikumiem, kas iesniegti pirms 2023. gada 1. janvāra;

b)

maksājuma pieprasījumiem, kas iesniegti saistībā ar atbalsta pasākumiem, kurus īsteno saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1305/2013;

c)

kontroles sistēmai un administratīvajiem sodiem, kas saistīti ar savstarpējās atbilstības noteikumiem.

14. pants

Stāšanās spēkā un piemērošana

Šī regula stājas spēkā septītajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2023. gada 1. janvāra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 4. maijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 435, 6.12.2021., 187. lpp.

(2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 640/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1306/2013 attiecībā uz integrēto administrācijas un kontroles sistēmu, maksājumu atteikšanas vai atsaukšanas nosacījumiem un administratīvajiem sodiem, kas piemērojami tiešo maksājumu, lauku attīstības atbalsta un savstarpējās atbilstības kontekstā (OV L 181, 20.6.2014., 48. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1306/2013 (2013. gada 17. decembris) par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību un Padomes Regulu (EEK) Nr. 352/78, (EK) Nr. 165/94, (EK) Nr. 2799/98, (EK) Nr. 814/2000, (EK) Nr. 1290/2005 un (EK) Nr. 485/2008 atcelšanu (OV L 347, 20.12.2013., 549. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/2115 (2021. gada 2. decembris), ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1305/2013 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1307/2013 (OV L 435, 6.12.2021., 1. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1305/2013 (2013. gada 17. decembris) par atbalstu lauku attīstībai no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1698/2005 (OV L 347, 20.12.2013., 487. lpp.).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2000/60/EK (2000. gada 23. oktobris), ar ko izveido sistēmu Kopienas rīcībai ūdens resursu politikas jomā (OV L 327, 22.12.2000., 1. lpp.).

(7)  Padomes Direktīva 92/43/EEK (1992. gada 21. maijs) par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību (OV L 206, 22.7.1992., 7. lpp.).

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/147/EK (2009. gada 30. novembris) par savvaļas putnu aizsardzību (OV L 20, 26.1.2010., 7. lpp.).

(9)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2007/2/EK (2007. gada 14. marts), ar ko izveido Telpiskās informācijas infrastruktūru Eiropas Kopienā (INSPIRE) (OV L 108, 25.4.2007., 1. lpp.).

(10)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/128 (2021. gada 21. decembris), ar ko nosaka noteikumus par to, kā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2116 piemēro attiecībā uz maksājumu aģentūrām un citām struktūrām, finanšu pārvaldību, grāmatojumu noskaidrošanu, pārbaudēm, nodrošinājumiem un pārredzamību (OV L 20, 31.1.2022., 131. lpp.).