19.6.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 195/52


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2020/857

(2020. gada 17. jūnijs),

ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/517 nosaka principus, kuri jāiekļauj līgumā starp Eiropas Komisiju un .eu augstākā līmeņa domēnu reģistru

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/517 (2019. gada 19. marts) par .eu augstākā līmeņa domēna nosaukuma plašāku ieviešanu un darbību un ar ko groza un atceļ Regulu (EK) Nr. 733/2002 un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 874/2004 (1), un jo īpaši tās 8. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Šīs regulas mērķis ir noteikt principus, kas jāiekļauj līgumā starp Komisiju un reģistru par .eu augstākā līmeņa domēna (“TLD”) organizēšanu, administrēšanu un vadību.

(2)

Reģistram .eu TLD būtu jāvada tā, lai tiešsaistē uzlabotu Savienības identitāti, veicinātu Savienības vērtības un sekmētu .eu domēna nosaukuma izmantošanu.

(3)

Lai .eu TLD pieejamību un lietojamību atvieglotu visiem, kas saskaņā ar Regulu (ES) 2019/517 ir tiesīgi .eu TLD reģistrēt, reģistram pēc Komisijas pieprasījuma būtu jāpiedāvā reģistratūras pakalpojumi konkrētiem nepietiekami apkalpotiem Savienības ģeogrāfiskajiem apgabaliem vai īpašām Komisijas noteiktām lietotāju kategorijām.

(4)

Lai izpildītu Regulā (ES) 2019/517 noteiktos pienākumus, ir būtiski, lai reģistrs nodrošinātu .eu TLD labu pārvaldīšanu, sadarbojoties ar Komisiju un pēc Komisijas pieprasījuma ņemot vērā ar Regulu (ES) 2019/517 izveidotās daudzpersonu padomdevējas grupas atzinumus.

(5)

Lai nodrošinātu .eu TLD konkurētspēju un plašu izmantošanu, reģistram būtu jātiecas uz darbības izcilību un jānodrošina augstas kvalitātes pakalpojumi par konkurētspējīgām cenām. Tam būtu jānodrošina uzticēšanās, drošība un patērētāju aizsardzība, ieviešot modernu metodoloģiju un tehnoloģijas, un jāsadarbojas ar kompetentajām iestādēm.

(6)

Reģistram budžeta vadība būtu jāīsteno saskaņā ar pareizas finanšu pārvaldības principu, proti, ievērojot saimnieciskuma, lietderības un efektivitātes principus. Jebkurš gada pārpalikums, kas pārsniedz izmaksas un ieguldījumus, būtu jāpārvieto uz Savienības budžetu.

(7)

Reģistram būtu jānodrošina savu pakalpojumu un .eu TLD darbības nepārtrauktība. Šajā nolūkā reģistram vajadzētu ieviest un regulāri atjaunināt darbības atjaunošanas plānu.

(8)

Reģistram būtu jāveicina Savienības interneta pārvaldības mērķi, kas izklāstīti Padomes 2014. gada 27. novembra secinājumos “Interneta pārvaldība” un Komisijas ziņojumā “Interneta politika un pārvaldība. Eiropas uzdevumi interneta pārvaldības nākotnes veidošanā” (2). Pēc Komisijas pieprasījuma reģistrs drīkst daļu no gada pārpalikuma rezervēt interneta pārvaldības mērķu finansēšanai.

(9)

Lai palielinātu sabiedrības uzticēšanos tiešsaistes telpai un aizsargātu Savienības tiesību aktos noteiktās leģitīmās tiesības, reģistram būtu jāveic visi nepieciešamie pasākumi, lai novērstu un izskaustu spekulatīvas un ļaunprātīgas reģistrēšanas gadījumus. Šajā nolūkā reģistram būtu jāsadarbojas ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju un citām Savienības aģentūrām.

(10)

Lai palielinātu galalietotāju uzticēšanos .eu TLD un pakalpojumu sniegšanā nodrošinātu augstu patērētāju aizsardzības līmeni, reģistram būtu jāveic pasākumi, kas nodrošina sistēmu kiberdrošību.

(11)

Reģistram būtu jānodrošina vienkāršas un efektīvas procedūras ar .eu domēnu nosaukumiem saistītu līgumstrīdu izšķiršanai.

(12)

Lai nodrošinātu domēnu nosaukumu sistēmas drošību, stabilitāti un noturību, ir būtiski uzturēt precīzas domēnu nosaukumu un reģistrācijas datu datubāzes un nodrošināt likumīgu piekļuvi šādiem datiem saskaņā ar Savienības datu aizsardzības noteikumiem. Šajā nolūkā reģistram būtu jāvāc WHOIS dati .eu TLD vajadzībām un jānodrošina to integritāte un pieejamība, kā arī jārada iespēja likumīgi piekļūt šiem datiem saskaņā ar Savienības datu aizsardzības noteikumiem, izmantojot atbilstošus līdzekļus. Reģistram būtu jāievieš atbilstīgi pasākumi, ar ko novērst un izlabot kļūdainus reģistrācijas datus.

(13)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai (ES) 2018/1972 (3) izveidotā Sakaru komiteja (COCOM),

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets

Šī regula nosaka principus, kas saskaņā ar Regulu (ES) 2019/517 ir jāiekļauj līgumā starp Komisiju un reģistru par .eu TLD organizēšanu, administrēšanu un vadību.

2. pants

Savienības vērtību veicināšana tiešsaistē

1.   Reģistrs palīdz tiešsaistē uzlabot Savienības identitāti un veicināt Savienības vērtības. Konkrētāk, īstenojot savu rīcībpolitiku un mijiedarbojoties ar reģistratūrām, reģistrētājiem un citām ieinteresētajām personām, reģistrs veicina atvērtību, inovāciju, daudzvalodību un pieejamību, vārda un informācijas brīvību, cilvēktiesību un tiesiskuma ievērošanu un veic pasākumus, kas veicina lietotāju drošību tiešsaistē un nodrošina lietotāju privātuma ievērošanu.

2.   Reģistrs aktīvi veicina visu Savienības oficiālo valodu izmantošanu.

3. pants

.eu TLD veicināšana

1.   Reģistrs uzlabo informētību un veicina .eu TLD izmantošanu visā Savienībā nolūkā atbalstīt digitālo vienoto tirgu, veidot Eiropas identitāti tiešsaistē un veicināt pārrobežu tiešsaistes darbības.

2.   Lai veicinātu .eu TLD izmantošanu konkrētos nepietiekami apkalpotos Savienības ģeogrāfiskajos apgabalos vai attiecībā uz konkrētām reģistrētāju kategorijām, reģistrs pēc Komisijas pieprasījuma darbojas kā reģistratūra, kas reģistrētājiem tieši sniedz domēnu nosaukumu reģistrācijas pakalpojumus. Šī darbība attiecas tikai uz Komisijas noteiktiem ģeogrāfiskajiem apgabaliem un reģistrētāju kategorijām.

3.   Reģistrs veicina .eu TLD izmantošanu visos tā pieejamajos variantos un visās Eiropas valodās.

4. pants

Laba pārvaldība

1.   Reģistrs nodrošina .eu TLD labu pārvaldību. Reģistra iekšējās pārvaldības struktūra nodrošina plašu ieinteresēto personu pārstāvību, lietderību, efektivitāti, pārskatatbildību, pārredzamību un reaģētspēju.

2.   Lai koriģētu vai uzlabotu .eu TLD organizēšanu, administrēšanu un vadību, reģistrs konsultējas un sadarbojas ar Komisiju, īsteno īpašus Komisijas norādījumus par .eu TLD un pēc Komisijas pieprasījuma ņem vērā daudzpersonu padomdevējas grupas atzinumus.

5. pants

Laba vadība

1.   Reģistrs vada .eu TLD sabiedrības interesēs, lai uzlabotu sabiedrības uzticēšanos tiešsaistes videi.

2.   Reģistrs cenšas sasniegt darbības izcilību un nodrošina augstas kvalitātes pakalpojumus par konkurētspējīgām cenām.

3.   Reģistrs īsteno procedūras, kas nodrošina, ka .eu TLD vadīšana un administrēšana atbilst pārredzamības, drošības, stabilitātes, paredzamības, uzticamības, pieejamības, lietderības, nediskriminācijas principiem un nodrošina godīgas konkurences apstākļus un patērētāju aizsardzību saskaņā ar Savienības tiesību aktiem.

4.   Reģistrs ievieš procedūras, kas nodrošina pakalpojumu un informācijas sniegšanu reģistratūrām ar tādiem pašiem nosacījumiem un tādā pašā kvalitātē, kā tas izmanto saviem līdzvērtīgiem pakalpojumiem, īpaši, ja saskaņā ar 3. panta 2. punktu tas darbojas kā reģistratūra.

5.   Reģistrs vada .eu TLD saskaņā ar pareizas finanšu vadības principiem. Reģistrs pēc Komisijas pieprasījuma sniedz pierādījumus par atbilstību šiem principiem, it īpaši attiecībā uz finanšu resursu un cilvēkresursu piešķiršanu līguma izpildes nodrošināšanai. Reģistrs vismaz reizi divos gados atļauj tam veikt ārējo revīziju.

6.   Reģistrs savus pakalpojumus piedāvā visās Savienības oficiālajās valodās.

6. pants

Drošība un patērētāju aizsardzība

1.   Reģistrs nodrošina augstu drošības līmeni tīklu un informācijas sistēmām, ko tas izmanto .eu TLD vadīšanā. Šajā nolūkā tas ievieš īpašu rīcībpolitiku un ievēro jaunāko kiberdrošības riska pārvaldības praksi.

2.   Ar iepriekšēju rakstisku Komisijas piekrišanu Reģistrs pieņem darbības nepārtrauktības un atjaunošanas plānu. Reģistrs periodiski pārskata plānu, iepriekš rakstiski vienojies ar Komisiju.

3.   Reģistrs:

a)

sagādā reģistratūrai un reģistrētājiem modernus rīkus un tehnoloģijas aizsardzībai pret kiberdrošības apdraudējumiem;

b)

izmanto mūsdienīgas metodes nolūkā novērst ļaunprātīgu reģistrāciju.

7. pants

Maksas un pārpalikums

1.   Reģistrs iepriekš paziņo Komisijai, kādas maksas tas plāno noteikt par .eu domēna nosaukuma reģistrāciju, un informāciju par radušos izmaksu saistību ar tām. Reģistrs maksas publicē.

2.   Katra grāmatvedības gada beigās visus reģistrētos pārpalikumus, kas nav ieguldīti tā pakalpojumu kvalitātes uzlabošanā vai Savienības interneta pārvaldības mērķu veicināšanā, reģistrs pārvieto uz Savienības budžetu.

3.   Reģistrs paziņo Komisijai par plānotajām investīciju summām, kuras paredzēts atskaitīt no potenciālās pārpalikuma summas, kas jāpārvieto uz Savienības budžetu.

8. pants

Interneta pārvaldība

1.   Reģistrs veicina Savienības interneta pārvaldības mērķu sasniegšanu. Šajā nolūkā tas sadarbojas ar Komisiju un pēc Komisijas pieprasījuma ņem vērā .eu daudzpersonu padomdevējas grupas sniegtos atzinumus.

2.   Pēc Komisijas pieprasījuma reģistrs daļu no .eu TLD radītā pārpalikuma rezervē nolūkā veicināt Savienības interneta pārvaldības mērķus.

3.   Reģistrs ievieš sīki izstrādātu plānu interneta pārvaldības mērķu finansēšanai. Plānu tas pieņem, iepriekš rakstiski vienojies ar Komisiju.

9. pants

Spekulatīva un ļaunprātīga reģistrācija

1.   Reģistrs ievieš politiku un procedūras, kas palīdz saskaņā ar Regulas (ES) 2019/517 11. panta b), c) un e) punktu aktīvi mazināt domēnu nosaukumu spekulatīvu un ļaunprātīgu reģistrēšanu .eu TLD. Šajā nolūkā tas sadarbojas ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju un citām Savienības aģentūrām.

2.   Reģistrs ņem vērā vismaz tās intelektuālā īpašuma tiesības, uz kurām attiecas Komisijas Paziņojums 2005/295/EK (4), t. sk. autortiesības, preču zīmes un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kas noteiktas Savienības vai valstu tiesību aktos, un, ciktāl tie ir aizsargāti saskaņā ar attiecīgās dalībvalsts tiesību aktiem, nereģistrētas preču zīmes, komercnosaukumus, uzņēmumu identifikācijas zīmes, firmas, uzvārdus un aizsargātu literāru un mākslas darbu atšķirošos nosaukumus.

3.   Lai mazinātu domēnu nosaukumu spekulatīvu un ļaunprātīgu reģistrēšanu, reģistrs ievieš politiku un procedūras, kas nodrošina reģistrācijas datu, konkrētāk, reģistrētāju identifikācijas datu, precizitāti. Reģistrs nodrošina, ka reģistratūras pārzina reģistrāciju saskaņā ar datu drošības un precizitātes principiem un saskaņā ar Savienības tiesību aktiem.

4.   Attiecībā uz reģistrācijas pieprasījumiem un reģistrācijas kritēriju un reģistrētāju datu verifikāciju reģistrs ievieš tādu politiku un procedūras, kas nodrošina, ka pirms reģistrēšanas vai vēlāk, pēc reģistra iniciatīvas vai strīda rezultātā saistībā ar attiecīgā domēna nosaukuma reģistrāciju tiek veikta informācijas verifikācija.

10. pants

Domēnu nosaukumu atsaukšana

1.   Reģistrs ievieš politiku un procedūras domēnu nosaukumu atsaukšanai pēc savas iniciatīvas, kā izklāstīts Regulas (ES) 2019/517 4. panta 3. punktā, vai atbilstošā ārpustiesas vai tiesas procesā. Katrā ziņā reģistrs atsauc tos domēnu nosaukumus, kas ir reģistrēti bez tiesībām vai bez leģitīmām interesēm par nosaukumu vai kas tiek izmantoti negodprātīgi.

2.   Domēnu nosaukumu atsaukšanas procedūrā ietilpst paziņojuma sniegšana domēna nosaukuma turētājam, un tā turētājam dod iespēju veikt attiecīgus pasākumus.

11. pants

Strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūra

1.   Reģistrs nodrošina vienkāršas, pieejamas, efektīvas un vienotas procedūras tādu strīdu izšķiršanai, kas attiecas uz .eu domēnu nosaukumu reģistrēšanu.

2.   Reģistra pieņemtie noteikumi par strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūrām atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/11/ES (5) noteikumiem. Tajās ņem vērā šīs jomas starptautisko paraugpraksi, t. sk. attiecīgos Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas ieteikumus, un ievēro vienotos procedūras noteikumus, kas ir saskaņā ar ICANN domēnu nosaukumu vienotajā strīdu izšķiršanas politikā izklāstītajiem noteikumiem.

3.   Reģistrs var atlasīt respektablus alternatīvas strīdu izšķiršanas pakalpojumu sniedzējus ar atbilstošu pieredzi. Šim atlases procesam jābūt objektīvam, pārredzamam un nediskriminējošam. Reģistrs publicē šo pakalpojumu sniedzēju sarakstu.

12. pants

Domēnu nosaukumu un reģistrācijas datu datubāzes

1.   Reģistrs ievieš politiku un procedūras, kas nodrošina to, ka WHOIS datubāzē ir iekļauta precīza un atjaunināta informācija un ka šo datu publicēšana un piekļuve tiem ir saskaņā ar Savienības datu aizsardzības noteikumiem.

2.   Apzināta kļūdainas informācijas iesniegšana ir pamats uzskatīt, ka domēna nosaukuma reģistrācijā ir pārkāpti reģistrācijas noteikumi.

13. pants

Sadarbība ar kompetentajām iestādēm

1.   Reģistrs sadarbojas ar kompetentajām iestādēm, kas iesaistītas cīņā pret kibernoziedzību. Tas arī sadarbojas ar kompetentajām iestādēm un publiskā un privātā sektora struktūrām, kas iesaistītas spekulatīvas un ļaunprātīgas reģistrācijas novēršanas, kiberdrošības un informācijas drošības, patērētāju aizsardzības un pamattiesību aizsardzības jomā. Tas kompetentajām iestādēm un publiskā sektora struktūrām nodrošina piekļuvi datiem saskaņā ar Savienības tiesību aktiem vai to prasībām atbilstošiem valsts tiesību aktiem, t. sk. to tiesu vai kompetento iestāžu nolēmumiem, kam piešķirtas attiecīgas pilnvaras.

2.   Reģistrs ievieš procedūras, kas veicina sadarbību ar kompetentajām iestādēm un publiskā un privātā sektora struktūrām.

14. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2020. gada 17. jūnijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 91, 29.3.2019., 25. lpp.

(2)  COM/2014/072.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/1972 (2018. gada 11. decembris) par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi (OV L 321, 17.12.2018., 36. lpp.).

(4)  Komisijas Paziņojums attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/48/EK par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu 2. pantu (OV L 94, 13.4.2005., 37. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/11/ES (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (OV L 165, 18.6.2013., 63. lpp.).