20.4.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 101/64


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2018/608

(2018. gada 19. aprīlis),

ar ko nosaka tehniskos kritērijus kuģu aprīkojuma elektroniskajiem marķējumiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā 2014. gada 23. jūlija Direktīvu 2014/90/ES par kuģu aprīkojumu un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 96/98/EK (1), un jo īpaši tās 11. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Direktīvā 2014/90/ES Komisijai tiek piešķirtas īstenošanas pilnvaras, lai tā noteiktu piemērotus tehniskos kritērijus attiecībā uz minēto elektronisko marķējumu projektēšanu, veiktspēju, uzlikšanu un izmantošanu.

(2)

Tika veikta izmaksu un ieguvumu analīze (2), un attiecībā uz stūres rata zīmes papildināšanu ar elektroniskajiem marķējumiem vērtējums bija pozitīvs.

(3)

Kuģu aprīkojuma elektroniskai marķēšanai nav nepieciešami lieli ieguldījumi, tomēr tā rada ieguvumus ražotājiem, kuģu īpašniekiem un operatoriem un tirgus uzraudzības iestādēm.

(4)

Šajā regulā sniegtajās specifikācijās izmantots pieejamo tehnoloģiju salīdzinājums, kas veikts izmaksu un ieguvumu analīzes ietvaros, kā arī minētajā analīzē sniegtie ierosinājumi par to kodu piemēroto struktūru, kurus izmanto kuģu aprīkojuma identificēšanai.

(5)

Izmaksu un ieguvumu analīzes ietvaros veikta esošu datu nesēju un datu apmaiņas arhitektūru salīdzinājuma rezultātā kā vispiemērotākās tehnoloģijas tika ieteikts izmantot datu matricas kodus un radiofrekvenciālo identifikāciju (RFID).

(6)

Izmaksu un ieguvumu analīzē tika konstatēts arī tas, ka sakarā ar ierobežoto elektroniskā marķējuma datu uzglabāšanas kapacitāti informācijā, kas ietverta elektroniskajā marķējumā, jābūt saitei uz datubāzēm, kurās ir atrodama sīkāka informācija. Šajā regulā specificētie datu matricas kodi un radiofrekvenciālā identifikācija (RFID) satur pamatinformāciju šādas saites nodrošināšanai.

(7)

Līdz ar to būtu jāizmanto unikāls kuģu aprīkojuma identifikators, kas neatkarīgi no elektroniskā marķējuma tipa balstīts uz standartizētu kodu struktūru. Šādam identifikatoram vajadzētu būt pietiekami elastīgam, lai lietotājiem nodrošinātu tiešu piekļuvi vissvarīgākajām kuģu aprīkojuma datubāzēm.

(8)

Nepieciešamās informācijas šifrēšanas formātam datu nesējā būtu jābalstās uz ISO standartiem. Izmantojot šādu formātu, ražotājiem vajadzētu būt iespējai šifrēt arī papildu informāciju, jo īpaši tāpēc, ka ražotājiem vajadzētu varēt iekļaut datu nesējā papildu drošības elementus, kas ļautu labāk identificēt viltotus produktus.

(9)

Lai kuģu aprīkojums ar elektroniskajiem marķējumiem, kas aizstāj stūres rata zīmes, vizuālā pārbaudē būtu viegli identificējams, uz tā vajadzētu būt attēlotam atbilstošam simbolam.

(10)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Kuģošanas drošības un kuģu izraisītā piesārņojuma novēršanas komitejas (COSS) atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

“elektroniskais marķējums” ir marķējums ar radiofrekvenciālo identifikāciju (RFID) vai ar datu matricas kodu;

2)

“pielietojuma identifikators” ir ciparu prefikss, ko izmanto šifrēto datu elementu nozīmes un formāta definēšanai.

2. pants

Kuģu aprīkojuma ražotāji var izmantot šādus elektroniskos marķējumus, kas specificēti pielikumā:

a)

RFID marķējumi, kas pastāvīgi uzlikti kuģu aprīkojuma vienībai;

b)

optiski lasāmi marķējumi, kuros norādīti datu matricas kodi un kuri ir pastāvīgi uzlikti kuģu aprīkojuma vienībai; vai

c)

optiski lasāmi marķējumi, kuros norādīti datu matricas kodi un ar kuriem neizdzēšami marķēta kuģu aprīkojuma vienība.

3. pants

RFID elektroniskajos marķējumos, kas aizstāj stūres rata zīmes, vai tiem blakus redzami, salasāmi un neizdzēšami attēlo pielikuma 3.1. vai 3.2. punktā noteikto simbolu.

Uz kuģu aprīkojuma ar optiski lasāmiem marķējumiem, kuros norādīti datu matricas kodi un kuri aizstāj stūres rata zīmes, marķējumos vai tiem blakus redzami, salasāmi un neizdzēšami attēlo pielikuma 3.3. punktā noteikto simbolu.

4. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2018. gada 19. aprīlī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 257, 28.8.2014., 146. lpp.

(2)  The possible introduction of an electronic tag as a supplement or a replacement of the wheel mark in marine equipment, Eiropas Komisijas Mobilitātes un transporta ĢD uzaicinājums iesniegt piedāvājumus Nr. MOVE/D2/2015-372 V1.0.


PIELIKUMS

1.   Kuģu aprīkojuma identificēšana

1.1.

Kuģu aprīkojuma elektroniskie marķējumi satur elektroniski lasāmu radiofrekvenciālo identifikāciju (RFID) vai vizuāli lasāmu datu matricas kodu, kurā ir šāda informācija:

a)

atbilstošs pielietojuma identifikators saskaņā ar ISO/IEC 15434:2006 un ISO/IEC 15418:2016, izmantojot vai nu ASC MH10 datu identifikatoru, vai arī GS1 pielietojuma identifikatoru;

b)

atbilstības novērtēšanā izmantotā atbilstības novērtēšanas moduļa(-u) tips, kas noteikts Direktīvas 2014/90/ES II pielikumā [vienas rakstzīmes burtu kods];

c)

paziņotās struktūras identifikācijas numurs, ko Komisija piešķīrusi saskaņā ar Direktīvas 2014/90/ES IV pielikuma 3.1. punktu [četri cipari];

d)

vienības verificēšanas (G modulis) vai EK tipa pārbaudes numurs(-i) un atbilstība tipa sertifikātiem (B un D, E vai F moduļi) [ne vairāk kā 20 burtciparu rakstzīmes].

1.2.

Papildus informācijai, kas norādīta atbilstoši 1.1. punktam, elektroniskie marķējumi var saturēt arī ražotnes numuru, produkta kodu, laidiena vai sērijas numuru un/vai ražotāja izstrādātu papildu informāciju saskaņā ar ISO/IEC 15434:2006 [izmantojot vai nu ASC MH10 datu identifikatorus, vai arī GS1 pielietojuma identifikatorus].

1.3.

Piemēri

 

B+D modulis: [sk. 1.2. punktu]+([atbilstošs identifikators]) B 0575 40123+D 0038 040124

 

B+E modulis: [sk. 1.2. punktu]+([atbilstošs identifikators]) B 0575 40123+E 0038 040125

 

B+F modulis: [sk. 1.2. punktu]+([atbilstošs identifikators]) B 0575 40123+F 0038 040126

 

G modulis: [sk. 1.2. punktu]+([atbilstošs identifikators]) B 0575 040126

2.   Elektroniskie marķējumi

2.1.   RFID marķējumi

RFID retranslatori darbojas 860–960 MHz frekvenču diapazonā saskaņā ar ISO/IEC 18000-6:2004 (C tips).

Elektronisko marķējumu stingri un noturīgi uzliek attiecīgajam kuģu aprīkojumam, lai nodrošinātu, ka elektroniskais marķējums paredzamajā kuģu aprīkojuma lietošanas laikā ir nolasāms tā, kā paredzēts.

2.2.   Datu matricas kodi

Datu matricas kodi atbilst ISO/IEC 16022:2006.

Ar elektronisko marķējumu stingri un noturīgi marķē attiecīgo kuģu aprīkojumu vai arī to uzliek minētajam aprīkojumam, lai nodrošinātu, ka elektroniskais marķējums paredzamajā kuģu aprīkojuma lietošanas laikā ir nolasāms tā, kā paredzēts.

3.   Simboli

3.1.

Image

3.2.

Image

3.3.

Image